De verhooging der invoerrechten. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 17 October 193 [XII GEMENGD NIEUWS. AGENDA. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. ONTWERP ZAL NIET LEIDEN TOT VERSCHERPING VAN DE CRISIS. Verschenen ls de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer Inzake de verhooging der Invoerrechten. De regee ring ls van oordeel dat de bezwaren te gen een tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten op den bieraccijns in de huidige flnancieele omstandighe den niet overwegend kunnen worden ge acht, en moet in dit verband zeer beslist afwijzen de opmerking, dat het ontwerp rechtstreeks tot verscherping van de cri sis zal leiden. Het ls een misvatting, dat het ontwerp eenlg verband zou houden met de hier te lande te volgen handels politiek. Het ontwerp beweegt zich vol komen bulten de sfeer, waarin handels politieke vragen zich voordoen. Dit blijkt reeds hieruit, dat ongeveer de helft van de geraamde opbrengst (11 van de f, 23 mlllloen) zal komen uit artikelen die hier te lande niet geproduceerd worden. Het ontwerp wil geen belemmeringen aan den invoer opleggen. Het beoogt slechts, uit een onbelemmerden Invoer tijdelijk een iets hoogere bate voor den fiscus te ver krijgen. Het heeft derhalve slechts een accijnsstrekking en zal, gelijk gezegd, wat de helft der opbrengst aangaat zelfs zuiver als een accijns werken. Dat het ontwerp een prijsverhoogende tendenz kan hebben wordt natuurlijk er kend, al valt te verwachten, dat gedu rende het jaar waarin de opcenten zullen werken, van die tendenz weinig te bemer ken zal zijn. Het huidige voorstel, dat uit fiscaal motief gedurende één jaar 30 opcenten op het bestaande tarief legt, en waarop geen enkele industrie zich kan inrichten, beoogt geenszins de grenzen te sluiten. Dat de landbouwproducten tot dusver in meerdere mate vrij binnenkwamen dan de industrleele producten, zal vermoede lijk zijn oorzaak vinden in het feit, dat onder de eerste veel erport-artikelen voor kwamen en daarnaast veel eerste levens- benoodigdheden. Aan een opzettelijke ach terstelling van de landbouwproducten als zoodanig kan bezwaarlijk worden gedacht. Overigens komt het der regeering voor, dat op het oogenblik de zwaarste druk voor een groot deel van den landbouw minder gelegen is in den invoer dan wel in de exorbitante rechten en andere kwel lingen, waaraan die producten bij uitvoer naar den vreemde onderworpen zijn. Buiten een wijziging van het tarief van invoerrechten werden in het Voorl. Ver slag nog eenige andere maatregelen ter vervanging van het aanhangige ontwerp aan de hand gedaan. Daaromtrent wordt o.m. het volgende opgemerkt. Een verhooging van de tabaksbelasting, voor zoover sigaren en rooktabak betreft, is destijds overwogen, toen de opcenten op den sigarettenaccijns werden inge voerd. Dat er van is afgezien, en er ook thans nog niet toe wordt overgegaan, vindt zijn oorzaak in de bijzondere toestanden, welke in de sigarenindustrie heerschen en welke een opcentenheffing daar zwaarder zullen doen treffen dan in de sigaretten industrie. De invoering van een couponbelasting is sinds eenlgen tijd in ernstige overwe ging. Wordt er toe overgegaan, dan zal, ten einde dubbele belasting te voorkomen, de contribuabele de bevoegdheid moeten hebben, de betaalde belasting af te trek ken van zijn aanslag in de inkomstenbe lasting. Niettemin zullen drie voordeelen verkregen kunnen worden. Vooreerst zal de kans of fraude worden verminderd. In de tweede plaats zullen bezitters van zoogenaamde goederen in de doode hand, welke onder het bestaande recht voor hun onroerend bezit wel grondbelasting be talen, maar voor hun effectenbezit ge heel vrijloopen, ook ten aanzien van dit laatste in een zakelijke belasting getrof fen