Uit den Leidschen Raad 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 October 1932 Derde Blad No. 22257 RECHTZAKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. X De brandstoffen-voorziening voor de werkloozen Een interpellatie Kooistra over de overstrooming in de Parkstraat. Punten 4 tot en met 10 worden behou dens enkele kleine opmerkingen z. h. st. goedgekeurd. OM EEN OUDE KWESTIE. 11e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ter uitvoering van het raads besluit tot toekenning van eene schade loosstelling aan F. N. Schroder, wegens de stopzetting van zijn personenveerdienst over het Galgewater. (206) De heer BOSMAN meent, dat dit „cadeautje" uit den gewonen dienst moet komen, niet uit den kapitaaldienst. Wethouder GOSLINGA zegt, dat dit laatste toch geheel ligt in de lijn der discussies. Zoo draagt het nog een glimp van billijkheid. De heer BOSMAN: gelooft u dat Ged. Staten het goedkeuren? De WETHOUDER: zoo is m. 1. de eenige kans, al stemt hij tegen. De heer HUURMAN oordeelt het ver keerd, dat deze f. 500 aan de brug wordt gekoppeld. Laat men het gewoon beschou wen als een cadeautje. De heer WILMER verdedigt het voorstel van B. en W. als rationeel. Was er een stukje grond voor de brug noodig ge weest, dan kwam dit toch ook op de kosten. De heer v. ECK beschouwt dit bedrag niet als een cadeautje, onverschillig waar het geboekt wordt. Onjuist is z. i. echter, dat de wethouder tegen wil stemmen, dat is onbehoorlijk. De WETHOUDER: als raadslid niet als wethouder stem ik tegen. Wethouder ROMIJN zegt, dat z. i. op nieuw over de uitgaaf moet worden be slist en daarom zal hij ook tegenstemmen, al meent hij overigens natuurlijk, dat B. en W. raadsbesluiten moeten uitvoeren. De heer COSTER zegt, dat de wethou ders nu blijkbaar zullen doen wat hem destijds verweten is. De heer KNUTTEL zegt, als de wet houders hun standpunt handhaven de consequenties daaruit te zullen trekken. Het beteekent het pogen terug te komen op een raadsbesluit en dat kan te pas komen De heer WILBRINK zal zich niet meer verzetten tegen deze uitgave, nu de raad ertoe besloot en zal voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer BOSMAN meent, dat vergeten wordt dat men hier te doen heeft met een vrijwillige daad en daarom oordeelt hij deze uitgaaf op den post van den brug onjuist. De VOORZITTER zegt, dat niemand van het college terug wil komen op het raadsbesluit. Thans is alleen de theoreti sche vraag of men als raadslid een hou ding mag aannemen als de wethouders Goslinga en Romijn. Z.i. is het beter deze vraag nu niet te behandelen en hij raadt aan het voorstel z. h. st. te doen door gaan. Wethouder GOSLINGA zegt, dat de S. D. A. P .herhaaldelijk tegen voteeren van gelden stemde al was een besluit in dien zin genomen, (Tal van ontkenningen bij de S.D.A.P.). De heer BOSMAN stelt voor de uitgaaf te doen uit de post Onvoorziene Uitgaven. Het voorstelBosman wordt aan genomen met 1715 stemmen. Voor de heeren Bosman, Knuttel, Huur man, Manders, Vos, Beekenkamp, v. Eecke en de S.D.A.P. 12e. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen met de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer een overeenkomst aan te gaan, in zake den bouw van een Inlichtingen bureau op het terrein gelegen tusschen Zomerzorg en den Spoorwegovergang. (207) De heer WILBRINK oordeelt de oplos sing niet erg gelukkig. Het gebouwtje komt z. i. te ver achteruit en verscholen te staan. Conform wordt besloten. VERBETERINGEN. 