LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 20 October 193 BUITENLAND. Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHERIJBERICHTEN. llw wensch TELEGRAMMEN. CHR. JEUGDVEREENIGING „NOMATEG" Geslaagde bouwfonds-avond. Gisteravond werd in de Stadsgehoor zaal, die geheel gevuld was, een Bouw fondsavond ten bate van het Hervormd Jeugdhuis der Chr. Jeugdver. Nomateg ge houden. En het moet direct gezegd: het is een avond van hoogstaande kunst en volle vreugde geworden, waarmede de vereeni- glng bij vernieuwing heeft bewezen, wat het zeggen wil, de aanwezigen een aan- genamen avond te bereiden. „Nomateg" staat vooraan in de rij van Christelijke vereenigingen, die weten wat gepaste vreugde en opgewekte vroolijkheld op een avond als deze toelaten. Met een kort openingswoord van den voorzitter, den heer A. J. van 't Riet werd de avond geopend, die hierna het woord gaf aan dr. W. Th. Boissevain, die een korte rede uitsprak. Spr. wees erop, hoe de overtuiging baan breekt, dat de ge meenteleden een eigen roeping hebben ten opzichte van de Kerk, die den leeken- arbeid genoemd wordt. Spr. begroet dan ook de arbeid van „Nomateg" met blijd schap en wijst er met nadruk op, dat zij den steun van de gemeente verdient. De arbeid van „Nomateg" wordt dan ook door de belde predikanten ds. Locher die dezen avond ook in het midden was en dr. Boissevain, in wier wijken het jeugdhuis zal verrijzen, van harte toege juicht. Het te bouwen gebouw zal echter niet alleen voor de wijkpredikanten zijn, maar een middelpunt vormen van ge meentelijken leekenarbeld. Spr. eindigde met een wensch dat mede door Nomateg Leiden als middelpunt van leekenarbeid mag worden. Door den heer Henk Gelrnaert werden dezen avond enkele vioolstukjes op gevoel volle wijze ten gehoore gebracht. De heer Gelrnaert werd op den vleugel begeleid door mevrouw Gelrnaert, die deze kunst ten volle verstond. Bewondering hadden wij voor de Ballade en Polonaise van Vieuxtemps. Mevrouw Anny Driessen—Hofman zong met haar warme welluidende stem eenlge liederen, die telkens een hartelijk applaus ontlokten. Zij evenals mevrouw Geirnaert werden met talrijke bloemstukken verrast. De heer C. van 't Riet, penningmeester van Nomateg en de rechte man op de rechte plaats, had voor de pauze nog even gelegenheid te wijzen op den groei en bloei van Nomateg maar ookop de nooden en dan vooral de financieele. Met eenige welgekozen woorden werkte hij op de goedgevigheid der aanwezigen en wekte met Jeugdig enthousiasme en vol vuur op tot „het eens diep tasten in de portemonnaie". Na de pauze werd met medewerking van een groote groep driehoeksmeisjes en een klein muziekgezelschap onder leiding van den heer J. Heymans, die zijn sporen op dit terrein wel verdiend heeft, een aller aardigst muzieknummer uitgevoerd. Het was toch zeker wel één van de aantrekke lijkste nummers van het gevarieerde pro gramma, dat hiermede ten tooneele ge bracht werd. Vooral het zang-muziek stukje „De Slede" was een vertolking, die alle lof verdient. Hierna en hiermede besloot het pro gramma met het vlot opgevoerde tooneel- stukje „Het Vaderland roept". Dr. J. Rlemens, eerevoorzitter van Nomateg, sloot met een kort slotwoord. Dr. P. A. Dietz, toegelaten als privaat docent in de para-psychologie aan de Leidsche Universiteit heeft hedenmiddag zijn colleges geopend, met het geven van een openbare les. Onze stadgenoot de heer L Ch. Segaar behaalde gisteren het politie-di- ploma van St. Michael te 's Hertogenbosch. Volgens de Stct. is het Rijksmuseum van Oudheden alsmede het Rijksmuseum voor Ethnografle beiden alhier, in het derde kwartaal van dit jaar bezocht resp. door 4027 en 642 personen. In het geschiedkundig overzicht be treffende de Loge „La Vertu" zijn eenige fouten geslopen. Men leze inplaats van in stellingen (3e alinea, le regel) doelstellin gen; 4e alinea. 