worden. In de derde plaats zal de couponbelasting geheven kunnen worden van Nederlanders, die Nederlandsche ef fecten bezitten en wegens verblijf in het buitenland niet in de inkomstenbelasting worden aangeslagen. Intusschen vereischt de materie een voorafgaand nauwkeurig onderzoek, ook ter voorkoming van dubbele belasting. Een eventueel ontwerp zal daarom in geen geval vóór 1 Januari 1934 in wer king kunnen treden. Opcenten op de dividend- en tantième- belasting worden reeds geheven ten be hoeve van het Leeningsfonds 1914 en van de gemeenten. Te zamen tot een getal van 81. Verhooging daarvan ware, vooral op dit oogenblik. kwalijk te verantwoorden De successiebelasting leent zich niet voor een tijdelijke verhooging, omdat deze belasting niet leder jaar betaald wordt door alle contrityiabelen die daarvoor in aanmerking komen. Ten slotte geldt tegen een verhooging juist in dezen tijd het ernstig bezwaar, dat het realiseeren van vermogensbe- standdeelen thans meermalen niet zon der groot verlies kan geschieden. Dit laatste argument geldt mede tegen een heffing-in-ééns, afgezien nog van de overweging, dat het uiterst bedenke lijk zou zijn, indien men voor het sluitend maken van het gewone budget heffingen- in-ééns ging invoeren. De rijwielbelasting is een der middelen van het Wegenfonds en kan dus niet dienen om de gewone uitgaven te dekken. Een belasting op radiotoestellen zal in de aanhangige weelde-verterlngsbelasting kunnen worden opgenomen en daar kun nen strekken ter opvanging van wat ten gevolge van de gewijzigde tijdsomstandig heden de opbrengst beneden de destijds gemaakte raming zou blijven. Een vroeger beginnende progressie bij de voorgestelde opcenten op de Gemeen tefondsbelasting zou de opbrengst dier opcenten niet verhoogen, maar vermin deren. De ontmunting van het zilvergeld en de vervanging daarvan door nikkel is een aangelegenheid, die te veel kanten heeft dan dat zij in deze Memorie ook maar eenlgszlns tot haar recht zou kunnen ko men. Zoowel de afgetreden President van de Nederlandsche Bank als de tegenwoor dige President, zijn van meening, dat op dit oogenblik stappen in die richting be slist moeten worden ontraden. Het is de regeering niet duidelijk, hoe het geschetste euvel van den toenemen- den invoer van automobielen in onder- deelen afdoende zou kunnen worden te gengegaan zonder die onderdeelen in elk geval te belasten. Intusschen moge hier worden opge merkt, dat door de voorgestelde heffing van invoerrecht op onderdeelen, voor wat in het verslag een bona fide auto-con structiebedrijf genoemd wordt, niet geheel het voordeel verloren gaat, dat het gevolg ls van de bestaande tarief-wetgeving. De regeering kan dan ook geen aanlei ding vinden de voorgestelde heffing op automobiel-onderdeelen te wijzigen. Evenals vele Kamerleden, verwacht de regeering, dat.fie 30 opcenten op het com- penseerend invoerrecht van sommige soorten van suiker voor de schatkist geen belangrijke baten zullen opleveren. Zij hebben echter gemeend dit recht niet anders te moeten behandelen dan over eenkomstige rechten welke van andere accijnsgoederen worden geheven. Wat het invoerrecht op thee aangaat, moge worden opgemerkt, dat zelfs de verdriedubbeling van het recht in 1924 de consumptie van thee hier te lande niet blijvend heeft verminderd. Zonder navordering zouden kapitaal krachtige importeurs groote partijen goe deren zonder betaling van de verhoogde rechten inslaan en hiermede dan bij la- teren verkoop óf abnormale winsten ma ken óf de markt bederven voor kleine concurrenten. Onmiddellijk na de indie ning van het wetsontwerp hebben zich reeds sterke symptomen daarvan ver toond. Beperking van de navordering tot het geen door een importeur meer is inge voerd dan in het overeenkomstig tijdperk van de vorige