Echt en goed 73sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 October 1932 Derde Blad No. 22255 €3 Buiten!. Weekoverzicht. FAILLISSEMENTEN. UIT RUSLAND. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. AMERIKAANSCHE NOTITIES een beroep opur DUISTERE WOLKEN. De Ontwapeningsconferentie is zoo vastgeloopen, dat slechts uiterste maat regelen haar weer op gang zullen kunnen brengen! Dat voelde blijkbaar de Engel- sche premier Mc. Donald ook en daarom deed hij een voorstel om te Londen een vijf-mogendheden-conterentie te organi- seeren, te weten Duitschland, Frankrijk. Italië, de Vereenigde Staten en Engeland zelf. Daar zou dan de Duitsche gelijk- gerechtigdheidseisch kunnen worden be handeld en gezocht naar een formule, die beide rivalen, Frankrijk en Duitschland zou bevredigen. Zooals reeds vaker liep Mc. Donald te hard van stapel, daardoor zijn plan reeds torpedeerend, voor en aleer er nog van verwezenlijking sprake kon zijn. Hij bracht n.l. zijn voornemen onverwacht te kennis der betrokkenen, zonder deze eerst te hebben gepolst Dit had tengevolge, dat Frankrijk een be leefd „dank u wel" deed hooren! Het zou immers daar te Londen tegenover zich hebben gevonden een gesloten front Be kend is toch, hoe zoowel Engeland als Italië in wezen den Duitsche eisch ge rechtvaardigd oordeelen, al verschillen zij misschien nog eenigszins van meening. hoe het tegemoet-komen aan dezen eisch moet worden geformuleerd, terwijl ook Amerika zeer welwillertd er tegenover staat, al houdt het zich officieel er bui ten. verklarend, dat Europa zijn eigen peultjes maar moet doppen. Vanuit dit ge zichtspunt bezien, was het niet dan na tuurlijk, dat Herriot weinig lust aan den dag legde om naar de miststad te komen, en te meer was dit begrijpelijk, daar Duitschland aan zijn komst direct de voorwaarde verbond, dat de gelijkgerech- tigdheidseisch definitief en afdoende zou worden behandeld. Frankrijk zou zoo doende tevoren al verloren spel hebben gehad Als uitweg uit deze moeilijkheden schijnt toen een oogenblik gedacht te zijn om de Fransche vazalstaten als Polen en Tsje- cho-Slowakije ook aanwezig te doen zijn, zoodat Frankrijk minder geïsoleerd zou staan, doch ook daaraan waren bezwaren. In de eerste plaats zou de Londensche conferentie dan bedenkelijk zijn gaan ge lijken op een afzonderlijke Ontwapenings conferentie, met uitsluiting der andere landen en in de tweede plaats, hoever moest men gaan met de vazalstaten, zon der ook bij hen kwaad bloed te zetten. De goed bedoelde stap van den Engel- schen premier scheen dientengevolge al mislukt op den dag zelf, dat zij rucht baar werd! MacDonald is daarop echter overgegaan tot hetgeen hij terstond had moeten doen, nl. het in nadere bespreking treden met Parijs en Berlijn om een modus vivendi te vinden voor de Londensche conferentie en al lijkt vooreerst de kans op verwezen lijking nog erg mager, geheel uitgesloten is het slagen toch ook niet, want in beide hoofdsteden voelt men maar al te zeer, hoe het odium der mislukking beteekent een veroordeeling in de publieke opinie. Speciaal Herriot bevindt zich in een moei lijk parket, daar de Duitsche eisch steeds meer als juist wordt erkend. Geen land, wie het ook zij, lid van den Volkenbond bovendien kan zich laten behandelen als een mindenvaardig element en de commu nis opinio keert zich dientengevolge steeds meer tegen Frankrijk, dat inwilliging van den gelijkgerechtigdheidseisch tegenhoudt en zoodoende de. ontwapening. Winst voor Herriot is echter