Jaargang DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 No. 22271 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen ■aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle ndere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën tsiultend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30 Jjcasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. .'RIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. SCHOOL VROUWENKERKSTEEG. Ouderavond. het gymnastieklokaal van bovenge- e school werd gisteravond een zeer recchte Ouderavond gehouden. 1st het geheele onderwijzend perso- [er school, bezochten ruim honderd deze vergadering. Met een kort hartelijk welkomstwoord opende het J der school de heer W. Koops Azn., J bijeenkomst, in het bijzonder zich fend tot die ouders, welke voor het leen Ouderavond aan deze school bij- pen. alsook tot den onlangs nieuw be den gymnastiekleeraar. het voorlezen der notulen van den ;en ouderavond, hield de heer Koops auserie, getiteld: Een kijkje in het ^klieven. Oader aandachtig gehoor gaf spreker de anfëzigen een blik in het schoolleven, bij wijzende op de christelijke en maat ppelijke deugden waarin de ieugd It opgevoerd op de openbare scholen, ^■t somtijds geestige voorbeelden leidde fcer de ouders in gedachte door de fhool, klas voor klas, telkens een ander :rvak besprekend. ^Busschen werden daarbij verschillende renken door hem gegeven, waarmede de ïs in meerdere of mindere mate hun ^Hleel konden doen bij de opvoeding van ^^Jkind(eren). Na beëindiging dezer cau- serie dankte de voorzitter der oudercom- sie den heer Koops voor het gespro kene. volgens was aan de orde het verkie- an drie oudercommissieleden, jree daarvan werden bij acclamatie izen. Een derde welke niet herkiesbaar fdaar hij geen kind meer op de school moest vervangen worden. Uit drie leuwe candidaten werd met meerderheid ^■[stemmen gekozen de heer W. Brou- ^■1 Haarlemmerstraat. |Het hoofd der school bracht een woord dank aan mevr. v d. Heyden. Mare- Bngel (afgetreden lid der oudercommissie) haar belangstelling en werk geduren- fcit lidmaatschap betoond, waarna de leer Brouwer de benoeming aanvaardde, durende de pauze was er gelegenheid het bezichtigen van het schriftelijk der leerlingen alsook van de hand ken der meisjes. Na die aangename afleiding werd druk nik gemaakt van de thee. door enkele 6es aangeboden. Indelijk werd nog een kort woord ge loken in het belang van het schoolfonds „Leidsch Ouderblad", waarna dank 1 gebracht aan allen voor de opkomst. Ier ln het bijzonder aan hen die tot het van dezen avond hadden meege- Te ruim elf uur sloot de heer Koops deze ^nkomst. bders der leerlingen van de leerschool, Rkt in nog grootere getale deze aange- fle Ouderavonden. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. 1KB nE- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. —Jiizigingen: Effecten- en Incassobank, ■lanastraat 65, Alphen a. d. Rijn. Over- m Commissaris: J. H. Heere, Soest, a-4. 6 Oct. 1932. ^•paarbank van de Effecten- en In- Hfso-Bank, Julianastraat 65, Alphen a. d. "On. Overleden commissaris: J. H. Heere, «est, dd. 6 Oct. 1932. Lezing van den heer R. P. Wirix. Gisteravond zette deze vereeniging in haar clublokaal Oud-Hortuszicht, het seizoen voort met een lezing en demon stratie, gegeven door het eerelid, den heer R. P. Wirix, over het onderwerp: Het ijken van Voet- en Ampère-meters. Wanneer de naam Wirix op het pro gramma vermeld staat, wil dat zeggen, dat er iets bijzonders te wachten is, en ook deze keer zijn we in onze verwachtingen niet teleurgesteld. Een uitgebreid instrumentarium had deze super-amateur meegebracht, en met de grootste aandacht volgden de talrijke aanwezigen, waaronder ook niet-leden. de leerzame en duidelijke lezing, toegelicht door interessante