IDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 8 October 1932 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. ALPHEN. HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITÉ. Steunt de a.s. collecte! Het oonjité schrijft ons: De winter nadert weer met rassche schre den! In menige huiskamer knettert reeds weer het haardvuur. Al heeft de zomer veel voor, het kan niet worden ontkend, dat ook de winter haar bekoring heeft. Voor honderden in onze gemeente ^aat echter de bekoring van den winter teloor, omdat zij met angst en beven den winter tegemoet zien, omdat hen nog een b.ttgrder armoede en ontbering tegen grijnst dan zij nu reeds kennen. De gepassèerde zomer heeft niet gebracht de zoo zeer begeerde opleving in handel en industrie. Integendeel, het aantal werkloozen steeg in onze ge meente nog onrustbarend. Ruim 800 zijn er nu reeds werkloos. Waarvan velen reeds maanden achtereen! Velen zijn reeds dubbel uitgetrokken en zien daardoor hun weke- lijkschen steun nog met f. 1 per week verminderen. Het pl. crisis-comité zou gaarne trachten ook den komenden winter den bitteren nood eenigermate te lenigen, door het verstrekken van deksel, kleeding en schoeisel. De kas is echter bijna uit geput!!! Wij vonden echter weer een groot aantal dames en heeren bereid om op Woensdag 12 en Donderdag 13 Oct a.s. een collecte te houden. Wij doen daarom een beroep op aller gemeenschap zin, offervaardigheid en milddadighied. Laat uw offer zijn een daad van liefde. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana gaven reeds voor de 3e maal een grootsche Koninklijke gift aan het Nat Crisis-comité. Zullen Alphen's burgers dan achter blijven? Immers neen! Alphen zal eveneens toonen, dat zij het offeren verstaat. Stemming notabelen Ger. Kerk. Voor de verkiezing van ambtsdragers heeft de kerkeraad v. d. Geref. Kerk Raad huisstraat voor de vervulling van de a.s. vacatures die zullen ontstaan tengevolge van periodieke aftreding de navolgende nominaties opgemaakt. Voor ouderling wegens aftreden van de heeren Botter, Kroon en Salverda, de heeren W. v. Hum- melen, H. Hoekstra, A. Noomen, W. C. Snel, F. de Vries en J. Wybenga. Voor diaken wegens aftreding van de heeren Dwarswaard en Snel de heeren P. Baane, P. v. Egmond, P. Kooi en C. v. Vliet De stemming is bepaald na afloop der avondgodsdienstoefening op 2 Nov. a.s. Wederom een verdrinkingsongcval. Gisteren heeft zich in onze gemeente wederom een verdrinkingsongeval voorge daan. Donderdagnacht n.l. omstreeks half een is de caféhouder B. aan de Hooft- straat achter zijn woning in den Rijn geraakt. Hoewel een en ander door de vrouw van B. en diens zoon spoedig werd gemerkt en onmiddellijk de politie werd gewaarschuwd die dadelijk met de red dingspogingen een aanvang maakte, zoo mede door verschillende omwoners, mocht het na de geheelen nacht dreggen eerst des 's morgens halftien gelukken het lijk van B. op te halen, ongeveer 15 M. van zijn woning. B. die waarschijnlijk door een duizeling is overvallen, waarvoor hij onder doktersbehandeling was, bereikte den leeftijd van 60 jaar. Het afscheid van den heer Westmaas. Door een zich daarvoor gevormde com missie zal in verband met het vertrek van den heer Jac. Westmaas als hulp prediker naar Glanerbrug dezen namens verschillende vereenigingen een afscheids avond worden aangeboden en wel in ge bouw „Jonathan" op Woensdagavond 12 Oct. a.s. Goed afgeloopen! In de Julianastraat deed zich een ver keersongeval voor, dat gelet op de om standigheden zeer goed afliep en tenslotte