N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEiDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 11 November GEMENGD NIEUWS. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Burgerlijke Stand v. Leiden SCHEEPSTIJDING^ ERNSTIG ONGELUK TE WASSENAAR. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN WOONWAGEN. Zeven gewonden. Gistermiddag omstreeks 3 uur had op den Rijksstraatweg ter hoogte van De Paauw onder Wassenaar een verschrikkelijk auto ongeluk plaats. Vanuit Den Haag wilde de bestuurder van een Chevrolet met een gang van over de 100 K.M. een voor hem rijdende auto passeeren, doch verloor daarbij waarschijn lijk de macht over het stuur met het ge volg dat hU tegen een hem tegemoetko mende woonwagen, welke geheel rechts van den weg reed, opbotste, waardoor de auto opzij sloeg en dwars over den weg tot stilstand kwam. De auto werd hierbij to taal verbrijzeld. De gewonden werden door voorbijgangers aanvankelijk zoo veel mo gelijk geholpen. De politie die zeer spoedig ter plaatse verscheen met een groot aantal man schappen vond links en rechts van den weg en In den auto in totaal 7 gewonden. De bestuurder van de Chevrolet had een linkerbeenbreuk en een dijbeenbreuk, ter wijl de naast hem zittende H. er met ont vellingen en snijwonden in het gelaat af kwam. De achter in de auto zittende mevr. N. uit den Haag werd met een ernstige schedelbreuk opgenomen, terwijl van den naast haar zltende heer F. de borstkas was ingedrukt. Beiden werden in zorg- wekkenden toestand naar het Ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag overgebracht. De woonwagenbestuurder, die voorop zijn wagen zat, brak eenlge ribben, terwijl hy verder inwendige kneuzingen opliep. 2 kinderen werden eveneens meer of minder gewond, mede doordat zij onder een bran dend fornuis terecht kwamen. De woon wagen werd van voren geheel Ingedrukt en grootendeels vernield, terwijl 't groot ste gedeelte van den inventaris in stukken en brokken over den weg werd geworpen. Het paard werd slechts licht aan een der achterpooten gewond en is naar de ge meentestallen overgebracht. Een en ander was natuurlijk een groote ruïne. Het drukke verkeer dreigde op een moment vast te loopen; dank zij het tactische op treden van de politie werd dit spoedig in goede banen geleid. Al de gewonden wer den na verbonden te zijn door de drie aan wezige doctoren, n.l. Baart de la Faille, Jansse en Paanakker met 2 ziekenauto's van Goemans naar het ziekenhuis over gebracht. Op het terrein was voorts aan wezig de Burgemeester, de heer Wiegman, terwijl vele leden der R. Kruis Verkeers- Brlgade hunne nuttige krachten in sa menwerking met de politie aan de gewon den verleenden. De auto werd ln beslag genomen en per kraanwagen weggesleept. De bestuurder schijnt evenwel niet verzekert te zijn zoo dat dus de woonwagenbewoner bovendien nog zwaar materieel getroffen zal worden. Het onderzoek naar de schuldvraag ls nog niet beëindigd maar volgens verkla ringen van ooggetuigen moet er meer dan roekeloos door den chauffeur zijn gereden. DRAMA TE AMSTERDAM. Twee dooden. In den afgeloopen nacht is in de Mina- hassastraat te Amsterdam een vreeselljk drama geschied, waarbij 2 dooden te be treuren zijn. Een ongeveer 27 a 28-jarlge man, die waarschijnlijk ln zeer overspan nen toestand heeft verkeerd, heeft tus- schen 3 en 4 uur ln het portiek van een perceel ln deze straat een aantal schoten gelost op een 18-jarlg meisje met wie hij eenigen