Droeven. Het onderwerp liikt zoo eenvoudig, doch iedere amateur behoorde een avond als deze mee te maken om te weten, welke mogeliikheden en verrassingen op dit ter rein liggen. We willen alleen maar noemen het me ten van ohmschen weerstand met behulp van den voltmeter, het ijken van volt meters voor zeer lage spanningen, het meten van wisselstroomsnanningen, waar bij we o.a. de naald van den voltmeter een dansje zagen maken op het rythme van de door een ontvanger aan een luid spreker toegevoerde SDanningen. Een hartelijk applaus beloonde den spreker, toen de voorzitter hem dank bracht voor het gebodene. Hierna bestond er nog gelegenheid voor de amateurs om hun Volt- en Ampère meters te laten ijken, waarbij maar al te zeer bleek, dat het alles geen goud is wat er op dit gebied blinkt. Tot slot werd er nog eens od gewezen, dat belangstellenden steeds welkom zijn. om kennis te kunnen maken met het werk dezer vereeniging. De clubavonden worden steeds door een kleine advertentie in dit Blad bekend gemaakt. DE ROODE DEMONSTRATIE OP HOUTRUST. ARBEIDSBEURS. Gisteren stonden 3458 (v. j. 1545) werk zoekenden ingeschreven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-examen Indisch recht de heer A. van Zanten (Am sterdam). DE AANGEVRAAGDE UITZENDING ZAL NIET PLAATS HEBBEN. In verband met vragen van den heer Knottenbelt Acht de Minister het ln het algemeen belang gewenscht. dat op 8 November a.s. ter gelegenheid der voorgenomen betoogin gen op Houtrust en in de straten van Den Haag de te houden redevoeringen en het verloop der straatbetoogingen per radio worden verbreid? Zoo neen ligt het dan ln het voornemen van den Minister zijn medewerking daar aan te onthouden door niet aan de alge- meene omroepvereeniglng AVRO. den plicht op te leggen voor dat doeleinde eeni- ge zenduren aan de sociaal-democratische omroepvereeniging V.A.R.A. af te staan? Waaraan zou de Minister de bevoegdheid tot het ooleggen van een dergelijken plicht ontleenen? is het volgende schrijven ingekomen van den Minister van Waterstaat, aan den Voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal: Ten vervolge op nevenvermeld schrijven heb ik de eer u mede te deelen dat ik met betrekking tot het onderwerp, in de vra gen van den heer Knottenbelt bedoeld, een beslissing heb genomen: er bestaat bij mij overwegend bezwaar tegen om mijn mede werking te verleenen ten behoeve van het in mijn aangehaalden brief bedoelde ruilen van zenduren. De aangevraagde uitzending zal dus niet plaats hebben. Ik acht het wenschelijk met het oog op den vereischten spoed u hiermede thans reeds in kennis te stellen: de heer Knot tenbelt zal. na kennisneming van mijn be slissing en in verband met hetgeen ik reeds in miin vorig «chriiven mocht ODmerken wellicht termen kunnen vinden om van het opnieuw stellen van zijn vragen af te zien. Ik moge voor een en ander uw hoog ge waardeerde tusschenkomst verzoeken. DE RELLETJES IN DEN HAAG. Wijlen de heer A. Presser uit Am sterdam heeft aan het Centraal Israèlie- tisch Wees- en Doorgangshuis alhier een legaat van f. 5000 vermaakt. Het Chr. Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning van werkloozen hoopt, evenals het vorig jaar, te beginnen Maan dag a.s., de benedenzaal van het gebouw „Patrimonium" weer dagelijks open te stellen als ontsnanningslokaal voor werk loozen. Dat wil dus zeggen, dal het Comité zijn winterwerk weer aanvat en dat be- teekent ook. dat er weer geld noodig is en dat allerlei giften in natura weer van harte welkom zijn. Het Comité doet een dringend beroep op allen, die dezen arbeid welgezind zijn, om daadwerkelijken steun te verleenen. Het adres van den pen ningmeester is de heer J. A. v d. Reyden, Oude-Vest 183. Uit 'n catechisatielokaal aan de Hooi gracht zijn een horloge en een paar