ÉEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 November Burgerlijke Stand v. Leiden FINANCIEN, SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. N. v. d. VlLst, Haarlemmerstr. 17, Leiden aarüappelhanüel, tevens en- gros-verxoop. De engros-verkoop van aardappelen (Apothekersdijk 11) is over- gagaan aan: H. v. d. Vllst. B. Eraües, Morschstraat 34 en 36, Lelden Verkoop van groenten, fruit en bloemen. Vestiging bloemenkiosk, Rijnsburgerweg 1 Lelden. Naam], Vennootschap .Luxor Garage", Hansenstraat 7173, Leiden. Uittredend Directeur: J. C. van der Wiel, Leiden, d.d. 7 Nov. 1932. Nieuwe Directeur: L. Ro denburg, Leiderdorp. Galanterieënhandel, voorheen onder de firma C. W. Fortmann (f.), Breestraat 124 Lelden. Hoofdzetel: Hoogstraat 22, 's-Gra- venhage. Het filiaal te Leiden, is dd. 30 September 1932 opgeheven. Nieuwe inschrijvingen: C. Fortmann, Breestraat 122-124, Lelden Handel in porcelein, kristal, galanterieën en huish. art. Eigenaar: Mevr. C. M. E. Fortman—Heynen, 's-Gravenhage (Huwe- lljksche voorwaarden.) Gevolmachtigde: C. J. Fortman, 's-Gravenhage. Beurtdienst P. van der Plas, Tramstraat 15 a, Katwijk aan Zee, beurtvaart-bedrijï. Eigenaar: P. v. d. Plas, Katwijk aan Zee. J. W. van Relsen, Jac. v. Beierenweg 57. Voorhout. Bloembollen-export. Eigenaar: J. W. van Reisen, Voorhout. Hedenmorgen heeft prof. dr. W. A. Kuenen bij den aanvang van zijn colleges eenlge woorden gewijd aan den overleden hoogleeraar Zaayer. aan wiens nagedach tenis hij warme hulde bracht. In de Groote Kerk te Den Haag heeft gisteravond voor een talrijk publiek de huldiging plaatsgevonden van den heer A. Teljeur, dirigent o. a. der Chr. Gem. Zang- vereeniging „Zang zij onze Leus" alhier, wegens zijn 25-jarige werkzaamheid als dirigent. Hetzelfde programma als bij de eenige weken geleden gehouden huldiging te dezer plaatse werd uitgevoerd, terwijl men den jubilaris dank bracht voor zijn arbeid. Gisteravond is de 25-jarige B. M, uit Amsterdam, die onder den Invloed van sterken drank verkeerde, op vrij hardhan dige wijze door den eigenaar en diens zoon uit het café van T. aan de Haarlem merstraat verwijderd. M. werd bloedend in het gelaat verwond en moest door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht, waar hij werd ver bonden. T. Jr. werd door den ruziemaker in de hand gebeten. In den afgeloopen nacht heeft de politie op de Nieuwe Beestenmarkt zeke ren H. R. aangehouden, die ervan wordt verdacht een lantaarn te hebben vernield. GEBOREN: Johannes, z. van A. J. Schoneveld en E. Kop Bernardina Maria Johanna, d. van G. C. Neuteboom en M. Leder Cor nells. z. van P. C. Hoogerdijk en C. van Tol Cornelia Maria, d. van van J. v. d. Voort en J. Dijkers Teunis, z. van T. Meijvogel en N. v. d. Plas Cornells, z, v. T Meijvogel en N. v. d. Plas Endreintje Wilhelmina. d. van D. v. d. Zeijden en M. W. v. Vlerzen Hendrlka Johanna, d. van M. J. Spekle en H. J. ter Heerdt Willem Gerardus, z. van H. C. Bouwman en M. J ,C. Copier Jan Bartus, z. van P. Brouwer en N. H. te Velde Antonia d van A. van Burlnk en A. Steeneveld Maria Hendrlka, d. van M. Montanus en A. A. Rauckes. GEHUWD: H. A. van Ingen Schenau, jm. en A. M. Wetselaar, jd. J. H. B. Berkemeier, jm. en S. Webbers, jd. J. J. Arbouw, jm. en G. Postma. jd. P. van der Blom, jm. en E. C. de Feij. jd. P. J. Fasel. jm. en C. W de Nobel, jd N. Jongbloed, jm. en H. van Eek, Jd. J. A. van Vliet. jm. en L Klein, jd. OVERLEDEN: A. Faas, man, 62 jaar E. van Offeren, man, 79 jaar. NATIONALE LEVENSVERZEKERINGSBANK. In de gisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhou ders der Nationale Levensverzekerlngs- Bank N.V., te Rotterdam, constateerde de voorzitter, de heer dr. G. H. Illntzen, dat deze vergadering uitsluitend bijeengeroe pen was, om te beslissen op het verzoek om ontslag als directeur der Bank, inge diend door den heer W. F. Viëtor. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat gezondheidsredenen den heer Viëtor tot het nemen van zijn besluit hebben genoopt. Hij herinnerde eraan, dat de heer Viëtor 22 jaren zijn krachten aan de belangen der bank heeft gewijd, dat de verhouding tusschen hem en het college van commissarissen steeds van zeer aan- genamen aard is geweest en dat het col lege zijn heengaan dan ook zeer betreurt. Namens de directie sprak de heer J. W. Niemeyer woorden van waardeering over den vertrekkenden collega. Hierna besloot de vergadering den heer Viëtor met ingang van 31 December 1932 eervol ontslag te verleenen. onder dank zegging voor dc vele en belangrijke dien sten aan de Nationale bewezen. Voorts werd besloten, voorloopig niet te voorzien in de tengevolge van dit ontslag ontstane vacature. N. R. Crt. De navolgende schepen zijn morgen radlotelegrafisch te bereiken via het daar achter vermelde kuststation Scheveningen Radio. Baloeran, Colombia, Costa Rica, Cottica Derapo, Flandria Houtman, Indrapoera, Jonan v. Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Gede, Maasdam, Mamix van St. Aldegonde Poelau Bras, Poelau Cello, Slbajak, Stuvvesant, Statendam, Van SDilbergen Veendam. Zeeiandia; Alcyone Rlo de Janeiro radio; Alpherat Las Palmas Radio. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningenradlo bedragen de totale kasten 44 ct. per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Economie. Het bureau der ontwapeningsconferentie heeft gisteren het rapport behandeld van den Italiaanschen vertegenwoordiger, Pi- lotti, over het verbod van den chemischen en den gasoorlog. Tijdens de deoatten werd algemeen ge wezen op de moeilijkheden, die gelegen zijn li: de scheiding tusschen aanvals- en verdedigingswapenen op chemisch gebied. De Amerikaansche gezant Wilson eisente, dat het volledige verbod van alle chemi sche en gaswapens gelijkelijk tot alle sta ten zou worden uitgebreid. De Zwitsersehe bondspresident Motta legde er den nadruk op, dat reeds in dc vredesverdragen net principe van een verbond van den chemi schen oorlog was vastgelegd. Mossigil, de Fransche gedelegeerde, wees er op, dat voor eenlge jaren in een groote Surcoee- rche stad. Hamburg feiten geconstateerd warer. die oewezen haoder. dat ook een verbod van particuliere vervaardiging van gasmaskers onontbeerlijk is. Massigil ver klaarde \erder. dat zelfs zuiver technische instrumenten in geval van oorlog eerrax- keiijk tot chemische aanvalswapenen kun nen worden verbouwd. Daarom moet het verbod van chemische wapenen eerst nog van een technisch standpunt uit diep gaand worden onderzocht. Na uitvoerige debatten werd besloten, de verschillende technische problemen van 'n verbod van den chemischen en gasoorlog te doen onderzoeken door een bijzondere commissie. De voorbereidende commissie voor de economische wereldconferentie te Londen heeft haar werkzaamheden beëindigd met een geheim rapport, dat aan de regeerin gen zal worden toegezonden. Dit rapport, waarin de directe crisisvraagstukken be handeld worden, constateert eenlge be langrijke dingen- In de toekomst moeten alle maatregelen tot bestrijding van de econondsche wereld crisis op financieel en economisch gebied gelijktijdig worden genomen. De speciale crisismaatregelen moeten geleidelijk wor den opgeheven, en wel in de eerste plaats de heffing van bijzondere invoerrechten, contir.genteering, enz De buitenlandsche schulden moeten in de toekomst slechts in goederen en tegen z.g. dienstverrichtingen worden afgelost. De directe en onbeperkte geüjkbegunsti- ging moet in den handel weer de over- heerschende regel worden. Slechts voer de Oost-Europeesche staten moeten buitengewone