(J) ARNHEM' LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 11 October 1932 I BINNENLAND. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ VRAGENRUBRIEK. CENTRALE VAN NEDERLANDSCHE OVERHEIDSPERSONEEL. EEN OPLEVING IN DE SCHEEPVAART. Optimistische mededeelingen van den Amsterdamschen havenmeester. De omstandigheid dat de laatste maan den in den algemeenen economlschen toe stand eenlgermate een verandering is inge treden. welke er op zou kunnen wijzen dat de wereld over het dieptepunt van de cri sis heen is. heeft het Persbureau Vaz Dias aanleiding gegeven, den heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam, de vraag voor te leggen of het beeld der in- en uitgaande schepen, voorzoover dit het hoofdzakelijk havengebied betreft, den laatsten tijd een zoodanige verandering heeft ondergaan dat van een opleving in de haven gesproken zou kunnen worden. De heer Van de Poll beantwoordde deze vraag bevestigend, zonder in hetgeen hij heeft waargenomen een direct of zijde- llngsch verband te kunnen of te willen zoe ken met het aspect, dat de beurs sinds eenige maanden heeft geboden. Het valt niet te loochenen zelde hij dat er den laatsten tijd te Amsterdam en ik bedoel dan vooral het Oostelijk haven gebied. waar de schepen van de K.N.S.M. en de ..Nederland" ligplaats hebben, wat méér schepen zijn waar te nemen, welke dieper beladen zijn dan wij gewend waren. Het onaangename rood aan den onderkant van de scheepshuls. dat bij een vrachtschip met behoorlijk emplooi onder de waterlijn verborgen blijft, zien wij thans niet zoo veel meer en dat mag terecht een opbeu rend verschijnsel heeten! En zoo bevinden zich er thans ook op het Y om en nabij de Silo. verschillende met graan beladen schepen waaronder er één is namelijk het Grieksche stoomschip „Mlchalios Xilas", dat wij aan den steiger van de Holland— Amerika Lijn hebben moeten doen meren. Wat is het bijzondere daarvan? Het bijzondere daarvan is dat sinds Augustus 1921 aan genoemden steiger geen beladen vrachtschip ligplaats heeft ge had. hetgeen er dus op wiist dat wij voor het groote aantal graanschepen, dat zich momenteel in d» haven bevindt, bijzondere maatregelen hebben moeten treffen. Ook in de Houthaven is weer leven te be speuren. De ledige plaatsen, welke de sche pen. die uit dit gebied o.a. de Mlnerva- haven vertrekken doen ontstaan wo>1en spoedig weer door andere houtbooten aan gevuld. Dit alles tezamen vormt zoo besloot de havenmeester een beeld, dat in deze tijden, nu iedereen nog steeds nraat over crisis en crisisnood, een verheugenden aan blik geeft en dient vooral daarom ook aan de vergetelheid te worden ontrukt. OVERDRACHT VAN WEGEN. Een te ver gaande bevoegdheid? De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een regeling betreffende het door het Rijk bij anderen in beheer of onderhoud overbrengen en betreffende het bij het Rijk in beheer of onderhoud nemen van wegen of gedeelten van wegen, heeft hierop drie amendementen ingediend, waarvan blijkens de memorie van toelich ting o.m. de bedoeling is: Blijkens de gewisselde stukken wenscht de minister een wet, die algemeene regels stelt voor het overbrengen en overnemen van wegen of gedeelten van wegen en het geen daartoe behoort. Volgens het wetsontwerp bepalen die al gemeene regels zich tot de voorwaarde, dat overeenstemming met den anderen wegbeheerder is verkregen. De grondgedachte van de wetsvoordracht is, dat de onbelemmerde uitvoering van het rljkswcgenplan moet worden bevor- dat vertragingen, uit beheersoverdrachten voortspruitend, zooveel mogelijk moeten worden voorkomen. Bulten verband met het rijkswegenplan (en de provinciale wegenplannen) heeft de minister geen behoefte aan een zóó ver strekkende bevoegdheid als het wetsont werp aan de uitvoerende macht wil toeken nen In dien gedachtengang behoort, naar de meening van rapporteurs, in de alge meene regels welke de wet stelt, de samen hang met het rUkswegenplan te worden opgenomen. De regeling