LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 3 November 1 PARLEMENTAIR OVERZICHT INGEZONDEN. SPORT. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. EERSTE KAMER. HET WETSONTWERP INZAKE GODSLASTERING. De Senaat heeft het ontwerp van Mi nister Donner Inzake de Godslastering in behandeling genomen. De discussie begon met een rede van prof. Kranenburg, die verklaarde tegen het ontwerp overwegende bezwaren te koesteren. In ons huidge staatsstelsel past, volgens hem, een ontwerp als dit niet. HIJ verklaarde de geschriften en uit latingen, waartegen het gericht is, weer zinwekkend te achten, maar daarmee is nog geen rechtsgrond voor het ontwerp geschapen. Een atheist kan geen smalende Godslastering begaan en toch is deze lastering de voornaamste factor van het strafbare feit. Bovendien zal een wet als deze het buitenland heeft zulks ge noegzaam bewezen tot weerzinwekken de processen aanleiding geven. De afge vaardigde achtte het zelfs de vraag, of de wet daarvoor zelfs niet gebruikt zal wor den: communisten en hun advocaten krij gen nu een prachtig platform voor agi tatie. Welnu: door dit alles achtte prof. Kranenburg het ontwerp schadelijk voor ons godsdienstig, zedelijk en cultureel leven. In geheel anderen geest sprak de heer Heerkens Thijssen, die schetste dat het ontwerp paal en perk wil stellen aan ge schrijf, dat anderen ergerlijk is. Het is een plicht der christelijke overheid, om dit te doen: het groote goed der godsdienstige gevoelens mag in ons land niet worden aangetast. Of een atheïst smalende Gods lastering kan begaan, is niet de hoofd vraag: de hoofdvraag is, of hij de gevoe lens van anderen krenkt, met opzet. Wie dit doet, verdient straf. De heer Mendels daarentegen hield een contra-speech. Hij zag het ontwerp ln dit licht: dat men het op geestelijk gebied met de vrijheid niet meer aandurft, dat men de vrijheid van meenings-uiting gaat aantasten. De aanleiding tot dit ontwerp achtte deze afgevaardigde volstrekt niet dringend, en hij vroeg of God de bescher ming van dit ontwerp werkelijk noodig heeft. Ook critiseerde hij „de talmudische spitsvondigheid" van de voorgestelde rege ling, maar zijn hoofdbezwaar was toch de onverdraagzaamheid, die. volgens hem, uit het voorstel sprak. Hierna hebben nog twee voorstanders het woord gevoerd: de heeren de Veer en de Savornln Lohman. Mr. de Veer heeft er op gewezen, dat door het ontwerp de verkondiging van andere opvattingen niet aan banden wordt gelegd, mits dit geschiedt op waardige en toelaatbare wijze, en zonder de godsdien stige gevoelens van anderen te krenken. In een land als het onze, waar de over- groote meerderheid des volks aan zijn godsdienst hecht, mag en moet smalende Godslastering strafbaar worden gesteld. Deze afgevaardigde geloofde niet aan veel strafprocessen, maar komen ze voor, dan zullen de rechters excessen wel weten te weren. Ook prof. de Savornln Lohman heeft tenslotte nog het goed recht van 's ministers voorstel naar zijn overtuiging in het licht gesteld. Het tast de gods dienst-vrijheid niet aan; het stelt Gods lastering zonder meer niet strafbaar; het straft alleen de smalende, de beleedlgende Godslastering, De Minister is met zijn voorstel geheel gebleven binnen het kader van ons strafrecht. Het doel is het tegen gaan van de stelselmatige ondermijning der godsdienstige gevoelens van ons volk. De heer Lohman zei, dat het ontwerp zal worden aangenomen bij een stemming van rechts tegen links, maar toch is het geen rechts ontwerp, en daarom hoopte hij dat deze zaak niet zou worden ge bruikt als politiek agitatie-middel. Heden voortzetting. Bij den aanvang der vergadering wer den de heeren Briët en Slingenberg be- eedigd De voorzitter wenschte eerstge noemde geluk met zijn herstel, waarvoor de heer Brlët bedankte. HAGENAAR. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven AANSTOOT IN DE STEENSTRAAT. Geachte Redactie, U zoudt mij een groot genoegen doen, onderstaande regelen ln Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Ongeveer vier weken geleden bezocht ik Uwe stad en daar de naaste weg van het station naar de Breestraat over de Steen straat gaat, passeerde ook ik de Steen- straat. Het had knapjes geregend, de straten wa er vet. Voor mü liep een heer. welke schijn baar büzondeie haast had. Op een gege ven moment maakte deze heer zeer eigenaardige capriolen: hij zwaaide woest met zijn armen, gooide z'n actctasch ver vooruit en on-willig vleide hij zich zeer onzacht op de klefferige stoep, voor het huis genummerd: vijftien Wat was de oorzaak? De stoep was ver zakt en de heer struikelde over de kolk. Veertien dagen nadien bezocht ik weer Leiden en tot mijn grooten spijt was ik het voorval vergeten, want ook ik heb ondervonden dat het geen bijzondere eigenschap van iemand behoeft te wezen, om wild te gesticuleeren. Ook ik maakte een allesbehalve zachte aanraking met den trottoir-band. Ook toen was de straat verre van droog. Een ezel stoot zich niet twee keer aan een steen, dus noteerde ik Steenstraat 15. Gisteren. 31 October, kwam ik weer in Leiden en m'n meeste interesse ging niet uit naar het feit of men reeds een nieuw stadhuis bouwde, neen. voor de Steen straat had ik meer interesse; voor num mer vijftien troonde vol ongeschreven historie nog de kolk boven de uitgezakte stoep. .Mijnheer de Redacteur, ik wil eindigen met de hoop te uiten dat Publieke Wer ken deze kolk des aanstoots zullen weg nemen ten voordeele van inwoner en vreemdeling. U dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik, Hoogachtend, W. F. B Amsterdam, 1 November 1932. ATHLETIEK. DE NATIONALE SINGELLOOP. Voor den door den L. A. K. te houden natlonalen singelloop op Zaterdag 12 No vember, zijn thans tien inschrijvingen bin nengekomen. Er zijn 7 prijzen beschikbaar gesteld. De inschrijving is nog niet ge sloten. o SCHERMEN. LEIDSCHE SCHERMBOND. De wintercompetitie van den Leidschen Schermbond is begonnen met een wedstrijd tusschen L.P.S.V. en AE.W., beide uitko mende in de le klasse der sabelcompetitie. Voor den aanvang van den wedstrijd, sprak de voorzitter van den Bond, de heer J. A. Volkers een kort woord tot de scher mers en de aanwezige belangstellenden. Allereerst bedankte hij den commissaris van politie, voor zijn medewerking inzake het beschikbaar stelien van de „wacht" van het politiebureau voor de verschillen de wedstrijden. In de tweede plaats richtte hij een woord van dank tot de leden der technische com missie voor de bereidwilligheid waarmede steeds wordt opgetreden, en voor de vele avonden welke de heeren dezer commissie van hun vrijen tijd beschikbaar stellen. Tenslotte richtte de voorzitter zich tot de schermers, hen voorhoudende dat spor tiviteit een eerste vereischte Is. Een spor tief verloren wedstrijd zeide spreker is in zeker opzicht toch gewonnen. Vervolgens den wensch uitsprekende dat deze seriewedstrijden zullen mogen strek ken tot bloei van den bond en de scherm- sport in het algemeen, verklaarde de voor zitter den eersten competitiewedstrijd voor aangevangen. De wedstrijd welke een vlot en aange naam verloop had werd getrokken onder de beproefde leiding van den heer E. C. de Jager, lid der Technische commissie van den Leidschen Schermbond en werd gewonnen door A.E.W. met 106 gewonnen partijen, 43 ontvangen en 51 gegeven tref fers. Persoonlijke resultaten voor L.PS.V.: Rempt 3, Berger 2. Straathof 1 gewonnen partij; voor A.E.W.v. Duuren 4, Elzinga 3, Maastrigt 2, v. Brussel 1 gew. partij. Voor