r3ite Jaargang MAANDAG 17 OCTOBER 1932 No. 22262 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van i brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTo Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2bs portokosten. oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N V Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann om vergunning tot het oprichten van een confectie-atelier en «U stoffeerderij in een complex perceelen, Belegen aan de Aalmarkt Nis. 22—28, jSErsmanssteeg No. 7, Breestraat No. 82 ^SfMandemakerssteeg Nis. 2, 4 en 6, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G Nis. 1644. 1723. 1810, 134, 1752, 137. 138, 136, 131, 1288 en 1382 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 October 1932. 8359 PROF. KEES OM. Prof. dr. H. W. Keesom. die ruim drie maanden in Zuid-Amerika heeft vertoefd en daar onder meer als vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering hst Interna tionaal Koude-Congres heeft bijgewoond, is Zaterdag hier ter stede teruggekeerd. Prof. Keesom vertelde ons dat het con gres uitstekend geslaagd is. Er waren ge leerden uit alle werelddeelen en er werden interessante mededeelingen gedaan, voor al over het procédé van het snelvriezen van vleesch. groenten en visch. dat in Ame rika zeer veel wordt toegepast. Zelf heeft prof. Keesom één voordracht gehouden ■voor het geheele congres over „Tempera turen beneden 1 gr. Keivin" terwijl hij in de secties verschillende mededeelingen heeft gedaan over de onderzoekingen in het Ka- merlingh Onnes-laboratorium alhier. GOUDEN JUBILEUM. Vandaag is bij de Leidsche Broodfabriek op feestelijke wijze het feit herdacht dat de heer Chr. van Venetiën gisteren vóór vijftig jaar aldaar in dienst trad. Hedenmorgen is hij nadat hij met zijn •vrouw per auto van huis was gehaald in ^tegenwoordigheid van het voltallige college van commissarissen achtereenvolgens ge- [huldigd door den directeur den heer M. [Th. J Mulder en den president-commissa ris, den heer A. Couvée waarbij de gebrui kelijke geschenken werd°n aangeboden. J De heer N. C. F. van Ginkel reikte den jubilaris met eenige welgekozen woorden de fcouden medaille en het diDloma wegens 50-jarlgen trouwen dienst vanwege de Mij. ■voor Nijverheid en Handel uit. UITVOERING „EERSTE LEIDSCHE I KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP. Een goed geslaagde avond. Nu de winter zijn intrede weder gedaan heeft, zijn de repetities voor de Leidsche Tooneelvereenigingen weer begonnen, waarop dan natuurlijk de uitvoeringen volgen. Zoo had dan Zaterdagavond in de concertzaal van „Concordia" de 40ste uitvoering van bovengenoemde vereeni ging plaats, welke gevolgd werd door een bal. Muzikale medewerking voor dezen avond werd verleend door „The Populair Jazz" onder leiding van den heer Nico Dreef, welk orkestje door het geven van vroolijke muziek de goede stemming er spoedig in had gebracht. Te ongeveer half negen verscheen de voorzitter, de heer J. G. v. Heuzen voor het voetlicht en riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de afgevaar digden van verschillende zustervereni gingen. Spr. eindigde met den wensch dat hetgeen dezen avond geboden zou worden tot ieders genoegen zou zijn. Hierna volgde het optreden van den heer J- G. v. Heuzen, die eenige goed gekozen levensliedjes op de hem eigen manier ten beste gaf, waarmede hij, ge hoord het verdiende applaus, veel succes oogstte, evenals de heer J. Ravensberg, die later in den avond optrad als humorist. De klucht, welke ten tooneele werd ge voerd, was