!en Nederlandsche zege te Brussel 3—2 NA ZEER ZWAREN STRIJD. Jaargang Maandag 17 October 1932 No. 33 dehalflinie stelde teleur nederl. jeugdelftal westel. 2de klassers. Het voornaamste Nieuws van heden. oost-nederland— west-duitschlanr Nagels, v.d. Broek en Bonsema scoren de doelpunten. '(Van een specialen verslaggever). tweede wedstrijd, die ons vertegen- fdigend elftal in het Brusselsche Hey- Jtadion heeft gespeeld, is geëindigd een zwaarbevochten 32 overwinning. j het laatste oogenblik van den strijd uitslag echter onzeker gebleven, wairdoor de spanning als het ware tot het ^Ipunt steeg. 9Re wedstrijd werd bijgewoond door een 6000 Nederlanders, die meerendeels giste ren! tegen den middag in Brussel aankwa men. Velen, die per auto of autobus ge gaan waren, hadden ernstig oponthoud ge had, doordat ergens tusschen Antwerpen en Brussel de weg was opgebroken en men eap belangrijk stuk moest omrijden. In- tusschen viel de belangstelling in het sta dion niet mee, waartoe het slechte weer dar afgeloopen week wel zal hebben bijge dragen. Er waren waarschijnlijk nog geen 30.000 toeschouwers (zelfs werd gesproken van minder dan 25.000!), terwijl het sta dion ruimte biedt voor 60.000 Ook gisteren liet het weer zich niet al te gunstig aanzien, Brussel was nat en koud. Den geheelen Zaterdag had het geregend ep ook gisterochtend viel er een druilerige regen in de Belgische hoofdstad. Tegen één uur in den middag werd het echter droog enhet is tijdens den wedstrijd droog gebleven. Zware wolken hingen wel iswaar boven de stad, doch de zwakke wind bleek toch kracht genoeg te hebben om voor dezen middag den regen tegen te heuden. {Tegen 1 uur begon de uittocht uit Brus sel naar het Eeuwfeest-Stadion, dat vrij ver buiten de stad is gelegen. De extra trams waren overvol en de taxi's maakten goede zaken. In het groote Heysel-Stadion werd om halftwee reeds een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen twee politie-elftallen uit Parijs en Brussel. Rondom het veld waren greppels gegra ven om het overtollige regenwater van de ldatste dagen te kunnen afvoeren. Het veld was daardoor goed bespeelbaar, hoewel op eenige plaatsen wel wat glad. .Deze tweede wedstrijd van ons elftal in dit Stadion de eerste vond plaats in September 1930 ter inwijding van het Sta- n~ ^eeft zooals gezegd een beter resultaat gehad, want de vorige bracht ons een smadelijke 4—1 nederlaag na een uiterst onbelangrijken wedstrijd. .Deze wedstrijd had van te voren een «ement van onzekerheid en bracht hier door een spanning, zooals wij deze bij de ttaditioneele Nederland—België-wedstrij- flen wenschen. De eerste helft. Acht minuten voor drie uur (Belg. tijd) ?)en de Nederlandsche spelers in het »eid, luide toegejuicht zoowel door land- penooten als door de Belgen. Het blijkt, dat 111 R".n,.van wien mén tot het laatste ^genblik in verband met zijn blessure niet st of hij zou kunnen uitkomen, mee- eelt. Na de gebruikelijke begroeting komen de - zo? mogelijk nog luider begroet en tf^mdellijk daarna laat de Engelsche scheidsrechter Lewingstone opgooien voor den toss. Groninger te werpen, kan hij een doel punt voorkomen. Na de eerste vijf minuten is het spel verdeeld. Bij ons toont Adam zich bijzonder actief. Het duurt niet lang of de echte spanning komt er in. Van Nellen weet zich prach tig door de Belgische verdediging heen te werken. Hij schiet niet zelf op doel. doch geeft de bal kort naar binnen, waar de'toe- loopende Nagels het leder onhoudbaar voor den Belgischen doelverdediger in het net schiet. Nederland leidt: 0I. De duizenden Nederlanders juichen bij dit eerste doelpunt voor onze landgenoo- tén, gemaakt nadat er nog niet