maatregelen, in het bijzonder in den vorm van voorkeurstarie ven, worden toegelaten. Het scheppen van groote internationale werken bij wijze van werkverschaffing wordt nuttig verklaard. De voorzitter der Voorbereidende com missie van deskundigen voor de Economi sche Wereldconferentie te Londen, de pre sident der Nederlandsche Bank mr. L. J. A. Trip, heeft gisteren in een persconfe rentie eenige mededeellngen gedaan over het verloop der besprekingen door te wij zen op de vrees der verschillende regeerin gen dat een publicatie van de buitenge woon ongunstige en moeilijke internatio nale flnancieele problemen, in het tegen woordige stadium slechts critiek en tegen stand zouden uitlokken waardoor de werk zaamheden der conferentie bemoeilijkt zouden worden. Enkele regeeringsvertegen- woordigers hadden er prijs op gesteld. dat hun practische voorstellen niet bekend zouden worden. Mr. Trip herinnerde er aan, dat de com missie het van den aanvang af als onmo gelijk had beschouwd, reeds thans tot defi nitieve voorstellen betreffende de groote flnancieele en economische kwesties te ko men die tot overwinning van de economi sche crisis konden leiden. Energiek be streed hij de Engelsche voorstelling als zou deze eerste zitting een volledige mislukking zijn geweest. Er heeft een ongewoon open lijke gedachtenwisseling tusschen de ver schillende regeeringsvertegenwoordigers plaats gevonden. Definitieve besluiten kon den niet worden genomen, omdat de afzon derlijke regeeringen en de toonaangevende financieele en economische kringen, hun standpunt tegenover de door de commissie aan de orde gestelde kwesties moeten be palen Op de conferentie van Lausanne is reeds gewezen op de beteekenis van een saneering van het bedrijfsleven en van een opleving van den internationalen handel. Niettemin hangen al deze problemen en de kwestie der internationale oorlogs- en herstelschulden het valutavraagstuk, de internationale tarievenpolitiek, de kwestie der contingenteerlng en de opheffing der beschermende rechten zoo nauw met el kaar samen, dat men thans gemeenschap pelijke oplossingen voor al deze vraag stukken moet vinden. Het is geenszins alleen de taak der commissie een agenda voor de conferentie te Londen op te stel len. doch tevens moet zü practische voor stellen tot oplossing van de afzonderlijke door de conferentie te behandelen vraag stukken uitwerken. De commissie van deskundigen zal in een tweede zitting bijeenkomen, die in nauw contact zal staan met de commissie van den Volkenbondsraad onder voor zitterschap van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, sir John Slmon. Eesloten is dat de voorzitter der commissie een nauw contact met de regeeringen zal onderhouden en dat het verdere voorbe reidende werk zal worden gedaan in sa menwerking met het Volkenbondssecreta riaat. met de Bank voor Internationale Betalingen en met het Internationale Landbouwinstituut te Rome. Tenslotte keerde mr. Trip zich nog maals met nadruk tegen de steeds weer opduikende geruchten, dat de vooruit zichten der Londensche conferentie pessi mistisch beoordeeld moeten worden. Het succes der Londensche conferentie hangt af van de houding der regeeringen en van de publieke opinie. BELGIE. Te Antwerpen gaan socialisten en liberalen samen. Het socialistisch arbeidersverbond be legde gisteravond een algemeene verga dering om een besluit te nemen over de kwestie van de vorming van het schepen college te Antwerpen. De bijeenkomst was bezocht door ca. 1000 afgevaardigden. Na middernacht eerst werd de beslissing be kend: 480 afgevaardigden hadden zich uit gesproken voor samenwerking van socia listen en liberalen tot vorming van het college van wethouders. 