KARSOTE wetenschappen. brieven uit berlijn. ftst en letteren. radionieuws. HEFFING VAN OFCENTEN OP INVOERRECHTEN. radioprogramma. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 November 1932 Vierde Blad No. 22284 Jégen ruwe huid Minister De Geer wijzigt zijn ontwerp. Jaargang [^nobelprijzen. fcdemie der Wetenschappen te fcheett zooals wij gisteren in een Ir oplaag nog vermeldde, besloten, K-prijs voor letterkunde voor dit BI kennen aan den Engelschen John Galsworthy. Galsworthy. iGalsworthy, die den 14en Augustus Igeboren en dus thans 65 jaar oud ft zijn grooten roem voornamelijk te I aan zijn uitgebreiden roman-cyclus rsyte Saga. Hij bestaat uit de zes werken: The Man of Property [in Chancery (1920), To Let (1921), Kite Monkey (1924), The Silver Ü1926) en Swan Song (1928). rervolg op dezen cyclus verscheen in ider den titel On Forsyte Change. zeer omvangrijk overig oeuvre i wij The Country House (1907), bk Flower (1913), The Little Man ner Satires (1915), The Freelands |door Carry van Bruggen in het ndsch vertaald, evenals de geheele Saga werd vertaald) en Castles in 11927). porthy was vooral sterk in het uit- van den gemiddelden Engelsch- ïie een zekeren welstand bezit en T is op zijn eigendommen, en zijn fcrsytes dragen hun gezonde en con- leele beginselen over op een jongere Jie die, gelijk gewoonlijk het geval is i de verwachtingen beantwoordt, [zeer diep te gaan geeft de auteur (ld van de sociale en psychologische fringen die zich in drie opeenvol- [eneraties voordoen. Hij geeft een nten kijk op een belangrijke pe- Engelsche beschavingsgeschiede- lorthy is ook een vruchtbaar too- jrijver. Van zijn vele tooneelwerken i we: The Silver Box. Joy, Strife, The Pigeon, The Mob, The Skin Loyalties, Escape. pobelprijs voor scheikunde is toege- [an den Amerikaan Irving Langmuir. Langmuir is 31 Januari 1881 te lyn geboren. Hij studeerde aan de [bia-mijnschool en aan de universi- Goettingen. Daarna gaf hij van 1 onderwijs aan het Stevens-insti- Hoboken. Vervolgens deed hij phy- fcemische onderzoekingen voor de '1 Electric Comp. Hij vond den gas- ide wolframlamp uit en de conden- inp voor het verkrijgen van hooge IZijn onderzoekingen op het gebied fctrische ontladingen zijn van groot Igeweest voor de moderne vacuum- pe bij de radio wordt gebruikt. Ill ontdekte hij den atomischen jan het element waterstof en ver- 1 ontwikkelde hij een proces voor fchen van metalen door vlammen Niische waterstof, pfenning voor zijn vele verrichtin- P net gebied van natuur- en schei- (werden hem vele onderscheidingen Pa. o.a. de Hughes-, Nichols-, Fara- Pumford-, en Perkin-medailles en annizaro-prijs. Sweedsche Academie voor Weten- heeft besloten de beide Nobel- voor natuurkunde niet toe te ken- J prijs voor 1931 zal in het reserve- Jomen, terwijl die voor 1932 tot het jaar zal worden aangehouden. RECLAME. l>an 20-90 cIj. 9895 tijdschriften. Iciih?'™ ^nderweekblad met «en'iT jpPJf brengt o.a. de ge- fcbarh V. al van Wolfrau von f-BosmanaVerte'd door mevT- Brink- »!ove°rntlMbfarliike wereld" bevat ar- Amuletten en Ta- Versee!e\mo? ïe.van levende wezens" ^e-rif" artekracht" ..Het groots pekken" wep en de groote I «ReuzendokL«c ^«t^n bewaard wor- enz, ^en> die over zee gaan" de verkeersstaking. (Van onzen correspondent;. Berlijn, 5 November. Hoe gaarne zou ik in mijn Berlynsche brieven nu eens wat vroohjks verteilen! De tyaen zijn toen al zoo somber, on u en by ons. in Nederland noor ik wordt al even hard