BOUWKUNSTIG SCHOON 1TSEK VI1TE .MELODIE DER LIEBE' 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 11 November 1932 Vijfde Blad RECEPTEN. HOFJES. I. De taal ls gansch het volk, zegt men. En onze taal heeft inderdaad tal van facetten, waarin zich de verschillende trekken van ons volkskarakter weerspie gelen. Een dier trekken willen we even nader bekijken. Velen onder ons, die in de namiddag uren terugkeeren van hun werk trekken hun pantoffeltjes en hun huisjasje aan, zetten zich bij het kacheltje dat lekkertjes brandt, stoppen hun pijpje of nemen een sigaartje strijken een lucifertje aan en steken den brand er in, zoodat de rook wolkjes weldra omhoogkringelen. Ze drin ken een kopje thee, liefst met een beetje suiker en een paar droppeltjes melk. In het blikje zijn nog een paar Verkade- biscultjes, waarvan ze er eentje nuttigen. Is het niet knusjes wanneer het thee watertje zoo zachtjes zingt in het thee keteltje en wij zoo gezelligjes kunnen dutten of een praatje houden over het weer, het nieuwe bontjasje van Lientje, het aardige dasje van Koos of de cijfertjes der laatste rapporten? Of we nemen een boekje en lezen een aardig verhaaltje, of we teekenen poppetjes voor Janusje. die nog niet naar school gaat. En zoo genieten we gezelligjes van het knusse leventje. Er mag misschien eenige overdrijving schuilen in de combinatie van verklein woorden in bovenstaande regelen, wie echter goed oplet, bemerkt herhaaldelijk in het doodgewone gesprek, welke een be langrijke plaats het verkleinwoord in onze taal bekleedt Dat is- niet toevallig. Het is een uiting van onze goedmoedigheid, van ons wel gevallen aan de kleine dingen des levens, van de intieme ietwat beperkte sfeer waarin wij ons gaarne bewegen. Er ligt in dat gebruik van verkleinwoorden een zekere schuchterheid, vriendelijkheid, in timiteit. We zijn goedhartig We zijn in 't alge meen gaarne tot erkennen geneigd van alle goede dingen en goede werken; ook geneigd tot erkennen van geestelijke meer derheid. Doch die geestelijke meerderheid moet nu niet te ver boven ons uitsteken. Dan voelen we geen saamhoorigheid meer, dan komt er een breuk in de intimiteit. In den grond zijn we een beetje bang voor datgene wat hoog uitsteekt boven ons geestelijk niveau. Daarom lieten we Rem brandt verschooieren en gaven we Vondel een baantje aan de Bank van Leening. Daarom miskenden we Bilderdijk en richt ten we een standbeeld op voor Tollens. Daarom schudden we het wijze hoofd toen Berlage zijn beurs bouwde en we richtten in denzelfden tijd nog gebouwen op met looze topgeveltjes en allerlei doelloos or nament dat stond zoo aardig'! Daardoor kijken we stom beduusd naar Gandhi, Stalin en Mussolini, die wat te forsch zijn uitgevallen boven onze maten. Wij zijn een gemoedelijk volkje van knusse onder-onsjes. Het heeft zijn schaduwzijden en zijn lichtzijden. Het maakt ons ter eene zijde klein en benepen. Onze edëlmoedigheid ten opzichte van de groote schipbreukelingen openbaart zich gewoonlijk pas na hun dood. Dan geven we ze de volle maat van wat ze in het leven te kort kwamen: onze kunst historie kan er van getuigen. Ter andere zijde doet onze goedaardig heid ons mededoogen, mooie daden van vroomheid, vroedheid en menschenliefde. Onze edelmoedigheid in het geven en helpen is groot, misschien wel onovertrof fen vergeleken bij andere volken, zoodra het geldt de kleinen en zwakken, de armen en misdeelden. Sinds onheuglijke tijden hebben wij onze Gods-, gast- en werkhuizen, waar duizen den, wier levens gevuld was met moeiten en zorgen en harden arbeid, een rustlgen ouden dag vinden; waar zwakken en on- gelukkigen milddadig werden verpleegd; of waar verzwakte handen, eens aan nij- veren arbeid gewend, toch nog eenige bezigheid vinden, om in het schamele levensonderhoud te voorzien. Wij hebben onze hof jes. Wanneer in onze dagen dergelijke instellingen worden ge fundeerd, noemt men ze deftiger „Tehuis voor ouden van dagen". Want wij zijn per slot ook een deftig volk, al brengen de modes der laatste jaren onze eerzame def tigheid tot vertwijfeling. De deftigheid vinden we op andere wijze in de