LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 3 November BUITENLAND. c A 'iLEVERTR/ VISSCHERIJBERICHTEN. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWEN PROPAGANDA-COMMISSIE.. Drukbezocht propaganda-avond. Gelijk andere jaren lieelt ook gisteren de afdeeling Leiden van de Sociaal-Demo cratische Vrouwen Propaganda-Commlssie op den z.g. Vrouwendag een propaganda- avond belegd. Dat de Stadsgehoorzaal ge heel gevuld was en geruimen tijd tevoren de belangstellenden queue maakten ln de Breestraat, gaat vrijwel onafscheidelijk samen met een feestavond van deze com missie. Te ruim kwart over acht heette de de presidente, mevr. Braggaar—De Does, allen hartelijk welkom, ln het bijzonder de afgevaardigden van de afdeelingen Alphen. Wassenaar en Oegstgeest, er op wijzend, dat waar propaganda in een stad veelal groote moeilijkheden met zich brengt het werken in dorpen oneindig veel be zwaarlijker is; voorts de spreekster, mevr. Adrl Pomper uit Rotterdam, het strijkje van werklooze musici dat den avond met cntre-acte muziek opluisterde en het too- neelgezelschap Schmidt—Di Vista uit Am sterdam. Zijn deze tijden voor de arbeiders door de steeds toenemende werkloosheid zeer zwaar; voor de vrouwen, die het gezin tezamen moeten houden, moeten trachten van de kleine steunuitkeering rond te komen, vaak ondanks harder werken de kinderen geen brood meer kunnen geven en het gezin ten onder zien gaan. zijn de tijdsomstandigheden nog veel zwaarder De huidige strijd is dus niet meer alleen die van de mannen, maar evenzeer die van de vrouwen. Het welbekende rapport-Wel- ter treft niet alleen het kind, maar ook den grijsaard zoowel den zieke als den gezonde, behalve den man ook de vrouw. Voor allen, die van meer nabij bekend zijn met den nood der werkloozen, is be zuiniging op de werkloozenuitkeering dan cok bittere ironie. Met de opwekking allen, zoowel mannen, als vrouwen, deel te nemen aan de 8 November-demonstratie besloot spr. haar openingswoord. Nadat gezamenlijk de „Internationale" was gezongen, was het woord aan mevr. Fomper, die er allereerst op wees hoe ver heugend het is, dat ln een crisistijd als deze in Leiden een vrouwenvergadering in een absoluut uitverkochte zaal plaats vindt- Het bewijs wordt hiermede geleverd, dat de arbeidersvrouw thans wakker is gewor den. Zonder in te gaan op de oorzaken van de crisis of maar in het minst de mid delen naar oplossing aan te raken, kan geconstateerd worden, dat de huidige crisis een gevolg is van een overschot, een teveel. Overal in Amerika zoowel als in ons kleine landje worden groote hoeveel heden levensmiddelen vernietigd, terwijl in de onmiddellijke nabijheid vgak werkloo zen, zonder geld om zich deze levensmid- melen aan te schaffen, honger lijden. Waar de stemming in een gezin zich altijd bepaalt naar de stemming van de vrouw is het gelijk de presidente reeds zeide duidelijk, dat het zwaarste deel van de last der werkloosheid neerkomt op de schou ders van de arbeidersvrouw. Een vrouwen vergadering onder deze omstandigheden draagt dan ook een geheel verschillend karakter als voorheen. Ook in ons land zijn natuurlijk tal van jrogingen gedaan de gevolgen van de crisis te verzachten en niemand zal in dezen tijd afgunstig zijn op den Minister van Finan ciën. De ontzettend groote offers noodig voor de bestrijding der werkloosheid heb ben bijgedragen aan de ontwrichting van 's lands financiën. Terecht werd getracht de begrooting sluitend te