alleen bleef beperkt tot materieele schade. Omstreeks 8 uur kwam een wielrijder, die achter een vrachtauto reed, plotseling meer midden op den weg te riiden, tuist op het moment dat uit t.o. gestelde richting een personen-auto naderde. Een ongeluk bleek onvermijdelijk hoewel de bestuurder onmiddellijk remde en zelfs zóó sterk dat door een hevige knal verschillende be woners dezer straat werden opgeschrikt. De wielrijder, die geheel onder de auto terecht kwam, bekwam slechts enkele lichte ontvellingen, alleen zijn karretje bleek niet veel anders meer dan een stuk oud blik. Propaganda-avond Chr.-Hist. Jongerengroep. Het wijkgebouw „Bethel" was geheel be zet toen de voorzitter, de heer C. v. Wie- ringen, deze propaganda-vergadering opende. De eere-voorzitter, dr. H. J. Lo- vink sprak een welkomst- en openings woord. Spr. is altijd verheugd als hij te midden van deze Jongerengroep mag ver- keeren. Hij wijst op de ondergrondsche krachten, die in onze dagen het wettig ge zag ondermijnen. Dit geschiedt in het bui tenland, maar ook in ons eigen land. Spr. wijst op de verregaande brutaliteit, die bij de opening der Kamers is geschied. Maar Gode zijn dank. ons volk heeft op die gruwelijke beleediging krachtig gerea geerd! De jongeren die hier vergaderd zijn, aldus spr., weten echter wat zij wil len. ZIJ willen pal staan voor de aloude beproefde beginselen, die zijn gegrondvest op het Woord van God. Hierna sprak mr. dr. N. G. Veldhoen van Voorburg. Spr. teekent de moeilijke tijden, die wij beleven. De vraag van het dagelijksch brood is in onze dagen zeer benauwend. Opmerkelijk is, dat onze Hei land in zijn Allervolmaakst gebed de bede om het dagelijksch brood voorop stelt. Als een kerkeraad of Synode dit gebed had moeten maken, had men zeker het geestelijke voorop gesteld. Maar Jezus wist beter dan de meest rechtzinnige kerke raad, wat in het hart van de menschen leeft. In onze dagen echter dreigt de vraag van het dagelijksch brood het geestelijk te overheerschen. Als Chr. Historischen heb ben wij, aldus spr., te waken en uit te dragen, dat de vraag om dagelijksch brood niet wegdoezelt de andere beden uit het Onze Vader, nl dat wij niet in verzoeking komen de geestelijke goederen te verzaken. Wij mogen niet nalaten het van de daken te prediken, dat onze God is de Koning G,er koningen, die alles in wijsheid be- stuurt. Spr. handelt dan over het gezag ;='v,?ez.ag veiligheid: 2e. Gezag en recht; ten 3e. gezag en vrijheid. De over heid is Gods dienaresse en door Hem met gezag bekleed. Spr. wijst er dan op, hoe gevaarlijk het is, als het volk zelf wil gaan waken voor de veiligheid, zooals b.v. de Fascisten en Nat. Jongeren dat willen .Deze jonge men schen staan gereed om, als zij meenen dat de Overheid niet voldoende waakt voor de veiligheid, in te grijpen. Dat is buitenge woon gevaarlijk. Men kan de goede bedoe ling van deze Jongeren waardeeren, maar wat zij willen is een verkrachten van het gezag. Het gezag is geroepen te waken voor de veiligheid. Spr. is buitengewoon dankbaar dat wij een regeering hebben, die krachtig zorgt voor onze veiligheid. Juist de critlek, dat onze Overheid in deze haar taak verzaakt, is een ondermijning van het gezag. Spr. wijst er op, dat God niet alleen eischt, dat de Overheid draag ster is van het zwaard, maar bovenal het recht zal handhaven. Recht doen aan weduwe en wees; aan eenvoudigen, aan armen, aan rijken en edelen, zonder on derscheid des persoons. In verband hiermede, neemt spr. stel ling tegen de voorstellen om het platte