AE.W. kwam in plaats van den heer Swaan uit de heer v. Brussel. O KRACHTSPORT. LEIDSCHE KRACHTSPORT-VEREEN. Door het District Den Haag van den Ned. Krachtsportbond zullen dezen win ter competitie-wedstrijden worden ge houden in worstelen om den Turmac- beker. Hieraan zullen de volgende ver- eeniglngen deelnemen: „Hercules", „Sim- son", „K. D. O." allen Den Haag, „San- dow", Delft en de Leidsche Krachtsport Vereen. Deze wedstrijden dragen een pro pagandistisch karakter en zullen zooveel mogelijk worden gehouden ln de resp. clublokalen der vereenigingen terwijl iedere vereeniging bij een uitwedstrijd moet zorgen voor één kamprechter en bij een thuiswedstrijd voor twee. Vrijdagavond 4 Nov. a.s. zal L. K. S. V. uitkomen te Delft, alwaar de heer W. Ossevoort als kamprechter zal fungeeren. Over den eerst volgenden thuiswedstrijd der L. Kr. Sport-Vereeniging, welke op 14 Nov. a.s. zal plaats hebben, zullen bin nenkort nadere mededeelingen worden gedaan. o GYMNASTIEK. WILSKRACHT EN GENIE. Op verzoek van vele oud-leden dezer vereeniging is het bestuur overgegaan tot de oprichting van een veteranen-afdeeling. Dinsdag heeft de oprichting plaats ge had, en het bleek wel. dat een veteranen- afdeeling in een behoefte voorziet want een twaalftal oud-turners gaven zich als lid op terwijl van meerderen toezegging is gekregen, dat zij zich binnenkort zullen aansluiten Het is de bedoeling om met deze nieuwe afdeeling Dinsdags van 9.15 uur tot 10.15 uur te turnen, onder alge- meene leiding van den heer J. Nievaart. Heeren boven 35 jaar die zich willen aansluiten kunnen zich aanmelden op Dinsdagen van 910 uur in het gymnas tieklokaal van de Kweekschool voor On derwijzers aan de Oude-Vest. AUTOMOBILISME. DE HERFSTTOCHT DER K. N. A.C. De Herfsttocht van de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club, welke in den nacht van 5 op 6 November a.s. wordt ge houden, blijkt zich in een groote belang stelling der automobilisten te verheugen. Niet minder dan 87 inschrijvers zullen Zaterdagavond a.s. van Schiphol bij Am sterdam vertrekken om na een nachte lijken tocht door ons land Zondagochtend te Nijmegen het eindpunt te bereiken o TIJDSCHRIFTEN. Algemeen Sportblad voor Leiden. Bij de drukkerij „Labor Vincit" alhier is verschenen bet „Algemeen Sportblad", een tijdschrift, dat voorloopig eenmaal in de veertien dagen zal uitkomen en dat ten doel heeft het brengen van sportnieuws, speciaal voor Leiden en omgeving, alsmede van clubberichten enz. Het eerste nummer omvat acht pagina's en be handelt o.m. Voetbal vroeger en nu. be- roepsspel in Dultschland, de competitiewed strijden der Leidsche derde klassers, het nrarcheeren bij gymnastiek-demonstraties, het voortdurend huldigen van Van Egmond en het programma van den Leidschen Bil jartbond Een wel heel ongewone rubriek is tenslotte die over den modernen dans," bezien uit sportief oogpunt! WATER OP DE BOLLENLANDEN. In de bloembollenstreek heeft men in dezen planttijd veel overlast van het water op de landen. Zelfs de oudste kweekers herinneren zich niet, ooit zulk een natten planttijd meegemaakt te hebben. Men vreest dat de reeds geplante bollen voor een deel zullen verdrinken en dat het voor de nog niet geplante bollen te laat zaj worden, als de vorst dit jaar vroeg ln zou vallen. Vooral de in de lagere polders gelegen velden staan heele dagen blank, hoe hard de molens ook malen. Vooral in de om geving van Voorhout is veel water te zien. AALSMEER Winterwerk. De Speeltuinvereenlging „Aalsmeer" heeft met haar winterwerk een aanvang gemaakt Om half vier had zich een groot aantal kinderen en eenige ouderen in hotel „De III Kolommen" verzameld, waar door den voorzitter der vereeniging, den heer J. M. Wentzel, een openingswoord