maken, doch de opdracht, welke de commissie-Weiter van den minister ontving, is verkeerd. Beter ware geweest door vermeerdering der in komsten inplaats van vermindering der uitgaven een sluitende begrooting tot stand te brengen. In het eerste geval zou veel bereikt kunnen worden door vermindering van de rente en aflossingen van de obligatle-leenlngen, maar in het tweede geval evenzeer door be zuiniging op de post „Leger en Vloot". Geen enkele der leden van de Arbeiderspartij werd knap genoeg geacht om zitting te nemen in de commlssie-Welter. Uitvoerig schetste spr. vervolgens de ge ruchten omtrent een verlaging der werk- loozensteun, de vragen in de Kamer dien aangaande. het bekend worden van het rapport-Welter. de groote actie van de arbeiders hier tegen en tenslotte de inge diend ebegrooting. welke niets daaromtrent meldt. Hoewel een gevoel van tevreden heid over het behaalde resultaat niet mis plaatst zou zijn, dient de beweging paraat te blijven en niet in te slapen, De onder - wijsvoorstellen zijn wel door den minister in de begrooting overgenomen. Veelal is het Lager Onderwijs het eenige, wat ar beiders hun kinderen mede kunnen geven in den strijd om het bestaan. Vroeger, toen de arbeiders nog dom waren, kon men ze gemakkelijk om den tuin leiden en deze poging om te bezuinigen op het on derwijs, de klassen te vergrooten en geen gediplomeerde onderwijskrachten meer in de eerste klasse te benoemen, is volgens spr. dan ook niets anders als een eerste stap terug. Nooit kan verloren leertijd meer ingehaald worden en zoo ergens verzet tegen is aangeteekend, dan dient het hier tegen te geschieden. Als onderwijzeres hoopt mevr. Pomper, dat de Minister als zijn tijd van vertrekken zal zijn aange- croken, hij eens in de gelegenheid gesteld zal worden les te geven in een eerste klasse van 'n lagere school, dan zal zijn meening omtrent dit werk wel veranderen. Nog besprak mevr. Pomper de voorge stelde maatregelen tot verslechtering der volksgezondheid. tot verhooging der tarie ven op de invoerrechten en de daartegen ontstane acties in de Kamer en de partij. Iedereen dient er tenvolle van overtuigd te zijn, dat de a.s demonstratie van groo- ten Invloed is op het resultaat van de na dere bestudeering door den Minister. Een betere reclame dan thans door het verbod van uitzending door de VARA het stem- pelvacantie-verbod enz. had de Minister nooit voor deze demonstratie kunnen ma ken. Een plicht van eiken partijgenoot is het dan ook aan de demonstratie deel te nemen. Voor eiken man, die door werk zaamheden of verbod van stempelvacantie verhinderd is deel te nemen, moeten drie vrouwen gaan, dan zal de demonstratie in druk maken en succes afwerpen. Door een krachtig en langdurig applaus gaf de stampvolle zaal uiting aan haar instemming met deze rede. Het tooneelge- zelschap Schmldt-Dt Vista uit Amsterdam voerde een tweetal korte stukjes op, nml. „Bankier Everard". een Fransch spel en de scène van Corney en Bumble uit Char les Dickens' bekende boek „Ollvler Twist". Het strijkle vulde de pauzen op verdien stelijke wijze aan Het geheel was een voor de afdeeling welgeslaagde avond. o MINISTERIEEL BEZOEK. Hedenmorgen bracht de Minister van Defensie een bezoek aan de Morsch- poortkazerne, naar wij vernemen In ver band met de opheffing van het 4e Regi ment Infanterie en de nadere bestemming van deze kazerne. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: General Electric Verkoop Combinatie, Hoogl. Kerkgracht 23. Leiden; verkoop van alle soorten el. geluidsreprod.