geldt dan voor die behoefte en voor den duur van de uitvoering van de wegenplannen als bedoeld in de Wegen belastingwet. o DE INVOER VAN ONGESMOLTEN VET. Met ingang van heden gecontingenteerd. De Staatscourant van gisteravond bevat het reeds aangekondigde kon. besluit tot contingenteering van den invoer van ongesmolten dierlijk vet Artikel 2 van dit K. B. luidt als volgt: 1. Gedurende het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933 is de invoer uit ieder land verboden van ongesmolten dier lijk vet, voor zoover dezer meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat' land is in gevoerd. 2. Door Onzen Minister kan worden vastgesteld een lijst van goederen, welke niet vallen onder de in het vorig lid be doelde. Krachtens art.. 7 wordt ter bestrij ding der kosten van uitvoering van het besluit bij afgifte der vergunning een door den minister te bepalen bedrag ge lieven van ten hoogste 2 pCt. van de bij den invoer te declareeren waarde. Het besluit treedt heden in werking. PRINS HENDRIK ONTVANGT DEN PRINS VAN WALES. Z.K.H. de Prins zal den Prins van Wales Donderdag 13 dezer des namiddags om streeks 5 uur ten Paletze Noordeinde te 's-Gravenhaee ontvangen. De Prins van Wales zal de thee bi] hem gebruiken. DE POSTVLÜCHTEN. De „Ijsvogel" (thuiskomend) is in Jod- pur aangekomen. De „Kwartel" is gisteren te Dj ask aan gekomen- Tegen de salarisverlaging. De Centrale van Nederlandsche Over heidspersoneel (C.NO-P.) is te Amsterdam bijeen geweest met de afgevaardigden der aangesloten organisaties, tezamen ver tegenwoordigende ruim 24.000 personen in overhelds- en seml-overheidsdienst. De voorzitter, de heer M. M. Cohen, bracht verslag uit van het verhandelde in de laatste vergadering der centrale com missie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken. De voorstellen tot salaris verlaging, die daar door den minister van financiën namens de regeering waren aanhangig gemaakt en nader in de mil- lioenen-nota zijn omschreven, werden toegelicht. Verscheidene afgevaardigden onder wierpen de regeermgsvoorstellen aan ern stige critiek en spraken hun misnoegen er over uit, dat na de verschillende verla gingen, die de salarissen sedert 1920 reeds hebben ondergaan, de regeering thans op nieuw een offer eischt, te meer nu door maatregelen der regeering zelve, zooals steun aan landbouw en veeteelt en con tingenteering, de prijzen der eerste le vensbehoeften sinds dezen zomer merk baar duurder zijn geworden. Eenstemming was de vergadering van oordeel, dat deze regeermgsvoorstellen niet te aanvaarden zijn. Ten slotte werd het standpunt vastge steld, dat de vertegenwoordigers in de centrale commissie-vergadering van 11 October, waar de regeermgsvoorstellen aan de orde komen, zullen innemen. N. R. Crt o NA DE „STEMPEL-VACANTIE." Wijziging van de steunregeling. De rijkssteunregeling van 15 Januari 1932 heeft door opneming van artikel 16bis de volgende aanvulling ondergaan. Bij de uitreiking van het aanvraagformu lier wordt den werkelooze gelijktijdig ter hand gesteld een aanmeldings- of stem pelkaart. welke hij dagelijks een of meer malen ter afstempeling moet aanbieden ten bewijze, dat hij inderdaad werkeloos is. De stempeling geschiedt in den gewo nen werktijd. De regeling tot bepalen van tijd en plaats van stempeling wordt vast gesteld door B. en W. Zij is aan de goed keuring van den minister van binnenland- sche zaken onderworpen, terwijl afwijking van de goedgekeurde regeling anders dan in geval van dringend noodzaak, bijvoor beeld ziekte, of overlijden van bloed- of aanverwanten, zonder toesteming van den minister niet geoorloofd is. R-K. BOND VAN P.T.T, PERSONEEL. Tweedaagsch congres te Utrecht. Gisterenmorgen is, volgens de Msb., te Utrecht een tweedaagsch congres aange vangen van den R.K. Bond van P.T.T.- personeel. De voorzitter, de heer Waterborg hield een openingsrede, waarin hij wees op de omstandigheid, dat er gedurende de laat ste jaren niet minder dan f. 60 millioen als winst van het P.T.T.