3e regel moet „geschiede nis" zijn „catechismus"; 6e alinea, laatste regel moet „begonnen" zijn „bedongen"; 6e alinea, eerste regel, leze men 1796 in plaats van 1896. Wij verwijzen naar een in dit Blad voorkomende advertentie van den Bazaar voor Chr. Jeugdhulp, welke morgen avond gesloten wordt. Bij de stalhouderij Dieben alhier zijn 6 koeien geschut, die hedennacht op den Haagweg en een aangrenzend weiland liepen. Op het politiebureau is een gevon den heerenrijwiel te bevragen. GEBOREN: Hans, z. van K. F. de Bree en M. E, de Lange Frans, z. van Ph. van Hoven en A. Lepelaar Willem, z. van W. Hamer- ling en M. Houps Jacobus, z. van W. Schouten en C. v. Leeuwen Dirkje, d. van H. P. van Ek en A. Borst Jacobus, z. van L. de Vogel en A. Nievaart Jozef, z. van J. Arnoldus en A. M. E. Haneveld Theodora Gerarda. d. van H. Th. Heeman en M. II. v. d. Zijden. ONDERTROUWD: M. Hellevoort jm. 25 j. en L. B. Steke lenburg jd. 21 j. A. J. M. Witteman jm. 28 j. en J. G. M. Zonderop jd. 25 j. A. G. Feckler jm. 24 j. en K. Seeger jd. 23 j. J. Treur jm. en J. Dunnebier j. GEHUWD: L. C. van der Aar jm. en A. J. van der Wal jd. J. J. Bavelaar jm. en P. Gijzenij jd. A. Jong jm. en A. J. van Rossum jd. G. J. Lüdeke gesch. en M. K. Esch- weiler jd. A. Neuteboom jm. en J. Mat ters jd. J. van der Zeeuw jm. en J. Velthuijsen jd. P. Mazurel jm. en A. van den Berg jd. OVERLEDEN: A. van Duijn dr. 3 j. E. M. Chr. v. Zonneveldde Vet vr. 64 j. J. T. Uiter- wijk m. 39 j. H. W. van Oosten wedn. 80 j. H. C. den Hertog—Sirag vr. 44 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening en economische vraagstukken. Te Londen wordt bevestigd, dat de Economische Wereldconferentie te Londen zal worden gehouden. De betrokken mo gendheden zijn het hierover eens gewor den. De organisatie-commissie welke den definitieven datum zal vaststellen, zal den 16den November te Genève bijeenkomen Men vermoedt dat het half Februari zal zijn. De president der Ontwapeningsconfe rentie, Henderson, heeft aan alle 65 ter coqferenüe vertegenwoordigde staten schriftelijk medegedeeld, dat de hoofd commissie der conferentie in de week aan vangende 21 November a.s. te Genève zal bijeenkomen. Alle staten-deelnemers aan de ontwapeningsconferentie zijn in de commissie vertegenwoordigd. BELGIE. De crisis. De koning heeft gisteren met tal van leidende politici besprekingen gevoerd inzake de crisis. Tschoffer, de R.K. minis ter van koloniën, weigerde als formateur op te treden. Sommige katholieke en socialistische bladen beweren, dat de manoeuvre der liberale ministers enkel er op gericht was Renkln tot aftreden te dwingen. Nu zijn val een feit geworden is, zouden de libera len van ontbinding van het parlement af zien en pogingen doen om tot Mei aan staande met de katholieken aan het be wind te blijven. Het klinkt echter zeer on waarschijnlijk. DUITSCHLAND. Dc Parlementaire strijd. De Saksische Landdag heeft gisteren in verband met een sociaal-democratische vraag naar de houding der regeering tegenover de kwestie der Rijkshervorming, besloten aan de Saksische regeering op te dragen op de scherpste wijze te protestee ren tegen grondwettige plannen der rijks- regeering en in den Rijksraad te stem men tegen alle voorstellen tot wijziging der grondwet. Voor het voorstel stemden, behalve de sociaal-democraten, de com munisten, de natlonaal-socialisten en de democraten. Het besluit werd genomen tegen het uitdrukkelijke protest der Sak sische regeering. Schieck, de minister-president, had op gemerkt, dat