BLUE BAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 3 November 1 BINNENLAND. Steunt met Uw gaff| het Leidsch Crisis-Co"! GEMEENTEFONDSBELASTING EN VERMOGENSBELASTING. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Ontleend Is aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot helling van opcenten op de gemeente- londsenbelastlng en de vermogensbelas ting over het belastinglaar 1933-1934: Konden verscheidene leden zich met het voorstel vereenigen, sommigen hun ner zouden de voorkeur gegeven hebben aan een heffing van opcenten op de Rijks- inkomstenbelastlng, niet alleen wijl zij meenden, dat het aanbeveling verdient de Gemeentefondsbelasting gedurende de eerste jaren met rust te laten, doch ook wijl op die wijze een betere progressie- regeling zou worden verkregen. ZIJ dron gen er op aan. dat de regeling zal worden gewijzigd in dien zin, dat de progressie bij een veel lager inkomen aanvangen. Hiertegenover stelden zich verscheidene leden, die op het gevaar van belasting vlucht wezen. Ook waren er leden, die zelfs tegen de voorgestelde progressie bezwaar hadden. Deze zal naar hun meening een zoodanl- gen druk op de groote inkomens leggen, dat, om van belemmering van kapitaal vorming maar in het geheel niet te spre ken, zij, die deze Inkomens genieten, tot drastische bezuinigingen genoopt zullen worden. Ten aanzien van maatregelen, welke tot een zoodanig gevolg leiden, ls ln dezen tijd, waarin de luxe-bedrijven toch reeds veel te lijden hebben, voorzichtig heid geboden. Eenige leden vroegen, of het niet mo gelijk zou zijn op de laagste Inkomens minder dan 30 opcenten te heffen bijv. 10 of hoogstens 20, zoodat eerst bij een Inko men van 3 a 4000 gulden 30 opcenten wor den geheven. Het door den fiscus op deze wijze te lijden verlies zou dan wellicht kunnen worden goedgemaakt door de pro gressie, gelijk reeds eerder werd aanbevo len, vroeger te doen beginnen. Ook waren er leden, die de lagere inko mens, bijv. tot f. 1400 geheel aan de op- centenheffing wilden zien onttrokken. Sommige leden vestigden er de aan dacht op, dat de hierbedoelde heffing een der gebreken van ons belastingstelsel accentueert, hetwelk daarin bestaat, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de groote gezinnen. Wat de voorgestelde heffing van opcen ten op de Vermogensbelasting betreft, stel den verscheidene leden op den voor grond, dat de Vermogensbelasting bedoeld ls als aanvulling op de Inkomstenbelas ting, opdat de inkomsten uit vermogen nog eens afzonderlijk worden getroffen. Gezien dezen opzet achtten zij in dezen crisistijd, nu de normale band tusschen vermogen en inkomen is verbroken door dat een groot deel van het ln onderne mingen belegde vermogen geen rente op brengt, een verzwaring van den druk op de vermogens ln beginsel onjuist. PAUL LöBE ALS GAST VAN DE V.A.RJV. Rede in Duitschland geweigerd. Uit Duitschland wordt aan de „Tel." gemeld, dat de vroegere Rijksdagpresident, Paul Löbe, tevergeefs gepoogd heeft van den Duitschen omroep toestemming te verkrijgen tot het uitspreken van een radiorede. Als gevolg van die weigering zou de heer Lóbe thans van de V.A.RA. gelegen heid hebben ontvangen om op 9 November a.s. des avonds om 9 uur zijn rede te Hil versum voor de microfoon te houden. NIEUWE CHEF VAN HET STATION TE UTRECHT. De heer N. Schoewert, chef van het Centraalstation te Utrecht, zal met 1 Fe bruari as den dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. De heer J. S .Admiraal, thans contro leur van beweging in de inspectie Maas tricht der Ned. Spoorwegen, zal den heer Schoewert in zijn functie te Utrecht op volgen. „Tel." RECLAME. feÉil^S Waarvan moei' de schoorsteen rooken Met Uw hulp zorgt het Nationaal Crisis Comité voor koesterende warmte in de woningen van Uw hulpbehoe vende landgenooten. Stort daarom nog heden Uw bijdrage op post rekening 186.000 DE OPCENTEN OP INVOERRECHTEN. Verandering geen verbetering? Door den voorzitter der Tweede Kamer zijn aan de Regeering medegedeeld de vol gende vragen van den heer Keestra aan den minister van Financiën: 1. Is het den minister bekend, dat, nu door de schorsing van de behandeling, het lot van het wetsontwerp tot tijdelijke hef fing van opcenten op alle Invoerrechten, enz. nog onzekerder is geworden, de bin- nenlandsche handel en Industrie steeds ■meer bezwaar hebben, de 30 opcenten te betalen, welke de buitenlandsche leve ranciers in verband met de navorde ringsbepaling van art. 6 blijven vorderen? 