getiteld „In den Mist" en ge regisseerd door den heer Nard. Boer. „In den mist", welke klucht zij het ook niet door deze vereeniging reeds meermalen is opgevoerd als „Knap Sam- metje" is een Engelsch blijspel, tintelend van humor en spanning, amusant daarom tot het laatste toe. Zulks bleek uit de lachsalvo's, welke niet van de lucht waren, hetgeen tot eer strekte van alle mede spelenden. Het applaus na afloop was dan ook alleszins verdiend. De dames werden in de bloemen gezet. Een gezellig bal onder leiding van den heer A N. van Wijk bracht het einde van dezen avond, waarop de vereeniging met genoegen kan terugzien. Rest ons te vermelden, dat de heer Piet van uer Pijl heeft gezorgd voor de grimeering. DE ROODE KRUIS-COLLECTE. Naar wij vernemen heeft de Zaterdag gehouden schaal-collecte ten bate van het Roode Kruis f. 455.91 opgebracht en de vlaggen- en bloempjesverkoop f.233 67 te zamen dus f. 689 58. Het vorig jaar bedroeg de totale opbrengst f. 729.81. RADIO IN DE FABRIEK. Naar wij vernemen heeft de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon alhier, zich aangesloten bij het gemeentelijk radio-distributiebedrijf Diverse zalen als sorteerderij. opmakerij strijkerij en de geheele af deeling hand- weefwerk ontvangen nu de uitzendingen uit Hilversum en Huizen. Daar de eerste uitzendingen goed zijn geslaagd, zullen binnenkort od andere af- deelingen eveneens luidsprekers worden aangebracht. De firma Zaalberg die opgericht is in 1770. geeft hiermede wederom blijk mp. den tijd mede te gaan. HET ENSEMBLE KEES PRUIS. Een vroolijke avond. De bekende radio- en gramofoonzanger Kees Pruis is gisteravond in samenwerking met Stella Seemer. Piet Hesse en Willem Ciere voor een volle Stadsgehoorzaal opge treden. Als vanouds werd het een vroo lijke avond. Luimige en ernstige liedies wisselden elkaar af. Kwinkslagen werden ten beste gegeven en een dol blij spelletje in een bedrijf werd opgevoerd. Met veel gepraat en weinig wol bereidde Kees het optreden van het „Ensemble" voor. de eene moD na de andere rolde de zaal in en spoedig leefden de bezoekers in de sfeer van vroolijkheid welke deze op voeringen kenmerkt. Stella Seemer volgde hem op oogstte met haar liedjes vooral het Jordaansche veel succes. Hierna was de beurt weer aan Kees Pruis die behalve de bekende proeve van zijn fluitkunst enkele grenen uit zijn veelom vattend reoertolr ten beste gaf. In samen werking met Piet Hesse werd daarna het blijspel ..Zijn wij Ezels? Ja!" ongevoerd dat vooral Hesse als de oude oom-keukenmeid- bellenmeisie en werkster veel succes bracht Na de pauze zongen Stella S°em°r en Ke^s Pruis nog enkele liedjes tot besluit van dit welgeslaagd optreden. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der Chr. Hist. Jongerengroep hier ter stede zal a.s. Vrijdag een groote bijeenkomst in het gebouw Prekiker worden belegd. Als sprekers zullen dezen avond ontre den ds. M. J Punselie en mr. dr. N. G. Veldhoen uit Voorburg. Muzikale medewerking verleent het groot strijkensemble Taveno directeur Joh. Hazes. Verder wordt de avond afgewisseld door declamatie van eenige leden. N.V. LEIDSCHE AUTO-BOXEN-GARAGE. Uitbreiding van het wagenpark. Bovengenoemde onderneming heeft aan haar wagenpark een belangrijke uitbrei ding gegeven door de aanschaffing van vier nieuwe autobussen merk Citroen Six met stalen carrosserie van de firma Ver heul tc Waddinxveen. De nieuwe Stadsverkeerbussen hebben een uitwendige breedte van slechts 2 M. 10, waardoor zij bijzonder geschikt zi n voor het verkeer in de smalle Leidsche