-bedrijf in de schatkist is gevloeid, terwijl men op het personeel 'n salarisverlaging gaat toepas sen. Het hoofdbestuur en de technische dienst breiden zich steeds uit, maar dui zenden lagere ambtenaren vloeien af- Heel veel geld wordt besteed aan dure experi menten, de exploitatie wordt daardoor duur en op de administratie moet daarom worden bezuinigd. Vervolgens werden algemeene beschou wingen gehouden over bestuursbeleid, actie etc. Na een groot aantal sprekers wera door net bestuur een motie voorge steld, die door de vergadering met alge meene stemmen werd aangenomen, waar in de Bond, gehoord de gehouden bespre kingen protesteert tegen de „afbraak van het P.T.T.-bedrijf, waardoor eenerzijds de belangen van het publiek, anderzijds de belangen van het personeel ernstig wor den geschaad, terwijl de werkloosheid er door wordt vergroot." De motie dringt er bij de Regeering op aan deze afbraak stop te zetten en het bedrijf in zijn ouden vorm te herstellen, waardoor zal worden bijgedragen tot het herstel van het economisch evenwicht en de werkloosheid zal worden bestreden, (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE ZENDINGSWEEK. Hooggeachte Redactie. Nu meer en meer de Zendingsweek van 6—13 November nadert, staan de zendings corporaties voor een groote taak, n.l. de gemeenten in ons vaderland voor deze week voor te bereiden. Dat deze taak noodzakelijk is, zal ieder een begrijpen, die de zegeningen der zen ding in Indië kent, en de zorgen in Neder land verstaat. God doet wondere dingen, als Hij de deuren in Indië opent en de velden toe bereidt. Is het niet wonderlijk dat op zendingsterreinen waar jaren lang geen enkele vrucht gezien is, nu de wasdom komt? 't Lijkt wel of er een verplaatsing van den zegen Gods plaats heeft van het ontgoddelijkt Europa naar het vragende Oosten. Is het niet een oorzaak van ootmoedigen dank? Maar de consequentie is, bij alle bezui niging, een vraag naar de middelen. Een vraag niet van menschen, maar een vraag van Hem, die op den uitgavenkant van de zendingsrekening neerschrijft de winst van Zijn Koninkrijk, maar nu Zijn Gemeente onthoudt de inkomstenzijde, opdat wij zul len invullen met gebed en toewijding en offer. Wanneer de corporaties dus bij de mindere inkomsten in de laatste maanden, en de daardoor ontstane zorgen van een frooten achterstand, de groote taak hebbent eze week van gebed en toewijding en offer voor te bereiden, hebben ze slechts door te geven deze vraag van haar Meester. Zullen alle lezers deze vraag goed lezen, en weder doorgeven aan anderen? Wij hopen het zoo van harte. De nood is zoo groot omdat des Heeren zegen zoo groot is. Enik kan me niet indenken dat God de akker toebereidt in Indië, en daardoor de taak van Christelijk Nederland verzwaardt, zonder tevens door Zijn Geest in Nederland een diep besef te wekken van de heerlijkheid Zijn mede arbeiders te mogen zijn, een warme liefde voor de volken die aan onze zorg zijn toevertrouwd, een gebed dat zich ver menigvuldigt en in zijn gevolg met zich brengt de toewijding en het offer. Zal Gods werk niet kunnen voortgaan? Helpt allen mede door Uw arbeid voor de Zendingsweek. Vraagt de zakjes aan voor Uw gemeente, Uw school, Uw kring, Uw vereeniging, opdat 6—13 November worde een week van een bijzonder offer, geboren uit een vurig gebed. Zij die werken in de zending hebben zoo noodig dat hun geloof, dat toch het graf der zorgen is, worde versterkt, mede door Uw krachtige hulp. Wij rekenen op allen, die den naam van Christen dragen. Namens de Samenwerkende Zendingscorporaties: B. J. C. RIJNDERS. Director der Binnenl. Actie. BEGRAFENIS Jhr. Mr. Dr. H. v. ASCH VAN WIJCK. Gisterenmorgen is het stoffelijk over schot van Jhr- Mr. Dr. H. v. Asch van Wijck, in leven buitengewoon gezant en gsvolmachtigd Minister, ter aarde besteld op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht. Onder de aanwezigen waren de Com missarissen van de Koningin in de Pro vincies Utrecht en Gelderland dr. H. Th. 