de uiterst starre wijze, waarop Duitschland te werk gaat. In plaats van gebruik te maken van de gun stige stroomingen, die zich overal baan breken, plaatst Duitschland zich in een toestand van volledig isolement op buiten- landsch gebied, een isolement, dat zich bovendien meer en meer toespitst ten gevolge van de Duitsche houding op ander terrein. Men zou kunnen zeggen, dat de huidige Duitsche regeering als een stier te werk gaat in de fijne keuken der buiten- landsche politiek. Alles en nog wat wordt overhoop gehaald en daarbij zoo rigoureus opgetreden, dat men zijn hart vasthoudt. Ook op economisch terrein doet Duitsch land zijn uiterste best, om allen tegen zich in het harnas te jagen door zijn politiek van beschermende rechten! Met dit al, ziet het er in ons werelddeel momenteel weer zeer ongunstig uit en voor het Verre Oosten hangt de lucht nog meer duister. Het rapport Lytton, aan den Volkenbond uitgebracht, is gepubli ceerd en doet wel uitkomen, hoe Japan in Mandsjoerije een zuivere veroveringspoli tiek heeft gevoerd onder bedekten vorm. Dat Japan dit rapnort bovendien heeft ontzield, door den Volkenbond te stellen voor het fait accompli van den ..vrijen' staat ..Mandsjoekwo, verscherpt de moei lijkheden niet weinig. Voor den Volken bond blijft momenteel weinig anders over, dan eindelijk het mes maar diep te zetten in dit geschil tusschen China en Japan, ook tot behoud van eigen prestige, dat danig heeft geleden tengevolge van de politiek van 't eeuwige geschipper en het uitstellen van belangrijke beslissingen. Hoe in het Japansch-Chineesch conflict de uitspraak zal moeten luiden, is na het Lytton-rapport heelemaal niet meer aan twijfel onderhevig en dientengevolge do ken reeds opnieuw geruchten op, dat Ja pan den Volkenbond zal verlaten. Zou het daartoe overgaan, dan erkent het eigen zwakheid maar wordt de toch al van oorlogsgerucht bezwangerde altmosfeer in het Oosten nog somberder Niet voor niets heeft. Amerika besloten zijn voor manoeu vres naar den Stillen Oceaan gezonden vloot daar te doen blijven om od alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Japan voelt dit besluit als een directe bedreiging en trots den weinig gunstigen finan- tieelen toestand des lands wordt aange drongen op belangrijke versterking der vloot Waar blijft de ontwapening, waar een voudig zelfs gesloten verdragen dreigen opzij te worden gezet alsof er geen mo- reele verplichtingen meer bestaan? Donkere wolken hangen zwaar neer over onze planeet. Zal men ze nog kunnen ver drijven? Laat ons hoop koesteren, al zien wij nog niet, hoe dit gebeuren moet Uitgesproken: A. H van der Hulst, land bouwer, Oegstgeest. R.-c. mr. F. J. A. Hijink; cur. mr. F. K. Reijsenbach de Haan, Leiden. A. Anker, koopman en winke lier, Boskoop, Zandkade. R.-c. mr. H. W. E. Klomp; cur. mr. C. M. Loeff. MAXIM GORKI ALS MENSCH. (Nadruk verboden). Geheel Sovjet-Rusland viert nu het jubi leum van Gorky (lees: GorjkieJ). De oude schrijver wordt met eerbewijzen overladen; straten pleinen, dorpen en steden worden naar hem genoemd; er worden universi teiten middelbare en lagere scholen opge richt. die zijn naam zullen dragen: hij is benoemd tot ridder "an de hoogste sovjet orde (hoe vreemd het ook moge klinken, heeft Sovjet-Rusland orden ingericht, deelt de sovjet-regeering lintjes en titels uit; in plaats van den ..witten adelaar" is de „roode vlag" gekomen, in plaats van .Sint- Wladimir-orde" is de Lenin-orde" inge steld enz.); verschillende bolsjewistische instellingen