BAND Eerste Dagelijksche Autodienst Fa. C. DE WIT KATWIJKERS LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 8 October 1932 Versch gekarnd mei 25 °/o allerfijnste Room boter onder Rijkscontrole 30 ets. per V2 pondspakje UIT DE OMSTREKEN. Katwijk - Oegstgeest - Valkenburg - Rotterdam ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. N.V. LEIDSCH DAGBLAD RECLAME. 7780 HAARLEMMERMEER. Noodlottige val. Ben schipper van een in de Ringvaart nabij de Cruquius passeerend vaartuig had het ongeluk door een openliggend luik in het ruim te vallen, waardoor hij zoodanig werd verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heer K. de Boer, aan wien op zijn verzoek als commies bij de Posterijen te Hoofddorp, wachtgeld wordt verleend, heeft dezen dienst verlaten. Ruim 20 jaren is de heer de Boer aan het postkantoor alhier werkzaam geweest. In de plaats van den heer C. W. Visser, die werkzaam werd gesteld bij de crisis-zuiveloentrale te 's Gravenhage, is als klerk aan de Griffie van het Kantongerecht te Hoofddorp weder benoemd mej. de Zwart aldaar, die als zoodanig reeds eer der werkzaam is geweest. HILLEGOM. Burgerlijke stand. Geboren: Petrus Michael, z. van Th. de Groot en Th. M. van Saase; Jacobus Cor nells Maria, z. van C. P. A. Beijersbergen en A. D. Bakkér; Joseph Maria, z. van J. de Groot en M. J. J. Beijersbergen; Wil helmus Thcresia, z. van Th. F. van der Linden en A. J. Teeuwen; Adrianus Ja cobus, z. van J. J. Wijtvliet en M. W. Feljen; Johanna Margaretha, d. van Th. H, Keljzer en E. M. de Nl)s; Lena Roelinda, d. van L. Walraven en R. Cornelissen. Ondertrouwd: J. A. Dekker en M. C. Bouckaert; J. J. Bouckaert en J. A. van Wonderen. Overleden: W. P. van der Woert, echt- gen. van G. J. Houtkamp, 67 jaar; H. Arends, wed. van L. van Kampen, 72 jaar. De „Middenstand". De vereenlglng .Middenstand" heeft een ledenvergadering gehouden, waarin de heer Wierda als afgevaardigde een rap port heeft uitgebracht over het congres te Arnhem. In beginsel heeft de vergadering zich uitgesproken voor een winkelweek, te houden 10 k 14 dagen vóór St. Nlcolaas. Aan het Bondsbureau zal bericht worden welke schade door sigarenwinkeliers, ban ketbakkerij enz, geleden wordt door de wettelijke vervroegde en de Zondagsslui ting. Men was niet voor bindende maatregelen Inzake het credietstelsel, wel voor het aan leggen van een zwarte lijst. In de rondvraag zijn verschillende huis houdelijke zaken besproken, zoo ook het half uur langer winkelen In den zomer en het productief maken der uitzonderin gen van de sluitingswet. Gevonden voorwerpen, aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: nummerplaat van auto H209; bus vet; wandelstok; sleutel van auto; ring met sleutels. KATWITK. Onveilig duin. Het duinterrein achter de Rijksschiet banen aller, zal, wegens het schieten met scherp, onveilig zijn op: Dinsdag 11 Oct. van 9 uur v.m. tot 1 uur namiddag. Woensdag 12 Oct. van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. Donderdag 13 Oct. van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. Vrijdag 14 Oct, van 9 uur v.m. tot 5 uur namiddag. En Zaterdag 15 Oct. van 2 tot 7 uur n.m. Het terrein is dan pas veilig als de roode vlaggen zijn ingehaald. Burgerlijke stand. Geboren: Alida Willemlna. d. van W. Ouwehand en G. v. d. Plas; Jacob, z. van A. van Duijn en H. de Jong; Cornells Maarten, z. van M. van Duijn en J. van de Plas; Arie, z. van W. L. v. d. Plas en L. van Duijn; Margaretha Sofia, d. van J. Th. v. Paridon en H. M. van Schie; Eli sabeth, d. van M. Langmuur en K. Varke- visser. Overleden: Wijntje Puister, oud 79 jaar, wed. van C. Koelewljn. Getrouwd: P. de Wit en M. Haasnoot; A. Imthorn en J. Nijgh; W. Guijt en W. Messemaker. Ondertrouwd: Hendrik Guijt en Cornelia v. Duijvenvoorde. KATWIJK AAN ZEE. EERSTE WINTERLEZING N.C.V.B. „Job, of het probleem van het lijden". De voorzitster mevr. Tom—Spaander man heette allen hartelijk welkom bij de lste winterlezing van den N. C. V. B. Na een welkom aan ds. Straatsma sprak deze over: „Job, of het probleem van het lijden". De gedachtenwereld van het boek Job, was geheel anders dan die van tegen woordig. Spreker bracht uit dit boek, waarvan de schrijver onbekend is, drie dingen naar voeren: 1. God bestuurt rechtvaardig; 2. de vergelding, het goede wordt beloond, het kwade gestraft: 3. die vergelding denkt men zich niet hiernamaals, maar aan dezen kant van het graf. Zoo is de theorie, nu de practijk. Hier is spreker gekomen bij het probleem van het lijden. Nooit wordt er gesproken over het probleem van den voorspoed. Job was buitengewoon vroom, daarom was hij ook zoo voorspoedig, ontzaglijk rijk. In zijn gezin leefde hij als een herdersvorst rijk en gelukkig. De schrijver lijdt ons den hemel binnen, daar komt Satan. God zei tot hem: „Hebt ge ook acht geslagen op mijn knecht Job?" Spreker wees op het cynische antwoord, van Satan: „Is het om niet, dat Job God vreest?" Spr. verhaalde de rampen, die Job den eersten dag trof fen en dat hij aan het einde uitriep: „De Heere heeft gegeven en de Heere heeft genomen: de name des Heeren zij ge loofd". Toen zei Satan tot God: „maak hem ziek", God gaf hem toen volmacht, maar hij moest van het leven van Job afblijven. Job werd nu geslagen met booze zweren van zijn voetzool af tot zijn sche del toe. Zouden wij het goede van God ontvangen en het kwade niet? Het is reeds te bespeuren, dat er eenige afzakking bij Job plaats heeft. Nu komen de vrienden van Job om te troosten. Daar is in levende lijve het pro bleem van het lijden. De vrienden denken: „als God dat gedaan heeft, dan heeft Job het verdiend, want God is rechtvaardig. Dan moet Job in stilte een zondaar ge weest zyn". Zoo zitten ze zeven dagen zwijgend voor hem. Hij begrijpt, dat zij hem verdenken, want de schijn is tegen hem. Dan breekt het los bij Job! Hij vervloekt zijn geboor tedag. Dit is het geluid, waarmee de span ning verbroken wordt. De drie vrienden kijken elkaar aan, als willen zij zeggen „wat een taal is dat". Het zijn drie exami natoren, die er uit willen halen, wat er in zit. Het thema is: „Job zeg toch, wat je op je hart hebt". De laatste zal de puntjes op de i's zetten. Het is makkelijker om te zeggen, hoe het niet moet, dan wel. Dit is voor ons probleem van het lijden. Alle menschen hebben er mee kennis ge maakt en zoo niet, dan zullen zij er ken nis mee maken. Wij vragen: hoe is het te rijmen met de liefde van God? Hij, die Christus niet kent, wordt een noodlotmensch. Na den oorlog kwam een tijd van kunstmatige welvaart. De hoop is tegenwoordig gevestigd op een conferentie hier en een conferentie daar, wat ten slotte weer een mislukking wordt. Het boek Job geeft drie antwoorden. Het Joodsch antwoord is: alles komt weer terecht; Job kreeg alles dubbel terug, hij leefde nog 140 jaar. en stierf oud en der dagen zat. Dit is niet het antwoord van het Nieuwe Testament. God ontvouwt aan Job Zijn majesteit, ook uit letterkundig oogpunt is dit een stuk van schoonheid. Job wordt klein bij het zien van de majesteit van God. Hij zegt in het 19de hoofdstuk: „want ik weet, dat mijn Verlosser leeft" en zegt dit niet, als hij zijn voorspoed terug heeft, maar in zijn diepste ellende. Dit is een heerlijk beeld van het geloof, de ont zaglijke beteekenis van het boek Job. Wat God niet gedaan heeft aan Job, zijn leven gespaard, heeft hij gedaan met Zijn Zoon. ook Zijn leven ontnomen. God gebruikt het kwade, opdat het goede er uit gebo ren worde! Onder het licht van het Kruis, vraagt men niet meer naar het waarom. De voorzitster dankte voor deze lezing waarna ds. Straatsma met dankzegging sloot. De Raadsvacature. De heer A. Parlevliet heeft voor zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad in de vacature wijlen den heer G. van Duyn bedankt. Zijn opvolger op de Chr. Hist, lijst is dus nu de heer B. v. d. Bent, die zijn beslissing nog eenige dagen in beraad wil nemen. In een bestuursvergadering is in plaats van wijlen den heer G. van Duyn tot voorzitter van „de Verpleging Katwijk" gekozen de heer D. C. van Leeuwen, die