-apparaten. Kantoor is verplaatst naar Oegstgeest, Emmalaan 70. Naamlooze Vennootschap Aurora en Betuwe" (f.1, Langegracht 105, Leiden; hoofdz Lekstraat 227, 's-Gravenhage; handel in boter, koffie, thee en aanv. art. Uittredende beheerder filiaal Leiden, J Paauw, Leiden, dd. 14 Mei 1932. MASSA EN LEIDER. Lezing vail dr. W. Banning. Op uitnoodiging van de Vrijz. Ohr. Fe deratie heeft gisteravond dr. W. Banning van Bentveld in het goed gevulde kerkge bouw der Rem Geref. Gemeente de tweede lezing van zijn trits Het probleem van de Massa" gehouden. Spr. behandelde thans het onderwerp „Massa en Leider" In den grond van de zaak is in 1 gekrenkte eigen besef, het psychisch leven van de massa tot uiting gekomen Het Is nu de taak van den leider den uitweg, het verlossende woord te vinden, hetgeen slechts dan mo gelijk zal zijn. wanneer hij de innerlijke spanningen weet te doorleven en te onder gaan. In Duitschland bijv. Is Hitier de persoon in wien de gekrenkte gevoelens van talloos velen in den lande ontspan ning hebben gevonden. Op die wijze wordt de massa voor een ongeluk behoed, doch zulks behoeft niet te geschieden door een verlossend woord; het kan ook een gebaar of een leuze zijn Een tweede middel, dat den leider ten dienste staat, is de wrokgevoelens om te zetten in een actieven wil. Spr. noemt als voorbeeld het Marxisme, dat bovendien den cultureelen inslag heeft van de bezieling der geestelijke traditie. In de derde plaats kan de leider-zelf symbool der massa zijn, doch daarvoor is eerste voorwaarde, dat de leider het ideaal in zijn eigen levenswijze tot vleesch en bloed maakt (Abr. Kuyper voor de Calvi nisten Troelstra voor de socialisten. Hitier voor de natlonaal-sociallsten). De cultuurbeteekenis van de massa ligt niet Ui haar aantal, niet in haar sociolo gische bepaaldheid, evenmin in haar emo tionaliteit. maar in de kwaliteit van het beoogde doel. Eerst dan kan zij in het cul tuur-geheel een vernieuwende functie uit oefenen. Aan die voorwaarde voldoet bijv. volgens spr. het soclaal-nationalisme niet en daar om noemt spr. dit stelsel ook een gevaar, zelfs al acht hij de leuze der autarchie psychologisch volkomen verklaarbaar. In vroegere maatschappelijke toestanden berustte het leiderschap veelal op erfrecht of op bezit; in de tegenwoordige, democra tische verhoudingen op eerbied en ver trouwen. Zelfs dictators als Lenin en Mus solini kunnen daaraan niet ontkomen. Al leen in een democrattschen staatsvorm zal de angst plaats kunnen maken voor eer bied en vertrouwen omdat de dictatuur het angst-element in zich bergt. En daar om is dictatuur een terugzetting in het ontwikkelingsstadium, dat door de demo cratie is bereikt. De massa, die een traditie heeft gekre gen, bezit ervaring, geheugen en verant woordelij kheidsgevoel Bij alle verschillen, welke er tusschen leider en massa bestaan, hebben beide één gemeenschappelijk doel. dat den grondslag vormt voor een wederzijdsch innig ver trouwen. Natuurlijk en vooral niet in deze tij den zijn de verhoudingen zoo zuiver als door spr. geschetst. Juist in een crisistijd als die. welken we thans meemaken, zijn de sociale wrokgevoelens der massa maar al te vaak in tegenstrijd met het socialis tisch doel, hetgeen de taak van den leider des te moeilijker maakt. Alleen die leider is voor zijn taak berekend, die onder der gelijke oms tandlgheden zich het hooge zedelijke doel als richtsnoer