LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 8 October 1932 TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. HISTORISCHE FIGUREN. MARKTBERICHTEN. BEURSOVERZICHT. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Lease ons Blad WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 759. Hedenmiddag 2 uur: 749. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. (Medegedeeld door tiet Koninkl. Ned. MeteoroL lust. De Bildt.). Hoogste stand: 771.7 te Helsingfors. Laagste stand: 731.8 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 9 Oct.: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Oos telijke wind. Half tot zwaar bewolkt. Aan vankelijk weinig of geen neerslag. Weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te De Bilt, 8 October 9.40 uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede". BUITENLA-NUSCH WEERBERICHT. vil. Kon Ned. Meteorol. Instituut, De Bildt De depressie in het N..W met haar uitloopers ten Westen van de Britsche eilanden, heeft zich verder naar het Zuiden en een weinig naar het Oosten ontwikkeld, terwijl een kleine kern bezig is zich te vormen over de Zuidelijke Kanaalmond. De hooge druk in het Oosten breidde zich over de Bothische Golf uit. De wind is op de Britsche eilanden meest stormachtig en in het Westen uit Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke richting. Ook aan het Zuidelijke deel der Noorsche kust en op de Noordzee waait matige wind en ook aan onze kust is de kracht langzaam toenemende. Daar de drukstijging over Zuidelijk Zweden aan houdt en de depressie ten Westen van ons land zich in hoofdzaak in Zuidelijke of Zuid of Zuid-Oostelijke richting be weegt, is regen in Ons land nog niet dadelijk te wachten. Over de Britsche eilanden vielen zware buien. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. F.\ 12 uur 'smidd.: ÏO1/^ gr. C. (51 gr. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag. V.m. te 11 uur; nam. te 11 u. 26 min. Voor Maandag. V.m. te 11 u. 36 min.; n.m. te 11 u. 56 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 5.52 n.m. tot 5.44 v.m. Zondag: 5.50 n.m. tot 5.45 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 8 Oct.: op 15 u. 41; onder: 23 u. 57. 9 Oct.: op: 15 u. 57. DE BEGROOTINGSMOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 8 Oct. (V.D.). In de gisteren gehouden kabinetszitting onder voorzit terschap van minister-president Herriot, welke zitting ongeveer drie en een half uur duurde en zich voornamelijk heeft beziggehouden met de kwestie van het in evenwicht brengen der begrooting zou o.a. besloten zijn tot de oprichting van een zelfstandig pensioenfonds. Hierdoor kan de toekomstige begrooting met een bedrag van 1,8 a 2 milliard franc ontlast worden. Verder zou het kabinet scherpe maatrege len tegen de belastingvlucht hebben be raad. Volgens een mededeeling van den minister voor de begrooting is de belas tingvlucht in den laatsten tijd oorzaak geweest van groote verliezen voor den fiscus. Van het tekort van minstens acht milliard franc hoopt men 3 milliard weg te werken door de salarissen der ambte naren en beambten met 5 tot 10 procent te verlagen. Voorts zal een belasting wor den geheven op het goederenverkeer langs den weg. uit de opbrengst waarvan men de met een tekort werkende spoor wegen hoopt te steunen. Tot alle besluiten zou gisteren echter slechts in principe zijn besloten. In de volgende zittingen zal het kabinet de ver schillende voorstellen in bijzonderheden uitwerken. De eerstkomende kabinetzit ting wordt Woensdag gehouden. VERDUISTERING VAN 180.000 MARK. DUSSELDORF, 8 Oct. (V.