de functie van 2den voorzitter bekleedde. HAVEN 2 7816 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 29 BELEEFD AANBEVELEND. De cursus „Eerste hulp bij ongeluk ken", is gisteren met 40 leerlingen aange vangen. Op het politiebureau is te bevragen een heerenrijwiel, dat onbeheerd op het Prins Hendrikkanaal was aangetroffen. BET BLAD VOOR KATWIJK EN OMSTREKEN GEEFT OW ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN DP A AN DEN AGENT DIE ALLE INLICHTINGEN VERSTREKT KATWITK AAN DEN RITN. Sluiting wegens mazelen. Op advies van den schoolarts zal de Bewaarschool wegens mazelen 14 dageh gesloten worden. De tuinbouwcursus is gisteravond begonnen. De maandelijksohe collecte voor het bouwfonds der Geref. Kerk heeft opge bracht f. 47.84. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Hendrikus, z. van A. v. Stijn en K. Th. v. Leeuwen; Marie, d. van A. v. d. Lans en P. Brouwer; Arie, z. van H. v. Drunen en M. Mulder. Ondertrouwd: A. C. Elfering en J. M. Koek. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mej. L. Zimmer, uit Duitsch- land, Heereweg 107; L, Spaargaren, van Haarlem, Kanaalstraat 113; Mej. A. C. M. v .Dijk, van Amsterdam, Heereweg 258; G. H. A. Beukeveld, van Coevorden, Kanaal straat 32; G. Klein-Kranenburg, van Oegst geest, Kanaalstraat 27a; M. G. Klein- Kranenburg geb. du Croix, van Sassen- heim, Kanaalstraat 27a. Vertrokken: D. Radstok, naar Soest; G. v. d. Tang, naar Sassenheim; Mej. M. M. v. Groen, naar Heemstede; Mej. H. Kool man, naar Sassenheim; F. Hogedoorn, naar Noordwijkerhout; A. Eigenbrood en gezin, naar Zoetsrwoude: J. R Broekhuizen, naar Noordwijk. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt thans 131. Openlucht-concert. Het laatste zomerconcert van „Adolph Kolpnig" dat de vorige Zaterdag wegens het slechte weer niet door kon gaan, zal nu hedenavond worden gegeven. Rijkspostspaarbank. Ingelegd in September f. 18.205.97 en terugbetaald f. 12 345.55. NOORDWITK BINNEN. Op haar verzoek is door het kerk bestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier aan de Proi muziekvereeniging de Harmonie kapel „Crescendo" een lokaal van het Gebouw voor Christelijke belangen „Sar- tcnius" als repetitielokaal beschikbaar ge steld. Als repetitie-avond werd tevens vast gesteld de Woensdagavond. NOORDWITKERHOUT GEMEENTERAAD. Ontevredenheid over de waterleiding te Voorhout. - Diverse rekeningen. - De prijzen der Leidsche Lichtfabrieken. De Raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester van Iersel. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent met gebed en doet daarna mede- deeling van verschillende ingekomen stukken. De bewoners van den 's Gravendam- schen weg zijn thans tevreden gesteld; voor verlichting van dezen weg is thans gezorgd. De heer C. v. d. Klauw zou gaarne zien, dat de gemeente f.25 subsidie per jaar zou toekennen aan de opleiding voor moederschapszorg aan de Vroedvrouwen school te Heerlen. Dit punt wordt voor kennisgeving aangenomen. Eveneens voor kennisgeving aangeno men het verzoek van de gemeente Ber- kenwoude, om adhaesle te betuigen, aan gaande een adres aan den Minister om wijziging in de varkens-crlslswet. Veel stof tot bespreking gaf een ver zoek van een aantal inwoners, om te be vorderen, dat ook zij kunnen aansluiten bij de Noordwijksche waterleiding in plaats van aan die van Voorhout, waarop zij thans zijn aangesloten. Dit zou hen liefst 50 pet. schelen. De voorzitter zet uiteen, dat de bedrijfskosten van Voorhout veel zwaarder zijn dan die van Noordwijk, waardoor de prijs hooger wordt. Uit aller lei besprekingen blijkt, dat Voorhout on regelmatig is met de prijsbepalingen en daarom stelt de heer v. d. Berg voor uit 't contract met Voorhout te schrappen „verplichte aansluiting" bij nieuw-bouw, alsook „niet aangesloten behoeven te blij ven". De voorzitter zegt nadere overwe ging toe en spreekt tevens in 't openbaar zijn misnoegen uit, dat een, door hem aangevraagd onderhoud te Voorhout, niet is toegestaan. De heer E. Bakker in 't