gouden bruiloftsfeest Jaargang WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932 No. 22276 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: •0 C'5 ner re®e' v00r a^vertentl^n uit Lelden en plaatsen i>ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle ESere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentièn Kluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. BTeen maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van ■"!ven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. pmmer bestaal uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. I ontvingen per kas: Vneel G. W. 1.3.20. DE Ds. LAM AN TE MIDDELHARNIS IZondagmorgen werd Cand. W. F. V van hier, bevestigd als predikant Er. Ger. Kerk van Middelharnis door f G. Wisse, van Apeldoorn met |lèl 33 7. Des avonds deed hij zijn met een predikatie over Johan- 130. tanks het ongunstige weer was het [elijk kerkgebouw te klein om de vele [stellenden te kunnen bevatten. BOND VAN JONGE LIBERALEN. ACADEMISCHE EXAMENS. [aagd voor het candidaatsexamen natuurkunde letter A de heer ;r (Den Haag), idem letter L de A. Nanning (Den Haag), idem let- nej. C. Gerrets (Den Haag). Candi- ixamen Indisch recht deheerenSoe- Leiden), T. M. Daliloedin (Leiden) Schlagen (Den Haag). KERKKOOR „EX ANIMO" Kerkkoor „Ex Animo" behaalde op jot nationaal concours te Utrecht af deeling een lsten prijs. Boven- wr het hoogste aantal punten in die een Eere-prijs en Directeurs- de 55 deelnemende koren had nlmo" op één na (het mannenkoor C. Keereweer te Amsterdam) het t aantal punten van het geheele con- I Voorwaar een schitterend resultaat. STEMPELVERLOF OP 8 NOVEMBER. tr wij vernemen, zal tengevolge van ministerieel verbod om daartoe ge- [heid te geven op 8 November geen mlverlof aan de werkloozen worden pnd, teneinde te kunnen deelnemen de demonstratie der S. D. A. P. te paag. o [AGEN VAN DEN HEER KUIPERS. Over 8 November. P Raadslid de heer Y. Kuipers, vraagt wad verlof volgende vragen tot B. en mogen richten: rag 1. Zijn de berichten juist in de m, dat B. en W. van Leiden afwijzend Hn beschikt op een verzoek van het Jur van de afdeeling Leiden van den J Bond van Personeel' in Overheids- om aan die leden van het personeel, j'een recht meer hebben op verlof, pwenscht toe te staan op 8 November I voor eigen rekening vrijaf te nemen, jaag 2. Welke motieven hebben B. en W. |d. dergelijke besluiten te nemen? Toespraken van Mr. Rutgers en Mr. 's Jacob. Gisteravond vereenigden zich de leden van den Bond van Jonge Liberalen en de Leidsche Liberale Studentenvereniging m „de Burcht", waar een propaganda-avond georganiseerd was onder leiding van den heer Liezenberg die met een hartelijk welkom dit samenzijn opende. Als een der v.n. oorzaken van dezen moeilijken tijd, waarvoor zelfs de „grooten" geen oplos sing weten, noemde spr. het feit, dat de landen en de menschen elkaar hun ver trouwen hebben ontzegd. Het internatio naal, zoowel als het nationaal evenwicht is verstoord. Ons volk is verdeeld, de tegenstrijdigheid wordt steeds schrijnen der, groepsbelangen overheerschen. niet meer het algemeen landsbelang. Dit laat ste moet echter nummer één zijn, wil men tot een oplossing geraken. Spr. wees ten slotte op het woord van Thomas Mann „De herleving van het liberalisme zal on getwijfeld komen, het zal herontwaken, omdat het 't organische resultaat is van de Westersche beschaving, waaraan het doel van het bolsjewisme en het fascisme geheel vreemd is." Mr. Rutgers hield hierop een rede over het „Liberalisme in dezen tijd.'' Deze tijd. aldus spr., zal beslissend zijn voor de toe komst. Het buitengewone ervan is niet de dalende conjunctuur, niet de crisis op financieel of economisch gebied, dat is meer voorgekomen, maar opmerkelijk is de crisis op geestelijk en staatkundig tor- rein. De geesten zijn anders dan vóór den oorlog. Heeft men