tijd omgang had gehad, welke echter van haar kant was verbroken. De dader heeft daarna het wapen op zichzelf gericht en zich voor het hoofd geschoten. Op het geluld der schoten zijn de bewo ners van het huis en omliggende perceelen wakker geworden. Toen men een onder zoek Instelde vond men in het portiek de twee vlak naast elkaar liggende lichamen. BIJ het meisje zoowel als bij den man was de dood reeds ingetreden. Naar uit het voorlooptg politioneel on derzoek is gebleken was het meisje werk zaam in een lunchroom en kwam zij als gevolg daarvan meermalen laat in den nacht thuis. Dat een liefdesverhouding met den jongen man, die den aanslag heeft geDleegd. de oorzaak van het drama moet zijn geweest, acht de politie aan weinig twijfel onderhevig. AUTOBUS TE WATER. De passagiers ongedeerd. Gistermiddag is een R. E. T.-autobus, bestuurd door 1. Z. uit Rotterdam, op den Rotterdamschen rijweg in de bocht bij huize Veldheuvel te Overschie in een sloot fereden. doordat een tegemoet komende rector met oplegger niet voldoende rechts hield. De passagiers bleven ongedeerd. Een kraanwagen van de R. E. T. heeft de bus weggesleept. De bestuurder van den trac tor W. E. uit Scheveningen was doorge reden. Hij ls later door de politie achter haald. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. N. R. Crt. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Twee dochters naar het ziekenhuis overgebracht. Toen de heer A. Bennema te Ide. ge meente Vries iFr.) zijn kachel had bijge vuld vergat hij de schuif ODen te zetten, zoodat zich kolendamp in de kamer ver spreidde. Toen even later de bewoner en zijn vrouw zich onwel gevoelden begaven zii zich naar bulten waar ze spoedig weer oo verhaal kwamen De b»!de docht", des huizes resn 16 en 17 laar waren er ech ter erger aan toe don-dat ze gerulmen tijd in het vertrek bleven. Oo medi-eh advies moesten zii worden ov-rgebraeht naar het Acad Ziekenhuis te Gmnlnoen O'ripren wn« hun toestand naar omstandigheden redelijk. DOORBRAAK AAN DE SCHIPBEEK. De oude stuw ingestort, een damwand bezweken, een landhoofd weggeslagen. Nadat het, na lang tobben, gelukt was een opening te krijgen in den kistdam voor de oude Schipbeek, ln Overijssel, boven de gebouwde nieuwe stuw, kreeg de ouije stuw het gistermorgen ln de vroegte zóó hard te verantwoorden, dat ze met een hevlgen knal plotseling Ineenstortte. Met donde rend geraas stortte zich de nu loskomende watermassa in het ongeveer drie meter lager liggende bassin, waarin de nieuwe stuw is gebouwd. Een houten damwand. die verder in den benedenloop was aange bracht ter geleidelijke doorlating van het afkomende water bezweek ook vrijwel direct onder den druk van het water. Stut balken benedenstrooms en staalkabels bovenstrooms knapten als lucifers en naai garen door. waarna do houten damwand met razende snelheid wegdreef naar de richting Bathmen. Ongeveer een kilometer beneden de stuwwerken sloeg daarna een landhoofd weg van de Temmlnksbrug. Dicht bij de gebouwde stuw stond een tij delijke woning van den aannemer. Haastig moest deze met zijn gezin het houten be drijf ontruimen, daar de groote massa's afbrokkelende grond gevaar deden ont staan tot wegspoeling van de woning, die reeds tot onder den vloer was ondermijnd. Alles is zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen en ook de beschoeiing van de beek heeft betrekkelijk weinig geleden, ondanks het feit, dat het water boven den oorspronkelijken kistdam