Langeveld ver zoekt om vergunning voor den bouw van een noodwoning. De heer Geerling zou B. en W. in over weging geven, dit verzoek toe te staan. De voorzitter vindt deze kwestie gevaar lijk en wenscht nadere overweging. Voldaan wordt aan 't verzoek van eenige ouders om overeenkomstig art. 13 der L.O. wet 1920 steun uit de gemeentekas te geven voor de kosten van vervoer voor schoolkinderen Eene nieuwe verordening wordt vastge steld, regelende de heffing en invordering van de R.K. Bijzondere Lagere school „Het H. Hart van Jezus" in de Zilk, verzoekt om medewerking ingevolge de Onderwijs wet 1920, om een nieuwe, tweede school aan de Beeklaan te kunnen stichten. De aldaar bestaande school is te klein ge worden en een deel der leerlingen is reeds ondergebracht in het Patronaatsgebouw aldaar. B. en W. zullen in overleg treden met 't Bestuur en in dezen tijd van versobe ring is 't zaak zoo zuinig mogelijk te werk te gaan. Omtrent 't verbouwen van de bestaande school, of 't nieuw bouwen van een tweede school, zullen nog heel wat adviezen dienen te worden ingewonnen, en over de voorwaarden zullen B. en W. met 't schoolbestuur onderhandelen. Op voorstel van B. en W. wordt de over eenkomst gewijzigd met de Landexploita- tie „Noordwijkerhout" te Sassenheim. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. om van deze landexploitatie- maatschappij aan te koopen, het eigen dom dier maatschappij in den verharden s Gravendamschen weg. Eveneens goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot kostelooze aanvaarding van een perceel grond aan de Havendwars straat en dit perceel in gebruik te geven aan de vereen, tot stichting en instand houding der Herv. School met den Bijbel, alhier. In verband met een schrijven van den Minister van Economische Zaken en Ar beid worden enkele afwijkingen gemaakt in de bepalingen der winkelsluitingswet, waardoor delicatessen-winkels op Zondag op bepaalde uren geopend mogen zijn. De rekening van het grondbedrijf en de gemeenterekening dienst 1931, worden hierna aangeboden. Een commissie bestaande uit de heeren Th. Langeveld. J. v. Pareeren en jhr. J. H. Gevers van Kessel en Spaland, zal beide rekeningen aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. In de Gemeente-begrooting, dienst 1931, worden eenige wijzigingen aangebracht. Hierna geheime zitting tot vaststelling van het kohier der bedrijfsbelasting 1932 en tot bespreking leniging der nood van „de kleine kweekers". Bij de rondvraag komt de heer L. M. v. Noort met een zeer actueel punt, n.l. om gedaan zien te krijgen, dat alhier de prijzen der Leidsche Lichtfabrieken ver laagd zullen worden, in verband met de tij dsomstandigheden. De voorzitter deelt mede, dat hiertoe reeds stappen gedaan worden. Verschil lende gemeentebesturen sloten zich aan een om dit doel te bereiken, doch alge- heele samenwerking is nog niet verkre gen. De heer J. Passchier wijst op den slech ten toestand van den dorpstoren, v.n. van de spits. Ook zou hij gaarne zien. dat de muziektent spoedig verplaatst wordt met 't oog op 't drukke verkeer. De voorzitter belooft medewerking. Villa-bewoners maken alsnog aanmer king op 't gebruik van te grof grint op de wegen nabij hun eigendommen. Er zal rekening mee gehouden worden. RITNSBURG. De Winkelbeurs en Nijverheids tentoonstelling. De prijzen voor de Dinsdag a.s. te openen Winkelbeurs en Nijverheidstentoonstelling van de Winkeliersvèreeniging „Samenwer king" alhier, zijn thans bij den heer P. Schipperus tentoongesteld. Het aantal en de verscheidenheid is zeer groot, maar dit moest wel, want verras send groot is het aantal artikelen van huisvlijt dat ingezonden word, en hetgeen wij er reeds van zagen, doet verwachten» dat de jury, bestaande uit de dames R. Gunst en D. Smit en de heeren A. T. Kraan en A. Labee uit Oegstgeest een allesbehalve gemakkelijke taak wacht. De plm. 900 M2. groote zaal van „Flora" waar daglicht volop kan binnenstroomen en waarin de temperatuur, zoowel door koude als warme lucht, steeds naar wensch kan