LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 19 October LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. TELEGRAMMEN. L HET NEDERLANDSCH TOONEEL. „Menschcn in 't Hotel", in 12 talereelen naar Vicky Baum. Het is tegenwoordig gewoonte, dat romans, die opgang maken, terstond wor den benut voor lilm en tooneel. Of speciaal het tooneel trots gunstige uitzonderin gen, die te noemen zijn! in wezen echter niet iets anders vraagt? Tot de opgang-makende romans behoort ongetwijfeld Vicky Baum's „Menschen lm Hotel" en dankbaar is deze Dultsche roman aangegrepen voor een tooneelbe- werking. Aan den inhoud is geen geweld aangedaan op zichzelf een verdienste, maar overigens is het tooneelstuk wat erg fragmentarisch geworden, het euvel, waaraan roman-tooneel pleegt te lijden. Het kan hier moeilijk anders, dat zij er kend, maar de bezwaren blijven niettemin. „Menschen im Hotel" schildert zeer ty peerend hoe ontelbare onbekende ho telgasten de draaideuren binnenkomen en uitgaan, evenals alle menschen de draai deuren van het leven tweemaal passeeren, zooals dr Ottemschlag het kernachtig uit drukt in' Ietwat wrang cynisme. Diverse typen zijn in 't groote Berlijnsche Grand- Hotel bijeengebracht, een danseres op retour met haar kamenier, de hotelrat, de groot-lndustrleel, die zich tot bedrieger laat verleiden, de zielige provinciaal, die met den dood in de schoenen nog het leven wil genieten, een typiste van 't slag van deml-mondalne. Daar zit toch wel iets in voor tooneel mits al deze uiteenloo- pende karakters een stevigen ondergrond vinden in de vertolking, mits dus sterk wordt getypeerd en uitgebeeld. Zonder dit is qua tooneel dit oeuvre ten doode opge schreven. Helaas vermocht het Nederl. Tooneel niet de vereischte typeering te geven aan de diverse menschen-typen hier bijeen gebracht en daarmede is derhalve reeds vastgelegd, dat de opvoering geen succes is geworden, integendeel. Het was vaak zielig kil op het tooneel, waar men langs elkaar heen praatte en acteerde trots een behoorlijk tempo en zich vlug wisselende behoorlijke decors Eén lichtpunt was er, de Kringelein, het zielige manneke, dat tenslotte ln ieder op zicht „een mensch" zich toont, vol begrip voor wat hem feitelijk vreemd is. Louis van Dommelen wist althans deze figuur cachet te geven en tooneelwarmte, die weldadig aandeed te midden van zooveel kouds. Desnoods valt ook nog eenige waar deering te vinden voor den dokter van Hans Bruning en de kamenier van Ma- thllde Kiehl. maar overigensEen oud spreekwoord zegt: kleeren maken den man, doch voor den baron-hotelrat ls toch nog wel iets meer noodig en dat werd hopeloos gemist. En wat te zeggen van dit „Flaemmchen", eerder een ijskegel dan wat haar naam aanduidt Ook de dan seres bleef beneden bescheiden eischen. Neen, zoo is „Menschen in 't Hotel" een failure, trots het feit dat er wel tooneel in zit, gelijk reeds gezegd Van den vrij goed bezetten schouwburg toonde een deel zich ingenomen met het gebodene. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald voorzitter der Economische Conferentie. Mac Donald heeft gisteren in het Engel- sche Lagerhuis verklaard, dat hij ültge- noodigd was om als voorzitter der Econo mische Conferentie op te treden en dat hij de uitnoodiging zal aannemen. Op een vraag antwoordde Mac Donald, dat de voorbereidingscommissie van des kundigen op 31 October zal bijeenkomen en dat de datum der conferentie vastge steld zal worden nadat de deskundigen een aanvang hebben gemaakt met hun werk zaamheden. In antwoord op een vraag betreffende de conferentie der vier mogendheden her haalde John Simon, dat het tot nog toe onmogelijk is geweest