oude hofjes terug. Hof was voor ons gevoel te voornaam. Dat deed denken aan een vorstenverblijf met weidsche pracht. Hofje klinkt ge moedelijker, vertrouwder. Hofje daarin zit iets van weemoed, goedhartigheid, in timiteit, iets van rust en vertrouwdheid, iets van veiligheid en bescherming tegen het drukke leven. We wallen thans in deze rubriek eenige Leidsche hofjes bespreken, niet omdat ze alle even groote architectonische waarde bezitten; die is bij sommige zelfs zeer problematiek en in vele gevallen voldoen de woninkjes niet meer aan de eischen, welke men thans stelt aan huisjes, be stemd voor hen, die zelfs zeer geringe levensbehoeften bezitten. Het is ons vooral te doen om de sfeer. En meestentijds vindt men er toch nog wel één of meer aardige bouwfragmenten, die afgezien van het geheel toch nog historische en artistieke waarde bezitten. Door het poortje, bijna altijd karakte ristiek, gaat men door een smal gangetje. Soms ook brengt het poortje u onmiddel lijk op het binnenplaatsje. In het midden is een tuintje, door een hekje of laag ge metseld muurtje gescheiden van het gele klinkerpaadje, dat langs de huisjes loopt. Die huisjes hebben gewoonlijk nog de oude boven- en onderdeuren, soms heel geestige venstertjes en ten deele helder ge witte muren. Aan het einde van het heele gevalletje is een overhuifd zitje, waar de buurtjes zich in het zonnetje kunnen koesteren en een praatje houden. En als ge dan als vreemde snoeshaan over het paadje drentelt, wat manoeweert met een phototoestel, of enkele aanteekeningen opschrijft, dan komen aldra een paar nieuwsgierige wijvekes, die u al van achter de gordijntjes hebben bespied, over de onderdeurtjes gluren en trachten uit te vorschen wat ge in het schild voert. Ik kan het niet helpen, lezer, dat de verkleinwoorden weer op de proppen komen. Het geheele intieme gevalletje geeft er aanleiding toe. Ik heb wel eeris hooren verluiden, dat er onder de Leidenaars nog velen zijn, die hun hofjes niet kennen, zoomin als hun ALLES IN EEN PAN. Langzamerhand nadert weer de tijd, dat de stamppot onder onze dagelljksche ge rechten zijn plaats terug vraagt. Gedurende de zomermaanden raakte deze „stevige" kost" wat op den achtergrond, we verlangden toen weer naar een frissche sla van komkommer, kropsla ol tomaten. Trouwens, in het begin van den zomer leen den zich de nieuwe aardappelen ook niet bepaald goed voor het „stampen" en we aten die liever met afzonderlijk gekookte groente. Met October echter (we denken aan den hutspot, het 3 October-gerecht van de Lei denaars!) komt de stamppot terug: onze wintergroenten laten er zich uitstekend voor gebruiken en onze eetlust is 's win ters van dien aard. dat een stevig gerecht goede kansen heeft. Daarenboven is voor de huisvrouw een overwegend punt, dat de bereiding zoo gemakkelijk en zoo eenvou dig is, dat de geheele maaltijd feitelijk in één pan wordt gekookt. Bij al deze goede eigenschappen mag echter één ding niet vergeten worden, de dagelijks terugkeerende stamppot mag ge schikt zijn voor personen met flinken eet lust menschen (ook kinderen!) met een wat minder ..grage maag" voelen op den duur. door de eentonigheid van het eten, hun trek meer en meer verdwijnen. Voor die gevallen bestaat een gemakke lijke oplossing we koken ook wel alles in één pan. maar we stampen de bestanddee- len niet door elkaar en eten dus de samen uit de schaal geschepte aardappelen, groen ten (misschien ook stukjes vleesch) op ons musea. Ik weet niet of 'twaar is. In ieder geval is de Hofjesprijsvraag van 't vorige Jaar in het „Leidsch Dagblad" een groot succes geweest. Er zullen toen velen zijn geweest, die niet voor de poort bleven staan, doch ook eens een blik wierpen in het wereldje, dat er achter huisde. En dat is werkelijk de moeite waard. Ge zit er vlak bij het stads gewoel, dat er evenwel nauwelijks door dringt. Er is een intieme beslotenheid: alles is er klein en soms wat popperig. Het eenige wat een uitzondering maakt op die popperigheid is de groote hardsteenen pomp, die als een monument midden in het tuintje staat: gewoonlijk een voorwerp uit de 17de of 