twee jaren door hem is verkocht, is onuitvoerbaar. Dat de expediteurs en andere aangevers zich reeds nu dekken tegen eventueele insolvabiliteit van hen. voor wie zij de sedert 29 September jl. voor navordering in aanmerking komende goederen hebben aangegeven, is begrijpelijk en redelijk. Ofschoon met het oog op de daling van de prijzen der grondstoffen en de vermin dering van productiekosten wellicht aan de mogelijkheid zou kunnen worden ge dacht, dat de brouwerijen een gedeelte van de voorgestelde accijnsverhooging op bier voor hare rekening nemen, acht de regeering het wel waarschijnlijk dat deze verhooging, althans voor een groot deel, zal worden afgewenteld op den consument DIENSTBODE MET EEN MES GESTOKEN. Daad van vrocgeren verloofde. Gisteravond om acht uur is een moord aanslag gepleegd ten huize van mr. De J. in de Balistraat te Den Haag. Op dat uur werd er aangebeld door den vroegeren .verloofde van de dienstbode. Toen het meisje de deur opende, zette de man zijn voet tusschen de deur cn den drempel cn begon een gesprek met haar. Het meisje w-as niet van zins den man langer aan te hooren, waarop de man een mes trok en het meisje ernstig in de borst ver wondde. Door den Geneeskundigen Dienst is zij naar het ziekenhuis vervoerd, doch haar toestand was van dien aard, dat zij, na verbonden te zijn, weer naar de Bali straat vervoerd kon worden. Het mes, dat de dader had weggeworpen, werd in de buurt door de politie gevonden. De dader, die bekend is, is op het oogenblik nog voortvluchtig. Crt. ZEILSCHIP GESTRAND. Het zeilschip „Sappemeer n", schipper P. Schot, is naar uit Wemeldige wordt ge meld, tijdens stormweer nabij Gorishoek gestrand. De sleepboot „Adja" van Smit's Ber gingsbedrijf voer ter assistentie uit en heeft het schip, dat het roer had verloren, te St. Maartensdijk binnengebracht. De bemanning was reeds door deii veer man La Rooy van het schip gehaald en in veiligheid gebracht. DE MATA HARI-FILM. De firma Tuscbinski gedagvaard. De heeren J. H. en C. C. Zelle te Rotter dam en A. A. Zelle te Amsterdam hebben de heeren A. Tuschinski, H. Ehrlich en H. J. Gerschtanowitz, allen te Rotterdam, als leden der vennootschap Firma Tuschinski, gedagvaard om hen te sommeeren terstond de vertooning van de film Mata Hari te staken. Requiranten, die de naaste overlevende familieleden van Mata Harl zijn, daar haar beide kinderen zonder nakomelingen zijn overleden, evenals haar gescheiden ouders en haar echtgenoot, stellen vast, dat de film wordt aangekondigd als weergevende de gebeurtenissen uit het leven van Mata Hari. In de dagvaarding wordt verder gesteld, dat „wat er ook zij van de tegen Mata Hari in 1917 geuite beschuldigingen, dat zij spionage gepleegd zou hebben ten nadeele van Frankrijk," waarbij echter „van vele kanten" haar onschuld wordt volgehouden, de moord of doodslag, dien zij in de film pleegt op een Russisch generaal, in werke lijkheid niet door haar is gepleegd. Requiranten zien dus in de vertooning van de film onder de genoemde omstan digheden een onrechtmatige daad. voor de schade waarvan zij de firma Tuschinski aansprakelijk stelt. Met een beroep op art. 271 W. van S. geven zij te kennen, dat deze firma zich' schuldig maakt „aan openlijke tentoonstel ling van afbeeldingen van een inhoud, welke voor voornoemde overledene belee- digend en smadelijk ls." „NR.Crt." TREINBOTSING TE DEN BOSCH ZESTIG WAGENS IN ELKAAR GESCHOVEN. Twee lichtgewonden en aanzienlijke schade Gistermorgen heeft te Den Bosch op het stationsemplacement een treinbotsing plaats gehad, waarbij veertig wagons in elkaar zijn geschoven en twee personen licht zijn gewond. Het was circa vijf uur, toen de ran geerders op het Zuidelijke deel van het emplacement den goederentrein uit Roo- zendaal, bestemd voor Utrecht, hadden