langer dan zeven minuten gespeeld is. De Belgen trachten dan met kort gehou den samenspel de Nederlandsche verdedi ging te verschalken. Onze defensie doet echter goed destructief werk, al werkt voor al Weber over het algemeen slordig weg. Bovendien worden de Belgische aanvallen slecht afgewerkt, waarbij het schieten zelfs buitengewon slecht is. Een schot van Claessens wordt door Van der Meulen het veld in gewerkt. De bal belandt dan bij Nagels, die een afgemeten voorzet geeft. De Elndhovenaar Van den Broek stormt toe en met een kop bal verdwijnt het leder voor de tweede maal nadat de wedstrijd slechts 14 mi nuten oud is. in het Belgische doel. Nederland vergroot hiermede den voorsprong tot 02. De onzen blijven in den aanval. Van Nellen werkt zich opnieuw door de Belgi sche verdediging heen. Ditmaal schiet hij echter zelf. De schuiver wordt door Van den Berghe vallende gestopt en wanneer de toeloopende Adam den Belgischen doelver dediger te hardhandig aanpakt, wordt een vrije schop toegekend, waarmede deze kans voor ons verloren is. De Belgische aanvallen komen voorna melijk van links, waar de invaller van Campenhout zich onderscheidt. Hun aan vallen zijn echter minder gevaarlijk, dan die van de Nederlanders, die soms zeer plotseling komen opzetten. Een nieuwe keurige voorzet van Nagels levert Holland bijna weer een doelpunt op. doch het schot van Bonsema stuit tegen den paal terug en daarna gaat het leder naast. Door het open spel der Hollanders zijn de situaties voor het Belgische doel veel gevaarlijker dan voor het doel van Van der Meulen. Nadat er 21 minuten gespeeld is, wordt de eerste corner genomen tegen Neder land. Deze en kort daarop een tweede, beide door Versyp genomen, leveren den Belgen echter geen doelpunten op. Intusschen zijn de Belgen steeds in het veld iets sterker geweest, een gevolg hoofd zakelijk van het falen van onzen spil van den Broek. Zijn naamgenoot van P.S.V. krijgt in deze periode een onverwachte kans. doch staat buitenspel. Hij besluit zijr. ren op het doel met een schot in den hoek. dat de Belgische keeper er met moei te weet uit te houden. Eindelijk, wanneer de wedstrijd al een half uur geduurd heeft, ziet de Belgische middenlinie haar fout van uitsluitend naar links te spelen in. Versyp. op den rechter vleugel. wordt dan aan het werk gezet en diens voorzet biedt de Belgische voorhoede een uitstekende kans. Van Campenhout krijgt den bal in vrije positie, vlak voor het doel. hij schietnaast. Aan den anderen kant moet Van den Berghe. bij die plotselinge gevaarlijke aan- belgie. Versyp Van Nellen Claessens Voorhoof NEDERLAND. Van den Berghe Nouwens Hooydonckx Helle mans Van Brandt Ca pelle Van Beek Van Campenhout Bonsema J. van den Broek Adam Nagels Van Heel J. C. van den Broek Pelikaan Weber Van Run Van der Meulen. Hooydonckx, de Belgische aanvoerder, is gelukkiger dan Van der Meulen en kiest den niet sterken wind mee Ziehier de oj>stelIing der elftallen: Even voor drie trapt Van den Broek voor Nederland af. De eerste aanvallen zijn voor de Belgen wanneer Voorhoof hoog over het eL. sc^let;- Een schuiver van Capelle werkt Van der Meulen direct daarna het veld in. Het initiatief blijft nog even bij de Bel- ®en Canelle krijgt als onze verdediging slordig wegwerkt een goede kans doch deze gaat door slecht schieten verloren, „i «jerste aahval van onze zijde ontstaat ®~L A"3™ die direct prachtig op dreef is, |cn pass naar Bonsema geeft. Van den ®erghe loopt uit en door zich voor den vallen van onze voorhoede, eenige malen uit zijn doel loopen om meer doelpunten te voorkomen. Zoo nadert de rust. De Belgen blijven aanvallen en hun attaques worden steeds