LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 October 19^SH TELEGRAMMEN. SPORT. BUSLICHTSNGEN. DUITSCHLAND. Weer een rede van von Papen De R.K. arbeiders tegen den rijkskanselier Bloedige politieke botsingen Staking in de Wcserscheepvaart, Meer dan 6000 personen waren gister middag aanwezig toen Rijkskanselier Von Papen op een congres van de Vereenigde Economische Organisaties voor Paderbom en omgeving het woord voerde. Von Papen heeft gedurende meer dan een uur het woord gevoerd en daarbij in de eerste plaats kwesties van economi- schen en socialen aard besproken en ten slotte den binnen- en bultenlandschen po- litleken toestand behandeld. De rijkskanselier zette allereerst het economische plan der rijksregeering en 't doel der economische politiek uiteen. Ar beid en brood te verschaffen en vrij baan te maken voor het herstel van het be drijfsleven is het voornaamste doel. Sinds zijn maatregelen van economlsch- polltieken aard zijn bekend gemaakt, is de koers van de waardepapieren, welke ter beurze verhandeld worden, met ongeveer 21/4 milliard gestegen. Daarbij gaat het niet op speculatieve, doch om belegglns- aankoopen, waardoor de credietbasis van het Duitsche bedrijfsleven aanmerkelijk is verbreid. Door den beteren toestand van de bedrijven en de arbeidsmarkt heeft de Rijksminister van Financiën reeds thans kunnen besluiten de maandelijksche bij drage in de crisis-steunverleening aan de gemeenten in October te verhoogen van 50, tot 60 millioen Mark, terwijl in Novem ber dit bedrag met nog 5 millioen zal wor den verhoogd. De sterk gecritiseerde machtigingsver ordening inzake de sociale politiek zal de sociale instellingen in stand moeten houden, In dit verband refereerde de Rijkskan selier aan een open brief van de Katho lieke arbeidersorganisaties, waarbij hij er onder grooten bijval den nadruk op legde dat hij gaarne een beroep laat doen op zijn katholiek geweten. De rljkskanseliei moet het evenwel in hooge mate bedenke lijk achten, indien door verantwoordelijke geestelijke leiders van de katholieke arbei ders de indruk wordt gewekt alsof door toedoen der regeering de welvaart uit het land wordt verdreven. Uit dezen open brief spreekt op zoo krasse wijze dat de uitwer king welke het economisch plan der rijks regeering in sociaal opzicht moet en zal hebben, niet wordt erkend dat de rijks kanselier dit op treden niet genoeg kan laken. De rijkskanselier behandelde vervolgens handelspolitieke kwesties. Tegenover de critiek der regeling van den invoer van zekere landbouwproducten schilderde Von Papen den ernstigen nood toestand van den landbouw, welke er toe leidt den invoer van zekere levens middelen aan een regeling te onderwerpen Juist de con tingen teering van den Invoer treft de consumenten het minste en be schermt de nationale productie. Ten aanzien van den tegenstand van het buitenland tegen de contingentee- ringsplannen sprak de rijkskanselier de verwachting uit dat de huidige moeilijk heden spoedig zullen zijn overwonnen cn wel des te sneller naar mate onze partners bij de onderhandelingen zullen inzien dat hier sprake is van noodmaatregelen tot redding van den Duitschen landbouw en dat onze maatregelen urgent zijn. Nadruk kelijk sprak de rijkskanselier de geruch ten tegen dat de contingenteeringspolitlek mogelijk de valuta in gevaar zou kunnen brengen. Een dergelijk gevaar bestaat niet. De bewering komt dan ook niet van een instantie welke de verantwoordelijkheid draagt voor de valuta. Het verwijt dat de economische politiek tot tweespalt leidt, verwierp de rijkskanselier door er op te wijze dat een economische politiek moet worden gevoerd welke alle takken van nij verheid binnen het mogelijke beschermt voor de volledige instorting. Het moet de taak van iedere rijksregeering zijn de, grondproductie