-D.) Ter zake van verduistering van 130.000 Mark effecten van de II. G. Farben A- G. en Siemens Halske-aandeelen is tegen den Dusseldorfschen bankier Wilhelm Bult- mann een bevel tot arrestatie uitgevaar digd. Bultmann had een vroegeren bank bediende met den verkoop der effecten aan een effectenkantoor te Dusseldorf be last. Deze verkoop heeft onder een schuil naam en met het misbruiken van den Baam van den vroegeren bezitter, plaats gehad. Bultmann heeft zich aan een ver volging onttrokken en is, voor zoover be kend, naar Nederland gevlucht. SCHILDERIJEN VAN H.M. DE KONINGIN De opbrengst der tentoonstellingen. 9 H.M. de Koningin heeft als totaal op brengst van de tentoonstellingen van Haar werken een bedrag van f. 31.366 doen afdragen aan het Steuncomité voor Beel dende kunstenaars. BRAND. Hedenochtend te 5 uur is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een ruimte met afdak aan de Waldorpstraat, naast de Atamgarage te Den Haag. De brandweer bluschte de vlammen, die In een korten tijd naar buiten waren ge slagen en een groot deel van den overi gens vrijwel waardeloozen Inhoud o.a. een afgedankten auto-driewieler en eenl- gen rommel hadden verteerd, met twee stralen op de waterleiding. DE POSTVLUCHTEN. De Oehoe (uitreis) is te Bandoeng ge land. o ECONOMISCHE SAMENWERKING MET INDIE. Naar ons ter oore komt kan het rapport van de commissie van advies nopens eco nomische samenwerking tusschen Neder land en Nederlandsch-Indië (de commissie Bruins) binnenkort tegemoet gezien wor den. Zooals men weet, betreft het hier al lereerst eventueele contingenteering van textielgoederen in Ned.-Indië. Een speciale sub-commissie had zich gevormd en had gelegenheid van het noodige materiaal te tot taak de advies-commissie in deze ge- voorzien. Verwacht wordt, dat het advies on het einde der maand ingediend zal kun nen worden. Naar wij meenen te weten, zal de commissie in overweging geven een beperkte contingenteering in te voeren, zoo als deze vanuit Twenthe is verzocht. Zijn wij goed ingelicht dan kan men de ver wachting koesteren dat van regeeringzijde geen overwegende bezwaren hiertegen zul len zijn. GEORGANISEERD OVERLEG PERSONEEL LANDMACHT. Gisteren vergaderden de commissies A. en B. (officieren en onderofficieren) voor georganiseerd overleg personeel land macht ter bespreking van de door de Re geering kenbaar gemaakte voorstellen inzake de vermindering van inkomsten van het Rijkspersoneel. De vergadering betreurde het zeer, dat de Regeering we derom tot zoodanige maatregelen meent te moeten overgaan. Zij was van oordeel dat alles in het werk gesteld moet wor den de aangekondige inkomstenverlaging zooveel mogelijk te beperken en dat bij name de laagstbezoldigden daarvan be- hooren te worden vrijgesteld. Ook de ver hooging der aftrek voor ongehuwden, zoo als zulks in het plan der Regeering ligt, ontmoette ernstige bestrijding. Tenslotte bleek de vergadering eenstemmig van oor deel dat uitdrukkelijk in de te nemen maatregelen, wettelijke als anderen, be hoort te worden vastgelegd dat, evenals zulks met de reeds ingevoerde crisiskor ting op de salarissen het geval is, de thans voorgedragen verlaging op de sala rissen van het Rijkspersoneel slechts zul len gelden tot 1 Maart 1935. INBRAKEN TE NIJMEGEN. Vannacht zijn te Nijmegen op vier plaatsen inbraken gepleegd, vermoedelijk door kermisgasten. Ingebroken werd in een villa te Hees, een villa op den Berg en Dalschen weg en In een villa in de Voorstadlaan. Hier werden de dieven verrast en kon den geen buit maken. Ook werd ingebroken in de villa van den heer Jurgens op den Kwakkenweg waar een partij tafelzilver werd meegeno men. Toen de dief wilde vertrekken werd hij verrast door een controleur van den nachtveiligheidsdienst. De man nam de vlucht en wierp het tafelzilver weg. De politie