krachtiger. Twee minuten voor half time slingert Voorhoof zich door de Hollandsche verdediging. Hij geraakt tusschen Weber en Pelikaan en wordt als het ware gekraakt. Het gevolg hiervan is een strafschop te gen Nederland die door Van Campenhout genomen wordt Onhoudbaar gaat de bal in het Nederlandsche doel en de Belgen verkleinen achterstand 12. Onmiddellijk daarna is het rust. den De tweede helft. Te 3.55 uur wordt de wedstrijd hervat. In de eerste vijf minuten is Holland in den aanval, zonder echter voor doel zeer ge vaarlijk te zijn. Adam is eenmaal heele- maal naar den linkervleugel verhuisd, waar hij een goeden voorzet geeft, die door Van den Berghe wordt onderschept. Nagels doet even later hetzelfde, doch ook thans werpt Van den Berghe zich er tusschen. De Hollandsche supporters moedigen de spelers aan en zij overstemmen daarbij bijna de Belgen. Na vijf minuten echter werken de Bel gen zich los. Nagels krijgt een vrije schop tegen zich en er ontstaat duidelijk een druk op het Nederlandsche doel. Van Beek kopt eenmaal even over de lat. Dezelfde speler neemt den bal even later uit een corner weer op het hoofd, doch alweer gaat de bal over het doel heen. Bij een uitval der Hollanders rent Van Nellen op Van den Berghe af: hij lost een keihard schot, dat bulten bereik van den Belgischen doelverdediger blijft. De bal komt echter net tegen de lat en stuit terug in het veld. Evenals in de eerste helft blijken de Belgen in het veld ook thans sterker te zijn. Hun afwerking blijft echter slordig, zoodat van der Meuden slechts zeer wei nige gevaarlijke schoten te verwerken krijgt. Langzamerhand komen de Belgen er echter beter in. Hun overwicht wordt steeds sterker. De Belgische backs staan bijna over de helft van het veld. Al beter wordt het spel en af en toe doet het weer denken aan dat fraaie technische spel van eenige jaren geleden. Een doetpunt hangt in de lucht en blijft dan ook niet uit. Een voorzet van Versijp wordt door Capelle op het hoofd genomen en het leder vliegt on houdbaar voor Van der Meulen in het doel. Met 22 staan de Belgen gelijk. Donderend gejuich der Belgen beloont dit doelpunt en bij onze Zuidelijke buren begint de hoop op een overwinning weer levendig te worden. Van den Broek van Xerxes en Van Heel wisselen thans van plaats, hetgeen een uitstekende maatregel blijkt te zijn. De Hollandsche voorhoede wordt nu veel beter gevoed en het spel wordt weer meer verdeeld. Na een half uur spelen werkt Nagels zich langs Hooydonckx. Zijn voorzet wordt door het Hollandsche middentrio gemist, doch Bonsema herstelt zich onmiddellijk en trapt voor de verblufte Belgische ver dediging het winnende doelpunt onhoudbaar in (23). In het laatste kwartier heerscht zoo mogelijk nog grooter spanning. Vooral van Belgische zijde wordt hard gewerkt om alsnog te trachten althans gelijk te spelen. Minuut voor minuut verstrijkt. Het spel peil zakt echter in, het tempo wordt lang zamer en in den stand komt geen veran dering. Eenige minuten voor het einde geeft België zich gewonnen al leveren ook de laatste aanvallen van de Hollanders geen resultaat meer op. Met een zwaar bevochten 32 zege voor onze landgenooten komt het einde onder luid gejuich van de supporters. 