73ite Jaar?ane MAANDAG 10 OCTOBER 1932 No. 22256 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:! Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen per kas: 15de collecte v. d. H.B.S. v. Meisjes f. 22.25. GEORGANISEERD OVERLEG GEMEENTE-PERSONEEL. Verhaal van pensioenbijdragen De Voorzitter der Algemeene Ambtena ren- en Werkliedencommissie heeft de leden dier commissie in een gemeen schappelijke vergadering bijeengeroepen ter behandeling van een voorstel van B. en W .dezer gemeente, om de pensioen bijdragen van dat deel van het gemeente- personeel, dat 3Vi°/o bedraagt, te verhoo- gen tot het thans bij de wet toegelaten maximum van 8l/2%. Zulks houdt verband met den financiee- len toestand der gemeente. Bedoelde vergadering zal worden ge houden op Vrijdag 21 October a.s. in Den Burcht. B. en W. stellen zich voor, om deze ver hooging van pensioenbijdragen te doen ingaan op 1 April 1933. DE TREKVOGELS. Deze vereeniging hield Zaterdagavond een propaganda-avond in de graanbeurs. Kwart voor acht opende de voorzitter de bijeenkomst, die zeer goed bezocht was, met een kort welkomstwoord, waarin hij doel en werkwijze van de vereeniging uit eenzette en de hoop uitsprak dat zeer ve len zich als lid of donateur zullen opge ven. Daarna werden verschillende spelen gehouden, waarvoor veel belangstelling be stond. Halverwege den avond deelde de voorzitter mede dat het bestuur besloten had den heer Thin tot lid van verdienste te benoemen, wegens de vele en nuttige diensten, welke hij de Trekvogels bewezen heeft. Na de prijsuitreiking werd nog tot halftwaalf gedanst op de goede muziek van de amateur-band de „Cracker Jack's", Over 't geheel genomen kunnen de Trek vogels op een geslaagden avond terugzien. FUSIE VAN TWEE OUDE VEREENIGINGEN. Tusschen de vereenigingen „Per Aspera ad Astra" en „Euterpe" is overeenstemming bereikt tot samenwerking. De naam waar onder de samengevoegde vereenigingen zul len voortbestaan, alsmede het bestuur, zal nog nader worden bekend gemaakt. Het se cretariaat is voorloopig gevestigd: H. Schouten Jr. Maredijk 33a. REORGANISATIE VAN MAATSCHAPPELIJK HULrBETOON. Een commissie ingesteld. Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden de gemeenteraad op voorstel van de heeren Th. B. J. Wilmer en Jac. Wil brink besloot tot reorganisatie van .Maat schappelijk Hulpbetoon." Naar wij vernemen is te dien einde een commissie ingesteld, waarvoor behalve de beide voorstellers zijn aangezocht mr. A. J. Romijn als voorzitter en mej. De Vries als secretaresse van M. H voorts de diaco nie. de Sint Vincentiousvereeniging; de ge wezen directeur van M H. te Rotterdam; de directeur van dezen dienst te Den Haag de heer Hoeijenbos en onze stadgenoot, de heer J. J. Vallentgoed. LOCAAL VERBOND VAN ST.-JOSEPH'S GEZELLEN-VEREENIGINGEN. Een Districts-bijeenkamst. Zaterdagavond werd in de Stadsgehoor zaal een districts-bij eenkomst gehouden van het Locaal Verbond van St. Joseph's Gezellen-Vereenigingen. Aan de bijeen komst ging een optocht met vaandels en fakkels, waaraan door 13 afdeelingen uit Leiden en omtrek werd deelgenomen vooraf. Een défilé voor de Stadsgehoorzaal be sloot den optocht. De bijeenkomst zelf was zóó druk be zocht dat de geheele zaal gejuild was. Tal van geestelijken uit Leiden en omgeving woonden de bijeenkomst bij. Het welkomstwoord werd uitgesprpoken door den distrlcts-praeses-kapelaan H. van der Ven uit Leiden waarna de centraal- praeses rector J. van Galen uit Amster dam de feestrede hield Na de Dauze werd het door prof. Van der Wiel uit Heemstede geschreven leeken-spel „Maran Atha" opgevoerd. De Leidsche Lie- derentafel .Sebastian Schaffer" verleend? haar medewerking aan deze