„ARNHEM" THERMOGÈNE^ 3,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 October 1932 Vierde Blad No. 22266 BINNENLAND. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ KUNST EN LETTEREN. FINANCIEN. FAILLISSEMENTEN^ Hoest,Koude Rheumattek Griep en Ste ken in de zij. Regenbuien en Wolkbreuken rSCHLAND's BOTERINVOER. in nieuwe regeling ingaande 15 November. _chen Duitschland, Finland en harken is een nieuwe boterregeling welke op 15 November in wer- ireedt. nd heeft als compensatie voor het doen van het contingent van .ön waarop het recht had, de vrije Igekregen voor een reeks artikelen, de invoerrechten in het Duitsch- handelsverdrag waren vastge- liÖnder deze artikelen bevinden zich Bectrische lampen. 15 November af zal voor alle lan- hetzelfde invoerrecht van 75 merk |)0 K G. gelden. i alle landen, dus ook aan Nederland i een invoercontingent toegekend op van den gemiddelden invoer der J 1929, 1930 en 1931. Het contingent «5.000 ton is tamelijk hoog gesteld, j gal in het bijzonder van de ontwik- [ng van den economischen toestand langen, of Duitschland in staat zal zijn É^eheele hoeveelheid af te nemen, cderland zou het waarschijnlijk on- zijn, indien Duitschland zijn con- Üt niet ten volle afnam, daar bij ^fceerende aanbiedingen de landen TSbge valuta wellicht in het voordeel zijn. g is opvallend, dat wèl Denemarken, liet Nederland heeft deelgenomen boteronderhandelingen, die met 3d zijn gevoerd. Hoewel Denemarken mter boterexporteur naar Duitsch- dan Nederland, stonden er ook federland groote belangen op het ^en meent dat men hier te doen jnet eenige ontstemming van Duit- (jde in verband met de slechte ont- welke de contingenteeringscom- 6e te 's-Gravenhage ten deel is ge ien. o DE RECHTERLIJKE ORGANISATIE 1 EN HET RAPPORT-WELTER. dingen der Ned. Advocaten-vereen. De Nederlandsche Advocaten-vereeni- ig! heeft een adres gericht aan den mi- xir van Justitie in zake de rechterlijke lisatie en het Rapport-Weiter. adres zegt o.m.: pit het rapport der Commissie blijkt, ;een, of nauwelijks eenige, aandacht rijd aan de vraag, of bezuiniging kan irden bereikt om eenige voorbeelden imen door wijziging van de be leid van den Kantonrechter, door siding van het gebruik van de Ivoudige Kamer, door verval der rol olie zitting, of, wil men verder gaan, het instellen van een enkel appèlhof niet met verval van cassatie. wordt slechts geknot en gesnoeid in "materie, die verouderd is en aan lelijkheid veel te wenschen overlaat, sr te onderzoeken, of verbeteringen lijk zijn, die op zichzelve of te zamen 'sulfaten kunnen leiden, die wellicht ■Bitiger bezuiniging met zich zullen Ken, dan het rapport in uitzicht stelt. Bt Bestuur der Nederlandsche Advoca- B+ereeniging zou wenschen, dat juist ffi.oogcnblik werd aangegrepen, om aan ■fagdelijke toestanden een einde te ifcen; dan zal de betreurenswaardige ■akeliikheid van inkrimping van uit- gven iets goeds hebben voortgebracht, Mrechterlijke organisatie met inbegrip Btahterluke indeeiing, beantwoorden- gtlan de eischen van den dag en reke- houdende met de verandering der ■schappelijke toestanden na 18 April sulk een rechterlijke organisatie is ■belang van den advocatenstand als ■fenig in hooge mate gemoeid". WIJZIGING TARIEVEN GERECHTSKOSTEN. iontwerp ter bezuiniging ingediend. lediend is een wetsontwerp houdende itag van de tarieven van gerechts- m in strafzaken, waarvan de gewone ■pr kennis neemt. de Memorie van Toelichting zegt de Hflbter van Justitie, dat bij de artikelen 3 met het oog op de tijdsomstandig- noodzakelijke wijzigingen worden Tgesteld, waardoor bezuiniging bij de assing van de tarieven van gerechts- 'h in strafzaken