volgt eenige sporen. Dit is in Nijmegen reeds de 5de inbraak sinds Donderdagavond. VERVOER VAN SPIJS-VETTEN. De minister van Ec. Zaken en Arbeid heeft den prijs van de vervoervergunnin- gen voor andere spijs-vetten in den zin van art. 1 der Crisls-zuivelwet vastgesteld op f. 0.35 per K.G. vervoerde waar A (ver- voervergunning A). Voor de spijsvetten waarvoor vereischt wordt vervoervergunning A A (gekleurd of kunstmatig gearomatiseerd of door bij menging van zout of water of overigens door samenstelling of bewerking weinig of niet verschillend van boter of marga rine) is de heffing vastgesteld op f. 0.70 per K.G. vervoerde waar. WOLDEMARAS WEER VRIJGESPROKEN KOWNO, 3 Oct. (V.-D.) Gisteren had de oud-minister-president Woldemaras zich opnieuw te verantwoorden wegens twee aanklachten, in de eerste plaats we gens beleediging van den in Zwitserland wonenden Lithauschen publicist Gabrys, die hij in 1922 als spion had beschimpt, waarvoor hij tot twee weken hechtenis werd veroordeeld. Thans kon Woldemaras de bewijzen voor zijn toenmalige beschul diging toonen, waarop de rechtbank het vonnis vernietigde en Woldemaras vrij sprak. Een tweede proces teges Woldema ras wegens beleediging van den secretaris generaal van het ministerie van binnen- landsche zaken, overste Stenzei, werd voor een andere rechtbank op hetzelfde uur voortgezet. Woldemaras had van te voren schriftelijk te kennen gegeven, dat hij geen kans zag voor beide rechtbanken te gelijkertijd te verschijnen. Aangezien geen der belde rechtbanken echter de zitting wenschte uit te stellen vond de behan deling In belde gevallen met onderbrekin gen plaats, aangezien Woldemaras zich zelf verdedigde en tijdens de onderbreking bij de eene rechtbank in de andere zitting verscheen. Ook ln de beleedigingszaak te gen overste Stenzei werd Woldemaras vrij gesproken. OM EN UIT HET LEVEN VAN NAPOLEON. vin. Sint-Helena. Toen in 1755 Dumbar, de gouverneur van het eiland Sint-Helena, op de hoog vlakte van Longwood een schuur liet bouwen, waarin het koren zou worden ge borgen van de komende oogsten, ver moedde hij niet, dat zij tot heel iets an ders zou dienen dan voor bewaarplaats van haver, rogge en gerst. De oogsten ble ven uit, de grond was niet ln staat bij het slechte klimaat en de steeds woedende winden het zaad tot rijpheid te bren gen. Van de schuur werd toen een soort bultenverbijf voor den gouverneur ge maakt. Het was daar eenige maanden in het jaar, wanneer er minder regen viel en de wind niet zoo fel was als gewoon lijk, wat aangenamer wonen dan in de vallei, waar de hoofdplaats Jamestown lag een vijfhonderd meter lager. Voor een duurzaam verblijf deugde de plek niet: snijdende wind, te groote droogte, afge wisseld met te groote vochtigheid, maak ten haar gevaarlijk voor de gezondheid van mensch en dier. 't Was een eenvoudig buitenverblijf: alles op den beganen grond, geen kelder, vijf kamers, waarvan er één die in het midden wat uitsprong, met een lagen zolder 'er over heen; voorts wat romme lige bijgebouwtjes dat was alles. In derdaad werd het nu en dan bewoond door de Engelsche beheerders en in 1815 was het tijdelijk betrokken door den on- der-gouverneur Skelton. Het bood een uitnemende woongelegenheid voor iemand op wien het oog moest worden gehouden, want slechts steile rotspaden daalden langs een diep ravijn van daar naar de zeer af. Bovendien was er, dicht ln de buurt op een volkomen kaal terrein, plaats ge noeg om er een kazerne of een kamp op te richten, vanwaar bewaking kon wor den geoefend. Alles te zamen genomen een ideale plaats van afzondering, mits maar niet gelet werd op de eischen, die voor de gezondheid van den af te zonderen per soon gesteld mochten worden. Dusde