opvoering, ter wijl de Leidsche Symphonievereeniging „Franz Schweitzer" op keurige wijze de entre-acte muziek verzorgde. DE VRIJHEIDSBOND. Vergadering der Leidscfie Centrale kiesvereeniging. Zaterdag is te Gouda de algemeene ver gadering gehouden van de centrale kies vereeniging van de Liberale Staatspartij in den Rijkskieskring Leiden, welke verga dering door den heer C. G. Roos geopend is met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Nog nooit zijn we verkiezingen ingegaan onder zoo benarde en verwarde omstan digheden als ditmaal; zoowel nationaal als internationaal hebben zich de moeilijkhe den tot groote hoogte opgestapeld; vrijwel overal dreigt de machinerie vast te loo- pen; de volken verkeeren in grooten nood. Juist onder omstandigheden als welke we thans beleven is het geboden er tel kens opnieuw en met nadruk de aandacht op te vestigen, dat dus de politiek moet behartigen het algemeen belang, en dat dit moet geschieden naar beginselen. De politieke democratie is met groote snelheid bezig te ontaarden in ontstellend en kortzichtig groepsegoïsme, dat op zijn beurt de parlementaire democratie met den ondergang bedreigt. De democratie, voortgedreven door het socialisme, speciaal de sociaal-democratie, zelf weer opgejaagd en gestriemd door het communisme, heeft bij de groote menigte de meest overspannen opvattingen en verwachtingen aangekweekt omtrent het kunnen van den wetgever en het vermo gen van de overheid tot het vestigen van algemeene welvaart, verlichting, zoo niet wegneming van individueele zorgen en verplichtingen, en het scheppen van eco nomische waarden. De pheunomenale ontwikkeling van wetenschap en techniek in de laatste halve eeuw heeft geleid tot een ongekende en ongedachte toeneming der algemeene welvaart, en deze heeft op haar beurt de staatkunde in staat gesteld tot ingrijpende hervormingen en verbeteringen, speciaal op sociaal terrein, welke wij maken er met groote ingenomenheid melding van speciaal aan de minst welvarende lagen der bevolking ten goede zijn gekomen. Politiek gezichtsbedrog heeft gemeend, dat de politiek tot dit alles uit zichzelf in staat was; en het is volkomen verklaar baar. dat de verwachtingen steeds stegen en de eischen tot verderen en snelleren voortgang op den ingeslagen weg steeds luider en dringender werden. Hiertegenover nu hebben de staatkun dige leiders gefaald. Aan de schare is niet tijdig met ernst en vastberadenheid duidelijk gemaakt, althans verteld, dat dit niet ging. Er is, in verblindheid dan wel onder dwang en bedreiging, getracht verder te springen dan de politieke stok lang was; en toen dit op normale manier niet ging, zijn er in toenemende mate abnormale methoden de middelen te baat genomen. De wetgever is machtig, en hij kan veel voorschrijven; hij hééft veel voorgeschre ven en afgedwongen, wat langs den weg van normalen groei en natuurlijke ont wikkeling niet, of nog niet, tot stand zou zijn gekomen. Die groei en ontwikkeling konden zelfs tijdelijk gestimuleerd worden door pro tectie, en dus is ook naar dit fnuikende middel keer op keer en steeds feller ge grepen. In de maatschappij vormden zich mach tige belangengroepen, te allen tijde bereid en vaak ook in staat om hetgeen eenmaal verkregen was in bindende overeenkom sten vast te leggen. De wetgever werd meer en meer de ge hoorzame dienaar dier belangengroepen, die klaar had te staan om te gebieden wat verlangd, om te sanctioneeren, wat in machtsoefening afgedwongen was. En zoo zijn we, vooral na den grooten wereldoorlog, geraakt in tal van knellende boeien, die de welvaart belemmeren en het herstel, waaraan de wereld na 1918 in de eerste plaats behoefte had. radicaal