gemopperd als in Duitschiand. En daar Komt nu nog een serie van regendagen bij, die van geen opnouden weet. Drie, vier weken motregen, suroomende regen, striemende regen, nau welijks door enkele uren herfstzon onder broken. Het is om kregelig van te worden. VooraL wij Berlijners zyn daar niet aan gewend. Wij wonen hier tusschen de üennebosschen in het centrum van een geweldig zandplateau, van alle kanten ver weg van do zee. Met het gevolg, dat het hier 's zomers zeer warm, 's winters grillig koud is maar met heel weinig regen en over het algemeen gezond, zoo dat asthma-lijders bij voorkeur naar de Duitsehe hoofdstad verhuizen. En nu opeens deze hoogst-onaangename verrassing Maar tenslotte is dat allesbehalve de hoofdzaak Veel erger is de algemeene situatie. Straatgevechten, dooden en ge wonden, politieke relletjes, vooral als nu zoo kort voor groote verkiezingen; daar zijn we aan gewend. Stakingen op groote schaal echter, die hevig in het dagelijksche leven ingrijpen, waren we, sinds we in 1923 de laatste beleefden, eigenlijk zoo goed als geheel vergeten.... Ja, in die tijden van inflatie, Ruhr- bezetting, Kapp-contra-revolutie, en nog langer geleden Spartac:us-onlusten, toen waren ook de g.oote stakingen geen eigen lijk schrikbeeld meer voor den Duitscher in de groote stad en in het bijzonder niet voor den Berlijner. Het is merkwaardig, hoe elastisch de mensch is, hoe hy zich tenslotte aan alles went, ook aan het onaangenaamste. Zoo herinner ik me nog levendig de dagen van algemeene werk staking, toen geen enkel verkeersmiddel meer functionneerde, geen licht brandde en geen gas; toen we niet meer telefo- neeren konden en nog slechts per eigen auto op reis konden gaan. Mits men over voldoende reserve-voorraden benzine be schikte! Wat deden we? We bleven thuis, kook ten op een spirituslampje, putten ons water uit de tijdig volgeloopen badkuip, en namen, als we toch door de stad moesten, voor een mark of twee een „kaartje" op een der vele door paarden getrokken bestelwagens of karren, die in hulporganen voor het verkeer in der haast in dienst waren gesteld. En werd het donker, dan behielpen we ons met kaarsen, die we in die tijden altijd pakken vol thuis in voorraad hadden. Men wist toen nu eenmaal niet anders, of elk oogenblik kon een nieuwe staking uitbreken. En men bezat de noodige routine in noodmaatregelen. Sinds twee dagen zitten we nu echter in Berlijn opeens wéér in een groote sta king, weliswaar voorloopig nog slechts beperkt tot een groot deel van ct open bare verkeersmiddelen (taxi's, en voorstad- treinen staken niet) en van den afvoer van stadsvuil; maar geen mensch kan zeggen, hoe het er de volgende week zal uitzien, en of niet tenslotte, direct of over eenige dagen of weken, zich andere be roepsgroepen zullen aansluiten en alle ellende van 1919—'23 in Duitschiand terug zal keeren. Gisteren dacht tenminste de rijksregee- ring al aan den staat van beleg en gister avond waren, als gevolg van de verkeers staking ,in Berlijn reeds vijf dooden en tientallen zwaar gewonden te betreuren. Op de politieke zijde van deze staking wil ik hier niet nader ingaan, al zou men er belangwekkende dingen over kunnen vertellen. Het blijkt wel. dat in Duitsch iand thans meer dan 80 pet. van de totale bevolking, meer of minder radicaal ge tint, tot de anti-burgerlijke groepen moet gerekend worden, en het samengaan van communisten en nationaal-socialisten bij deze staking bewijst, dat de hoop, de