gevangenis was er. De ge vangene kon komen. Hij kwam van ver, als men bedenkt, dat Sint-Helena 1830 kilometer ten westen van de westkust van Afrika en 1520 kilometer ten zuiden van den evenaar in den Atlantischen Oceaan gelegen is. Een andere afstand dan die van Elba naar de Italiaansche, de Corsicaansche of de Fransche kust! Dezen keer zal het hem niet zoo gemak kelijk gaan, de waakzaamheid zijner be waarders te verschalken, op Fransch grondgebied te landen, door enthousiaste scharen te worden voortgestuwd en op nieuw naar de macht te grijpen, zij het ook slechts voor „les Cent Jours" voor „de Honderd Dagen." Thans den 15en October van het jaar 1815, laat het Brit sche eskader, met de Northumberland aan de spits, het anker vallen voor Sint He lena. Admiraal Cockburn zoekt met ken nersoog het toekomstig verblijf van zijn hoogen gevangene uit. Het is nog niet, zooals het wezen moet: het is onvoldoende ruimte en bewakingsinstallatie ontbre ken. In afwachting, dat hierin voorzien zal zijn, wordt de gevangene in een pa- viljoentje boven Jamestown, dat „The Briars" heet, onder dak gebracht, hetgeen na een zeereis van drie maanden voor den aan beweging, ruimte en arbeid gewende een verademing beteekent. Den 18en De cember worden „The Briars" („de Heide planten") tegen „Longwood" verwisseld. Dit zal Napoleon's laatste woning zijn Eene Duitsche aanteekening bij de landing op St. Helena luidt: „Der Belehl des englischen Ministe- riums, Napoleon nach St. Helena zu schaf fen. war ein Deportationsbefehl, den das Klimat in ein Todesurtheil verwandein sollte" een deportatiebevel door het klimaat gewijzigd in een doodvonnis".... Er was in die twee maanden hard ge werkt. Admiraal Cockburn zette er vaart in. „The Briars" waren wel wat heel klein en boden gevaar voor ontvluchten. „Long wood" zette zich uit. schoot omhoog; er kwam wat metselwerk, dat tot fondament voor enkele uit hout opgetrokken kamers diende; de vertrekken met opschuiframen van buiten door jalouzieën, met knippen gesloten, waren luim en vrij hoog. Om een binnenplaats, die niet geplaveid was, rei den zich de woonruimten en vormden een soort rechthoek, aan weerszijden uitloo pend in salon, wachtkamer, veranda (links) en in woonvertrekken voor het ge volg van den keizer (rechts). Een veel gebruikt oord was de badkamer: Napo leon nam meermalen per dag een bad en bleef dikwijls langen tijd in het water, wat hem verlichting gaf voor zijn maag pijnen. Die badkamer was blijkbaar iets nieuws op het eiland. In „The Briars" was er geen en een badkuip was op Sint- Helena niet te krijgen, zoodat de beman ning van Northumberland een houten kist van binnen met zink bekleedde en aldus aan Napoleon's wensch te gemoet kwam Eveneens van groot belang was de werk kamer van den gevangene: 41/: bij 4'/i M., van waar men kwam in een ietwat klei nere slaapkamer. Beide vertrekken waren op het noorden gelegen: den zonnekant ln het westelijk halfrond. Het salon was grooter, ongeveer 7'/. M. bij Vh. Daarnaast de wachtkamer, het grootste vertrek van „Longwood", ultloo- pend in de veranda. Zij mat 8 bij 5'/i en diende dan ook successievelijk voor aller lei doeleinden: spreekkamer, wachtkamer, biljartkamer, conversatie-zaal een soort hal met vijf vensters, drie naar het wes ten en twee naar het oosten. Dan waren er de vele ruimten voor het dienstpersoneel en het bestier der groote hulshouding. Een plattegrond, waarop de volledige bebouwing staat aangegeven, geeft twee en dertig verdeelingen aan: dit zijn zoowel woonvertrekken als huishou delijke ruimten, binnenplaats, doorgangen en veranda. Het geheel zou een imposante hulzinge geweest zijn van ongeveer 70 M. in de breedte en, wat het middenstuk den