C.G.SMIT De Prins van Wales in ons land. 13ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 October 1932 Derde Blad No. 22260 BINNENLAND. I In de memorie van toelichting wordt al lereerst eraend dat in net nuur-autooediyl de diensttijden oer cnauiteurs met oezcii- de beteekenis heoben ais in het vracht-, bestel- en transportautobedrijf. Immers komt het in het eerstgenoemde bedrijf veel hoewel steeds minuer. voor. dat van den' diensttijd een deel met wachten op werk in de garages of standplaatsen wordt doorgebracht. ROOKWORST STEGEMAN FAILLISSEMENTEN. regeling diensttijd' chauffeurs. j Wettelijke bepalingen dringend noodig. J* De besturen van de Nederlandscne Unie van Cnauiieurs en overig Automooielper- 6011-el, aangesloten bij den Centraien bond van Transportaroeioers en van den Ned. R.-K. bona van iranspoftaroeiders „bint ",'BÓmiacius", beoben den ministerraad in een adres verzoent maatregelen te nemen, •opaal ten spoedigste wettelijke bepalingen van toepassing worden, waaroü de dienst en rusttijden van ane bestuurders van de t«igenujKe oedrijls-automobieien worden ge gegeid, subsidiair van de beorijisautomo- bitioestuurders m loondienst, een ol ander %ooveel mogelijk in overeenstemming met hetgeen moet worden geeiscnt op everwe- ingen van sociaie rectitvaarcugneld en ar- leidsoescherming; van veiügneid van net erkeer op den weg; van juiste verhou dingen ln den concurrentiestrijd tusschen de verschillende vervoermiddelen onder ling. De toestand in het vracht-, bestel- en transporiauiooedrijf is veel erger, vooral ik omdat hier naast den rij- ook anoere ik zware arbeid moet worden verricht, ast ae fabrieken, magazijnen en enkele portondernennngen, waar min of :eer aan een beperkten aroeidstijd voor Ie in dienst zijnde chauffeurs de hand ■ordt gehouden, zijn er weer vele andere van deze bedrijven en ondernemingen, wel- ke in dit opzicnt volkomen nalatig blijven. Vele chauffeurs van fabrieken, wassche- rljen. magazijnen, e.d. maken dan ook ge regeld arbeidstijden, welke liggen tusschen de 70 en 80 uren per week of zelfs langer. F Het allerergst is het in dit opzicht ge steld met de werktijden der chauffeurs van de eigenlijke transport- en expeditie-on dernemingen. Slechts een klein deel der hauffeurs dezer ondernemingen hebben ien beperkten werktijd. De rest maakt ar- eidstijden, die soms aan het ongelooflijke [renzen. Dat transportchaufwfeurs dagen, Ja weken achtereen arbeidstijden maken ■an 16 en 18 uren per dag. of van 24 tot ilfs 48 uren aaneen, komt zeer veel voor. Er zijn adressanten gevallen bekend, 'elke nog veel verder gaan en waarbij lijv. de chauffeurs weken achtereen ilechts één nacht per week nachtrust op hun bed konden genieten, terwijl voor de rest zij hun rust bij stukjes en beetjes [maar in de cabine van hun auto tusschen de ongelimiteerde werkuren door, moesten trachten te verkrijgen. Een dergelijke toestand mag niet voort duren. Adressanten wijzen verder op de on gerijmdheid dat terwijl er een paar hon derdduizend arbeiders in ons land tot werk loosheid zijn gedoemd waaronder zeker dui zenden die de bevoegdheid tot het bestu ren van automobielen bezitten, er vele an dere duizenden arbeiders zijn die als be roepschauffeurs werktijden maken die per week den normalen arbeidstijd van andere groepen arbeiders met 50 tot 100%, over schrijden. o CREMATIE DR. J. W. IJZERMAN. BESLAG OP ROERENDE GOEDEREN. Memorie van Antwoord. In de memorie van antwoord op het ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp, houdende voorschriften, betreffende be slag op roerende goederen ln door derden in gebruik gegeven ruimten lijfsdwang en dwangsom merkt de minister o.m. het vol gende op: Onjuist is de bewering, dat de verhuur- •der. die tegenover den deurwaarder in strijd met de waarheid zou verklaren, dat de beslagene geen safeloket in gebruik heeft strafbaar zou wezen, volgens