18de eeuw. Overigens is de geheele compositie van het geval dusdanig, dat geheel voldaan is aan het bevredigen van den Oud-Hoilandschen picturalen zin. Is de totaal aanblik gewoonlijk reeds zeer vriendelijk, we ontdekken hoekjes en par tijen, waaraan het schildersoog zich gaarne vergast. Tallooze malen hebben onze Hollandsche schilders deze bezocht en ze op het doek gebracht. En telkens weer voelt men by 't beschouwen van die doe ken. hoe juist de intimiteit en de oude kleurnuanceeringen de schilders hebben geboeid. Daarom noodig ik u uit samen eenige hofjes te bezoeken. De bewoners zullen u spoedig vertellen, dat het er zoo aardig niet is als in den zomer, doch ze hebben ook in den winter hun vriendeHjke be koring. bord toch eigenlijk naast i door elkaar. Als afwisseling vallen derg ten bij velen in den smaak; t gische naburen staan ze op k onzen stamppot maar ook lui in Dultschland maakt de hti»' haar middagmaal op de® smakelijke wdjze klaar. Hier vólgen een paar voort* nemen van een proef gemak;,! natuurlijk bedenkt Iedere hjjj haar eigen gezin wel meer i EUND- OF SCHAPENVLEp SLABOONEN EN AAR Dy (4 personen). 500 Gr. (1 pond) rund- rJ vleesch, 2 K.G. slaboonen ;J appelen, 80 Gr. (4 eetlepeUi 1 ter. ongeveer 1 afgestrelj zout (eenigszins naar sma; lepels Maegi's Aroma. Snyd het vleesch in een lijke stukjes, zet het op met oi kokend water, voeg er het zout1 het vleesch ln de goed gesloten] jes 1 uur koken. Haal intusschen de boonen breek ze doormidden en voeg s>| bij het vleesch; doe. nadat de >J kwartier hebben meegekookt. schilde aardappelen in de pan doormidden gesneden). Laat al zachtjes verder gaar koken (ncJ half uur), onder toevoeging Breng alles over in een dlep(J schep met een schuimspaan 1 van vleesch, groente en aardapJ pan en giet het overblijvend» een sauskom, om er afzondel bord te worden bijgevoegd. Rog] geval in de sauskom de Ma door. IERSCHE HUTSPOT (4 personen). 500 Gr. runderpoulet (oil blokjes gesneden lamsvleesf savoye kool, K.G. wortelt] uien. 2 K.G. aardappelen, afgestreken eetlepel zout l lepels) vet of boter, misschl per 2 theelepeltjes Maggi's] Zet het vleesch op met 1 L. k?a voeg er het zout bij en laat het gesloten pan ongeveer 1 uur z de kook blijven. Voeg er dan del perde kool, de gesnipperde -I stukgesneden uien en het ve: r alles opnieuw aan de kook, Ie? el de geschilde aardappelen tof grootste doormidden gesnedsj alles nog een klein half uur smoren (het is volstrekt niet t de aardappelen onder water sta den op de groente volkomen ga Breng het gerecht over I schaal, druppel er de Maggi's J.j en strooi er misschien wat piJf wille van de kinderen ln 't ga beter, dat volwassenen zich on I van peper bedienen, zoodat nlej heele gerecht er mee wordt M YAM WET WIJ REIZEN MET DE GELUIDSFILM. Het reizen en trekken zit ons allen in het bloed. Honderdduizenden trekken 's zomers naar bulten, uit de stad, naar buiten op het land, aan zee, ln het gebergte. Vroeg men dit jaar echter naar de reisplannen, dan kreeg men meestal ten antwoord: „Voor een vacantlerels schiet er dezen keer niets over". Zoo zullen velen in den ko menden winter niet kunnen teren op het geen ze dezen zomer beleefd hebben. Niet treurig worden! Ik weet een heer lijk middel om in het water gevallen va- cantiereizen te vervangen. Gaat U met mij mee naar den bioscoop en laat U door de film in de mooie wereld brengen. De Ufa heeft dit jaar haar productieleiders bijzon der dikwijls de natuur in gezonden. Rijken bult aan schitterende opnamen van land schappen hebben ze meegebracht uit plaatsen en landen, die de leegte in onze portemonnale ons belette te bezoeken. Dat zijn de streken en plaatsen, waar de pak kende handeling van de mooie films zich afspeelt en terwijl wij die beschouwen, rei zen wij op de meest gemakkeiyke manier, worden niet door den ratelenden trein door elkaar geschud, worden niet zeeziek en ergeren ons niet aan brutale kruiers en lastige douanebeambten en 't is goedkoop Hoe zal het den volgenden keer met een zeereis zijn? Wij varen op een modernen oceaanstoomer, landen in Cuxhaven, gaan naar Hamburg, bezichtigen de