het eens te worden over de plaats van bijeenkomst; de Engel- sche regeering overweegt echter een nieuwe démarche om tot overeenstemming daarover te komen. Naar verluidt zal worden besproken of het mogelijk is zoowel van Duitschland als van Frankrijk te verkrijgen de confe rentie te Lausanne te houden. Of wel zal men het conferentie-idee op geven en zullen de staten een verklaring onderteekenen waarbij Duitschland gelijke echten krijgt. Zoo het laatste zou geschieden, zou Duitschland overal willen vergaderen! Lausanne zonder het laatste is door Duitschland ook reeds geweigerd. BELGIE. Het kabinet Renkin afgetreden. Waar de liberale ministers vasthielden aan den elsch tot parlementsontbinding, waarop Renkin niet wilde ingaan, heeft de premier gisteravond den koning het ont slag van het kabinet aangeboden, welk ontslag ls aanvaard. Renkin. Men houdt rekening met de vorming van een interim-kabinet, dat tot kamer ontbinding zal besluiten, wijl in verband met de houding der liberalen, het uit schrijven van nieuwe verkiezingen onver mijdelijk wordt geacht. DE MOORD OP AGENT BAAS. Het Haagsch gerechtshof heeft gisteren afwijzend beschikt op het beroep, Inge steld door mr. J. F. B. Rutgers, namens den gearresteerden J. van B„ tegen de beschikking van de Rechtbank van 4 Oc tober jJ., waarbij diens gevangenhouding was bevolen terzake van den gepleegden moordaanslag te Den Haag op den agent Baas op 20 September 1.1. op de Heeren gracht aldaar. o HAAGSCH GERECHTSHOF. A. S. en M. H„ beiden te Wassenaar, zijn door den politierechter veroordeeld ieder tot zes weken gevangenisstraf, we gens mishandeling van zekeren P. te Voorschoten. Het Hof heeft dit vonnis vernietigd en beiden ontslagen van rechtsvervolging op grond van noodweer. o HET DRAMA IN DE RUSTENBURGER STRAAT TE AMSTERDAM. Verd. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Op 11 Juli werd in een perceel in de Rustenburgerstraat te Amsterdam 'n moord aanslag gepleegd op een juffrouw, die door een revolverkogel in den arm werd getroffen. Een 53-jarige wasscherijhouder had een verhouding met haar, doch hij werd gewaarschuwd dat het meisje om gang had met een anderen man. De ver houding tusschen den wasscherijhouder en het meisje werd steeds slechter. Op zekeren dag besloot de man een einde te maken aan het leven van de vrouw en daarop zelfmoord te plegen. Hij kocht een auto matisch pistool en op 11 Juli schoot hij op haar. Het meisje werd licht gewond. De man stond voor de rechtbank terecht wegens poging tot moord, subsidiair poging tot doodslag. Conform den eisch van den Officier van Justitie werd de man heden wegens poging tot moord veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Gedurende de zitting was verd., die nog voortgegaan was het meisje lastig te vallen, gevangen genomen. NIEUWE UITGAVEN. Door het Psychologisch Instituut „Enor- ga" te Den Haag is uitgegeven het vlug- senrift „Tweede Jeugd" van dr. Jos. de Cock. In druk is thans verschenen het in 1925 door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Arnhem en Omstreken bij de re geering Ingediende adres betreffende het wetsontwerp voor het incasseeren van klei ne vorderingen. Verschenen is de 5de druk van het door A. A. Scboevers samengestelde Standaard- Leerboek voor het Machineschrijven, DUITSCHLAND. De sociale wetgeving Afnemende werkloosheid. De belangrijkste punten van de verorde ning van den Rijksminister van Arbeid tot aanvulling van sociale uitkeerlngen zijn de volgende: 1. De uitkeerlngen der werkloosheidsver zekering worden verhoogd met gemiddeld twee Mark. 2. In de ziekte- en personeelsverzekering worden toeslagen, die door de verordening van 14 Juni waren verboden, weer toege laten. 