13e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbouwing van het per ceel Mare 15 en het voormalige ijkkan- toor, ten behoeve van de uitbreiding van de kantoorruimte van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon en voor de verbouwing van perceel Nieuwsteeg 46, ten behoeve van de ver betering van de huisvesting van de Ge meentelijke Bank van Leening en de in richting van de bovenverdieping van dat perceel tot kantoor van den Armenraad. (208) Mevr. BRAGGAAR—DE DOES zegt, dat M. H. geheel niet gekend is in deze verbe tering, alleen daarvan mededeeling ont ving. Toch heeft spr. nog eenige wenschen naar voren gebracht, waarmede h.i. weinig rekening is gehouden, o.a. verwarming der wachtlocalen en scheiding van mannen en vrouwen en houten vloeren Zij vraagt daaromtrent nadere toelichting evenals over het meubilair, dat wordt aangevraagd. Wethouder ROMIJN meent, dat M. H. in outillage etc, geen beslissingsrecht heeft, doch met opmerkingen kan altijd rekening worden gehouden. Houten vloeren zijn ech ter onhygiënisch. Met beide andere wen schen zal rekening worden gehouden, zo5 eenlgszlns mogelijk, doch dat komt pas bij de practische uitvoering, waarover nog moet worden overlegd. Over meubilair is ook nog niets beslist, zal nader moeten worden overlegd. Mevr. BRAGGAAR verdedigt nader hou ten vloeren boven steenen. Met zeil is het onhygiënische wel te overwinnen. De heer KNUTTEL steunt mevr. Brag- gaar en hij oordeelt in het midden-laten onbevredigend. De heer SCHÜLLER meent, dat M. H. toch zelf de inrichting moet aangeven en daarom had z.i. de commissie gekend moe ten zijn. In de C. v. F. heeft hij genoegen genomen met vage toezeggingen, gelet op den tijd. doch nu had er z.i. zekerheid ge geven moeten worden aan den raad. 12 dagen waren voor onderzoek disponibel Wethouder ROMIJN zal de kwestie hout ÏS ??.J,'nfder onder de oogen zien. Is er mogelijkheid voor verwarming der wacht lokalen, dan is dit wel te betalen uit het gevraagde crediet en zal het gebeuren. Vóór de besllslng van den raad heeft spr, hiernaar niet nader onderzocht. Conform wordt hierop besloten, nadat mevr. Braggaar nog eens haar wenschen ten zeerste heeft aanbevolen. 14e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitvoering van noodzakelijke herstellingen en ver nieuwingen aan het gebouwencomplex de Burcht, de Graanbeurs en het voormalig Notarishuis. (209) Conform besloten. 15e. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond, in zake de verzekering van werklooze arbeiders in gevolge de Ziektewet. (202) 7406 Aangehouden wegens afwezigheid van den heer v. Stralen, COKES VOOR DE WERKLOOZEN. Wethouder ROMIJN stelt spoedeischend voor weer brandstof te verschaffen aan de werkloozen. Sinds 1929 is 22 weken lang telkens 1 H.L. parelcokes verstrekt. B. en W. stellen nu hetzelfde voor, doch in soe peler regeling. Den afgeloopen winter was er een handel in cokesbons, terwijl bij strenge winter meer werd gevraagd. B. en W. willen thans vastleggen de 22 HL. doch aan het college overlaten, hoe veel tegelijk te geven, '/i H.L., 1 HL, of l'/t H.L. De begrooting voor dit jaar was voor M.H. 17739 bons, Dienst voor Soc. Zaken 11470 bons. Waar de werkloosheid thans grooter is, stellen B. en W. voor te verstrekken 46500 H.L parel-cokes (f. 30.225) aanvangend 29 October. In zooverre het adres der afd. Leiden van de O S.P. sub 1. B. en W. stellen voorts voor niet in te gaan op uitkeering van f. 50 voor schoei sel en kleeding, sub 2 van dit adres, doch bedoelde personen te verwijzen naar afd. B. van het Crisiscomité, waarvoor rijk en gemeente eenzelfde bedrag bijdragen. De heer v. ECK oordeelt den termijn van beginnen (29 October) te laat. Thans wordt in betere kringen toch al gestookt en is dit noodig, des te meer in betrokken gezinnen. Hij stelt voor aan te vangen op 15 Oct. Voorts raadt hij aan ook soepel heid te betrachten bij het eindigen van den termijn, die verlengd moet kunnen worden, zoo noodig. Met alleen verwijzen naar afd. B. van het Crisiscomité kan spr. niet meegaan, daar alle