van het land te bescher men als basis voor de moreele en matc- rieele wedergeboorte van de natie. De rijkskanselier behandelde voorts uit voerig de kwestie der buitenlandsche schulden. Al is het, aldus Von Papen, ook gelukt in korten tijd meer dan vijf milliard mark op buitenlandsche leeningen terug te betalen, zoo is het niet mogelijk thans nog eens kapitaal naar het buitenland te laten gaan. Daarom moet verwacht wor den dat boven het bestaan van het Stlil- lialteverdrag het buitenland het bedrag der aan Duitschland geleende gelden zal consolideeren. De rijkskanselier wees er daarbij op dat Duitschland ter economi sche wereldconferentie het standpunt zal innemen dat de schuldenaar zijn verbin tenissen slechts kan nakomen door een be taling in waren. Tot slot gaf de rijkskanselier een kort overzicht van den politieken toestand. Een krachtig staatsbestuur is noodig om de factoren van onzekerheid zoo mogelijk terzijde te stellen en het volk het gevoel te geven dat het wordt geleid. Uit dien hoofde heeft de rijksregeering, wat de buitenlandsche politiek betreft, den strijd moeten opnemen voor het recht en de vrijheid van Duitschland. Wij willen niet bewapening tot den stand van wapening van onze buren, doch ontwapening van geheel Europa en de geheele wereld: ge lijk recht en gelijke vrijheid. Ten aanzien van de binnenlandsche po litiek wees de rijkskanselier nog eens op hetgeen hij te Munchen heeft gezegd over den opbouw van den staat. Sinds het noodzakelijk is geweest een rijkscommis sariaat voor Pruisen in te stellen, wordt meer en meer erkend, dat het noodzake lijk is het rijksbestuur te wijzigen. De kanselier besloot zijn uiteenzetting met een waarschuwing tot de economische leiders van wie groote verwachtingen wor den gekoesterd. In dit uur gelden al onze krachten, ons denken en ons handelen. ..Met Hindenburg voor een nieuw Duitschland." De redevoering van den rijkskanselier werd met grooten bijval begroet. Boven geciteerde open brief is van de voorzitters van de R.-K. arbeidersvereni gingen en de voorzitters der daarbij behoo- rende diocesen Daarin wordt o.m. gezegd: Wij zijn als zielverzorgers en door onze positie in de arbeidersbeweeing bekend met de stemmingen en de verlangens van de arbeiders. Wij moeten vaststellen dat nog nooit een zoo groote onrust onder de ar beiders heeft geheerscht Dat vervult ons met grooten zorg voor de arbeidersklasse niet alleen maar ook voor den staat en voor de zaak van 't christendom. Daarom voelen wij ons verplicht te zeggen, dat u op deze wijze ons vaderland niet kunt dienen. Met uw economisch program hebt gij niet het particulier initiatief maar het commu nisme een kans gegeven. De grondvesten van onzen staat worden ondermijnd. Wat moet er van Duitschland worden wanneer de gedachte Macht voor Recht" ook post gaat vatten bij volksdeelen. die vroeger daarvan vrij waren?" De brief eindigt met de woorden: „Heer Rijkskanselier! Gij kunt en moogt op de zen weg niet voortgaan!" Nu de verkiezingscampagne weer in vol len gang Is beginnen ook de politieke bot singen weer. Ongeveer 400 nat.-soclalisten in uniform trokken gisterochtend door de Noordelijke wijken van Dortmund en deelden verkie- zings-propagandablljetten uit onder de ar beiders-bevolking, Omstreeks 10 uur wer den zij door communisten aangevallen, die oa met steenen wierpen en schoten losten. De politie slaagde er in de vechtenden te scheiden. Even later kwam het echter op nieuw tot botsingen, waarbij de politie met vuurwapens en gummiknuppels moest in grijpen. Een Hitlerlaan en een vrouw, die met de gevechten niets uitstaande had, werden gedood. Twaalf personen werden zwaar gewond, waaronder ook een politie agent. Te Leipzig werden drie Nazi's zwaar ge wond en ook in Berlijn vielen enkele ge wonden. De Bondsleiders van den Stahlhelm heb ben een open brief gepubliceerd, waarin zij o.a. zeggen: ..Onder den indruk van de nieuwe bloedige gebeurtenissen te Ham burg. wenden wij ons nogmaals tot den verantwoordelijken leider Hitler, die, wan neer hij zou willen, aan het bloedvergieten een einde zou kunnen maken. Niet de ge wone leden van de N.S.D.A.P. zijn de ware schuldigen, maar de leiders sprekers en redacteuren der Nat.