3. In de ongevallenverzekering wordt de toeslag van Tl: pet., die eveneens was ver boden door de verordening van 14 Juni, voor toekomstige verzekeringen weer to-ge laten. Verder worden eenige technische bijzon derheden geregeld. De Beiersche Volkspartij publiceerde haar verkiezingsprogram. In de ontbinding van den Rijksdag op 12 September j.l. ziet de Beiersche volks partij een aanslag op de levensbelangen van het Duitsche volk. Ook thans trekt de partij te velde tegen het absolutisme; het volk mag, waar het geldt de bepaling van zijn lot, met van medezeggenschap worden uitgesloten. De nationaal-socialisten en communis ten, die samen in den laatsten Rijksdag een meerderheid hadden kunnen vormen, zullen ook in dei. nieuwen Rijksdag iedere andere meerderheid onmogelijk maken. Het is dus zaak, dit politiek radicalisme zijn meerderheid te ontnemen. Dat zij het doel! De partij komt op voor grondwetsher vorming, een hervorming, welke echter het Duitsche volk niet van Berlijn uit moet worden opgedrongen. Onafhankelijk, zoo besluit het manifest, gaat de Beiersche volkspartij dezen ver kiezingsstrijd in, een verkiezingsstijd, die ook over de positie van Beieren in Duitsch land beslist. De statistiek van den Algemeenen Bond van Vakvereenigingen constateert even als offlcieele opgaven een vermindering van de werkloosheid in Duitschland. De Bond geeft op voor einde Sept. 1.404 788 werkloozen tegen einde Augustus 1.436.313, een vermindering van 31.525 dus. Het aan tal gedeeltelijk werkloozen verminderde van 725.336 tot 701.527. ROEMENIE. Maniu kabinetsformateur. De koning heeft Maniu met de vorming der regeering belast. Maniu heeft in beginsel aanvaard, doch wenscht ter zake eerst met zijn politieke vrienden te beraadslagen. Langdurige besprekingen tusschen Titu- lescu en Maniu hebben niet tot over eenstemming geleid, zoodat het waar schijnlijk wordt geacht, dat Titulescu geen deel zal uitmaken van het nieuwe kabinet. ENGELAND. Het Lagerhuis bijeen Ottawa en het mislukken der Iersche besprekingen Henderson leider af van Labour Han delsbesprekingen met Scandinavië. Gisteren is het Lagerhuis bijeengeko men, speciaal om de besluiten van Ottawa te ratlfleeeren. Thomas kondigde de opzegging aan van het handelsverdrag met Rusland. Een bepaling, voorkomende ln het ae- coord met Canada, verklaarde Thomas, welke eventueele maatregelen voorziet om de doelmatigheid der preferenties van Ottawa te handhaven tegen de actie van eenigen staat, maakte de opzegging van de tijdelijke handelsovereenkomst met Rusland van 1930 noodzakelijk. Op 17 October werd dus een nota gericht tot den Sovjetzaakgelastigde te Londen, om het verdrag met zes maanden op te zeg gen doch de sovjetregeerlng in te lichten dat de Britsche regeering blijft wenschen om den handel met Rusland te ontwikke len en bereid is om zoo spoedig mogelijk onderhandelingen daarover aan te knoo- pen. Neville Chamberlain diende daarop de besluiten van Ottawa in. In het voorbijgaan merkte Chamberlain op, dat het land. dat het eerst voet op vasten grond kon zetten, dan een hel pende hand zou kunnen uitstrekken naar de anderen en aldus de leiding nemen van een herstel, dat niet beperkt zou blijven binnen zijn eigen grenzen, maar dat zich zou kunnen uitstrekken tot de geheele wereld. Na een korte zinspeling op de opzegging van het Engelsch-Russische handelsac- coord, maakte Chamberlain melding van het feit, dat Zuid-Afrika eveneens stap pen ondernomen heeft om zich te bevrij den van zijn verplichtingen onder het DuitschZuid-Afrika verdrag. In zijn rede zeide Chamberlain voorts nog: De conferentie heeft een