voor oogen stelt. En dan is een compromis in den goe- den zin van het woord 'niet te verwarren j met gesjacher van idealen) vaak de eenige mogelijkheid om de spanning tusschen werkelijkheid en ideaal te doen vermin deren De ware leiders zijn zij, aldus be sloot spr.. die onder deze omstandigheden de kracht bezitten binnen te gaan in het innerlijke heiligdom van hun eigen geloof, om daarna gelouterd en gesterkt het werk weer voort te zetten. Na een dankwoord van den heer Riedel werd de bijeenkomst gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Economische Wereldconferentie. In de beide sub-commlssles van de voor bereidende deskundigencommissie door de Economische wereldconferentie is het gis teren tot een incident gekomen. De presi denten der commissie hebben zich er over beklaagd, dat ondanks de strenge geheim houding der onderhandelingen de verkla ringen van individueele vertegenwoordi gers in de pers zijn gepubliceerd. De pre sidenten hebben de leden der commissies met nadruk verzocht in de toekomst geen mededeelingen meer aan de pers te willen verstrekken betreffende onderhan delingen der commissies. LEIDSCHE RADIO-VEREENIG ING. Gisteravond werd de serie clubavonden in Oud-Hortuszicht voortgezet met een demonstratie door het lid de heer Kamis. Allereerst heette de voorzitter de tal rijke aanwezigen welkom, en wees daarbij in het bijzonder (met het oog op de veie belangstellende niet-leden) op het doel onzer Vereeniging, d. i. beoefening van het radio-amateurisme in den ruimsten zin des woords, door middel van lezingen, demonstratie's en excursie's, daarbij zich verre houdend van alle politiek. Hierna was het woord aan den heer Kamis voor de bespreking en demonstra tie van één der nieuwste bandfiltertoe- stellen, type B. S. 5. In het bijzonder viel hierbij op de groote selectiviteit bij zeer eenvoudige bediening, waarbij het bij regelen door trimmers geheel is verval len. Ook werd nog gewezen op het golf lengte bereik, van 15 M. tot 2000 M. Jammer was het, dat de aanwezige luidsprekers niet voldoende aanpasten bij het toestel, waardoor de kwaliteit van het geluid niet geheel tot zijn recht kwam. Met een woord van dank aan den heer Kamis voor de demonstratie van dit interessante toestel sloot de voorzitter dezen clubavond. Enkele belangstellenden gaven zich op ais lid. DUITSCHLAND. Het conflict tusschen de landen cn het Rijk. - Burgemeester in Oldenburg afgezet. De verstandhouding tusschen Beieren en het Rijk schijnt thans zoo te zijn gewor den, dat de rijkskanselier den Beierschen premier niet meer rechstreeks wil ant woorden. Maar Held geeft geen krimp. Gistermiddag ontving hij de persvertegen woordigers. HIJ wees er in de eerste plaats op dat het juist Beieren is geweest dat als eer ste land opmerkzaam heeft gemaakt op de noodzakelijkheid de grondwet van Wei- mar te hervormen. Beieren bestrijdt ech ter iedere grondwetsherziening, iedere Rijkshervorming welke buiten het recht om met geweld moet worden doorgevoerd. \oor alles moet men er ernstig naar stre ven met behulp van wettige factoren de Rijkshervorming te verwezenlijken. Mis lukt zulks, dan is er nog steeds tijd ge noeg om de kwestie van een eventueelen noodtoestand te onderzoeken. Op het oogenblik is zulks in geen geval acuut. De oplossing van het dualisme Rijk- Pruisen heeft Beleren zich nimmer tot taak gesteld, doch het heeft slechts con- stitutioneele garanties geèischt, opdat de overige landen niet door het Rijk in