Echt en goed LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 5 November mm Waarachtig Geen woord teveel gezegd CHIEF WHIP is en blijft de beste sigaret voor ieders gezondheid! VIRGINIA Ook met kurk mondstuk y. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Luxor-theater Het Luxor-theater brengt deze week wel weer een goed pro gramma. Vóór de pauze „Het gevaar der Samenleving" en daarna „Sergeant X". De eerste Is de naam doet het reeds vermoeden een goed geslaagde tendenz- toonfllm, het gevaar der geslachtsziekten behandelend. Op verschillende wijze krijgt men een goed inzicht van de gevolgen, welke deze ziekten met zich dragen. Tony van Eyck vervult de vrouwelijke hoofd rol. „Sergeant X" is een door de sobere wijze van opnemen en door de zeer goed aan vaardbare geschiedenis wel een der beste, 200 niet de beste, der ln het Fransche Vreemdelingenlegioen spelende films. Iwan Mosjoukin vervult op schitterende wijze de hoofdrol de rol van den doodge- waanden man en vader, die na jaren terugkeerend zijn vrouw (Trude von Molo) met een ander getrouwd en geluk kig vindt. Dienstneming in het Vreemdelingen legioen volgtde nieuwe commandant. die hem enkele dagen later ln het afge legen fort met vrouw en kind volgt, blijkt zijn opvolger als echtgenoot en vader te zijn! Wel blijft hij voor zijn echtgenoote onbekend, maar als hij om voor zijn kind water te halen, tijdens een beleg van het fort, na groote moeilijkheden en vele martelingen, versterking brengt aan de belegerden, blijkt zijn naam en verleden den commandant bekend, daar hij reeds als vermist werd opgegeven. Twee films derhalve welke een bezoek ten volle verdienen. City-Theater. - Het programma in bo vengenoemd theater ls. zooals wij het van deze directie gewend zijn, weer goed verzorgd. De eerste hoofdfilm die gedraald wordt, is „Gino Gadari" (De Groote On bekende). De Inhoud van deze film is zeer komisch. Twee menschen worden beroofd van al hun bezittingen. Een vroolljke club, die er achter is gekomen, weet de dieven op humoristische wijze gevangen te ne men. Na de pauze „De Carnavalsprins" met in de hoofdrol de gevierde filmspeler Harry Liedtke. De films van dezen speler zijn alle zeker bekend, „Liefde en vroo- lijkheid" ls de leuze van deze filmster. Vóór belde hoofdfilms wordt nog ver toond het bekende nieuws. Een waardig program, dat een bezoek waard ls. STICHTING BOUWFONDS PROF. DR. H. T. DE GRAAF. De Vereeniglng van Vrijzinnige Her vormden alhier heeft bij akte van 4 Nov. verleden door Notaris Bon, in het leven geroepen een stichting, dragende den naam als hierboven is vermeld en heb bende tot doel het stichten en in stand houden van een kerkgebouw ten dienste van genoemde vereenlging. Het bestuur der stichting bestaat uit vijf leden. De voorzitter der vereeniglng voornoemd ls ambtshalve voorzitter van het bestuur der stichting. De overige be stuursleden worden voor vier jaren bij meerderheid van stemmen gekozen door en uit de leden der vereeniging op een algemeene vergadering. Voor den eersten keer zijn als zoodanig benoemd: mevr. A. Muller-Verdam en de heeren M, G. Bon, P. J. Hasselbach en O. Koets, te Leiden en Oegstgeest. Voorts komen in de stichtingsakte be palingen voor. regelende de verhouding van de stichting tot de vereeniging. Ds. EERHAED BEDANKT VOOR BEROEP Ds. J. P. E .C. Eerhard te Workum, be roepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft voor dit beroep bedankt. Maandag zal het 40 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot D. Hartevelt, meester knecht-stoker bij de N.V. Stoomgistfabrlek en Distilleerderij „De Valk" voorheen T. H. Rltman en Co. bij deze firma in dienst trad. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames L. Drayer (Anjum) en J. van der Ven (Rotterdam). Donderdag 10 Nov. 8.15 uur zal do heer A. de Koe oud-directeur van „Ons Huis" Rotterdam, in het Leidsche Volks huls spreken over ..de diepere beteekenls van den dans". Als demonstratie zal door enkele leden van „Ons Huis" de zwaard dans gedanst worden; duidelijk zal hierbij het zinvolle van den dans uitkomen en zij die de volksdansen beoefenen, hebben hier een uitstekende kans te geraken tot cie eigenlijke kern er van We kunnen deze voordracht dan ook zeer aanbevelen bij hen die bij jeugdbeweging en jeugdzorg leiding geven. Voor toegang ziet advertentie. Aanstaanden Maandag zal in het In stituut Kern, Gravensteln. alhier, de offi- cieele opening plaats hebben van het in stituut voor systematisch theologie, dat op initiatief van prof. dr. L. J. van Holk is opgericht. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de dienst morgen in de Remonstr. Kerk een avonddienst zal zijn, gewijd aan een „Herdenking der dooden". De ZendingscoinmLssie uit den kerke- raad der Ned.-Herv. Gemeente, heeft Maan dagavond in de Marekerk een zendings- bijeenkomst belegd, waarop het woord zal worden gevoerd door dr. J. Riemens en zen deling F J. F. van Hasselt. Zendeling van Hasselt heeft 3 Juni 1931 het land verlaten, waar hij geboren is en bijna 40 jaar zendeling is geweest, n.l. N.- Guinea. Nu is er geen zendeling meer op N-G. van den naam v. Hasselt, welke naam er van 1862—1931. dus 70 Jaar. bij Papoea's en Hollanders een zuivere klank heeft ge had van onbaatzuchtig en zelfverlooche nende werkers aan het waarachtig heil der bevolking. Men zie ook de advertentie in dit Blad. Bij de politie is een onbeheerd gevon den damesrijwiel te bevragen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad waarin het Ned Leger des Heils afd Lelden een spreekbeurt van de kommandante, mevT. MasteRawle aan kondigt. RECLAME. CHIEF WHIP ARDATH LONDON VOOR DEN HAAGSCHEN POLITIE RECHTER. Balconscène. 't Was een ongewone balconscène, zoo als Juliette in heur nachtpon en met pa- pillonnetjes in het grauwe haar, de han den beverig uitstrekte naar het kale hoofd van den bakker de rest van zijn lichaam was in een groote rol asfaltpa- pier gehuld. Ook de décors, waaraan de marmeren zuilen en de welige wingerd ranken ontbraken, gaven geen echt Zuide lijk cachet aan het tooneel. Maar daar was het ook een Leidsch Palazzo voor, met roode geraniums achter de nette serregordijntjes. En was dat nu de bloemrijke Gounod- taal, waarin Romeo zijn geliefde verheer lijkte: „Ik zal je wel krijge, mot je es op lette; Je kop sal 'k temet onder water settel" Romeo was wel heel weinig maatvast! De twee versregels rijmden weliswaar, doch de voeten waren zeer gebrekkig. Ook Ju liette viel uit haar rol; waar ze krijscliend uitviel: „Gossiemijne, Tc schrik m'en aap; me hart sit sewat in me keel wil je weles make dat je fan 't dakkie afkompt, viese fent!" De laatste ontgoocheling was de ver schijning van den facheux-trolsième in de gedaante van den schoenmaker, echt genoot van Juliette die zijn beslaap- mutste hoofd door een kiertje van het raam stak, wat den bakker zóó deed schrikken, dat hij bijna met asfalt en al naar beneden tuimelde. De balconscène ontaardde in een hevig kijfpartljtje De politie kwam er zelfs aan te pas en Romeo werd voor den rechter gebracht. Hoe weinig romantisch eindigde de groot- sche tragedie: Romeo, in het verdachten bankje, bewaakt door den veldwachter en bespot door de tribune! Romeo, veroor deeld tot dertig gulden boete, daar hij 's nachts uit zijn bed gekropen was om een rol asfaltpapier van het balcon van zijn buurvrouw te gooien, omdat de wind zóó rumoerig met het papier speelde, dat de bakker er niet van had kunnen slapen. Dat was nu proza' Maar we leven ook niet in het zonnige Zuiden: de ware Hollandsche Romeo moet nog geboren worden. Vad. o VERDUISTERING VAN RUIM f. 17.000. Voor de rechtbank te Middelburg is be handeld de zaak tegen den 67-jarigen H. J. v. d. O., ontvanger-griffier ran verschil lende polders en wonende te Terneuzen. wlen ten laste was gelegd, dat hij in totaal f. 17.300 toebehoorende aan de waterschap pen of polders, heeft verduisterd. Na het hooren der getuigen vorderde de officier van Justitie tegen verdachte een gevangenisstraf van één jaar. De verdediger, mr. C. Tichelman, uit Ter- neuzen. bepleitte een voorwaardelijke ver oordeeling en becritiseerde scherp het ge brekkige toezicht van de polderbesturen en van Ged. Staten en de Provinciale ambte naren. HET BOSSCHE GEVAL. Advocaat-generaal concludeert tot herstel in voogdij. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft geconclu deerd tot toewijzing van den elsch tot herstel ln de voogdij van een katholieke moeder over haar kinderen. Men herinnert zich dat vroeger reeds Rechtbank en Hof afwijzend hebben be schikt op een request der moeder die na scheiding hertrouwd is met een pro- testantschen man op grond dat de moeder niet in staat zou zijn de kinderen een katholieke opvoeding te geven. On langs ls toen een nieuw request ingesteld, en opnieuw heeft de Rechtbank den eisch der moeder afgewezen, waartegen deze in hooger beroep is gegaan. RECLAME. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijn poeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist, 9557 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Het „Hbld." geeft omtrent de toelich ting van Paul Boncour op het nieuwe Fransche ontwapeningsplan nog het vol gende: De eerste indruk, die men uit Boncours woorden krijgt, is, dat de Fransche bewa peningsvermindering beperkt zal blijven tot een verkorting van den diensttijd in Frankrijk van 12 tot 9 maanden, hetgeen neerkomt op een vermindering in vredes tijd van de dienstdoende geoefende troe pen met 1/6. Volgens Boncour zelf met 1/3! Ten aanzien van het materiaal heeft Boncour verklaard, dat ook hier de hoofd gedachte moet zijn, evenals met betrek king tot het personeel, de aanvalskrac'nt zooveel mogeiijk te verzwakken. Daarom zullen thans zware kanonnen en tanks moeten verdwijnen, die de permanente verdedigingswerken van een ander land zouden kunnen aantasten. Dit komt prac- tisch hierop neer, dat kanonnen met een kaliber van 120 m.m. nog geoorloofd zou den blijven. Het standpunt, dat de Fransche mili tairen bij dé besprekingen in de techni sche commissie over de aanvalswapenen dezen zomer hebben ingenomen, schijnt in dit opzicht dus niet gewijzigd. Intusschen sprak Boncour nog vaag over de noodzakelijkheid der vermindering van het aantal en ook over een ter-beschik- klng-stelllng aan den Volkenbond van de allerzwaarste kanonnen en de grootste tanks, zonder echter in bijzonderheden over de practische verwezenlijking dezer gedachte te treden. Ten aanzien van de door Frankrijk ge- eischte veiligheidswaarborgen zegt de rede van Boncour, dat in dit opzicht met het weinig toeschietelijke standpunt van Ame rika en Engeland in hooge mate rekening wordt gehouden. Van deze landen wordt niet veel meer gevergd dan de toestem ming, dat de permanente ontwapenings commissie het recht van enquête ter plaatse zal verkrijgen inzake de naleving der conventie, voorts een nieuw pact als mede aanvulline van het pact van Kel logg ln den door den Volkenbond zelf reeds aanbevolen zin. Daartegenover zul len de Europeanen continentale mogend heden nieuwe verdragen van wederzijd- schen bijstand hebben te sluiten met een zeer precieze uitwerking van de uit het Volkenbondspact voortvloeiende militaire steunverplichtingen in geval van aanval op een volkenbondsstaat: o.a. zullen deze landen, waarbij ook aan Nederland schijnt te zijn gedacht, een permanente strijd macht, zij het ook van bescheiden om vang, op de been moeten houden, om den eersten stoot van een aanvalsoorlog te kunnen weerstaan. Gistermiddag gaf Boncour nog nadere inlichtingen. Daaruit blijkt, dat Boncour bij de omschrijving van de verschillende verplichtingen, die de Europeesche conti nentale staten op zich zouden moeten ne men, vooral gedacht heeft aan de militair sterke mogendheden, zoodat de verplich ting tot het op de been houden van een ter beschikking van den Volkenbond staand blijvend gedeelte voor het weer staan van den eersten aanval in de eer ste plaats voor deze militair sterke mo gendheden gelden zal. Paul Eoncour voeg de hieraan nog de belangwekkende mede- deeling toe. dat het de bedoeling is dat Duitschland. Frankrijk en Italië alle drie een precies even groot staand leger voor dit doel zullen bezitten. Dit laatste werpt ook nieuw licht op de kwestie van het oorlogsmateriaal. Er kan toch moeilijk worden aangenomen, dat Duitschland wel dezelfde hoeveelheid staande troepen zal mogen bezitten, doch dat deze op een veel minder sterke wiize bewapend zouden zijn dan die van Frank rijk en Italië. De vraag rijst dus. of Bon- cour, sprekende van de geleidelijke unifi catie ook