straten en oo overigens toelaatbaar zijn op alle derde klasse-wegen. Door de alen buiten- en aluminimum- binnenwanden is de inwendige breedte slechts drie centimeter kleiner dan de uit wendige. De toerusting is in alle opzichten dienst baar gemaakt aan de twee principes: een intensieve dienst en een lange levensduur. Iedere wagen beschikt over twee van elkaar onafhankelijke verlichtings-syste- men, zoowel voor de verlichting aan de voor- als aan de achterzijde, zoodat even tueele defecten geen stoornis in den dienst kunnen veroorzaken, 's Avonds zorgen zes keurige plafondlamoen voor een heldere verlichting. Elke wagen biedt een ruime zitplaats "aan 23 passagiers, waarbij ge bruik is gemaakt van stelen zitbanken met groen-lederen oekleeding. De wielen zijn voorzien van volballonbanden. waar door het hinderlijke schokken tot een mi nimum wordt teruggebracht. Het ligt in de bedoeling, dat twee bussen in gebruik worden gesteld op de lijn Sta tionTuinstadswiik en twee op het traject StationKoolDark vice versa. Door deze uitbreiding telt het wagen- oark van „Stadsverkeer" momenteel reeds 14 bussen: het beste bewijs, dat deze on derneming niet alleen bestaansrecht heeft, rrrar in een groote behoefte voorziet! Inderdaad zouden vele stadgenooten dit handige vervoermiddel niet meer willen missen. H ANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDFL Wijziging: De Leidsche Handel en Transport Maat schappij, Haagweg 7, Leiden; transport en verkoop plantenafval, Sick. Nieuwe directeur A. Huy, Leiden BAZAAR CHR. JEUGDHULP. Zooals reeds eerder gemeld heeft mor genmiddag de officieele opening plaats van den bazaar der Ver. Chr. Jeugdhulp, welke aanvankelijk in den foyer der Stads gehoorzaal zou worden gehouden, doch door omstandigheden naar het Nutsge- bouw moest worden verplaatst. Dit is om twee redenen Jammer: in de eerste plaats is de foyer grooter en heeft men de ruimte hard noodig, want het be stuur heeft van alle zijden ontzettend veel gekregen en in de tweede daal. is men juist bezig de Steenschuur te asphalteeren en is dus de straat opgebroken. Maar mevrouw SpaargarenVan Pijpen, onder wier beproefde en enthousiaste lei ding deze bazaar weer wordt georganiseerd, laat zich door zulke kleinigheden niet uit het veld slaan. In allerijl smeedde zij een complot met den aannemer en deze be loofde ervoor te zullen zorgen, dat de be zoekers niet de minste hinder zullen onder vinden van deze werkzaamheden, doch gewoon over het trottoir het Nutsgebouw kunnen bereiken! En wat de zaal zelve be treft: ook dat -*zwaar hebben mevr. Spaargaren en haar schare van helpsters ondervangen door met de ruimte te woe keren en elk hoekje en gaatje te benutten voor de uitstaling der tallooze fraaie en nuttige voorw rpen. Neen, we twijfelen er niet aan; de toe vlucht aan het Utrechtsche Jaagpad zal bij deze actie wèl va ?n. Trouwens de opzet verdient zulks ten volle! CHRISTELIJKE MONDACCORDEONVER. „EXCELSIOR". Men schrijft ons: De Chr. Mondaccordeon-vereeniging „Excelsior" heeft een uitvoering gegeven voor de patiënten van het Rijksasyl voor Psychopathen. Het gezelschap dat slechts eenige maanden bestaat, heeft onder lei ding van den heer J. J. van der Reijden hard gestudeerd, zoodat het nu reeds in de gelegenheid was zich voor anderen'te doen hoor en. Vooral maakt indruk de gewijde muziek, welke ten gehoore werd gebracht. Een zeer jeugdige pianist en violist ga ven een viertal nummers ten beste, waar onder van Beethoven, hetwelk voor deze kinderen veel te zwaar was en niet begre pen of voldoende