Is de stormwind loeit - De Schipbeek buiten haar oevers getreden 738te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. De gevolgen van een Operatie Dfi STORM. Te St. Oedenrode ontwortelde de storm een ouden boom, welke boven op een goederenwagen van de stoomtram stortte.. Even tevoren was de personentram gepasseerd. Wat 'n weer weer! MET DE BRANDSPUIT NAAR HET STADHUIS. Een employe van de brand- weer-afdeeling van de gas-maatscbappij te Tottenham trad in het huwelijk. Met de motorspuit ging het paar naar het stadhuis, de bruidegom aan het stuur. Oorspronkelijke roman van Jan Walch. Ü11 Maar nu hij met hen rondging in klare ochtenduren in de musea, in Santa Maria Novella, in het Kleme Dom-museum, in 't Battistero, en hun in de volheid van eigen ontroering en verrukking telkens en telkens iets van Qe door alle eeuwen daar stil aanwezige ?°P®eren van extatische schoonheid Sol; nu voelden zij dat diep in hun Betroffen werd; door den klank v... .stem allereerst, dan: door de t?fïf! je'd zelve die in die stem had 0 *tet verbaasde hem zelf. in de riti v.an 11,111 °ogen, waaruit hem nooit ar was tegemoet gekomen, iets te voelen onmiddellijke diepe emotie, die de nu,,. i1, dle de hoogste waarheid is, in Lï'^h'dachtige zielen ontvonkt. En zoo een.„~oor m, den ietwat vercynischten dpn e.' deze kunstbeschouwing verbon- st.rw8 ee,n zoet-innig zielscontact. Zoo één v?33 -?11 Bev°ei. dat wanneer hij op fen zi'n ^hoonheids-questen getrof- deriiib. i ,r een openbaring van uitzon- het l«ri acllt, hij daarbij onmiddellijk dat tï w gen voelde, ook Clara en Henri voor dit Z'en; hen plotseling te zetten zonderdacllt hij daarbij aan Clara; bewmt t <-van dez€ rangorde nochtans °ewust te zijn. Hij wist niet dat het vooral naar de weerkaatsing van dezelfde emotie uit hare oogen was, dat hij verlangde. Toen hij er zich op een morgen in het Battistero rekenschap van gaf, dacht hij: „Nu ja, Henri is een patient; ik hécht na tuurlijk meer aan den indruk dien een kunstwerk op een geestelijk normaal mensch maakt. En daarbij gaf hij er zich geen rekenschap van, dat het die geeste lijke abnormaliteit was, die in de eerste plaats Henri nader tot hem had gebracht, en, als 't ware in diens gevolg, Clara. Het waren verrukkelijke weken. Zij had den besloten de rest van hun reistijd maar in Florence te blijven, en op een morgen had Kees een klein huisje voor hen ontdekt aan den kant van Foggio Impe riale, bij de villa Gallilei, hooger en frls- scher dan de stad, die toch met een daal- tocht van een half uurtje te voet te be reiken was; langs een kronkelweggetje tusschen wijnloof en heggen, vanwaar men voortdurend een prachtig uitzicht had op de hellende heuvelen om de stad. Dat konden ze voor twee maanden huren, juist den tijd dien ze 't noodig hadden; en Kees zou voorloopig nog maar bij hen blijven logeeren. Zijn overkomst had Henri wel een oogenblik bevreemd, daar èn Clara én hij voortdurend de quaèstie van den brief-van-het-Ministerie als een vrij onbeduidende zij het dan al voor hem pijnlijk onbegrijpelijke zaak hadden voorgesteld, maar van Kees kon men al lerlei opwellingen en onverwachtheden verwachten; en het was erg gezellig dat hij er was, en hij hielp hen in allerlei, en zonder hem zouden ze van Florence ontzettend veel minder hebben genoten; zoodat, toen hij bescheidenheidshalve van heengaan sprak, ze beiden hem spontaan en heel hartelijk overhaalden, dat niet te doen. En zoo hadden ze dan nog eenige verrukkelijke weken vóór zich, tot het misschien te warm zou worden; maar daar boven de stad was 't altijd nog wel uit te houden, ook 's zomers, verzekerde de boer, die hun het huisje verhuurde; en hij was wel-is-waar te dezen een beetje belanghebbend, maar hij had zulk een nobelen, franken snit van gezicht, hij was zoo'n eigenaardige onboersche boer, dat ze zeer geneigd waren hem te gelooven. Van het dorpje boven, Pian' dei Giulari, daalde dagelijks een manke en gitoogige schoenmakersvrouw naar beneden, door den boer aanbevolen, die kon koken en wasschen; en als ze na een morgentocht door de kunstschatten der stad, op