zal worden verkre- w wat betreft een psychiatrisch of neuro- ®h onderzoek van verdachten of an- personen wordt in het wetsontwerp 'ld. dat daarvoor een vergoeding zal ra uitbetaald van ten hoogste f20, niet meer dan drie bezoeken aan onderzoeken personen zijn afgelegd an ten hoogste f. 40 bijaldien het on- ^^oek meer dan drie bezoeken aan de ■fnderzoeken personen vorderde. ^•oorts zal geen belooning worden toege- Bcn „,aaii d^ geneeskundigen in bezoldig- ï»r,^ar?f!dsdienst, indien of voor zoover «verrichtingen in diensttijd zijn gedaan. RE GEERING SIN VLOED BIJ LOONS VERLAGING? tragen aan de regeering. jH°0„rdei\ v°orzitter der Tweede Kamer volgende Regeerine medegedeeld de »wFV"tR van den heer Amelink Is het n&ftei van Binnenl. Zaken: stuur van Heit a' aan het gemeentebe- het volgend tei ndd' 18 0ct' 1932 helders riii m a gram ls gezonden: „Ar- blnkliike stnomgeren 'oohsverlaging Ko- W u vfn°°?lwever« te aanvaarden ge sehaf fine St ÊuniVe,?eeninS en werkver- kendmakine vfi sluiten- Onverwijlde be denminixtlr V°°r B®oord wil Vrieag .bevestigend wordtbe- H^elke Tenor, minister dan mededee- Op deze wht.6? lr toe bebben geleid. ^Breeds een f betreffende arbeiders, hebben '°bnsverlaging van 10 pro- opnleuw een ln™erga,an' te beïnvloeden Procen™ te aarwaardenlf V8n 12 a 20 GEORGANISEERD OVERLEG TUSSCHEN HUISVROUW EN MIDDENSTAND. Vergadering der Centrale Contact- Commissie. Dezer dagen werd te 's-Gravenhage, onder leiding van mevr. C. Eerdmansde Holl uit Leiden, een vergadering gehouden van de Centrale Contact-Commissie, welke gevormd is door de besturen van de Nederlandsche Vereeniglng van Huisvrou wen en den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond. In haar openingsrede wees de presi dente op het groote nut, dat regelmatig overleg tusschen de groote organisaties van verbruikers en distrlbuanten kan heb ben. Juist in een moeilijken tijd als men thans doormaakt is een taak voor de Cen trale Contact-Commissie weggelegd Besloten werd, dat het voorzitterschap deiinitief door een afgevaardigde van de Nederlandsche Vereeniglng van Huisvrou wen zal worden vervuld, het secretariaat door den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, alzoo resp. door mevr. C. Eerdmansde Holl en den heer F. L. van der Leeuw. De secretaris gaf een uitvoerig overzicht van de voorbereidende werkzaamheden om het contact-commissie-wezen te propagee- ren en te verbeteren. Reeds worden gere geld verschillende landelijke belangen bij de C. C. C. voorgedragen, terwijl omge keerd verschillende onderwerpen onder de aandacht der plaatselijke commissies ge bracht worden. Deze wisselwerking zal krachtig bevorderd worden. Binnenkort zuilen nieuwe contact-commissies gevormd worden te Deventer en Hoorn, terwijl elders reeds voorbereidingen gaande zijn. Besloten werd de aandacht van alle be langhebbenden te vestigen op de wensche- lijkheid om bij prijsaanduiding in étalages als anderszins steeds te vermelden, dat de prijs per meter bedoeld is. Nog al te dik wijls wordt het publiek misleid en oneer lijke concurrentie gepleegd door een prijs aanduiding zonder meer, welke achteraf die per el blijkt te zijn. In dit verband werd gewezen op het feit, dat de wet de el gelijk stelt met den meter, zoodat de kooper steeds het recht heeft voor het aangeduide bedrag leve ring van 100 c.M, te eischen. Hoewel van middenstandszijde verklaard werd, dat reeds herhaaldelijk, o.m. door den Mid- denstandsraad, aangedrongen is op be ëindiging van den halfslachtigen toestand, dat de el en andere niet-erkende lentge- maten, welke bovendien nog dikwijls blij ken te verschillen, naast den meter in ge bruik blijven, werd besloten nogmaals bij de regeering aan te dringen op doeltref fende maatregelen om aan dit euvel een einde te maken. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van de afdeeling Haarlem der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen werd een uitvoerige bespreking gewijd aan het verrichten van nevenwerkzaamheden door overheidspersoneel en het uitvoeren van karweitjes door loonarbeiders, die reeds een volslagen dagtaak verricht hebben. Veelal worden daarbij de door de overheid of in de collectieve contracten vastgestel de loon-normen onderboden. Dit euvel werd erkend en vooral van middenstandszijde betreurd. Geconstateerd werd, dat helaas vele particulieren het in de hand werken door buiten de betrokken patroons om opdrachten te geven aan beunhazen. Een afdoende bestrijding zon der wettelijk ingrijpen lijkt echter onmo gelijk, doch uit verkregen inlichtingen bleek, dat de regeering voorshands niet bereid is op dit gebied iets te doen, hoe wel de middenstandsbonden daarop on langs nog bij den Ministerraad aange drongen hebben. Voorts werd besloten, dat elke organi satie nog een plaatsvervangend lid voor de Centrale-Contact-Commissie zal aan wijzen. Teneinde voortdurend verbinding te verkrijgen met de plaatselijke commissies en tusschen deze organen onderling, werd aan het secretariaat opgedragen om maandelijks een eenvoudig periodiekje aan de leden van alle commissies te ver zenden. Medegedeeld werd, dat de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen overweegt om in haar aanstaande aigemeene ver gadering het vraagstuk van het merk artikel te doen behandelen. Vervolgens zal dit onderwerp, dat op het Amhemsche Middenstandscongres reeds besproken is, aan de orde worden gesteld in een geza menlijke vergadering van alle contact commissies, welke in den loop van 1933 gehouden zal worden. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. 249 Locomotiefbeambten overcompleet door de malaise. Thans zijn er bij de Nederlandsche spoorwegen 1884 machinisten. 901 onder machinisten, 1785 leerlingen-machinisten 13 leerlingen-machinist voor lichten dienst in functie. Ingaande 1 November a.s. zullen, naar de „Utr. Crt." meldt, 30 machinisten en 1 leerling-machinist ontslagen worden, waarna er. als gevolg van de malaise, nog 249 locomotiefbeambten overcompleet zul len zijn. Met den Winterdienst zullen ditmaal geen ondermachinisten tot machinist be vorderd worden terwijl niet doorgegaan zal worden met het afnemen van examen voor hen, die nog niet aan een examen hebben deelgenomen. DE STAATSLOTERIJ. Ook uit de volgende loterijen zullen nummers uitgenomen worden. Zooals men weet, is bij de vorige Staats loterij de regelmatige volgorde der uitge geven nummers onderbroken, ten einde het voor particuliere loterijen moeilijker te maken om op de officieele trekkingen der Staatsloterij haar prijzen toe te kennen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling om voorloopig met dezen maatregel door te gaan en bij de uitgifte der eerst volgende loterijen wederom eenige num mers uit te nemen (Msb.) HET GESPREKKENTARIEF IN HET TELEFOONVERKEER. DE POSTVXUCHTEN. „De Oehoe" is in Mersamatruh aange komen. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen dat het vliegtuig de „Havik" gisteren te Boedapest is geland. Eenorme uitbreiding van het aantal abonné's. De „Tel." heeft den heer J. H. Warning, hoofdingenieur eerste klasse, bij den dienst der Telefonie te Den Haag, eenige inlichtingen gevraagd over de resultaten van het gesprekkentarief in het telefoon verkeer. Er heeft, zeide deze, een telling plaats per „telefooneenheid", d i. een lo caal gesprek ad f. 0.021/:. De berekening van gesprekken in het interlocaal verkeer is zoodanig gesteld, dat die gesprekken steeds berekend worden in veelvouden van f. 0.021/:; een gesprek over 10 KM. kost f.0.10, over 15 K.M. f. 0.15, over 35 K.M. f. 0.35 en daarboven f0.50. Zoodoende kunnen de verschillende gesprekken door den automatischen teller in telefooneen heden worden aangegeven. De invoering van dit gesprekkentarief heeft reeds een ware lawine van nieuwe abonné's ten gevolge gehad. In 1929 be droeg de aanwas van het aantal abonné's buiten de drie groote gemeentelijke net ten 5685, in 1930 toen het nieuwe tarief was ingevoerd 15204 en in het malaise- jaar 1931 nog 10910: zelfs 1932 laat tot nu toe nog een vooruitgang zien bij 1929. Zoo'n plotselinge toeloop van abonné's is een ware revolutie: centrales, waarvan men verwachtte, dat ze nog wel een paar jaar mee zouden kunnen, bleken te klein; andere welken men nog een bestaan van 5 tot 7 jaar had toegedacht., zullen véél eerder moeten worden uitgebreid. Wij hebben eerst datgene gedaan wat het meest noodig was en waar centrales vernieuwd moesten worden deze tegelij kertijd geautomatiseerd. Op het oogenblik hebben we de lippen vrijwel boven water, d.w.z. dat we nu zoo langzamerhand meer systematisch te werk kunnen gaan. Wij zijn thans zoover, dat we de volgen de netten geautomatiseerd hebben: Haar lem met omstreken, Utrecht met. De Bilt en Bilthoven, Arnhem met Velp, Dieren en Oosterbeek, Eindhoven, Leeuwarden, Gouda, Dordrecht, Zaandam, Meppel, Deventer, Apeldoorn en Sneek, terwijl Breda op 29 October a.s. in dienst komt. Vermoedelijk zal ook Wormerveer nog dit jaar worden opgenomen. De aansluiting van Wageningen, Bennekom en Renkum is in een vergevorderd stadium van voor bereiding, evenals die van de bollenstreek welke in automatisch verkeer met Haar lem zal worden gebracht. Verder staan Hengelo, Enschedé en Oldenzaal voor 1933 op het programma. In dat jaar komen ook de kleinere plaatsen in den omtrek van Arnhem, zooals Ede, Lunteren, Harskamp, Wolfheze, Huissen, Westervoort enz. aan de beurt in het automatische Arnhemsche districtsnet te worden opgenomen. Ik kan, aldus de heer Warning, een aardig staaltje geven van de stijging van het aantal gesprekken na de automati seering. Het aantal gesprekken tusschen Arnhem, Velp, Oosterbeek en Dieren steeg na de automatiseering met niet minder dan pl.m. 700%>! Wij zien daarom de ren tabiliteit van het automatisch systeem met vertrouwen tegemoet. HET MEUWSENFONDS. Dezer dagen vond te 's Gravenhage, onder leiding van den heer Ed. G. Schür- mann uit Rotterdam de aigemeene ver gadering plaats van leden van het Meuw- senfonds. stichting van den Kon. Ned. Middenstandsbond, ten doel hebbende de bevordering van middenstandsbeiangen. In deze vergadering werd door den secretaris-penningmeester, den heer A. Ingenool Jr., namens den Raad van Be heer, verslag uitgebracht over het 14e boekjaar. Hieruit bleek, dat het fonds telt 296 leden tegen 319 het vorige jaar. De opbrengst der contributiën bedroeg f. 965,90 (v.j. f. 1109,20), die der ontvan gen giften f. 111,60 (v.j. f. 319,10) en die der gekweekte rente f. 1131.35 (v.j. f. 1111,99). Het kapitaal bedroeg op het einde van het boekjaar f. 27319,84 tegen een bezit op het einde van het vorige boekjaar f. 28141,58, alzoo een verminde ring van f. 821,74, wat in hoofdzaak ver oorzaakt is door den achteruitgang der koersen van de effecten, waarin het ka pitaal belegd is. De renterekening wijst aan 'n bedrag van f. 4272,24 (v.j. f. 3140,89) welk bedrag voor subsidie-doeleinden thans beschikbaar is. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met een be drag van f. 13.201,01. terwijl f. 816,36 op nieuwe rekening wordt overgebracht. De periodiek aftredende leden van het college van commissarissen, de heeren J. F. Boot Azn„ 's Gravenhage; A. T. Meyer, Groningen en H. J. Peletier, Leeu warden, werden bij acclamatie herbe noemd. Tenslotte werden de verschilende plan nen, welke de Raad van Beheer heeft ontworpen om uitbreiding van het leden tal te verkrijgen, door de vergadering goedgekeurd. DE OPVOLGER VAN DEN HEER AMENT. Naar wij vernemen heeft mr. P. Truyen, hoofdinspecteur van het openbaar lager onderwijs te Roermond, zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer, als opvolger van wijlen den heer J. J. C. Ament, aange nomen. o CREMATIE PROF. DR. J. VALCKENIER SURINGAR. Op Westerveld is gisteren de verassching geschied van het stoffelijk overschot van prof dr. J. Valckenier Suringar, oud-hoog leeraar aan de Landbouwhoogesohool te Wageningen. Er was zeer groote belangstelling. Ge sproken is door den rector magnificus der Landbouwhoogeschool. prof Mayer Gmelin en verder door prof. ir. J. H. Thai Larsen en prof. dr. J. Jeswiel. Een zwager van den overledene, de heer De Wilde, heeft dank gezegd voor de groote belangstelling. WERK VOOR DE NED. SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. De Ned. Scheepsbouw Mij. te Amster dam heeft de bestelling gekregen voor één vracht- en passagiersschip van de Vereen. Ned. Scheepvaart Mij., te Den Haag, met Stork-motoren; de opdracht voor een tweede schip is nog in beraad. RECLAME. beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. Bijkantoor: RIJNSBURGER WEG No. 47. Dir. P. J. ROEM. 1929 „DE KUNST IN NOOD". Onder auspiciën van vooraanstaande kunstenaars en kunstliefhebbers is eenigen tijd geleden een comité opgericht, dat zich ten doel stelt, te komen tot de uitgave „De kunst in nood", welke een philanthropisch doel heeft. Men wil trach ten. de beeldende kunstenaars door deze moeilijke tijden heen te helpen. De heer Kleykgmp heeft het initiatief genomen en met een aantal personen uit de kunste naarswereld de voorloopige besprekingen gevoerd. De minister van Ónderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage hebben het beschermheer schap aanvaard. Men wil nu trachten te komen tot de uitgave van zes verschillende mappen, die elk een afgerond geheel zullen vormen en dus ook op zich zelf waarde hebben. Elke map zal een aantal reproducties bevatten en lectuur. Dank zij den steun van zeer velen kan men zeggen, dat de uitgave verzekerd is. Het benoodigde bedrag is nog niet bijeen, doch indien de giften in een gelijk tempo blijven vloeien als tot heden, kan men verzekerd zijn, dat het geld voor de uitgave bijeengebracht is. De opbrengst kan dan geheel aangewend worden tot steun van de kunstenaars. Elke map zal verkocht worden voor f. 2.50 de colectie in haar geheel (6 stuks) voor f. 12.50 en zal verkrijgbaar zijn bij den boekhan del. Bij de bestemming van de gelden heb ben het Nationaal Crisiscomité, het Ne- derlandsch Kunstverbond en het Natio naal Steuncomité voor beeldende kunste naars een adviseerende stem. Als het plan slaagt, hoopt het comité een bedrag van f. 20.000 a f. 25.000 ter beschikking van de kunstenaars te kunnen stellen. CONCERT PIETERSKERK UITGESTELD. Het concert door het trio Schleyer Prins—Schouten, dat op 21 October was aangekondigd, is uitgesteld tot Donderdag 27 Óctober. UNILEVER., Interim-dividend wordt 17 November vastgesteld. De directie van Unilever N.V. deelt mede, dat het interim-dividend op de gewone aandeelen der vennootschap zal worden vastgesteld in een vergadering van den raad van bestuur op 17 November a.s. en betaalbaar