hebben hem tot eerelid be noemd. Er is op het oogenblik in geheel Rusland geen man te vinden, zóó populair als de oude schrijver. De verdiensten van Gorky (in werkelijk heid heet hij: Aleksej Maximowitsj Pesj- kow) voor de Russische literatuur zijn in derdaad groot, al wordt ziin beteekenis door de bolsjewiki. om politieke redenen, sterk overdreven (zij vergelijken hem met niemand minder dan Tolstoj en Dosto- jewsky!). Wij zullen hier echter niet over de plaats uitwijken die Gorkv in de Rus sische literatuur inneemt, doch het een en ander over Gorky den mensch vertellen. In het leven van dezen in vele opzichten zeer merkwaardigen. man waren feiten, die een Westerling verbaasd doen staan Gorky is» met al zijn deugden en gebreken, een typische Rus. een vertegenwoordiger van bepaalde groepen van de Rus-ieche maat schappij van de laatste 5060 jaar. Een onopgesmukt verhaal van zijn levensloop zou een boeiende roman kunnen worden Zooals de lezer misschien weet. riamt Gorkv uit een klelnburfp-njke familie. In Z'in jonge jaren heeft hij van alles ge daan: hij was bakkersknecht, sjouwer man zwerver enz. Hij kwam in 'aanraking met revolut'onnaire studenten, werd lid van een revolutiannaire groep, begon daarna te schrijven en is in korten tijd bercemd ge worden. Zijn roem had hij niet zoozeer aan zijn talent te danken als aan het feit. dat iemand ..uit het volk" was. In de oogen van de Russische intellectueelen was hij de ..bosiak" (zwerver), de proletariër en in dien tijd was de Russische beschaafde maatschappij verzot op alles, wat zich als arbeider, als een man uit het volk. aan diende. Er moet daarbij gevoegd worden, dat Gorky het volk inderdaad kende, veel beter dan de intellectueelen. Gorky werd door de intellectueelen met open armen ontvangen. Men vergaf hem gaarne zijn ruwheid, het gemis aan be schaving aan manieren. Zelfs zijn geld zucht, een gewoon verschijnsel in de klein burgerlijke kringen waaruit hij stamt, werd hem vergeven hoewel hebzucht door de Russische intellectueelen steeds als een der ergste zonden werd beschouwd. Men deed zijn best de gebreken van Gorky niet te bemerken. Over die geldzucht vertelt de beroemde Russische schrijver Boenin de volgende bijzonderheden. Gorky heeft 'n uitgeverij opgericht, die bundels uitgaf onder den gezamenlijken titel „Znanije". Aan zich zelf betaalde Gorky per vel druks 1000 roe bel, aan de overige medewerkers slechts 300 roebel. Een Nederlander zal dat na tuurlijk veel vinden te meer daar de koop kracht van den roebel toen zeer hoog -s, minstens 2'A gulden. De overige tijdschrif ten betaalden toen echter 20Ö250 roebel per vel; zij hadden een oplage van hoog stens 10.000 exemplaren terwijl de bundels van „Znanije" een oplaag van plm. 50.000 exemplaren hadden. De uitgeverij .Znanije' heette min of meer coöperatief te zijn. Zij behaalde groote winsten, doch het leeu wendeel nam Gorky. En hoewel iedereen wist. dat hij geldzuchtig was speelde hij graag de rol van een onbaatzuchtig man. Ook op zijn ouden dag lijdt Gorky aan geldzucht. De rijksuitgeverijen betalen hem (in valuta!) honoraria, die in Sovjet-Rus- land ongehoord zijn. Hij houdt vast aan zijn auteursrechten en eischt betaling voor eiken herdruk, voor elk stukje, aan een zij ner werken ontleend. En het geld moet steeds naar het buitenland overgemaakt worden. De sovjet-banken, de sovjet-va luta zijn voor anderen goed genoeg, voor zich zelf geeft hij de voorkeur aan buiten- landsche banken, buitenlandsche valuta. Gorky was steeds