ontvangen. Daar in de samenstelling van dezen trein enkele wijzigingen moesten worden gebracht, werd onmiddellijk met het rangeeren begonnen. Juist werd de trein achteruit gezet, toen op het oogen blik, dat de machinist weder begon af te remmen, ongeveer op de helft van den trein de wagons van elkaar raakten en het laatste trelngedeelte op eigen gelegen heid bleef terugrijden. Dit geschiedde met een vrij groote snelheid. Het treinperso neel begreep onmiddellijk de benarde situatie, die ontstaan was, want elke se conde kon een groote goederentrein uit Zuid-Limburg binnenloopen. Al het mo gelijke werd gedaan om het weg rijdende treingedeelte tot staan te brengen, maar men was hierin nog 'lang niet geslaagd, toen tot groote ontstel tenis van den rangeerder in de verte de lichten van den Eindhovenschen trein uit de duisternis opdoemden en met groote snelheid naderbij kwamen. Noodsignalen werden afgegeven doch de duisternis had den Eindhovenschen bestuurder een goed uitzicht belemmerd. Toen hij de signalen herkende, zetten plotseling de remmen met dreunend geweld aan, maar de snelheid van den trein was nog veel te groot. Met een geweldigen slag reed hij op den ran geerenden trein in. De botsing was ont zettend, want de zwaar geladen Eind- hovenaar had 60 wagons achter zich en reed met een snelheid van 40 K.M., waar bij moet worden gevoegd de snelheid dei terugloopende wagens, welke veilig op ca. 20 K.M. kunnen worden geschat. Met donderend gekraak stapelden de wagons zich op elkaar, onmiddellijk achter de locomotief, waardoor deze van den trein losbrak en wegzakte. De balken en wan den der gesloten wagons werden van de onderstellen afgerukt en een tiental me ters ver weggeslingerd. De drie en-vier hoog opgestapelde wa gons sloegen om en vormden een ver schrikkelijke chaos, waardoor alle sporen werden versperd. Van alle kanten snelde het stationspersoneel op het alarm toe en spoedde zich langs de ruïnes om er moge lijke hulp te verlenen. Toen de trein bestuurders en de beide remmers zich kwamen melden werd nog slechts de treingeleider vermist. Dit was de heer Breeaart uit Den Bosch, die volgens voor schrift in den eersten wagen achter den tender moet verblijven. Het bleek, dat deze wagon bijna geheel was versplinterd en onder twee kolenwagens was terecht ge komen. Op het geroep van het treinperso neel werd echter J.ot ieders verbazing on middellijk geantwoord en gelukkig bleek, dat,.de heer Breeaart in zijn netelige po sitie geen groot letsel had bekomen. Met behulp van zijn kameraden is hij uit zijn nauwe cel, die bijna zijn graf was ge worden. bevrijd. Een buitengewoon staaltje van zelfbeheersching toonde deze man, toen hij vóót alle andere zaken eerst zijn spoorwegdocumenten bijeen zocht. Toen bleek ook, dat hij de tegenwoordig heid van geest had gehad om de gasvlam van zijn wagen, welke intact is gebleven, te dooven. waardoor het gevaar voor ont ploffing van ontsnapte gassen uit de hou ders werd voorkomen. Eerst nu meldden zich nog drie andere personen, die nauwe lijks aan den dood waren ontsnapt. Het waren de voorman-rangeerder De Bruin en de beide rangeerders Vermeer en Nij- holt. Deze drie personen waren op het oogenblik van de botsing in het rangeer lokaal aanwezig, dat vlak naast de rails is geplaatst. In zijn val heeft de trein dit lokaal vrijwel-'geheel vernield, hoewel het uit steen is opgetrokken. De drie rangeerders hebben zich het leven gered doordat zij in groote haast zijn gevlucht zoodra het gedreun der remmen van den Eindhovenschen trein hen waarschuwde, dat iets bijzonders ge beurde. Alle drie snelden door het schaft lokaal naar buiten toen terzelfdertijd boven hun hoofd het dak reeds ineen stortte en de deuren begonnen weg te zak ken. Alles kraakte en versplinterde en buiten