werd aangevoeld. In het gewone genre gaven zij wel blijken van muzikaliteit. Een tweetal patiënten vertolkte eenige nummers voor viool en harmonica. De violist van dit tweetal gaf bovendien acro batiek door met losse strijkstok van zijn instrument een orgel te maken en even eens door op z'n viool „banjo" te spelen. Als acrobatiek wel aardig. De heer Poelstra bedankte na afloop met eenige welgekozen woorden. VRIJMETSELAARSLOGE „LA VERTU". Viering van het 175-jarig bestaan. Op 22 October a.s. zal de Vrijmetselaars loge „La Vertu" haar 175-jarig bestaan herdenken. Ze kreeg op 19 October 1757 haar consti- tutie'orief van het een jaar te voren opge richte Grootoosten der Nederlanden en heeft sedert dien tijd regelmatig gewerkt. Het is gebleken, dat gedurende de eerste jaren van haar bestaan eenige soortgelijke vereenigingen te Leiden gewerkt hebben, die geen Vrijmetselaarsvereenigingen wa ren. Tegen het eind van de 18de eeuw ver- eenigden zich echter deze Vereenigingen tot één: de Vrijmetselaarsloge „La Vertu". De genoemde Loge heeft perioden van minder grooten en grooten bloei gekend, zij is echter nooit gesloten geweest, zelfs niet in de moeilijkste tijden van haar be staan. Achtereenvolgens hield zij hare ver gaderingen in de Schuttersdoelen, het Stadslokaal. de Schermzaal, de Burcht, het Hotel de Zon, het Zwijnshoofd en het huidige gebouw. Vele bekende persoon lijkheden zijn in den loop der jaren lid der Loge geweest. Thans herdenkt zij haar 175-jang be staan. Onder den Invloed der tijdsomstan digheden geschiedt dit in allen eenvoud, 's Middags van half drie tot vier uur zal een receptie plaats hebben; deze receptie wordt gevolgd door een plechtige herden king in den tempel, waarop ook het Hoofdbestuur der Orde en verschillende Loges vertegenwoordigd zullen zijn. Onze stadgenoot de heer P. Dijkstra is geslaagd voor het examen politie diplo ma van den Ned. R.-K. Politiebond. Hedenavond vindt in het Trianon- Theater" de vertoonlne plaats van de spe ciaal voor dit Theater opgenomen geluids film van de voetbalwedstrijd BelgiëHol land. Het dubbelmannenkwartet .Bempre Avanti" onder leiding van den heer Joh v. d. Broek behaalde Zaterdag op het Nat. Zangconcours te Overschle den 3den prijs in de afd Bekroonde dubbelkwartetten. In aanmerking nemende dat vele voor aanstaande dubbelkwartetten uit Neder land aan dezen wedstrijd deelnamen is dit een zeer goede prestatie. Bij den stalhouder Dieben is een schaap geschut, dat op den Hooge-Rijn- delijk uit een rijdende auto was gespron gen. De politie verstrekt inlichtingen aan belanghebbenden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vier-mogendheden-conferentie. Het Bureau van den Volkenbond. Thans zijn met Duitschland besprekin gen Ingeleid over de Vier-mogcnanetien- conferentie. welk plan nog niet is opgege ven. Officieus wordt nu ook den Haag ge noemd als mogelijke plaats van bijeen komst. Maar of Frankrijk daarheen zal willen komen? In de geheime zitting van de Commissie van veertien voor de hervorming van het Voikenoonassecreianaat is na ongewoon moeilijke onderhandelingen en hernaalde telefonische gesprekken met Parijs Rome, Londen en Berlijn overeenstemming oe- reikt, waarbij is toegegeven aan den Duit- schen eisch betreffende verdeeling der be langrijke functies in het secretariaat. Vastgesteld is dat in de toekomst elke mogendheid niet meer dan twee vertegen woordigers in de hooge politieke leiding mag hebben. Volgens het besluit vallen on der deze regeling de posten van secretaris generaal, twee plaatsvervangende