hand schoenen ontvreemd. BEZUINIGING BIJ RECHTERLIJKE MACHT. Het standpunt van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek om de wetsontwrepen inzake de opheffing I van zeven rechtbanken en 48 kantonge- j rechten niet aan te nemen. Het hoofdbestuur grondt zijn bezwaren op de volgende punten: Elke Staatsburger dient op de minst kostbare en meest practische wijze recht te kunnen verkrijgen en in de overtuiging te kunnen leven, dat dit recht voor hem een levend en tastbaar en gemakkelijk te verkrijgen bezit is. De bewoner van het platteland dient in dit opzicht niet te worden achtergesteld bij dien der steden. De voorgestelde maatregelen brengen de aanspraken ernstig in gevaar. Immers: het contact tusschen rechter en bevolking zal geringer worden, waardoor het rechtsge voel bij de plattelandsbevolking minder zal worden bevredigd. In strafzaken zal de plattelander in veel gevallen verstek doen f gaan om geen belangrijk tijdsverlies te i lijden Bij arbeidscontracten zal de per soonlijke verschijning van partijen minder gemakkelijk tot stand komen. In voogdij- en familiezaken zal de plattelandsbevol- king het gemis van den landelijken rech- ter zwaar gevoelen. De onttrekking van intellectueele func tionarissen aan het platteland beteekent een achteruitgang in volkskracht, die niet in cijfers is uit te drukken. Het financieel nuttig ffect van de voor gestelde maatregelen zal gering zijn. om dat tegenover de bezuinigingen allerlei nieuwe uitgaven staan. De beteekenis van de werkelijk bereikbare bezuiniging valt in het niet tegenover de bovengenoemde na deden van ethischen en economischen aard. bate vlïf u J1!' Leidsche Studenten Tooneel voor het maken van een tournée van net Crisis-Comité naar En schedé. - Na Enschedé volgen o.a. Hengelo, Dordrecht en TieL OVERWERKVERGUNNING VOOR BAGGERWERKEN. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen tot het uitvoeren van bagaerwerken. met uitzondering van zoo genaamde droogbaggerwerken, waar b.v. met behulp van exavateurs wordt gewerkt, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat onder bepaalde voorwaarden van 1 Januari 1933 tot en met 31 December 1934 in hun onderneming door mannen, die werkzaam zijn bij het baggeren en bij het daarmede in direct verband staar.de verwerken van de baggerspecie, waaronder begrepen het bedekken van de baggerspecie met zlnk- stukken. in afwijking van het bepaalde in artikel 24 der Arbeidswet 1919 wordt ver richt. o DUMPT NEDERLAND? Onder „verdenking van dumping" zal in de Ver Staten een order worden uit gevaardigd tot verbod van den invoer van stearine-zuur uit Nederland in de Vereen. Staten, omdat Nederland en ook Rusland dat zuur zouden dumpen. Minister Ruys de Beerenbrouck beantwoordt de vragen van den heer Albarda. Op de bekende vragen van den heer Al barda over het optreden van 20 September 1.1. te Den Haag door leden van enkele vereenigingen en door de politie, en de houding van de Overheid daartegenover, heeft jhr. Ruys de Beerenbrouck. Minister van Staat, Minister van Blnnenlandsche Zaken, thans uitvoerig geantwoord. Het was der Regeering bekend, zoo zegt hij, dat men zich van particuliere zijde heeft opgemaakt om zich langs den weg te scharen, dien het Staatshoofd zou ne men om eventueele pogingen net Staats hoofd door schreeuwen of anderszins on aangenaam te zijn, dadelijk met een krachtige huldiging te kunnen overstem men. De Regeering wist niet, dat den deel nemers aan deze demonstratie tevoren in een bijeenkomst was aangeraden zich van stalen ploertendooders te voorzien, terwijl haar pas door de publicaties in de bladen bekend werd, dat in de geheime circulaire, waarmee de leden van de demonstreeren- de vereenigingen waren opgeroepen, aan gespoord werden om zoo noodig over te gaan tot geweld. Dat