WAALS' Complete Meubileering en Woninginrichting WAALS tapijten gordijnen loopers linoleums Geëtaleerd in onze galerij vier reclame combinaties: fl. fl. 55.< fl. 125. fl. 182.50 5CH DAGBLAD -TweedeBlad UIT DE OMSTREKEN. I vereeniging voor een te stichten be- chool op Hervormden grondslag heeft denvergadering gehouden. M.e edeild d de vereeniging 85 leden telt en Ideren staan ingschreven. Verder, dat istnur der Chr. (Geref.) bewaarschool living contact heeft gezocht, waaruit waarschijnlijk overeenstemming zal benevens samensmelting der plannen hooltjes. Vernomen wordt dat men ie bouwen aan den nieuwen ver- igsweg tegenover het Postkantoor. In Eiber zullen besluiten genomen worden I vereeniging E.H.B.O. heeft een leden- Ldering gehouden die goed bezocht [De voorzitter de lieer C. Veelenturf icht het overleden lid wijlen mej. M. rfder Jagt a'ls een der meest actieve jden. De rekening sloot met een batig aldf van f. 162.24. De ploegcommandant Knort eerde dat E.H.B.O. 54 maal voor Tl bij ongelukken was opgeroepen, waar- Ier 3 maal voor gevallen van ver ving. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand v. Leiden VRAGENRUBRIEK. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. LAND- EN TUINBOUW. Vrijdag 21 October 1932 SCHAKEN. §t m i 10 i ÜP RS IA Hf A15 1 Wfó' n ONZE SORTEERING IS GESCHIKT VOOR ELKEN SMAAK HAARLEMMERSTRAAT 130-136 - LEIDEN ONZE PRIJZEN ZIJN GESCHIKT VOOR ELKE BEURS benthuizen. Hedenmorgen had de vrachtrijder p het ongeluk bij het platen lossen, •en der platen achter zijn ringvinger jte waardoor de vinger werd afge- hillegom. Regels van het voetbalspel. voetbalvereeniging „Hillinen" heeft bijeenkomst gehouden in de zaal van ïerzorg" welke goed bezet was met ebbers van het voetbalspel; ook jeug- spelers waren in een vrij groot aantal riieer J H. Luyken uit Haarlem, voor. der Haarlemsche Scheidsrechtersver. hing sprak over het onderwerp: „Wat ii voetballer behoort te weien". De •rie is met aandacht gevolgd. Menig aam staaltje uit de praktijk als scheids- er is ten beste gegeven. Na de over- it bestond gelegenheid om vragen te ,- pen slotte is een algemeene ieden- idering gehouden voor een huishoude- zaak. Het was een goede avond. Hervormde bewaarschool. Ledenvergadering E. H. B. O. Reddingsbrigade. (et huishoudelijke reglement dat door Tl commissie voor de Reddingsbrigade (terpen was, is thans goedgekeurd. In estuursvacature van mej. j. v. d. Jagt len heer H. J. Post zijn gekozen de en O. van Waveren en J. Paling, le plaats van den aftredenden heer van Donselaar is gekozen mevr. van imel terwijl herkozen is mej. J. van den. Een verlooting zal gehouden wor- om de kas te versterken. i brigade oefent nwelmatig en heeft fende zwemmers. oegstgeest- [Vergadering „Vrijz. Democ. Bond". Ie afd. Oegstgeest hield in „Het Witte Is" haar tweede ledenvergadering in dit pen. O.m. werd besproken de beschrij- tsbrief voor de Algemeene Vergadering, pe 19 en 20 November a.s. in Haarlem ïdt gehouden. Besloten werd den afge- Bigden vrij mandaat te geven inzake potie Baarn en onder de andere af- nngen propaganda te maken voor een TC plaats ven aanzien van mr. A. M. res op ae candidatenlijst voor oe ko ine iweede Kamer verkiezingen. Tevens worden getracht een candiaaat, voort- ende uit de ambtenaarskringen, een desbare plaats te geven. In zake de chillende voorstellen met bctrekkmg tot loo verwerpelijke cumulatie Van funct'es !