eerst gedacht, dat de „goede, oude tijd" zou weerkeeren. wij zien nu, dat wij aan den aanvang staan van een nieuwen tijd. Wij zien slechts en- rust, gisting, een zoeken naar uitwegen. In elk land is staatkundig veel veranderd, omdat er een andere geestesgesteldheid is gekomen. Velen zien vol verwachting uit naar hetgeen in Italië (fascisme) en in Rusland (bolsjewisme) geschiedt. Men wil iets anders, doch wanneer nieuwe vormen noodig zijn, dan moeten wij er ons reken schap van geven, wat wij ervan willen en verwachten. Heeft het liberalisme den menschen iets te zeggen? Ja. Veel wat verankerd scheen, is thans driftig gewor den. Als een baken in zee, kan slechts het liberalisme ons weer gelukkiger tijden brengen. Waarom? In zijn antwoord schetste spr. de grootste kwaal van dezen tijd, n.l. de eigenwijsheid der menschen. Velen denken de wereld te kunnen her vormen. Door de werking van het Inter nationaal Arbeidsbureau is de heftigheid van de crisis versterkt. Door menschelijk ingrijpen denkt men de kwalen te kun nen genezen. De grondslag van het libe ralisme is echter de erkenning van de waarde der menschelijke persoonlijkheid, doch deze is gebonden aan het milieu, waarin hij leeft. Vrijheid, gebonden aan de Westersche samenleving, steunend op het Christendom en zijn zedelijke normen. Hier is het verschil met die stelsels, welke deze waarde van de menschelijke per soonlijkheid ontkennen (communisme en fascisme). Bij deze mag het individu uit geschakeld worden ter wille van het staatsbelang. Ook nu wordt weer gevraagd om den sterken man. maar zij, die er het heftigst om vragen, zullen er zich weer het felst tegen verzetten, als hij er een maal is. De liberale staat moet er zich voor hoeden, de burgers te dringen in één bepaalde richting. Op grond van de zoo even genoemde gebondenheid kunnen wij den mensch zooveel vrijheid geven. Het bolsjewisme, fascisme en ook het socia lisme leggen den mensch aan banden, zoo wel zedelijk als economisch. Wanneer men het kapitalistische stelsel verwijt de voort brenger te zijn van de tegenwoordige moeilijke omstandigheden dan is zulks onjuist. Het zijn de banden, die men over heidswege heeft aangelegd, die de juiste werking ervan verhinderen. De welvaart is in de laatste 50 jaar enorm toegeno men: daarvan hebben toen de armste lagen der bevolking het meest genoten. Dat was te danken aan het stelsel van den vrijen ondernemingsgeest. Als dit on belemmerd had kunnen doorwerken, dan zou er ook nu nog welvaart zijn. Het goedkoop brengen van de producten aan den consument zou nog steeds groote af name tengevolge hebben. Dat dit niet meer mogelijk blijkt, is het gevolg van het ingrijpen van de overheid Hooge loonen in de beschutte bedrijven en hooge be lastingen hebben enormen invloed op de crisis en haar duurzaamheid. Naast de vrije concurrentie behoort de vrije loons- vorm en deze is door overheid en vakver- eenigingen aan banden gelegd. Door de politiek der vakvereenigingen worden de arbeiders in de onbeschutte bedrijven uit gebuit. hetgeen spr. met voorbeelden illustreerde. Gevolg de groote werkloos heid. Wanneer de liberalen opkomen voor het veel gesmade kapitalisme en zich met kracht verzetten tegen den inbreuk op de vrije loonsvorming. dan doen zij dit. om dat nu slechts enkele bevoorrechte groe pen profiteeren ten koste van de ande ren. Het is wel gebreken, aldus spr., dat het gelijk aan de zijde der liberalen was. Het liberalisme in dezen tijd omvat slechts nog een kleine groep, maar het is een eer. om tegen alle verguizing in, de vaan op te nemen om weer hetzelfde geluk en de welvaart te hergeven, die vroeger alom heeft gegolden Op de jongeren, vooral op hen die hooger onderwijs hebben genoten, rust de zedelijke plicht, een deel van hun idealisme en kracht te geven voor het algemeen belang. Mr. 