beter weder - zljdsch begrijpen getoond. Voor den eer sten keer heeft Indlë het principe van preferente behandeling van goederen uit het rijk erkend. Canada en Australië heb ben het opgegeven hun markten voor eigen waren te reserveeren. Iets nieuws is ook, dat voor het eerst het geheele Empire in de onderhandelingen was be trokken. De overeenkomsten laten een verlaging van de tarieven binnen het rijk toe. De politiek der Engelsche regeering streeft er naar in de eerste plaats de binnenland- sche markten te helpen en dan ook een steeds grooter wordend aandeel in den invoer te reserveeren voor den invoer uit de Dominions. De regeering gelooft, dat te Ottawa de grondslagen zijn gelegd voor een landbouwgemeenschap binnen de grenzen van het Rijk. Te Ottawa zijn be langrijke voordeelen voor de Engelsche industrie behaald. Samuel verklaarde, dat de politiek van Ottawa het gevaar meebrengt van een gradueele verandering der wereldopinie en een verkoeling der vriendschappelijke gevoelens ten aanzien van Engeland. Zij is in ieder geval een betreurenswaardig preludium tot de economische wereld conferentie. Lansbury verklaarde, dat de overeen komsten van Ottawa de werklooze bevol king niet aan meer werk zullen helpen. Wat betreft de opzegging van het Russi sche verdrag verwachtte hij een openbaar onderzoek over de kwestie van de dum ping en de tegen Rusland ingebrachte beschuldigingen. Er is verder niet genoeg rekening gehouden met de belangen van den Engelschen landbouw. MacDonald, die de laatste spreker van den dag was in het debat over Ottawa, zeide. dat de regeering de overeenkomst voor een bepaalde periode in den besten geest zou uitvoeren. Sprekend over de economische conferentie zeide de premier dat het zijn doel zou zijn deze te presi- deeren en dat hij deze taak mèt de ver antwoordelijkheid voor de overeenkomst van Ottawa zou vereenigen, want een éehec van Ottawa zou volgens hem de wereldconferentie onmogelijk hebben ge maakt. Het debat werd daarna tot heden ver daagd. In het Lagerhuis heeft minister Thomas gisteren een uiteenzetting gegeven van de dezer dagen gevoerde onderhandelingen met de Iersche ministers en de reden van hun mislukking. In een lang exposé had de Valera de geldigheid van de verdragen van 1923 en 1926 ontkend, waaruit volgens hem volgde dat Ierland de landrenten juridisch niet schuldig was. Het Iersche standpunt was verder dat nooit een definitieve afreke ning tusschen Engeland en Ierland had plaats gehad en de Valera wilde nu wel een nieuwe financieele overeenkomst aan gaan. Hij kwam daarbij tot fantastische cijfers van wat Engeland aan Ierland schuldig zou zijn, doordat de Ieren in de eerste plaats sinds 1920 veel te veel be lasting hadden betaald, en verder had hij ln algemeene termen gesproken van een verlies van honderden millioen ponden voor Ierland door het plotseling loslaten van den gouden standaard door Engeland. Na deze uiteenzetting, die de Valera blijkbaar als ernstig bedoeld had, bestond er voor de Engelsche ministers geen reden de besprekingen voort te zetten. Nopens de landannuiteiten had de En gelsche regeering toch nog een poging tot een oplossing gedaan door arbitrage over de juridische geschilpunten voor te stellen maar ook hier was de Valera onwrikbaar op zijn standpunt blijven staan, dat in het Hof van arbitrage internationale juristen zouden plaats nemen of althans uitgenoo- digd worden. De Engelsche regeering heeft van haar kant bewezen dat de verdragen van '23 en '26 volkomen te goeder trouw door beide partijen waren gesloten, en tenzij sinsdien zeer duidelijk gebreken of onrechtvaardigheden aan den dag waren getreden, bestond er dus