Hitler-beweging in het sleeptouw van de burgerlijk-nationale partijen te nemen, als een volkomen mislukking moet be schouwd worden en dat we nog voor ver rassingen van onberekenbare afmetingen Maar laten we de politiek ter zijde en bepalen ons tot uiterlijkheden. Kunt u zich voorstellen, wat een groote verkeersstaking beteekent voor een stad van 4V< millioen zielen, de derde ter wereld van 't aantal inwoners, de tweede ter wereld wat de uitgestrekheid van het stadsgebied aangaat? Voor hen, die steeds aan Nederlandsche afstanden in bewoonde plaatsen gewend zijn, is het zeker niet zoo gemakkelijk, zich daar in te denken. Ik woon in het Berlijnsche Westen, en waar ik mij de weelde van een eigen auto of de voortdurende uitgave voor taxi's niet veroorloven kan, ben ik op omnibussen, electrische trams, centuurspoorwegen of ondergrondsche sneltreinen aangewezen. Om van mijn huis naar het u allen be kende Centrum, den Potsdamer Platz, te komen, heb ik in het allergunstigste geval 40 minuten noodig. Maar als ik niet dade lijk een tram of een „ondergrondje" krijg, duurt het een uur en langer. Wil ik dus iemand bezoeken, die even ver oostelijk, noordelijk of zuidelijk als ik westelijk uit het Centrum wegwoont, dan moet ik^ anderhalf tot twee uren héén en even lang terug berekenen, alleen voor de ver binding van huis tot huis, wat dus neer komt op een bezoek van een Amsterdam mer aan een vriend in Den Haag of Rotterdam. Te voet zou ik van mijn woning naar den Po tzd am er platz bijna 3 uren noodig hebben waaruit u al dadelijk ziet. dat geen enkele Berlijner, die in de buiten wijken woont of ze bezoeken moet. zonder verkeersmiddel kan uitkomen. Tientallen omnibussen, eenige honderden tramlynen, ondergrondsche en bovengrondsche spoor wegen in alle richtingen, tienduizenden taxi's zijn dus noodig om in het verkeer te voorzien. En op de drukke uren zyn die alle tezamen nog onvoldoende en moet men vaak een half uur en langer op een staanplaatsje wachten om naar huis te komen. En in zulk een stad staken plotseline alle trams, alle ondergrondsche treinen en alle omnibussen! De verkeersdeput-atie, door de politie geholpen, weet van geen toegeven, dreigt met een ultimatum en met ontslag op staanden voet, stelt met willig personeel (de vakvereenigingen keu- ren de staking af!) een voorloopigen hulp dienst in. En nu begint de kermis pas goed! Elk half uur, of zelfs maar vol uur, rijdt voorzichtigjes een tram of een omnibus door Berlijn. Op het voorbalcon één, op het achterbalcon een tweede agent met karabijn in den aanslag. Bij elke halte honderden opgeschoten jon gens, wagens met politie, bereden agenten. Zoodra een tram nadert, waarin slechts weinige doodsbenauwde passagiers, een gejoel, geschreeuw en gefluit van je wel- ste. Steenen vliegen in de ruiten van den tramwagen, kogels fluiten, charges volgen. Ginds is de straat opgebroken en het puin op de rails opgehoopt, overal zijn wissels onbruikbaar gemaakt door vol gieten. met cement. En op de trottoirs verdringen elkander de honderdduizenden, die toch naar hun werk moeten en in 's hemels naam maar wandelingen van uren door de natge regende reuzestad er aan wagen. Dat is Berlijn van November 1932, één dag voor alwéér een nieuwe verkiezing voor den Duitschen Rijksdag.. Zoo gaan we hier in Duitschiand een winter in, van welken men zegt, dat hij weer eens bitter koud zal worden. Valt over zulke dingen iets vroolijks te schrij ven? Ik zou u slechts een