-Soc. bladen, die een onbegrensden en onverantwoordeltjken haat prediken tegen ieder, die hun poli tiek inzicht niet deelt. Hen treft in de eerste plaats de volle verantwoordelijkheid voor het dagelijks vergoten Duitsche bloed en de smart, die geleden wordt in vele Duitsche gezinnen." Op de Weser is een staking uitgebroken. Alle scheepvaart is stil gelegd. OOSTENRIJK. Bloedige politieke botsing. In het Weensche district Simmering heeft gistermorgen een schietpartij plaats gehad tusschen een afdeeling nationaal- socialisten en een aantal sociaal-demo craten. De natlonaal-socialisten hadden te Sim mering een bijeenkomst belegd. Toen een afdeeling S.A.-mannen het tehuis der sociaal-democratische arbeiders passeerde, kwam het tot oneenigheden tusschen de politieke tegenstanders. Er werden eemge schoten gelost. Vier nationaal-socialisten werden gedood en dertig personen min of meer ernstig gewond. Voor het leven van twee der gewonden wordt gevreesd. De politie zond onmiddellijk een groot aantal beambten naar Simmering. De beambten zijn het sociaal democratische tehuis binnengedrongen, waar zij een aan tal geweren en pistolen in beslag hebben genomen. Zestig personen werden gearres teerd. Zij zijn onder strenge politiebewa king naar het politiepresidium overge bracht. GRIEKENLAND. Tsaldaris weigert. Tsaldaris heeft, overeenkomstig een be sluit van de Volkspartij, geweigerd met Venizelos deel te nemen aan een coalitie kabinet. Wel wil hij namens zijn partij alleen de regeering aanvaarden, doch daartoe mist hij de vereischte meerder heid in de Kamer. Men spreekt thans over een kabinet Kafandaris, met steun van de Venizellsten. Als de Agence Radio goed is ingelicht, zou Zaimis, de president van de republiek, gedreigd hebben af te treden als er geen coalitiekabinet tot stand komt. Mocht hij zijn bedreiging volvoeren, dan zou men weer een beroep willen doen op admiraal Kondoeriotis, die al menigmaal als presi dent de republiek uit een impasse gered heeft. FINLAND. Met geweld uit de gevangenis gezet. De regeering besloot vier van de elf gearresteerde Lappo-leiders in vrijheid te stellen. Deze vier leiders weigerden echter unaniem de gevangenis te verlaten, als het vrijlatingsbeslult niet tot de overige zeven gevangenen zou worden uitgebreid. Zij verklaarden hun hongerstaking te willen voortzetten. Dientengevolge zagen de autoriteiten zich verplicht de viel vrijgelatenen met geweld uit de gevangenis te verwijderen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Japan over het Lytton-conflict. Naar verluidt, is het Japansche ant woord op het rapport Lytton thans gereed. Het zal worden toegezonden aan de leden van den Volkenbond en aan de regeerin gen van de Vereenigde Staten en van de Sovjet-Unie. In dit antwoord wordt o.a. geconstateerd 1. Het rapport Lytton vertoont op ver schillende punten een anti-Japansche strekking 2. Door het ingrijpen van de Japansche troepen is het gelukt orde en rust in Mandsjoerije te herstellen (Sic!). 3. In China bestaat geen geordende staat. Er heerscht veeleer anarchie. 4. De Chineesche regeering draagt de verantwoordelijkheid voor de anti-Japan- sche beweging, in het bijzonder voor den handels-boycot. 5. De Volkenbondscommissie heeft niet de juiste oorzaak van het Japansch- Chineesche conflict geconstateerd. Wan neer men de aanleiding van het Japan- che ingrijpen in Mandsjoerije had begre pen, dan had men de schuld niet op Japan geschoven. 