zekerheid ont breekt. dat degenen, die 't noodig «hebben, dan geholpen zullen worden, afgezien van het feit, dat de steun een uiterst minimum is. Op de regeering zal in de eerste plaats meer druk geoefend moeten worden, doch daaraan zal de raad weinig kunnen doen. De raad heeft echter tot plicht zelf alles te doen. wat hij vermag en daartoe be hoort ook voorziening in schoeisel en klee- ren, waaraan door den duur der werk loosheid groot gebrek is. In dit opzicht is een voorstel van zijn fractie te verwachten, er spoedeischend mede te komen, lijkt hem oniuist. De heer KNUTTEL kan zich niet ver eenigen met het kolen-voorstel van B. en W. Knoeierijen-, uitwassen van het kapi talisme mogen z.i. nielt meetellen bij het voldoen aan rechtmatig? eischen der werk loozen. 1 H.L. is al berekend op zwakke winters. Hij stelt voor te geven l'/s H.L. per week gedurende 26 weken. Voorziening alleen door het Crisis-Co mité kan de behoeften niet voldoen, ter wijl bovendien alle recht afzijdig is. Men blijft dus overgeleverd aan particuliere liefdadigheid, f. 50.- oordeelt spr. trou wens al zeer minimaal en daarom beveelt hij het bescheiden verzoek der O.S.P. warm aan. De heer SCHÜLLER bevreemdt het, dat dit college, dat nooit aan het huiselijk leven wil tornen, wil uitmaken of dan wel l'/i H.L. cokes noodig is, terwijl het gaat om alle werkloozen, zonder onder scheid. Daaraan wil spr. niet medewerken. Mevr. BRAGGAAR oordeelt '/i H L. cokes in ieder geval onvoldoende. Het totaal aantal zou spr. niet direct willen vaststellen, doch laten afhangen van de weersgesteldheid. Goed toezicht op de brandstoffen oordeelt zij noodzakelijk. Het Crisis-Comité zal en kan niet in de behoeften voorzien. De heer ELKERBOUT kan ook het voor stel van B. en W. niet toejuichen voor wat betreft het geven van ongelijke hoeveel heden, gelet op het feit, hoe het weer soms met den dag verandert. Hoe iemand met de cokes doet, moet hij zelf maar weten. De heer MANDERS zou nu reeds het college willen machtigen meer te geven dan als minimum 1 H.L per week, aan vangend 15 Oct., zoo dit noodig mocht blijken. De heer WILMER wijst er op hoe hoe veelheid en datum van beginnen destijds door de S.D.A.P. zelf is aangegeven. Maar men voelt er altijd voor een schepje te gooien op een voorstel van B. en W.l Doch gelet op de onverwacht gure tijden vraagt hij of B en W. toch ook 15 Oct. niet kunnen aanvaarden. De heer WILBRINK vreest, dat de rege ling van B. en Whoe goed bedoeld prac- tisch tot allerlei moeilijkheden aanleiding zal geven en daarom raadt hij aan vast te houden aan 1 HL. per week tenzij met de organisaties een regeling is te treffen. Gelet op het huidige kille weer vraagt hij of momenteel niet '/i H.L. per week is te geven. Liefst blijft hij binnen de 22 H.L., doch bij strengen winter mag daar aan zd. niet worden vastgehouden. Wethouder ROMIJN meent, dat bij iedere regeling wel wat te wenschen over blijven zal. Vandaar het idee van B. en W. soepeler te kunnen optreden. Leiden be hoort tot de gemeenten, die inzake de brandstoffenvoorziening een zeer goed fi guur maken. Wat voldoende is, is niet hier vast te leggen, dat hangt alleen af van het weer. 22 H.L. is voldoende ge bleken tot dusver volgens raadsoordeel en z.i. is er geen reden direct al te verhoogen. Aan den datum van 29 Oct. wil spr. niet beslist vasthouden. Hij wil wel 15 Oct. aanvangen, zoo mogelijk, als hem soepelheid wordt gelaten. Een gedeelte der betrokkenen is niet In staat zelf hun brandstof te regelen en de goeden moeten het met de kwaden ont gelden zooals zoo dikwijls. De heer v. ECK, dankbaar voor de toe zegging van eerder beginnen, meent, dat daaruit niet de consequentie mag worden getrokken van eerder ophouden. De soepeler regeling van B. en W. durft spr. toch