rechthoek betreft, 25 meter diepte, zoo het eene naar evenredigheid imponee- rende hoogte had gehad. Zooals gezegd, het was alles op den be ganen grond. De kamers hadden een hoogte van 3 meter 60. Verdiepingen wa ren.er niet. De groote vochtigheid van het klimaat deed zich bij die gelijkvloersche vertrekken sterk gevoelen. Tegen de sner pende winden, evenals tegen de felle hitte waren de muren onvoldoende afgemet- seld. Vooral in de uit hout opgetrokken grootste kamer, de wachtkamer, deed zich dit bezwaar voor. Overigens was „Long wood" eene voor dien tijd en voor een zoo gehaten polltieken gevangene niet zoo slechte woning, zij het ook geen pa lels. Ware er niet het leelijke klimaat ge weest ensir Hudson Lowe, de En gelsche gouverneur van het eiland en Na poleon's zeker niet ruim denkende bewa ker, de marteling van de ballingschap, hoe groot ook voor den man, die Europa beheerscht had en nu opgesloten was ln 'n enge kooi, zou minder ondragelijk ge weest zijn dan zij in den loop der Jaren is geworden. Over Napoleon's verblijf op het eiland, dat van 15 October 1815 tot 5 Mei 1821, datum van zijn dood, duurde, zijn vele en verschillende gegeven voorhanden. Over de verhouding van den gevangene tot den gevangenbewaarder sir Hudson Lowe zijn de opinies zeer verschillend, waar het er op aankomt vast te stellen bij wien de schuld lag dat zij erbarmelijk slecht was. Antl-bonapartitssche Franschen heb ben sir Hudson Lowe verdedigd en Napo leon voorgesteld als een voortdurenden twistzoeker en als een acteur, die altijd comedle speelde. Vereerders van den kelzer hebben den gevangene als een martelaar bschouwd, geplaagd, gesard door een ver bitterden vijand, en sir Hudson Lowe ln al zijn kleinheid uitgeteekend. Waar schijnlijk hebben beide groepen overdre ven. Het moet moeilijk geweest zijn om een man als Napoleon onder enge bewa king te houden; het moet ook moeilijk geweest zijn voor een man met den geest, de scheppende kracht, de bewegelijkheid, het verleden van Napoleon, zich aan te passen aan kleine afmetingen en beperkte vrijheid. Voor wien op zijn machtwoord een weg over de Alpen werd getrokken, Is het vreemd te stuiten op een „verboden toegang" aan het eind van een terrein van nog geen twaalf Engelsche mijlen m omtrek. Een macht boven zich te gevoelen ln honderd aangelegenheden van minu tieuze beteekenis is voor een, die eenmaal aan de wereld zijn bevelen gaf, een ver dubbeling van straf. En nu moge sir Hudson Lowe een „correcte dienstdoener" geweest zijn, een nauwgezet uitvoerder van de bevelen, die uit Londen kwamen, als een man van tact kan men hem toch moeilijk beschouwen. Een ergernis, die voor den keizer steeds terugkeerde, was het feit, dat de goeverneur weigerde hem anders dan met den titel van „generaal" aan te spreken. Daar sir Hudson zelf luite nant-generaal was, gaf die betiteling hem een soort van gelijkstelling, die, gezien het militaire genie van Napoleon, vrijwel be lachelijk was. Bovendien was bij het Ver drag van Fontainebleau van 11 April 1814, waarbij de keizer afstand deed „voor zich, zijn opvolgers en zijn afstammelingen'* van „alle recht van souvereiniteit en over- heersching, zoowel over het Fransche keizerrijk als over het koninkrijk Italië en welk ander land ook", bepaald, dat „H.H. Majesteiten keizer Napoleon en keizerin Marie Louise deze titels en qualiteiten zou- LEIDEN, 3 Oct.8 Oct. Turfmarkt. Prijzen Lange turf f. 78. Botermarkt, 8 Oct, De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) f. 1.60, prima boeren f. 1.551.70, goede boeren f. 1.451.55- Aangevoerd 66/8 en 14/16 vaten, wegende 1485 K.G. Handel matig. LEIDEN, 7 October. Noteering Coöpe ratieve Groenten-, Fruit- en Bloemenvet- lingvereeniging „Lelden en Omstreken". - Andijvie f. 0.40 tot f. 1.20, kroten f. 1.00 tot f. 1.80, komkommers f,1.00 tot f. 7.90, bloemkool I f. 7.40 tot f. 15, bloemkool II f. 1.00 tot f. 8.90, roode kool f. 2.90 tot f.6, savoye kool f. 6.40 tot f. 9.00, groene kool f. 2.90 tot f. 5.40, meloenen f. 1 tot f. 22, pieterselie f. 0.50 tot f. 0.80, prei f. 1,90 tot f. 2.50, kropsalade f. 0.40 tot f. 2.40, selde rie f. 0.50 tot f.1.