2. Is de minister bereid, deze moeilijk heden op te heffen en de bestaande onze kerheid ten aanzien van die navordering weg te nemen, bijv. door een schrapping of wijziging van de artikelen 6 en 7? ARBEID VOOR WERKLOOZEN. Groote plannen te 's-Gravenhage. Het dagelijksch gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft ter bestrijding van de werkloosheid in die gemeente, ln overleg met de hoofden van dienst, plannen ont worpen, die, zoo zij worden uitgevoerd, honderden werkloozen nuttigen arbeid kunnen doen verrichten. De hier bedoelde werkloozen zullen dan een bijslag op het steunbedrag krijgen. Er zijn reeds plannen gereed waaraan 230.000 uur zou kunnen worden gearbeid. Voor materiaal zal voor deze plannen nog een bedrag van ca. f. 30.000 moeten worden beschikbaar gesteld, voor bijslag plm. f. 11 500, voor leiding en toezicht ca. f. 15.000; voor onkosten (administratie, schaft-en bergplaatsen en gereedschap) pl.m. f. 7000 en voor algemeene onkosten pl.m. f. 16:500; zoodat op een totale extra- uitgave van ongeveer f. 80.000 moet worden gerekend. Daar nog andere plannen in voorbereiding zijn, is het gewenscht, dat voorloopig een crediet van f. 100.000 be schikbaar wordt gesteld. Wanneer B. en W. mocht blijken, dat nog meer werken op ge lijke wijze zich voor uitvoering leenen, zal aanvulling van het crediet door hen af zonderlijk worden aangevraagd. Over de uitvoering van d't plan. dat in hoofdlijnen aan de plaatselijke vakcentra les is medegedeeld en dat in beginsel de instemming van op éen na al die organisa ties kon verwerven, zal nader overleg wor den gepleegd met de commissie uit de vakcentralen en aan de regeering zal worden verzocht goed te vinden, dat werkloozen op deze wijze worden tewerk gesteld. Voor dekking van de kosten ad f. 100.000 is de post voor onvoorziene uitgaven op de gemeentebegrooting voor 1932 ontoe reikend. Evenwel kan het bedrag worden gevonden door verhooging van de raming der Rijksbijdrage in de steunverleening aan werkloozen. Deze post is thans uitgetrok ken op f. 150.000. Verwacht wordt, dat deze rijksbijdrage over 1932 belangrijk hooger zal zijn. In afwachting van nadere gege vens kan deze post in elk geval met f. 100 000 worden verhoogd B. en W. doen in dien geest een voorstel aan den Raad. De plannen omvatten o.a verfraaiing in de West- en de Oostduinen, in het duider- park, het maken van kunstmatige heuvels, het aanleggen van fietspaden en het ega- liseeren van grond voor sportterreinen. 9389 ROYEMENT IN DE S.D.A.P.? Actie tegen zes Staten-leden te Groningen. Op den beschrijvingsbrief voor de ver gadering van de gewestelijke federatie Groningen der Sociaal-Democratische Ar beiders Partij, de op 19 en 20 Novem ber te Groningen zal worden gehouden, komt een voorstel voor van de afdeeling Groningen der S.D.A.P. van den volgenden inhoud ,De jaarvergadering, gehoord de be sprekingen over de houding der Staten fractie bij de jongste loondebatten in de Staten-vergadering van 19 Juli 1932, ken nis genomen hebbende van het feit, dat zes partijgenooten Statenleden hebben ge stemd vóór de loonsverlaging van ambte naren en werklieden in dienst der pro vincie, stelt vast, dat de houding van deze partijgenooten in lijnrechten strijd is met de geheele politiek van de partij ten aan zien van de loonsverlagingscampagne van de bezittende klasse; dat door een derge lijke houding het prestige der partij in hooge mate is geschaad en eischt van deze partijgenooten, dat zij hun mandaat ter beschikking stellen van de partij en af treden als leden der Provinciale Staten". De leden, tegen wie deze motie gaat, zijn mevr. W. PloegmaBentum, D. Bar- tels, L. H. Mansholt, A. F. Spiekman, M. Buitenkamp en K. Freye. De afdeeling Haren der S.D.A.P. heeft daarnaast