270 slechts voor samenwerking met de katholieken, terwijl 60 blanco stemden. Dientengevolge treden de katholieken uit het schepencollege. Burgemeester van Cauwelaert, die meer dan acht jaar dit ambt heeft waargenomen treedt af. DU1TSCHLAND. Kabinetsraad gehouden. Een zwaar vonnis. Het Rijkskabinet is gisteren voor de eerste maal na de Rijksdagverkiezingen bijeengekomen voor een bespreking over den politieken toestand. In de kabinets zitting heeft allereerst de Rijkscommis saris voor den Arbeidsdienstplicht een uit eenzetting gegeven op grond waarvan werd besloten het leger der arbeiösdienst- plichtigen ook den geheelen winter door te laten bestaan. Vervolgens werd de politieke toestand uitvoerig besproken. Algemeen werd de overtuiging uitgespro ken, dat een nationale concentratie ge- wenscht is. Naar verluidt, zou de Rijkskanselier te dien einde in den loop van de volgende dagen de partijleiders ontvangen om hen over deze aangelegenheid op de hoogte te stellen. Een aftreden van het kabinet of van enkele leden ven het kabinet is niet te verwachten. Het is-ook onwaarschijnlijk dat de minister voor landbouw. Freiherr von Braum zal aftreden, aangezien de kwestie der contingenteering voor een op lossing staat, welke waarschijnlijk de be trokken partijen zal tevreden stellen. Voorts werd in de kabinetszitting be sloten ter gelegenheid van de bijeenkomst van den Rijksraad met de dan te Berlijn vertoevende ministers van de Duitsche landen besprekingen te voeren. Een officieel communique is niet uitgegeven. Von Papen schijnt in verband met de plannen tot grondwetswijziging opnieuw een bezoek te willen brengen aan de hoofdsteden der Zuid-Duitsche landen, ale heden te Wurzburg vergaderen. Middelerwijl zijn on het oogenblik de kansen op het tot standkomen van de dus genaamde ..nationale concentratie" nog steeds gelijk nul. De regeering krijgt er lederen dag een nieuwe oorlogsverklaring bij, zoo bijvoorbeeld ook van Stegerwald, den leider der Christelijke vakvereenigin- gen. De Duitsch nationalen, zonder welker medewerking iedere parlementaire com binatie. welke met de regeering zou kun nen samenwerken, onmogelijk is, geven iederen dag met grootere duidelijkheid te kennen dat ze van hun positie niet ge bruik willen maken om in een eventueele regeeringscoalitie de eerste plaats in te nemen, doch veeleer om iedere poging tot ..herstel van het parlementarisme van Weimar" dat is tot samenwerking tusschen de regeering en den rijksdag, te verijdelen. Dientengevolge worden de Nazis steeds radicaler De buitengewone rechtbank te Berlijn veroordeelde den nationaal-soeialist Willy Hofman, die tijdens de Berlijnsche ver- keersstaking nabij Treptow uit een men- schenmenigte een steen naar een tram wagen had gegooid, op grond van de ver ordening van den rijkspresident tegen de politieke terreur wegens eenvoudige iandsvredebreuk tot twee jaar tuchthuis straf. RUSLAND. Stalin's vrouw overleden. Nadesjda Sergejewna Alliioejewa, de echtgenoote van Stalin, is overleden. Zij was Statins tweede vrouw. FRANKRIJK. Dc nationale uitrusting. Herriot heeft den Belgischen premier de Broqueville ontvangen. Daladier, de minister van openbare wer ken, zette in de commissie van openbare werken van den Senaat een plan van openbare werken uiteen, dat achttien milliard francs zou kosten en in den tijd van vijf a zes jaren zou moeten worden verwezenlijkt en dat het essentieele ge deelte zou uitmaken van het groote plan van nationale uitrusting. ITALIË. Gömbös te Rome. Gisteravond is de Hongaarsche premier Gömbös met een extra-trein te Rome aan gekomen. Ter verwe.koming was Mussolini in zijn kwaliteit van minister van Buiten landsche Zaken op het station aanwezig. Hij werd begeleid door den onderstaats secretaris en verscheidene minister, o.w. de minister voor luchtvaart Balbo en tal rijke hooggeplaatste