worden geregeld, vormt een ideale gelegenheid voor deze tentoonstelling. De opbouw van de stands voor de vele in zenders, was gisteravond, onder diskundig toezicht in vollen gang en beloofde een mooi geheel te geven. Tot de vele attracties, waarvan de ten toonstelling als naar gewoonte vergezeld gaat, is niet de minste de medewerking van „Wilhelmina" dat om. Dinsdagavond een ponulair concert geeft. Verder verlee- nen „Crescendo" uit Sassenheim en het Chr. Mannenkoor „Zingt Gode Lof" nog medewerking. Moge de winkeliersvereeniging het succes oogsten, dat haar ondernemingsgeest en de ernstige voorbereiding voor dezen Beurs verdient! 40 jaar aan de Ned. Herv. Zondagsschool. Openlucht-concert. Voor den heer C. Glasbergen alhier is het morgen een zeer bijzondere dag. Dien dag toch zal de heer Glasbergen het feit herdenken, dat hij gedurende 40 jaren ver bonden is aan de Zondagsschool van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Niettegenstaande zijn drukke werkzaam heden in de week, heeft de heer Glas bergen altijd met lust en ijver zijn werk zaamheden aan de Zondagsschool verricht, en ontelbaar velen hebben van zijn onder richt genoten en denken daaraan met dankbaarheid terug. VALKENBURG. GEMEENTERAAD. Geen belasting-verhooging. De raad der gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Lotsy. De notulen werden door den secretaris gelezen en onver anderd vastgesteld. De begrooting voor 1933 werd daarna aan den raad voorgelegd. De burgemeester deed de verblijdende mededeeling, dat deze niet alleen sluitend is gemaakt, maar dat ook niet tot belasting- verhooging behoeft te worden overgegaan- De post ontvangsten en uitgaven bedraagt f. 27.687.31. Onder de post ontvangsten is opgenomen een saldo van vorige jaren groot f.3700. Onder de uitgaven komt een post voor van f. 3000 voor werkverschaffing en werkloozensteun, bovendien is de post onvoorzien ook zeer ruim gesteld op f. 1600. Een volgend agendapunt was de aanvrage van de Chr. Schoolvereeniging om gelden beschikbaar te stellen tot aan koop van de oude pastorie der Ned. Herv. Kerk. Omdat er omtrent dit punt nieuwe mogelijkheden aan d? hand gedaan waren, stelde de voorzitter voor, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Dan is er gelegenheid dit vraagstuk nog eens rustig te overwegen en te bestudeeren. Voor de gemeente-secretaris werd een nieuwe instructie vastgesteld. Enkele ledfn verzochten eenige lantaarns op 't dorp bij te plaatsen. Dit verzoek werd afgewezen Een zelfde lot onderging het verzoek om de Lange. Commaneursteeg opnieuw te be straten. Hierna sluiting door den voorzitter. WASSENAAR. Raadsagenda. Woensdag 12 October a.s. vergadert de Raad dezer gemeente over de volgende punten: 1 1.'Onderzoek geloofsbrieven van de hee ren Jhr. W. K. von Weiier en dr. J. H. Verloop. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Ontheffing voorschriften Bouwver ordening. 5. Beroepschrift weigering bouwvergun ning „Alhabo". 6. Verzoek B. Vredegoor aanwijzing bouwstraat. 7. Restitutie en ontheffing plaatselijke belasting. 8. Verzoeken beschikbaarstelling school lokalen. 9. Verzoek Heidinga wijziging besluit kostelooze leerboeken. 10. Verzoek overbrenging archief van voormalige Ambachten naar Rijnland. 11. Verordening indeeling gemeente in stemdistricten. 12. Aanvrage, subsidie Chr. H.B.S. te Leiden. 13. Herziening verordening Lager On derwijs. 14. Uitloting obligation geldleening. 15. Rapport wetsontwerp grenswijziging. 16. Ontslagaanvrage van den heer Peere boom als lid der Commissie tot Wering van schoolverzuim. 17. Benoeming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. 18. Benoeming lid commissie van toezicht op het Lager Onderwijs ('Vacature M. Peereboom). 19 Verhuur van teelland. 20 Herziening verordeningen heffing en invordering Hondenbelasting. 21. Herziening verordeningen heffing en invordering Precariorechten. 22. Bespreking bedrijfsresultaten en ta rieven. 23. Wijziging begrooting 1932. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14