art. 227 van het Wetboek van Strafrecht. Het proces-verbaal, hetwelk de deurwaarder van zijn verrichtingen opmaakt, is niet be stemd om te doen blijken van de waarheid van de verklaring van den verhuurder, doch alleen van het feit. dat de verhuur der iets verklaard heeft. Doch ook al ware dit anders, dan nog blijft juist, dat indien inzage van het register niet geoorloofd is, men juist het aangewezen middel mist om de verklaring van den verhuurder op haar juistheid te toetsen. Zou inzage van het register niet moge lijk wezen, dan wordt het leggen van het beslag moeilijk. Een bankcliënt. die zoo danig beslag vreest, zal dit toejuichen. Doch dit is niet het uitgangspunt van den wetgever. Natuurlijk is voor debiteuren, ook voor buitenlandsche. een gebrekkig executisrecht een voordeel, doch vrees voor vlucht van vreemd kapitaal mag dsn wet gever niet verleiden om met deze gebrek kigheid genoegen te nemen. Men zou alleen om te voorkomen, dat een deurwaarder kan te weten komen of iemand bij een bank een safe-loket in ge bruik heeft een middel moeten prijs geven, dat in een goede regeling van het beslag niet mag ontbreken. Maar voor welk misbruik is men eigen lijk bezorgd? Stel. dat een deurwaarder weet. dat een debiteur een safe-loket heeft, dan weet hij toch niet wat in dat loket ge borgen is. Zijn wetenschap heeft dus al heel weinig te beteekenen. Mededeeling daarvan aan anderen, procureurs, cliënten of derden, mag hij niet doen; hij zou zich aan misdrijf schuldig maken. GOEDKOOPE MARGARINE VOOR BEHOEFTIGE GEZINNEN. NEDERLANDSCHE VISCH-UITVOER NAAR FRANKRIJK. Een sober afscheid. Op Westerveld vond gisteren de crematie plaats van wijlen dr. J. W. IJzerman, die I dezer dagen te 's-Gravenhage is overleden. I Onder de belangstellenden bevonden zich Sir Henry Deterding en de heeren Kessler, I Dunlop mr. dr. Luden, dr. Van Erpen. N. van Wijk namens de Koninklijke Petro- leummaatschappij, Z.Exc. mr. D. Fock, I Minister van Staat. oud-Minister Konings- 1 berger oud-Minister Westerveld. die met jhr. Roéll en d?n heer Heringa het Kolo- I maal Instituut vertegenwoordigden, ir. Wouter Cool, namens het Koninklijk Insti- I van Ingenieurs, dr. Heldring prof. van Eerde, de heer Sybinga Mulder, namens j het Aardrijkskundig Genootschap en vele anderen De kist was alleen door een groote rui ker van witte bloemen bedekt. Op nadruk kelijk verlangen van den overledene werd door niemand het woord gevoerd. Alleen het orgel zong in gedempten toon het wee moedig; „Uren, dagen, maanden jaren, vlieden als ee.n schaduw heen". Een zoon van den overledene, ir. E. IJzer man dankte voor de deelneming, die de aoo talrijke schare aan zijn vader had be- tulgd. HET R.-K. WERKLIEDENVERBOND EN DE VERKORTING VAN DEN WERKTIJD. Het R K. Werkliedenverbond hield te utrecht een buitengewone Verbondsver- Badering tot bespreking van het vraag- siux van den arbeidstijd. Reeds sedert 1930 is dit vraagstuk bij het Verbond aan de orde. In de Voorjaarsvergadering van dat jaar werd reeds aangenomen een voorstel om eene commissie te benoemen, ten einde dit vraagstuk te bestudeeren in verband met net vrijwel permanent karakter der werk loosheid als waarschijnlijk gevolg van ra tionalisatie, concentratie enz. Deze commissie zet de bestudeering van dit ingewikkeld vraagstuk voort, waartoe een enquete gehouden wordt, doch inmid dels is door de crisis de kwestie in een accuut stadium gekomen, waarom het verbondsbestuur meende de zaak opnieuw in eene Verbondsvergadering aan de orde te moeten stellen. De besprekingen werden ingeleid met een betoog van den heer C. J. Kuiper, die uÜwJ'"aa'edig karakter der kwestie in het licht stelde en betoogde, dat, met het oog lm, j ontzettende moreele en materleele er werkloosheid, minstens eene voorloopige oplossing als urgent moet wor den beschouwd. v^H^'oten werd aan eene door het Ver- Dondsbestuur