«n de afgevaardigden vrijheid van delen. Als afgevaardigden werden be dui de heeren Corler en Kloots. J6 voorzitter mr. Goudsmit zette tegen- c de aanwezigen op duidelijke wijze vs. dat de V.D.B. alleen met betrekking oe politiek een „vrijzinnig" standpunt *mt, zoodat het mogelijk is, dat Ischon van elke religieuse opvatting lid den Bond kunnen zijn. [adat de commissie, die zich naar den 6 heeft begeven ter bespreking met Hoofd-Bestuur van een belangrijke me rakende algemeene beginselen, mishandeling. 47-jarige koopman E. uit Lelden neeifc gisteren voor de Haarlemsche recht bank terecht gestaan omdat hij op 18 Augustus j.l, H. met een mes ln den rug had gestoken, waarbij de linkerlong was geraakt. Het slachtoffer had te Lelden met ver dachte kennis gemaakt en daar beiden met negotie liepen, besloten zij een soort compagnonschap aan te gaan. Op den 18den Augustus hadden zij te Leimulden ruzie gekregen, waarbij E. zijn compagnon H. met een aardappelmesje ln den rug stak. De gestokene was naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, doch hij was zeer recalcitrant, wilde zich niet la ten behandelen en ls den volgenden mor gen loopend weggegaan. Verdachte wist zich niet meer te her inneren, dat hij gestoken had, hoewel hij bij den rechter-commlssaris een beken tenis had afgelegd. De officier van justitie eischte acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. (N.R.Crt.l GEBOREN: Cornelia Marijke, dr. van G. L. Over- diep en C. M. Missegaas Leonardus Josephus, zn. van B. F. de Grijs en J. C. W. der Kinderen Sara Catharina Adriana, dr. van P. de Graaf en S. C. van der Reijden Hendrina, dr. van F. A. van Beest en H. E. v. Valderen Johannes Flavianus, zn. van S. Godijn en H. A. Bakkum Jeannette Hermina, dr, van G. R. D. Crommelin en E. G. P. Daniëls Johannes Philippus Nicolaas, zn. van S. G. Krassenburg en M. S. La Lau. OVERLEDEN: K. van der Wiel, m. 51 j. J, Jansen, m. 70 j. ONDERTROUWD: K. Roth, jm. 26 j. en I. Machoel, jd. 27 j. D. van der Reek, jm„ 25 j. en W. C. Galjaard, jd. 23 j. K. L. te L. De verkoop der Iersche Sweepstake-loten is verboden, zoodat wij u in overweging geven uw licht op te steken bij een plaatselijk loterij-kantoor. Het hoofdkantoor der Witte Stad- loterij is gevestigd Sarphatistraat 54, Amsterdam. verslag had uitgebracht, volgde een be schouwing over de winter-propaganda. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de afkeu ring der vergadering werd uitgesproken over de ministrieele beschikking, waarbii werd verboden, dat onder militairen het maandblad „Kerk en Vrede" wordt ver spreid. o SASSENHEIM. Fiets gestolen. Iemand die tijdens een bezoek zijn fiets onbeheerd buiten had laten staan kwam tot de onaangename ontdekking dat zijn tweewieler verdwenen was. Het rijwiel werd door de politie opgespoord te Lisse waar hij weer tegen een betere was ingeruild. Pensioenfonds bloembollenstreek. Blijkens een verschenen verslag van bo venstaande Instelling werd sinds de op richting uitgekeerd aan Invaliditeitspen- sieenen f. 27.509.90 en aan Ouderdomspen sioenen f. 43.639.50. De uitkeeringen zijn resp. aangevangen 1 Juli 1931 en 1 Decem ber 1931 en zijn verdeeld over plm. 130 oude arbeiders. De bij reglement verplich tend gestelde reserveering kon. ondanks de ongunstige omstandigheden, steeds ten volle worden nagekomen. DE ZIEKTE VAN WEIL. In een vorigen brief over besmetting en ontsmetting wees ik er op, dat sommige ziekten overgebracht worden door dieren. Een van die ziekten heeft ln den laatsten tijd bijzondere belangstelling getrokken. Dat is de ziekte van Well. Zoolang de mensch bestaat, leeft hij op voet van vijandschap met velerlei dier- soorten. Die