een motie ingediend, waarin leedwezen wordt uitgesproken over hel gebeurde, maar tevens het vertrouwen dat de fractie in den vervolge aangaande belangrijke zaken eensgezind zal optreden De afdeeling is van meening, dat een deel der Statenfractie verkeerd heeft gehan deld. maar dat daarom verdienstelijken Statenleden en toegewijden partijgenooten niet het vertrouwen mag worden opgezegd. GEEN CONFERENTIE MUSSERT-BAARS. Ir. A. Mussert te Utrecht verklaart, dat het bericht van ..Het Volk" betreffende een bespreking tusschen hem en den heer Baars niet Juist is en dat hij den heer B. nooit heeft ontmoet DE OPHEFFING VAN 48 KANTONGERECHTEN. Een uitstervingssysteem gevraagd. Mr. G. Kolff, Kantonrechter te Gelder- malsen, Mr. C. W. van Ommeren, Kanton rechter te Heusden, Mr. W. van Son, Kan tonrechter te Amersfoort en Mr. F. J. G. van Tricht, Kantonrechter te Enschedé hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend in zake het voorstel der Regeering tot opheffing van 48 kantonge rechten. Adressanten betreuren het opheffen der kantongerechten allereerst om de schade en het groote ongerief, die daaruit moeten voortvloeien voor tal van justitiabelen ln den lande; daar toch de Kantonrechter ten plattelande en het is juist hier weer waar de slachtoffers moeten vallen de vraagbaak is tot wien velen bij gebrek aan juridische voorlichting in allerlei rechts kwesties, vooral in familieaangelegenheden hun toevlucht nemen, wijl hij in het alge meen de vertrouwensman is, door wiens bemiddeling zoo vaak geschillen in der minne worden bijgelegd en kostbare pro cessen voorkomen. Indien de kantons te uitgebreid en dien tengevolge de afstanden om den Kanton rechter te bereiken te groot worden, gaat de vertrouwelijke band tusschen hem, van wien als vrederechter zulk een groote in vloed ten goede in 'n geheele plattelands- streek uitgaan en de justitiabelen, voor een groot deel verloren. Voorts wordt er o.a. de aandacht op ge vestigd, dat verdachten beneden den 18-jarigen leeftiid. die ingevolge wettelijk voorschrift verplicht ziin in strafzaken in persoon voor den Kantonrechter te ver schijnen, door de voorgestelde regeling dikwijls ter zake van luttele overtredingen gedwongen zouden zijn zeer lastige en kostbare reizen te maken, terwijl ook voor geleiding meermalen groote moeilijkheden met zich zou brengen. Ook verdient de volle aandacht het feit, dat vele kantongerechten, in het bijzonder ten plattelande, thans overladen zijn met zaken, welke voortvloeien uit de uitvoering der Crisis-Pachtwet 1932, zoodat de werk zaamheden van de rechters, aan zoodanige kantons verbonden, zich daardoor in niet geringe mate hebben uitgebreid. De commissie Weiter heeft becijferd, dat de door haar voorgestelde opheffing van 50 Kantongerechten een bezuiniging zal teweegbrengen van ongeveer f. 350.000 per jaar d.i. per Kantongerecht pl.m. f.7000, doch deze besparing kan eerst worden verkregen zoodra de op wachtgeld te stel len rechterlijke ambtenaren tot andere functies zullen zijn benoemd, hetgeen niet dan na verloop van eenige jaren het geval zal kunnen zijn. Adressanten zijn van meening dat be zuiniging op de kosten van Kantongerech ten op een andere meer doeltreffende wijze is te vinden en wel door het door de Regee ring in de laatste jaren meerdere malen in toepassing gebrachte „uitstervingssysteem" waaronder adressanten verstaan het op dragen der werkzaamheden in een vacant komend 2e of 3e klasse kanton aan den Rechter van een naburig kanton, waardoor na aftrek van het bij de wet vastgestelde honorarium van f. 1000 voor waarneming en van een geraamd bedrag aan reis- en verbliifkosten groot gemiddeld f. 500. per vacant komend kanton ongeveer f. 4000 wordt bezuinigd. DE JEUGDHERBERGEN IN DEZEN ZOMER. DE TOESTAND VAN DEN AFSLUITDIJK. Ook de berichtgever van het Leeuwarder Nieuwsblad, die het verontrustende verslag van zijn waarnemingen aan de sluizen van den Afsluitdijk van het IJsselmeer had geschreven, heeft zich thans, bij een tweede bezoek, door ir. Baars laten over tuigen, dat wat hij voor doorgaande scheuren had aangezien, slechts opper vlakte-verschijnselen