werd gespro ken Hierna was de leiding aan mevr. Scharff-Mannes, die den kleuters een 2-tal bekende sprookjes vertelde, toegelicht met lantaarnplaatjes, waarvoor dé heer L. Statema zijn medewerking verleende. Reeds dadelijk mocht geconstateerd worden, dat de kleuters echt genoten en mede uit de groote opkomst bleek wel, dat de Speel- tuinvereeniging op den goeden weg is, om winterontspanningswerk ter hand te nemen. Een Jeugdkerk? Bij het bestuur der Doopsgezinde Kerk alhier bestaat het voornemen om te komen tot de stichting eener jeugdkerk. Hierbij zit de bedoeling voor, dat de kinderen, die op 12-jarigen leeftijd de Zondagschool verlaten, dan in de gelegenheid zullen ge steld worden om godsdienstige samenkom sten bij te wonen, welke voor hun leeftijd zijn ingesteld. Dit voornemen van het kerkbestuur werd reeds onder de aandacht van ouders gebracht voor hun welwillende medewerking. De a.s. winkelweken. Voor de alhier te houden winkelweken van 22 November tot 5 December a.s. hebben zich thans reeds 85 neringdoenden voor deelname aangemeld. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Ingetje, d. van Corstiaan van Leeuwen en Grieta J. E. Olie. Uitslag schietwedstrijd. Uitslag van den gehouden eersten dub belen serie scli.etwedsirmL der Burgerwacht. Maximum aantal puntejtllp.Ö: Wij vermelden de vijf hoogste schutters. 1. C. Voorwinden, 99 punten: 2. A. de Vrij, 97 p.; 3. M. J. Moerland, 97 p.; 4. M. Vermeulen, 96 p.; 5. W. Mulder, 96 p. ■O HAARLEMMERMEER. Onder een wagen geraakt. Op den Hoofdweg had een 9-jarig meisje het ongeluk onder een bespannen wagen te geraken. Het kind werd zoo danig verwond, dat de ontboden genees heer overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Den voerman treft aan het ongeluk geen schuld. 70-jarig bestaan „Concordia". Over enkele dagen zal het 70 jaren ge leden zijn. dat de vereeniging „Concor dia", welke zich ten doel stelt nuttige kennis en beschaving en gezellig verkeer te bevorderen, werd opgericht. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dit zeldzame feit niet onopgemerkt te laten voorbij gaan en daartoe een feostelij ken herden kingsavond te organiseeren. De gladde wegen. De met bieten beladen wagens, die uit het land op den weg worden gereden, zijn zoodanig van boven tot onder met modder bedekt, dat op sommige plaat sen de wegen vrijwel onbegaanbaar zijn en gevaar opleveren voor het doorgaand verkeer. Op den Aalsmeerderweg kon gis teren de bestuurder van een auto dooi de gladheid van den weg het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, dat het motorrijtuig in den graskant reed, omsloeg en ln de sloot terecht kwam. De inzittenden, de heer en mevr. v. A., slaag den er met veel moeite in uit de auto te komen. Op den Sloterweg werd een iangs den kant van den weg staande personen auto door een achterop komend motor rijtuig, waarvan de wielen slipten, aange reden en gedeeltelijk vernield. Vergadering Ned. Chr. Landarbeidersbond Het district Haarlemmermeer van den Ned. Chr. landarbeidersbond hield ln het Boazlokaal te Hoofddorp een distrlcts-ver- gadering, onder leiding van den heer Kardol, die de aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder den heer Ruppert, hoofd bestuurder van den bond. In den breede werd gesproken over de a.s. conferentie met de boeren voor de vaste arbeiders. Besloten werd in dezen winter een dis- tricts-ledenvergndering te beleggen. Aan het district zijn thans aangesloten 10 af- deelingen met 564 leden. Beide beenen gebroken. Nabij Zwanenburg is gistermiddag, bij het bieten rijden de landbouwersknecht C. de G.. uit Haarlemmerliede van den bok van den wagen gevallen waarbij beide wielen hem over de beenen gingen. Een ontboden geneesheer constateerde, dat beide beenen op verschillende plaatsen ge broken waren Tot lid van het Hoofdbestuur van de vereeniging van den Chr. Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand in Ne derland. als vertegenwoordiger voor de provincie Noord-Holland, is benoemd de heer C. Doeleman te Nieuwvennep. HILLEGOM. Twee R. K. Zangvereenigingen. Binnen den tijd van iwee a drie weken zijn hier nu twee R.K. Mannenzangvereeni- gingen opgericht. De laatst opgerichte is genaamd Mannen koor „St. Cecilia" en telt al ruim 30 leden. De heer Alfons Litjens is bereid ge vonden het directeurschap te aanvaarden. Het doel is uitsluitend bevordering van den goeden zang en zoo noodig van lief dadige doeleinden. KATWTTK. GEMEENTERAAD. Kohier straatbelasting Geldlceningen Brandstoffenbijslag aan wcrkloozen. De raad dezer gemeente kwam gister avond .Si openbare vergadering bijeen Voorzitter: burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden, behalve de heeren dr. Eikelenboom en J. v. d. Perk. Na mededeeling van ingekomen stukken waarvan wel de belangrijkste waren eenige missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten, was aan de orde verkoop grond aan den heer KI. Dubbelman die een perceel grond in koop vraagt aan de Baron Sweerts de Landas Wyborghstraat, groot pl.m. 380 M2. De prijs die B. en W. voor stellen, f. 4.50 per M2„ is iets lager dan van vroeger aldaar verkochte perceelen, doch de ligging is minder gunstig en de algemeene toestand heeft zich sinds dien in ongunstigen zin gewijzigd. Bo vendien wordt de verwachting gekoesterd dat het bouwen in het algemeen wordt bevorderd. Wordt goedgekeurd. Volgt voorstel tot vaststelling van het kohier der straatbelasting over 1932. B. en W. stellen voor dit kohier vast te stellen met een eindcijfer van f. 54920.15. De heer van Tongeren erkent dat thans het kohier zal moeten worden goedge keurd, doch wijst er op dat deze belasting de eerste dient te zijn die herzien moet worden. De heer M. v. d. Bent zegt over deze vaststelling lang niet tevreden te zijn. Er zijn verschillende hiaten in. Een herschatting heeft plaats gehad doch het heeft niet veel gebaat. Spr. zou wel een geheime zitting wenschen. De voorzitter zegt dat het thans alleen over de vast stelling van het kohier gaat. Een geheime zitting zou na deze zitting gehouden kun nen worden waar over de schatting enz. zou kunnen worden gepraat. Het kohier wordt goedgekeurd en na de openbare vergadering zal een geheime zitting wor den gehouden. Komt in behandeling een voorstel tot wijziging van de raadsbesluiten van 13 October 1.1. tot het aangaan van 2 geld- leeningen. Het betreft de leeningen waar toe in vorige raadszitting reeds is besloten doch de desbetreffende instellingen heb ben later aan de voorwaarden nog een bepaling toegevoegd en wel deze, dat de rente in 3 maandelijksche termijnen moet worden betaald, plus nog een enkele min der belangrijke wijziging. Aangezien de Bank niet bereid is de gelden te verstrek ken indien de verlangde wijzigingen niet tot stand komen, terwijl 'geen overwegende bedenkingen tegen deze veranderingen bestaan, stellen B. en W.' den raad voor daarin te bewilligen. Vervolgens stellen B. en W. voor een geldleening aan te gaan bij dezelfde maatschappij, groot f. 150.000— tegen een rente van 5 3/8°/», koers lOOVo, provisie 5/8B/o, looptijd 40 jaar, recht van conver sie na 10 jaar en deze leening te bestem men als volgt: a. f. 80.000.— voor de stich ting van de Centrale 7de leerjaarschool der Ned. Herv. Gemeente; f. 70.000.voor het aankoopen van Domeingronden ten Zuiden van Katwijk aan Zee bij het Zee hospitium; dit ten laste komende van het grondbedrijf. Ten laste der school- bouw komt jaarlijks f. 2000.