in enkele uren tlids ongeveer 1.80 ls gevallen. Het water uit het overstroomde gebied loopt thans met groote snelheid bulten de stuwwerken via de oude Schipbeek terug naar de ge graven Schipbeek. Voor de bewoners van de ondergeloooen streken ls dus deze door braak een zegen geweest. BRANDWONDEN BEKOMEN. In Dongjum bi) Franeker heeft in de woning van den arbeider M. B, een ernstig ongeluk plaats gehad. Diens drie kinde ren, van resp. 6, 3 en l'/i jaar, zaten naast elkaar op een bank achter de tafel, toen de jongste aan het tafelkleed trok. waarop een groote kan met kokend-heete koffie stond. De kan viel daardoor om en de kinderen kregen de koffie over zich heen. Twee hunner liepen ernstige brandwonden op, de kleinste zelfs zoo. dat men voor zijn leven vreest. Het derde kind kwam er vrij goed af. Msb. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGEVAL BIJ GIESSEN. Gisteren reed op het station Saasen op het traject Giessen-Fulda een uit Giessen komende personentrein op een goederentrein. Een aantal reizigers werd gewond. Zij werden met een hulptrein naar Giessen overgebracht. TWEE SLACHTOFFERS VAN DE BERGEN Sedert 30 Oct. werden in 't gebied van de Zugspltze twee 18-jarige kantoorbedienden uit Munchen. Schindler en Plchler ver mist. Gisteren heeft men in de nabijheid van het Hoellental hun Hiken gevonden. Waarschijnlijk zijn zij naar beneden gestort. o DOOR GAS GEDOOD. Op de Galgwiese te Stettin, waar her stellingen aan de gasbuizen plaats hadden, zijn 4 arbeiders door uitstroomend gas bewusteloos geraakt. De brandweer bracht hen naar het ziekenhuis, waar 2 hunner overleden zitn. De beide andere hoont men in het leven te kunnen behouden. Het on geluk is waarschijnlijk hieraan te wijten, dat de bestaande voorschriften niet op gevolgd zijn. DE „ZEPPELIN" BEKEURD. De gendarme van het Fransche plaatsje Le Russey heeft gemeend proces-verbaal te moeten opmaken tegen den comman dant van het luchtschip „Graf Zeppelin", aangezien verbalisant in de rechtmatige uitoefening van zlln beroep heeft vastge steld. dat het luchtschip over Le Russey gevlogen is op geringere hoogte dan 500 meter. Waar een dr. Eckener al geen rekening mee moet houden. DE BLAUWE WIMPEL. Reuter telegrafeert dat de .Bremen" gisteren te New York is aangekomen, vier dagen, zestien uur en 43 minuten na het vertrek uit Cherbourg. Daardoor is het record van het zusterschip de „Europa" eveneens van de Duitsche Lloyd, met 23 minuten verbeterd, waardoor de „blauwe wimpel" van de „Europa" zal overgaan op de „Bremen". IN EEN AUTO VERDRONKEN. Volgens een bericht van het eiland Fünen werd gistermorgen tusschen Mid- delfard en Fredericia uit den Kleinen Belt een auto opgevischt, welke sedert onge veer veertien dagen werd vermist. De wagen was van Herning in Zuid west-Jutland naar Fünen vertrokken. De vier Inzittenden werden dood in den auto gevonden. COMMUNISTEN-RELLETJES OP IJSLAND. Tijdens de zitting van den gemeente raad van Reykjavik waarin de loonen voor de crisisarbeiders zouden worden be sproken, is het gisteren voor het stadhuis tot communistische demonstraties ge komen. De demontranten drongen de raadzaal binnen en verhinderden de voortzetting van de besprekingen Het kwam tot botsingen met de politie. Ongeveer twintig polltie-agenten en com munisten werden gewond. VERMOEIDHEID. Ik herinner mij een leuk plaatje gezien te hebben, waar, van wien en wanneer is mij ontschoten. Het stelde een kind voor, dat met de oogen