4 4 Nabeschouwing. Hoewel er zooals reeds gezegd voortdurend spanning was, kan deze ont moeting toch geen mooie wedstrijd ge noemd worden. Fraai technisch spel werd vooral van Hollandsche zijde slechts zelden te zien gegeven. De geestdrift der spelers vergoedde echter veel en heeft zeer zeker tot de overwinning bijgedragen. België is in het veld gedurende den geheelen wedstrijd bijna steeds iets in de meerder heid geweest, hoofdzakelijk als gevolg van het betere ploegverband. De zwakke plek in ons elftal was de middenlinie, waarin vooral Van den Broek als spil faalde. Van der Meulen heeft zich goed geweerd, doch bepaald gevaarlijke schoten heeft hij niet te verwerken gekregen. De belde doel punten waren echter voor hem onhoud baar. Weber schitterde in zijn verdediging, doch zijn wegwerken was nog altijd slordig. Van Run was iets minder, hoewel zijn prestaties over het geheel meer dan vol doende waren. In de middenlinie was Van Heel verre weg de beste. Het debuut van Van den Broek was niet schiterend. terwijl Peli kaan op een matigen wedstrijd kan terug zien. Waarschijnlijk zullen de beide Pau- wes hier wel terugkeeren. Het drietal in zijn geheel was in zooverre onvoldoende, dat het geen goede schakel vormde tus schen verdediging en aanval. In de voorhoede was Adam de sterkste. Hij verraste weer ieder met zijn dribbelen en zijn fraaie techniek. Bovendien wist hij zich voortdurend goed te plaatsen, ver toefde waar noodig ook op het middenveld om daardoor de voorhoede aan 't werk te kunnen zetten. Hij was als vanouds de motor van de ploeg. Onze midvoor Van den Broek speelde een goeden wedstrijd, doch er ging niet veel initiatief van hem uit. Vooral waar het be treft de verdeeling van het spel schoot hij nog te kort Zijn doelpunt was schitterend. De beide vleugelspelers Nagels en Van Nellen waren actief en hun voorzetten uit stekend Bonsema viel niet op. doch deed als schakel tusschen Van den Broek en Van Nellen goed werk. Het door hem gemaakte doelpunt mag voor hem zeker een voldoe ning zijn Bij dé Belgen was Hooydonckx de sterkste. Nouwens was veel minder, terwijl Van den Berghe in menige gevaarlijke situatie door uit te loopen redding bracht. De middenllnle speelde als linie uitste ken, doch individueel maar matig. Vooral Hellemans viel tegen, al speelde hij onge twijfeld veel beter dan de Hollandsche spil. De voorhoede speelde goed samen, waar bij geen zwakke plekken vielen op te mer ken. Alleen de afwerking was totaal on voldoende, terwijl het schieten een zeer slecht verzorgd onderdeel vormde. De scheidsrechter heeft maar matig voldaan. Vooral met het buitenspel lag hij enkele malen overhoop, terwijl zijn beslis singen aarzelend werden genomen. INTERESSANTE WEDSTRIJD ONDER MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN. Roeg (D.E.C.) de uitblinker. Juist op tijd was er gistermorgen een einde gekomen aan den geweldigen regen val. die met een korte onderbreking in den laten Zaterdagmiddag nu al meer dere dagen en nachten had voortgeduurd! Het terrein van A.S.C., dat werkelijk wel een stootje verdragen kan, was natuurlijk heel slecht en er stonden op tal van plaat sen, vooral voor de tribune, zelfs plassen, doch de aangekondigde proefwedstrijd tus schen het Nederl. Jeugdelftal en een ploeg der Westelijke 2de klasse kon in leder geval doorgang vinden, al waren de omstandig heden dan ook zoo onbevredigend dat de spelers naar hun prestaties van gisteren niet op volle waarde beoordeeld mogen worden. Er was heel wat publiek aanwezig toen scheidsrechter Caro om even over tweeën de volgende ploegen (opnieuw ge wijzigd) liet aantreden: Jeugdelftal: doel: Veenendaal (Naald wijk); achter: De Koning (Ado) en Jonge- neel (H.F.C.); midden: Andemach (Excel sior). Prins (Stormvogels) en De Kok Noad); voor: Sterk (Ona), Smit (R.C.H.), Van Vliet (H.B.S.), Vente (Neptunus) en v. d. Berge (Be Quick, Zutfen). Westel. 