— en van het Grondbedrijf f. 1750. De heer Guyt heeft eenige vragen te stellen, doch de voorzitter zegt over dit punt geen discussies te kunnen toelaten, daar dit punt een gevolg is van vroeger genomen raadsbesluiten. De heer v. Ton geren zegt het jammer te vinden dat Ged. Staten den eisch stellen dat geen werken mogen worden uitgevoerd als niet eerst een leening is gesloten. Dit is een rente- verspillingvan een paar duizend gulden en de gemeente kan het uit andere mid delen. althans voorloopig, bekostigen. Dit is Zeer te betreuren en spr. kan daarom zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer Meerburg zegt het met den heer van Tongeren eens te zijn. Met den raadhuis- bouw behoefde zulks niet. De voorzitter zegt dat deze regeling van Ged. Staten van jongen datum is. Ook de heer v. d. Zwam spreekt in den geest als de vorige sprekers. Dr. Lodder zegt, dat als het een nutteloos uitgeven van geld is, hij ook tegen zal stemmen. Dr. Hueting vraagt of niet een leening van f. 70.000.— en een van f. 80.000.kan gesloten worden. Spr. zou het jammer vinden als de aankoop van Domeingronden daardoor niet zou kunnen doorgaan. De heer Guyt vraagt het voorstel terug te nemen, wat volgens de voorzitter niet gaat. De heer Guyt vindt het onverantwoordelijk een derge lijk bedrag voor schoolbouw uit te geven. Het voorstel komt ten slotte Instemming en wordt aangenomen met 9—5 stemmen. Tegen de heeren A. v. Rijn, D. Meerburg, H. Parlevliet, C. van Tongeren, M. v. d. Bent, P. Guyt. Voorstel tot het vragen van vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Reeds eerder hebben Ged. Staten vrijstelling ver leend van de verplichting tot het doen geven van dit onderwijs en wel lot 1 Jan. 1933, onder voorwaarde dat althans on- erwijs zal worden gegeven in het vak, ge noemd onder letter j in art. 2 der wet van 1878 (vrije en ordeoefeningen der gymnastiek.) Daar de destijds aange voerde argumenten voor het verleenen der vrijstelling nog onverzwakt gelden, het finantieel motief in verband met de on gunst der tijden zelfs nog duidelijker naar voren treedt, geven B. en W. den raad weer in overweging hen te machtigen an dermaal vrijstelling te verzoeken van de verplichting tot het doen geven van on derwijs in de lichamelijke oefening. Wordt zonder discussies aangenomen. Volgt voorstel tot het verleenen van een brandstoffenbijslag aan ondersteunde werklooze arbeiders De Minister van Bin nen! Zaken keurt goed dat ovei het tijd vak 30 Oct. 1932 tot en met 1 April 1933 aan ondersteunde gehuwde en ongehuwde werklooze arbeiders, de laatsten voor zoo ver zij kostwinners zijn. een brandstoffen- toeslag van ten hoogste f. 1.per gezin HEDEN: Prediker: Leidsche Chr. Besture- 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: 2e ab. concert- dentie-orkest, Myra Hess, 8 uur rui- Steenschuur 9: Chr. Geref. Jont Spr. 2*2 6. Spr. ds. v. Smeden, 8i/( Volkshuls: Tentoonstelling huls nu: gebruiksvoorwerpen, 7'/i9'/i uur Vrijdag. Volkshuis: Tentoonstelling huisraü. gebruiksvoorwerpen, 7'/«9Vi uur BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd. 8 uur „Vrouwenarts dr. Schafer". Zondag tun. 2 uur en 4 uur 30. City-Theater Haarlemmstr.. 8 uur „Surcouf de Kapper". Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag n.m. l en 4 uur 30. Luxor-Theater Stationsweg 8 uurt „De Zoon van den Radj ah". Woensdag en Zaterdag nm. 2 uur dag n.m 2 uur en 4 uur 30. Trlanon-Theater Breestraat. 8 uur „Mam'zelle Nitouche". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur, dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. De avond-, nacht- en Zondagdicij- apotheken wordt van Maandag 31 OeJ tot en met Zondag 6 November as. ij genomen door de apotheken G. F. RJ Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. M Doezastraat 31, telef. 