land van een gedeelte harer rechtbanken te berooven. Spr. acht dit een gevaarlijk experiment. Ps. 28 zegt zoo heel duidelijk wat ten opzichte van het recht van het gezag wordt geëischt .Gezag en Vrijheid is een onderwerp, dat al heel wat pennen in beweging heeft gebracht. Vrijheid is een kostelijk goed, waar ons Nederland- sche volk ruim mee bedeeld is. Geen land zoo vrij als Nederland! Het gezag heeft met alle middelen te waken voor het recht vah de vrijheid. Maar het gezag heeft ook te waken, dat de vrijheid geen losbandig heid wordt. Ds. Johs. Stehouwer sprak het slot woord. Deze wekte de Chr. Hist. Jongeren op de propaganda van het beproefde beginsel krachtig terhand te nemen. Het is zoo dringend noodig in onze dagen. Het is een schoon en heerlijk werk. t. o. revo lutie en afbraak, te mogen stellen: het „Evangelie". Hiertoe wekte spr. de jonge ren krachtig op. In de pauze gaf de Mandolineclub „Onder Ons" onder leiding van den heer B. Polak enkele verdlensteliike nummers te hooren, in de eerste plaats het Wilhel mus, dat spontaan werd meegezongen. Na de pauze dankte de heer van Wie- ringen de sprekers voor hun medewerking. Hij deelde mede dat zich 14 nieuwe leden hadden aangemeld. De heeren C. v. d. Berg en C. de Vogel gaven eenlge decla maties ten beste. Ds. J. de Bruin sloot deze geanimeerde avond. De opbrengst van de door de dames- naaikrans van den afd. van den Geref. Zendingsbond alhier gehouden 2-daagsche verkooping in het Ver. gebouw van ver vaardigde handwerken, borduurwerken etc. bedraagt plm. f. 600. Gevonden voorwerpen, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het politiebureau Julianastraat. Een gl. gesl. ketting, een portemonnaie met inh„ een heerenhorloge en een paar manchetknoopen. BOSKOOP. Vrachtauto te water. Doordat de stuurstang brak had een chauffeur van de firma Kraan het onge luk om aan het einde van den Zijdeweg, juist in den kromming met zijn auto in de wetering te rijden. De chauffeur kon zich nog juist in vei ligheid brengen door van de auto te springen. De auto is door een kraanwagen gelicht. Gegund. Aan de heeren J. H. Mohr en A. Keijzer, aannemers alhier, is opgedragen de bouw van een landhuis aan de Rozenlaan voor rekening van den heer B. B. C. Felix, alhier. o KOUDEKERK. Kabelaanleg. Dinsdag a.s. zal een aanvang worden ge maakt met het leggen van de ondergrond sche electrische kabel In den Lagewaard- sche weg alhier Dit werk is opgedragen aan de N.V. de Ruiter te Oegstgeest. Het doorgaande verkeer zal hierdoor de eerst volgende twee weken zijn gestremd. De plaatselijke Crisis-commissie ont ving van de bekende goud- en zilver- fabriek Gerritsen en van Kempen te Zeist, een aantal fraai uitgevoerde zilveren lepel tjes, welke door een aantal dames, daar toe door den burgemeester aangezocht, begin van de volgende week zullen worden verkocht. De prijs bedraagt f 2.- per stuk. hiervan komt f. 0,75 in de plaat selijke crisis-kas en f. 0,25 in de kas van het nationaal crisis-comité. De lepeltjes zijn geschikt zoowel voor suiker- als voor theelepel. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. De begrooting 1933 Werkverschaffing Verhuur van huizen in de „Blauwe buurt" Uitbreidingsplan. De Raad kwam in voltallige vergadering bijeen. De burgemeester opende de verga dering met gebed. De notulen werden goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan dat bij de kascontrole van den gemeente-ontvanger, en van het grondbedrijf, alles in orde was bevonden, en van goedgekeurde raadsbe sluiten, alsmede van de goedkeuring der Kroon, op het vergunningsrecht. Een verzoek van de vereenlging „Helpt Elkaar", om een subsidie, wordt op voor stel van B. en W„ daar het batig saldo van dien aard is, dat de noodzakelijkheid niet blijkt, afgewezen. Aan de Chr. Oranje-vereeniging wordt, ter bestrijding van de onkosten, van het gehouden kinderfeest op Koninginnedag, f. 0.50 per leerplichtig kind toegekend. Ingekomen was een adres met verzoek om adhaesiebetuiging van de gemeente Berkenwoude om een betere regeling te verkrijgen van de uitvoering van de var- kens-crisiswet, zoodat ook de houders van zware varkens, daarvan kunnen profltee- ren. De voorzitter stelt voor om dit adres voor kennisgeving aan te nemen, daar dit meer bij de landbouworganisaties thuis behoort; het voorstel wordt aangenomen. Van de Kroon ls een schrijven ingeko men, dat het verzoek Inzake den Tol op den Leiderdorpsche brug, geen voldoende gronden aangeeft. Wat de Van der Valk Boumanweg be treft," hierin ls verbetering gebracht, doch op den duur niet voldoende. Voor verdere verbetering zal met de gemeente Leiden overleg worden gepleegd, om een behoor lijk gesloten wegdek te verkrijgen. B. en W .vragen den raad hiervoor machtiging om daarvoor zoo noodig f700 te voteeren. Als noodverbetering kan dit in de toe komst nader worden bezien. De heer de Haas vindt het bedrag niet te hoog doch vindt, dat men zich hier mede op een gevaarlijk standpunt plaatst. De heer Klaver verklaart er zich niet voor. daar een teerbedekking niet vol doende is. De voorzitter merkt op, dat het een tij delijke maatregel is, en een tijdelijke bij drage. Nadat de beide wethouders het voorstel nog verdedigden zonder h. st. aangenomen. Vervolgens zegt de voorzitter, bij de be handeling van de begrooting 1933, dat B. en W. uitzien naar opjecten voor werk verschaffing, ingevolge zij het voorstel doen om het restant weg in Achthoven te doen bestraten en dit in eigen beheer te doen uitvoeren, waardoor een deel werk loozen een viertal maanden werd kan wor den gegeven. De totale uitgaven zullen ongeveer f. 18.000 bedragen, w.o. f.5500 ar beidsloon. In afwachting van de Rijksbijdrage wor den B. en W. gemachtigd, dit werk te doen uitvoeren. In verband hiermede zal noodig zijn dat op de gemeentefondsbelasting van ten hoogste 80 opcenten zullen worden ge heven. Bij de verdere behandeling der begroo ting vraagt de heer de Haas of de moge lijkheid bestaat, dat elk raadslid een exemplaar in bezit krijgt, in plaats van dat deze enkele dagen ter inzage worden verstrekt. De voorzitter wijst op de verschillende bezwaren hieraan verbonden, mede in ver band met de kosten. De heer Klaver wenscht een commissie van rapporteurs. Hieraan zal de aandacht worden geschonken. De heer de Haas spreekt verder over de hooge slachtloonen en Informeert door wie deze worden betaald. De bijkomende kosten steunverleening vindt hij te laag. Subsidie Burgerwacht. De heer Groe nendijk zegt dat zeer zeker in dezen tijd bezuinigd moet worden, doch zag gaarne deze post hooger. De voorzitter merkt op, dat de burger wacht noodzakelijk is, voor het behoud van het gezag. De heer Klaver geeft in overweging, het salaris van den commandant te verlagen. De voorzitter merkt op, dat de werk zaamheden hieraan verbonden ,niet wei nig zijn, waarmede de andere leden het eens zijn. De heer Groenendijk acht het niet noo dig dat de gemeente-opzichter een tele foon heeft ten koste van de gemeente en stelt voor dat de abonnementsgelden door dezen voor de helft worden betaald. De voorzitter zegt