hun eigen rechten worden aangetast en even tueel als zelfstandige staten zouocn kun nen worden afgezet. Nog ln Augustus 1932 heeft de Beiersche re„ccrmg nogmaals alle kwesties in een meinoiunduir. samengevat en Held zelf heeft hel dm Rijkskanselier in een langdurige bijeenkomst overhan digd. Tijdens zijn bezoek aan München heeft de Rijkskanselier opnieuw nadrukkelijk gezegd dat er niets zal geschieden voor dat men zich met de landen in verbin- j ding zal hebben gesteld. Wat de noodverordening van 20 Juli be treft, heeft Beieren er geen twijfel over gelaten dat de bevoegdheden van een Rijkscommissaris in overeenstemming met het doel van zijn aanstelling in de Grond wet nauw omschreven zijn en dat het niet mogelijk is, dat alle bevoegdheden van een landsminister door den Rijkscommis saris worden overgenomen en dat dan door hem de landsregeering of een lands minister zou worden vervangen. De Rijks- regeering heeft ons voor het fait accom pli gesteld doordat zij de nieuwe Rijksmi nisters heeft benoemd en met het beheer der Pruisische ministeries heeft belast, door deze Pruisische ministeries op te heffen of met Rijksministeries te vereeni gen. Dit is een inmenging in de inwendige organisatie van een land, welke noch in overeenstemming is te brengen met fede ratieve gedachten, noch met de overwe gende opvatting van het Recht. Beieren is voor de Rijkshervorming, al dus dr. Held, doch niet met middelen van een staatsgreep of met behulp van art. 48. Thans wordt verklaard dat de Rijksregee- ring niet meer met Beieren zal verkeeren. Dergelijke bedreigingen zijn zeer dwaas en politiek niet ongevaarlijk. Dr. Held verklaarde bereid te zijn ook thans ieder oogenblik met Rijkskanselier von Papen rustig en zakelijk te onder handelen. De minister-president besloot zijn ver klaringen met de verzekering, dat indien bij het Rijk dezelfde goede wil voorhanden is als bij Beieren, ook thans de mogelijk heid niet is uitgesloten dat men tot over eenstemming zal kunnen komen op de door Beieren omschreven voorwaarden De Pruisische regeering Braun deelde gisteren mede: In de gehouden zitting van het staatsministerie hebben de staatsmi nisters met algemeene stemmen vastge steld. dat de Rijksregeering haar plicht, de volgens de beslissing van het staats- j gerechtshof ten onrechte uit hun functies j ontheven Pruisische staatsministers in hun Het provinciale kerkbestuur van Friesland heeft gisteren tot de evangelie bedlening in" de Ned. Herv. Kerk toegela ten den heer J. H. Hannema te Amster dam. candidaat alhier. De 2e luitenant J J. Wljnsouw van het 4e Regiment Infanterie wordt met ingang van 14 November e.k. overgeplaatst bij de School voor Reserve-officieren der Infan terie te Kampen. In de hier ter stede gehouden buitengewone vergadering van den Bond van Belastingconsulenten zijn de statuten gewijzigd en een huishoudelijk reglement vastgesteld. Besloten werd op de gewijzigde stauten de koninklijke goedkeuring aan te vragen. De heer A. B. Batenburg, directeur van „Zomerzorg" heeft weer voor een nieuwe attractie zorg gedragen, die spe ciaal de liefhebbers van een Russisch ensemble welkom zal zijn. Het uit 12 per sonen bestaande gezelschap „Russia" munt uit door een muzikale opvatting van de meer dan 100 nummers die het zeer in teressante repertoire omvat, terwijl de in strumentale zoowel als vocale beheersching daarvan de middelmaat verre overtreft. Met groote belangstelling hebben wij een gedeelte van het programma beluisterd en daarbij kunnen constateeren, dat deze voortreffelijke gedisciplineerde troep aan zware eischen weet te voldoen. Deze vertolkers der Russische muziek verdienen stellig de grootst mogelijke aan dacht. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een speciale No vember-reclame van den heer Joh. P. Meijers. N. Ryn 14. functies als staatsministers en als lands regeering te herstellen, tot nu toe niet is nagekomen. In kringen, die in nauw verband staan tot de Pruisische regeering, wordt ver klaart, dat de Pruisische regeering op grond van deze uiteenzetting van den be- staanden toestand, verdere stappen heeft voorbereid. Een nieuw beroep op het Staatsgerechtshof zou voorioopig niet in aanmerking komen. Men wijst er echter op, dat er nog andere mogelijkheden be staan b.v. een bespreking met den Rijks commissaris, waarvan voor de opheldering van dezen toestand gebruik gemaakt moet worden. Hierop antwoordt de rijksregeering offi cieus: De verklaring van de Pruisische regee ring is in zooverre misleidend, dat zij de Rijksregeering krachtens het arrest van het staatsgerechtshof den plicht toeschrijft, de afgezette Pruisische ministers in hun ambt te herstellen. Een dergelijke plicht is uit het arrest niet af te leiden De Rijksregee ring moet het alleen de Pruisische regee- rirg mogelijk maken de bevoegdheden u.t te oefenen, die het staatsgereentshof haar heeft toegewezen. De Rijksregeering heeft daartoe de noodige voorstellen aan de Pruisische regeering gedaan, dull deze is tot dusver daarin niet getreden. Uit een mededeeling van dr. Bracht blijkt verder, dat er o.a. meeningsve.schil- leu zijn over de dienstvertrek a w ab'.n de Pruisische regeering haar functies aan uitoefenen Dr. Bracht heeft daartoe 'er- trekken in het ministerie van Volkswel vaart ter beschikking gesteld. die dicht bij den Landdag en den Raad van State liggen. Hij heeft echter gemeend om zakeliike redenen" geen vertrekken in het g'bouw van het staatsministerie Wilhelm- strasse 63 64 ter beschikking van de oude regeering te kunnen stellen, omdat de werkzaamheden in het staatsministerie niet gestoord mogen worden. Dr. Bracht heeft voorts verzekerd, het ten zeerste te zullen betreuren als de door hem hoogge achte minister-president Braun zich door andere personen zou laten bewegen, pres- tige-overwegingen op den voorgrond te stellen Hij zal zich in elk geval blijven verzetten tegen eiken eisch om vertrekken in het gebouw Wilhelmstrasse 63/64 ter be schikking te stellen. Thans is een verordening verschenen tot verzekering van het evenwicht in de be- grootingen der gemeenten en het doen verdwijnen van ongewenschte toestanden, die zich in de laatste jaren in het finan- cieele beheer van de gemeenten hebben voorgedaan. Bij deze verordening worden de be voegdheden van het gemeentebestuur uit gebreid ten opzichte van besluiten van de gemeenteraden, waarbij uitgaven gevoteerd worden, zonder dat tevens voor dekking dezer uitgaven gezorgd is. Ook wordt verboden, buitengewone uit gaven te doen, zonder dat daarvoor dek king is aangewezen. Voorts wordt grootere publiciteit van de gemeentebegrootingen voorgeschreven, even als van de gemeenterekeningen. i De nationaal-socialistische regeerings- president in Oldenburg. Böhmcker, heeft den burgemeester van de stad Eutin. den Duitsch-nationalen dr. Stoffregen van zijn ambt ontheven. Dr. Stoffregen werd gistermiddag door een commando van de Schwartauer Ord- nungspolizei, onder