niet aanvaarden, gelet op de practische bezwaren als anderszins; het voedsel moet b.v. toch ook gekookt worden. Dat de S.D.A.P. steeds meer elscht, is noodzaak, gelet hoe er steeds aan den steun geknabbeld wordt en op den duur der werkloosheid. Het voorstel Knuttel lijkt hem niet overdreven. De heer KNUTTEL meent, dat knoeie rijen geen aanleiding kunnen geven voor de houding van het college, dat z.i. wil bereiken: minder dan 22 H.L. bij zachten winter, uiterst 22 H.L. bij strenge koude. Dat 22 H.L, voldoende zou zijn, betwist spr. uit eigen ervaring, l'/i H.L. per week is zeker niet te veel. De heer SCHÜLLER is het met den heer Knuttel eens, dat voor de soepeler rege ling van B. en W. alleen geldt: een poging om nog een slaatje te halen uit de cokes voorziening. Wethouder GOSLINGA zegt, dat het niet te doen is om minder te geven, alleen om de menschen in het voorjaar niet in de kou te doen zitten. Spr. releveert de ge schiedenis der brandstofvoorziening. 22 H.L. werd in een normaal-winter door des kundigen voldoende geoordeeld. Deze voor ziening is er nu een paar jaar en thans wil men meer! B. en W. zijn niet krenterig en zullen weer zien als er reden voor is, Iaat men daarop vertrouwen. De heer VERWEY, vreezend dat het voorstel Knuttel zal worden verworpen, dient een voorstel in 1 H.L. per week te verschaffen vanaf 15 Oct.15 April ten einde de soepele regeling van B. en W. te voorkomen. De heer WILMER is dankbaar voor de toezegging van den wethouder betreffende den aanvang en ontraadt practisch de soepele regeling, al heeft hij geen prin^ cipieel bezwaar. Wethouder ROMIJN zegt. dat B. en W. slechts bedoelen een soepeler regeling, niet verminderen van de hoeveelheid, zoo als wordt opgemerkt. Wat betreft de f. 50 geldt, dat wij leven onder de rijkswetgeving, die verder gaan dan het Crisis-Comité gaat. niet toelaat Het voorstel-Knuttel wordt verworpen met 2012 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel-Verwey wordt aangenomen met 2210 stemmen. Voor de S D.A.P. en de heeren v. Rosmalen. Knuttel, de Reede, Coster, Manders. Eikerbout, v. Es, Beeken kamp, v. Tol, Wilbrink, Bergers en Vos. Het voorstel van B. en W„ de werkloo zen wat de f. 50 betreft, te verwijzen naar afd. B van het Crisis-Comité, wordt aan genomen met 2012 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos. INTERPELLATIE-KOOISTRA. De heer KOOISTRA releveert het ge beuren in de Parkstraat: overstrooming der huizen in den nacht, en vraagt: 1. Zijn B. en W. met een en ander bekend? 2. Hebben B. en W. al maatregelen ge troffen of denken zij die te treffen om herhaling te voorkomen? 3.Hoe denken B. en W. om vergoeding te verschaffen voor de schade? Hebben B, en W. deze kwestie reeds onderzocht? 4. Willen B. en W. mededeelen waarom de hulp der brandweer niet is aangewend? Wethouder SPLINTER antwoordt op vraag 1: Ja. Op 2 en 4: Een onderzoek is ingesteld. De oorzaak is de buitengewoon zware regenval en de lage ligging der vloeren tengevolge van verzakking der perceelen. Van onvoldoende functioneering der rio- Ieering of zoo iets is geen sprake. De woningbouw-vereeniging doet nader on derzoek en alle steun van B. en W. is daarbij toegezegd. Op 3: De woningen zijn van de Vereen, tot bevordering van den bouw van Werk manswoningen en er is geen reden dat schadevergoeding door de gemeente wordt betaald. Op 4: Hulp kon door de brandweer niet worden verleend, gelet op het beschikbare materiaal. De heer KOOISTRA is niet geheel vol daan. Bouw- en Woningtoezicht heeft toch ook bij den bouw opgelet en de last is pas ondervonden na het aanbrengen van de Centrale rioleering, die daar on voldoende is naar zijn meenmg Niet al leen de laag-bouw is z. i. schuld. Zoo heeft hij vernomen en daarom gaat z.i. de ge meente niet geheel