tegenhouden. Er is geen ontwikkeling van zelfstandige kracht meer, en zoolang deze niet in eere hersteld is, zal tevergeefs worden uitge zien naar verlossing uit de nood. Het is aan ons, liberalen hierop onaf gebroken en met grooten nadruk te wij zen en naar ons vermogen, waar en wan neer we ook kunnen, daarnaar te han delen. Gemakkelijk zal ons dit niet vallen, want deze koers gaat nog altijd in tegen den heerschenden stroom. Wij bepleiten dus koersverandering in de politiek. Het is vooral ook voor den burger, het zout der samenleving, voor wien we heb ben op te komen, en we verlangen van elke regeering, dat deze hem teruggeeft het gevoel, de overtuiging, dat óók nog aan hem, zijn zorgen en belangen wordt gedacht. Het is aller taak, aldus eindigde spr.. om alle krachten in te spannen ten einde het kiezerscorps duidelijk te maken, dat het ons moet helpen in 1933 in ons land den liberalen invloed te versterken en een krachtig regeeringsgezag. dat orde. rust, veiligheid en welvaart zal bevorderen, te vestigen! Na afloop dezer rede werd nog de voor- loopige candidatenlijst voor de komende Kamerverkiezingen in de Centrale Leiden vastgesteld. Als nummer één komt op deze lijst voor onze stadgenoot prof. dr. B D. Eerdmans; als nummer twee dr. I. H. J. Vos te Am sterdam. FILMOCHTEND VAN HET INSTITUUT VOOR ARB.-ONTWIKKELING. Een mooie inzet. De plaatselijke afdeeling van het Insti tuut voor Arbeiders-Ontwikkeling opende gistermorgen haar werkseizoen met een filmochtend in het Luxor-theater. Voor deze bijeenkomst had het bestuur, zulks in overleg met een alleszins bevoegd des kundige als de heer D. van Staveren, voorzitter der Filmkeuringscommissie, de hand weten te legen op een kerncollectie cultureele films. Dat de leden het Initia tief van het bestuur wisten te waardeeren, bewees wel overduidelijk de vrij talrijke opkomst. De afdeelingsvoorzitter, de heer H. van Woudenberg, opende met een welkomst woord de bijeenkomst en wees er op, hoe het winterprogramma in de plaatselijke bladen reeds een „goede pers" had. Spr. zet uiteen, dat het met 't oog op de onzekere tijden voor het bestuur te riskant is, om. evenals vorige jaren, schouwburgvoorstellingen te organiseeren. In de plaats daarvan besloot men, bij wijze van proef Zondagmorgenbijeenkom sten te beleggen met filmprogramma's, voor 't meerendeel bestaande uit docu mentaire films. Waar bij den financieelen opzet gere kend is op groote belangstelling der leden, hoopt het bestuur, dat men dezen arbeid blijvend zal steunen, daar anders de zeer lage toegangsprijs niet gehandhaafd zou kunnen worden. Spr. geeft daarna een overzicht van het winterprogram en geeft op enkele punten een toelichting. In verband met de op richting van kader- en arbeidersavond scholen wijst spr. er op. dat deze insti tuten door de verregaande bezuinigings maatregelen op het gebied van volksont wikkeling en volksonderwijs een bizondere beteekenis krijgen. Waar het I. v. A. O. bij zijn arbeid al leen op zich zelf en op de hulp van be vriende organisaties is aangewezen, be treurt het bestuur, dat hier ter stede tal van vooraanstaande menschen uit de moderne beweging nog afzijdig blijven. Willen wij tegenover het domme potlood van de reactie den geestelijk opbouwen- den arbeid van onze beweging plaatsen, dan zullen wij van het Instituut v. Arb.