738te Jaargang WOENSDAG 12 OCTOBER 1932 No. 22258 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. UIT DE RAADZAAL. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor v Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.il Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. COLLECTE „ROODE KRUIS". De Burgemeester van Leiden bréngt ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 15 October e.k. een collecte zal worden ge houden vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Hij beveelt deze collecte bij de ingezete nen dringend aan en noodigt hen uit door het schenken van milde bijdragen, het goede doel en het ernstig streven der vereeniging krachtig te steunen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 12 October 1932. 8049 EEN IVIERKWAARDIG GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar HannaartNoest. Een algemeen, doch wel speciaal in de studentenwereld buitengewoon geliefd echtpaar, viert op 25 October zijn gouden huwelijksfeest. Willem Hannaart, de „oude", die gedu rende 45 jaren op voorbeeldige wijze de functie van studentenoppasser vervulde en daarbij ongeveer 37 jaar als eerste be diende van het Studentencorps werkzaam was, en zijn echtgenoote Alida Neeltje Noest. Men herinnert zich nog het feestelijke afscheid in 1929 van den „Vicomte", in studentenkringen zoo genoemd, omdat hij nog van grafelijke familie zou afstammen, toen Willem Hannaart onder de belang stelling van honderden studenten en oud studenten met pensioen ging. Een periode van rust had deze trouwe, onkreukbare figuur met zijn onverwoestbaar humeur stellig verdiend: hoeveel studenten heeft hij niet „opgepast" en was daarbij steeds present bij ieder belangrijk feest, bij ieder lustrum, dag in dag uit op de Sociëteit, dikwijls dagen en nachten achtereen, zon der naar bed te gaan! Ieder Leidsch stu dent, die corpslid is geweest, kent Willem Hannaart; ook hij kent nog elkeen, die zijn studententijd gedeeltelijk op de sociëteit in bijna de laatste halve eeuw doorbracht. Wanneer men een praatje met hem maakt in zijn gezellige woning aan de Schelpen kade 18, dan komen stapels fotografieën voor den dag en herinneringen worden opgehaald; Willem herinnert zich dan eiken naam, die hem genoemd wordt. Hij was „het" factotum der studenten, kent vaders en zoons, kent de studentenwereld van binnen en van buiten, was bij nacht en ontij voor hen in de weer, terwijl hij daarbij thuis steeds een onmisbaren steun vond in zijn vrouw, die met hem op 25 Oc tober 1882 het huwelijk inging. Willem Hannaart vertelt ons veel uit zijn herinneringen met de studenten, maar ver zoekt daaromtrent nadrukkelijk geheim houding. Elk geheim is bij hem altijd als in een hermetisch gesloten boek bewaard geweest, zooals het den degelijken, abso luut betrouwbaren oppasser betaamt! Dik wijls, zoo zegt hij ons, vroeg een der „heeren" mij: „Willem, hoe was mijn vader in zijn studententijd nu eigenlijk?" En dan antwoordde ik: „Nee, mijnheer, dat moet U mij niet vragen. Daarover laat ik niets los. Ik weet het niet meer". In 1885 waren we met 16 oppassers: nu zijn er nog maar twee. Alles is veranderd: ook in dit opzicht. „En toch, „de heeren" hadden zooveel gemak van ons". Gelukkig: de naam „Hannaart", onaf scheidelijk verbonden aan het Leidsch Studentencorps, is dit gebleven na het glorierijke afscheid van eenige jaren ge leden: een zijner zes zoons is ook nu op de sociëteit werkzaam. „Hannaart" de jonge, zet de traditie van zijn vader voort. Alle kinderen het echtpaar heeft ook nog een dochter zijn gezond: de a s. gou den jubilarissen verheugen zich in het be zit van 20 kleinkinderen, die den naam van hun grootvader ongetwijfeld hoog zullen houden. „Willem", die na zijn afscheid, eerst twee jaar in Voorburg woonde, trok weer naar de Schelpenkade, waar zooveel prach tige herinneringen voor hem en zijn echt genoote geborgen liggen. De „Vicomtesse". zooals Neeltje Alida Noest in studentenkringen beter bekend is, ligt in deze dagen met een verbrand been te bed. maar zal stellig voor het feest ge zond zijn.. Ook de gezondheid van den jubilaris liet te wenschen over; het eerste half ia ar 1932 moest hij het bed houden wegens een aandoening van het hart, maar hij ziet er nu weer even krachtig en vroo- liik uit als steeds. Zij zijn ongetwijfeld on 23 October weer „fit" en wel, wanneer zij ter gelegenheid van hun gouden huwelijks- leest elkeen gaarne ontvangen zullen in café-restaurant „de Harmonie" des na middags van halfdrie tot halfvijf uur. Dat talloozen van de' gelegenheid gebruik zul len maken, het echtpaar Hannaart geluk te wenschen en met hen te praten over den goeden, echt-ouderwetschen studie tijd. die vroeger toch ook wel heel „iets anders was dan tegenwoordig, durven wij üu reeds te voorspellen I TER-AARDE-BESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER J. H. KWAADGRAS. Hedenmorgen om half 12 vond op „Rhijnhof" onder groote belangstelling de ter-aarde-bestelling plaats van wijlen den heer J. H. Kwaadgras die j.l. Zaterdag op 52-jarigen leeftijd alhier in het St. Elisa- beth-Ziekenhuis na een korte ongesteld heid van enkele dagen overleed. De overledene was ruim 31 jaar onder wijzer aan de Chr. School te Rijnsburg (Smidsteeg). Tevens was de overledene onderwijzer aan den Zondagsschool Pred. XI vs. 6a. Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op de heeren J. L. Bosschieter, burgemees ter van Rijnsburg, S .Schoneveld, wethou der. bestuur en personeel van de Zondags school Pred. XI 6a, leerlingen en oud leerlingen van de School met den Bijbel (Smidsteeg), mr. H. D. M. Knol, voorzitter Zondagsschool Pred. XI 6a; A. Bouman, hoofd der Julianaschool, C. v. Klaveren, secretaris, A. Noort, penningmeester. In den stoet kwamen mede de heeren M. Pieper, hoofd der School met den Bijbel, A. v. d. Mey, voorzitter bestuur Geref. School Ver. te Rijnsburg, personeel van de Geref. school Rijnsburg. Op de begraafplaats sloten de leerlingen van de klasse van den overledene zich achter den stoet aan. Nadat de kist in de groeve was nedergelaten werd het woord gevoerd door ds. H. Thomas, de heeren A. v. d. Mey, voorz. Geref. School-Ver., en M. Pieper, hoofd der Geref. school. Door de leerlingen werd gezongen Ps. 84 6. De heer Knol sprak nog als voorzitter van de Zondagsschool. Een broeder van den overledene dankte allen voor de betoonde deelneming. DE BEZUINIGING EN DE HORTUS BOTANICUS. Het verlies lijkt erger dan het in werkelijkheid is. De bezuiniging op de rijksuitgaven voor den Hortus Botanicus tengevolge, dat het aantal verwarmde kassen, waarin de tro pische planten overwinteren, moet worden beperkt. In verband hiermede wordt een menigte in meerdere exemplaren aanwe zige gewassen opgeruimd. De bezoekers van den Universiteitstuin zullen met wee moed vernemen, dat een aantal palmen, wier slanke stammen en wuivende krui nen den Hortus des zomers een zuidelijk aanzien gaven, reeds is opgeofferd. Vele exemplaren, ook veder- en waaierpalmen van meer dan drie-kwart eeuw oud, zijn door den nood der tijden onder de bijl gevallen of zullen den dood door bevrie zing worden prijsgegeven. Wij hebben ons naar aanleiding van het bovenstaande om nadere inlichtingen gewend tot den directeur van het Bota nisch Laboratorium, waaronder de Hortus ressorteert, prof. dr. L G. M. Baas Becking, die ons mededeelde, dat het ver lies grooter lijkt dan het in werkelijkheid is. Natuurlijk betreurde ook hij het, dat juist in een tijdperk van reorganisatie, dat de Hortus doormaakt, uit bezuini gingsoverwegingen zulk afbrekend werk moest jworden verricht, doch belangrijk botanisch studiemateriaal is daarmede niet verloren gegaan. Het zijn in totaal 15 of 16 palmen, waaronder weliswaar oude exemplaren, doch waarvan de Hor tus er meerdere bezit. Er moet nu een maal bezuinigd