secreta rissen-generaal. drie onder-secretarissen de rechtskundige raadsman en de twaalf di recteuren van de afzonderlijke afdeelingen. Door deze regeling moeten een hoogge plaatst Franschman en een Italiaan af treden. De secretaris-generaal zal voor tien jaar worden benoemd, de plaatsvervangende se cretarissen voor acht en de ondersecreta rissen voor zeven jaar. De Volkenbondsraad is Zaterdagavond om 10 uur voor een geheime zitting bijeen gekomen welke ongeveer een uur duurde en waarin de verkiezing van een opvolger van Sir Eric Drummond werd besproken. Tot algemeene verwondering heeft de Raad nog geen besluit genomen. Uit de besprekingen bleek dat alle leden van den Raad in principe voor de verkie zing van den plaatsvervangende secretaris generaal Avenol tot opvolger van Sir Eric Drummond waren, doch een besluit werd niet genomen aangezien men óp voorstel van Duitschland en Noorwegen eerst het besluit van de Volkenbo^dcvergadering over het Bureau en de hervorming van de op perste leiding van het Volkenbonds-secre tariaat wil afwachten. D? Volkenbondsvergadering zal hierom trent hedenochtend een besluit nemen. Hedenmiddag zal de Volkenbondsraad nogmaals bijeenkomen teneinde Avenol officieel tot secretaris-generaal van den Volkenbond te verkiezen. Vervolgens moet dan nog de Volken bondsvergadering haar toestemming geven, hetgeen vermoedelijk op de buitengewone zitting welke in November gehouden zal worden zal geschieden. Avenol zal dan zijn nieuw ambt in Juli 1933 kunnen aanvaarden en tot dan zal Sir Eric Drummond in functie bliiven De nieuwe secretaris-generaal is Fransch staatsburger en 53 jaar oud Voor den oor log was hij aan het Fransche ministerie van financiën verbonden als inspecteur van het financiën-wezen terwijl hij tijdens en na den oorlog, tot aan zijn benoeming bij 't Volkenbonds-secretariaat, financieel attaché bij de Fransche legatie te Londen was. In het jaar 1923 trad Avenol in dienst van het Volkenbonds-secretariaat als plaats-vervang°nd ^oretaris-genpraal. In de Huishoudelijke Commissie van de Volkenbondsvergadering heeft secretaris generaal Drummond gezegd, dat bij de nieuwe verdeeling van het werkgebied in de toekomst aan den Dultschen onder secretaris de leiding van de financleele en economische afdeeling zal worden op gedragen. De vierde plenaire commissie van de Volkenbondsvergadering heeft het voorstel van de commissie van veertien betreffende de reorganisatie van de politieke leiding j van het Volkenbondssecretariaat aange- nomen. Verder werd besloten, dat de lei dende ambtenaren bij hun aanstelling 'n verklaring van loyaliteit moeter afleggen, waarin zij zich verplichten tot volledig stilzwijgen, loyaliteit en consciëntie. Zij moeten beloven, geen aanwijzingen van een regeering te zullen aanvaarden of I vragen en in hun functie uitsluitend het i belang van den Volkenbond te dienen. BINNENLAND. De verhooging t r invoerrechten; memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer (2e Blad). Prof. dr. J. Valckenier Suringar, oud- hoogleeraar tc YVageningen, op 68-jarigen leeftijd overleden. (Binnenland, 2e Blad). De personeelsraad der Ned. Spoorwegen heeft aan de directie verzocht het voorstel tot loonsverlaging in te trekken. (Binnen land, 2e Blad). De verlaging der abonnementsprijzen bij de Spoorwegen gaat op 1 Januari in. (Binnenland, 2e Blad). De Duitsche contingentccringsplannen; onderhandelingen met Italië waarschijnlijk mislukt. (Binnenland, 2e Blad). Treinbotsing te Den Bosch; 60 wagons in elkaar geschoven; twee lichtgewonden en aanzienlijke schade. (Gemengd, 2e Blad). Moordaanslag te Ide (Groningen); echt paar overvallen en gewond; de dader is ontkomen. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Weer een rede van den Duitschcn Rijks kanselier. (Buitenl., Ie Blad). De Engelsch-Iersche onderhandelingen zijn opnieuw mislukt. (Buitenl., Ie Blad). Japan en het Lytton-rapport. (Buitenl., Ie Blad). Bloedige politieke botsingen bij Weenen en in Duitschland. (Buitenl., Ie Blad). De stad New-York in financieele moei lijkheden. (Buitenl., Ie Blad) De opstand in Abessynië is geëindigd. (Tel., Ie Blad). Ernstig spoorwegongeval in Frankrijk. Vele dooden en gewonden. (Tel., Ie Blad). Open brief van den vroegeren Rijksdag- president Loebe aan Hindenburg. (Tel., 10 Blad.) BELGIE. Naar Kamerverkiezingen? De bladen berichten, dat de liberale leden van de regeerin- gistermiddag ten huize van den minister van buitenlandsche zaken Hijmans bijeen zijn gekomen. Volgens de bladen zal Hijmans heden middag in den ministerraad, namens zijn collega's voorstellen de Kamers onmiddel lijk ie ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, welke ongeveer half No vember gehouden kunnen worden. ITALIË. Rede ran Mussolini. In een rede voor 25.000 fascistische lei ders op het Venetlë-plein te Rome. her innerde Mussolini in het kort aan de gebeurtenissen van de afgeloopen tien jaar, waarbij hij speciaal de aandacht vestigde op de rol, welke de jeugd heeft gespeeld. Ten aanzien van de crisis verklaarde hij, dat deze niet door een wonder zal wor den overwonnen. Hij verklaarde, dat in sommige staten, waar het kapitalisme is uitgegroeid tot een waar staats-kapitalisme, de toestand verschrikkelijk is. Aan het slot van zijn rede verklaarde Mussolini, dat plaats moet worden ge maakt voor de jeugd. ENGELAND. De Engelsch-Iersche besprekingen wederom mislukt. De Engelsch-Iersche besprekingen zijn wederom geheel mislukt: Toen het duide lijk werd, dat de poging, om een overeen komst te bereiken door de methode van oirecte onderhandelingen mislukt was, kwam het oorspronkelijke voorstel van arbitrage weer te 'Derde, maar tevens her rezen de oude moeilijkheden omtrent de samenstelling van de arbitrale commissie weer, waarop de conferentie strandde. De vertegenwoordigers van den Vrijstaat zijn van meening. dat zij een alleszins redelijk standpunt innamen, maar dat zij op een volkomen negatieve houding der tegen partij zijn gestuit. Minister Thomas heelt na afloop van de besprekingen een kort interview aan de wachtende journalisten gegeven, waarin hij zelde, dat men nu weer zoover was als bij het begin. De premier zou morgen bij de openingszitting van het Lagerhuis een nadere verklaring afleggen Volgens de Zondag-bladen heeft de Valera verklaard, dat Ierland ongeveer 300 millioen pond sterling te veel heeft be taald. Verder verklaarde hij voornemens te zijn een onafhankelijke Iersche republiek te vormen, indien mogelijk in het Britsche Keizerrijk. In het geschil tusschen patroons en werklieden in de Engelsche katoennijver heid is in beginsel overeenstemming be reikt over het herstel van de werkweek van 48 uur. BULGARIJE. Terugkeercnde emigranten. De grenswachten hebben in een trein een twintigtal emigranten aangehouden, die tot nu toe in Yoego-Slavie verbleven en zich thans zonder pas naar hun vader land Bulgarije wilden begeven. Zes van hen, waaronder de vroegere minister Stojanof., werden aan dr politie overgeleverd, aangezien zij niet in het be zit van papieren waren.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1