knippende, de armen rekte en half uit haar bedje oprees, met het onderschrift: „Hel wat ben ik moe van 't slapen!" Niet ieder zal dadelijk begrepen hebben, welke tegenspraak in dit beeld verscholen lag. Immers, als een kind 's morgens wak ker wordt na een heelen nacht ge slapen te hebben, dan behoort het uitge slapen, volkomen uitgerust te zijn. Hoe kan het dan over vermoeidheid klagen? Deze ongerijmdheid ls slechts schijn baar. Zij wijst er op, dat het begrip ver moeidheid vrij wat ingewikkelder is, dan het er op het eerste gezicht uitziet. In derdaad is het een onderwerp, dat verre van opgelost is en bij voortduring aan geneeskundigen en phyciologen veel hoofdbreken kost. Op de laatst gehouden ongevallencongressen hebben vele onder zoekers er over gesproken en op de alge- meene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij van Geneeskunde vond de voorzitter het de moeite waard, zijn ope ningsrede er aan te wijden- Menigeen zal belangstelling hebben voor dit onderwerp. Ieder weet wat ver moeidheid is, heeft het aan den lijve on dervonden, dikwijls meer dan hem lief is. Een van de klachten, welke de genees heer regelmatig op zijn spreekuur hoort, is wel die over vermoeidheid. Hieruit kan men reeds opmaken, dat het dikwijls als een verschijnsel bij ziekte voorkomt. Maar evenzeer weet ieder, dat vermoeidheid als een normaal verschijnsel voorkomt, dus in volle gezondheid- na elke eenigszins grootere lichaamsinspanning. En ook kent wel iedereen het aangename gevoel, dat na zulk een inspanning over ons komt door uit te rusten. De uitdrukking „lekker vermoeid" is dan ook dikwijls zeer goed op haar plaats, wanneer men het ten min ste is met Mauritz, als hij arbeid een be langrijken factor noemt voor levens vreugde en levensvoldoening. Natuurlijk moet de geleverde arbeid binnen bepaalde grenzen blijven. Welke die grenzen zijn, zou men zoo gaarne precies, zoo mogelijk in cijfers willen uitdrukken. Dit is tot nu toe evenwel niet gelukt. Wel weten wij met zekerheid, dat die grenzen bij de ver schillende menschen zeer uiteen loopen. In elk geval is de geleverde arbeid geen voldoende maatstaf. Er komen zoo veel andere medewerkende factoren in aan merking. Onwillekeurig zoekt men de vermoeid heid in de eerste plaats in de spieren. Hierover zijn talrijke onderzoekingen ver richt. Daarbij is gevonden, dat de vermoei de spier meer melkzuur bevat. Ook heeft men geleerd dat gebrek aan zuurstof ln het bloed, dat de spieren binnenstroomt, de vermoeidheid verergert. In de perioden van rust dient dus het melkzuur verwilderd te worden terwijl grooter toevloed van zuur stof noodzakelijk is. Nu kan het verbruik van de noodiae stoffen tot zekere hoogte wel. het herstel daarehtegen niet gemeten worden. Daardoor wordt de beoordeeling van wat er precies gebeurt zeer moeilijk. Want het is niet uitsluitend de samenstel ling der soleren waardoor het vermoeid- heidsgevoel ontstaat. Bij den een ontstaat DE ORKAAN IN MIDDEN-AMERIKA. De orkaan welke te Jamaica woedde, heeft een schade aangericht van drie mlllioen dollars, waaronder begrepen vijftig procent van den bananenaanplant. Een eiland bij Montego Bay is gedeelte lij door de zee overstroomd, waarbij de spoorlijn werd vernield. Tot nog toe wer den geen persoonlijke ongelukken gemeld. Volgens nadere berichten uit Havana zijn bij den orkaan, welke de Camagoey- eilanden teisterde, 300 menschen om het leven gekomen. DE BRAND IN HET ZWITSERSCHE