zijn van geen betee- kenis. „Hetgeen wij hebben gezien en ge hoord", aldus besluit hij zijn tweede ver slag, „stemt in hoofdtrekken geheel over een met hetgeen de Hollandsche bladen op gezag van de directie der Zuiderzee werken in tegenspraak met ons eerste ar tikel reeds vermeldden" Overal gebrek aan plaatsruimte. Aan een artikel van den Persdienst van de Ned. Jeugdherbergcentrale ontleenen wij dat het in 1929 met geringe middelen begonnen Jeugdherbergwerk in enkele ja ren tijd zeer hard gegroeid is. In den afge- loopen zomer is gebleken, dat de Jeugd herbergen maar één groot gebrek hebben gehad.zij zijn veel te klein geweest en te weinig talrijk om den stroom van jonge herberggasten allen onderdak te kunnen verschaffen. Ja, er zijn jeugdherbergen in ons land geweest en daaronder zeker niet van de kleinste of in streken, waarin weinig jeugd herbergen zijn gelegen, welke meer gas ten hebben moeten berichten, dat zij reeds bezet waren, dan het aantal dat zij het geheele jaar hebben geherbergd. Zij waren dus de helft te klein. En dat alles ondanks den sterken groei, die het aantal jeugdherbergen en het aan tal beschikbare bedden in de laatste jaren heeft ondergaan. 1929 1930 1931 1932 Aantal jeugdherbergen 8 23 35 43 Aant. beschikb. bedden 400 1261 1824 2663 Sterker echter groeide nog het aantal gebruikers in die jaren, en vooral het aan tal gebruikers in groepen zooals klassen op schoolreisjes, jeugdvereenigingen en tal van andere groepen, die gezamenlijk haar trektochten maken. Het aantal leden bij de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale voor de verschillen de categorieën was als volgt: 1929 1930 1931 1932 Individueele trekkers 1733 4550 11250 20534 Aantal groepleiders 119 395 600 907 Aantal gezinnen 46 120 373 621 Ook de organisaties, gemeentebesturen en andere instanties toonden steeds groo- tere belangstelling en steunen dit herberg werk. 1929 1930 1931 1932 Aantal organisaties en overheid 59 120 173 263 Dit laatste aantal 263 is als volgt sa mengesteld: 28 Gemeentebesturen. 139 Scholen. 24 Sport-rels-kampeervereenigingen. 25 Vakorganisaties. 47 Diverse organisaties. Het aantal overnachtingen is dan ook zeer sterk toegenomen en wel in de vol gende mate: 1929 1930 1931 1932 Aant. overnachtingen 8575 21864 52065 92514 Dit laatste getal geeft slechts een voor- loopige telling weer daar het jaar nog niet ten einde is. Bovendien geeft het geen juist beeld van den omvang die het trekken door de jeugd heeft aangenomen omdat tal van plannen niet uitgevoerd konden worden, daar de jeugdherbergen in de va- cantdeweken veel te klein bleken. RECLAME. «ÜJS. Holland's eerste kwaliteit per '/z pondspakje VERSCH GEKARND MET 25 °/o ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROli HOOGTIJDAG OP GRAMOFOONPLATEN. De moeilijkheden zijn nog niet opgelost. Dezer dagen hebben wij een bericht aan „Het Volk" ontleend, volgens hetwelk de V.A.R.A. van de soc.-dem. protest-betooging op 8 November te 's-Gravenhage een oog getuigenverslag op gramofoonplaten zal laten opnemen, waarop ook de redevoerin gen zullen worden vastgelegd. Deze gra- gramofoonplaten zouden den volgenden avond, dus Woensdag 9 November, in den zendtijd van de V.A.R.A. worden gedraaid en uitgezonden. De uitzending zou worden opgenomen op een installatie van de Ned. Seintoestellenfabriek. Naar de „N. R. Ct." thans verneemt, zal deze opneming te Hilversum geschieden en in dit geval zal de N. S. F. een rijkstele foonlijn moeten huren, benevens nog een gemeentetelefoonlijn van de gemeente 's-Gravenhage, die ook nog een speciale lijn naar de tribune der sprekers zal moe ten aanleggen. Men is voor deze uitzending dus weer afhankelijk van het Rijk. Voor het geval het Rijk de telefoonlijn niet beschikbaar zou willen stellen voor deze tegen de regee ring gerichte betooging, blijft er nog een andere mogelijkheid, namelijk het opne men ter plaatse, hetgeen allicht kostbaar der is. Verder zal natuurlijk de Radio-Omroep- Controlecommissie de teksten van de te houden redevoeringen (op de wasplaten) moeten goedkeuren, vóór de uitzending van die platen mogelijk is. Voor het geval de Controle-commissie haar goedkeuring niet zal verleenen, kan de V.A.R.A. nog een achterdeurtje vinden door de platen naar Leuven (België) te sturen en ze daar door de Soc. Arb. Radio- Omroepvereeniging te laten afdraaien. WIJZIGING DER INVALIDITEITSWET. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van art. 20 der invaliditeitswet enz. bestond er bij verscheidene leden be denking tegen de vermindering van de bijdragen van den Staat aan de sociale verzekeringsfondsen. Zij zagen daarin een aantasting van de rechten van hen, die bij de fondsen belang hebben. Daaren boven vormt die vermindering een be lemmering voor de totstandkoming van de zoozeer noodige verbetering van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Andere leden verklaarden aan een fonds vorming door den Staat voor de nakoming zijner verplichtingen geen waarde te hechten en daarom tegen de voorgestelde vermindering geen bedenking te hebben. Er waren leden, die algeheele opheffing dezer fondsen bepleitten. De voorgestelde wijziging van het vierde lid van artikel 36 der Pensioenwet beoogt de mogelijkheid van verhaal van de premie voor eigen pensioen te verruimen door dat verhaal van ten hoogste 3 op ten hoogste 8 procent te brengen. De bedoe ling is, op deze wijze te geraken tot een nieuwe tijdelijke salariskorting van 5°/o. Afgescheiden van de vraag, of een zoo danige korting al dan niet wenschelijk is welke vraag bij de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting een uit voerige bespreking vond merkten ver scheidene leden op, dat hetgeen wordt voorgesteld niet voor alle ambtenaren een korting van 5°/o ten gevolge zal hebben. Dit werd met eenige voorbeelden duide lijk gemaakt. Verscheidene leden meenden ernstig bezwaar te moeten maken tegen het feit, dat het verband tusschen verschillende verplichtingen van het fonds en de daar mede correspondeerende inkomsten ten nadeele van de in functie zijnde ambte naren verbroken is. WIJZIGING DIENSTKLEEDD RIJKS VELDWACHT. Vergadering der rijksklecdingcom De dezer dagen gehouden vergii van de rijkskleedingcommissie het: raadslaagd over een door den van justitie ingezonden voorstel tot ziging van de dienstkleeding van d« i veldwacht. Na ampele besprekm» besloten den minister te kennen te dat de commissie zich vereenigt z voorgestelde wijziging der uniform, dat wat de voorgestelde draagt ijda treft, voor sommige kleedingstu}:'£;: langere draagtijd werd wenschelijk f Wijl de aangenomen draagtijden ora algemeen korter zijn dan die, wel het rijkskleedingbesluit zijn vastte was de meerderheid der commissie oordeel, dat de kleedingaftrek ere moet worden verhoogd. Voorts bes: commissie enkele wijzigingen in heil kleedingbesluit bij den voorzitter raad van ministers aanhangig te Ten aanzien van de ruimere re king van kantoorjassen tegen kostpt ambtenaren, die daarop volgens het dingbesluit geen aanspraak kunne ken. ontving de commissie kennis t beslissing van den ministerraad, dai toe niet mocht worden overgegaan UIT NED. OOST-INDE ECONOMISCHE AANGELEGEN® BUITENZORG, 2 November. (And Benoemd tot lid van de Economisch!' missie Abdoel Rachman, regen: Meester-Comelis, en M. H. ThamE van het College van Gedelegeenis den Volksraad. Belast met de waarneming van tie van hoofdambtenaar voor econtc zaken aan het departement van w N„ nevens zijn eigen functiën, mr.ï Kiewiet de Jonge. NIEUWE BEZUINIGING OF BEGROOTING VOOR 19& Nieuwe salarisverlaging te wac® BATAVIA, 2 November. (Aneta' „Java-Bode" verneemt, dat een ij bezuiniging op de begrooting rot. dienstjaar 1934 een bedrag van 50 ij gulden zal opleveren, terwijl eet van 10 millioen door nieuwe helM!; verbetering van de oude hef®?" worden verkregen. Het kantoor voor arbeid zal worden versoberd. Het blad aebt gesloten dat de salarisherziening M? reed zal zijn, zoodat dus salarisw' is te verwachten. GOEDKOOPE MARGARtf1 VOOR GROOTE GEZIN?®1 Een lezer dringt er bij B. en 1 om in navolging van andere pl&Jjr'l hier ter stede goedkoope margaigj groote gezinnen beschikbaar te lil 11! mm

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10