dreunden en daverden de wagons, die od elkaar reden. Door de duisternis misleid, viel Nijholt door een ruit, terwijl Vermeer in het dradennet van het sein- wezen viel en vervolgens voorover in een draadversperring tuimelde. Het gezicht van den laatste was vol bloed dat uit tal rijke verwondingen vloeide. De vanaf het Station op het eerste alarm gerequireerde geneeskundige hulp was in middels gearriveerd en dr. Feijffer ver leende den gewonde bijstand. De man was door den val buiten bewustzijn geraakt en was naar het seinhuis getransporteerd Nadat dr. De Feijffer hem behandeld had, is hij later naar zijn woning overgebracht. Inmiddels was de- chef van het station Den Bosch, de heer Grotenhuis en diens adjunct, de heer Gorissen, op de plaats van het ongeluk aangekomen. Toen ook de eerste ploeg werkvolk was samenge steld, kon men de situatie overzien. Het bleek dat de omvang van het ongeluk zeer groot was. De uit 60 wagons bestaande trein uit Eindhoven was bijna geheel ver nield en het gevaar, dat de hoog opgesta pelde wagons zouden omvallen, was zeer groot. De ruïnes versperden het geheele uitgangspunt van dit belangrijke station, zoodat alle verkeer moest worden stop gezet, zoowel over Zwaluwe als in de rich ting Eindhoven-Tilburg en in de richting Arnhem-Utrecht, waar geen trein kon binnenkomen of vertrekken. Gebleken is, dat bij het terugzetten van den trein een koppeling en een trekstang zijn afgebroken met het omschreven ge volg. Eerst te kwart over negen kon het ver keer over één spoor worden hervat. MOORDAANSLAG TE IDE. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Op den Goudschen Singel te Rotterdam is Zaterdagmorgen het zesjarig meisje K. van Dijk. dat naar school ging. door een vrachtauto overreden. Het kind is dermate gewond, dat geen hoop op herstel bestaat. De dader is ontkomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten huize van het jeugdige echtpaar J. Laninga te Ide (Groningen) onder De Punt, een inbraak en poging tot moord ge pleegd. Des nachts om drie uur werd de familie, welke haar slaapkamer heeft boven de bakkerij, door een man overvallen, Lanin ga werd met een stuk ijzer een slag op het hoofd toegebracht, waardoor een wonde van 2 c.M. diepte ontstond. Ook de vrouw werd, zij het licht, gewond. Het gelukte haar het electrisch licht aan te knippen, waarop de dader, die gekleed was in pull over en een pet achterstevoren op het hoofd had, op de vlucht ging. Dr. Van den Berg uit Vries heeft den man, wiens toe stand ernstig is. verbonden. Hij mocht niet worden vervoerd. Van deze inbraak en poging tot moord wordt verdacht de 20-jarige bakkersknecht W. W„ die zijn slaapkamer heeft boven de bakkerij, doch geheel geïsoleerd van de woning der familie L. Een geldkistje, dat vermoedelijk het doel van deze inbraak is geweest, heeft hij bij zijn vlucht laten staan. Men vermoedt, dat de jongeman na zijn daad zelfmoord heeft gepleegd. Tot dusver bleef het dreggen in het Noord-Willemskanaal zonder resultaat. RIJNSCHIP GEZONKEN OP DE WESTER-SCHELDE. De opvarenden veilig aan land. Zaterdagmiddag te ruim 4 uur is op dc reede van Ter Neuzen het Rijnschip „St. Marie", 1400 ton groot, gezonken. Het schip was geladen met zand en van Hulst op weg naar Gent. De opvarenden konden met een roeiboot den vasten wal bereiken. Schipper was Florent de Rooy; het schip werd gesleept door de Belgische sleepboot „Truro". Toen de sleep aan de haven voorbijvoer lag het scheef, eenige sleepbooten voeren ter assistentie uit, doch vóór zij het Rijn schip konden bereiken, was het reeds door midden gebroken en gezonken. DE OUDE SCHIPBEEK BUITEN HAAR OEVERS. Belangrijk deel van het Holterbroek overstroomd. De Oude Schipbeek, een zijarm van de Schipbeek, bekend om de verbeteringswer- ken, waarbij tal van