aanvoering van een Po- lizeihauptmann uit zijn bureau verwü- derd. De burgemeester wees den Follzeihaupt- mann op het onwettige van zijn optreden en heeft daarna telegrafisch zijn beklag ingediend bij de Oldenburgsche regeering. Het bestuur van de plaatselijke Duitsch- nationale vereeniging heeft in een tele gram den Rijksminister van binnenland- sche zaken om zijn interventie gevraagd. Te Hamburg is het weer tot bloedige bot singen gekomen tusschen communisten en nazi's. Er vielen 12 gewonden, waarvan er 2 zijn overleden. De communisten schynen de oorzaak te zijn, 80 hunner zijn gear resteerd. o ROEMENIE. Overeenkomst met prinses Helena. De voorzitter van den ministerraad heeft het volgende communiqué gepubliceerd: Prinses Helena is naar Roemenië geko men, ter gelegenheid van kroonprins Mi chael's verjaardag. Van deze gelegenheid is gebruik ge maakt om eenige regelingen te treffen. De getroffen overeenkomst omvat het volgende: Ten eerste: Prinses Helena krygt een jaarlijksche apanage van 7 millioen lei; ten tweede' de koopprijs van haar villa aan de Zwarte Zee wordt in contanten uit betaald; ten derde: de Prinses mag in de toekomst 6 maanden per jaar in Boekarest verbiyf houden, en kan gedurende dien tijd haar zoon bezoeken als zij wil; ten vierde: mag zij den kroont>rins een maand per jaar naar het buitenland meenemen: ten vijfde: verplicht zij zich onmiddellijk naar Florence te vertrekken. Dus nog geen verzoening! SPANJE. Herriot naar huis terug. Met het diner, Dinsdagavond in de Fransche ambassade te Madrid was het offlcieele gedeelte van de Spaansehe reis van den Franschen premier afgeloopen. Gistermorgen bezichtigde Herriot de om geving van Madrid. Spaansehe militaire vliegtuigen escorteerden zUn auto. Des middags bezocht hy Toledo. Een groot aantal vereenigingen had zijn leden opgeroepen om gisteravond aan het Noorderstation te Madrid bijeen te komen teneinde Herriot by zyn terugkeer naar Frankrijk nanmns de Madrlleensche bevol king hulde te brengen. Voor Herriot's vertrek werd nog het Fransch-Spaansche verdrag betreffende het statuut van de arbeiders onderteekend door de ministers van Arbeid van de beide betrokken landen, in tegenwoordigheid van Herriot, Azana en Zulusta. Zoowel Herriot als Azana hielden by die gelegenheid een redevoering, waarin zq zinspeelden op de goede verstandhouding tusschen Spanje en Frankryk. die zoo be vorderd werd door Herriot's bezoek aan Spanje. ENGELAND. De „hongermarsch" loopt ten Besprekingen met Duitschland j steenkoolcontingenteerin$ De „hongermarcheerders" te LonèL ben liet opgegeven. Gisteren is hutj begonnen. Voor den politierechter hebben deelnemers aan de relletjes terecht* De politierechter in Bowstreet heeltl raddraaiers, die de politie van haal hadden trachten af te houden, vercrj tot zes maanden gevangenisstraf. die zich aan lichtere vergrijpen schuldig gemaakt kregen boeten. slechts een beperkt publick in het -] hof toegelaten cn er waren uitgl maatregelen getroffen om wawiï voorkomen. 