stad, de haven, St. Pauli. U hebt een gids noodig. Ik stel U Hans Albers voor. een rechten ronden Hamburger, die zijn geboortestad door en door kent. Het beste, wat we doen kunnen, ls ons by Hans Albers aan te sluiten en hem op zijn verdere tochten, die hy in de Dudayfilm der Ufa „Rausch- gift" onderneemt, te vergezellen. WerkeUjk het wordt zeer opwindend, daar wij met hem achter een internationale bende van handelaars in bedwelmende middelen aan jagen. Eerst gaat het naar Parys, dat wij van een heel nieuwen kant leeren kennen en dan verder naar Portugal en zyn hoofd stad Lissabon. Ondanks de vele avonturen, die wij meemaken, hebben wij toch den tijd, het voor ons exotische Lissabon te be zichtigen. Wij doorkruisen nauwe straten met eigenaardig gebouwde huizen, bezich tigen de groote haven waarin men een bonte volksmenigte uit alle moeeIHke lan den aantreft. Weer verder gaat het dan in het moderne groote vliegtuig. Behalve Hans Albers vergezellen ons nog Gerda Maurus. Trude v. Molo. Alfred Abel en veel andere bekende snelers. Een tiidlang is ook Hans Joachim Schanfuss er bii, ons vriendje uit „Fmil und die Detektlve". Wij bevinden ons dus in goed gezelschap en daar Kurt Gerron de leider van de reis is, belooft deze veel afwisseling en pleizler. Is deze reis U echter te lang, dan kun nen wij ook een weekreisje gaan maken met Lilian Harvey en de beide Willy's, Fritsch en Forst. „Ein blonder Traum", een Ufafilm van de Erich Pommer-productie, brengt ons naar buiten, naar de heerlijke Havelmeren, naar het idyllische Cladow, dat een der meest geliefde weekend-uit stapjes van de Berlijners geworden is, waar de Berlynsche kunstenaars hun zomer huisjes hebben laten bouwen. Hier gaan we aan het strand liggen, kijken naar de Havel en laten ons door de zon bruin branden, terwijl Lilian en haar twee part ners ons de nieuwste schlagers van Wer ner Heymann laten hooren. Als we des avonds naar huis terug gaan, neuriën ook wij het refrein: „Irgendwo auf der Welt gibt's ein kleines bisschen Glück!" en we ten dan waar het te vinden is. Verder gaat het weer, als wij Kathe von Nagy by „Das schone Abenteuer" verge zellen. De plaats, waar deze film zich af speelt. ligt in het Zuiden van Frankrijk, in de zonnige Provence. Haar zon heeft ook deze film met glans vervuld; zij is geheel met de natuur van dit landschap samen gegroeid. Wij genieten het landleven met zyn rust, dat niets van het gewoel van het groote stadsleven afweet en bovendien ontmoeten wy Adèle Sandrock, die hier een lieve oude dame met veel levenserva ring, een echte landedelvrouw, voorstelt. Laten wy verder bladeren in de „Ufa- Baedecker". Rose Barsony brengt ons in de Ufa-toonfilm: Und es leuchtet die Pussta" naar Hongarye. Wij zullen Hon- gaarsche muziek hooren in Hongaarsche omgeving, maar ook zal het leven en jagen in Budapest zich voor onze oogen afspelen Hoe zou overigens een wintervacantie, met „Salson in Cairo" U bevallen? Daar heen zullen Renate Müller en Willy Fritsch zich begeven in een Günther Stapenhorst- film der Ufa. In deze film houdt Cairo ons in haar ban gevangen, deze merkwaardige stad, waarin wy het oostersche leven en de moderne Europeesche beschaving aan treffen. Een pakkende handeling, die door het typische van de plaats noodzakelijk is, zal ons diep in dit millieu voeren. Wij zien den Ntjl. de bouwwerken uit den tijd van de Pharao's, de drukte in de straten en de bazars van Cairo. En ook wij zullen verlangen naar de wonderlijke bekoring van de Egyptische nachten, die bekoring, waaraan nog niemand, die in dit land ver toefde. zich heeft kunnen onttrekken. Voorloopig haalt de slechte tijd echter nog een streep door de rekening wat onze eigen reisplannen betreft. Heel onwillekeurig ziin we met deze uitdrukking weer bij een Ufa-Film terecht gekomen, want „Strich i durch die Rechnung" is de naam van een blijspel dat Alfred Zeisier met Heinz Ruhmann en Tony van Eyck in de hoofd rollen ensceneerde. Ook hiervoor wordt een reis gemaakt en wel naar het plaatsje Forst in Lausitz. Voor deze film, welke speelt in het wielrenners-milieu, hebben de vindingrijke Ufa-menschen