-, bleekselderie f.20 tot f. 28, knolselderie f. 2 40 tot f. 4, wortelen f. 1.40 tot f. 5 per 100 stuks; kroten f. 1 tot f. 1.90, kroten, gek. f.3 tot f.8, snijboonen f. 5 tot f. 31, stokboonen f. 16 tot f. 44, pronkboonen f. 2 tot f6, stamboonen f. 4 tot f. 25, witloof f. 10 tot f. 17 postelein f. 5 tot f. 10, spinazie f. 5 tot f. 17, uien f. 2.50 tot f. 5, spruiten I f. 10 tot f. 16 en sprui ten II f.5 tot f.8 per 100 kilo. ALPHEN AAN DEN RIJN, 7 October. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Velling van Spinazie per 100 K.G. f.5 13.40; Heerenboonen f.913; Snijboonen f.10—27; Postelein f.10; Uien f.4; Peen per 100 bos f.2; Kroten f.23; Andijvie f.1 1.40; Kropsla I per 100 stuks f. 1.20; Bloemkool I f.1014; Bloemkool n f.6; Savoykool f.6 20; Roodekool f. 5.50; Me loenen f. 10—12. Elerenvelllng 7 October. Aanvoer 3900 stuks. Kipeieren per 100 stuks f. 4.60 5.50; eendeleren f.3. KATWIJK AAN DEN RIJN, 7 Oct. 1932. Groentenveiling. Eigenheimers per kist v. 25 K.G. f. 0.40—1; Bloemkool 1ste soort per 100 f. 13.4018.50; Peen per 100 bos f. 3.10—4.80; Peen per kist van 20 K.G. f. 0.250.60. Aanvoer: 330 kisten aardap pelen; 21.000 bloemkool: 4300 bos peen; 3600 K.G. peen. BOSKOOP. 7 Otc. Rozen per bos. Edlth Helen 77100 ct. Golden Ophelia 2341. Butterfly 32—42, Mac Keiler 37—51. Florex 65—90. E. G. Hill 51—66. Polyantharozen 33 —42. Briarcliff 18—26. Hadiey 41J65. Else Poulsen 73100. Columbia 2447. August Noach 5170. Rosalandia 2234. Gemeng de rozen 16—23. Jules Bouché 37. Ophelia 1628 Phoebe 5165. Claudius Pernet 29 43. Elle Poulsen 1825. Marcel Royer 23 39. Wllh. Kordes 3555. Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 1.403.30. Chrysanten gr.bloemlg 2.002.40, ld. tros 26 ct. Acertakken 15 ct. Physalis Francetti 27 41, Legustrumtakken 1218 ct. ROELOFARENDSVEEN, 7 Oct. Bloera- kool 211 cent per stuki Andijvie 501.10, Sla 402.10 per 100 krop, Tomaten A 4.90 —7.00, Idem B. 5.10—6.60, idem C- 2.60— den behouden om er hun leven lang van 6.10 per 50 K.G. Snijboonen 85, Prinse- te genieten". Het is waar, dit verdrag was boonen 1 85, Dubb. stam 60, kassnijboonan gesloten met de keizers van Oostenrijk en van Rusland en den koning van Pruisen en niet met den koning van Engeland, doch, 2.302 60, idem stek 701.00 per 10 kilo. VEUR, 7 Oct, Engelsche Komkommers, le sobrt f.2.503.20; Idem 2e soort f. 1.10 met een weinig begrypen van de alles- l —1.80; idem 3e srt. f. 1; idem, wankleu overheerschende positie, die de gevangene jarenlang in Europa zoo schitterend had bekleed, met een gering besef van zijn genialiteit als veldheer, organisator en heerscher, en met een minimum van zelf kennis en bescheidenheid, zou het zelfs voor een Engelsch officier uit die dagen mogelijk hebben kunnen zijn, eere te geven, wien eere toekwam. Sir Hudson Lowe schijnt dat begrip noch die zelf» kennis bezeten te hebben. Hij was niet in staat de meerderheid van zijn gevangene te erkennen. Hij kon een cipier zijn, geen hoffelijk, eerbiedig gastheer van een ge vallen grootheid. Hij is zóó beperkt van geest, dat hij maar niet kan vatten, dat de keizer zoo stug en teruggetrokken blijft Hij, Hudson, was toch zoo vriendelijk ge weest voor hem! De keizer was nog maar pas op het eiland, of sir Hudson en Lady Lowe hadden generaal Bonaparte