de uitlatingen van de rijks- regeering inzake de hervorming van het rijk een heugelijke erkenning inhielden van de federatieve denkbeelden, waarop, naar te hopen viel, overeenkomstige da den zouden volgen. Op zijn verzoek om inlichtingen was hem van bevoegde zijde verzekerd, dat de rijksregeerlng nog geen vastomlijnd plan had. Er was geen reden voor de Saksische regeering om nu reeds haar standpunt vast te stellen. De minis ter erkende, dat een herziening van het grondwetsgebouw van Weimar alleen vast heid en duurzaamheid zou bezitten als zij gedragen werd door den steun van een overwegende meerderheid van het Duit- sche volk. De Saksische regeering zou zulks bij de behandeling in den Rijksraad zeker niet uit het oog verliezen. Zij waar schuwde echter tegen een bindend man daat, dat haar In aen Rijksraad, ten nadeele van het land, aan banden zou leggen. Te Berlijn is een groot debat gevoerd tusschen den Nazileider Goebbels en den Duitsch-nationaal Schmidt De belang stelling was enorm. Behoudens wat rumoer ls alles zonder incidenten verloopen. o FRANKRIJK. Afscheid van den Duitschen gezant. De Duitsche ambassadeur Von Hoesch heeft gisteren aan Herriot de dezen door den Rijkspresident verleende Goethe- medallle overhandigd. Bij deze gelegen heid gaf de minister-president ter eere van den heengaanden gezant (v. Hoesch gaat immers naar Londen) een afscheids maal, waar o.a. verschillende leden der regeering en de Fransche gezant te Ber lijn, Frangois Poncet, aanzaten. Von Hoesch. In zijn toespraak verklaarde Herriot, dat ambassadeur Von Hoesch zich door zijn patriotisme en door de doelbewuste verdediging der Duitsche belangen, tevens echter door de oprechtheid van zijn wezen cn het door lange ervaring verworven begrip voor het Fransche volk cn land de algemeene achting in Frankrijk verwor ven heeft. Men ziet hem daarom met groot leedwezen scheiden van zijn post, waarop hij altijd werkzaam is geweest in het be lang van een betere verstandhouding tus schen Frankrijk en Dultschland. Dat doel blijft bestaan en Herriot ge looft, dat het ondanks alle moeilijkheden niet onbereikbaar is. Von Hoesch betuigde zijn dank voor de hartelijke afscheidswoorden van den mi- nister-president en het hem door de Fransche regeering overhandigde geschenk van een tafelservies uit Sèvres. Ook hij hoopt dat het tot een regeling der tegen woordige moeilijkheden zal komen en een toenadering tot het door Herriot omschre ven doel eener vriendschappelijke entente. De ambassadeur eindigde met den wensch, dat de zware zorgen, die tegenwoordig de geheele wereld drukken, opgeheven mogen worden. ENGELAND. Het Lagerhuis en Iersche Dail - Oplossing in het textielconflict? - Teruggang bij de vakvereenigingen. Gisteren, vóór de hervatting van het al gemeen debat over Ottawa heeft het La gerhuis met 291 stemmen tegen 69 een resolutie van Neville Chamberlain aange nomen, welke een procedure voorschrijft, die beslemd is om de aanneming te be spoedigen van alle verelschte voorafgaan de financieele resoluties, doordat zij te ge lijk, in plaats van afzonderlijk, besproken en aangenomen worden. Als reden gaf Ohamberlain op, dat er slechts één vraag op het spel staat. n.l. of de overeenkomsten van Ottawa in werking zullen treden, dan niet. De debatten brachten geen nieuwe ge zichtspunten. Majoor Attlee noemde de voorstellen een ondraaglijken last op de schouders van het Engelsche volk en her haalde de voorspelling dat alle eerste le vensbehoeften dezen winter duurder zou den worden. De jonge conservatieve spre kers brachten warme hulde aan de regee ring voor het werk van Ottawa en bleken overtuigd, dat de handel er groot voordeel van zou