van het oorlogsmateriaal, mis schien daarbij aan de mogelijkheid ge dacht heeft, dat Duitschland ook eenige van de thans bij het verdrag van Versailles verboden zoogenaamde aanvalswapenen zou mogen bezitten Frankrijk zal die Im mers blijven behouden volgens het Fran sche plan, voor zoover zij niet sterk ge noeg zijn om de permanente nationale verdedigingswerken van een ander land aan te tasten. Men ziet dus, dat het Fran sche plan nog aanleiding geeft tot heel wat vraagteekens, waarop na de rede van Boncour nog steeds geen antwoord is te geven. DUITSCHLAND. Radio-rede van von Papen De staking te Berlijn leidt tot hevige botsingen. Gisteravond heeft de Rijkskanselier von Papen voor de radio een laatste rede ge houden voor de verkiezingen op morgen. Hij zeide: De verkiezingsstrijd nadert zijn einde. Het is thans de taak van den verantwoor delijken staatsman het Duitsche volk nog één maal een duidelijk beeld van den toe stand en omtrent de toekomst te geven. De diepste droefheid moet iederen pa triot vervullen, wanneer hij de ver scheurdheid van zijn volk aanschouwt. De diepste droefheid, wanneer hij ziet, hoe haat en kwaadsprekerij, leugen en afgunst diepe sporen door de Duitsche volksziel trekken, en dat alles op een oogenblik, dat nationale éénheid het hoogste gebod is van patriottisme en economische groot heid. En waarom gaat de strijd? Hij gaat om de totstandbrenging van een nieuw staats beleid. dat ons van den druk der laatste Jaren zal bevrijden en tot onze nationaal wedergeboorte zal leiden. Een staatsbeleid dat tot grondslag zal hebben de samen werking van een volksvertegenwoordiging waarmee te werken is, met een autoritaire regeering. Het is waarlijk niet verwonderlijk, dat de partijbureaucratie, die tot nu toe heeft geheerscht, 'n strijd van allen tegen allen ènsceneert. Gij kent allen deze bureau cratie maar al te goed, om u hare metho den. wijzen van strijden, invloeden en po litieke onvruchtbaarheid thans nog eens uiteen te zetten. Een ding staat vast, met haar ook al heeft zij een nog zoo socia len en nationalen naam zullen wij Duitschland nooit kunnen vernieuwen. De partij bureaucratie heeft Duitschland in twee deelen gespleten. Hoe gaarne had den wij niet gevolg gegeven aan de leuze van Hitler: Tegen het Marxisme en voor een nationale vernieuwing! Maar Hitiers invloed op de rijen van het roode front is helaas slechts gering gebleven en dat is niet de schuld van de regeering, die hem in de verkiezingscampagne vrij spel heeft gelaten. Het is ook geen wonder dat Hit- Ier geen succes heeft gehad, omdat hij in zijn strijd dezelfde middelen heeft ge bruikt die juist tot de nationale twee dracht hebben geleld. De Rijkskanselier trok daarop eenige minuten lang geducht van leer tegen het bolsjewisme. Welk is het beste middel om die bewe ging te bestrijden? zoo stelde hij de vraag. Verschaffing van werk en brood, was het antwoord. De regeering is dan ook met alle macht daarvoor gaan ijveren. Maar heeft zij daarbij de medewerking verkre gen die voor de hand lag in een toestand als deze in Duitschland? Geen sprake van! De ellendige partijbureaucratie heeft niets beters te doen gehad dan steeds maar weer te herhalen dat het economische re- geeringsprogramma niet deugde, mislukt was! En is dat zoo? Spreker gaf een uitvoe rige uiteenzetting dat dat niet het geval was. Maar de partijen werken tegen zoo veel zij kunnen en doen niet anders dan mij persoonlijk aanvallen, aldus von Pa pen. Mijn persoon is hierbij echter in het geheel niet van belang. Het gaat om de zaak zelf. Wij wilden een reeeerhlg zijn van nationale concentratie. Wij steunden op elke wijze Hitler, die aan onze zijde scheen te strijden. Toen den natio- naal-socialistischen leider echter mede zeggenschap aangeboden werd, weigerde hij door te eischen: alles of niets. Dat ging te ver. Bovendien pleitte het niet voor Hitier dat hij in dien tijd een laffen moord te Beuthen verheerlijkte als een helden daad. Het is bijna alsof de nationaal-socialis- ten streven naar partijvoogdij. Merkwaar dig is ook dat zij vóór 13 Augustus ge schreeuwd hebben om de rust en orde in Pruisen te herstellen. Nu deugt er van het ingrijpen in Pruisen weer