verslaafd aan reclame. Van zijn grootvader, den voorzitter van de organisatie der ververs te Nizjnij-Nowgo- rod. heeft hij ondernemingsgeest en de gave van reclamemaken geëerfd. Die recla me kostte veel geld. Eenigen tijd geleden heeft een zijner vroegere vrienden bijzon derheden bekend gemaakt over die recla memakerij in het buitenland en de groote sommen die ze kostte. Die bijzonderheden zijn weinig verheffend. Lenin, die eveneens zeer practisch was en iedereen voor zijn doeleinden wist te benutten, maakte Gorky tot zijn „vriend" en droeg hem op. gelden voor de bolsjewis tische partij te verzamelen. Zijn eigen geld gaf Gorky niet. maar hij wist anderen te bewegen hun geld aan Lenin af te staan. Het was aan Gorky te danken dat de Rus sische fabrikant Sawna Morozow zijn le venlang groote bedragenl (tienduizenden goudroebels) aan de bolsjewistische partij heeft uitbetaald en na zijn dood aan die partij een groot bedrag heeft nagelaten. Dat heeft de bolsjewiki natuurlijk niet be let de nabestaanden van Mozorow alles te ontnemen en ze op straat te zetten. Na de overwinning van de bolsjewiki steunde Gorky de nieuwe heeren hetgeen zijn volste recht was. Over de wijze, waar op Lenin c.s. Gorky wisten te exploiteeren, zouden boekdeelen te vullen zijn. Lang zamerhand begon Gorky echter in te zien, dat de werkelijkheid al te sterk van de theorie verschilde. De regeering ontnam hem zijn blad zij luisterde naar zijn be zwaren en verzoeken, doch deed wat zij zelf wilde. De eigenliefde van Gorky leed er onder. Tenslotte gebeurde iets. dat den emmer deed overloooen. De Tsjeka ar resteerde een zekeren Tichwinsky. een ouden revolutionnair en beschuldigde hem van verstandhouding met de bourgeoisie. Men vond bij hem n.l een voor den olie magnaat Nobel bestemd overzicht van den toestand der olieindustri? in Sovjet-Rus land. Tichwinsky vertelde dat het stuk opgesteld was op bevel van Krassin den toenmaligen volkscommissaris van handel. Tichwinsky kon de juistheid van zijn woor den bewijzen, doch de Tsjeka liet hem niet los. De familie van den gearresteerde wend de zich tot Gorky. een vriend van den ge arresteerden ingenieur. Gork, haastte zich naar Lenin en vertelde hem het geval (de besprekingen tusschen Krassin en Tich winsky vonden plaats in de kamer van Gorky, in zijn tegenwoordigheid). Lenin antwoordde, dat hij Tichwinsky persoon lijk kende en geen oogenblik eenige waar de aan de beschuldiging had gehecht, dat Gorky zich niet ingerust hoefde te maken: hij zou bevel geven Tichwinsky in vrijheid te stellen. Gorky vertelde dat aan de fa milie van Tichwinsky. Eenige dagen later vernam Gorky. dat Tichwinsky. wiens on schuld voor iedereen duidelijk was, door de Tsjeka terechtgesteld was Er volgde een hoogloopende ruzie, en Gorky verliet Rus land. Hij bleef toen eenige jaren in Italië, waar hij een lang niet proletarische villa bezit, Na den dood van Lenin. toen de za ken van de bolsjewiki steeds slechter wer den. besloten de leiders den ouden schrij ver opnieuw voor hun zaak te winnen. Er werden afgezanten naar Italië gezonden. Na veel onderhandelingen en vleierij stem de Gorky er in toe elk jaar een paar maan den naar Rusland te komen. De overige tien maanden brengt hij nog steeds in Italië door. hoewel de Russische arbeiders hem herhaaldelijk verzocht hadden zich voorgoed in het bolsjewistische Rusland te vestigen. Gorky weigerde echter. Hij geeft er de voorkeur aan. in fascistisch Italië te blijven. De bolsjewistische leiders, die de popu