ondervinden. Vandaag begint de artikelsgewijze behandeling. Minister Gilmour heeft een verklaring afgelegd over de werkloozenrelletjes. Hij zeide, dat de betooging van Maandag te Londen niet spontaan was geweest, maar dat zij werd voorbereid door een in hoofd zaak communistische organisatie, die 300 afdeelingen telt over het land. Ik zal niet zeggen dat de organisatie uit sluitend door Moskou wordt geleid, maar er bestaan betrekkingen tusschen Moskou en zekere leden der organisatie. Gilmour ging de verschillende betoogingen na en deed opmerken, dat men tijdens de relle tjes te Liverpool en Birkenhead in ruime mate de methodes voor straatgevechten heeft ontwikkeld, die door de communis tische Internationale worden aanbevolen. Bij de onlusten van gisteren te Londen was de menigte gewapend met stukken ijzer, die tot 4 K.G. wogen. 37 politieagen ten werden gewond, terwijl slechts dertien andere personen verbonden moesten wor den. ilmour drong aan op de noodzakelijk heid om de orde te handhaven. In het Lagerhuis heeft Lansbury, de nieuwe leider van de arbeiderspartij, gis termiddag warme hulde gebracht aan Hen derson, den afgetreden partijleider. „Zijn verdiensten jegens de partij en het land, zeide Lansbury. kunnen misschien eerst na jaren op de juiste waarde geschat worden." Spr. wenschte Henderson een succes te Genève. waarmede tevens de geheele we reld gebaat zou zijn en hij verzocht geduld „voor het grootste en moeilijkste werk dat ooit door één man op de schouders was genomen." Hei woord voerend in de Dail te Dublin, heeft De Valera gisteren een overzicht ge geven van de jongste besprekingen te Lon den. Hij zeide, dat de Britsche regeering nog steeds arbitrage weigert door een rechtbank, die niet uit onderdanen van het Britsche Rijk is samengesteld en dat anderzijds de directe besprekingen mislukt zijn. Ik ben tot het besluit gekomen, zeide hij. dat de tegenwoordige Britsche regee ring de Iersche eischen van een rechtvaar dige behandeling niet wil aanvaarden. Terwij! de Britsche regeering ten op zichte van Ierland Shylock speelt, staat zij als smeekelinge tegenover de Ameri- kaansche regeering en doet zij zich op het vasteland van Europa voor als de wel doende fee. Zij vraagt om schrapping van de schul den, waarvan niemand de rechtmatigheid ontkent. De Iersche minister voor handel en in dustrie, Lemass, heeft aangekondigd dat nieuwe rechten zullen worden geheven op een groote verscheidenheid van artikelen, waartoe zullen behooren: sajet garens, massieve banden, metalen veeren, lijmsoor ten, bouwstoffen houtwerk, jutestukgoede- ren wollen stoffen, lakens en lood. De uitnoodiging tot de Scandinavische landen gericht, om tot herziening van de tarieven te komen, is gisteren uitgebreid tot de regeering van IJsland dat ook een vertegenwoordiger naar Londen moet zen den. In het geschil met de katoenspinners zal waarschijnlijk nog deze week een accoord worden bereikt. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de arbeiders een loonsverlaging van een shilling willen aan vaarden, terwijl zij tot nu toe slechts met tien pence genoegen wilden nemen. De werkgevers wilden de loonen met 1 sh. 8'/i d. verlagen Het aantal leden van vakvereenigingen in Engeland en Noord-Ierland is in den loop van 1931 met 213.000 verminderd, blij kens- de statistiek die door hel blad van het departement van arbeid wordt gepu bliceerd. In vergelijking met het jaar 1920, toen de vakbeweging haar hoogtepunt bereikt heeft, is het aantal leden verminderd met 3.728.000 of c.a. 5 pCt. ITALIË. Nog een rede van den Duce. Gisteren heeft te Rome naar aanleiding van de 10-jarige herdenkingsfeesten een buitengewone zitting plaats gehad van