1313. per week wordt verstrekt. De regee is bereid in deze bijslagen toe te keg aan werkloozen. behoorend tot die c gorieën welke voor Rijkssubsidie in i merking komen, eenzelfde bijdragi 's Rijks kas in casu 75°/o te vei nen. B. en W. stellen zich de regeling volgt voor: de steuntrekkenden onu gen een bon, ter waarde van f. 1.— was zij bij iedere brandstoffenhandelaar ei de Gasfabriek 70 K.G. cokes kunnen hal Tegen overlegging van de bons ta de brandstoffenhandelaren op hun bi van de gasfabriek per bon 70 K.G. c plus f. 0.15 voor vergoeding en wire: komen. De heer P. Guyt zegt, dat de prijri deze cokes te hoog is. Wethouder I! kamp licht een en ander toe en tod billijkheid van het voorstel aan. Dr) Bas v. d. Bent vraagt of als onders den ook worden aangemerkt zij, i werkloozenkassen trekken. De voó zegt, dat het voorstel is afgeleid u: Rijksregeling en kan er geen defirr. uitspraak over geven doch zal het in S geest, als de heer v. d. Bent spreclt den Minister bepleiten. Aldus wordt I voorstel aangenomen. Volgt benoeming van leden der Ci missie van Plaatselijk Schooltoezicht tredend zijn de heeren Nic. Bos en C r Zijst. Voorts is er een vacature ontsti door het overlijden van den-heer G. r Duyn. In overleg met de commissie bied B. en W. de volgende aanbevelingen a In de vacature Nic. Bos, de altrede: en als no. 2 de heer J. Heemskerk Ju heer Nic. Bos wordt met bijna alg. ste men herkozen. Vacature v. Zijst (niet herkiesbaar gevolge art. 184 der L. O.-wet) 1. de h J. C. Zuyderduin, M. A. de RuyterdM straat 2. en 2. de heer G. Holland Adrianastraat 81. Gekozen wordt de h J. C. Zuyderduin. Vacature G. van Duyn: 1. J. van K R. van Limburgstraat 12 en 2. 0. Kruyt. Voorstraat 6. Gekozen wordt heer J. van Duin. Voor het uitvoeren van werkzaamhei aan de Visscherij- en Naaischool is d den raad een bedrag gevoteerd f. 1635.—. bij de aanbesteding bleek, noodig was f. 2750.of f. 1115.— O waarvoor B. en W. thans goedkeuring' den raad vragen, vooraleer tot de uitv ring wordt overgegaan. Aldus wordt sloten. Bij de rondvraag heeft de heer 0 enkele vragen ten opzichte van het leerjaarschool, over het aantal leerlia op de verschillende scholen, over de t ten van de nieuwe school, die z. te geraamd zijn, enz. De voorzitter geeft» heer Guyt alle gewenschte inlichW waarmede deze tevreden is. Dan "ij1 de heer Guyt inlichtingen over hel werk stellen van een dretal arbeiders! durende meerdere weken en over wille» rige tewerkstelling. De voorzitter zeg:1 zulks zijn oorzaak vindt in het ontval* van gegevens van den Adjunct-las?* teur van den Arbeidsbemiddeling. E»n' ander is een gevolg van een nieuwe rtjj ling. Hierna gaat de raad in corn" generaal. o KATWITK AAN ZEE. Baldadige jeugd. De politie heeft in de Boorsmasfraa' aantal jongens aangehouden, die zich w maakten met het stukgooien van lan? van de electrische straatlantaarns, ij waren H. J., N. v. B„ C. v. B., P. N. O., A. v. R. allen uit de Waal fijtstraat en E. H. uit de Zuidstraat. De heer P. B. van den deed bij de politie aangifte van het "j mishandeld en beleedigd te zijn doo' M. wonende in de Noordstraat. Een N»; kwestie is oorzaak van de oneemg™ o LISSE. Electrificatie tram. Thans is in ons dorp de electrif -' der tram in vollen gang. Bij „Vh**! wordt een wissel gelegd om daar de1 op dubbel spoor te laten komen He' keer ondervindt van een en ander stagnatie. De werkloosheid. Wij vernemen, dat de werkloosheid deze gemeente thans in stijgenden «K en spoedig zullen nog meerderen werk komen. B. en W. dezer gemeente aan den Overste van het St. AgatbaJ^ vergunning verleend voor het boude» een verloting ten bate der Armen groote gezinnen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6