lariteit van Gorky. door hen zelf warm gehouden, voor hun eigen doeleinden ge bruiken. hebben al het mogelijke gedaan om Gorky het leven in Rusland aanlokke lijk te maken. Zij hebben voor hem het palels van den millionnair Rjaboeschinsky weelderig ingericht en met nog meer luxe gemeubeld, dan het gebouw vroeger is ge weest. De „proletariër" Gorky leeft in een weelde, die de rijkste menschen van het kapitalistische Westen zich niet kunnen veroorloven. Terwijl de echte arbeiders gebrek lijden, terwijl de rantsoenen van de gewone ster velingen met den dag kleiner worden ter wijl de schrijvers in geen maanden levens middelen krijgen wordt aan Gorky alles bezorgd, wat hij maar wenscht. Het huis van Gorky vervult een speciale functie. Daar vinden ontmoetingen plaats tusschen de bolsjewistische machthebbers en de vertegenwoordigers van de schrij vers en kunstenaars, De onafhankelijke in tellectueelen zijn uitgeroeid Wie overge bleven is. tracht men nu om te koooen. en Gorky moet de overheid daarbij behulp zaam zijn. Daarvoor worden in het vroe gere huls van Rjaboeschinsky feesten ge geven, waar de kunstenaars zich te goed kunnen doen aan allerlei voor hen beken de spijzen en dranken. Gorky zelf is al te oud en kan aan deze festijnen niet deelnemen. De rol van „gastheeren" spelen ziin secretarissen". De eerste plaats onder deze „secretarissen" neemt een zekere Krjoetsjkow in. 'n agent van de GP.Oe. die de taak heeft Gorky tijdens zijn verblijf in Rusland te leiden. Krfjoetsjkow is de ware heer des huizes. Hij deelt bevelen aan de bedienden (alle maal door de GJP.Oe speciaal daarvoor aangeworven menschen) uit. bestelt alles, vergezelt Gorky overal. Zonder Krjoetsji- kow kan de .schrijver, die feitelijk een ge vangene in een gbuden kooi is. geen stap doen. Wie Gorky spreken wil. moet zich eerst tot Krjoetsjkow wenden, die den be zoeker een verhoor afneemt en daarna besluit of de bezoeker toegelaten kan worden. Dat alles is in Rusland in de kringen van schrijvers, schilders, beeldhouwers enz. bekend. Wat de kunstenaars van hem den ken. is niet erg moeilijk te raden, maar naar zijn avondjes gaan zij graag: het is een zeldzame gelegenheid goed' te eten. Door tusschenkomst van Gorky kun je bo vendien veel bereiken (Stalin weigert hem zelden rits), daarom vleien de kunstenaars hem. trachten zij oo deze wijze een klein voordeeltje te behalen. De oudere schrijvers vinden het verstan diger hun meening over Gorky geheim te houden. De jongelui denken er anders over: de jeugd is overal overmoedig, zelfs in Sovjet Rusland. Zij spotten met dien sentimenteelen ouden heer, die om elke kleinigheid huilt (Gorkv huilt makkelijk en doet het graag), zij lachen om zijn zwak voor vleierij), omdat hii graag hoort, wanneer men hem den ..Tolstoi van onzen tijd" noemt, omdat hij over alles oo een zalvenden toon spreekt omdat hij zoo naief is. DR. BORIS RAPTSCHINSKY. RECLAME. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Worm poeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. 