's Jacob sprak vervolgens over „Liberalisme en Vrijhandel", schetste uit voerig de bekende begrippen omtrent vrij handel en protectie en gaf een breede uit eenzetting omtrent de nadeelen van de laatste waarbij tevens verschillende con- tingenteeringsmaatregelen werden bezien. Het liberalisme houdt het vrijhandelsbe ginsel hoog. omdat dit op den duur de eenige oplossing kan geven. Spr. wees op de eisch tot politieke scholing: wanneer de intellectueelen zich van politiek ont houden. dan komt deze meer en meer in discredlet en zullen de incidenten en in triges sterker worden Met een krachtige opwekking tot organisatie, opdat in het geheele land een sterke beweging van jonge liberalen moge ontstaan, besloot spr. zijn rede. Na een zeer geanimeerde gedachten- wisseling werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten. fm GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, handschoenen, damescein tuurs. portemonnaie met inhoud, ledige portemonnaie. medaille Nea. Ver. van Huis vrouwen, schooltasch inh. flesch en overal, bankbiljet van f. 10, damestaschje van A. van Nieuwenhuysen, R.-K. kerkboekje. 2 sleutels en mes aan riempje, damestaschje met inhoud, carbid-lamp, schroefdop van een benzinetank, manspet. rijwiellantaarn, roeibootje, paar dameskousen, rijwielbe- lastingplaatje. rijwielbelastingplaatje in étui. horlogehanger. autonummerplaat H, 70998 en HZ 770. bril met hoornen mon tuur. zilveren damesarmbandhorloge met zwart bandje, vulpotlood van F. van Har- teveld, lorgnet in étui. pakje inhoudende boodschappen enz., gouden zegelring, lede ren jongensmuts met bont, damespantoi- fel, gulden, bus verf. rentekaart van P. Oadri, steeksleutel, Alpinimuts, zakspie- geltje, portemonnaie van A. H. Beets, gor dijnroede. aanhanger met groen steentje, 1 ietssleutel. zilveren broche, bronzen broche, damesvulpen in étui, cano, eenig klein geld. rood mutsje, zilveren rozen krans in éfcui. oliejas. stemvork, vat olie, fietsbel, rozenkrans, 5 HG, gewicht, dames jurk, kindertaschje, portefeuille van P. L. M. ten Dijk—Bos. damesschoen, rol zeil, vulnen. mansjekker, lederen motorjekker, balk, passer, paarlmoeren broche, paar motorbroekspijpen. Gevonden in de Electrisehe Tram (stads- lijn)heerenhoed, tasch inh. thermos- flesch. reticule, parapluie, paar hand schoenen, handschoen, pakje inh. voet balschoenen. meterstok. Gevonden in een autobus "an Stadsver keer: Paranluie. ceintuur, étui met sleu tels, handschoen. Gevonden in het Postkantoor: Acten- tasch, paraoluie. handschoen, wandelstok, bril met kettinkje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten nolitiebureele alhier. elk°n werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. in het kort de totstandkoming van de polikliniek. De gedachte van de oprich ting is uitgegaan van twee menschen. die een groot deel van hun leven aan de verzorging van dieren hebben gewijd, nl. van den heer en mevr. van Poelgeest. Toen de idee er een keer was. hebben de secretaresse en spr. haar verder uitge werkt. Ze hebben daarvoor bezoeken ge bracht. geschreven en gepraat. Maar het opvallende en verheugende van die werk zaamheden was. dat overal genegenheid en volle medewerking voor de gedachte werd aangetroffen, zoodat het betrekke lijk gemakkelijk was om voorwaarts te komen. De directeur van het Marktwezen, de heer Mennes, de doctoren Commandeur en van Zijverden, de ambtenaren van de gemeente, bij allen werd sympathie en medewerking gevonden. Uit naam van het bestuur der afdeeling betuigt SDr. daarvoor openlijk zijn dank Bijzonder veel genoegen deed het bestuur de mede werking van officieele zijde, want het col lege van B en W. heeft gunstig beschikt op het verzoek om het marktkantoor voor de afdeeling in gebruik te mogen nemen. Ook daarvoor zegt spr. dank. Wat is het doel van deze pollkliniek? In deze tijden zijn er velen, die wanneer een huisdier ziek is, vanwege de kosten niet naar een