ambtenaren. De be groeting was buitengewoon hartelijk. ZUID-AMERIKA. Vrede en onvrede. De Valera, de voorzitter van den Raad van den Volkenbond, heeft van de neutrale commissie te Washington een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat Eolivia en Paraguay zich thans bereid heb ben verklaard onderhandelingen te openen tot het bijleggen van hun geschillen. m De bezetting van de Columbiaansche grensstad Leticia door Peruaansche kolo nisten, heeft thans tot de eerste bloedige botsingen tusschen Peruaansche en Colum biaansche marinestrijdkrachten geleid. In het oerwoud is het op de rivier Putumayo een zijrivier van de Amazone, tot een verbitterd gevecht gekomen tusschen vier Peruaansche een eenige Columbiaansche oorlogsschepen. De peruanen zijn er io geslaagd de Columbiaansche kanonn.erboot „Carthagena" tot zinken te brengen en de „Santa Maria" buit te maken. Toen het bericht van de overwinning te Leticia bekend werd, werden groote manifestaties gehouden ten gunste van Peru. ENGELAND. Rede vail Baldwin Afweer van Ierland Gisteren op het banket, gegeven ter eere van Londen's nieuwen lord-mayor heeft Baldwin een rede gehouden bii afwezigheid van Mc Donald. De Engelsche regeering is vastbesloten, aldus Baldwin, al hare verplichtingen na te komen, die zij in het Volkenbondsstatuut heeft nagegaan en tevens om den Volken bond bij zijn werk tot instandhouding van den vréde en tot bevordering van den algemeenen welvaart te steunen. Spr. zeide Herriot dank voor het feit, dat deze gezegd heeft nooit te zullen twijfelen aan den steun van Engeland. Overgaande op de economische wereld conferentie sprak Baldwin de hoop uit, dat deze hetzelfde succes zou hebben als Lausanne en Ottawa. Een mislukking dezer conferentie zou een catastrophe beteekenen. De Engelsche handel staat er veel beter voor dan een jaar geleden. Het tarief- wapen heeft de mogelijkheid voor Engeland vergroot om zijn handel op de buitenland sche markten uit te breiden, maar het tariefwapen is nog steeds een proefneming. De Engelsche regeering heeft steeds met nadruk gezegd, dat zij weliswaar de indus trie wilde helpen, maar tevens, dat deze zelf moest medewerken aan naar verbete ring en aan het mogelijk maken van con currentie. Engeland heeft een buitengewoon moeilijk jaar achter zich. De teekenen voer een beteren tijd zijn nog niet heel duidelijk te zien. Maar spr. gelooft, dat zij zich reeds aan den horizont vertoonen. De Engelschen zullen den moed en de kracht hebben door te zetten. De regeering van den lerschen vrijstaat heeft bekend gemaakt, dat zij uitvoer- premiën zal geven op alle fabrikaten tot een gelijk bedrag van de rechten, die op deze fabrikaten zullen worden geheven door Engeland na 15 November, op welken datum de rijkspreferenties tusschen Enge land en Ierland eindigen. In de Dail zette Lemass evenwel uiteen dat geen uitvoerpremiën beschikbaar zouden worden gesteld voor vee- en landbouw producten. De toestand in de wereld en vooral in Engeland is van dien aard, dat, wanneer de regeering van den Vrijst ;it de bevolking zou willen vrijwaren v*or do ergste gevolgen der depressie, de nationale politiek geheel zou moeien worden veranderd. Het kan zijn, aldus Lemass, dat wij in de toekomst zullen moeten voort gaan vee, bacon etc. uit te voeren met verlies, aangezien landen als Rusland en Duitschland tegen zeer lage prijzen deze waren verkoopen, teneinde onze eigen in- koopen van artikelen, die wij niet kunnen voortbrengen mogelijk te maken. ZWITSERLAND. Bloedige politieke botsingen te Genève. Te Genève is het gisteravond tot een bloedige politieke botsing gekomen, die zelfs den vorm van een opstand aannam. Voor zoover valt na te gaan hebben de gebeurtenissen zich als volgt afgespeeld: De democratische nationalistische