6. De bommejl, die in het begin van De cember 1931 óp den Zuld-Mandsjoer!j- schen spoorweg zijn geworpen, waren de eerste aanleiding tot het Japansche in grijpen. 7. De afwijzende houding van de Volken bondscommissie inzake de erkenning van den Mandsjoerijschen staat is te verkla ren uit een niet kennen van de politieke situatie. 8. De Japansche regeering wijst een onder internationale controlestelling van Mandsjoerije af. daar deze oplossing onder alle omstandigheden onuitvoerbaar is. 9. De Volkenbondscommissie heeft haar conclusies getrokken op grond van onge veer 1500 brieven, die zij heeft ontvangen van anti-Japansch-gezinde particulieren. Het volledige Japansche antwoord zal eind October te Genève en te Tokio wor den gepubliceerd. HET PROCES TUSSCHEN PRUISEN EN HET RIJK. LEIPZIG. 17 Oct. (V. D.i. In de voort gezette zitting van het Rijksgerechtshof vatte de Pruisische vertegenwoordiger dr. Brecht het Pruisische standpunt ten aan zien van artikel 48 in een enkel overzicht samen. Zelfs wanneer men aanneemt dat het Rijk het recht had om van artikel 48 gebruik te maken, geldt dit niet voor de omstandigheden waaronder zij dit tegen Pruisen heeft gedaan. De Pruisische regee ring werd verweten haar afhankelijkheid van de K. P. D. in den Landdag, de rede van Grzesinski te Maagdenburg, de rede voeringen van Severing en Grzesinski, de wijziging van het reglement van orde van den Landdag, het uitstel van de benoeming eener nieuwe regeering. het aanleggen van een verkeerde maatstaf bij het uitreiken van wapenvergunningen en het over schrijden van de begrooting. Dit alles is echter geen plichtsverzuim tegenover het Rijk in den zin van de eer ste alinea van artikel 48. En zelfs indien dit zoo zou zijn had het ingrijpen van het Rijk door een ultimatum voorafgegaan moeten worden. Tenslotte hadden de maatregelen na eenigen tijd weer opgehe ven behooren te worden. Bovendien heeft de Rijkskanselier na 13 Augustus zelf steeds strengere maatregelen tegen de na tionaal-socialisten moeten nemen. ROODE JEUGD-DEMONSTRATIE TE LONDEN. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). Gisteren is te Londen een groote demonstratie ge houden. waaraan verschillende Roode jeugd-organisaties deelnamen, teneinde te protesteeren tegen de economische politiek van de regeering. Een groot aantal politiemannen te voet en te paard begeleidde den stoet. Ook de hooge politie-autoriteiten waren in auto's aanwezig, evenals een aantal manschappen van de motor-brigade. Ongeregeldheden hadden niet plaats en toen de politie na een aantal redevoe ringen bevel gaf de demonstratie te ont binden .werd hieraan na een korte bespre king gevolg gegeven. VEREENIGDE STATEN. Verkiezmgsredevoering van Huover New-York in moeilijkheden. In een verkiezingsrede verklaarde Hoo ver. aat het aannemen van zijn voorstel om de bewapening met een derde te ver- minaeren aan de vereenigde Staten jaar lijks meer dan zuo millioen dollar zou be sparen, terwijl het de kooparacht van Europa met aulzend millioen dollar zou verhoogen. Ten aanzien van de aanstaande econo mische wereld-conferentie verklaarde hij, dat deze veel moeilijkheden uit den weg ral ruimen. Verder verklaarut hij zich een tegen stander van de schrapping van de oorlogs schulden; het democratische voorstel om de invoerrechten te verlagen, waardoor vol gens hem de koopkracht van Europa ver groot zal worden, acht Hoover niet in het voordeel van de werklieden er. land bouwers. Hoover verklaarde ten slotte, dat de Vereenigde Staten niet verantwoordelijk zijn voor de wereld-depressie. De leiders van de democraten zien ge heel de dood of verminking van zoovele duizenden jonge menschen tijdens den oorlog en de vergrooting .an de legers van 2 tot 5 millioen man en de revoluties in Rusland