een cadet de politie hulp verleend heeft, is overeenkomstig het bepaalde bij art. 24 van het Reglement betreffende de Krijgstucht. Dit gebeurde toen de politie in zijn nabijheid zich genoodzaakt zag, gewapenderhand op te treden tegen een menigte demonstranten Na afloop van dit treffen heeft een inspecteur van politie den cadet te kennen gegeven dat zijn hulpverleening niet werd verlangd. Van deelneming aan een charge of aan eenig ander politie-optreden door jongelieden met stokken gewapend, is niet gebleken, noch dat van de zijde der fascisten her haaldelijk de orde in gevaar zou zijn ge bracht. De politie heeft een aantal fas cisten in bescherming genomen tegen een dreigende menigte, gelijk haar plicht was. Optochten zijn niet toegestaan. De Regeering en hare organen hebben met het optreden van de Nationale Unie en het Nationaal Jongeren Verbond, waar van deze vereenigingen volgens de ge heime circulaire de zekerheid hadden ver kregen, hiermede de desbetreffende over heidsorganen van dienst te zijn, geenerlei bemoeiing gehad. Iedere poging om aan de Overheid haar politioneele taak om de openbare orde te handhaven, uit handen te nemen, betee kent een verstoring van de openbare orde en zal, als een begin van burgeroorlog, in de kiem worden gesmoord. A. M. HENS t. Oud-gouverneur van Atjeh en oud-lid van den raad van Indië. In het RK. ziekenhuis te 's Gravenhage is gisterochtend overleden de heer A. M. Hens, oud-lid van den raad van Nederl. Indië en oud-gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. De begrafenis is Zaterdag op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. De heer Hens was in October 1870 te Zwolle geboren en vertrok in 1895 naar Indië, waar hij ter beschikking gesteld werd van den directeur van het binnen- landsch bestuur. Hij werd als adspirant-controleur ge plaatst in de residentie Oostkust van Su matra. In 1898 werd hü als controleur overgeplaatst naar de residentie Palem- bang. In 1909 werd de heer Hens benoemd tot controleur in de residentie Timor en onderhoorigheden. waar hij werkzaam bleef tot 1912, toen hij aangewezen werd als tijdelijk assistent-resident van Flores. In 1914 volgde zijn benoeming tot resi dent van Flores en drie jaar later zag de heer Hens zich de belangrijke functie van resident der Zuider- en Oosterafdeelingen van Borneo opgedragen. Na later nog eenigen tijd resident geweest te zijn van Palembang, werd de overledene in 1921 benoemd tot gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden In deze hooge functie diende hij het land tot 1925, toen hij geroepen werd tot het lidmaatschap van den Raad van Ne- derlandsch Indië. In dit college had de heer Hens zitting tót 1929. toen hem op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst werd verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en tróuwe diensten den lande bewezen. De heer Hens werd ln 1926 benoemd tot voorzitter van de interdepartementale commissie voor 'welvaartspolltiek. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door den paus werd hem het eereteeken van de Orde Pro Ecclesia te Pontifice ver leend VISCHUITVOER NAAR BELGIE. Opheffing der contingenteering? Volgens een te IJmuiden ingekomen be richt. is men in Belgische visscherijkrln- gen de meening toegedaan dat de contin genteering van visch in België binnen af- zienbaren tijd zal worden opgeheven Gaat zulks door. dan zal daarvoor ongetwijfeld een verhooging van het invoerrecht in de plaats komen. BINNENLAND. De voorloopigc begrooting voor 1933 door B. en W. van Leiden in groote lijn in gediend. Een miilioen moet gedekt worden uit reserves, belastmgverhonging, verhoo ging van pensioenaftrek en bezuiniging op subsidies. (3e Blad.). Contingenteering van den invoer van brood is in voorbereiding. (Binnenland, le Blad.). Geen uitzending voor de radio van de soe. dem. betooging op 8 Nov. te Den Haag. (Binnenland, le Blad.). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad.). Antwoord op de vragen van het Kamer lid Albarda over de relletjes te Den Haag op 20 Sept. (Binnenland, lc Blad.). Overleden is de heer A. M. flens, oud- gouverneur van Atjeh en oud-lid van den Raad van Indië. (Binnenland, le Blad.). Te Den Ilelder is een stelling ingestort. Eén doode en één gewonde. (Laatste Be richten, le Blad.). BUITENLAND. Na het vonnis van Leipzig. (Buitenland, le Blad.). Brief van McDonald aan zijn kiezers. (Buitenland, le Blad Londen geheel voorbereid op ontvangst der werkloozen die aan den hongermarsch deelnemen. (Buitenland, lc Blad.). WONINGVOORZIENING EN -EXPLOITATIE DOOR VEREENIGINGEN EN GEMEENTEN. Pleidooi van den Nationalen Woningraad. De Nationale Woningraad heeft een adres aan den minister van blnnenland sche zaken gezonden, waarin wordt aan gedrongen op het treffen van een aantal maatregelen ln verband met den invloed van de huidige crisis op de woningvoor- ziening en woningexploitatie door veree nigingen en gemeenten. Teneinde de moeilijkheden, welke de crisis bij de woningexploitatie veroorzaakt en de gevaren, die de crisis voor het peil van de volkshuisvesting doet ontstaan, zoo goed mogelijk het hoofd te bieden, verzoekt de Nationale Woningraad den minister te bevorderen dat: le. de lastenverdeeling tusschen rijk en gemeenten met betrekking tot de tijdens de oorlogscrisis gebouwde woningwetwo ningen wordt herzien in dier voege, dat het rijk van nu af aan ook zal deelen in de z.g. extra-tekorten op de exploitatie van deze woningen, voor zoover-die tekorten niet het gevolg zijn van verkeerde hande lingen, verkeerd beleid of nalatigheid van de zijde der betrokken gemeente of cor poratie; 2e. de rente der tegen 6 pCt. door het P.ljk ingevolge de Woningwet verleende voorschotten wordt verlaagd; 3e. in gevallen, waarin, hetzij tengevolge van de daling van den loonstandaard het zij door andere oorzaken de huurwaarden in den zin van het rapport-Vliegen van met rijkssteun ingevolge de Woningwet ge bouwde vereenigings- of gemeentewonin gen lager is geworden dan de huidige huurprijs, deze huurprijs wordt verlaagd en in de kosten dezer verlaging naar even redigheid door het rük wordt bijgedragen: 4e in gemeenten, waar nog geen huur- toeslagen aan werkloozen gegeven worden, deze alsnog worden ingevoerd en dat de bestaande rijksregeling wordt gewiiz'gd in dien zin, dat de huurbijsiag wordt gegeven los van het aan den werkloozenstenn ge stelde maximum; 5e rijksvoorschotten ingevolge de Wo ningwet worden verstrekt op zoodanige schaal, dat de vereenleines- en gemeente- bouw ten minste wordt gehouden op het peil van 1931; 0e. de verhoogine der rente voor nieuwe voorschotten van 4 3/4 tot 5 pCt. ongedaan gemaakt wordt; 7e door de rijksfondsen weer kapitaal voor vereenigings- en gemeentebouw wedt beschikbaar gesteld, onder voorwaarden omtrent rente en aflossing, die niet be- zwaari'iker zijn dan die der rijksvoor- schotten; 8e. aan de verleening van voorschotten door het rlik ol door de riiksfondsen geen voorwaarden wordon verbonden, waardoor het tvne der te bouwen woningen wordt gedrukt. Tenslotte wordt den minister gevaagd of hii thans niet het tiidrim gekomen aeht dat. van overheidswege bijzondere maat regelen worden eetroffpn om het heffen van onredeli'ke huurrriiz=n voor particu liere woningen tegen te gaan. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De heer C van Muiswinkel te Zwam- merdam lid der Prov. Staten als ver tegenwoordiger der A.P. partij heeft om gezondheidsredenen als zoodanig bedankt. Als zijn opvolger komt on de lijst voor mr. J. A. do Wilde, te 's Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1