vijandschap was van ver schillenden aard. Sommige dieren, zooals leeuw en tijger, waren direct gevaarlijk en zoolang de mensch niet over doelma tige wapens beschikte, kon slechts een ge lukte vlucht hem redden Indien de wegen van mensch en dier elkaar kruisten. An dere dieren waren roovers van het ver zamelde voedsel of van huisdieren (mui zen en ratten, vossen, roofvogels), nog andere vernielden woningen, huisraad en kleeren (mieren, paalworm, motten), en kele werden alleen als lastig, hinderlijk, als plaaggeesten beschouwd (vloo, vlieg, mug). Sedert geruimen tijd heeft men een nieuwe categorie aan de genoemde kun nen toevoegen, een categorie, welke steeds grooter geworden is naarmate het onder zoek in die richting groote vorderingen heeft gemaakt. Bepaalde ziekten kunnen direct van het dier op den mensch worden overge bracht, zooals varkensziekte, miltvuur van het rund, kwade droes van het paard. Maar ook kan het dier alleen als over brenger fungeeren. Dit laatste op twee manieren. Eerstens door eenvoudig trans port, waarvan de vlieg een voorbeeld op levert, die eerst op smetstoffen neerstrijkt en dan deze stoffen aan zijn pooten mee voert. Als het beest dan op onze voedings middelen gaat zitten, laat hij daar allicht wat van die smetstof achter. Maar ook kan het dier bemiddelaar zijn, door in zijn lichaam een bepaalde groeiperiode van een smetstof te laten voltrekken, zoo als de mug een levensvorm van het mala riagif herbergt en zoodoende door haar steek den mensch besmet. Op dezelfde wijze worden gele koorts en de slaapziekte overgebracht. Op overeenkomstige wijze is de beet van een vloo besmettelijk, wan neer deze geleefd heeft op een rat, lijden de aan bubonenpest. De rat, die bij voorkeur huist in de aller- vuilste plekjes der samenleving, is daarom reeds lang een vijand, welke de mensch gaarne zou willen uitroeien. Daarbij is thans een nieuwe reden gekomen, sedert de ziekte van Weil bekend is geworden en men heeft gevonden, dat ook hier de rat de overbrenger ls. Dit gebeurt echter op een eigenaardige wijze. De rat zelf wordt niet door de ziekte aangetast maar ver spreidt haar door de geloosde urine. Sloo- ten en grachten, met ratten bevolkt, kun nen op deze wijze besmet worden. Het eerste verschijnsel, wat hierop wees, was, dat bij de eerste gevallen, welke men van de ziekte constateerde, zich steeds de om standigheid voordeed, dat de lijders eeni- gen tijd te voren in het water waren ge vallen of geregelde zwemmers in buiten- j water waren. Het aantal zieken is niet groot. Dit laat zich verklaren doordat het open zwem water de smetstof, ip ieder geval in een uiterst verdunden toestand zal bevatten en hier wel als bij iedere besmetting, toch altijd een bepaalde hoeveelheid noodig is om de ziekte gelegenheid te geven, uit te breken. Van een echte epidemie, zooals bij mazelen bijv. kan dan ook ln den regel niet gesproken worden. De meeste geval len komen in den zomer voor, als er veel gezwommen wordt. Welsprekend is de mededeeling uit Rotterdam, dat daar in het afgeloopen winterseizoen slechts 5 ge vallen zijn voorgekomen, van wie 4 kort te voren in het water waren gevallen. Geheel in overeenstemming hiermee is het feit, dat juist in dezen warmen zomer een bij zonder groot aantal zieken ls waargeno men. Het is dus wel de moeite waard, eens na te gaan, of geen mogelijkheid bestaat, een beteren toestand In het leven te roe pen. Want de ziekte, waarvan de hoofd verschijnselen koorts en geelzucht zijn,, is j niet geheel ongevaarlijk. Meestal valt