worden, aldus prof. Baas Becking; onlangs hebben wij tweeduizend Kaapsche gewassen opgeruimd en zeven honderd cactussen verloot. Mooie plan ten ook al weer, maar daarom nog niet van belang uit wetenschappelijk oogpunt. En waar het aantal studenten, dat. als candidaten in het laboratorium werkt, vergeleken bij vroeger, achtmaal zooveel bedraagd; de exploitatie van het labora torium bij een normaal verbruik zeker vijfmaal zooveel kost, daar ligt het voor de hand, dat de door de regeering toege paste radicale bezuiniging ergens vandaan moet komen. Vandaar dat wij dit jaar iets later be ginnen met en minder hard stoken en twee kassen in het geheel niet verwarmen De verwarmingsinstallatie van den Hor tus met zijn dertien stookplaatsen is nu eenmaal zeer on-economisch. HANDELSREGISTER K AIM ER VAN KOOPHANDEL Nieuwe Inschrijving. Bloembollen Kwee- werij en Handel „Merkara", Teylingerlaan 9, Sassenheim. Eigenaar: K Klijn, Sassenheim. (Huwe- lijksche Voorwaarden). Procuratiehouder: H. van der Wilden. (Beperkende Bepalingen). Wijzigingen: H C. J. de Haan, Nieuwe Rijn 44, Leiden, fabriek van eau de cologne en parfumerieën en handel daarin. Wijziging handelsnaam in: H. C. J. de Haan. Import- Export les Parfums Limajo. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: lm- en export van parfumerieën. W. C. van der Wilk en Zonen, Oude Singel 162, Lelden, behangerl) en stof feerder Ij in den ruimsten zin. Overleden Vennoot en beheerder filiaal: Jac. van der Wilk. Oegstgeest, d.d. 7 Oct. 1932. N.V. Verkoopkantoor van Patent-Artike len. Heerengracht 24. Leiden, verkoop van zieken verplegingsartikelen. Uittredend Directeur Administrateur: W. Mulder, Leiden, d.d. 1 Oct. 1932. Nieuwe Directeur: C. P. Tijssen, Lelden. ESPERANTO-CURSUS ANDREO CSEH. De openbare proefles. In den foyer van de Stadsgehoorzaal vond gisteravond de openbare proefles plaats van den hier ter stede te houden Andreo Cseh-esperanto cursus. Dank zij de cursussen, reeds in andere steden van ons land, maar ook in het buitenland gehou den, was de publieke belangstelling voor de openbare les overweldigend; de foyer was haast te klein en vele candidaat-leer- lingen van den bekenden esperantist moes ten zich met een staanplaatsje tevreden stellen. Namens het werkcomité opende de voorzitter, de heer F J. van der Meijden, de bijeenkomst met een welkomstwoord aan verschillende plaatselijke en buiten- landsche gasten en een woord van dank aan de leden van het comité van aanbe veling. Spr. hoopte, dat velen den cursus zouden volgen; de onvermijdelijke finan- cieele lasten zijn zoo laag mogelijk ge houden f. 10.voor 40 lesuren om daarna overtuigd van de groote beteekenis van het Esperanto als wereldtaal mede te werken aan zijn verdere verspreiding. De geschiedenis van de Andreo Cseh- methode werd vervolgens uitvoerig ge schetst door mevr. Isbrücker. Toen de heer Cseh in zijn woonplaats Hermannsadt in Hongarije een uitnoodiging ontving tot het geven van een Esperanto-cursus, onder vond hij niet alleen vele taalmoeilijkheden daar de deelnemers uit verschillende lan den stamden, maar tevens leverde het feit, dat het meerendeel der deelnemers afkom stig was uit de arbeidersklasse hem moei lijkheden op. Zonder een enkel leerboek en de meest beperkte grammatica werd de cursus een aangename conversatie met zulke goede resultaten, dat spoedig uit verschillende landen uitnoodigingen toe vloeiden. De vlucht, die deze cursussen namen, werd zoo geweldig, dat in 1930 overgegaan moest worden tot de oprich ting van een Cseh-instituut, dat onder wijzers volgens de Cseh-methode opleidt en cursussen in andere landen dan het eigen laat leiden. Alvorens over te gaan tot het geven van de openbare les, hield daarna de heer Cseh een geestige toespraak in het Espe ranto tot de aanwezigen, waarbij mevr. Isbrücker als tolk optrad. Reeds dadelijk kwam, toen de spr. schetste hoe hij in zijn