volkomen valsch beeld van de situatie geven. Maar één ding is weer opmerkelijk en feitelijk een herhaling van waar nemingen, die we tien jaren geleden ge daan hebben. Zoodra de nood grooter wordt en de toestand gevaarlijker, maakt zich een eigenaardige koorts van zekere kringen in de bevolking meester, een sterke neiging tot uitgaan en geld uit geven Terwijl de beide vorige winters van een „seizoen" nauwelijks meer iets te merken was, zijn ditmaal alle groote zalen reeds tot in het voorjaar uitverkocht voor bals, banketten, carnavalsfeesten, enz. Men meende een tijdlang, dat het de uit werking was van het meer of minder kunstmatig vertoon van optimisme, waar mee de tegenwoordige rilksregeering in tegenstelling met de vorige tracht, het volk een hart onder den riem te steken. Maar juister is zeker de opvatting dat het een koortstoestand is, die uiting geeft aan een soort onverschilligheid van slechten huize. De gelukkise kant van dit alles is, dat het beetje geld. dat in zekere kringen nog voorradig is, ten minste aan het rollen komt, en dat taxi-chauffeurs, koks, kellners en leveranciers er van profiteeren zullen, om de modistes, de kapsters, mani- ceuses en andere nuttige medeburgers niet te vergeten! ROLAND. Hoewel deze brief reeds lang achter haald is, de staking is immers opgeheven, willen wij hieraan toch nog plaats ver- leenen, gelet op de milieu-schildering. Red. L. D. RECLAME. STOP DIE NEUSVERKOUDHEID. Nieuw middel dat binnen 24 uur werkt. Tot nu toe was er niet veel te beginnen tegen neusverkoudheid. Nu, dank zij Kar- sote, is het een kwestie van enkele uren, om deze te verdrijven. Sprenkel slechts 10 a 15 druppels Karsote op een zakdoek en snuif ze op. De verfrissch^nde en bac- terie-doodende dampen van Karsote dat uit 12 verschillende bestanddeelen be staat dringen door tot in de kleinste hoekjes van neus, keel en luchtkanalen. Uw neus is bijna onmiddellijk weer in :>rde, de geïrriteerde, pijnlijke slijmvliezen worden verzacht en houden op slijm af te scheiden. Ge kunt nu weer onbelemmerd ademhalen. Uw verkoudheid is geëindigd en alle borstaandoeningen voorkomen. Fig. 1 toont de bacteriën bij 't begin van de aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bacteriën na 24 uur. Fig. 3 hoe in minder dan 10 minuten de Karsote-damp alle bacteriën vol komen vernietigd heeft. is verkrijgb. bij alle apothekers en drogis ten a f. 0.90 PER FLACON ZAKFORMAAT en f. 1.50 per flacon <2 maal de kleine maat). 9888 MINDER LUISTERAARS IN DUITSCHLAND. De Dultsche radio-omroepvereeniging publiceerde dezer dagen diverse cijfers betreffende de omroep. Onder anderen bleek hieruit, dat het aantal luisteraars in plaats van vooruit, zooals mocht worden verondersteld tegen den winter, achteruit geloopen is. Het totaal aantal bedraagt momenteel 4.077.347 hetgeen 42 184 minder is dan in Juli van dit jaar. Dit ls de eerste keer dat het aantal luisteraars In October minder is dan in den zomer De daling wordt gewe ten aan den crisis-tijd en niet aan de reorganisatie van den Duitschen Omroep. EEN RADIO FAMILIE. In Nieuw Zeeland woont een familie, die men niet beter dan met den naam „Radio-familie" kan betitelen. Drie zusters, een jongere broer en de heer des huizes zijn amateurszenders en nemen actief deel aan alles wat op radio-gebied valt te beleven. Kathleen en Nancy Klrby kondigen zich aan met ZL4DT en ZI4FN in Douglas Street, te Balclutha, Nieuw Zeeland. De derde zuster Mevr. Peggy Cameron, kon