groep, de Union Nationale, die conservatief ge zind is, doch in de laatste jaren een sterk fascistischen aanleg kreeg hield in de Salie Communale de Plainpalais een ver gadering. Tijdens de vergadering, die spe ciaal was gericht tegen de actie van de beide plaatselijke socialistische leiders Léon Nicol en Dicker, in den Nationalen Raad, verzamelden zich vele socialistische en communistische arbeiders voor het ge bouw. De politie had de gebruikelijke voor zorgsmaatregelen getroffen en de omgeving van het gebouw afgezet. De verzamelde massa groeide echter steeds aan en nam ten slotte een zóó dreigende houding aan, dat de politie vreesde de afzetting niet te kunnen handhaven en militaire hulp in riep- Toen de soldaten arriveerden werden zij met woest geschreeuw en beschimpin gen begroet. Zij werden door de menigte aangevallen en de geweren werden hun ontrukt. Een officier werd met een knup pel bewusteloos tgeslagen en aan alle kan ten weerklonk het geroep: „Bandieten, moordenaars!" Opvallend was het groote aantal vrouwen dat aan deze demonstratie deehiam De politie riep inmiddels de hulp in van 2 nieuwe compagnieën van de in- fanterie-recrutenschool, terwijl tenslotte nog eenige machinegeweren in stelling werden gebracht. Toen het vuur werd ge opend ontstond een onbeschrijfelijke pa niek Aanvankelijk stoof de menigte uit een, met achterlating van dooden en ge wonden. Dit was echter voor de meesten een aanleiding om stand te houden. De „Iuternationale" werd aangeheven, de aan vallen werden weer doorgezet, zoodat de troepen opnieuw het vuur openden. Daarop verliep de demonstratie. Volgens de laatste berichten vielen er 10 dooden terwijl 65 personen zijn gewond, w.o. velen ernstig. De regeering is nog in den loop van den nacht in een buitengewone vergadering bijeengekomen. Besloten werd het geheele garnizoen, waaronder ook de buiten de stad Genève in het Kanton gevestigde mi litaire scholen te mobiliseeren om verdere onlusten te voorkomen. Bij het bekend worden van de gebeurte nissen te Genève is het ook te Lausanne tot communistische onlusten gekomen, die hier echter een minder bloedig karakter droegen en spoedig onderdrukt konden worden- Volgens mededeellngen van de politie zouden de leiders der Socialisten en Com munisten te Genève gisteravond de volgen de instructies hebben gegeven: le. Alle café's in de omgeving van de gemeentelijke zaal van Plain-palais worden zooveel mogelijk bezet. 2e. Stormtroepen bezetten de zaal, waar in de Union Nationale haar vergadering houdt en bezetten het podium. 3o- Met alle ten dienste staande midde len moet het voortzetten der vergadering onmogelijk worden gemaakt, 4o. Pogingen der politie om de orde in de zaal te herstellen of om betoogingen bui ten de zaal te verhinderen moeten zoo noodig zelfs met geweld worden gekeerd 5o. De straten in de omgeving moeten worden bezet om het optreden van mili taire troepen te verhinderen," De Geneefsehe autoriteiten zijn van mee ning dat de aanval der socialisten en com munisten op de militaire troepen reeds ge- ruimen tijd tevoren is voorbereid aange zien vele communisten in het bezit van wapens zouden zijn geweest. VEREENIGDE STAT Roosevelt's overwinning. Zooals de telegrammen gister;! ben aangegeven is Roosevelt's J ning nog eclatanter geweest qI werd gedacht. Roosevelt verklaarde voor de ryL de democratische overwinning wijzing is, dat de massa van het jT kaansche volk vast gelooft, da; 3 groote mogelijkheid bestaat voor e selmatlg herstel door een weloJ en goed uitgevoerd plan van adit 1 Roosevelt heeft zich laten irte-l door een medewerker van de Neil Times. „Het is mijn voornemen. jl krachten te wijden aan de belanjJ natie. Ik waardeer uit den grond pil hart deze uiting van vertrouwen d«T mede-Amerikanen