de door bos- schen omringde wielerbaan van deze plaats afgehuurd, zoodat wij ook hier de mooiste indrukken van het landschap ontvangen. Tenslotte brengt de Ufa ons nog naar een gebied, dat wij thans noch per trein, noch per boot of per vliegmachine kunnen bereiken, doch uitsluitend door de film. Het gaat naar het land der toekomst, een kunstmatig eiland, dat midden in de we reldzee tusschen de werelddeelen moet liggen, als station voor het transoceanisch luchtverkeer. Deze film: ..F P. I. antwoordt niet", die in het kader der Erich-Pommer-pro- ductie wordt gedraaid, zet ons met haar dramatische en opwindende handeling vraagstukken voor. die ons heden nog on- waarschijnlyk schijnen, doch die misschien in 'n paar jaar werkelijkheid kunnen zyn. Misschien wordt zoo'n kunstmatig eiland dan wel het doel van onze zomerreis! EIGENAARDIGE BAANTJES IN DE STUDIO'S. De vraag van het publiek naar steeds iets nieuws in de films en het streven om alles zoo zuiver mogelijk uit te beelden, heeft een groot aantal zeer byzondere speciali teiten werk gegeven. Een van de meest bekende is waarschijnlijk de „transpiratie- leverancier". Dit is de man. die het zweet doet parelen op de voorhoofden van sid derende getuigen in een rechtszaal-scène. Zijn voorraad zweetdruppels draagt hy mee in een vaporisator en in enkele se conden kan een leder den indruk verwek ken zwaar vermoeid of zenuwachtig te zijn. Minder bekend is de „ouderdoms-specia- list". Deze wandelt voortdurend door de studio's en zijn taak bestaat in het verwij deren van alles, wat er op wijst, dat meu bels. kamers of andere scène achtergron den niet lang geleden de constructie werkplaatsen verlaten hebben- Hy smeert stof en modder op huizen en vloeren en zoo noodig op overjassen en schoenen. Een eigenaardig vak ls het van den man. die de dieren moet huren. Onder zijn af- deeling vallen alle levende wezens, die voor een opname vereischt worden en niet onder de ..menscheiyke" ondergebracht kunnen worden. Onder de aanvragen, die zijn kantoor binnenkomen, zyn die voor luid sjilpende krekels goed springende sprinkhanen snurkende buldoggen, gedres seerde circus-olifanten slangen, konijnen, padden koeien tamme of wilde stieren, alle mogelijke soorten honden en paarden, bijen (liefst van een vriendelijk soort). Een ander specialiseert zich in het ma ken van makkelijk breekbare meubelen te gebruiken voor vechtoartyen en ln komi sche films. Een speciaal soort zwak hout wordt hiervoor gebruikt dat bij de min ste aanraking breekt Deze man bekleedt een zeer verantwoordelijke betrekking, vooral wanneer de door hem te maken meubelen op het hoofd van een acteur kaoot geslagen moeten worden. Enkele geluids-apeciali'ten zijn voortdu rend op zoek naar „echte" geluids-effecten. Richard Tauber, de veel bewonderde tenorzanger met de Hollandsche Lien Deyers in: „Melodie der Llebe", welke deze week hier draf Dagenlang maken zij opnamen van spoor wegen, waarover verschillende treinen pas- seeren. drukke- en stille straten, een boer derij op verschillende tyden van den dag. enz. Deze geluiden kunnen naderhand ge bruikt worden als een soort achtergrond van diverse scènes. Een „film-bibliothecaris" heeft een groo- ten voorraad van allerlei buitenopnamen, zooals bergen óorfogs-scènes passeerende schepen straatopnamen en anderen die naderhand gebruik kunnen worden voor kleine stukjes in een film te lasschen. Aan de transpórt-afdeeling is een ex pert verbonden, die alle soorten voertuigen kan opdiepen, die ooit door menschen ge bruikt zijn. Ook een bloemist is voortdurend werk zaam ln de studio's. Als wc°!ï,ja hitte van de groote lampenj®',l gebruikt moeten worden s1" soort bloem zuiver namaken Weinig bekend doch zeer het werk van de „etique"* Met pen en inkt kwast en hy alle mogelijke soorten era»- hoofden, wapens en dere? films kan men het resultaat njj op wijn-, champagne- en We' zien. Het is niet overdreven zegt, dat binnen een re"ty;-r: technische dienst van de Mayer in staat zal zijn a"'.^ van een buitenlandsche w® j| reproductie van een Indisch-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 18