vrij uit. Gevraagd wordt 1/5 der geheele schade, of ruim f. 534. Spr. hoopt een oplossing daarvoor. Wat de hulp der brandweer betreft, deze verwees naar den reinigingsdienst, die ook niet verscheen. Z.i. was hulp te verleenen geweest door een zuigpomp. De heer SCHÜLLER meent dat de wet houder zelf heeft erkend, dat er schuld is bij de gemeente door te verklaren, dat het riool der gemeente alleen een nor male regenval kan verwerken- Uitvoerig gaat spr. daarop nader in. De bouwver- eeniging kan er niets aan doen. Z.i. is trots het laag-liggen der woningen door betere rioleering het euvel best te ver helpen. Maar dat kost geld! Waar echter overheen gestapt zal moeten worden. De heer GROENEVELD vraagt of er geen behoorlijk toezicht is geweest bij den bouw want 90 c M. verzakken is z.i. onmo gelijk. Later is het bouw-peil verhoogd' De gemeente gaat geenszins vrij uit. Dat de brandweer niet zou kunnen helpen, be twist spr. Het was toch een noodgeval- De heer HUURMAN meent, dat techni sche kwesties maar zoo niet zijn op te lossen. Momenteel is overal het bouwpeil verhoogd, waardoor andere huizen worden gedupeerd. Wie kan de schuldvraag zoo maar oplossen? Het euvel moet verholpen en kan verholpen, doch de gemeente be hoeft dat toch niet direct te betalen? Spr. zou gaarne een praeadvies zien van B. en W. over de vraag, hoe het euvel te ver wijderen. Wethouder SPLINTER zal op de techni sche kwesties niet ingaan, die de raad toch niet begrijpt. De vereeniging beseft zelf, dat zij moet optreden en daarbij willen B. en W. gaarne helpen. De brand weer heeft geen zuigpomp, kon hier geen hulp bieden. Wat het riool betreft, een uitvoerig rapport zal ter visie worden ge legd. RECLAME. VERMAGERT AL SEDERT DRIE JAAR. Totaal 68 pond afgevallen. Een dame schrijft ons: „Bijna drie jaar lang neem ik nu eiken morgen Kruschen Salts In warm water, en ik heb 68 pond van mijn dikte verloren. Mijn gewicht was, voordat ik Kruschen nam, 196 pond en nu is het 128 pond. Stel U zoo een verschil eens voor het ls ongelooflijk. Mijn moe der en mijn zuster nemen nu ook Kruschen Salts en een massa van onze kennissen, en ze vinden het alle schitterend. Wat dieet betreft, het Is niet noodig om een of ander dieet te houden; in mijn geval nu, ik heb mezelf nooit iets ontzegd sinds ik Kruschen Salts begon te nemen. Ik loop eiken dag en eet niet te veel aardappelen of suiker. Ik geloof niet dat ik Kruschen Salts ooit dankbaar genoeg kan zijn voor de prachtige resultaten die ik erdoor ge kregen heb. Ik zal ook nooit uitscheiden met het te gebruiken en het steeds blijven aanbevelen aan anderen, die Ik denk dat het noodig kunnen hebben." (Mej.) K. F. Eiken morgen de kleine dosis Kruschen Salts brengt een algeheele, natuurlijke verwijdering van onverteerbare voedsel- resten en alle overtollige waterachtige afvalstoffen. Wanneer deze afvalstoffen niet voortdurend afgevoerd worden, en zich gaan ophoopen, zal de natuur ze verdrij ven door ze om te zetten in ongewensphte dikte. Maar als Kruschen in den bloeds omloop komt, dan zult U al spoedig die onderkin zien wegtrekken en den omtrek van de heupen verminderen. Kruschen Salts ls uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 7951 Nu is het de meest geschikte tijd, om dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts pro- beeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en dro gisten duizenden flacons Kruschen ver deeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proef flacon gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent. kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winkelier waar U haar kocht en hij zal U Uw f 160 (Uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. EEN RADIOKWESTIE. Voor de derde maal behandelde de Hooge Raad een