digt zich aan met ZL4CL, Cargill Street 40 Dunedin. Meneer Ewen Cameron, haar man, I noemt zich ZL4BJ en ls een van de be- I kendste Nieuw Zeelandsehe amateurs. I OPCENTEN OP BIER GEHANDHAAFD. De Minister van Financiën heeft een nota van wijzigingen gezonden betref fende het wetsontwerp tot tijdelyk hef fing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief. Blijkens de toelichting wordt door deze nota van wijzigingen tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat tegen het ontwerp rees in verband met het verdrag van Ouchy. Met het oog op dit verdrag was aanvankelijk in het ontwerp opgenomen artikel 2. bepalende, dat na de inwerking treding van het verdrag, de opcenten voor de contracteerende en alsnog toetredende staten zouden vervallen. Hiertegen werd bedenking geopperd, omdat de niet toe tredende staten, met wie wij een mecst- begunstigingstractaat hebben, zich mis schien wel zouden neerleggen bij den klei nen voorsprong, die door het verdrag aan de contracteerende staten gegeven werd, maar niet bij den veel grooteren voor sprong, welken het wegvallen der opcenten opleverde. De Regeering verklaarde zich bereid aan deze bedenking tegemoet te komen door na de inwerkingtreding de opcenten voor alle landen te doen vervallen. Alsnu rees het bezwaar, dat dan de In werkingtreding zou kunnen worden be lemmerd niet van buitenlandsche maar van binnenlandsche zijde, hetzij uit han- delspolitisch, hetzij uit fiscaal motief. De Regeering heeft zich daarom beraden een stap verder te gaan en de opcenten uit sluitend toepasselijk te verklaren op goe deren, welke hier te lande niet worden voortgebracht. Verhooging van rechten voor zoodanige goederen is in het proto col op de artikelen 1 en 2 van het verdrag van Ouchy vóór en na de inwerkingtre ding van dit verdrag onbeperkt toegelaten, zoodat na deze wijziging van artikel le, artikel 2 van het wetsontwerp kan ver vallen. De invoerrechten op deze goederen zijn economisch niet anders dan accijnzen en staan dan ook op één lijn met b.v. den wijnaccijns. Daar de opcenten op den bieraccijns in artikel lb gehandhaafd worden, is in ar tikel la naast de goederen, die hier te lande niet geproduceerd worden mede gehandhaafd geworden het bier. Opgemerkt wordt, dat in post 96 mede de benzine begrepen is, die voor 93 a 99 pCt. uit het buitenland komt, terwijl het restant 1 a 2 pCt. van het verbruik hier te lande slechts als bijproduct van de asphaltfabricage wordt voortgebracht. Be scherming is hier uitgesloten, te meer, daar het bijzondere invoerrecht ook voor de binnenlandsche productie geldt en dus als een zuivere accijns werkt. De opbrengst van het nieuwe artikel la, voor zoover voor den gewonen dienst be stemd, wordt geraamd op ongeveer f. 10.5 millioen. Daarnaast komt dan de op brengst van de opcenten op Zuidvruchten, welke ten bate van het Leeningsfonds strekt en op 5 ton wordt geraamd. Teneinde de aanvankelijk geraamde op brengst van het wetsontwerp te benade ren, wordt tegelijkertijd een wijziging voorgesteld van artikel lb. Naast 30 opcen ten op den bieraccijns zullen geheven wor den 20 opcenten op den suikeraccijns. De opbrengst hiervan wordt eveneens ge schat op f. 10.5 millioen. De gezamenlijke opbrengst voor den ge wonen dienst zal derhalve zijn f. 21 mil lioen. De 20 opcenten op den suikeraccijns waren, zooals bekend is, reeds opgenomen in de Leeningswet 1914 en werden gehe ven van dat jaar af tot 1 Februari 1930, ten bate