voor haar geen reden of ze zonder meer als niet bestaande te beschouwen. De Valera had ten slotte gezegd, dat de eenige afdoende oplossing voor de toekom stige betrekkingen van Engeland tot Ier land z. 1. bestond ln de stichting van een Vereenigd Iersche Republiek met één of ander verband met het Britsche rijk. De minister deelde mee dat eerstdaags een blauwboek zou verschijnen met alle documenten, maar nu wilde hij reeds zeg gen dat de Engelsche regeering de onder handelingen heropend had met den ern- stlgen wil om een oplossing te vinden, maar dat zij niet had kunnen vermoeden dat de tegenpartij met zulke exorbitante en aanmatigende aanspraken voor den dag gekomen zou zijn. Gisteren heeft Arthur Henderson de leiding van de Labour Partij neergelegd. Hij blijft echter partijsecretaris en partij kassier Zijn opvolger wordt Lansbury. die tot nu toe fractieleider in het Lagerhuis was. De oorzaak van Hendersons besluit Is. dat hij het dualisme, dat in de leiding bestaat sedert de verkiezingen en het uit treden van MacDonald, uit den weg wenscht te ruimen. Voorts is Henderson van oordeel, dat de functies van voorzitter der ontwapenings conferentie. leider en secretaris der arbei derspartij. een te zware last vormen voor één persoon. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Engelsche regeering, de regeeringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden uitgenoodigd tot het houden van tariefbe sprekingen te Londen. De drie landen, die zich reeds eerder tot de Engelsche regee ring hebben gewend, hebben de uitnoodi ging aanvaard. Tegelijkertijd wordt ge meld, dat thans onderhandelingen met Argentinio worden gevoerd. Naar verluidt, zal niet een gemeen- schappelijke conferentie worden gehou- I den, maar zullen de besprekingen, welke, naar men verwacht, in de eerstvolgende weken een aanvang zullen nemen, met elke regeering afzonderlijk worden ge voerd. De handelsverdragen zullen niet worden herzien. Doel van de onderhande lingen is het sluiten van een accoord btn- i nen het kader van de bestaande verdra gen. De reis van den prins van Wales gaat vruchten afwerpen! DE ONTWAPENING. LONDEN. 19 Oct. (Reuter). In 'n hov aitikel verklaart de „Times" dat de pa,' ontstaan door het uitstellen van de mogendheden conferentie, geen sch; beteekent. als deze pauze goed be^ wordt. Daar de Duitsche eisch naar gelijkt,. in bewapening wel niet zal worden in;~ i willigd, hebben de andere mogendhe> gelegenheid vast te stellen, op welke t- en ln hoeverre zij ontwapenen willen Men vraagt zich bijvoorbeeld at - Frankrijk bereid is zijn luchtstrijdkri- ten te verminderen en zich wat betrelf bewapening ter zee in de verhouding i- Engeland en Amerika te brengen. Het blad wijst vervolgens op de belat rijkheid van Amerika's deelname aan- ontwapeningsbesprekingen. Overeenstemming tusschen de lat-. Inzake het vlootbouwprogram kan ln c=' periode in ieder geval tot stand ge'or: worden. LONDEN 19 Oct. (Reuter). MacDor.- <1 ontving een uoor 300 vooraanstaande p» soonlijkheden onderteekend request was; vermindering der bewapening tot het van Duitschland of tenminste aanvaarc w van het ontwapeningsplan van presldt I Hoover, wordt geeischt. ,v Het petitionnement is o.a. geteekJfl door den aartsbisschop van York enï?