dat de voorsteller hierin niet de billijkheid betracht. De op zichter heeft zelf niet om de telefoon gevraagd. Daar het voorstel geen bijval vond, werd deze post goedgekeurd. Bij de post subsidie Bewaarschool merkt de heer Klaver op, dat op deze school des morgens maar een tweetal uren school wordt gehouden, wat hij tekort vindt. De voorzitter verwijst hem in deze naar het bestuur. Hierna wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. voor, om de aangekochte huizen in de z.g. „Blauwe buurt", aan de bewoners te verhuren, op dezelfde conditie, zooals ze bij de vorige eigenaar was, en wel tot 1 Januari 1933. De heer de Haas is van meening dat dit te veel is, en geeft in overweging dit met 10 pet. te verlagen. De voorzitter zegt, dat het deze weg niet op moet, de bedoeling is, dat de bewoners zoeken naar een andere woning en wat de becijfering van den heer de Haas be treft, deze ls geheel mis, daar bij de ont vangsten. de uitgaven voor verzekering, belasting en noodzakelijke reperatiën en rente vele zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om aan te koopen een stuk grond van den heer M. v. d. Velden, groot 50 vierkante meter, voor de som van f. 250. De verstrekking van de kasgeldleening aan de gemeente Pernis wordt met twee maanden verlengd. Nadat nog een wijzi ging werd aangebracht in de begrooting 1932. wordt vastgesteld een besluit, dat een plan in voorbereiding is voor uitbrei ding voor de geheele gemeente. Hierop volgt sluiting. RITNSATERWOUDE. Vergadering van landarbeidersorganisaties In het café van den heer J. W. de Boer werd een gecombineerde vergadering ge houden van alle besturen der landbouw organisaties in den omtrek. Op initiatief der drie verschillende hoofdbesturen was deze vergadering uitgeschreven om te vernemen hoe het in deze omgeving met de belangen van de arbeiders gesteld is. Voor het RK. Werkliedenverbond was aan wezig de heer Kuiper, die als voorzitter fungeerde. Voor den Nationaal Chr. Land- arbeidersbond was aanwezig de heer Si mons en voor den Ned. Bond van Land- Tuin- en Zuivelarbelders de heer v.d. Wie len. Over het algemeen bleek het met de werkloozenzorg in de verschillende ge meenten nog niet rooskleurig gesteld te zijn. Door de verschillende hoofdbesturen werd toezegging gedaan, om in overleg met de districtcommissies en de betrokken gemeentebesturen te trachten verschil lende wantoestanden die nog bestaan uit den weg te ruimen, om zoodoende voor beide partijen tot een bevredigend resul taat te komen. Nadat door verschillende sprekers vragen waren gesteld en wen- schen geuit, welke door de drie hoofd bestuursleden werden beantwoord, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de groote opkomst, deze vergadering. WADDINXVEEN De aardappeloogst. De aardappeloogst is thans in vollen gang. De oogst is zeer rijk ons kwamen gevallen ter oore van 400 H.L. per H.A. de opbrengst ls echter zeer laag! Kippendiefstal. Ten nadeele van den landbouwer v. D, in het Noordeinde zijn een 40-tal witte leghorns ontvreemd. Dat mag niet! Een arbeider ging ondanks het feit, dat hij bij een landbouwer werkzaam was stempelen en zelfs Zaterdags zijn steun innen. Een en ander lekte uit en proces verbaal volgde. De werkloosheid. Dank zij de Yo-Yo-fabrtkaten staan thans 150 werkloozen ingeschreven. Alle houtdraaiers hebben werk gekregen. —De heer G. de Lange heeft ontslag gevraagd als commandant van de vrijwil lige brandweer. o ZWAMMERDAM. De heer D J. van Brummen, sedert een 5-tal jaren alhier werkzaam als volon tair ter