van het Leeningsfonds d.w.z. ter financiering van de rente en aflossing van de crisisleeningen. Zij zullen nu gedurende één jaar hersteld worden ten bate van den gewonen dienst. Daarnaast worden sinds 1 April 1932 tien opcenten geheven ter ge deeltelijke dekking van den aan de bieten- bouwers verleenden steun. Deze tien op centen komen ten goede vhn het Leening- fonds, waaruit die steun betaald wordt. De Regeering is van meening, dat waar een tijdelijke middelenversterking nu een maal noodzakelijk is. de voorgenomen aanvulling van artikel lb, hoewel onaan genaam, onder de huidige omstandighe den, in verband met de te verwachten op brengst, de minst schadelijke ls. De heffing van opcenten op den suiker accijns brengt mede. dat het tarief van invoerrechten voor suikerhoudende goede ren op het voetspoor van artikel 2 der wet van 19 Maart 1932 tijdelijk dienover eenkomstig wordt verhoogd. Hiertoe strekt het nieuwe artikel 2. Tevens dient aan deze opcentenheffing overeenkomstig het systeem neergelegd in de artikelen 3 tot 8 en 19 van de wet van 19 Maart 1932 een navordering verbonden te worden van opcenten voor de hier te lande bij den ingang dezer heffing ln het vrije verkeer aanwezige suikervoorraden. Waar deze voorraden zoowel van binnen- landschen als van buitenlandschen oor sprong kunnen zijn, kan deze navordering niet op den voet van artikel 6 van het wetsontwerp geschieden. Een en ander wordt geregeld door artikel 3a van het ontwerp. Al deze bepalingen zijn dus overgeno men uit de bestaande wetgeving en door de ervaring doeltreffend gebleken. Nu de behandeling van het wetsontwerp vertra ging heeft ondervonden, is het gewenscht den datum van inwerkingtreding op 1 Januari a.s. te stellen. Hiermede houden de voorgedragen wijzigingen van de arti kelen 7 en 8 verband. WELKE TAAL WORDT HET MEESTE GESPROKEN. De „Rag. Clewing Club" verzocht de amateurszenders te willen mededeelen in welke taal men zich bij het uitzenden uitdrukte. Het bleek, dat niet minder dan 80 o/o van de Europeesche amateurs Engelsch spreekt. Daarnaast zijn Fransch en Duitsch de eenige talen die over geheel Europa onder de U.K.G. zenders gesproken wordt en de ongeveer honderd amateurs die op de vragen van de R.C.C. antwoorden spraken hun voorkeur uit voor het Engelsch. Meerderen deelden mede, dat ze zich vloeiend konden uitdrukken in niet minder dan 7 talen, waarbij inbegre pen Latijn en Grieksch. Alleen in Spanje schijnt men weinig Engelsch te spreken. Weinige Spanjaarden kunnen zich zelfs in het Fransch uitdruk ken. Het wachtwoord van de amateur zenders is dan ook „Alleen Spaansch". Natuurlijk spannen wij Hollanders de kroon en spreken alle amateurs in ieder geval de 3 moderne talen. De Engelschen zelf spreken in het algemeen alleen Fransch en Engelsch. STATION BxlMBERG. Bij het lezen van dezen naam zullen velen denken aan den grootsten goochelaar van zijn tijd, Bamberg. Thans is te Bamberg, een klein plaatsje bij Weenen, een station met een 120 K.W. zender in werking getreden, zoodat de naam Bam berg wederom een groote bekendheid ge niet. VOOR ZATERDAG 12 NOVEMBER. Hilversum, 296 M. Uitsl. VARA.-pro- gramma 10.00 v.m. VPRO. 8.00: Gra mofoonpl. 10 00: Morgenwijding 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedrijven: „De Fie- re£luiters", J. Lemaire (declamatie), J. B. Mc Carthy (orgel) en VARA.-tooneel o.l. v. W. v. Cappellen 12.00: VARA.-kleinor- kest o. 1. v. P. Duchant en Gramofoonpl. 2.15: Gramofoonpl. 