zal zijn op 2 December. Gelijk men weet, is verleden jaar 4 pet. interimdividend uitgekeerd, waarop 4 pet. slot-dividend volgde. Opgeheven wegens gebrek aan actief: L. P. Hoogervorst, Haarlemmermeer. RECLAME. Deze van ouds be kende watten «er- spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes: Doozen van 45 on 75 cents BIJ Apothekers en Drogtster^ 8227 HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. Candidaten voor de a.s. Kamerverkiezing. De aigemeene ledenvergadering van de Herv. Geref. Staatspartij plaatste als No. 1 op de candidatenlijst voor de verkiezing van Tweede Kamerleden ds. C. A. Ling- beek. als No. 2 ds. L. C. W. Ekering en No. 3 den heer P. G. Peereboom. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen de lijst, voor zoover noodig. verder aan te vullen. Als lid van het hoofdbestuur werd geko zen ds. C. A. Lingbeek. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam. N. P. van Prooije, candidaat-notaris te Rotterdam; is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Dordrecht, A. E. Gomm, thans notaris te Papendrecht, In den laatsten tijd maken verschil lende krantenberichten nog al eens mel ding van wolkbreuken in verschillende landen. Het gevolg van die berichten is geweest, dat ik van meerdere zijden het verzoek heb gekregen te vertellen wat eigenlijk wolkbreuken zijn. De vraag is niet moeilijk te beantwoor den als de vragers zich tevreden willen stellen met het eenvoudige antwoord, dat een wolkbreuk niets anders is dan een zware regenbul, die veel meer neerslag geeft dan de gemiddelde regenbul. Dit antwoord kan echter niet bevredi gend zijn voor degenen, die wat dieper op de vraag zouden willen ingaan. Er moet nl, toch een bijzondere reden zijn, waarom in sommige gevallen de regen Ineens als bij stroomen uit de lucht vali cn waarom nu en dan perioden voorkomen, waarin de „wolkbreuken" zoo talri'k en zoo wijdverbreid zijn. Het is dus wel ge- wenscht deze aangelegenheid eens wat nader te bekijken. In het algemeen kan men twee soorten van regen onderscheiden, le, regen, die ontstaat door vermenging van koude lucht met warme, waterdamp-rijke. Wanneer deze laatste vrijwel verzadigd is met wa terdamp kan een geringe afkoeling aan leiding zijn, dat een gedeelte van den waterdamp als regen wordt afgescheiden. Voor die afkoeling zorgt in dit geval de vermenging met koude lucht. In den dampkring speelt deze vermenging inder daad wel eens een rol. Op de schelding van een kouden en een warm-vochf'-en luchtstroom, die beide horizontaal ver- loopen, ontstaat op die manier een wol kenlaag, waaruit eenige regen kan vallen. Maar dit geeft nooit aanleiding tot zwarert regenval. 2e. Regen, die ontstaat in opstijgende luchtstroomen. Deze regen is uit den aard der zaak overvloedig omdat bij opstijging de lucht sterk afkoelt. Men kan gemakke lijk uitrekenen hoeveel regen wordt afge scheiden uit een kubieken meter luchtl van b.v. 20 gr. C. en een vochtigheids- gehalte van 80 procent, die van den grond tot 4000 M. hoogte opstijgt, waar een tem peratuur heerscht van b.v. 5 gr. C. onder nul. Die hoeveelheid ls ongeveer 11 gram. Een klein beetje zal menigeen zeggen. Ja, maar men moet niet vergeten, dat het in den dampkring niet gaat om enkele kubieke meters lucht, maar om kubieke kilometers, die aan de opstijging deel nemen. Dat maakt, dat wij die elf gram men moeten vermenigvuldigen met dui- zend-millioen, zoodat wij elf mlllioen kilo gram (liter) water verkregen, weliswaar over een groote oppervlakte, maar dat is dan toch zooveel, dat wij kunnen begrij pen. dat er flinke slagregens kunnen val len, die een hoeveelheid water leveren van b.v. 