werkloozen uit de groote steden dezen zomer waren te werk gesteld, is gisternacht buiten haar oevers getreden, waardoor een belangrijk deel van het Holterbroek bij Holten (Ov.) is overstroomd. Tal van boeren hebben in allerijl hun vee moeten opstallen: enkele boerderijen zijn zelfs door het water inge sloten. De oorzaak van deze overstrooming is gelegen in den grooten regenval der laat ste dagen en het feit, dat de Schipbeek met de vernieuwing van den Wippert- stuw ter plaatse van de overstrooming is afgedamd. Het water moet daardoor ge leid worden door de zeer kronkelige en op sommige plaatsen vrij smalle Oude Schip beek. In normale omstandigheden kan deze den aanvoer wel verwerken. Haar afmetingen zijn echter niet berekend op den geweldigen aanvoer der laatste dagen Het aan de Wippert gelegen werkloo- zenkamp is geheel door het water inge sloten. Door de Nederlandsche Heide maatschappij, die de verbeteringswerken in handen heeft, zijn maatregelen geno men om erger te voorkomen. Ook de rijks- en gemeentepolitie van Holten en de ma rechaussee uit Zutphen waren gister middag ter plaatse. Er bestaat veel kans dat ook een ge deelte van het Lamnschebroek onder wa ter zal loopen. Voor het Holterbroek be staat weinig vrees voor uitbreiding, daar het water boven vallende is. Crt, HEDEN: pROF Leidsche Volkshuis: Lezing met fe-M beelden. 8.15 uur. j^H. Rehoboth (Rapenburg): Spr. ds. T, Rijnsburger, 8 uur nam. Dinsdag. Surin syO» Jeruèl: Bijbelbespreking te 6'/« u. n- - Land Leidsche Schouwburg: Het Nederl. To» neel: „Menschen in 't hotel". 8.15 uur. Nutszaal: Bazaar Toevlucht v. Ch- h86* Jeugdhulp. 3'/i5 en 7—lO'/i uur nam p>'m^ Pieterskerkracht 9: Ledenverg. Z.-H. Ve en I „Het Groene Kruis" afd. Leiden. 8"/: u® In II nam. dire Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sij menkomst "te 8 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscooo Hoogewoerd. 8 uur na tijm „Paragraaf 173". Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. City-Theater Haarlemmstr.. 8 uur nm „Tot de tanden gewapend". Zaterdag nm. 2 uur. Zondag n.m. 2 ut en 4 uur 30. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur n.m „De Reis naar het geluk". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zot. dag n.m 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater Breestraat 8 uur n.ur „Het geheim van den Rooden Kater". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon. dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. De avond-, nacht- en Zondagsdienst derl apotheken wordt van Maandag 17 October tot en met Zondag 23 October a.s. waar. I genomen door de apothekenP. du Crou I Rapenburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dilil Haven 18, telef 85. I RECLAME. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 et Laxeer-Tabletten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60' fl Bij Apoth. en Drogin 8311 m n f de Di ra ni ge vo dr af m de V! SC VI di VI n r k V; a ie ii BRANDEN. e Eergisteren ontstond door onbekend! oorzaak brand in het café-hotel-restauran' „De Leeuw" in de kom van Aalten. Het vuur greep zoo snel om zich heen.» 3 dat aan redden niet te denken viel. Di\ 1 brandweer wist' met drie 'stralen op de mr torspuit de belendende perceelen te bf. M houden. De brand is ontstaan op zolder. I waar schansen waren opgeslagen. Het hotel, dat geheel uitbrandde, was verzekerd. Te Leeuwarden is brand uitgebroken f 9 de N.V. Miedema's Ijzerhandel op m Brol. De brand is ontstaan op de twee: verdieping en sloeg naar den zolder ove I Spoedig stegen dikke dookwolken uit tel I dak op. De brandweer, die het vuur ms I een motorspuit en drie slangenwagens te- I streed, was den brand na ongeveer een mt I meester. Het bovengedeelte van het pani I brandde geheel uit. terwijl in de beneden- I verdieping veel waterschade werd aangi- I richt. De oorzaak is onbekend. Verzekerinc 1 dekt de schade. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ARNHEM Man op den dag van zijn zilveren huwelijksfeest gedood. Gistermorgen ongeveer 11 uur heeft op den Utrechtsche weg nabij het St. Elisa beth's gasthuis te Arnhem een ernstig ongeluk plaats gehad. Daar reed zekere B. J. Roes uit Oosterbeek met z'n rijwiel in de richting van deze plaats. Hij behield de rechterzijde van den rijweg, echter zóó dat nog een ruime baan van den rech terkant van den weg overbleef. Nu is het de gewoonte van sommige autobestuurders om niet zooals de ver keerswet voorschrijft links in te halen, maar rechts, teneinde de groote bocht te vermijden. Zoo haalde een autobestuur der genoemden R. eveneens in, maar gaf eerst dan signalen, waardoor de fietser nog meer naar rechts uitweek met het gevolg, dat hij door de auto werd ge grepen. De man geraakte bekneld tusschen bumper en radiator en werd zwaar ge wond opgenomen. Niet lang, nadat het ongeluk had plaats gehad, was de motor politie onder leiding van inspecteur v. d. Kraft aanwezig tot het instellen van een onderzoek. Hulpvaardige handen droegen den zwaargewonde in het St. Elisabeth's Gasthuis, waar hij na een half uur over leed. Het bleek dat de man juist gisteren z'n 25-jarig huwelijksfeest vierde en voor zaken even naar Arnhem was geroepen. Het motorrijtuig werd bestuurd door een zekeren E. uit Arnhem. De politie maakte proces-verbaal op. M.m. DE MALVERSATIES TE MEEDEN, De aangehouden verdachte in vrijheid gesteld. Men meldt uit Veendam aan de N. R. Crt. Verleden week Woensdag is te Winscho ten in arrest gesteld de 67-jarige voorma lige boekhouder der Stichting Meedener Woningbouw te Meeden, H. JSch., bouw kundige aldaar. Hoewel zijn gevangen houding door de rechtbank te Winschoten was verlengd, is dat college op haar be sluit teruggekomen. S. is voorlooplg in vrijheid gesteld. Een rijksaccountant on derzoekt in hoeverre Si schuldig zou zijn aan verduistering van f, 1273 van den dienst 1929. BUITENLANDSCH GEMENGD. POLITIEKE MOORD OP CUBA. Uit Havanna wordt gemeld, dat de zwa ger van den gouverneur der provincie Ha vanna te Melena door politieke tegenstan ders overvallen en door revolverschoten zoo ernstig gewond is, dat hij kort daarop overleed. Dit is binnen korten tijd het 6de slachtoffer van politieke aanslagen. SCHIP VERGAAN. Een vrachtschip is in het Kanaal van Bristol gezonken. Vier mannen zijn ver dronken. Het vaartuig was geladen niet zand en keerde naar Swansea terug o JACHT OP SMOKKELAARS. De douane te Keulen kreeg bericht, dat een smokkelaarsauto de grens was gepas seerd. Bij Grevenbroich werd de auto voor de eerste maal gezien. Er ontstond een wilde jacht, die pas bij Pulheim nabij Keu len eindigde. Toen de smokkelaar geen uitweg meer zag, sprong hij uit de auto om te vluchten. De douane-beambten schoten op hem en troffen hem in den schouder. De man, die uit Gladbach-Rheydt komt. werd naar het ziekenhuis overgebracht- De smokkelaar oefende zijn beroep reeds bijna twee jaar uit. In de auto vond men een zeer groote hóeveelheid gesmokkeld' tabak. NOODWEER BOVEN FRANKRIJK. Parijs en omstreken hebben van hevig noodweer te lijden gehad. Storm en regen richtten groote schade aan. Op verschil lende plaatsen in den omtrek zijn huizen ingestort. Tengevolge van een rukwin- werd een arbeider, die op het dak van een huis werkte, op straat geslingerd. Hij werd zóó ernstig gewond dat hij korten tijd later overleed. KERK DOOR BRAND VERNIELD. De kerk, waar Mac Donald tijdens zün verblijf in Lossiemouth geregeld ter kerke ging, is gisterenochtend door brand ver nield. Alleen de muren staan nog over eind. 2-5

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6