„ bisschoppen, door den leider van de Vr, Kerk van Engeland, door Lord Rot: i Cecil, Viscount Ullswater, Lord Allen Hurtwood, tal van leden van Lager- -T j, Hooger Huis, w.o. de leider van de Labor oppositie George Lansbury, door de b: gemeesters van tien Engelsche ated' door Sir Walter Layton, door Gill Murray, den voorzitter van het Engelse Vakverbond en vele anderen. FRANKRIJK. Herriot's reis naar Spanje Begrootings- moeilijkhedcn Rede van Herriot op een banket. Van semi-ofiicleele zijde verluidt, dat de reis van Herriot naar Spanje een eenvou dig hotielijkheidsbezoek is en dat tijdens deze reis, die zeer kort van duur zal zijn. over geen enkele politieke overeenkomst zal worden onderhandeld. Maar wie geloolt het? De financieele Kamercommissie zou gis terenmiddag met de bespreking van de begrooting voor 1933 beginnen, waarop een delicit van 13 milliard frs. voorkomt. Ondanks het protest van den minister voor de begrooting en den rapporteur- generaal besloot de commissie eerst de leden van de regeering te hooren over haar plannen ten aanzien van het herstel der begrooting. De financieele commissie is tot Donderdag uiteengegaan. De moei lijkheden voor de regeering bestaan vnl. uit een door een lid van de groep-Marin in de commissie ingediend voorstel, waar in het in evenwicht brengen van de be grooting geëischt wordt, zonder eenige openlijke of verkapte inflatie, belastlng- verhooging of leeningsvoorstellen. Dit voorstel gaat ook tegen de door de regee ring voorgenomen verlaging der ambte naarssalarissen en pensioenen en de zware belasting der vrije beroepen. Op een feestmaaltijd van de Vereeniging der Fransche provinciale pers heeft Her riot gisteren een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat hij aan het hoofd stond van een regeering „der ver valdagen." Op het gebied der bulten- landsche politiek had hij aan tal van der gelijke belangrijke „vervaldagen" het hoofd moeten bieden. Juist thans werden rekeningen aangeboden, die een dreigend karakter aannemen. Frankrijk behoeft al zijn waakzaamheid om niet alleen zijn eigen rust, maar ook die der anderen te verzekeren. Wanneer men zich bedreigd voelt, gebiedt het instinct onverwijld en zonder voorbehoud alle verdedigingsmid delen ln werking te stellen. Frankrijk mag zich nooit blootstellen aan de mogelijk heid voor een rechtbank er van beschul digd te worden, de geringste verplichting, die het van zijn handteekening voorzien heeft, vergeten te hebben. En wanneer men, zooals hij, Herriot, voor het leven en de belangen van Frankrijk verantwoorde lijk is, mag men niet vergeten, dat Frank rijk, in geval van een ernstige gebeurte nis, niet alleen met zichzelf, maar ook met de anderen rekening moet houden. Daar om zijn de démarches, die zijn regeering heeft moeten ondernemen. Ingewikkeld. Frankrijk moet al het noodzakelijke doen om het goede recht aan zijn zijde te krijgen. GENEVE, 19 Oct. (V.D.). De Comm. sie der Ontwapeningsconferentie voor J reglementeering van de fabricage wapens en oorlogsmateriaal behandelde! vraag of de conventie van 1925 imA den wapenhandel en de ontwerp-converJH van 1929 inzake de fabricatie van wape.;f~ thans nog voldoende waarborgen bieciSLi De delegaties van Engeland, Italië er Vereenigde Staten beantwoordden vraag bevestigend. De delegaties Frankrijk Spanje, Denemarken en Pr 9 i waren van een tegenovergestelde meer.: 12 3 HC THURINGEN VRAAGT STEUN VAN?. RIJK. Vo WEIMAR, 19 October. (V.D.) De Ti; rlngsche regeering heeft zich in het k gin van deze week met een uitvoer schrijven gewend tot den Rljkspresidc den Rijkskanselier en verschillende ande Rijksministers, teneinde den noodtoestar. waarin Thuringen verkeert, uiteen te zev ten. Het economisch program der RijtaT" regeering heeft in Thuringen nog geeD resultaten gehad en zal ook voorloop, geen resultaten kunnen hebben. Vooral het Thuringer Wald en in de Rhön is di nood zeer hoog en de Thurlngsche rr.r.i, dt ters doen dan ook een dringend beroejhi op de Rijksregeering om Thuringen ster zr te willen verleenen. TSJECHO-SLOW