10 kilogram per vlerkanten meter. Dat is echter nog niet wat men een wolkbreuk noemt. Om dezen naam te ver dienen moet een bul een buitengewoon groote hoeveelheid water in een zeer kor ten tijd opleveren, het moet z.g. pljpe- steeltjes regenen of wel het water moet! als met bakken uit den hemel gegoten worden. Dit effect kan alleen door de natuur bereikt worden, wanneer het geheele regenproces bijzonder snel verloopt, het geen in dit verband beteekent, dat de luchtmassa's die den regen moeten leve ren, in een zeer snel tempo moeten op stijgen, zoodat enorme hoeveelheden lucht in een korten tijd „verwerkt" worden Ds natuur beschikt voor dat doel over onbe grijpelijke groote krachten Alleen voor het in opwaartsche beweging brengen van da lucht in een klein zomerbuitje ls een ener gie van zooiets als 1500 mlllioen paarde- krachten noodig. Excuter du peu! De moderne regenmakers mogen zich dit voor gezegd houden. Bij de groote van wolkbreuken verge zelde onweders, kan men zonder eenig bezwaar aannemen, dat geweldig groote boeveelheden lucht uit de onderste lageri van den dampkring enkele duizenden meters hoog opstijgen, waarvan elke kub. meter zijn 1012 gram regen kan leveren. Maar deze zware onweders zijn toch altijd min of meer plaatselijk. Wanneer wij nu uit de internationale weerberichten zien, dat over een uitgestrektheid van honder den kilometers lengte en breedte regen- hoeveelheden van b.v. 2030 mAJ. (dat iS 20—30 K.G. per vierk. Meter of 200—300 duizend K.G. per H.A.) vallen, dan moet er toch wel iets anders gebeurd zijn, dat zoo'n watervloed mogelijk maakt. Daar weet Moeder Natuur dan ook wat op en wat zij daarop uitgedacht heeft is zoo vernuftig, dat wij, er goed over na denkende, stil van bewondering worden. Het middel om zulke uitgebreide wolkbreu ken te halen uit den dampkring boven het wolkbreukengebied is dat niet alleen ge bruik wordt gemaakt van de oogenblik- kelijk aanwezige lucht, maar dat door een ingewikkeld stelsel van luchtstroomen, waaruit de z.g. depressies zijn opgebouwd, warm-vochtige lucht in geweldige hoe veelheden uit sub-tropische streken wordt gehaald, tot opstijging wordt gebracht, van een groot gedeelte van haar water damp wordt beroofd en dan als verder onbruikbaar in de wolkbreuken-fabriek, naar ver-verwijderde streken wordt af gevoerd. De natuur heeft daarmede niets anders gedaan dan een reusachtige lucht sprong gemaakt, die de vochtige lucht aanvoert en na gebruik afvoert, Zoo'n luchtstroomenstelsel heeft meest al een horizontale middellijn van ten minste duizend kilometers en is onge veer 9 a 10 K.M. hoog, zoodat op één oogenblik niet minder dan zeven en een half millioen kubieke kilometers lucht in beweging zijn, alles met het doel om in een bepaald gedeelte van het depressie- gebied regen te laten vallen. U ziet, de natuur kan wel met grootscheepsche mid delen werken. Wij hebben in bovengenoemd geval nog slechts te maken met een kleine depressie. Fr komen ook depressies in ons wereld deel voor met een middellijn van 2000 kilometers, in welk geval er een lucht- massa van dertig millioen kubieke kilo meters voor de regenfabriek in werking worden gebracht. Wanneer nu de „luchtpomp" eens een enkele maal bijzonder krachtig werkt komt het gemakkelijk tot wolkbreuken. In den laatsten tijd was dit in West-Europa nogal dikwijls het geval. Telkens wanneer een wolkbreuk zich boven de hoofden van de lezers van dit blad ontlast, mogen zij bedenken, dat Moeder Natuur de groote luchtpomp aan het werk gezet heeft. Dit ls mijn antwoord op de vraag; Wat 'uo^narqzroM uftz C. N. (Nadruk verboden),

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13