's Jacob en Mr. S. Baron van Heemstra, terwijl de minister van buitenlandsche zaken werd vertegenwoordigd door Jhr. Mr. A. Snouck Huigronje. Verder waren eeer vele diplomatieke ambtenaren aan wezig. o NEDERLANDSCHE UITVOER IN SEPTEMBER. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt den uitvoer van de volgende artikelen over September 1932 mede: Garens van kunstzijde, ongeverfd, on gebleekt of gebleekt (gespoeld en aan streng) 709.746 K.G. netto, f. 1.346.167 <v. m. 614.831 K.G. netto, f. 1,199,369). Andere garens van kunstzijde 18,568 f. 19,610). Radio-artikelen 658.700 K.G. bruto, f.3.485 713 (537.397) K.G. bruto, f2.925,616). Metaaldraadgloeilampen 2,135,100 stuks, f. 733,412 (1,388,100 stuks f. 515,124). Denkt morgen om de Woensdag- collecte van het Crisis-Comité! WIJZIGING PREMIEBETALING INVALIDITEITSWET. Tengevolge van het Koninklijk Besluit van 3 September 1932, Stbl. No. 455, is wij ziging gebracht in de loonklasse-indeeling en dientengevolge in de premiebetaling, die nu als volgt is vastgesteld: Mannelijke verz. Leeftijd: weekzegels dagzegels 14—16 jaar ƒ0.30 ƒ0.07'/, 16—18 jaar0.40 „0.10 18—21 jaar „0.50 „0.12'/, 21 jaar en ouder 0.60 0.121/, Vrouwelijke verz. Leeftijd: weekzegels dagzegels 14—16 jaar ƒ0.30 ƒ0.07", 16—18 jaar0.40 „0.10 18—21 jaar0.40 „0.10 21 jaar en ouder „0.50 „0.12'/, Dagzegels mogen alleen worden geplakt voor verzekerden, die in den regel min der dan 4 dagen pér week bij denzelfden werkgever werkzaam zijn. Indien het loon uitsluitend bestaat uit verstrekkingen in natura (zooals kost, in woning, enz.) is voor mannelijke zoowel als voor vrouwelijke verzekerden, ongeacht den leeftijd, een weekzegel verschuldigd van f.0.25, eventueel 'n dagzegel v. f.0.07' Op bovenstaanden regel zijn eenige uit zonderingen, die vermeid zijn in het Kon. besluit van 21 November 1919, Stbl No. 761. ACHTTIEN MILLIOEN MINDER TRAMPASSAGIERS IN DE HOOFDSTAD. In September van dit jaar met 10 regen dagen heeft' de Amsterdamsche Gemeen tetram 9.263.000 passagiers vervoerd, tegen 11.502.778 in Sept. 1931 met 8 regendagen. In Augustus 1932 met 2 regendagen wer den 8.978.100 passagiers vervoerd. De cijfers voor de periode 1 Jan -30 Sept. 1932 en voor die van hetzelfde tijdvak in 1931 zijn resp. 87 657.000 en 106.061.330, het geen een achteruitgang beteekent van 18.404.330. „Hbld." MILITIE-LICHTING 1933. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat de dienstplichtigen der lichting 1933, die bij het Vooroefenlngs-instituut vol daan hebben aan het examen voor reserve- sergeant, in den rang van sergeant-titu lair zijn aangesteld en na hun inlijving in opleiding zijn genomen voor officier, de eerste oefening vervullen in twee niet-aan- siuitende gedeelten. Ter vervulling van 't eerste gedeelte, waarvan de duur 2'/, maand bedraagt, komen zij in werkelljken dienst in het tijdvak van 1625 Juli 1933 en voor het vervullen van het tweede ge deelte (duur 1'/, maand) in het tijdvak van 1—10 Juli 1934 voor de Iste, Ilde en lilde divisie en in het tijdvak van 110 Juni 1934 voor de TVde divisie. HET DRAMA TE ZENDEREN. UIT NED. OOST-INDIE. EEN SUIKERPLAN. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). Aneta verneemt uit Handelsbankkringen, dat bij de regeering een tot in details uitgewerkt plan inzake de suikersituatie is ingediend. Dit plan, aangeduid als het plan Joebsis- Vollgraff, is een poging om een oplossing te brengen, waarin de verschillende wen- schen, zoowel uitgesproken door de regee ring, als door diverse groepen belangheb benden gelijkelijk tot hun recht komen. De verdachte legt een bekentenis af. In verband met de plaats gehad heb bende roofoverval te Zenderen, waarbij de 80-jarige vrouw van de Pol werd ver moord, kunnen wij mededeelen, dat de Zondagmorgen gearresteerde R. uit Borne gistermiddag een bekentenis heeft afge legd. De rijksveldwachter N. te Borne heeft In een boschje bij Borne verborgen gevonden een gestolen fiets en een