en China, over het hoofd. Zij vergeten geheel de dumping van den handel door Rusland in zijn pogingen om geld te verkrijgen tot het bereiken van zijn doel. Amerika heeft zooveel eigen middelen, dat het er kan komen op eigen kracht. De stad New-York kan de stedelijke ambtenaren en beambten per 1 November geen salaris uitbetalen. De New-Yorksche bankiers hebben het verzoek van den directeur van financiën een nieuw crediet te verstrekken, afgewezen. Nieuwe credlet- verleening wordt afhankelijk gesteld van de door den vroegeren burgemeester Walker aangekondigde bezuinigingsmaatregelen. Hiertoe behooren salariskorting voor de gemeente-ambtenaren en conversie der stadsleeningen De toestand is des te erger aangezien de werkloozenvoorzorg in den a.s. winter zeer hooge bedragen zullen vereischen. IJMU1DEN, 17 Oct. V1SCHP1 ZEN Tarbot per K.G. f. 1.25—0.85, Giiet per kist van 50 K.G. f. 39—17, Tongen per K.G. f. 1.70—1.20, Middelschol per kist van 50 K.G. f. 28-26, Zetschol 1.28 20.50, Kleins Schol f. 25—5.50, Schar f.18 50—11, Tong schar f. 43—35, Roggen per 20 stuks 1.21 13, Vleeten per stuk f 3.102.25, Pie.er- man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.40—1.60, Groote Schelvisch f. 40—18, Middel Schelvisch f. 26 50—16, K'.e'nmiddel Schelvisch f. 22.50—7.50, Kleine Schelvisch f. 13.50—2.80, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f72—28, Gullen per kist van 50 K.G. f. 18—1.10, Lengen 'per stuk f. 1.40—0.8S, Wijting per kist van 50 K.G f.4 60—1.30, Koolviseh per stuk f. 1.25—0.20, Makreel per kist van 50 K.G. f. 13—3. 688 kisten versche haring f.6 3 90 p. kist. Aangekomen 20 Stoomtrawlers: H.C. 114 inet f.320J, O.N. 60 mei f.5500, R.O. 16 met f.3800, R.O. 9 met f.4700, IJM. 5 8met t. 2700, IJM. 147 met f.3700, 1JM. 176 met f.3600, IJM. 138 met f.2100, IJM. 40 met f.1200, IJM. 87 met f. 2S00, IJM. 16 met f.4800, IJM. 8 met f. 3400, IJM. 18 met f.2800, IJM. 90 met f.2700, IJM. 50 met f.3000, IJM. 183 met f.2500, IJM 15 met f.2200, IJM. 106 met f.1100, IJM. 88 met f.2600, IJM 177 met f.4000. 8 loggers: IJM. 204 met f.450, K.W. 5 met f.1260, K.W. 144 met f. 98J, K.W. 178 met f.580, K.W. 112 met f.610, K.W. 28 met f. 363, K.W 167 met f.720, K.W. 89 met f.1170. 3 Deensche kotters: E. 110 met f.305, F.N. 405 met f.1170, F. 66 met f.690. 2 Engelsche haringdrilters: L.T. 151 met f.909, L.T. 746 met f.1224 voor versche haring. K.W. 153 met 341 kantjes, K.W. 25 met 390 kantjes pekelharing voor Katwijk. Perron H. S. M. Op werkdagen: Richting Amsterdam Rotterdam Utrecht 3.—*' 3.—" 5.15*® 7.— 10.40 10.40'i 15.55 13.30 13.30 20.10 15.15 16.— 14.30 16.20 16.20 17.50 16.50 19.20 22.— 23.05 22.45 Des Maandags en daags na een feestdag niet. •s De verzending geschiedt door tus- schenkomst van het hoofdkantoor. Op Zon- en Feestdagen: 3,— 3.— 22.56 22.—*= Station Heerensingcl Bus aan den trein, niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12,35 16.27 18.44 ZWEMMEN. INJECTIE OF INFECTIE? Er is van injectie geen sprake, zegt de heer van der Putten. In ons Sportblad geven wij een artikel tje weer van medische zijde over de on mogelijkheid, dat mevr. PhilipsenBraun in Amerika een injectie in haar been zou hebben gekregen. Thans heeft de heer Van der Putten, de trainer der athleten en de masseur der geheele ploeg in een propaganda-vergadering te Apeldoorn op een desbetreffende vraag daaromtrent niet onbelangrijke mededeelingen gedaan. Hij en Berger behoorden onder het be langstellend publiek toen Zus in de demi finale uitkwam. Zij vonden dat Zus niet goed zwom. De heer v. d. Putten begaf zich daarop naar zijn hotel en kwam toevallig in een autobus waarin mevr. Braun, haar dochter en nog 2 dames zaten. Mevr. Braun en Zus huilden. Zus had n.l. in eens zoo'n pijn in haar been gekregen. De heer v. d. Putten is met de dames