te benoemen commissie op 4L„?ri?sen in eene concept-resolutie de va n 5 n v?n het Vert>ond ten aanzien fnm i arbeidstijd op korten termijn te lormuleeren, waarna een nieuwe vergade- Worden°beiegd.PrekinS en vaststelUng zaI De regeering treft maatregelen. De minister van economische zaken en arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft op de vragen van den heer W. Drop te Voorburg, lid van de Tweede Kamer, betreffende het instellen van een onderzoek ter zake van het verzenden via Hoek van Holland en IJmuiden in vrachtvervoer van versche zeevisch uit Engeland naar Frankrijk en het brengen van die zendingen in reke ning van het voor Nederland geldende vischcontingent geantwoord: Nadat de invoer van de soorten versche zeevisch uit Engeland via Hoek van Hol land gedurende korten tijd was gestaakt hebben de handelaren dien invoer her vat, terwijl ook andere handelaren met dien invoer zijn begonnen. Deze visch is in hoofdzaak weder naar Frankrijk uit gevoerd, waar zij, als uit Nederland af komstig. op rekening is gebracht van het aan Nederland toegekend contingent grove zeevisch. Na 19 September heeft die invoer zoo goed als geheel ophouden. Het was niet mogelijk de noodige ge gevens te verkrijgen om met volledige zekerheid vast te stellen of op 6 September van de op deze wijze uit Engeland inge voerde en weder naar Frankrijk uitge voerde zeevisch 9000 K.G. als Nederland- sche visch te Parijs aan de markt was gebracht. Volgens de van Fransche zijde verstrekte officieele gegevens was op 9 September naar Frankrijk 128.400 K.G. grove zeevisch meer uitgevoerd dan het contingent voor het loopende kwartaal bedroeg. Het was aan de IJmuider Vischhandel- vereeniging bekend, dat de hoeveelheid, waarmede dit contingent zou worden over schreden, in mindering zou worden ge bracht voor het volgende. Aangezien het niet bekend "is, welke hoeveelheden van elke vischsoort in het bijzonder worden uitgevoerd kan niet worden vastgesteld of ongeveer een derde van de hoeveelheid uitgevoerde grove zeevisch uit Engeland was ingevoerd. Het verloop, dat deze zaak in September heeft genomen, heeft den minister tot de conclusie geleid, dat maatregelen behoor den te worden genomen. Een regeling, die tot strekking heeft te voorkomen, dat uit het buitenland inge voerde zeevisch, in het bijzonder z.g. „hammen", of door buitenlandsche vis- schersvaartuigen rechtstreeks uit zee aan gevoerde zeevisch als Nederlandsche zee visch naar Frankrijk wordt uitgevoerd, verkeert in vergevorderden staat van voor bereiding. o DE DütTSCHE CONTINGENTEERINGS- PLANNEN. Wordt uitstel overwogen? Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Crt.: Het B.T. bericht, dat de „tomaten- commissie" zooals de in het buitenland vertoevende contingenteeringscommissie der rijksregeering algemeen wordt ge noemd, zich nog steeds te Rome bevindt en wel niet voor het midden van de volgende week te Berlijn kan worden terugverwacht. Het blad verzekert, dat, gezien het weinig gunstige begin der onderhandelingen met Nederland, in den schoot van het rijkskabinet ernstig wordt overwogen of het in verband met de buitenlandsche politiek en den oeconomi- schen toestand zin heeft thans reeds tot de contingenteering over te gaan. Ver zekerd wordt zelfs, dat de verdere behan deling van deze aangelegenheid tot na de verkiezingen zal blijven rusten. Dit zal dan, meent het blad, een „stille begrafenis" van deze soort handelspolitiek beteekenen. De D.A.Z. kondigt eveneens uitstel van de beslissing aan met de woorden, dat de verdere behandeling van het contlngen- teeringsprobleem bepaalde interne gedach ten wissel in gen in den schoot van het rijkskabinet zal uitlokken, die echter j thans, dus voor de verkiezingen, onge- wenscht zijn. Het Tageblatt ziet in deze woorden de bevestiging, dat de politiek van von Braun. den rijksminister van landbouw wel degelijk bedreigd is. Men wil natuurlijk thans een ministercrisis voorkomen, al ware het alleen met het oog op de houding van de landbouwkrln- i gen bij de verkiezingen. Circulaire van den minister. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire tot de ge meentebesturen gericht: Bij de behandeling van de crisis-zuivel- wet in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft mijn ambtgenoot van economi sche zaken en arbeid toegezegd een be paalde hoeveelheid, niet met boter ver mengde margarine, ter beschikking van het behoeftige deel der bevolking te zullen stellen. In verband daarmee gaat mijn voornoemd ambtgenoot over tot distributie van onvermengde margarine aan groote gezinnen, onderscheiden in de navolgende groenen: a werkloozen. die drie maanden of langer steun ontvangen; b. armlastigen, die drie maanden of langer steun genieten en daarvan geheel of bijna geheel moeten leven. Gedistribueerd zal worden een kwart kilogram per hcofd en ner week, aanvan kelijk aan gezinnen met vijf of meer kin deren. die in een der bovengenoemde groe pen vallen. Ik moee uw college verzoeken de noodige mpdewerking te willen verlee nen bij de uitvoering van deze regeling, w°lke in de eerste niaats bestaat uit. een ongave van bet, aantal gezinnen tot. elk der bovengenoemde groenen behoorende Het is de bedoeh'ne dat de margarine dror de crisis-zuivelcent.raie oneefrankeerd geleverd wordt aan centrale Plaatsen te^en een bedrag van 40 ct. ner KG., met dien verstande, dat een zending aan een ge meente ten nv'nste tien KG. ner week moet bedragen. Verdere distributie aan de daarvoor in aanmerking komende nersonen d'ent dan ven uit genopmde centrale Dun- ten te geCf>v,iedpn tegen een bedrag van 44 cent ner K G. D° gemopnte ontvangt dus van d?t bedrag vier cent ner KG. ter.te- g°moetkoming in de te maken onkosten. Mün ambbmnnot zou bet zeer on nrüs stel len wannp«r de gegevens van de gemeen ten bet>*effohdp bet aant.al nersonen. die voor distributie in aanm^r^ing komen rechtstreeks aan de crisic-zuiveloentrale, Laan van M°prdervoort 8^ te 's-Graven- ba^e verstrekt werden, ondat met de dis tributie zoo snpedig mncrpiiik een aanvang gemaakt kan wn^T. F*t liot. in bet. voor nemen zoo rnoeoiiib reeds uft.erl"k 17 Oct. met de distributie te berinnen. Tk zou het zeer waa^deprpn indien uw gemeente baar voile medewerking aan het vorenstaande zou willen verleenen. BEDRIJFSRADEN GEWENSCHT. Door het Chr. Nationaal Vakverbond. In een adres aan de Tweede Kamer be tuigt het Chr. Nat. Vakverbond instem ming met het ontwerp van wet tot instel ling van bedrijfsraden. Toegejuicht wordt het streven dat werkgevers en werknemers zich gezamenlijk voor de behartiging van de belangen van het bedrijf en de bedrijfs- genooten kunnen geven. Onderschreven wordt de opmerking in de memorie van toelichting, dat bezwaar gemaakt moet worden tegen de gedachte dat het thans reeds de taak der Overheid zou zijn een omvangrijk systeem van organisatie aan het bedrijfsleven op te leggen, waarbij aan de bedrijfsraden tal van dwingende be- l voegdheden worden ♦toegekend. Een der gelijk pogen zou niet alleen in strijd zijn met de bestaande rechtsovertreding, maar ook naar alle waarschijnlijkheid tot on vruchtbaarheid gedoemd zijn wegens de onmogelijkheid om de belanghebbenden tot voldoende naleving van de bij of krach tens de wet vastgestelde voorschriften te dwingen. Men overschat de macht der Overheid door reeds thans een bedrijfs organisatie te willen tot stand brengen, welke wellicht eerst aan het einde van een lange ontwikkeling kan worden verwezen lijkt. De eisch van geleidelijkheid mag hier niet uit het oog worden verloren. Het aanhangige wetsontwerp grijpt naar onze meening aldus het adres niet te ver vooruit. Het tracht de ontwikkeling der bedrijfsorganisatie te bevorderen. Het sluit zich aan bij hetgeen uit het maatschap pelijk