KINDERTEHUIS, Nader blijkt, dat Inderdaad 12 kinderen zijn omgekomen bij den brand in het kin dertehuis te Waedenswil in Zwitserland. Het gesticht was een der bekendste in richtingen voor achterlijke kinderen in Zwitserland en bestond reeds vijf jaar. Het vuur werd gistermorgen tegen vijf uur ont dekt in het hoofdgebouw, dat aan de straat is gelegen en vier verdiepingen hoog is. Vele luid jammerende kinderen konden door de brandweer langs de balcons wor den gered en werden naar een in de nabij heid gelegen gesticht overgebracht. Het hoofdgebouw brandde geheel uit terwijl de bijgebouwen behouden bleven. De brand Is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de stookgelegenheld voor de centrale ver warming. De verbrande kinderen zijn alle meisjes. De ionaensafdeeling was gunstiger gelegen. De twaalf slachtoffers waren van 19 tot 20 en van 26 tot 42 jaren oud. Onder de dooden bevindt zich ook een 16-jarig dienstmeisje, dat er niet in slagen kon aan de vlammenzee te ontkomen. De lijken zitn onherkenbaar, doordat zij geheel ver koold zijn. FEESTBANKET TER EERE VAN VON GRONAU. Ter eere van von Gronau en zijn met gezellen hebben de Dornierfabrieken gis teravond ln het Kurgartenhotel te Frie- drichshafen een feestavond georganiseerd, waaraan door talrijke vooraanstaande fi guren uit het geheele land werd deelge nomen. Von Gronau werd ln een reeks toe spraken gevierd. In een woord van dank schilderde hij de voorvallen op zijn we reldvlucht. ENGELSCH MISSIESCHIP WRAK GESLAGEN. Het Engelsche missieschip „Southern Cross", dat 220 ton meet, is in de omge ving van t eiland Anrityum (Nieuw He- briden) ln een hevlgen storm geraakt en wrak geslagen. De kaniteln en drie offi cieren worden vermist. De overige opva renden. ow. twee geestelijken, echijnen in veiligheid te zün. De ..Southern Cross" is pas in den zomer van dit jaar van stapel geloopen en was nvrewiid door den aarts bisschop van Canterbury. het veel vroeger dan bij den ander. Voor bepaalde constituties bij sommige ziekte toestanden komt het voor zonder dat eenl ge arbeid van beteekenis is verricht. Het gevoel van vermoeidheid is dus lang niet altijd een bewijs dat echte vermoeidheid bestaat. Dat gevoel staat voor een goed deel ook onder psychischen Invloed, ook bij lichamelijken arbeid. Wanneer wü zien, welke inspanning voor sommige soorten van sport vereischt wordt dan is het niet twijfelachtig of die inspanning zou bii op- gelegdcn arbeid als te zwaar worden ge kwalificeerd. En toch zien wü menigmaal, dat de sport juist beoefend wordt na het .voltooien van een zware dagtaak. Dat ook door zenuwtoestanden het ver- moeidhetdsgevoel kan worden opgewekt, blijkt wel hieruit, dat klachten in dien zin soms veel heftiger worden geuit na een periode van rust dan na een poos gearbeid te hebben. Te langdurige arbeid leidt ontegenzegge lijk tot vermoeidheid. Door de moeilijkheid van het onderzoek kan helaas niet uitge maakt worden, op welke wijze de vermoeid heid het best bestreden kan worden, bijv. door groote rustooozen na een betrekkelük langen arbeidstijd dan wel de arbeid regel matig door kleinere rustooozen te onderbre ken. In ditzelfde verband is men het ook niet eens over de vraag of oo de scholen weinig groote of meer kleine vacanties aanbeveling verdienen. Het. zou een groot voordeel zijn indien men dergelijke vragen door objectief onderzoek beslissen kon. Ook atmosferische invloeden ziin merk baar. Volgens Vernon kan door ongun stige