naar haar hotel gegaan, heeft het been onderzocht en gemasseerd. Volgens hem was een spier gezwollen. Plotselinge kramp in de spieren komt bij zwemmen veel voor. De opgezette spier was ook goed voelbaar. Hij raadde Zus aan een warm bad te nemen waar aan zij direct gevolg gaf. De heer v. d. Putten wilde de verantwoordelijkheid niet dragen alleen in deze zaak iets te zeggen. Hij zeide dus.dat er een dokter bijgehaald moest worden. Een dokter kwam, hij schreef heete omslagen voor, maar het hielp niets. Een andere dokter werd ont boden die zeide, dat het been koude om slagen noodig had. De pijn nam toe. Zus is vervolgens naar het hospitaal gebracht. Mevr. Braun had hier eerst nogal bezwa ren tegen, maar de hoofdleiding wist haar van de noodzaak te overtuigen. Een 7-tal doktoren, zoo vertelde de heer v. d. Put ten. constateerden daar, dat Zus door een gevaarlijke spin, die zeer zeldzaam voor komt. was gestoken. Dat zeldzame heeft blijkbaar geinspireerd tot het verhaal, dat haar een injectie zou zijn toegediend. De heer van der Putten bekende bij het hoo- ren hiervan stilletjes gelachen te hebben. Zooiets leek hem wel heel erg gezocht, want een injectie dient men zoo maar niet ongemerkt toe. Als je een prik voelt schrik je toch en roept „Au" Zulks is bij Zus niet voorgekomen. Bovendien bestond er ge heel geen aanleiding (en in 't algemeen deed men dat ook niet) om Zus als ge vaarlijk voor het kampioenschap te be schouwen. o BILJARTEN. LISSER BILJART KRING. De eerste uitslagen luiden: lste Klasse. Excelsior I—O.N.A. I 1—1 2de Klasse, Excelsior 2Dommering I 40 L. U. T. O. 2—L. U. T. O. 3 2—2 Excelsior 2Krijt o. T. 1 31 3de Klasse. L. U. T. O. 4—L. U. T. O. 5 4—0 Dommering 2Dommering 3 40 Excelsior 3Ons Genoegen 22 4de Klasse. L. U. T. O. 6—L. U. T. O. 7 2—2 Dommering 4Dommering 5 31 Het programma voor deze week luidt: Heden: Excelsior 3Dommering 2; V. I. O S. 1Excelsior 2; Dommering 1 L. U. T. O. 2. Morgen: Ons Genoegen IKrijt op Tijd 1; Dommering 3—Dommering 2. Donderdag 20 Oct.: O.N.A I—L.U.T.O. 1; Excelsior 2—L U. T. O. 3; L. U. T. O. 6— O. G. 3. Vrijdag 21 Oct.: L.U.T.O. 8—L.U.T.O, 7. OPEN BRIEF VAN LOEBE AAN HINDENBURG. BERLIJN, 17 Oct. (V.D.) De vroegj president van den Rijksdag. Loebe. puV ceert in de .Vorwaerts" een „open brittl aan Hindenburg. Hierin wordt gezegd: i>|! Rijkskanselier Von Paptn heeft te Mueul' chen wijzigingen in de Rijksgrondwet J- uitzicht gesteld, welke neerkomen op eg vernietiging van de belangrijkste rechte van het volk. Hij heeft zich daarbij uit- drukkelijk beroepen op een hem door dE .RÜkspresident gegeven opdracht", e, heeft de bedreiging geuit, dat hij „den sj en de macht" heeft om deze wijziging^ met succes door te voeren. De vraag is gerechtvaardigd of er we-, kelijk een opdracht van den Rijkspreslde;-1 is om een dergelijke vernietiging van rechtsn van het volk te doen geschieden! Vorm en inhoud van de aankondiging mj. ken het onwaarschijnlijk, dat de Rijkspre. sident een opdracht in deze richting ge. geven kan hebben. Loebe herinnert den Rijkspresident aai zijn toespraak bij zijn beëediging op i; Mei 1925. waarin Hindenburg gezegd heel: dat de Rijksdag en de Rijkspresident teza-| men behooren, want zü zijn beide recht-l streeks door het volk gekozen. Beiden te zamen vormen de belichaming van de so« verelniteit van het volk. welke de groni. slag van ons geheele grondwettig leve: vormt. In den brief van Loebe wordt dan verde: per gezegd dat Von Papen thans een ontreet noe ting van den Rijksdag afkondigt. Eerst teii Kamers in Duitschland zijn tot dusvei Me Heerenhuizen geweest, die de rechten vat de volksvertegenwoordiging doorkruis/: en ophieven. Ook duikt in andere gedeel ten van de rede van Von Papen zelfs dt mogelijkheid van de instelling van dwerg- monarchieën in eenige landen weer op. iMllioenen volwassen Duitschers vragen thans of de Rijkskanselier werkelijk een opdracht van den Rijkspresident tot dezet teruggang heeft gekregen. Wanneer di Duitsche grondwet door de regeerenden i boven niet wordt geëerbiedigd, dan zijn staatsburgers ook niet meer tot naleving verplicht. Dan zal de staatsorde instorte: vj] I VOl dai FRANSCHE SENAATSVERKIEZING. vai tlia eili do< me de] ku: PARIJS. 