het terrasje met weidsch uitzicht hun voor treffelijk maal genoten, met blijden chi anti besproeid, voelden zij, hoe dit nu eerst het leven was; één sterke, heug lijke heerlijkheid, één weelde van te be staan en te genieten. Hun gesprekken hadden de eenvoudige klaarheid van den Toscaanschen hemel, en Clara had maar héél weinig „ziekte-geschiedenis" aan den dokter te melden. TWAALFDE HOOFDSTUK. Weer onrust. Het is een vreemd geval, dat moet ik U toestemmen". Hij zei inderdaad U met een hoofdletter; want „hij" was mr. Col ver, en de woorden die hij sprak, sprak hij tot zijn secretaris-generaal, in diens kamer. Zoo zijn de feiten", resumeerde deze laatste; „U informeert, dat was einde Maart, naar den afloop van de operatie. De dokter zegt; alles is uitstekend. U gaat hem opzoeken, en hij behandelt U met eenenfin, op een zonderlinge brusske wijze. Zijn vrouw verklaart dat als een gevolg van zijn ziekte, die dus dan toch een zeker gebrek aan moreel evenwicht tengevolge schijnt te hebben gehad. Goed. Het klopt niet heelemaal met de verkla ring van den dokter, maar het is nog wel te aanvaarden. Dan komt een aanvraag om ziekte-verlof, of herstellingsverlof. De> dokter appuyeert dat; en we staan het toe. Dan komt die allergekste historie te Straatsburg, die, laten we dat even op merken, den indruk maakt, precies te pas sen bij den toestand van onevenwichtig heid en gebrek aan zelfbeheersching, zoo als u die hebt geconstateerd. Ik vraag telegrafisch een verklaring. Die blijft bijna een week uit; is het niet?" Ja, ja, zes dagen, meneer Holy Hel man". Precies. Dan komt er een brief, die een volkomen ontkenning inhoudt. Een getypte brief, die als we hem nauwkeurig bekijken, in den vorm nog wel een beetje afwijkt van den gewonen stijl, den ambte lijken stijl, zooals Lugt dien vroeger altijd zeer goed in acht nam Zoudt U denken, dat hij hem niet zelf geschreven heeft?" vroeg Colver met ge dienstige belangstelling. Hm, dat is ook mogelijk. Maar enfin, hij heeft hem onderteekend. Die brief bevat een soort „verklaring", die niet erg waarschijnlijk aandoet. En iemand, die op een öiensttelegram heeft te antwoorden, zal als de zaak zóó eenvoudig is, als ze daar wordt voorgesteld, In den regel geen vier dagen wachten, maar zal zoo'n verklaring, als de ware toedracht zóó is, onmiddellijk zenden. En toen ik dan, eindelijk, die verklaring aan den Fran- schen gezant kon doen toekomen, is het dan ook niet vreemd, dat die blijk gaf, enfin, dat hij het gevoel had, met een kluitje in het riet te zijn gestuurd". De heer Holy Helman gebruikte die zeer po pulaire uitdrukking niet zonder een zeker dédain, en liet ze volgen door een stren gen blik. „Dat is alles zéér onaangenaam. Blijkens dat artikeltje in die Duitsche courant, is er ook op die vergadering, of die bijeenkomst, of wat het dan geweest mag zijn, over de Belgische quaestie ge sproken; daar is speciaal op gewezen; en dat daar een regeeringsambtenaar bij be trokken was.Natuurlijk, het was maar een hoofdcommies maarenfin, het is compromitteerend. 't Ziet eruit als een overigens buitengewoon onhandige geheime actie van onzen kant. En we móéten het onderzoek dan ook nog wel verder doorzetten. Daar komt dan bij, dat terwijl we na een week zoo'n dood onschuldige, maar zeer summiere, verkla ring krijgen, die op geen enkel détail in gaatdat ik in dieq tusschentijd word opgebeld door dr. Marelman, die me spe ciaal nog eens komt meedeelen, dat zijn patiënt patiënt nog zéér veel be hoefte heeft aan een vreemde omgeving, enfin, dat we hem vooral nog maar niet terug moeten laten komen, om hem nader aan den tand te voelen; daar kwam het op neer (Wordt vervolgd). DE SCHIPBEEK BUITEN DE OEVERS GETREDEN. Het werkverschaffings kamp „De Wippert" bij Holten staat hierdoor rondom in het water. Storm aan de Scheoeningsche kust. Hoog sloegen de golven over de pieren van de buitenhaven. HAROLD LLOYD OP DEN EIFFELTOREN TE PARIJS. Het lijkt wel of de man, die het bioscooppubliek verraste door zijn klim partijen, niet hooger durft.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5