2de klassers: doel: Onrust (Baarn); achter: Bakker (V.O.C.) en Stals i Kinhelm); midden: Huysman (DW.S.), Van Leeuwen (Zeeburgla) en Coerman (Velox); voor: Roeg (D.E.C.), de Zeeuw (Hercules). Groeneveld (Kinhelm), Sterk (Unitas) en Wels (ünitas). Het is, alle bezwaren en alle moeilijk heden ten spijt, een aardige ontmoeting geworden, die met 4—2 door de roode ploeg (jeugdelftal) verdiend is gewonnen. In den aanvang hebben de in het wit gestoken 2de klassers. aangevoerd door Wels en Roeg op de vleugels, eenig overwicht gehad, maar al spoedig bleek dat de schotvaardigheid van het middentrio heel wat te wenschen over liet. Niet alleen trouwens de schotvaardig heid, want er was ook te weinig initiatief en men hield het spel bij voortduring te kort, hetgeen vooral op dit gladde veld tot groote bezwaren leidde! Daarbij bleek de halflinle dra vrij ver ach ter en het was begrijpelijk dat dus al heel gauw de kansen begonnen te keeren. Met een goed steunende middenlinie in den rug ging de roode voorhoede tot den aanval over en de verdediging der 2de klassers, waarin keeper Onrust zich onderscheidde, kreeg handenvol werk om zich die rappe roode stormtroepen van het lijf te houden. Een zeer fraaie doorbraak van linksbuiten Roeg had aan de withemden de leiding be zorgd. maar de jeugdploeg trad nu zoo agressief op, combineerde zoo aardig en vlot en legde zooveel verassslngen in haar spel, dat men zich verbaasd afvroeg, waarom de score aan deze zijde beperkt bleef tot een enkel doelpunt van Vente, dat eigenlijk nog geheel te danken was aan een mlstrap van Huysman. Keeper Onrust verstond echter z'n werk en daarenboven scheen het wel of hij een bijzondere aan trekkingskracht op den bal uitoefende, waardoor hij in de meest netelige oogen- blikken telkens nog weer redding wist te brengen. Smit schoot eenige malen knal hard in, en dan was daar vooral ook de onafgebroken dreiging van rechtsbinnen Vente, wiens verrassende doorbraken en felle schoten het meest aantrekkelijke van het roode voorhoede-spel vormden. Wels was in de tweede helft bij de witte ploeg vervangen door Schoenmaker van Quick, die een rustige, maar niet op den voorgrond tredende rol heeft vervuld. De toch al niet zoo heel sterke voorhoede werd er nog door verzwakt en voorloopig kwa men de doelpunten dan ook aan de andere zijde, waar Van Vliet, v. d. Berge en Smit de score tot 41 opvoerden, voordat de Zeeuw tegen het slot kans zag een tegen- punt voor de withemden te maken! Die 42 uitslag gaf het verschil in spclkwali- teit behoorlijk weer. maar het valt toch niet te weerspreken dat de beste speler van dezen middag welbeschouwd het eenige groote lichtpunt! zich bevond bij de verliezende partij. Dat was Roeg. de Am sterdammer, die keer op keer door de roode defensie liep, over een aanzienlijke snel heid van handelen beschikte en altijd wat goeds met den bal deed!; een speler met groote vaardigheid en een goeden kijk op het spelDe technische commissie ver- gete vooral niet den D.E.C.'er in competi tie-wedstrijden nog eens nader onder de verder rechtsback, linkshalf en linksbinnen een uitstekenden wedstrijd gespeeld. Het loupe te nemen! BIJ de withemden hebben was alleen maar jammer dat de samen- Het Nederlandsche voetbalelftal won met 32 van België. Een interessante proefwedstrijd tusschen het Ncd. Jeugdelftal en de Wcstcl. 