mij geschonken, besef ook ten zeerste hoe groot sJ antwoordelijkheid is. die daaraan vjf verbonden is. Het Huis van Afgevaardigden democraten en 106 republikeinen; slagen moeten nog binnenkomen. De Senaat telt nu 58 democraten! republikeinen en een socialistische! renafgevaardigde. Twee uitslagen r.;| niet binnen. De democraten hebben 18 vanl gouverneursposten gekregen. De socialisten hebben veel meeil men gekregen dan uit tevoren naar! ting 11/4 millioen, doch practlschJ kent dit niets. De tegenstanders van het drani rekenen op meer dan 300 zetels J Huis van Afgevaardigden en 50 Senaat; de vereischte meerderheid t voor afschaffing van het dranl zou dus in het Huis van Afgev: voorhanden zijn, in den Senaat niet. Volgens berichten uit Washing! Hoover voornemens Roosevelt bij dl het Witte Huis te noodigen, tenelif staat van zaken met hem te Stimson hoopt, dat Roosevelt minister van buitenlandsche zaken noemen, opdat hij zijn opvolger hoogte kan stellen. De democratische meerderheid ij Congres en Senaat beteekent, dat (-1 verschillende commissies door de 1 craten zullen worden beheerscht.. Vermoedelijk zal de voorzitter i denatoriale commissie voor buitenijs zaken, Borah, vervangen worden i nator Swanson. de Amerikaanscht 1 vaardigde ter OntwaoeningsconfeieJ Hoover zal zich na 4 Maart gehee l politiek terugtrekken. Hij heeft tege gende week een conferentie der it keinsche partijleiders belegd. Nar heet, ook in verband met een eeid treden, doch dit blijft onwaarsc'niit Algemeen is men tevreden over de winning van Roosevelt. De Fransci* wijst erop, dat Rnnsevelt, in dezelfd zal regeeren als Wilson en zii hoopt thans een gemakkeliike regeling ra schulden-vraagstuk verkregen ka» den. De bladen wijzen er verder op Hoover steeds vijandig tegenover F! rijk heeft gestaan en men hoopt. Roosevelt vriendelijker tegenover f: rijk zal staan, en meer begrip zal t dan Hoover. De Britsche pers is van meenlaj Engeland thans, na de verkieziit Roosevelt, staDDen zal doen bii de i kaansche regeerine. teneinde het K' moratorium, dat in December a! verlengd te krijgen, totdat de g kweriie is opgelost. Volgens de „News Chronicle" is velt voornemens, indien mogeliik sw aanvae rden van ziin nieuw ambt ee naar Eurona te maken, teneinde t tact te komen met de Britsche i lieden. BULGARIJE. Weer geruchten over ex-koning Ftrt Opnieuw gaan er geruchten ove terugkeer van ex-koning Ferdinand beteekenis schijnt daaraan nog t mogen worden toegekend. De rep waarschuwt er zelfs tegen. SPANJE. Toenemende onrust. In geheel Spanje heerscht een mende onrust. Dagelijks komen daden van gewei» in alle deelen des lands. Men is ning, dat in hoofdzaak communis» oorzaak zijn van deze gebeurtenis^1 deed gisteren een groep van 25 joM*1 munlsten een aanval op een aanW kels in Bilbao, waar zij er in slaa" een grooten buit te ontkomen. Rumoerige openbare vergaderingen den overal gehouden, zoodat de I» handen vol werk heeft. In Vigo et celona zijn ernstige stakingen 'K scheepvaartbedrijf uitgebroken. WJ; Saragossa een staking in het bouw» is ontstaan. Tijdens een proces w waar een werkgever vermoord was ten de syndicalisten in de rechj?tS zoodanis rumoer, dat de voorzit» zitting moest schorsen. AUSTRALIË. De vlootmuitcrij. Ondanks de voorzorgs-maatro=c--.| regeering kwam het gister te Syj tot een geval van muiterij bij "e 100 man van het depotschip -f y weigerden een half uur lang de» 2ij verklaarden, dat deze dlensi»£4 moest worden beschouwd als e® f thiestaklng met de 3000 m3trW'ji Dinsdag in een groote betoogiu? i bourne hadden geprotesteerd - verlaging van de soldij. i Men zoekt achter deze be we munistische actie, die zeer zor?1 voorbereid te zijn. Enkele bein reeds van de vloot verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2