AKIJE. Het aftreden van Udr/.al. Ministerpresident Udrzal neeft gisteren zijn kuur in Karlsbad onderbroken en is naar Praag teruggekeerd. Naar het blad „Venkov" bericht, heeft Udrzal in een zit ting van het bestuur der Repub.ikemsche agrarische en kleine boerenpartij medege deeld, dat zijn gezondheidstoestand niet toestaat, dat hij het ambt van ieider der regeering in dezen buitengewoon moeilij ken tijd, welke het inzetten van alle krachten eischt, verder uitoefent. Het be stuur erkende de argumenten van den ministerpresident en sprak hem zijn dank uit voor den zwaren arbeid, die lot nog toe door hem verricht is. Het besloot daarna met algemeene stemmen, aan den afge vaardigde Malypetr opdracht te geven, met de andere partijen te onderhandelen over de oplossing van den polltieken toe stand. FINLAND. Weer een Lappo-crisis. Het Kabinet heeft besloten generaal Wallenius niet in vrijheid te stellen. Daar over is het tot een gedeeltelijke kabinets crisis gekomen. Twee ministers, die tot de nationalistische partij behooren, hebben hun ontslag ingediend. TEGEN HET VERDRAG VAN VERSAILU WEIMAR, 19 Oct. (V. D.). Het Thuris sche Ministerie van Onderwijs heeft gek t'at in de zevende klas van de lage scholen, de beide eerste leerjaren der va- scholen en in de klassen der middelt:- scholen jaarlijks in de periode tusscfc: I'aschen en Pinksteren de bepalingen val het Verdrag van Versailles inzake den fj- biedsafstand, de ontwapening en de schtfl aan den oorlog uitvoerig behandeld m«- ten worden. In de hoogste klassen van alk scholen in Thuringen moet in het laatst! kwartaal het Verdrag van Versailles en d; idee van den strijd daartegen in het mid delpunt van het geschiedenis-ondenü' staan. Bovendien moet aan alle leerling:: van het zevende leerjaar de tekst van arti kel 231 inzake de schuld aan den oorloi ln het geheugen geprent worden en hun bewustzijn voortdurend gericht zija op de afwijzing en de afweer daarvaa Daarom bepaalt het ministerie van ondc- wijs, dat op alle scholen, te beginnen nu> het zevende leerjaar, het laatste lesuï van de week aan deze zaak besteed mud worden. Daartoe dient de volgende for mule, door den onderwijzer of een dei leerlingen voor de klasse uit te spreken' „Hoort het artikel dat Duitpchland' vijanden verzonnen tot onzer eeuwlc schande: „De geallieerde en geassocieerd: regeeringen verklaren en Duitschland er kent, dat Duitschland en zijn bondeerioo- ten als veroorzakers verantwoordelijk zu" voor alle verliezen en schade, die de geal lieerde en geassocieerde regeeringen en hun onderdanen tengevolge van den oor log. die hun door den aanval van Duitse?- land en zijn bondeenooten opgedrongen werd, geleid hebben"" I De klasse antwoordt hierop gezamenlP „De Duitsche schande zal branden in onzr ziel tot den dag van eer en vrijheid." VONISSEN IN DUITSCHLAND. KONINGSBERGEN. 19 Oct. (Wolff)- De speciale rechtbank alhier veroordeelde het communistische Rijksdaglid TauW" wegens poging tot doodslag en het verwet- ken tot oproer tot drie jaar tuchthuisstraf 27 andere beschuldigden, de meesten ?f van de communistische partij, werden toi gevangenisstraffen van zes tot neger maanden veroordeeld. Bij politieke botsingen te Lautn w 15 Juli j.l. had Taulien een politlenw- met een bijl bedreigd. ENGELAND EN DE SOVJETS. LONDEN, 19 Oct. (Reuter). I°.T£ band met het opzeggen van het Russisc?' Britsche handelsverdrag schrijft de fi nancial Times, dat dit besluit zicb bb richt tegen den normalen handel tussen® beide landen. De Britsche markten kim nen echter niet openstaan voor lanflf-; waar de fabricatle-kosten abnorm" laag zijn. j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2