niets en was dat onwettig Bij de Beriljnsche verkeers3ta- king gaan zij hand aan hand met de com munisten. Is dat het belang van de natie? Daarnaar moet toch iedereen zich richten, onverschillig hoe de Rijkskanselier heet? De regeering heeft tot plicht het Duitsche volk te redden uit den nood en zij heeft daarbij de medewerking van het volk noo- dig. De tegenwoordige regeering wil dat ook en alle andere verdachtmakingen zijn laster. De regeering heeft geen partij, wenseht ook geen partij. Zij wil hen a«h- ter zich hebben, die het eerlijk met Duitschland meenen. De partij doet er niet toe; die wisselt toch maar van richting. Wat de regeering gepresteerd heeft, wil de Rijkskanselier niet ophemelen. Maar hij wil wel er op wijzen dat men wd tig niet verlangen kan dat in zes cl den een Augiasstal wordt gereinigd het is de regeering gelukt een beft] een opbouw te maken. Voor den ïe.] opbouw is een eensgezind en natd voelend Duitschland noodig. Luister,] hem die niet moe wordt u tot eengj heid op te roepen, sluit de rijen, de] len uit den 6en November de wan F nale krachten, gelouterd door den oven van dezen crisistijd, groeien. Met Hindenburg voor een i Duitschland - De brief, welke door premier BrJ Rijkspresident von Hindenburg zoal gezonden, is reeds Donderdagavond! bureau van den Rijkspresident ontnf De Rijkspresident heeft m een *ijk schrijven aan premier Braun a gedeeld, dat hij den brief van Brauil doorgezonden aan den Rijkskanselier Gistel-middag is de verkeersdii'J Berlijn hervat, maar vlot ging het i[ behalve. I Den geheelen middag zijn aansla;:! pleegd op tramwagens en omnibusset] wel politie-agenten medereden. Van] autobussen van lijn 5 zijn acht mtll nielde ruiten in het station teruggsï De negende wagen werd te Sciicia beschoten. Het verkeer in beperkten omvats als dat gistermiddag is gaande get(l is zelfs in de vróege avonduren gfc ten einde de passagiers niet aan l bloot te stellen. De centrale stakingsleiding der c nisten heeft besloten de staking zetten. Bij ongeregeldheden in verband "j verkeersstaking zijn te Berlijn—Sctf berg door de politie eenige charges q voerd, terwijl van de vuurwapenen! bruik gemaakt. Drie personen werdif dood, acht andere ernstig gewond. Bij de dooden is een vrouw, bij wonden drie. De vrouwen schijnen! relletjes zich geducht te hebben gf] Bevel uit Moskou? Een 450 arrestaties zijn verricht. Om 4 uur gistermiddag ware '1 werkwilligen en voor heden verwaccj er meer, en heden wil men het ven! grooteren omvang hervatten. Het !1 neel moet zich op de gewone plaats] op de gebruikelijke uren aanmelden] Door de politie is een VerhooF] scherming zoowel voor het persons] voor de inrichtingen van het bedrï'I gezegd. De schupo heeft opdracht» gen. eventueele aanvallen met au» delen te weren, zoo noodig met fl-1 making van schietwapenen. A De Rijkscommissaris is overtuigd,jm machtsmiddelen der politie vctldoenm]- om daden van geweld te Terhinau de bescherming der werkwilligen rtrt Avnrn ia mon OOK in w| zekeren. Daarom is men mens de hulp van de Rijksweer oen of den uitzonderingstoestand kondigen. Geruchten, dat de verkiezing™F zouden worden uitgesteld, vinden -| bevestiging. o ENGELAND. Het werkloozendebat begonnen -\_ Engelsche delegatie ter 11 Ronde-Tafel-conferentie t hongermarcheerders huiswaa Gisteren is het debat over de 1 loosheid in het Lagerhuis. waa 'J dagen zijn uitgetrokken, begon® bury, de aanvoerder van de wc opende het met het indienen j motie, die zich onthoudt van "f uitspraak ten aanzien van de i en alleen verzoekt alle mogelijs regelen te nemen om de wersio»' bestrijden. Lansbury verzochtzu leden het vraagstuk te behandel atmosfeer, vrij van partij-P™";;] drong er bij de regeering op zou trachten de economische ferentie zoo spoedig mogelijk roepen te krijgen. iw De minister van Arbeid zeioe m ven. dat bewezen is dat de P°= Staastwege om de abnormale heid te bestrijden door het verri m openbare werkzaamheden mj81" het jaar tot September 193' uA tal werkloozen met een mil"0», f derd. Het laatste jaar was werkloozen evenwel practiscn^]j Er was geen achteruitgang. 4 in enkele bedrijven de toesta5

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2