een zeker percentage sterfgevallen te betreu ren. Het meest afdoende middel zou zonder twijfel zijn de vernietiging van alle rat ten. Als dat mogelijk was, zou daarmee, ook in andere opzichten, een goed werk gedaan worden. Maar dit zal wel een vrome wensch blijken. Het is natuurlijk mogelijk, een aantal ratten te dooden. De schepen, waarin deze dieren doordringen, kunnen in hun geheel van ratten bevrijd worden door middel van voor de dieren doodelijke gassen. Met vallen, knippen, honden (met name fox-terriers) worden talrijke beesten gevangen. Maar de voort planting gaat zoo veroazend snel, dat op ueze wijze wel nimmer een totale uit roeiing mogelijk zal zijn. Daaruit volgt, dat aan het zwemmen in open water aluja een zeker risico verbonden zal blijven. De groote vraag ls derhalve of alle open zwemgelegenheden verboden moeten wor den, de zee natuurlijk uitgezonderd. Als tusschenmlddel zou men kunnen denken aan het voor ratten ontoegankelijk maken van zweminrichtingen. Dit is evenwel een uiterst moeilijk vraagstuk. Ratten zijn zoo slim en weten zoo overal te komen, waar ze willen zijn, dat er niet veel kans op slagen bestaat. En al gelukte het, dan was men er nog niet, zoolang het water dier inrichtingen in verband bleef met het open water daarbuiten, hetgeen toch in de meeste zweminrichtingen het geval is. Een middel om te verhinderen, dat een zwemmer niet wat zwemwater naar bin nen krygt, schijnt wel onbereikbaar te zijn. En zoo komen wij tot de overtuiging, dat een volkomen betrouwbaar genees middel niet te vinden is. Hoe dan te han delen? Sedert jaar en dag hebben wij ge roepen om meer en betere zwemgelegen heden en aangespoord om toch vooral zwemmen te leeren, Is dat nu alles anders geworden en moet het zwemmen beperkt blijven tot hen, die zich de weelde kunnen veroorloven, in zee of overdekte inrichtin gen te baden en te zwemmen? Laten wij de zaak nuchter bekijken en bedenken, dat niets ter wereld volmaakt ls. Wat doen wij al niet in ons dagelijksch leven, waaraan eenlg levensgevaar ver bonden is? Wij gaan in een trein zitten. Regelmatig komt een bepaald percentage treinen niet aan het bestemde doel doch verongelukt en bij zulk een ongeluk ver liezen gewoonlijk eenige menschen het leven. Voor het rijden per auto of fiets geldt hetzelfde. Ja, den voetganger in de groote stad en zelfs op buitenwegen, kan het overkomen dat een snelheidsmaniak of een ongelukkig toeval hem verwondin gen bezorgt, welke met den dood eindigen. In verschillende beroepen zoowel als in het huiselijk verkeer komen ernstige on gevallen voor. Het ls eenvoudig onmoge lijk ,zich tegen alle mogelijke gebeurlijk heden afdoende te beveiligen. En men leeft voort met de wetenschap, dat aan al die dingen eenig gevaar verbonden is. Wie bang is, op straat overreden te worden, mag evenwel gerust thuis blijven. Als hij daar dan maar niet van de trappen valt! De voorgestelde maatregel, om zwem inrichtingen te sluiten, schijnt mij dan ook overdreven. Wel ls het nuttig, om at tent te maken op de mogelijkheid van infectie. Maar ieder dient voor zich zelf uit te maken of hij die kans wil loopen. Alleen voor minderjarigen zou toestem ming van de ouders geeischt kunnen wor den. Ook aan het zeebad zijn gevaren ver bonden. De ervaring van dezen zomer heeft het voldoende aangetoond.. Toch zal niemand er aan denken, daarom de zee baden op te heffen. Ik weet wel, dat er eenlg verschil is en dat het gevaar aan zee al zeer gering is voor wie alle voorschrif ten nauwkeurig opvolgt. Maar eenig ge vaar blijft