7783 „DER BLAUE VOGEL." Hst bekende Russische kleinkunst-thea- ter „Der Blaue Vogel" onder leiding van J Jushny dat met zooveel succes in Den Haag en Rotterdam is opgetreden, zal op Vrijdag 14 October a.s. in den Leidschen Schouwburg een voorstelling geven met nieuw programma. B. W. te N. Bij een boekhandelaar zal men U daarvoor een leerboek kunnen verschaffen. W. van G. te L. U moet zich hiervoor wenden tot de Mij. Zeebad Scheveningen, Gevers Deijnootplein 30. i, Vreemdelingenverkeer bevordert den bloei van Leiden. (Van onzen eigen correspondent.) NEDERLANDERS NAAR NEW-YORK. NEW YORK, begin Sept. 1932. Bij het bezoek van de 114 leden der Ned. Reisvereeniging aan New York heb ik weer het noodige geleerd, dat ik lang zamerhand vergeten was hoe men bij ons over dit en over dat denkt, dit wel en dat niet doet. Bij een jarenlang onaf gebroken verblijf in het buitenland kan het niet anders of men krijgt langzamer hand een soortgelijke blik als in het land van zijn inwoning de algemeen geldende is. weliswaar zonder geheel zijn eigen persoon of afkomst te verloochenen. Zoo heb ik met eenige verbazing in den be ginne en later met herinnering aan vroe ger, dat het bij ons thuis altijd zoo toe gaat, opgemerkt hoe onze bezoekende landgenooten vol heiligen tegenzin waren om hun indrukken en meeningen aan derden mee te deelen, zoodra zij maar het minste vermoeden hadden, dat het „in de krant zou komen." Dit is een lijnrechte tegenstelling met de opvatting der Amerikanen, die het, populair uitge drukt, zalig vinden om hun persoon, hun uitlatingen en liefst nog met portret voor de oogen van het groote lezende publiek te weten. Het is zelfs een quaestie van uitersten! Terwijl wij alleen maar de initialen ver melden en geen adressen noemen of bij voorbeeld in rechtszaken de hoofdper soon niet verder aanduiden dan „be klaagde" ook al kent iedereen hem. De Amerikaansche journalistiek eischt vol komen inlichting en zal van een dame, wier beurs gerold is. niet alleen naam en adres volledig opgeven, maar er desnoods bijvoegen, dat het slachtoffer een rood harige beauté is. Ik zie mijn lezers en vooral mijn lezeressen al sidderen bij de gedachte, maar het is hier toch minder erg dan het lijkt. De gerolde dame is een van de velen, die dag in. dag uit zoo ver meld worden en morgen al weer verge ten is sterker nog, die niet eens de aandacht trekt, tenzij van vrienden en bekenden, die haar dan kunnenopbellen om hun sympathie te betuigen. Zoo is 't even gebruikelijk, dat een groot-indus trieel in bijv. sokophouders na een be zoek aan Europa nog aan boord door verslaggevers gevraagd wordt zijn oordeel over fascisme, den politieken toestand van Duitschland en de werkloozen onder steuning in Engeland te geven, ofschoon hij ter plaatse meer zijn aandacht heeft besteed aan musea of wedrennen. Niet temin voldoet hij gaarne aap het ver- eerende verzoek en geeft zijn opinie; al thans in negen van de tien gevallen doet hij het. En ook dat wordt wel of niet ge lezen en weinig of geen aandacht aan be steed en zonder verdere commentaar maar met een grooter opschrift naar ge lang van 's mans bekendheid bij een kolom ondergebracht. Een dag later kan niemand zich meer herinneren, wat Mis ter X of Mister Y vond, dat Hindenburg doen moest. Maar iedereen is gelukkig, vooral de geïnterviewde. Wij daarentegen schuwen publiciteit en vervallen daardoor in 't andere uiter ste. Een groot deel van ons volk schijnt reclame nog altijd te beschouwen als een Turksche trom een wel onmisbaar, maar zeer onwelluidend instrument en een beetje ordinair. En wanneer het dan in zaken is. nu, vooruit dan maar! Maar een nationale, een persoonlijke reclame, meer te beschouwen als een soort ge rechtvaardigd aan den weg timmeren? Nee, nee, dank u, daar doen we niet aan mee! Verkeerd! Tenminste tegenover Amerika en de Amerikanen, die zulke zwijgzaamheid of ontbreken ^p het appèl verkeerd uitleggen, er geen bescheiden heid of verlegenheid achter zoeken, maar een ernstiger