dierenarts gaan. Wel ge beurt het dat er menschen met een zie ken hond of een zieke poes bij een lid van Dierenbescherming komen met de vraag of er niet een weg is, om het beestje te helpen zonder veel kosten te maken. Welnu, thans is er een inrichting waaraan twee bekwame artsen zich hebben ver bonden om de behulpzame hand te bie den in zulke gevallen. Deze artsen vinden de waardeering van alle weldenkende menschen, niet alleen van de Dieren beschermers en van hen, aan wie ze hulp bieden, maar ook van hen, die geen lid van de Dierenbescherming zijn en waar schijnlijk geen gebruik van de polikliniek zullen maken. Spr. heeft nl. nog niemand aangetroffen die de opening van de kli niek niet met sympathie begroette en het als een tastbaar bewijs van de practische werkwijze van de afdeeling opvatte. Ook het Leidsch Dierenasyl getuigt van den zelfden geest. Het zou het bestuur ten zeerste verheugen wanneer de polikliniek voor velen aanleiding zou zijn het werk van Dierenbescherming te steunen door zich als lid van de afdeeling aan te mel den. Met den wensch, dat zij velen ten goede zal komen en veel onnoodig dieren leed zal verzachten, verklaarde spr. de polikliniek voor geopend. Er waren intusschen reeds heel wat „patiënten" aanwezig zoodat de artsen na deze opening direct met hun werk konden beginnen. HANDELSREGISTER KAMLK VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Handel in Technische Artikelen (H.I.T.A.)Breestraat 26, Leiden. Overleden President-Commissaris: Dr. E. W. de Flines, Den Haag, d.d. 22 Oct. 1932. C. de Wit, Haven 2 Katwijk a. Zee. Mo torschipper. Wijziging handelsnaam in Wed. C. de Wit. Nieuwe Eigenaresse: Wed. A. de WitHaasnoot, Katwijk a. Zee. BINNENLAND. Dc regeering zal het haring vissclicrijbe- drijf steunen door 85 pCt. voorschot op de haring te geven (Binnenland, 3de Blad). Overzicht der Noordzeevisscherij tot en met October (Binnenland, 3de Blad). Het reizigersvervoer per nachttrein; sedert het vorige jaar geen belangrijke toename (Binnenland, 3de Blad). De Ilaagsche burgemeester heeft toe stemming gegeven tot houden van een op tocht der S.D.A.P. op 8 November (Binnen land, 3de Blad). De commissic-Lovink bereidt een advies aan de regeering voor tot steun aan de verbouwers van consumptie-aardappelen (Binnenland, 3de Blad). Te Doesburg heeft een 13-jarige jongen z'n 5-jarig zusje met een revolverschot ge dood (Gemengd, 1ste Blad). Rondom Deventer wordt de verbinding met tal van boerderijen met roeibooten onderhouden (Gemengd, 1ste Blad). BUITENLAND. 46 Staten hebben toegestemd in een verlenging der wapeningsvacantie (Buiten land. 1ste Blad). Nieuwe botsingen met de Londcnschc „hongermarcheerders" (BuitenL, 1ste Blad) Teleurstelling der Duitschc regeering inzake Beieren (Buitenland, 1ste Blad). Graaf Julius Karolyi trekt zich terug uit de politiek (Buitenland, 1ste Blad). Herriot's bezoek aan Spanje (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). In Frankrijk is een tram door een trein gegrepen. Vier dooden (Tel. 1ste Blad). De Poolsche minister van buitr.nl. zaken Zaleski is afgetreden. (Tel., Ie Blad.) Bet w t j kamanvaj, 3jn,j Anna land. wonende Juffrouw Maashofje No. vandaag voor vijftig jaar de bruidsdagen inging. EEN POLIKLINIEK VOOR KLEINE HUISDIEREN. De officieele opening. Vanwege de afdeeling Leiden van de Ned Vereen, tot Bescherming van Dieren heeft gisteravond in het markllokaal op de Nieuwe Beestenmarkt de opening plaats gehad van een polikliniek voor kleine huisdieren, die in het vervolg eiken Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur voor on- en minvermogenden tegen ver- laagd tarief zal zijn geonend De voorzitter van de afdeeling dr. Bor- gerhoff Mulder sprak een openingswoord, waarin hij alle aanwezigen hartelijk wel kom heette en mededeeling deed van het feit dat wethouder Goslinga. die aange wezen was om het college van B en W te vertegenwoordigen, bericht van verhinde ring had gezonden. Spr, releveerde daarna Maandag 7 Nov. a.s. 8.15 uur spreekt prof. dr. M. C. v. Mourik Broskman in het Leidsche Volkshuis over: De psychologie l van het moderne gezin. Onderwerp en spreker zijn een waarborg voor een zeer belangwekkenden avond. I (Zie voor toegang advertentie). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistente is geslaagd mej. A. M. Jansen, geb. te Arnhem. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het examen voorlooplg diploma machinist tor koopvaardij, de heer A. v. d. Burg, leerling der Machinisten-avond school, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Naar wij vernemen is de verstrekking van cokes van gemeentewege aan de werk loozen Zaterdag j.l. begonnen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een Zaterdag a.s. in „Concordia" te geven uitvoering van de Tooneelver. „Oefening baart Kunst". In aanvulling op ons verslag betref fend? de-Hervormings-herdenking in de Remonstrantse he k?rk zij neg g?nie!d. dat d?ze uitging van alle vereen; ngen in de Vrijzinnig Christelijke Federatie. D; 2de ploeg der lichting 1932. niet in opleiding tot officier of onderofficier bij hei onbereden gedeelte van het 6de reg veldartillerie alhier, wordt 30 December in het genot van groot verlof gestild. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio Chr. Huy- gens, Crijnssen, Flandria. Houtman. Indra- poera, Joh. van Oldenbarnevelt. Kota Baroe, Marn. van St. Aldegonde, P C. Hooft. Poelau Laut, Poelau Tello. Sibajak, van Spilbergen, Tasman, Tawali, Zee- landia. o MISLUKTE INBRAAK TE ROTTERDAM. Dienstmeisje aan 'n ledikant vastgebonden Gistermiddag vervoegde zich een man aan dc woning van den caféhouder T. M cdwelke boven diens café aan den Zwaans halskade te Rotterdam is gelegen. Het dienstmeisje, dat alleen thuis was. liet dien man. die zeide, dat hij de patroon was van eenige reclameschilders, die aan den gevel werkten, toe. De man begaf zich naar dmi zolder om vandaar het werk gade te slaan. Even later echter hoorde het meisje gerit- sel in de slaapkamer. Zij ging kijken en zag den mail bij de linnenkast staan. De man greep het meisje bij den keel. wierp i haar een doek over het hoofd en maakte haar daarop aan het ledikant vast. Het 1 meisje viel hierbij in zwijm. De man vluchtte daarop, zonder buit te hebben gemaakt. Toen het meisje weer bijgekomen was, riep zij om hulp en kon door de buren bevrijd worden Zii had geen ver wondingen opeeloopen Dc politie weid van een en ander in kennis gesteld. Het meisje kon een goed signalement van den indringer geven. NOODLOTTIG GEVOLG VAN EEN AANRIJDING. In een mes gevallen. Gistermiddag is te Zutphen op den De- venterweg de 2l-jarige slagersknecht v Osch in aanrijding gekomen met een an deren wielrijder, waardoor hij kwam te vallen. Daar hij op weg was naar 't slacht huis hf.d hij de noodige slagersmessen in een zijner zakken geborgen. Bi.i het vallen op de straat is een der messen hem in de rcehterlis gedrongen Drie doktoren ver leenden dc eerste hulp. waarna hij oer ziekenauto naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen is vervoerd. Het slachtoffer is ee" UUI" na het gebeurde overleden. De poht'e stelt een onderzoek in naar den on bekenden wielrijder. Z'N ZUSJE MET EEN REVOLVERSCHOT GEDOOD. Drama te Doesburg. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft het 13-jarig zoontje van den accoun tant Mulder te Doesburg in de Beitelstraat, bij het spelen zijn vijfjarig zusje Theres'a met een revolver zoodanig in de borst ge- schoterv dat het kind binnen een kwartier overleed. De heer Mulder was tijdens het droeve voorval niet in zijn woning aanwezig. De jongen had een ouden dienstrevolver van 7a-der Sevonden en was daarmede in den tuin gaan schieten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1