leven zelf opgekomen is. Het scha kelt de organisaties van werkgevers en werknemers bij de samenstelling van een bedrijfsraad in. Het schrijft geen dwin gende, in het leven te roepen» bedrijfs raden voor. Slechts in die bedrijven, waar de omstandigheden daartoe aanleiding geven, zal een bedrijfsraad worden inge steld BELANGSTELLING VOOR DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Dezer dagen, vermoedelijk in het begin van de volgende week. zal de postchèque- i en girodienst zijn 200 OOOsten rekeninghou- der inschrijven. Na de reorganisatie van den dienst in 1924, was de belangstelling in den beginne matig, doch na 1925 ontstond een gere gelde groei, welke de laatste jaren het grootst was. Op 31 December j.l. bedroeg het aantal rekeninghouders nog pl.minus 1 185.000, en thans is dit reeds geeroeid tot 200.000, een aanwas van circa 15.000 in 9'/s maand, waarvan de inmiddels uitgevallen rekeninghouders reeds zijn aigetrokken. i „N. R. Crt." UNIFORME WERKLOOZENZORG. In een te Breskens gehouden vergadering waarbii de verschillende gemeentebesturen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen tegen- woordig waren, werd besloten een com- 1 missie samen te stellen, welke tot taak zal I hebben het werkloozenvraagstuk in dit ge- bied narfer onder het oog te zien en zooveel moeeliik tot samenwerking en uniforme regelingen tusschen en door de gemeenten te geraken. De vergadering was belegd op imriatief van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in het vierde district. ENORME BELANGSTELLING TE 's-GRAVENHAGE. EEN SOIREE IN HET ENGELSCHE LEGATIEGEBOUW. Met hetzelfde vliegtuig, waarmee hij kort geleden op zijn doorreis naar Kopen hagen op Schiphol was geland, de ..Heracles", een vier-motorige Handley- page van British Imperial Airways, is Z. K. H. de Prins van Wales, in gezel schap van zijn broeder, prins George, gistermiddag te 2.50 uur dus later dan verwacht werd, opnieuw in de Amster- damsche luchthaven gearriveerd. De machine, die de koninklijken standaard droeg, reed het platform op tot voor het restaurant, waarna de deur van de cabine onmiddellijk werd geopend. Het was op dat oogenblik, dat Pluvius een beleefde bui kreeg; de regen (die voortdurig gevallen wasi hield op' Er verstreken eenige minuten van onge duldig wachten en toen vertoonde Prince Charming zich in de deuropening, om het volgende oogenblik voet op Hollandsche bodem te zetten, gevolgd door Prins George, die in tegenstelling met zijn broer zijn overjas had uitgelaten en in een blauw colbert en blootshoofd het gure weer trotseerde. Beide Prinsen werden het eerst gegroet door Lady Russell, de echtgenoote van den Britschen gezant; daarna onder hielden zij zich eenigen lijd zeer geani meerd met Sir Odo Russell en verschillen de andere autoriteiten, o.w. burgemeester Dr. W. de Vlugt. Middelerwijl was de auto van den gezant tot bij het hooge gezel schap gereden; Prince Charming steeg, na nog een paar woorden met Prins George te hebben gewisseld, onmiddellijk in, ter wijl Lady Russell aan zijn zijde plaats nam. Behalve Sir Odo zeif behoorden de adjudant en de secretaris van den Prins tot de overige passagiers. Te ongeveer drie uur werd de tocht naar Den Haag aan vaard. Terwijl de „Heracles" benzine bijlaadde, begaf Prins George zich o.m. in gezel schap van den burgemeester, den Brit schen consul-generaal en havenmeester Dellaert naar het restaurant, waar eenige ververschingen waren gereed gezet. Bij zondere maatregelen waren hier niet ge troffen, hetgeen trouwens ook volmaakt overbodig geweest zou zijn, aangezien de hooge bezoeker zich buitengewoon onge dwongen gedroeg en dan ook nauwelijks tusschen de hem omringende autoriteiten opviel. Na ongeveer een half uur oponthoud is prins George per vliegtuig naar Engeland vertrokken. In Den Haag stond inmiddels een enorme menigte te wachten in de om geving van het Engelsche legatiegebouw. Het werd echter al later en later en eindelijk bereikte de menigte het ge rucht dat de prins eerst tegen half zes zou arrlveeren. Het bleek dat Z. K. H. van plan was verandetd en zich naar de ba nen van de Haagsche golfclub aan den Waalsdorperweg had begeven, alwaar hij zich gedurende eenigen tijd opgehouden had. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de Engelsche Prins een partij zou spelen tegen den Engelschen militairen attaché majoor Fraser De Prins gevoelde hier echter weinig lust voor en gaf er den voorkeur aan eenvoudig zich een weinig te oefenen. De Prins had van Hamburg naar Am sterdam een zeer kwaden overtocht gehad en was er zeer op gesteld zich eenige oogenblikken in de frissche lucht te kun nen bewegen. Het was reeds na half zes, toen hij de golfbanen verliet en zich naar het gebouw der legatie aan het Westelnde begaf. Daar arriveerde hij enkele minuten vóór zes uur. De auto, waarin de vorstelijke bezoeker plaats had genomen, reed tot voor de particuliere woning van den gezant, waar de Prins ontvangen werd door lady Rus sell, en mrs. Fraser, de echtgenoote van den Engelschen militairen attaché. De Prins begaf zich dadelijk naar de voor hem Ingerichte vertrekken waar hij zich kleedde voor de ontvangst door Prins Hendrik. Te kwart over zes reed de auto voor en begaf de Prins van Wales zich naar het Paleis Noordelnde, vergezeld van de hee ren Colonel Pears Lagh en sir Gotfrey Thomas. Prins Hendrik was ten palelze aanwezig met zijn beide adjudanten, luitenant kolo nel Jhr. Laman Trip en luitenant t. zee le klasse Termijtelen. Voorts was aanwezig de hofmaarschalk van H.M. de Koningin, baron de Smeth. Na de begroeting in den crème salon, begaf de Prins van Wales zich met Prins Hendrik naar diens kamer waar hij de thee gebruikte. De ontvangst duurde ongeveer een half uur. Om 8 uur was er in het legatiegebouw een diner, gegeven door den Engelschen gezant ter eere van het bezoek van den Prins van Wales. Het was in het Westeinde een ongewone drukte: het af- en aanrijden van auto's, de politie-afzetting, de looper, welke van uit de poort gelegd was, dit alles trok veel publiek. Aan de tuinzijde van het gezantschaps gebouw is de eetzaal; daar was de tafel volgens Engelsch gebruik gerangschikt. Roode rozen sierden de tafel. De Prins van Wales had ter eenerzijde Lady Russell 'tot tafeldame, ter andere zijde mevrouw Snouck Hurgronje, de echtgenoote van den secretaris-generaal van Buitenland sche zaken. De Engelsche gezant zat naast mevrouw Beelaerts van Blokland, de echt genoote van den Minister van Buiten landsche Zaken. Voorts waren voor het diner genoodlgd minister Beelaerts van Blokland, Graaf v. Lynden van Sandenburg en Gravin Ilnl van Lynden van Sandenburg, Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, sercetaris-generaaf van het Departement van Buitenlandsche Zaken, freule Anna Snouck Hurgronje, baronesse van Breenen, Jhr. en mevrouw Michiëls van Verduynen, oud-gezant, Graaf en Gravin van Limburg Stlrum, Noordwijk, Graaf Willem van Limburg Stirum, barones Sweerts de Landas Wy- borg, barones van Breugel Douglas, de freules van Pallandt en de zoons van den Engelschen gezant. Het diner werd gevolgd door een solree ln de fraaie balzaal, welke aan de voor zijde van het legatiegebouw Is gelegen. Ongeveer 150 personen waren hiervoor uiteennodied. Om half elf verscheen Prins Hendrik, die zich gernimen tijd met den Prins van Wales onderhield. Er waren voorts aanwezig jhr. mr. Van Karnebeek, de burgemeester van 's Gra- venhage en nagenoeg alle leden van het corns diplomatique. De Prins van Wales onende het bal en leidde Ladv Russell ten dans. Daarna danste hii met verschillende andere dames. Later in den avond was er nog een souper. BOSCH LN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Volgens bij het gemeentebestuur van Wieringen ingekomen bericht is de minis ter van binnenlandsche zaken bereid voor de uitvoering van een door de directie van de Wieringermeer ingezonden bosch plan (400 H.A. in den Noord-Oosthoek van de Wieringermeer) een overheidssubsidie toe te zeggen van 85% der loonen uit te betalen aan daarbij te plaatsen werkloozen alsmede eenzelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels het regenverlet en in drie vierde deel der premie, verschul digd ingevolge de ziektewet. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUfDEN. De regcering wil den toestand nog even aanzien. De burgemeester van Velsen, mr. F. L. J. E. Rambonnet, heeft thans van den chef der afdeeling visscherijen van het depar tement van economische zaken arbeid be richt ontvangen, naar aanleiding van de door hem d.d. 27 Augustus ingediende voor stellen tot steun aan de visscherij. In dit antwoord wordt meegedeeld, dat de mi nister gemeend heeft met het nemen van een beslissing op de door den burgemeester gedane voorstellen tot het verleenen van rechtstreekschen steun aan het stoomtrei- lerbedrijf te IJmuiden nog even te moeten wachten, tot dat beoordeeld zal kunnen worden, of de opleving, welke de stoom- treilvisscherij den allerlaatsten tijd ver toont, van eenigszins blijvenden aard zal zijn. Hiertoe werd vooral aanleiding ge vonden in het volgende: In het advies van den burgemeester, zoo wordt in den brief gezegd, wordt ten aanzien van het verlee nen van directen steun aan het bedrijf er terecht op gewezen, dat er verband zal moeten bestaan tusschen het aantal va rende schepen en de afzetmogeli(kheden en dat begonnen zal moeten worden met het steunen van een zoodanig aantal sche pen, dat niet door een te grooten aanvoer de vischprijzen te veel zouden worden ge drukt. Bij 't ontwerpen van plannen tot steun verlening in eenigen vorm en ook bij de overweging van uw voorstellen, is als grond van mij verstrekte gegeven als grondslag genomen, dat er voorloonig door een 70-tal stoomtreilers van IJmuiden misschien loo- nend zou kunnen worden gevischt. Wan neer men nu ziet, dat er op het oogenblik reeds een G0-tal stoomtreilers in de vaart zijn, welk aantal, gezien de booten, die nu nog klaargemaakt worden, aan het einde dezer week tot een 70-tal kan stijgen, dan ligt het voor de hand, om thans den toe stand even aan te zien. De minister heeft er od gewezen, dat in- tusschen doorgegaan wordt met de verdere behandeling van de door u ingediende voorstellen. Bij Kon, besluit is benoemd tot direc teur der tweede afdeeling van het Rijks landbouwproefstation te Groningen Ir. P. G. Meyers, aldaar. UIT NED. OOST-INDIE. VERSPREIDE BERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder zal mor genochtend uit het buitenland per trein te Arnhem terugkeeren en daarna per auto doorgaan naar Het Loo, waar zij een week denkt to ve.toeven. HET ONGELUK MET DE KRAKATAU. Water in mijnendek geloopen. j BATAVIA, 13 Oct. (Aneta). F.en com muniqué van het Departement der Marine in Ned.-Indlé omtrent het omslaan van de i „Krakatau" meldt .dat de oorzaak van het ongeluk vermoedelijk is gelegen in een hevige zuiging van het water achteruit na het passeeren van den drempel ten Noor den van de witte gasboet met groen licht, waardoor het water in het mijnendek is geloopen. De mijnenrails waren na de inspectie van den miinenlegger nog niet afgetuigd. Daardoor stond de deur van het water dichte schot van het mijnendek nog open. RECLAME. Steenstraat No. 49 - Telefoon 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWABEN Hedon voorhanden mijn bakende Ie soort l 0.60 2e soort L 0.40 per pond LET VOORAL OP het loodje merk „Prima** le soort en merk „Stegeman" 2e soort 8152 Uitgesproken: J. J. Dubbeldam kaashandelaar, Bode graven. Prins Hendrikstraat 43. R.c. Mr C. Veen. Cur. Mr. H. W. Wierda, Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9