Gemeente-Secretarie, heeft wegens vertrek naar Rotterdam als zoodanig eer vol ontslag aangevraagd. De heer van Brummen is ook Secretaris-Penningmees ter van het plaatselijk crisis-comité. In den toestand van het 25-jarige meisje J. M. V. alhier, dat de vorige week op zoo ernstige wijze door de auto van dr. Beije uit Bodegraven werd aangereden en in zeer zorgwekkenden toestand naar Lel den werd overgebracht schijnt eenige ver andering tgn goede te komen. De patiënte die gevaarlijke hoofdwonden bekwam, heeft een ernstige hoofdoperatie onder gaan. De toestand is echter nog steeds zorgvol. HILLEGOM. Geslaagde Cabaret-avond. Gisteravond heeft het Nut een cabaret avond gegeven, die zeer druk bezocht was; de zaal van het Nutsgebouw was stampvol. Er is niet de Nonstop-cabaret revue van Jan van Riemsdijk gegeven, maar deze en mejuff. Hetty Verbeek en de heer Hans Snel hebben met z'n drieën de aanwezigen geamuseerd met liedjes, zang en spel het welk aan de piano of met de harmonica is begeleid. De heer Jan van Riemsdijk is en blijft als Veluwsche boer onover troffen. Het succes van het gezelschap was groot, de gasten van 't Nut toonden zich zeer dankbaar, welke dankbaarheid de voor zitter in een kort slotwoord vertolkte. Het Nut heeft zijn seizoen uitstekend ingezet. KATWIJK AAN ZEE. Geslaagd voor het Wiskundig L. O. mei. A. J. Vennink, onderwijzeres aan 't Rott. Zeehospitium alhier. o NOORDWITK. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteeren de bijpostkantoren werd gedurende de maand September 1932 ingelegd een bedrag van f. 13.974.30 en terugbetaald een bedroeg van 10,666.24. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het no. 6779. NOORDWITK BINNEN. Lustrum der zangver. „Advendo." Den 12 October a.s. zal de Chr. Gem. Zangvereeniging „Advendo" alhier haar lustrum vieren. Dien dag zal des avonds te 8 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier een jubileum- uitvoering worden gegeven. Voor deze uitvoering heeft onze alom bekende en verdienstelijke plaatsgenoot, de heer J. Kloos, zijn dichterstalenten ten dienste der jubileerende vereeniging ge steld en een herdenkingslied geschreven, hetwelk door den heer Jac. Smit te Leiden, directeur der vereeniging is op toon gezet Beiden zijn op meesterlijke wijze hierin geslaagd. De leiding van dezen avond berust in handen van den eerevoorzitter, ds. W. W. Siddré. OEGSTGEEST- Aanrijding. Op de Kanaalbrug had een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door A. C. v. d. W. te Rotterdam en een onbekend gebleven automobilist, die na de aanrijding te hebben veroorzaakt met groote snelheid is doorgereden. De auto van V. d. W. werd aan de carrosserie licht be schadigd. De politie stelt een onderzoek in naar den bewusten chauffeur. SCHADELOOSSTELLING VOLGENS DE ONGEVALLENWET (V.) Mijn vorigen brief eindigde ik met te wijzen op de eigenaardige tegenstelling bij ongevalpatiënten, dat de middelen, tot hun genezing aangewend, dikwijls zoo weinig gewaardeerd worden. De al dan niet, soms onderbewuste strijd om de rente neemt zooveel plaats in het denken in, dat aan den llchamelijken vooruitgang geen aandacht wordt geschonken. In elk geval wordt van de zijde der getroffenen weinig werkelijk gemeenden aandrang uitgeoefend om het gehalte der genees kundige behandeling te verhoogen. In tegendeel wordt zulk een verbetering veelal miskend. Er is in de laatste jaren in menig opzicht verbetering te constatee- ren. De daarvan afhankelijke snellere ge nezing heeft uit den aard der zaak ver mindering