Hing-Een haai van twee en een halven Meter Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. >lgen van een Operatie HERRIOT IN SPANJE. De Fransche minister-president (x) bij het verlaten van het stadhuia te Madrid. er uitstekend vóór-stond. Had hij dan zóó weinig kijk op de zaken? Maar haar intuïtie belette haar, door te vragen. Er zat natuurlijk weer iets tusschen, dat ver band hield met zijn waarheidszin, hoe dan ook Het spijt, me, dat je mij daarnaar ge vraagd hebt", onderbrak hij haar pijnlijk gepeins. „De zaak is", zei hij met moeite volle schaamte, „Meyerbeer, de directeur, heeft ons gezegd, dat we er vóór morgen middag nog volstrekt niet over mochten spreken. Maar ja het eerste wat je doet, is mij ernaar vragen. Ik kan dan toch niet zeggen: Ik zeg het niet. Dan zou je het toch trouwens ook al wel begrijpen. Dus Maak je daarover geen zorgen", zei ze hartelijk. „Als je het mij vertelt, is het net zoo goed of je het heelemaal over je zelf gehouden had; dat weet je toch wel. Ik zal het aan niemand vertellen. Als jij zelf het nu maar niet aan een ander vertelt". Och nee, natuurlijk nietJa, het is ook eigenlijk dwaas, dat ik daarover inzit Maar ik heb het beloofd, of ln elk geval: me vast voorgenomen; en nu... nu is dat zoo raar. Clara begreeu het Ze voelde, hoe hij hier naderde tot het begrip leugen: al was er van een leugen in den eigenlijken zin van het woord nog geen sprake; en hoe deze nabijheid hem onzeker en onrustig maakte. Nee, nee, dat is niets", haastte zij zich dus hem by te vallen, „maar de zaak ls voor ons ernstiger. Je had nu net een betrekking; en die betrekking beviel je zoo goed, en nu Trouwens, al die men- schen die daar op het kantoor waren, zyn er nu ineens slecht aan toe. Dat was zoo; en Henri zei naar, nu ze de hoofdzaak toch wist, hoe slecht. Dat eenvoudig de salarissen van de laatste maand zouden worden uitbetaald; en daarmee afgeloopen. Eigenlijk was het wel een rust, dat hy daar dan nu ten minste eens met haar over praten kon. Niet, dat dit veel hielp, want ze stonden er nu net zoo 'voor, als ongeveer een maand geleden, toen ze uit Italië terug kwamen. Maar er was nu althans de ge legenheid, elkaar wat op te beuren; en het argument daarby was: we hebben toch dien vorigen keer ook zoo gauw iets gevondenEnfin, nog één halven dag had hy het gewone werk te verrichten; en dan zouden ze nader moeten zien, wat hun te doen stond. Misschien wist die bankier, die hem al eenmaal geholpen had, ook nu raad Het was druk aan het kantoor, dien laatsten Zaterdagmorgen. Vooral werden er veel deposito's opgevraagd; opmerkelyk veel. Zou er toch iets zyn uitgelekt? Als Henri wantrouwen had gekend, zou hy wel begrepen hebben, dat men iets had laten uitlekken. Dat enkele der employé's, in attentie voor geldmogelykheden opge groeid, wel wisten, hoe uit alles wat men weet en een ander niet, geld is te slaan; en dat men b.v. met de handigheid die het vak leert, onder het zegel van geheim houding waardevolle diensten kan aan bieden; diensten die in een geval als dit in waarschuwingen bestaan. En zulk een aanbieding kan dan op verschillende ma nieren beloond worden; de verstandige waarschuwer kiest natuurlijk zyn men- schen; d.w.z. die goed doordrongen zijn van de zedeles „voor wat hoort wat"; en die dat „wat" van de tegenpraestatie ook goed kunnen voldoen; het moet niet een „half wat(t)". maar liefst een dubbel wat wezen; het zij contant voldaan, byvoor- beeld als percentage van net geredde be drag, hetzy als wissel op de toekomst, als de naam onder den wissel solide is, is dat soms nog beter. En er zyn menschen met solide namen, die nog wel iets voor een dergeiyken wissen voelen; en voor een relatie ln de bankwereld, die niet maar enkel tot openiyk, maar ook tot het min stens even waardevol hulpbetoon langs de ondergrondsche wegen, bereid ls. Zoo ko men soms zeer Delangryke verbindingen tot stand, welke niet zonder een zekere goede-trouw zyn, zelfs niet zonder een zekere noblesse; en theoretische moralis ten mogen het laken, dat de grondslag van die belde partyen byna tot éér strek kende houdingen een woordbreuk of een schending van vertrouwen is, zy die de wereld kennen en haar armoede aan acht- tienkaraartsche moraal zullen zeggen, dat die transacties Inderdaad nogal erg be- hooriyk zyn; en het oordeel van deze laatsten bevat ongetwijfeld de belang rijkste levens-les. Gelyk alweer de uit komst heeft bewezen; want menig finan cier van beteekenis heeft aldus de grond slag tot zijn grootheid gelegd, met wat dan de preciezen een klein gemeenig- heidje zouden noemen; als