jeugd kennis maakte met de beroemde Hollandsche kaas en zich een voorstelling trachtte te maken van ons land, het on ontbeerlijke contact tusschen gehoor en spreker tot stand. Toen men eenmaal aan de taal gewend was, ging het hoe langer hoe beter en spoedig kon het meerendeel van de aanwezigen reeds begrijpen wat de spreker bedoelde, zonder dat mevr. Is brücker 't gezegde vertaalde! Spr. zette uit een 't streven om Latijn weer te maken tot een levende taal, doch deze poging is ge strand op het gemis aan woorden. In de destijds uitgegeven Latijnsche courant kwam b.v. onder de rubriek „sport" voor de uitdrukking: „De arte in punctum mit- tendi", het Latijnsche begrip voor schijf schieten; nog erger werd het toen een maal de titel filmdirecteur moest worden gebruikt en de Latijnsche benaming: „mo derator officinae fassiis cinematographicis conficiendis" werd! Toen de onbruikbaar heid van het Latijn bleek, werd de heer Cseh een ijverig aanhanger van de taal van den Poolschen oogarts, dr. L. Zamen- hof. De bestudeering van deze taal met haar uiterst eenvoudige grammatica en logische afleidingen levert de aanwezi gen van gisteravond kunner het getuigen geen bijzondere moeilijkheden op. Als ieder naast de moedertaal het Esperanto leert, zal men zich overal met gemak ver staanbaar kunnen maken niet alleen, maar ook iedereen kunnen verstaan, Ongemerkt ging de rede over in de open bare les. Mevr. Isbrücker nam haar plaats in de zaal weer in en ook zonder haar onschatbare diensten als tolk werd het contact niet verbroken. Als een groot spreekkoor herhaalde de zaal al luider en luider, beter en beter de zinnetjes van den heer Cseh. Het verschil tusschen „Kio", „Kiu" en „Kia". de beteekenis van „Blan- ka" „Nigra", „Flava" en „Ruga", de vra gende en ontkennende vorm van een zin, kortom de grondbeginselen van de wereld taal Esperanto werd de zaal in minder dan geen tijd duidelijk. Zonder schroom werd antwoord gegeven op gestelde vra gen en eigenlijk ongemerkt bleken zelfs menschen. die nooit iets aan Esperanto deden, spoedig in staat het gevraagde te begrijpen en het antwoord te formuleeren. Grooter en grooter werd de eerste kennis van de nieuwe taal en zonder eenige moeite kon elkeen het vraaggesprek tus schen den heer Denz. den heer Cseh en vooral de zaal begrijpen. Toen aan het einde van de les de voorzitter van het werkcomité het nodium besteeg om den heei Cseh te danken en deze er op wees hoe het Esneranto den heer Van der Meijden als Nederlander, den heer Denz als Zuid-Amerikaan en hem zelf als Hon gaar samentrok, steeg een klaterend ap plaus uit de zaal op. Voor belangstellenden zij er op gewezen dat de cursus des Vrijdagsavonds te 81 4 uur in de school in de Haverstraat wordt gehouden. HET AQUARIUM. Maandagavond 17 October 8 1/4 uur zal de heer prof. dr. L. G. M. Baas Becking in het Leidsche Volkshuis een voordracht houden over „Het Aquarium als een we reld m het klein", toegelicht door een aan tal lichtbeelden. Voor natuurvrienden een kostelijke avond! (voor toegang zie advertentie). WEER EENS: HOE HET NIET MOET Een agenda lag voor ons gesneden koek. Daar was nu feitelijk niets aan te verwikken. Maar dan kent men den Leid- schen Raad niet. Hoewel van de 15 punten er 13 z. h, st. doorgingen, terwijl er één werd uitgesteld, moesten niettemin de sluizen der welspre kendheid worden opengezet. Stel eens voor, dat al die kleinigheden niet gereleveerd mochten worden! Heusch. Leiden was in gevaar. Zou dat een indruk maken van deugdelijke behandeling? Neen maar En dan de „belangrijke" kwestie of de f500 als schadeloosstelling aan den heer Schroder wegens de stopzetting van zijn personenveerdienst over het Galgewater betaald worden moest uit den gewonen dan wel uit den kapitaaldienst. Kwestie van rechter of linker broekzak; de f.500 zijn toch weg. De heer Bosman, die deze kwestie entameerde, won het pleit: 't zal betaald worden