van ultkeering ten gevolge. In plaats van dezen gang van zaken toe te juichen, wordt zij vaak verkeerd begrepen en klagen, niet alleen de getroffene zelf, maar ook zijn woordvoerders, die zich ge makkelijk beter zouden kunnen laten voor lichten, over onbillijke verlaging van rente. Zooals reeds gezegd, kan de getroffene zelf dit dikwijls niet helpen wanneer hij onder den invloed van ondoelmatige sug gesties verkeert. Aan de buitenwereld valt het weinig op, hoe lang de genezing duurt. De werk gever, in goed vertrouwen op de ingestelde behandeling, welke door de Rijksverzeke ringsbank inderdaad zoo goed verstrekt wordt als slechts verkrijgbaar ls. neemt zonder meer aan, dat het wel niet gauwer zal kunnen en is menigmaal bevreesd, dat een te spoedige werkhervatting na- deelig zal werken, zoodat hij zeker niet tot spoed zal aansporen. De gevallen, ook van eenzelfde soort afwijking, loopen zoo sterk uiteen, dat het voor den behandelend geneeskundige, ook met een groote praktijk van ongevals patiënten, dikwijls moeilijk zal zijn om te beoordaelen of in een bepaald geval geen sneller herstel te bereiken ware geweest. Bij dit punt mogen wij even blijven stil staan bij de ommekeer der beoordeeling van den genezingsduur onder den invloed van de sociale wetgeving. Vroeger stond het anatomisch herstel op den voorgrond. Als een patiënt met een gebroken been ln een ziekenhuis opgenomen word dan volgde meestal het ontslag „als genezen", zoodra de beenuiteinden stevig met elkaar vergroeid waren, zoodat het lichaam weer door het been gesteund kon worden. Zoo heette het, dat een gebroken dijbeen als regel na een week of acht genezen kon zijn. Maar als het been weer vergroeid is, dan beteekent dat nog niet, dat de nor male functie van het been teruggekeerd ls. Onderzoekingen over ln ons land voor gekomen ongevallen hebben geleerd, dat het na een onderbeenbreuk gemiddeld meer dan 14 maanden en na een dijbeen breuk ongeveer twee jaar duurt, voordat de arbeid weer ten volle hervat kan wor den. Dat verschilt dus nog al wat met 6 i 8 weken. Onderzoekingen ln binnen- zoowel als in buitenland leerden verder dat ef groot verschil bestaat, naarmate de patiënten in het eene of in een ander ziekenhuis werden behandeld. Maar ook vond men groot verschil tusschen patiënten, die dadelijk na het ongeval en die welke eerst na eenigen tijd in het ziekenhuis waren opgenomen. Volgens sommige schrijvers zijn het vooral de groote ziekenhuizen, waar de ongevalspatiënten niet zoo goed op hun plaats zijn. Er zijn sedert de laatste twintig jaren dan ook steeds meer stemmen opgegaan, die de oprichting van bijzondere ziekenhuizen bepleiten, waar alle voorwaarden verwezenlijkt worden, die bij de behandeling van ongevalspatiën ten wenschelijk zijn. Menigeen zal zich afvragen, waarin dan wel het verschil be staat tusschen een dergelijke inrichting en een goede chirurgische kliniek. Op deze eigenlijk zuiver medische kwestie kan ik te dezer plaatse moeilijk diep ingaan. Toch zal ik enkele punten kunnen aanstippen, welke ook voor den leek begrijpelijk zijn. In een vorigen brief heb ik reeds be toogd, dat ongevalsietsels menigmaal een afzonderlijke techniek vereischen. Het spreekt van zelf, dat in elk ziekenhuis de mogelijkheid bestaat de noodige tech nische hulpmiddelen aan te schaffen evenals de oefening in het gebruik daarvan. Toch zal in dit gebruik de arts, die hierin dagelijksche routine heeft ver kregen, allicht iets voor hebben op hem, die zich hoofdzakelijk met een ander soort patiënten bezig