temperatuur in de kolenmijnen de productie belangrük (soms 40 pCt. dalen, terwijl dan vier maal zooveel ongevallen als in den regel voorkomen. In de ijzer en staal-industrie is de productie in den zomer soms 30 pCt. minder dan in den winter. Bij mechanischen arbeid, waarbij niet zooveel gedacht behoeft te worden, schijnt het vermoeidheidegevoel spoediger op te tr-den dan bii individu-reien arbeid. Katz kon door een onderzoek vaststellen, dat onder overigens gelilke omstandig heden werkende meisjes in een fabriek, waar zij niets anders behoefden te doen, dan dam weg blikken deksels in de machine te steken, sneller vermoeid werden dan daarnaast gezeten meisjes, die ontwerpen teekenden. Atzler heeft den invloed nagegaan van de spierspanning ten opzichte van den bloedstoevoer door aan den bovenarm de slagader dicht te drukken terwij! de hand e°n veerend instrument met 10 kg. kracht dichtkneep. Dan werd de geleverde ar beid minder. Bü knijpen van 20 kg. was er evenwel geen verschil meer Hij leidde hieruit af, dat dan de samentrekking reeds groot genoeg was om den toevoer van bloed geheel op te heffen. Door andere onderzoekingen kon hü een beeld ontwerpen van den loop der arbeids intensiteit gedurende den werkdag. In de morgenuren had een vrij belangrijke stijging plaats, welke tegen de middagrust afnam. Na de pauze kwam na een wat lager begin weer een stijging, welke even wel niet meer de hoogte van 's morgens bereikte. De snellere vermoeidheid bü hoogere temperaturen moet volgens Dille niet aan gebrekkige ventilatie maar aan vermoeid heid van het hart toegeschreven worden. Uit dit alles blükt duidelijk, dat niet iedereen en vooral niet iedere arbeid over één kam geschoren moet worden. Dit wordt wel eens uit het oog verloren bij de verschillende voorstellen tot ratio nalisatie van den arbeid, waarvan het werk aan den band het meest bekende voorbeeld is. Het te bewerken stuk wordt op een bewegenden band geplaatst en passeert op zijn loop de verschillende arbeiders, die leder slechts een enkele verrichting hebben uit te voeren. Er tre den dan groote verschillen aan den dag, die aantoonen, dat de bepaling van een uniformen arbeldstüd vxoor alle werklieden onjuist ls. De Japansche onderzoeker Teruoka lieeft den arbeid voor vrouwen afzonder lijk bestudeerd en ls daarbij tot de vol gende slotsom gekomen. Meisjes van 12 en 13 Jaar moeten van den arbeid uitge sloten worden, die van 14 en 15 Jaar mogen slechts werken bü korten arbelds tüd. Eerst op 18-Jarigen leeftijd kan aan haar wettelijk geregelde arbeid worden opgedragen. In bepaalde omstandigheden behoort de arbeid voor vrouwen tot de helft verminderd of wel geheel verboden worden, H. A. S. GEBOREN: Corry Hendrika Adriana, d. van J. W. Rooseri en C. J, M. Dingjan Jacoba, d. van 3. Veilbrief en C. W. v. d. Steen Jan, z. van A. Teske en A. P. M. Jong Hermanus Hyaclnthus, z. van H. Ph. Perquin en E. A. M. Timp. o ONDERTROUWD: H. J. L. GoddUn jm. 27 j. en A. Hup jd. 21 j. H. Martün jm. 24 j, en H. C. Devilee jd. 21 j. o GEHUWD: J. P. H. Hemerik jm. en W. J. van der Linden Jd. o OVERLEDEN: H. AergeloMulder wede. 69 j. P. Laterveer wedn 79 j S. Zwanenburg- den Herder wede. 67 j. J. H. Zaayer m. 56 j. DE KANTOREN DER .zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 de» morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. KON. NEP. STOOMB.-ftgj 1 BOSKOOP. 