2e klas sers. Een gelijk spel, 22, tusschen Zuid-Ne derland en Luxemburg. Oost Nederland verloor met 41 van West-Duitschland. Succcessen van Hollandsche zwemsters te Londen. Berger won te Parijs op de 200 M. van Jonath en verloor op de 100 M. werking tusschen linksback en linkshalf onvoldoende was, waardoor v. d. Berge heel den middag ongedekt heeft gestaan. De halflinie, als geheel, was stellig zwak ker dan die der rooden, zoowel verdedi gend als voedend. De voorhoede vond haar leider in den linksbuiten en het kon niet anders of haar spel moest daardoor op den duur eenzijdig en dus onproductief worden! Van de roode voorhoede noemden wij reeds Vente en Smit, ter djl de H B S.'er Van Vliet in het bijzonder gedurende de eerste helft uitstekende momenten heeft gehad als spelverdeeler. Na de pauze hield ook hij het spel dikwijls te kort Hij voldeed dus eigenlijk zonder meer. doch een candidaat voor de nationale ploeg heeft men gistermiddag niet in hem kun nen zien. Achter een zloh goed aanslut- tende halflinie stond een backstel. dat ter rechterzijde vrij zwak was, al dient erkend dat toevallig ook de tegenstand aan deze zijde het grootst was. Keeper Veenendaal deed z'n werk rustig en zeker, maar had evenals zijn collega aan de overzijde niet te klagen over gebrek aan geluk. De wedstrijd is door den heer Caro uit stekend geleid. DE DUITSCHERS WINNEN MET 4—1. Het moet voor de talrijke bezoekers to Apeldoorn naar schatting waren onge veer 12000 personen aanwezig wel bij zonder teleurstellend zijn geweest de Oos telijken te zien verliezen, nadat deze in de eerste helft zoo kranig partij hadden ge geven. In die eerste helft waren de Hol landers zelfs het moest aanvallend ge weest maar voor het doel wilde het niet vlotten. Na de rust werden de onzen totaal door de West-Duitschors overspeeld, die toen een keurig sluitende formatie vorm den, waartegen moeilijk was op te tornen. Eenige vliegensvlugge attaques leverden de gasten binnen enkele minuten twee doel punten op. Korten tijd later maakte Arentz aan alle onzekerheid een einde door Halle opnieuw onhoudbaar te passeeren. Om halfdrie stelden de volgende elftal len zich op: West-DuitscUland: Micbels Schink Grassmann Schaar Eulcr Flory Klaus Arentz Hutter Stadler Heidera&nn O Meeuwsen Landaal Koopman De Kreek Kluin Nikkel J. Halle Donkelaar Wanders Horsten L. Halle Oost-Nederland. De Kreek brengt den bal aan het rollen en reeds in de eerste oogenblikken krijgt Landaal een goede kans om te schieten, doch de bal vliegt naast het doel. Jan Halle werkt het leder na den uittrap fraai weg en plaatst naar Landaal die een hoo- gen voorzet geeft, waarbij Mtchels den bal wegstompt. Het spel verplaatst zich uiterst snel en wanneer de achterhoede van Oost- Nederland even weifelt met aanvallen, krijgt Halle gelegenheid zijn talenten te toonen. hetgeen hem goed afgaat. De Oost- Nederlanders blijven voortdurend atta queeren en na 16 minuten weet Koopman uit een voorzet van Kluin fraai in te kop pen (1—0). Onmiddellijk daarop redt Halle schitte rend bij een schot van Heidemann. Eeni- gen tijd later verricht hij weer zeer goed werk door een toestormenden Duitschers den bal voor de voeten weg te pikken. In de laatste minuten voor de rust is Holland weer iets sterker, maar desondanks ziet Hutter kans vlak voor het einde der eerste helft gelijk te maken (1—1). Na de rust kunnen de Hollanders het vlugge tempo van de Duitschers niet bij houden en bovendien is de voorhoede niet meer zoo goed. Wei wordt de uitgevallen Landaal vrij goed door Schiosser vervan gen. maar de gasten blijven domlneeren erf na ruim 20 minuten geeft Hutter den Duit schers uit een hoekschop de leiding en 2 minuten later ligt de bal weer achter Halle na door Arentz in bultensoelposltie te zijn ingeschoten (13. De Nederlanders krijgen nog gelegenheid den achterstand te ver kleinen als een der Duitsche achterspelers een strafschop veroorzaakt maar Kluin schiet hoog over. Arentz doet het beter als Nlkkels mist en hij voor Halle komt te staan die geen kans krijgt (1—4). Met de zen stand komt tevens het einde. Bij beide partllen blonken vooral de mid- halfs Halle en Euler uit,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 11