- Ontwikkeling moeten maken een groote, beteekenisvolle organisatie. Spr. wekte ten slotte de leden op, om aan vrienden en kennissen te vertellen van het Instituutswerk en hen aan te sporen om toe te treden tot het I. v. Arb. Ontwikkeling. Daarna wordt, voorafgegaan door een komisch teekenfilmpje en een journaal, een tweetal films gedraaid, ontleend aan het leven der dieren. Na een korte pauze gaat het hoofd nummer „Het mysterie der Schepping", een documentaire UFA-film van supe rieure kwaliteiten. De film beeldt allereerst uit, hoe de aarde, aanvankelijk een gasvormige massa zich in den loop van millioenen jaren ontwikkelde tot den tegenwoordigen toe stand en hoe na eeuwen, over een tijd- lengte. waarbij de verbeelding duizelt, het eerste leven zich openbaarde. Achtereenvolgens worden op bevattelijke wijze de verschillende tijdperken, n.l. het lager palaeazoïsch-, het visschen-, het reptielen- en het vogels- en zoogdieren tijdvak in beeld gebracht. Zoo komen wij dan aan bij de eerste menschachtige wezens, de Neandertalers, om tenslotte te belanden bij het tegen woordige tijdperk, terwijl ook het toe komstbeeld gesymboliseerd wordt. De heer P. Hessing. secretaris der af deeling, sprak daarna een kort slotwoord, waarin spr. er op wees, dat deze morgen heeft bewezen, dat het Instituut v. A. O. werkelijk hoogstaande kunst kan brengen waar tegenover 'slechte een zeer gering geldelijk offer van de zijde der leden staat. Bij toeneming der belangstelling hooot hrt bestuur op den ingeslagen weg voort te gaan en tevens iets voor de werklcozen te kunnen doen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: „De Betuwe" (filiaal): Doe- zastraat 14, Leiden, hoofdzetel: Zijlweg 38 Haarlem, handel in boter, kaas en fijne vleeschwaren. Door uittreding van den eigenaar G. Kranendonk, als eigenaar van de filialen te Lelden, wordt bovengen on derneming een zelfstandige handelszaak. Hoofdkantoor en filialen zijn thans alle gevestigd te Leiden. Nieuwe eigenaar* P Sanders, Leiden. Prof. dr. M. Jozef Mazur. hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te War schau is in opdracht van de Poolsche re geering m het Kamerlingh Onnes-labora- torium alhier aangekomen ten einde gedu rende een iaar onderzoekingen te doen. Onze stadgenoot, de heer C. J. Koe voet is te 's Hertogenbosch geslaagd voor het examen politiediploma met aanteeke- ning van den Ned R.K. Politiebond. Zaterdagavond is de brandweer uit gerukt voor een begin van brand in het perceel Hoogewoerd 115, waarin geves tigd is de parapluiefabriek „Pluvius". Het bleek, dat door een defect aan een stop contact een motor was warm geloopen. Personeel van de Lichtfabrieken demon teerde den motor, waarmede het euvel was verholpen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de Ontwapening. Zooals wij Zaterdag mededeelden, is het Duitsche antwoord op de Engelsche ult- noodiging voor een conferentie te Londen overhandigd. Deze nota zal niet worden gepubliceerd. Over den inhoud van het document kan intusschen het volgende worden medege deeld De nota is slechts kort. De rijksregeering verklaart zich bereid, met de door de Brit- sche regeering ultgenoodigde mogendheden van gedachten te wisselen over een doel matige en rechtvaardige regeling van het ontwaoeningsvraagstuk. De Duitsche regeering beschouwt als uit gangspunt dier besprekirgen de verklaring waarmede ie conferentie van Lausanne be sloten werd en waarin het heette, „dat, behalve de te Lausanne besproken kwesties nog andere problemen dienden geregeld te worden met welke andere problemen uitdrukkelijk het ontwaoeningsvraagstuk bedoeld was teneinde een nieuwe orde te scheppen, welke het herstel en de be vordering van het vertrouwen onder de volken door wederkeerige schikking, samen werking en rechtvaardigheid zou mogelijk maken." De Duitsche regeering is van opvatting, dat deze verklaring het richtsnoer moet zijn der door de Engelsche regeering voor gestelde bijeenkomst zoodat de komende discussies zullen worden gevoerd in een zelfden geest als de