cassatieberoep van J. G. H. v. d. S„ voorzitter der Eerste Nederl. Algemeene Radio Luistervinkenvereeniging te Veur, die vervolgd is wegens het zonder machti ging van de bevoegde autoriteiten doorge ven van radiosetnen. Den eersten keer cas seerde de Hooge Raad een vonnis in deze zaak uit hoofde van onvolledigheid der dagvaarding. Den tweeden keer was het vonnis niet voldoende met redenen om kleed. De zaak werd toen verwezen naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage, dat een veroordeeling tot 50 ct. boete uitsprak Thans concludeerde de proc-generaal tot verwerping van het beroep. Arrest 17 October. O HAAR DOCHTER GEDOOD. Tegen de verdachte 12 jaar gevangenisstraf gecischt. Het O.M. bij de Arr. Rechtbank te Maas tricht elschte tegen de gedetineerde vrouw M. K. wonende te Kerkrade, die terecht stond als verdacht van doodslag op haar 15-jarige dochter Alwijn 12 jaar gevange nisstraf. o DE GEHEIME ZENDER TE ALMELO. De uitspraak. De kantonrechter te Almelo deed giste ren uitspraak in de zaak van den geheimen zender aldaar. De verdachte, C. D werd wegens over treding van het radio-reglement en clan destiene uitzending van radio veroordeeld tot een boete van f50 subs. 25 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van de zend- installatie. Geëischt was een hechtenis van 1 maand. De heer KOOISTRA zou gaarne nog een toezegging van den wethouder zien inzake vergoeding der schade. De WETHOUDER wil die niet geven- RONDVRAAG. De heer WILMER wijst er op, dat z. 1. het risico van slecht weer niet gelden mag voor de arbeiders werkzaam aan den weg in werkverschaffing Rijnsburgerweg Maredijk en daarom geeft hij in overwe ging waar bij enkele uren verlies het loon al nadert den steun, iets te doen voor deze arbeiders. Antwoord: men zal doen wat mogelijk is De heer ELKERBOUT wijst nog eens op den onhoudbaren toestand van den Zijl singel. Is afgraving niet mogelijk? Antwoord: Verbetering van het 2e ge deelte komt in den eerstvolgenden raad. De heeren GROENEVELD en WIL BRINK wijzen op den toestand aan den Hooge en Lage Morschweg, die nog slech ter Is. Onderzoek zal worden ingesteld. De heer WILBRINK meent, dat aan het toezicht op de lantaarns alles ontbreekt, sinds de politie daarvoor zorgt. Men zal z.i. tot den ouden toestand moeten terug- keeren. Antwoord: Verbetering wordt reeds on der de oogen gezien, doch zoo slecht is het niet. Na nog enkele opmerkingen bijkans half zeven sluiting. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG. LEIDEN. Prediker: Nam. 8 uur, de heer P. van der Woude van Delft. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 7 u de heer Redelijkheid van Ouderkerk a. d. IJssel. OEGSTGEEST. H. Morschweg en Irene: Nam. halfacht, Bijbellezingen. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, de heer Beens, cand. te Utrecht. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Pingjum en Zurich, J. Oos terhuis, cand. te Marum. Bedankt: Voor Medemblik, P. van der Staay, te Tricht. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hindeloopen, H. Botma, cand. te Bussum. Aangenomen: Naar Dieren, G. Chr. H. Plantoqln te Voorthulzen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Assen, ds. T. A. Bakker te IJmuiden en ds. J. Hovius te Nleuwe- Pekela. GEREF. KERKEN IN H. V. Bedankt: Voor Amsterdam-Centrum, P. A. E. Slllevis Smitt te Haarlem. o DE FINANCIEN DER ZENDING. Het Zendingsbureau te Oegstgeest gironummer 6074 vraagt ons plaats voor het volgende: Wat wij reeds zagen aankomen, n.I. dat de inkomsten over de maand September zéér zouden teleurstellen, is helaas uitge komen. De gewone baten aan giften, bus jes enz. hebben slechts f. 32.000 opge bracht. Dat ls voor September een zéér laag cijfer en in vergelijking met wat er maandelijks noodig is, slechts