uit den gewonen dienst, terwijl B. en W. uit den kapitaaldienst wil den putten. Bijkans had deze zoo gewich tige strijdvraag aanleiding gegeven tot een principieel debat, dat dan volgens de ver houdingen van Maandag zeker 2 dagen had moeten duren, nl. over de vraag, of het juist is, dat wethouders, als de raad tegen hun zin een besluit heeft genomen, door te stemmen tegen den uitgaafpost, trachten het genomen besluit ongedaan te maken. De voorzitter wist gelukkig dit onvruchtbaar debat, dat bovendien had moeten eindigen met een nederlaag der wethouders als het anders was, zou nim mer een raadsbesluit veilig staan! te voorkomen. Ook niet bepaald getuigend van onder linge waardeering is de wijze, waarop en kele leden B. en W. eenvoudig weinig minder dan gemeene bedoelingen in de schoenen pogen te schuiven zonder een grein van bewijs. Dat kwam al tot uiting bij genoemd voorstel betreffende den post van f. 500, toen b.v. de heer Schüller B. en W. betichtte, dit bedrag met opzet op den kapitaaldienst te hebben gezet, opdat Ged. Staten het besluit van den raad zouden vernietigen. En hetzelfde bad plaats, toen de heeren Knuttel en Schüller bij 't voor stel van B en W. betreffende de verstrek king van brandstoffen aan de werkloozen het college feitelijk wilden aanwrijven „voordeel" te willen halen uit hun streven naar een soepeler regeling, hieron neerko mend, dat B. en W. de bevoegdheid ver kregen, zelf te bepalen hoeveel telkens in eens zou worden gegeven. Precies alsof de totale hoeveelheid niet tevens was vast gelegd! Hoe goed bedoeld overigens ook, ge- looven wij toch, dat B. en W. blij mogen zijn, dat hun soepeler regeling niet is aan vaard. Het zou hen o i. voor allerlei prac- tische moeilijkheden hebben geplaatst, ge let op het wisselvallige klimaat van ons land. Vastgelegd is thans door den raad het geven van 1 H.L. parelcokes per week gedurende 26 weken. n.l. van 15 Oct.15 ADril, hetgeen 4 H.L. meer is dan vorige jaren, gevolg van het verlengen van den termijn met 4 weken. Natuurlijk waren er pogingen om er nog een schepje on te gooien, doch die misluk ten. De sfeer, waarin deze aangelegen heden behandeld wordt, kent men lang zamerhand! Tot slot een internellatie-Kooistra over de overstrooming in de huizen aan de Parkstraat, die feitelijk de bedoeling had een poging te doen de bewoners door de gemeente schadeloos te stellen voor de schade, althans gedeeltelijk Natuurlijk zou daarvoor alleen dan grond bestaan, zoo de gemeente schuld had aan het ge beuren Dit laatste is evenwel geenszins bewezen, al werden zwakke nogingen daar toe gedaan. Misschien volgt later nog een vervolg in deze kwstie. De raad heeft Maandag weer eens een voorbeeld gegeven, hoe een magistraat niet moet vergaderen! BINNENLAND. Nieuwe indeeling van rechtsgebieden! opheffing van 7 rechtbanken en 48 kan tongerechten; wijzigingen van het kanton Leiden. (Binnenland, 3e Blad.) Opcenten op de invoerrechten; voor- loopig verslag der Tweede Kamer- (Bin nenland, 3e Blad.) Dc instelling van bedrijfsraden; amen dementen van dr. Kortenhorst. (Binnen land, 3e Blad.) Hillcgomsch blocmbollcnhandelaar voor het Amsterdamsche hof wegens bcdricge- lijke bankbreuk: ll/t jaar geëischt (Recht zaken, 3e Blad.) Nieuwe diefstal aan de rijksmunt te Utrecht. (Gemengd, 3e Blad.) Bonsema vervangt Mol in het Neder- landsch elftal. (Sport, 3e Blad.) De noodtoestand in het visscherijbedrijf te IJmuidcn; bevoorrechting van vreem delingen; certificaten van oorsprong kun nen verbetering brengen voor den uitvoer. (Laatste Berichten. Ie Blad.) BUITENLAND. De besprekingen te Londen en de Ont wapening. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) Voortzetting van het proces Pruisen het Duitsche Rijk. (Buitenland, le Blad.) Verscherping van den strijd tusschen do Duitsche regeering en het parlement. (Buitenland, le Blad.) Het bezoek van den Duitschen rijkskan selier aan München. Von Papen houdt een rede. (Buitenland en Tel., le Blad.) Weer een aantal communistische leiders uit de partij gezet. (Buitenl., le Blad.) Een groot Japansch offensief in Mands- joerije. (Tel-, le Blad.) RECLAME. NED. ONDERWIJZERS-GENOOTSCHAP. Het Ned. Ond. Genootschap heeft dezer dagen een ledenvergadering gehouden in het Nut aan de Steenschuur. Na afloop van de agenda hield de heer J. A. Christiaanse een lezing met licht beelden over Zwitserland en de Italiaan- sche meren. Als een artist wist hij zijn landschap te schilderen, waardoor men zich als het ware in die streek verplaatst voelde. Het was onder zijn bezielende woorden een en al leven, tot het stiltste, koelste plekje toe. Een ieder raakte onder den indruk door de gevoelvolle wijze, waarop hij zijn gedachten wist uit te drukken. In een dankwoord zei de voorzitter dan ook zeer terecht, dat de heer Christiaanse niet alleen met het oog, maar vooral ook met het hart de landschappen had aan schouwd. „Dat wij u meer in onze ver eeniging mogen hoeren", zoo eindigde de voorzitter. o De poolsche geleerde, dr. Dobieslaw W. Dorborzynski van het „Physikalische Instituut der Jagellonischen Universitat" in Krakau, is naar onze stad teruggekeerd, om hier in het Kamerllngh Onnes Labora torium zijn arbeid voort te zetten. We verwijzen naar de advertentie in dit blad betreffende den Bouwfonds avond van de Chr. Jeugd Ver. „Nomateg", ook reeds eerder in dit blad aangekondigd. Wie nog geen programma heeft gekocht haaste zich, voor het te laat is. Bij de politie is een onbeheerd ge- Vonden rijwiel te bevragen. Het „Onbekend maakt onbemind" Geldt ook voor Asfaltweg; Maar wie hem kent, die BLIJFT zijn vrind, Wil niet van asfalt weg. 8014 NIEUWE UITGAVEN. Bij Scheltens en Giltay, uitgevers te Am sterdam kwam de 14de afl. van de kleine uitgave der Nederlandsche Algemeene En cyclopaedic, bewerkt naar Brockhaus' En cyclopaedic, van de pers. J. B. Wolters' Uitg.-Mij. N.V. Groningen; „Lycurgus", rede uitgesproken bij de over dracht van het rectoraat der Rijksuniver siteit te Groningen door dr. A. G. Roos. „Deutschland", - Uebersetzungs- und Uebungsbuch mit grammatischen Fragen und Aufgaben nebst 91 Examenaufgaben. gesammelit van Drs. J. Kasten. Zweiter Teil. „En Francais. - Fransch leerboekje voor het lager onderwijs door dr. C. S. Jolmers en dr. K. J. Riemens. „Overzicht van de economische ontwik kelingsgang der volken" door dr. E. Rljpma en J. J. Hendriks. Met werkboekje. „Leerboek der trigonometrie" door dr W F. de Groot en dr. C. de Jong. „Functioneele decentralisatie der grond gedachte van den corporatieven staat bin nen het kader der parlementaire demo cratie", is de titel der rede uitgesproken door mr. A. C. Josephus Jitta bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, op Woensdag 5 October 1932. Uitgaaf W. L. en J. Brusse N.V. Rotter dam: 1. De hisorische roeping van de libe rale gedachte; 2. de liberale gedachte in herstel. Landdagrede, gehouden voor den Bond van jonge liberalen te Maarn - Zo mer 1932. Door mr. C. W. de Vries. A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Mij. NV, Utrecht: „Als een meisje detective wordt (the due of the silver key)" door Edgar Wallace, en „Schaakmat" door Sydney Horier. In de Volksuniversiteitsbibliotheek der firma FBohn te Haarlem verscheen in twee deeltjes de .Psychologie der Dieren" cioor dr. F. J. J. Buytendijk. hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Groningen Prijs van beide deeltjes tezamen (afzon derlijk zijn ze niet verkïijgbaar) 1 3 80. In dezelfde uitgave verscheen dl .Inlei ding tot de criminologie door mr W A Bonger, hoogleeraar aan de Uni.ersiteit van Amsterdam. Bij de Uitgevers-Mij. „Enum" te Am sterdam verscheen de 4de aflevering der serie „Ik maak alles", waarin uitsluitend de bewerking van allerlei houtsoorten be handeld wordt.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1