toch ook dan nog bestaan. Intusschen blijft het zeer wenschelijk, den strijd tegen de ratten zoo intensief mogelijk te voeren en ieder die er toe In staat is, moge het als zijn dure plicht be schouwen, daartoe mede te werken, H. A. S. NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE. Het bestuur der Nederlandsche Varkens- centrale maakt bekend, dat na uitvoer van rug- en buïkspek, afkomstig van varkens met een slachtgewicht van 170 K.G. en meer, geslacht in de periode van 23 tot en met 29 October, door haar aan do exporteurs een bedrag zal worden ver goed van 9 et. per K G. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding, ouikspek als bovenbedoeld ■iy ringsdienst, welke de keuring heeft ver- zal het rug- en ouikspek als bovenDedoeld gewaarmerkt moeten zijn door den Keu- richt van het varken, waarvan het spek afkomstig is. Tevens moet het spek voor zien zijn van een duidelijk dagstempel van dezen Keuringsdienst. Tot het ver krijgen van de terugbetaling moet de uit voer plaats hebben vóór 30 Nov. 1932. De oplossing van het probleem van vofi Holzhausen ls 1 Pe6. Er kan volgen Le8:t Pd6 of Lb7:, Pd4. De oplossing van het probleem van O'Keefe is 1 Da2. Voor de sleutelzet kon ba5:, Da5:t of b5, Db7:t Ot Ka7, Db7:t. De twee laatste varianten worden nu beantwoord met Pc4t en Pc6t. A. W. GALITZKY. Sachove Listy 1900. tM 7 A m m Wê mix m Wit begint en geeft mat in drie zetteH. Wit: Ke4, Lli3, Pa7 en cO, pi a4, cl, d4. Zwart: Kd6, Fb8, pi a6, a5, c7. In Holland werd ln het begin van d# vorige eeuw het schaakspel ook al druk beoefend. Het vereenlgd Amsterdamse!» Schaakgenootschap is van 19 Sept. 1823, het Haagsche Dlscendo Discimus van 29 December 1852. Hierbij een corresponden tiepartij uit 1827—'29. Amsterdam Antwerpen 1. e4 e5 2. f4 d5 Het Falkbeergambiet, door Tarrasch aan» bevolen, 3. ed5: Dd5: Nu speelt men volgens Charousek e4. 4. Pc3 De6 5. Ff 3 ef4:t 6. Kf2 Ld7 Beter is Le7. 7. d4 Dh6 Beter Is Ld6. i 8. De2t Kd8 Beter is Le7. 9. Pe5 Dh4t 10. Kgl Fh6 11. Pd5 c6 12. Pf3 Dh5 13. Pf4: Df5 14. Del Kc8 15. Ld3 Df6 16. Ph5 De6 17. De6: Le6: 18. Lh6: gh6: 19. Pf4 Ld7 20. Tel Ld6 21. Pe5 Le8 22. c4 Pd7 23. Lf5 Kc7 24. Kf2 Pe5: 25. de5: Lc5 26. Kf3 Ld7 27. g4 Tae8 28. Te2 Le6 29. b3 Ld4 30. Le6: fe6: 31. Ph5 Thf8t 32. Ke4 c5 33. Pf6 Te7 34. h4 Tg7 35. Tg2 Kc6 36. g5 b5 37. Th3 bc4: 38. bc4: 77)8 39. Ta3 Tbl Beter eerst hg5:. 40. Ta6t Tb6 41. Tb6: ab6: 42. Fh5 Tg8 43. Pf4 Kd7 44. gh6: Tg2: 45. Pg2: Lf2 46. h5 opgegeven. Wel wat vroeg. Er kan nog: Pd3, Lh4, Pg4, Lg5, Pf6t, Ke7, Ph7:, Lh6:, Pf6, Lg7, Pg4 en wit wint door zijn vrijpion. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. COMPLETE HUISKAMER bestaande uit: dressoir met theevitrine en spiegelopzet, eiken trektafel, 2 fauteuils en 4 stoelen, met uitneembare veerende zittingen alles tezamen SALONGARNITUUR bestaande uit: 2 veerende crapauds en 4 stoelen met uitneembare veerende zittingen, gestoffeerd met wollen moquette COMPLETE HUISKAMER best. uit: zeer fraai dressoir met coromandel versiering, modern spiegelopzet, theemeubel met coromandel deurpaneel en 2 glazen schuifdeurtjes eiken trektafel, veerend armstoel-garnituur COMPLETE SALON best. uit: 2 crapauds met eiken voorregels met coromandel bewerkt, 4 zeer mooie stoelen, pracht dressoir, met volle coromandel deur- paneelen, salontafel m. coromandel versiering in het blad Tapis-Belge - Axminster - Wilton. Pluchette - Velours - Handweefsels Bouclé - Moquette - Velvet Selt-base - Vloerzeil.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7