den Nationalen Raad der Corporaties onder voorzitterschap van Mussolini. Deze hield een inleiding, waarin hij den Nationalen Raad der Corporaties een „typisch revolu tionaire instelling" noemde, die ontkomen zou aan het gevaar van de bureaucrati sche onvruchtbaarheid, wanneer de leden niet vergaten dat de revolutie een geeste lijk verworven bezit beteekent. De wereld crisis zou wanneer in Italië niet het kli maat der revolutie geheerscht had in dit land veel ernstiger uitwerking gehad heb ben. Hij is er van overtuigd dat tusschen de beide tegengestelde economische erva ringen die de wereld tegenwoordig opdoet, het laatste woord der synthese en van het evenwicht door Rome gesproken zou worden. ROEMENIE. De kabinetscrisis. Maniu is gistermiddag na een lang durige bespreking met Titulescu door den koning in audiëntie ontvangen. Bij het veriaten van het slot verklaarde Maniu tegenover de wachtende journalis ten dat hij bereid is een nieuwe regeering te vormen met Titulescu als minister van Builenlandsche Zaken (met wien dus toch overeenstemming is bereikt!) terwijl Wajda weigert tot de regeering toe te treden. In verband hiermede is het nog niet geheel zeker dat het zal gelukken een nieuwe regeering tot stand te brengen. ZUID-SLA VIE. De geruchten van regeer ingswijziging. De geruchten over een regeeringswijzi- ging blijken hun oorsprong te hebben in een te Serajewo gehouden bespreking waaraan deelnamen de leider der Muzel mannen, dr, Spaho, die der Sloweensche clericalen, mgr. Korosetsj, en die der Kroa tische clericalen, dr. Baritsj. Men zou hier bij tot overeenstemming gekomen zijn met betrekking tot eventueele toetreding tot 'n regeering, aan het hoofd waarvan Misja Trifoenowitsj zou staan, een der voornaam ste leiders van de oud-Servische radicale partij van Pasjitsj. Dr. Spaho verlangde hierbij zelfbeschikking voor Bosnië en Herzegowina. Ook is gesproken over een autonomie van Kroatië en Slavonië, die later ook voor Daimatië zou komen te gel den. De Wolwodina. Noord- en Zuid-Servlë zou dan met Montenegro worden samenge trokken. Matsjek en Pribitsjewitsj blijven blijk baar buiten deze combinatie. De voorziene regeering Trifoenowitsj zou eerst verkie zingen willen houden, waardoor de stem ming en de sterkte der verschillende groe pen zouden kunnen worden gepeild, om vervolgens met de Kroatische coalitie tot overeenstemming te komen. Mocht deze procedure geen resultaat hebben, dan zou men willen trachten in Kroatië nieuwe mannen te vinden. Waaraan hierbij ook gedacht wordt, blijkt uit het antwoord van mgr. Korosetsj op de vraag van een persman over den financieelen toestand des lands. Korosetsj noemde dezen slecht, maar hij verwachtte hulp van het buitenland, wanneer zou blij ken, dat de nieuwe regeering populair was. In dit verband verdient vermelding, dat de directeur van de Nationale Bank en die van dc Hypotheekbank te Parijs thans vruch teloos over een leening onderhandelen. (Vad.) O VEREENIGDE STATEN. Roosevelt tegen de douanemuien. In een verkiezingsrede te Wheeling in West-Virginia heeft Roosevelt, de demo cratische candidaat voor het president schap, zich uitgesproken voor een verla ging van de douanetarieven langs den weg van onderhandelingen met het bui tenland, Hij voegde hieraan toe, dat hij nimmer een politiek heeft aanbevolen of zal aanbevelen, die haar bescherming ont houdt aan de Amerikaansche arbeiders tegen landen, die gebruik maken van goedkoope arbeidskrachten, wier levens omstandigheden ten achter staan bij die der Amerikaansche arbeiders. JAPAN. Het non-agressiepact met Rusland. De Jaoansche ambassadeur te Berlijn zal zich begin November voor eenigen tijd naar Tokio begeven. De