op een middag uitgenoodigd „bij hen te komen aineeren om met gravin Louden kennis te maken". Die gravin Louden was de vrouw van een zekeren lord Moyra Het was toch wel aardig voor generaal Bona parte om kennis met haar te maken! „En", verbeeld u, zoo zeide sir Hudson tot een Franschman, ik heb niet eens ant woord gekregen. Niet eens antwoord I" Ja, zóó stug was Napoleon, dat hij niet eens op prijs stelde als generaal Bonaparte kennis te mogen maken met een Engelsche dame, die „de passage" op Sint-Helena was! En zóó „tactvol" sir Hudson Lowe! A. J. BOTHENIUS BROUWER. AMSTERDAM, 8 October Zwakke markt. Olies en Suikers lager. Tabakken en Rubbers onregelmatig. Scheepvaarten en Mijnwaarden stil. Obligatiemarkt prijs houdend. De voortgezette reactie in Wallstreet werd hier nog vrij goed opgevangen. Er werden nogal wat dekkingsaankoopen uit gevoerd. De handel bleef kalm, daar het publiek weinig neiging vertoonde aan den handel deel te nemen. Beginbeurs ontwik kelde zich eenige affaire in Koninklijke olie, die een onbeteekenend verlies leden. De Amerikaansche soorten waren flauw. Philips openden hooger doch konden de winst niet behouden, zoodat het slot ge drukt was. Unilevers kwamen op lager niveau. Tabakken trokken eenige belang stelling, waarbij de koersen iets opliepien. De minder courante rubberaandeelen moesten zich verliezen gestroosten. Sui kers hadden een stille markt. De stemmin- was gedrukt. H.V.A.'s waren nauwelijks prijshoudend. Amerikanen in navolging van Wallstreet zwak. Obligaties zwak. rige f. 12; idem, stek f. 0 200.30; Gele Komkommers, le srt. f.650—9.50: idem 2e srt. f. 4.10—5.20; idem 3e srt. f.2—2.60; idem stek f. 0.30—0.80: Kropsla le srt. f. 0.40—1.90; Peen f. 3.50—5.60; Bloemkool le srt. f. 2.50—7.20; idem 2e srt. f. 1—1.80; Tomaten ,mldd. f. 2.803.60; Idem gr. ron den f.23; idem 2e srt. f. 1.802.30; idem 3e soort f. 1—1.40; Andijvie per 100 f. 0.40 —1.20; Spinazie f. 0.34—0.75; Postelein f.5 807.20; Rabarber per 100 bos f.12: Snijboonen f. 26—37; Spercieboonen f. 16 —21; Radjjs f. 1—2; Prei f. 120—2.10; Sel- dery f. 110—1.80; Appelen f. 12—18; Peren f. 1043; Meloenen f. 1025; Druiven f. 10—14. Vrije veiling, 7 Oct. 10 009 kippeneieren 4.80—5.50: Kippen f. 0.600.95; Konijnen f. 0.30—1.85; Duiven f. 0.11—0.20. WESTLAND. MiddelDrijs v. d Westland- sche veilingen op 7 October: Aardbeien f 2' druiven 10—45 ct.; Alicante 20—35 ct.; Maroc 20—37 ct.; Colman 31—45 ct.; witte druiven 30—48 ct. per KG.; dubb. boonen 30—2.90; tomaten A 1—1.45, B 90—1.30, C 651.55. CC 2540 ct. per bak: snijboonen 20—43 ct.; prinsesse boonen 23—32 ct. per KG.; tafelapDelen 8—13 cttafelDeren 13 —58 ct. per KG.; bloemkool 5—7 00; kom kommers 2—7.00; eieren 5 20—8.50- savoye kool 2 90—4.00; roode kool 2.50-^fOO; me loenen 3—32 ct.; perziken 3—21 ct. per stuk; spruiten 30—1.00; uien 50—90 et. per hak. Middelnrijs Westl. Bloemenveilin gen: Rozen 4.505.20; Amer. Anjers 5 7.90: Calla 8.00: Vuurnijlen 580; Pullinh 1824; Ravonanthe 15—21: Red Majestic 20—23; W. C Poock 6—10; Blanche du Poi- tou 1215: Edw. Pace 829: Rose Dav 15 —17; Cacell 15—16; Merwaid 21: Mona Da- vis 11—14: Pumosa 17—27 ner 100; Snren- gery 610 ct.; Chab. Anjers 812 ct.' Freesia 16—21 ct.: Zinnia 14—19 et.; Phoe nix 1120 ct.: Gold Finder 1220 ctHar vester 1518 ct.; Grandfordia 1523 ct.; Perle 1622 ctNormandie 12—15 ct.; Juliana 1419 ct.; trosrozen 23—32 et. Der bos; Physalis 21—25 et. per bos; Lelium Filipenza 13.10 per 100 kelk. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWILAzn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGERVORST, Haarl.str. 1 28 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. S-I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3