onderhandelingen te Lausanne kenmerkte en daar leidde tot het zetten van een eindstreep onder het her stelprobleem. Daarentegen zouden onderhandelingen op den grondslag der Engelsche en Fran- sche nota's kwalijk geëigend zijn, een re geling van het geschilpunt tot stand te brengen. De Duitsche nota is niet pessimistisch van toon. Inderdaad indien boven geci teerde formule van Lausanne aan de be sprekingen ten grondslag wordt gelegd, mag men. naar Duitsche opvatting honen dat de onderhandelingen resultaat zullen opleveren en dat de redenen, die Dultsch- land van de ontwapeningsconferentie ver re houden, zullen vervallen De Duitsche regeering heeft ook bij haar vroegere vertoogen steeds duidelijk te ver staan gegeven, dat Dultschland een suc cesvol einde der ontwapeningsconferentie nastreeft. Dat tenslotte den datum der conferentie betreft heeft de rijksregeering den Brlt- schen zaakgelastigde medegedeeld, dat Duitschland in verband met de volken- bondsassemblée, een ietwat lateren datum dan 11 October zou wenschen. Uit dit alles blijkt tevens, dat de Duitsche regeering geen bezwaar zal maken tegen een zekere uitbreiding van het aantal deel nemer.- aan de conferentie, Hoe het met het Fransche antwoord staat, durven wij nog niet met zekerheid zeggen. Het heette, dat ook Frankrijk had geaccepteerd doch dit is achterhaald. Van Fransche zijde spant men zich blijkbaar nog altijd in om de conferentie van Lon den naar Lausanne te doen verhulzen De besprekingen duren dan ook nog voort en zelfs heet de mogelijkheid groot, dat Herriot Woensdag a.s. naar Londen zal gaan voor een voorbespreking met Mc Donald. Herriot ontving tot tweemaal toe den Engelschen gezant lord Tyrrell. Voorts ontmoette Herriot den voorzitter der ontwapeningsconferentie Henderson te Parijs. Laatstgenoemde was op weg naar Geneve, waar hij inmiddels Is gearriveerd. De op heden bijeengeroeDen vergadering van het Bureau der Ontwapeningsconfe rentie is tot nog toe niet ingetrokken of Zaterdagnacht is de 54-jarige mej. A. R. op de Hooglandsche Kerkgracht uit gegleden, waarbij zij zoo ongelukkig te recht kwam, dat zij haar arm brak. De E. H. D. vervoerde haar naar het Acade misch Ziekenhuis. De politie heeft zekeren F. J. R. aan gehouden, die op de markt een das had gestolen. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, is hij wederom op vrije voeten gesteld. Hedenmorgen omstreeks halfelf is een brandje uitgebroken ten huize van mej. B. in het perceel Groenhovenstraat 8 Dit huis wordt behalve door de eigena resse bewoond door de 21-jarige studente W. de B. Deze heeft de onvoorzichtigheid gehad op haar kamer, welke op de boven ste verdieping gelegen is. een gasstel aan te steken, dat vlak bij de gordijnen stond. Toen zij de kamer verlaten had. heeft de wind de gordijnen vermoedelijk in aanra king gebracht met de gasvlam, met het gevolg, dat, toen mej. de B. terugkeerde, zij de gordijnen in lichte laaie vond. De brandweer was snel ter plaatse en bluschte het vuur met een slang op de motorspuit. Er is vrij aanzienlijke brand en waterschade, welke door verzekering wordt gedekt. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Dinsdag 4 Oct. 29 29 Woensdag 5 Oct. 41 41 Donderdag 6 Oct. 43 43 Vrijdag 7 Oct. 46 46 Zaterdag 8 Oct. 46 46 i BINNENLAND. Het feest van Alkmaar's Ontzet; een onaangenaam besluit. (Binnenl., 3e Blad). Eervol ontslag aan mr. J. Woltman als secretaris-generaal van Defensie. (Binnen land, 3e Blad). Roofoverval te Zenderen; een oude vrouw gedood, een ander gewond; vermoe delijke dader aangehouden. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De besprekingen inzake het Ontwapc- ningsproblcem. (Buitenl., le Blad). Winst der socialisten bij de gemeente raadsverkiezingen in België. (BultenL le Blad). Titulescu minister van buitenl. zaken in Roemenië. (Buitenl., le Blad). uitgesteld. Men vermoedt echter, dat het Bureau heden in een korte zitting bijeen zal komen, waarin over het verdagen der zitting zal worden beslist. Met het oog op den internationalen toestand en de loo- pende onderhandelingen over de Vijf- moeendheden-conferentie zullen in geen geval de zakelijke punten aan de orde komen. Waarschijnlijk zal de Bureauverga- dering worden uitgesteld tot tegen het einde van de maand, aangezien het groote ontwaoenings- en veiligheldsDlan der Fransche regeering pas dan gereed is en bij het Bureau zal worden ingediend. Volgens de „Petit Parisien" zal dit plan bestaan uit twee deelen, namelijk een maximum-nlan en een minimum-plan. Het doel, dat nagestreefd wordt, is vei ligheid en ontwapening parallel te orga niseeren. Het maximum-olan berust op veiligheid, die Frankriik niet alleen voor zich zelf, doch voor alle Euroneesche Staten zonder uitennderimr wenscht. Vol eens dit plan zou de ontwapening in drie etanoen plaats hebben teneinde een maximum aan vermindering te verkrijgen, hetwelk de warmste aanhangers van ont wapening volkomen zou voldoen en dat op financieel gebied tot, uiting zou komen door een aanzienlijke vermindering der bewaoeninerseischen. Het minimum-plan berust od een bewa- nening .welke de landen ais een minimum voor het onvoorwaardeliik waarborgen huorier veiligheid mogen eischen. Het maximum-nlan gopft de uiterste grenzen aan. tot, welke Frankriik bereid zou ziin verschillende soorten bewapening te verminderen. De onderteekenaars eener zoodanige ont wapeningsconferentie zouden zich dan ech ter vernlichten. liet cebmik der wanenen aan een strenge controle te onderwerpen en tevens zouden zii de vernlichting op zich nemen, in geval van een aanval zekere maatregelen te treffen om de veiligheid in den bedreigden staat of staten to gargndeeren. Voor d« nublicatie dozer plannen kan nlaate hebben, moeten zii nog goedgekeurd worden door den onpersten raad voor de nationale verdediging en de-n ministerraad. Intus^cben bppft Oostenrijk een stan ge daan bli d°n Fransehen minister van Oor log Paul Poncour. waarin Onsteuriik's toelaten tot de bijzondere conferentie wordt "-«vraagd. zoo het, daartoe komt. Oostenrijk neomt hetzelfde standpunt in als Duitschland. HONGAR' 'E. Huldiging van Goemboes. Zaterdag heeft een groot défilé van den Bond van Hongaarsche Vereenigingen plaats gehad voor den nieuwen minister president Goemboes, die een van de stichters van deze nationalistische ver eeniging is. De verschillende groepen, tezamen ongeveer honderdduizend man sterk, waren opgesteld op het Parlements- plein. Toen Goemboes op het balcon ver scheen, werd hij met een groot gejuich begroet, terwijl hier en daar de fascisti sche groet werd gebracht. De Minister- President heeft in zijn toespraak o.a. uit een gezet dat hij de natie in het teeken van de opstandings-gedachte naar een beter toekomst wilde voeren. Twee grond gedachten moeten daarbij als richtsnoer dienen: het streven naar den vrede met vreedzame middelen en de samenwerking van de geheele Hongaarsche natie tot ver wezenlijking van een wel doordacht economisch program. Opvallend was zijn beroep op de arbeiders, om zich bij zijn vaan aan te sluiten. Hij beëindigd zijn rede met de vraag: „Hongaarsche broeders, wat wilt gij", waarop uit honderdduizend kelen het antwoord weerklonk: „Een Hongaarsche opstanding" De bijeenkomst, waarbij geen enkel incident plaats had, werd besloten met het zingen van het Hongaarsche Volkslied.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1