16 Oct (Reuter). Bij de deeltelijke verkiezingen voor den Senaat, uit voor 1/3 van de zetels, werden tot nu toe lai herkozen: Paul Boncour. Poincaré, René *ei Besnard, en de vice-president van de Se-1 naat Rabier. Nog 57 van de 111 zetels mo™ ten worden bezet en hiervoor is een tweea verkiezing noodig. ie Tc la: kl Wi kr de PARIJS, 16 Oct. (Reuter). Volgens statistiek van den minister van binniv landsche zaken behaalden bij de Senaat I verkiezingen gisteren de Linksch Demo cratisch Radicalen en de Radicaal socia- l listen beiden een zetelwinst van 9 zetels. De Linksch republikeinen verliezen twee I zetels, evenals de republikeinsche unie, de democratische unie en de radicalen, ter- j wijl de socialisten een zetel verliezen. De communisten behaalden geen enkele zetel. o DE DUITSCHE VERKIEZINGSCAMPAGNE 11 BERLIJN, 16 Oct. (Wolff). De leider van J de Duitsch Nationalen Hugenberg teelt heden in een leiders-vergadering een rede I gehouden, waarin hij zijn sociaal prograu uiteenzette. Volgens hem bestaat dit nit uit het bevorderen van een verzoening tus I schen kapitaal en arbeid, doch in een be I vordering van de kolonisatie op het platte- J land, de concentratie van de industrie e: I de bescherming van het familie-leven. De I Duitsch Nationalen strijden hiermede te- I gen het Marxisme. In een nationale staa: ,1 heeft het kapitaal een dienende, verant- woordelijke positie. COBURG, 16 Oct. (Wolff). Ter gelegen- i heid van den tienden verjaardag van ne ,1 eerste rede van Hitier buiten Muenchen, 1 heeft de Nationaal-Socialistische partij he- I den alhier een groote demonstratie geor- ganiseerd. waarop ook Hitier zelf het I woord voerde. Hij herinnerde aan de afge- 'I loopen tien jaren en verklaarde, dat indien E zijn tegenstanders meenen. dat de partij in I staat van ontbinding verkeert zij hierop op 6 November bij de Rijksdagverkiezin gen het antwoord zullen krtlgen. Hij hoopt, dat de partij ongeschokt uit den strijd zal treden. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL IN FRANKRIJK. COUTANCES, 16 Oct. (Reuter). Gis teravond is een goederentrein op een per sonentrein geloopen in de nabijheid van het station Cerences. De eerste wagens van den personentrein zijn letterlijk verbrijzeld, evenals vele wa gens van de goederentrein. Tot nu toe zijn zeven lijken uit de puin- hoopen gehaald, terwijl 15 personen zijn gewond, van wie velen ernstig. Volgens de „Matin" zijn er 8 dooden en 20 gewonden. PARIJS, 17 October. (V.D.) Uit het onderzoek is gebleken, dat de schuld aan het ernstige spoorwegongeluk bij Cerences moet worden geweten aan den stations chef van Cerences, die den machinist van den goederentrein had toegestaan op het traject met enkel spoor te rangeeren, hoe wel de personentrein reeds was aangekon digd. Het totaal aantal dooden zal waar schijnlijk stijgen tot negen. BOMAANSLAGEN IN ARGENTINIË. BUENOS AIRES, 17 Oct. Reuter). Te Cordova zijn twee bommen voor de huize» van een tweetal professoren van de medi sche faculteit aan de universiteit ontploft- Een persoon werd gedood en zes gewond- De aanslag wordt toegeschreven aan communistische studenten. De politie ar resteerde een groot aantal personen. BRAND TE MONACO. MONACO, 17 Oct. (Reuter). In het Grand Hotel Cap Martin is een groote brand uitgebroken. De schade wordt op ongeveer een nul* Hoen franc geschat. B-I i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2