oorzaak welke, is hen voorloopig niet duidelijk. Hollanders voe len weinig voor publiciteit zegt men in de Amerikaansche zakenwereld, maar tenslotte is het vlagvertoon van een es kader oorlogsschepen in het buitenland ook advertentie volgens den Yankee en heeft hij ongelijk? In den afgeloopen paar weken hebben we in New-York het een en ander be leefd, dat deze nationale karaktertrek duidelijk deed uitkomen en te duidelijker, naar mate andere Europeanen zich goedschiks en in hun eigen belang aan dit euvel onderwierpen. Ik heb hierbij spe ciaal het oog op de beide bezoeken van den Olympischen troep en de club der Nederlandsche Reisvereeniging. Waarmee ik noch de 29 leden van de een noch de 114 van de tweede bedoel, die rondgeleid werden, ook al legden zij individueel hun weerzin voor foto's en interviews aan den dag. Het is mij niet bekend of hier sprake is geweest van opzet of onwetendheid, of dat de nalatigheid aan dezen of den an deren kant van den Oceaan haar oor sprong vindt, genoeg zij, dat aan de komst van deze ongewoon groote en be langwekkende landgenooten niet genoeg publiciteit is gegeven naar Amenkaan- schen zin en een goede gast schikt zich naar de gewoonten van zijn gastheer, ook al is hij zoogenaamd de koning van het huis tijdens zijn logeerpartij. Een sterk voorbeeld is, dat de Olym piërs in New-York aangekomen zijn en het weer verlaten hebben zonder officieel welkom geheeten te zijn door het ge meentebestuur, gewoonlijk in dr,u persoon van burgemeester Walker, die zooiets eenige malen per dag pleegt te doen. De Finnen, 21 man sterk, de Hongaren, de Polen, Fransche; Italianen, zij allen zijn onder politiegelc ile naar het stadhuis ge trokken en op de trappen daarvan toege sproken, hetgeen natuurlijk in de dag bladpers vermeld werd. Onze groep kwam wel-is-waar op Zondag aan. maar waar om dien avond naar Washington ge vlucht moest worden en geeu officieele ontvangst op Maandagmorgen ten stad- huize kon bewerkstelligt worden weet de American Express Co. alleen, die de reis in elkaar had gezet en die zooiets wel niet vergeten zou hebben. Denkelijk is het van onzen kant niet noodig geoordeeld. Bij het huistoe gaan der athleten precies hetzelfde. Een andere bijzonderheid is, dat men als vreemdeling van eenige beteekenis, om welke reden dan ook. door fotografen op gewacht en gevolgd wordt „Achtervolgen" is een beter woord, wanneer het beroemd heden betreft. Maar. deze ridders van de lens zijn veeleischend, commandeerend in hun toon (ze meenen het zoo kwaad niet, maar de redactie eischt het zus en zoo en ze moeten dien nog méér doen, dus: „wuif! lach! ga op de verschansing zit RECLAME. Hel Nationaal Crisis Comité doet een beroep op Uw warme hart om de nationale collecte te steunen, welke gehou den wordt van 2 tot 9 October. Ook Uw bij drage op girorekening 186.000 is van harte ten, ga nou op die trap staan I") en gauw kwaad, wanneer hun slachtoffers niet een beetje meewerken of heelemaal te genwerken. Behoef ik er meer van te ver tellen? Het is wel grappig om een leelij- ken snuit te trekken tegen Neef Hein, die zijn nieuwe Kodak probeert, maar een be roepsfotograaf van reusachtige pers- en fotobureaux als Asslciated Press of Un derwood en Underwood ziet er de aardig heid niet van ln en neemt wraak door geen enkele foto te laten publiceeren. En zoo hoort het niet.in Amerika. De Ned. Reisvereeniging kwam hier zonder eenige aankondiging, maar kreeg tijdens het verblijf wat wij een „heel goede pers" belleven te noemen. Er