houdt. En dat vooral om de volgende reden. In onzen tijd neemt in de chirurgie het operatieve gedeelte een belangrijke plaats in. De chirurg in een groot ziekenhuis besteedt een goed deel van den dag in de operatiekamer. In vele gevallen is de operatie van overwegende beteekenis de verdere verbandwisseling en nabehande ling moet voor een groot deel aan assis tenten en verpleegpersoneel toevertrouwd worden. Bij ongevallenpatiënten is dit geheel anders. Beenbreuken bijv. eischen voortdurende en onafgebroken zorg van den chef zelf. Daarom zijn de tot nu toe opgerichte ongevalsziekenhuizen ook altijd van betrekkelijk beperkten omvang ge houden en moet het welslagen dier in richtingen hoofdzakelijk aan den persoon i van den leider toegeschreven worden. Hiermede is niets onaangenaams aan het adres van de overige chirurgen bedoeld. Dat zou ook zeer misplaatst zijn, want ons land kan zich beroemen op het bezit van voortreffelijke klinieken en even voortreffelijke chirurgen. Maar de arts van een ongevallenziekenhuis moet uit ander hout gesneden zijn dan de gewone chirurg. Hij moet door een bijzondere ambitie bezield zijn om zich ten voile te wijden aan de dikwijls langdurige behan deling van één patiënt. In den regel wordt .het operatieve gedeelte van het vak geprefereerd, boven het soms een tonige geduldwerk in de ongevallen-afdee- llng. Daarbij komt nog, dat bij onze patiën ten de individueele behandeling op den voorgrond komt, wat duidelijk is na het geen over den psychischen invloed van een ongeval op verzekerden is gezegd. Het ongevalsziekenhuis kan hier een krachtig wapen zijn tegen het ontstaan van neurose. Inderdaad is dit het geval Er heerscht in zulk een ziekenhuis een prettige geest. De patiënten werken zelf naar vermogen mee. Zij worden van het begin af aan op de hoogte gehouden van het verloop, er wordt voor gezorgd, dat alle pijn vermeden, of althans tot een minimum beperkt wordt. Dat is een werk zame factor om den patiënt vertrouwen in te boezemen. Als hij dan na de eerste behandeling op de zaal komt en daar andere patiënten vindt, die vertellen dat I het bij hem juist zoo gegaan is als aan hem werd voorspeld, dan geeft hij zich gerustgesteld aan het verder verloop over en de gedachte aan rentestrijd komt zelfs niet bij hem op. Over de verkregen uitkomsten in deze ziekenhuizen staat men verbluft De duur der arbeidsongeschiktheid is meer malen slechts 1/2 of 1/3 van dien In an dere ziekenhuizen. Het aantal gevallen dat met blijvende invaliditeit eindigt, is veel geringer. In een vergelijkend over zicht van drie industrie-centra, waarvan één een ongevallenziekenhuis bezit, staat vermeld, dat in dit laatste centrum de invallditeitsduur gemiddeld meer dan de helft miner was en dat het percentage van blijvend letsel daar 3 was tegen 11 en de beide andere centra. Ven een ongevallenziekenhuis in het buitenland kon berekend worden, dat nadat het 2 a 3 jaar in werking geweest was, de uitkeering aan de getroffenen, vergeleken met die in andere inrichtin gen. zooveel lager was, dat de kosten van oprichting en van de exploitatie gedu rende die eerste jaren daardoor geheel werden goedgemaakt Het ligt dus voor de hand, dat van de oprichting van dergelilke ziekenhuizen voordeel te verwachten is en dat pogingen om daartoe te geraken, met instemming moeten worden begroet. Natuurlijk be hoeft het niet uitgesloten te zijn dat ook niet-verzekerde pesonen van een zoo danig ziekenhuis gebruik kunnen maken. H. A. S. 3—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7