2.50: Lezing 3.10: „De Notenkrakers" o. 1. v. D. Wins en Gra mofoonpl. 4.30: Paul Kiès: „Ontwape ning" 4.50: Zang door „De Wielewaal" o. 1. v. P. Tiggers en Causerie 5.40: Lite raire voordracht A. M. de Jong 6.00: Groningsche uitzending. Causerie en Gra mofoonpl. 7.00: Voor het Platteland 7.30: Gramofoonpl. 7.40: Herhaling SOS.-berichten 7.45: .Als het komen zou", hoorspel van M. Dekker 8.30: Bonte Avond, m. m. v. „De Dorpsbarbier", „De Flierefluiters", het VARA.-Balalaika- ensemble, A. de Vries (toespraak), P. Hol man (conférencier) e.a. 1100: Voor de Transportarbeiders 11.3012.00: Gra- mofoonplaten. Huizen, 1875 M. KRO.-uitzending 3.009.15 en 1000: Gramofoonpl. 11.30: Godsdienstig halfuurtje 12.15—1.45: Sextetconcert 2.00: Causerie 2.30: Kinderuur 4.00: Gramofoonpl. 5.15: Causerie 5.30: Gramofoonpl. 6.20: Causerie 6.40: Gramofoonpl. 7.10: lezing 7.45: Gramofoonpl. 8.00—10.00 Orkestconcert m. m. v. sopraan, c.a. 9.15: Vaz Dias 10.0012.00 Schlagermuziek. Davcntry, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10 50: Tijdsein en weerbericht 11.05—11.20: Lezing 12.20: Northern Studie-orkest o. 1. v. J. Bridge 1.05: Orgelspel R. New 1.50—2.50: Commo dore Grand-orkest o. 1. v. J. Muscant 3.50: Eugene Pini en zijn tango-orkest m. m. v. Emily Gardner (sopraan) 5.05: Orgelspel Reg. Foort 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: Lezing 7.051 Welsh intermezzo 7.25: Lezing 7.50: Eerste acte van Puccini's opera „Madame Butterfly". Leiding: R. Kinsworth 8.40: Gramofoonpl. 9.20: Berichten 9 40: Hoorspel 10.10: BBC.-orkest o. 1. v. Hely —Hutchinson 11.05: Lezing 11 10 12.20: Dansmuziek door Ambrose en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8 05: Gramofoonpl. 9.20: Concert 12.20: Omroeporkest 4.05: Omroeporkest 5 05: Concert 9.05: Declamatie 10.20: Gramofoonpl. Kalundborg 1153 M. 11.201.20: Con cert uit rest. .Wivex" 1.502.20: Gra- mofoonplaten 2 504.50: L. Preii's or kest 7.50: Klassieke Fransche muziek m. m. v Kamerorkest o. 1. v. F. Mahler en solisten, o.a Werken van Lully en Rameau 84510.20: Vroolijke avond m. m. v. het Omroeporkest en A. Andreasen (lied jes) 10.2011.35: Dansmuziek o. 1 v. Warny. Langcnberg, 473 M. 6.257.20: en 11.20—12.10: Gramofoonpl. 12.201 50: Concert o. 1. v. Wolf m. m. v. solisten I.552.45: Gramofoonpl. 4.205.35: Toonkunst-kleinorkest m. m. v. solisten o. 1. v. Spitz 7.25: Uit Frankfurt: Om roeporkest o. 1. v. Rosbaud m. m. v. J. stern: (bariton). Weber-Wagner-programma 8.20: Uit Frankfurt: Gevarieerd program ma 10.0011.20: Concert o. 1. v. Wolf II.20—12.20 Dansmuziek (Gramofoonpl.). Rome, 441 M. 8.05: „Un ballo in maschere", melodrama in 4 actes van G. Verdi. Leiding: R. Santarelll en E. Caso- lari. In de pauze: Voordracht en na afloop Berichten. Brussel, 508 en 338 M. 338 M.: 12.20: Gramofoonpl. 1.30: Omroepkleinorkesfc o. 1. v. Leemans 5 20: Omroeporkest o 1. v. Kumps 6.20 en 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Omroeporkest o. 1. v. André 10 30' Max Alexysê orkest 508 M 12.20: Óm- roeoklpinorkest o. 1. v. Leemans 1.30: Gramofoonpl. 5.20: Omroeporkest o. 1. v. André 6.35' Gramofoonpl. 6 50' Omroenkleinorkest o. 1. v. Leemans 8 20' Omroeporkest O. 1. v. Kumps 10.30: Zie Zeesen, 1635 M 7.25 Concert door het Frankfurter Omroeporkest o. 1. v H. Ros baud m. m. v. solisten. Hierna: Vcooliike 940; Benchten en hierna tot 11 50: Dansmuziek door Oscar Joost en zijn orkest

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13