was gelegenheid genoeg voor de New-Yrok- sche verslaggevers om over het program ma uit te weiden en actueele bijzonder heden aan te teekenen wat hen zoo goed als niet gelukte was de leden, des noods door middel van een tolk. aan het praten te krijgen en eenvoudig te vertel len, wat zij van de stad en haar bewoners vonden. Maar een reporter krijgt hier van zijn redactie de opdracht kopij te vangen en dus brengt hij den buit mee terug, half of meer gefantaseerd. Zoo hoort het wél in Amerika. Er was het geval van een der toeristen, die een beetje toe schietelijker was geweest en zich overi gens nog al spontaan gedragen had. Zijn heele gedrag en uitlatingen kwamen on der een ondeugend schijnsel in een der grootste kranten en bij het lezen daarvan overviel den betrokkene zulk een schrik, dat hij direct naar Holland telegrafeerde met het verzoek dat stuk niet te vertalen en over te nemen. Ongevraagd kwijt ik mij hierbij van dezelfde taak, ofschoon de heele vermelding voor de Amerikanen niet van eenige opschudding zal zijn ge west, misschien wel thuis in zijn lijfblad. Waar het natuurlijk niet op zijn plaats was geweest en alle bittertafels er een paar dagen over doorgepraat zouden hebben. Maar anderen weigerden principieel en dus kregen de kranten hun nieuws uit de derde hand: de menschen in New-York keken zoo treurig, de dames liepen over dag op straat alsof zij naar een bal gingen in plaats van naar een kantoor, wat wa ren de zijden kousen en overhemden hier goedkoop! Het allermooiste van het heele bezoek was het uitzicht van de Empire State Building, 110 verdiepingen hoog! Er waren geen prentbriefkaarten genoeg in voorraad bij den krantenverkooper in de hotelvestibule en die moest ettelijke ma len opnieuw in slaan, zulk een briefkaar- tenhonger had hij nog nooit beleefd. En zoo ging 't maar door, want nieuws moet er zijn en dus wordt het uit alle hoeken en gaten opgedoken; een van de toeristen had twee uur zijn hoofd onder de straal IJswater van zijn waschtafei ge houden, hetgeen alleen voor drinken be stemd is. 115 vermoeide bezoekers keerden naar Holland terug Hollandsche toeristen bekennen, dat de vaart van New York, zelfs voor een enkele week, hen 'n beetje te hard is kampioen koopers van prent briefkaarten kochten overal waar zij gingen dunne zijden kousen en ijswater waren de voornaamste wonders van de stad. Ziedaar de opschriften boven het afscheidsartikel in de „New-York Times" van 14 Augustus en mochten de dames en heeren leden van het gezelschap zich daaraan ergeren of zich door geblameerd gevoelen, dan haast ik mij er bij te voe gen, dat voor het een noch het ander eenige grond bestaat. Het gebeurt natuur lijk herhaaldelijk, dat vreemdelingen New-York bezoeken en daaronder zijn beroemdheden en onbekenden. Maar het komt dikwijls voor. dat zij den dag van hun vertrek of in hun vaderland terug- gei eerd een Ingezonden Stuk sturen aan de groote kranten, waarin zij vertellen hoe zij van hun bezoek genoten of gepro fiteerd hebben en wat het meest hun aandacht had getrokken. Alweer iets dat een onbekende aardigheid in ons land is Ik bedoel niet het schrijven van inge zonden stukken, maar het gebruik daar van als een soort digestie-visite. Nu is het heel makkelijk om te zeggen: ik hou me met al die gekheid niet op. maai aan den anderen kant is het niet zoo héél moeilijk om met de wolven ln het Dosch mee tehuilen. En de Amerikaansche wol ven r.ooren het bijzonder graag!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9