Japansche ambassadeur te Moskou, Sjirota, zal, naar verluidt, dezer dagen naar Moskou terugkeeren om de Russische ïegeering op de hoogte te stellen van de Japansche voorwaarden voor het sluiten van een non-agressiepact. Indien Rusland den staat Mandsjoekwo erkent en het non-agressiepact met Japan ook geldig verklaart voor Mandsjoekwo, is Japan bereid het verdrag aan te gaan. De onder handelingen zullen verder worden gevoerd door Litwinof en Sjirota. IJMUIDEN, 20 Oct. V1SCHPK1JZEN. Tarbot per K.G. f. 0.90—0.75, Griet per kist van 50 K.G. f.38—18, Tongen per K.G. f.2—1.20, Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 33-9.50, Schar f. 20-10, Tong schar f. 33, Roggen per 20 stuks f. 13, Pie terman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 6.60—2.50, Groote Schelvisch f. 40—31, Middel Schelvisch f.35—23.50, Kleinmiddel Schelvisch f. 28—14.50, Kleine Schelvisch f.1 8—4,40, Kabeljauw per kist van 125 K.G. 1.57—36, Gullen per kist van 50 K.G. f. 15—2.50, Lengen per stuk f. 2.40—0.70, Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.90—2.40, Koolvisch per stuk f. 0.70—0.15, Makreel per kist van 50 K.G. f.6—3. Aangekomen 13 Stoomtrawlers H.C. 234 met f.4042, IJM. 37 met f.2101, IJM. 26 met f.2876, IJM. 7 met f.2540, IJM. 73 met f.4446, IJM. 4 met f.2204, IJM. 63 met f.2655, IJM. 21 met f.2059, IJM. 155 met f.2538, IJM. 330 met f.2719, IJM. 115 met f.2749, IJM. 161 met f.2190, IJM. 42 met f.2820. 2 Engelsche haringdrifters; L.T. 517 met f. 1096, L.T. 746 met f. 952 voor versche haring. K.W. 176 met 427 kantjes; K.W. 134 met 434 kantjes, K.W. 3 met 120 kantjes, K.W. 149 met 57 kantjes, K.W. 97 met 503 kantjes, K.W. 160 met 384 kantjes pekelharing voor Katwijk. RECLAME. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zlj"- Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen vaE jO3045 en 75 cent. 8503 HITLER'S ANTWOORD AAN VON PAPp MÜNCHEN, 20 Oct. (V.-D.) De Vè kische Beobachter" publiceert heden te antwoord van Adolf Hitler op de rede, ju Rijkskanselier Von Papen te Münchp heeft gehouden. Hitler's antwoord is vet, schenen als extranummer van de „Vóüa sche Beobachter" in een oplaag van tiet millioen exemplaren. Het omvat vier p gina's groot formaat van het Nationaa Socialistische hoofdorgaan. In het antwoord noemt Hitier het i taak om niet alleen te wijzen op het onij- gische in de rede van den Rijkskanselie. doch ook in zijn optreden, dat voor natie ondoelmatig en bovendien gevaarte is. De crisis van het Duitsche bedrijfslef, kan niet alleen met het economische vet stand begrepen worden. Het economise,,, denken leidt altijd tot egoisme en slechu het volksche politieke denken leidt fo idealisme en heroisme. Nooit heeft eg staatsman deze geweldige krachten n» diger gehad dan op het oogenblik, nu nood slechts door de hevigste krachtsij. spanning overwonnen kan worden. heeft Von Papen van het nationaal-soclt listische werkverschaffingsprogram gj maakt? Een armzalige transactie die hoog. stens kan leiden tot opleving van t? geldverkeer der banken, doch niet volte aan het doel van werkverschaffing. Hsi zelfde is geschied met de arbeidsdienf.