ietst meer dan een derde deel daarvan! En waren niet op een speciaal verzoek sommige der genen, die regelmatig het werk steunen met een extra-bijdrage te hulp gescho ten, dan zou het bovengenoemde bedrag nog veel kleiner zijn geweest. Wij begrij pen ,dat de oorzaak van deze teleurstel ling gedeeltelijk ligt in de tijdsomstandig heden, al blijkt er voor allerlei minder noodige doeleinden nog geld te zijn. Maar een andere oorzaak ligt ook in de nade rende Zendingsweek, waarvoor men schijnbaar reeds gaat sparen. Hoe ver heugend dat op zichzelf ook zou zijn, ieder moge toch bedenken, dat dat niet baat, als het gaat ten koste van de voorziening in de behoeften die ook nu lederen dag er zijn en bevredigd moeten worden. WAARSCHUWING VAN DE R.K. BOEREN Geen lijdelijke houding. De ((federatie) R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, die den geheelen katholie ken boeren- en tuindersstand omvat en in welks hoofdbestuur vijf Kamerleden zit ting hebben, onder wie baron Van Wijn bergen, heeft, volgens het Handelsblad, den volgenden brief gezonden aan minis ter Verschuur: „De nieuwe, dezer dagen door den Duit- schen minister van Landbouw frh. von Braun medegedeelde plannen, om den in voer van land- en tuinbouwproducten in Dultschland nog verder te beperken, heb ben in onze kringen de grootste ontstelte nis teweeg gebracht. Indien deze plannen worden uitgevoerd lijdt het geen twijfel, of onze vaderlandsche land- en tuinbouw, die toch reeds zoo zwaar getroffen is, zal voor een groot gedeelte ten doode zijn op geschreven. Wellicht zelfs voor goed. Wanneer de afzet van een behoorlijke hoeveelheid onzer land- en tuinbouwpro ducten niet kan worden verzekerd, zullen daarenboven de hulp- en steunmaatrege len, welke de regeering heeft genomen ten behoeve van den land- en tuinbouw, niet het gewenschte effect sorteeren. Onder deze omstandigheden meent onze organisatie, dat Nederland zal moeten vechten om zijn bestaan. Mocht de Duit sche regeering hare plannen ten uitvoer leggen en dus den invoer van Nederland- sche producten tot een minimale hoeveel heid beperken, dan verwacht onze bond, dat de Nederlandsche regeering, die voort durend gepoogd heeft het handelsverkeer met Duitschland onder waarborging van beiderzijdsche belangen in der minne te regelen, geen oogenblik langer zal aarzelen, om ook de Nederlandsche poort te sluiten voor den invoer van Duitsche producten. Onze bond is ervan overtuigd, dat er met Duitschland niet te praten zal zijn, vooraleer het aan den lijve voelt, dat het niet-koopen van Nederlandsche produc ten hier te lande beantwoord wordt met een niet-meer-koopen van Duitsche pro ducten. Ik moge uwe excellentie er op wijzen, dat in onze land- en tuinbouwkringen hoe langer hoe sterker tot uiting komt een streven, om indien de regeering mee- nen zou, hare lijdelijke houding niet te kunnen laten varen den land- en tuin bouw zelf het initiatief te doen nemen tot een krachtig verweer tegen de Duitsche handelspolitieken een breed opgezette boycot van Duitsche artikelen en produc ten in te leiden en door te voeren. Ook op onze, de vorige week gehouden algemeene vergadering is deze stemming zeer beslist en zeer duidelijk gebleken. Gehoopt wordt echter nog steeds, dat onze regeering in deze zelf zal ingrijpen en dat haar optreden zoodanig zal zijn dat een boycot van de zijde van het be drijfsleven die als guerilla-oorlog uiter aard steeds minder verkieslijk ls dan een regeerings-optreden kan achterwege blijven. Ik heb gemeend, excellentie, u op de hoogte te moeten stellen van de stem ming, welke in dit opzicht bij onze katho lieke boeren en tuinders heerscht". Het adres is onderteekend door den secretaris, mr. H. van Haastert.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9