met bloed gevlekt overhemd. Toen de ver dachte dit hoorde, viel hij door de mand. Omtrent de bekentenis van R. kan nog worden gemeld, dat hij deze heeft afge legd tegenover den commissaris van poli tie te Hengelo, terwijl hij deze hepft her haald voor den rechter-commissaris te Almelo. De man werd tevens gezocht, daar hij tijdens transport naar het gesticht „Het Hoogeland" ontvlucht was. TRAMBOTSING TE EKEHAAR BIJ ASSEN. Vijf licht gewonden. Gistermiddag is te Ekehaar op de lijn van de Eerste Drentsche Stoomtramweg- Maatschappij een goederentram op een personentram, die uit de richting Assen kwam, geloopen. Beide machines werden in elkaar gedrukt, terwijl een aantal goe derenwagens uit de rails liepen en gedeel telijk in elkaar schoven. Drie passagiers liepen eenige schrammen en builen op. De conducteur Leissenaar had eenige verwondingen van lichten aard. De machinist Krabben bleek inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen en leed veel pijn. Op advies van Dr. Rijtma werd hij naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De oorzaak van de botsing is, dat de goederentram op den wissel te Ekehaar de personentram wilde laten passeeren. Deze kwam eerder dan verwacht werd. De mate- rieele schade is vrij groot. STRAATROOF TE AMSTERDAM. Te Amsterdam kreeg een 22-jarige kan toorjuffrouw v. de fa. De Beer en Gnirrep op den Amstel opdracht een bedrag van f. 1800 van de giro te halen. Zij borg het geld in een klein handkoffertje. Toen zij weer op den Amstel terugkwam, sprong bij Carré een man op haar af. die haar met een woesten ruk het koffertje ontstal, waar na de man er vandoor ging. op den hoek van de N. Prinsengracht een fiets greep, die een helper daar klaarblijkelijk gereed had gezet, en verder op die fiets zijn vlucht voortzette. Het meisje riep onmiddellijk „houdt den dief!", „houdt den dief!", waarna een aan tal burgers zonder aarzelen op de fiets de achtervolging begon. Eerste resultaat van die achtervolging was. dat dc roover op de N. Prinsengracht bij de Onbekende Gracht de tasch met geld wegwierp, zoodat de kantoorjuffrouw weldra in het bezit van de f. 1800 kon worden gesteld. Er ontstond nu een achtervolging door een groot deel van de stad maar de man had natuurlijk, dank zij de consternatie, eenigen voorsprong. In de Roeterstraat had de dief pech. de kteting liep van zijn kam wiel af. maar zijn medeplichtige, die op den hoek van de N. Prinsengracht had staan wachten en zoogenaamd meehielp aan de achtervolging, gaf hem zijn fiets en verdween rustig met het defecte rijwiel. De roover zette zijn tocht voort door de Plantage. Muiderstraat. enz. Steeds meer naderden enkele achtervolgers en op de Gelderschekade wisten zij een agent op den vluchteling attent te maken en deze agent slaagde er in den man aan te houden. Dc roover een 31-jarige metaalbewerker is naar het politiebureau op het J. D. Meijerpiein overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. (Hbld.) ACTIE TEGEN DE VENTENDE CHINEEZEN? Te 's-Gravenhage overweegt men een actie tegen de ventende Chineezen, die geen van allen in het bezit van een vent vergunning en dus in overtreding zijn. Politie en justitie plegen overleg over te nemen maatregelen. Bovendien wordt geconfereerd met andere gemeenten waar de Chineesche Invasie geconstateerd is met name de beide groote havensteden om dit probleem een oplossing te geven. BRAND. Gisteravond om halfzes is op het Die- penhelmsche Broek onder Diepenheim (Ov.), de boerderij met schuur van den landbouwer E. Heetland tot den grond toe afgebrand. Het vee kon worden gered. De inboedel en de graanoogst werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Eergisteravond omstreeks 9 uur brak een felle brand uit in de kapitale boer derij bewoond door den heer Jac. Haima te Dongjum bij Franeker. Aangewakkerd door den feilen wind. laaiden de vlammen hoog op. Zoo goed als niets kon worden gered. De auto-motorbrandspuit uit Franeker was aanwezig en verleende assistentie. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk kortsluiting. Te Peelo (gem. Assen) brak, terwijl de bewoners zaten te eten, brand uit in de boerderij, bewoond en in eigendom toe- behoorende aan den landbouwer J. van Bon. De brand ontstond in de schuur en is waarschijnlijk door kortsluiting ontstaan. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch de vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet meer te den ken viel. Het vee werd gered, doch een groote voorraad hooi en 60 HL. gedorschte rogge en haver zijn mede verbrand. Huis en inboedel waren laag verzekerd bij de Onderlinge Zwoische Verzekering-Maat schappij. GEBOREN: Abraham, zn. v. A. Verhoog en C. dé Bolster. Johannes, zn. v. N. Belj en M, Meijers. Gerven Jan, zn. v. J. Dijkstra en M. v. Diggele. Maria, dr. v. J. Faas en N. M. Muilwijk. Catharina Wilhe'. mina Clasina, dr .v. G. C. M. v. Veggel en M. J. Hannaart. Hendrik, zn. v. A. Ver mond en J. M. Ligtvoet. Willem, zn. v. L. J. van der Veer en M. Nijssen. Jo hanna Elisabeth, dr. v. W. A. F. Marijt en S. M. van Nimwegen. Hendrik, zn. v, A. van Brero en M. C. Knol. OVERLEDEN: G. M. DuyvendakRhys, vr„ 43 J. L. A. de Lange, wedn., 79 J. J. H. Kwaad gras, M„ 52 j. A. Spek, zn., 10 d. GEHUWD: F. Verhoeven jm. en M. W. v. Rljkom jd o ONDERTROUWD: E. van Sante jm. 21 j. en T. Schwar- wachter jd. 24 j. RECLAME. Een polis der is de beste geldbelegging. Bijkantoor: RIJNSBURGERWEG No. 47. Dir. P. J. ROEM. 95 1383 v z C. E. te L. Ongeveer 75 ct. per dag v komt haar toe. z e X. Y. Z. Wanneer bewezen kan wor* den, dat de onderhoudsplichtigen niet Ia g staat zijn het geld tot het onderhoud e vereischt op te brengen, kan de rert'- h bank, na onderzoek van zaken, bevefo t dat zij dengenen, aan wien onderlid verschuldigd is. bij zich in huis nemen. p daar van het noodige voorzien. n BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGONGEVAL. In de buurt van Bromberg is op eeu j vlucht van Danzig naar Posen een sport- n vliegtuig verongelukt. De bestuurder en K zijn vrouwelijke pasagier werden op slag gedood. 0v t AANSLAG OP EEN KERK? b n In de afgeloopen week is bij den bouw 0 van een Protestantsche kerk te Aschaf- ti fenburg (Beieren) de toren, die reeds tot;;* een hoogte van 20 meter was opgetrokken, o ingestort. Daarbij werd ook de kerk ern- k stig beschadigd. Doordat het ongeluk bui- a ten werktijd plaats had, werd niemand n gewond. Gisterochtend heeft men bij het oprui- u mingswerk een dynamietpatroon en een a gedeelte van een lont gevonden, zoodat h het zeer waarschijnlijk is, dat de instor- h ting het gevolg is van een aanslag. Een onderzoek wordt ingesteld. d d o ZOUTZUUR IN PLAATS VAN WIJN. Te Büderich wilden twee jonge mannen J respectievelijk 20 en 22 jaren oud, naar een kermis gaan en te voren nog een glaasje wijn drinken. In plaats van een d wijnflesch, namen zij in het donker een h flesch met zoutzuur. Belden zijn korter. k tijd later overleden. DE NEERGESTORTE LIFTKOOI. Alle mijnwerkers, die zich in de liftkoo; bevonden, die in de mijn te Leigh doo: het breken van een kabel is neergestort zijn gedood. In 't geheel zijn er 19 slacht offers. DAK INGESTORT. Tijdens een voetbalwedstrijd in he' nieuwe stadion van Messina heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Talrijke toeschouwers hadden zich op de daken der aan het stadion grenzend: gebouwen opgesteld, om van daaruit den wedstrijd te volgen. Plotseling stortte een dak in, waarop ongeveer 250 personen hadden plaats g®" nomen. Negen-en-veertlg personen wer den gekwetst, van wie zes zwaar. ff le 1 rr a: S ei S. S. lu s. D VON GRONAU GERED. H .la Volgens een in Manilla opgevangen ra diobericht heeft het Engelsche s.s. „Car* 9 gala" de bemanning van Von Gronau-' vliegboot aan boord genomen. Het stoom; schip heeft koers gezet naar Rangoon. He' bericht vermeldt niet of de beschadigde Dornier Wal is geborgen of op sleepton" genomen. w 2-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10