- plicht. Terwijl de nationaal-socialisten it voering van de algemeen arbeidsdienst plicht wenschen. vormt de Rijkskanseli: een instituut, dat eerder een gevaar da een bevrediging voor het Duitsche volk k Niet minder stelselloos is de wijze man Von Papen het sociale vraagstuk belui' delt. Hitier bespreekt ook de kwestie van staatsidee. Het standpunt van een gena. Gods hebben zelfs de monarchieën reels overleefd en pogingen om het te handb ven zijn in dezen tijd eenvoudig absuid Er behoort de oppervlakkigheid der vree gere heeren toe, om zich te kunnen inbed den dat men tegenover een elementairs crisis van een wereldbeschouwing ec „machtige en autoritaire regeering" ka stellen. Of Von Papen heeft geen idee ra het gevaar waarin de geheele wereld eni de eerste plaats Duitschland zich tegen over het bolsjewisme bevindt, of hij looft werkelijk dat tegenover een wereli- beschouwing een kabinet kan worden gs- steld. Dit zou op hetzelfde neerkomen als of men een godsdienst zou willen vervan gen door een regeering. Wat in Von Pa pens oogen de reddende „staat" is, is In d! oogen van millioenen een te overmMl kwaad, dat met privaat eigendom sorit aangeduid en voor millioenen aoiffii een onrecht, dat diefstal heet. Wat t religieus geloof noemt, is voor andeiea slechts bijgeloof. Wat Von Papen oiufci moraal verstaat is voor millioenen im moreel en maatschappelijk gesproken zells een klasseschande. De nood in Duitschlara is een zielkundige nood, geen gebrek aai een grondwet. Von Papen heeft gesproku van een Goddelijke ordening, maar G schiep geen verstandige wezens opdat o verstandige zouden leiden en regeere Voor Goddelijke roeping bestaat slech één bewijs, en dat ls de prestatie. Over de gebeurtenissen van 13 Augusti zegt Hitier, dat het onwaar is dat de m- tionaal-socialisten de geheele macht hfS- ben opgeëischt- Toen echter den nate naal-socialisten een aantal belangd»! ministerposten werd geweigerd motöa zij wel de functie van Rijkskanselier op- eischen. Ten aanzien van de buiten» sche politiek noemt Hitier het resultaat van Von Papen te Lausanne meer dan on bevredigend. De Rijkskanselier heelt scl laten verleiden tot een compromis tus schen herstelbetalingen en tegenprestatie en is blijven steken in een nieuwe erken ning der herstelbetalingen, terwijl de te genprestaties van zelfsprekend uitbleven. DE ONTWAPENING. PARIJS, 20 Oct. (Reuter). Gisteren heel Herriot in een commissie voor Buiten! Zaken van de Kamer de gelijkberechtigd- heid van Duitschland besproken en ver klaard, dat hij een plan uitwerkt, dal zal aantoonen, dat Frankrijk zoover moge lijk wil gaan op den weg van de ontwape ning, als de veiligheid, welke alle landen in artikel 8 van het Volkenbondspact gewaarborgd, dit toelaat. Het ministerie wenscht zooals steeds politiek van den Volkenbond te verded gen en in deze geest wenscht zij ook o» vraagstuk op te lossen. ROOSEVELT TEGEN ONMIDDELLIJKE UITKEERING AAN DE OUD-STRIJDERS PITTSBURG, 20 October (V.D.) democratische candidaat voor het pre» dentschap der Vereenigde Staten, Frank lin D. Roosevelt, Gouverneur van den stas New York, heeft gisteren voor een gr® gehoor te Forbes Field in Pennsy van" een verkiezingsrede gehouden waarin de langverwachte verklaring aflegde om trent zijn standpunt inzake de bonus uj keering aan de oud-strijders. Het bleek dat ook hij, evenals zijn republikeinse^ tegenstander Hoover, zich verzette tesc het betalen der bonus-premie aan de ou» strijders. Hij verwees naar een interne» dat hij in April had gehad en waarin e verklaard had, dat een regeering van gezond verstand moest zijn gespeen in de huidige omstandigheden een bear» van twee milliard dollar beschikbaar stellen. Zelfs met een in evenwicht zus begrooting zou een regeering hieraan nte kunnen denken. Pas wanneer de scbate:. een belangrijk overschot aanwees zou aan uitkeering van de premie kunn denken. VOOR DE AMERIK. LANDBOUWERS NEW YORK, 20 Oct. (Reuter). Gister avond heeft senator Borah in een reae Shelley in Idaho de uitgifte van 5 liard dollar aan bankbiljetten bepleit hulp van de boeren, die door ."PPjLjji van het geld hun producten niet kunnen, zoodat het land zich nlet herstellen. I 8-J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2