8 Nov. v. Antofagash CERES, 9 Nov. v. Istanboul n. E. I COLOMBIA, ultr.. pass. 9 Nov. aj Flores. I AMOR, 8 Nov. van W. Indlë te N--J STUYVESANT, uitreis, pass. 9 geness. NERO, 10 Nov. van Bilbao te ORPHEUS, 10 Nov. van Sevilla te i SATURNUS, 10 Nov. van MessiiJl Catania. JUNO, 10 Nov. van Napels n. Ala MAATSCHAPPIJ NEDERLAVBJ JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, Nov. v.m. 7 u- te Genua. TAWALI, 9 Nov. v. Amst. n. Hambjl POELAU BRAS, uitreis, 10 Nov. ul Said. CHR. HUYGENS, 10 Nov. van A'dj Batavia. HOLLANDAFKIKA-LIJN, GIEKERK, 10 Nov. v.m. 2 u. 30 v. Rj, Vlissingen; vertrekt 11 Nov. naaiD KLIPFONTEIN, 10 Nov. v. MombJ Tanga. HEEMSKERK, thuisr-. 10 Nov. v. n. Antwerpen. RIETFONTEIN, vertr. 10 Nov. n.m,j| R'dam n. Velsen; gaat daarna r men en Hamburg. KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND, uitr., 9 Nov. am. 9 Montevideo. ZAANLAND, thuisr., 9 Nov. n-m. 1 Bahia. FLANDRIA. thuisr., 9 Nov. n.m. 10 J Corunna, wordt 12 Nov. van. l| Llmuiden verwacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, R'dam n. Pacific 1 Nov. v. Champerlco. BREEDIJK, Norfolk n. R'dam, passl] n.m. 10 u. 20 Lizard. STATENDAM, New York naar R'd Nov. te Plymouth verwacht. MIJ. OCEAAN. ALCINUS, 9 Nov. v. Amst. n. Java. PHRONTIS, Java n. Amst., pass. Lands End. MYRMIDON. Java n. Amst., pass. S| Perim. ROTT. LLOYD. DEMPO. uitr.. 10 Nov. te Southamj'J KOTA PINANG. 10 Nov. v. R'dam tef dingen. KOTA TJANDI. 9 Nov. n.m. 10 u. 1 Hamburg n. Bremen en R'dam. GAROET. thui«r.. pass. 9 Nov. Perti KOTA AGOENG, uitreis, 9 Noi.| Belawan. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, R'dam n. Servola,] Nov. Ouessant. STAD ZWOLLE, Antwerpen n. Marj pass. 8 Nov. Dungeness. STAD ZAANDAM, 9 Nov. van Immiq te Bilbao. STAD ZALTBOMMEL. 9 Nov. van i bon naar Huelva. ROTTERDAM—ZUID—AMERIKA I ALWAKI, 9 Nov. van R'dam te Haal ALCHIBA, thuisreis, pass. 9 Not Palmas. ALPHACCA, thuisreis, 9 Nov. Janeiro. STOOMVAART-MIJ „OCEAAN"! POLYDORUS, Liverpool via de Clyde Swansea, pass. 9 Nov. de Mumbld CLYTONEUS, 8 Nov. van Slngapor: I Amsterdam. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISADANE, 8 Nov. van Shanluj Batavia. TJILIWONG, 8 Nov, van Samara^ Hongkong. TJIKEMBANG, 8 Nov. van Honftoj Muntok. HOLLAND—OOST-AZIE II» OUDERKERK, thuisreis, pass. Perim. KON PAKETVAART MIJ. HOUTMAN, 9 Nov. van Kaapstad t«1 ban. SIGLI, arr. 9 Nov. te Belawan. SILVER—JAVA—PACIFIC-U» I BINTANG, 8 Nov. van Calcutta te gapore. BENGALEN, 9 Nov. van Belawan i Calcutta. HOLLAND—BRITSCH-INDIE UJ* HOOGKERK, 10 Nov, van Calcutta Rotterdam. DIVERSE STOOMVAARTBERtC1^ IMPORT, 10 Nov. van R'dam te 1" verwacht. ORANJEPOLDER, 10 Nov. van R'dJ Londen verwacht. DELFTSHAVEN, 8 Nov. van Norton Baltimore. LETO, Port Talbot n. Quebec, pass. Belle Isle. MAASSTROOM, 9 Nov. van Ada» Londen. GOOTE, 9 Nov. van Cardiff te sw»" HENNIE, 9 Nov. van Cardiff n. Q",-' RIJN, 4 Nov. van Borga naar Wirt"' MAAS, 7 Nov. van R'dam te StocaJJ^, MOORDRECHT. Novorossiak n, pass. 9 Nov. Gibraltar. MANVANTARA, Ballk Pappan n. Thameshaven, was 8 Nov. 9 mülen Z.W. van Lands End. ROTTERDAM, tank. R'dam n. cow pass. 7 Nov Tanger. VEERHAVEN, naar Philadelphia,, Nov. 5 u. 25 n.m. 250 mijlen z" Valentia. AMSTERDAM, tank. A'dam n. con- pass. 8 Nov. Gibraltar. MARPESSA. Hamburg n. Rouaan, r Nov. Cuxhaven. THEMISTO, 9 Nov. van Montrf R'dam TRITO. 9 Nov. van Belfast n. r<>* WESTLAND 10 Nov. van R'dam NIEUWLAND 10 Nov. van Granvomouth. FLYINO NORSEMAN, m.S., 9 Falmouth te Par. j M

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10