het tot hun ooren zou zyn doorgedrongen, maaT het fyne van het geval is dat dat natuuriyk alleen bij allerzeldzaamste uitzondering geschiedt. Het is heel duidelijk, dat Henri, gelyk we trouwens vooropsteldden, van derge- ïyke praktyken niet het minste idee had. En zich dus bijzonderlijk, aanmerkelijk meer nog dan zyn chef, over den grooten toeloop van geldhalers verwonderde. Ter wijl deze chef juist met het allergrootste wantrouwen tegenover hem bezield was, dien allergemeensten naiefdoener, die biykbaar klaar stond om op de één of andere byzondere huichelachtige manier zyn handen in onschuld te wasschen. Zoo viel het Henri op, dat die patroon den volgenden morgen, den laatsten van zijn financiersperiode, voortdurend in zyn nabijheid iets te doen scheen te heb ben; hij wydde hieraan trouwens geen bijzondere aandacht. Hij had hem bij het binnenkomen met een bhk vol genegen eerbied begroet; die beduidde dat hij gee- nerlel rancune voelde over de lebwat on- behooriyke behandeling van den vorigen dag, maar deze eenvoudig toeschreef aan den nerveuzen toestand van den direc teur. Wel had het hem verbaasd, dat die groet ternauwernood was beantwoord, maar hy had ook hieraan niet veel betee kenis gehecht; het is merkwaardig, hoo weinig achterdocht menschen gevoelen, en onderstellen, die zelf vol goede trouw zyn. En verder hadden de cllenten zyn aan dacht gevraagd. Het was Zaterdag, een drukke dag altijd al, en het was gewoonte dat hij dan, by uitzondering, ook zelf direct aan de loketten de cliënten te woord stond, wat anders zyn werk niet was. En nu was het zoo extra druk! De chef keek met zorg naar de klok ,die ter gend langzaam opschoot; tot elf uur het Zaterdagsche sluitingsuur moesten de betalingen In 's hemels naam kunnen doorgaan. Nu Ja, dat zou wel gelukken; er waren blijkbaar al geruchten ln de stad, of gewaarschuwden; maar de terug betalingen bedroegen toch ln elk geval maar een klein percentage van het totale opeischbare deposito-kapitaal. En mocht het te erg vinden, ja, dan kon men óf aan de Hoofdbank een bedrag halen, óf uitstel tot Maandag verzoeken; wat dan natuurlijk een afstel beduiden zou. 't Was lam, als het daartoe komen moest; dat voelde de directeur wel, die veel gevoel had voor het correcte; en een staking van uitbetalingen is elgeniyk correct, maar een plotseling tekort is iets armzaligs. Enfin; hy was lang genoeg ln het vak, om onverstoorbaar van houding en gelaatsuit drukking te blyven rondwandelen; met een voortdurend oogje op dat rare ambte naartje, zooals hy in zichzelf wrokkig en met onrustige, onzekere minachting, dien van Hognen Lugt noemde. Maar er was tot-nog-toe niets, dat zijn wantrouwen rechtvaardigde. (Wordt vervolgd). 1)U DEN VISCHHANDELAAR FRATERMAN in de Rem- brandtstraa-t in de residentie is een haai van 21 meter tentoon gesteld, welke aangevoerd is door een Noorschen schokker. EEN' HARDER EEOVD-CEE'B. In Boedapest hebben Harold Lloyd-bewonderaars een club opgericht. Alle leden dragen een zwarten bril. Harold Loyd temidden der clubleden. OPENING VAN DE OR CHIDEEëN-TENTO ON STELLING in Pulchri in de residentie. Rechts de Belgische gezant, de heer Maskens, naast hem gezant, baron de Vitrolles. Geheel links de heer Matthes, voorzitter der Ned. Orchideeën-Vereeniging. JAARUJKSCHE STEDENTEN'GEVECHTEN AAN DE NORTHAMPTON bij de ontgroening. De studenten bekogelen elkaar met meel, zei ze: Je hoort dageiyks van allerlei ma- Mevrouw Korselaer beweer- dat jouw bank, de Overschiesche, voor zou staan. Nu, ik heb na dat daar geen sprake van groote instelling, dat is toch hè?" En ze keek hem aan die Instemming vroeg; maar uder bleef het onderzoekend-vra- c in haar oogen; en ln de gestemd- waarin hy door haar vraag werd ver- was dat het, wat hem 't meest trof. Zij wachtte een antwoord, 't Liefst had gezwegen, want de aanmaning te ™*én door zyn chef gegeven, stond hem duidelijk voor den geest. Doch zwijgen hier onmogelijk; en dus moest hy wel Jen, hoe het gesteld was; en hy zei het, |"Jl hem het zweet uitbrak van agitatie: Ook groote instellingen ondervinden ongunst van de tyden, kind. En die Wf. "i byzondere mate". ZIJ schrok. _Jr pes.je wilt zeggen, dat er ook X,Overschiesche gevaar bestaat?"., knikte, ten volle beamend. Maar dat is dan toch zeker nog wel hVmiddeeien?n? ba"k m8t Z°° 766 Hm i?ela?s' antwoordde Henri. wel ongelukkig; ook voor ons ^fgen wordt de bank gesloten". ÜE' was een wel héél groote, een ver zwerende teleurstelling. Hy had voor dagen nog gezegd, dat de bank roman van Jan Walch.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5