1 De politierechter zeide bij de beharJ Ik wensch er in het openbaar fel dacht op te vestigen, dat burgenI schuldig maken aan een strafbaarI wanneer zij om welke reden co»| wezig zijnde hij een arrestatie, verzet gepleegd wordt weigere-L politie te helpen. Deze hulp behochï uitdrukkelijk door een politieman te worden, maar ieder burger politie bij verzet assisteeren. Lord Trenchard, de hoofdcom van politie te Londen, heeft giste alle agenten die dienst hebben geda de bewaring der orde tijdens de optochten één dag extra-verlof toe., ais belooning voor hun ..voorbeeld; drag onder zeer moeilijke om heden"-. Sir John Gilmour, de minister van b landsche zaken, heeft gisteren Lagerhuis gezegd, dat hij, na d*| nieuwde relletjes op Parliament SquaJ Maandagavond, alle ter beschikking «J middelen zou aanwenden om aan desf schenderij een einde te maken. Er weer 12 politieagenten gewond en e bij de andere gelegenheden, had het p de politie haar taak ten zeerste bemoei Op een vraag van Mc. Govern, uil de minister de mensehen dan niefj hun woonplaatsen terugzond, antwn Sir John dat degenen die de oprol naar Londen georganiseerd hadden. zelfsprekend ook verantwoordelijk d voor de terugzending hunner volgelJ De politie heeft gisteren de petü' beslag genomen, waarin «reprote' wordt tegen zekere voorwaarden m verkrijging van werkloozen steun t:l naar men zegt, een millioen handtwr gen droeg, welke een deputatie van hl betoogers op 1 Nov. In het Litf trachtte te overhandigen. Toen r j avond wegens de politieafzetting hela huis niet konden bereiken, had de cri de petitie in bewaring gegeven Charing Cross-station en toen zij ze cl wilde afhalen, werd haar medegedet!,| de politie ze meegenomen had. MacDonald heeft gisteren medes dat de Engelsche regeering toe? heeft in het openen van onderhandelil te Berlijn nopens de Duitsche voorschot waarbij de invoer van Engelsche steeal geco n tin genteer d js. Het Engelsche punt was nog steeds, dat deze maatfl inbreuk maakte op de meestbegunsti-ii clausule en andere artikelen van helf dende handelsverdrag. De besprekingen zullen begin DecfJ aanvangen. De nieuwe Duitsche gezant von Ha vroeger te Parijs is gisteren veerd en zal heden zijn geloofshaf overhandigen. Het aantal werkloozen is met 1";( afgenomen. RECLAME. DRAlSlflA-vAN-VALKEMBURC r LEEUWARDER IJMUIDEN. 3 NovemWfl VISCHPKiJZEN Tarbot per K.G. f. 0.75—0.65; Griet P kist van 50 KG. f.38—15; Tongen Pf lL f. 1.50—1; Kleine Schol per kist van50S| f. 365.50; Schar per kist van 50 KG; '1 —3.80; Roggen per 20 stuks f. Vleeten per stuk f.2; Middel Schelï^y .T kist van 50 KG. f.32; Klëinmiddel ScT'1 per kist van 50 KG. f. 2517.50; ""a Schelvisch p. kist van 50 KG. f. '"TvJ Kabeljauw per kist van 125 KG. 23.50; Gullen per kist van 50 KG. _.jj f.75; Wyting per kist van 50 KG. f 0.50. Aangevoerd 3700 manden verscne ring. Prijzen f.4.903.10 p.m. Aangekomen 4 stoomtrawlers: UJ1 j met f.3625; 1JM. 65 met f.2806; IJN.3 met f. 1937; IJM. 103 met f.2369: en' 'I gers: KW. 112 met f.875; KW f. 1121; KW. 161 met f. 1554; 1 koU% met f.760; 5 drifters: YH 471 met f/' YH. 869 met f. 1595: YH. 627 met T.- YH. 91 met f.2113; LT. 9 met t.iwjt 8 met 194 kantjes pekelharing v. Kal Praairapport Hr. Ms. „Vulcanus 1 November. Tusschen 53 gr. 1' en J 3 51' Nbr. en 3 gr. 13' en 2 gr. 46' 01 Stc 3 17 kantjes; SCH 260. 13 last: SCH -.1 1 kantje: SCH. 32. 60 kantjes; SW> .1 95 kantjes; SCH. 140. 1 kantje; SC1V| 120 kantjes; SCH. 87, 240 kantjes. 324. 14 last; SCH. 103, niets; SCH. kantjes: SCH. 106, 126 kantjes; SC.ÏFI 90 kantjes; SCH 56. 60 kantjes; w-ril niets: VL. 124, 35 kantjes; VL 172; VL. 194. 9 kantjes; VL. 97. 130 kan; T VL 150 320 kantjes; VL. 16. 60 kar. VL 49. 82 kantjes; VL. 195 30 lafl. 156. niets; VL. 103. 340 kantjes: 160 kantjes; VL. 50, 20 last; VL. 29 -'l KW 127. 12 last; KW. 122. 493 KW. 32, 67 kantjes; ZK. 52, 110 J»WJ

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2