Humor uit het Buitenland. LÜIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 8 October 1932 FINANCIEEL OVERZICHT. LAND- EN TUINBOUW. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. men zwaardvisschen moet vangen, (II Travaso). n™ g!??crentl van <*a onderzoek naar gelui den beneden): „Lieve, lk geloof dat het beter la als Hl eens gaat kijken - het ls een lnbreekster (Humorist). Bent u ooit door een stier achtervolgd, juffrouw Smit? Nee, nooit. Dus - eh - dan krijgt u nu een heelemaal nieuwe ondervinding. (Humoristj, Klein meisje: „Zwarte kippen zijn veel foiappef dan witte, nietwaar, moesje Moeder: „Waarom dan wel Meisje: „Zwarte kippen kunnen witte eieren leggen, en witte kippen kunnen geen zwarte eieren leggen". (Happy Magj). De preciesige ouwe juffrouw (na de gasontploffing): „En voor dat je beneden komt, Piet, kun je dat schil derij wel even recht hangen." (Passing Show). Hechter: „Je hebt zes inbraken in een week gepleegd." Verdachte „Juist, en as iedereen zoo hard werkte als ik, dan ware we allang van de melelze af." (Humorist). Een lustelooze beursweek - Verbetering van het Ned.-Indische Staatscrediet - Succes voor de Ned.-Indlsche leening vrijwel verzekerd - Overteekening van binnenlandsche Gemeenteleeningen - Intrekking van obligatiën door indus- trieele ondernemingen - Onzekere positie der Amerikaansche Petroleum industrie - Punten van wrijving tus- schen de internationale suikerprodu centen - Verbetering op de vraehtenmarkt. Op de Internationale fondsenmarkt heeft ln de afgeloopen week weer een lus telooze stemming geheerscht; zoo nu en dan slechts kon de handel zich iets uit breiden, zonder dat echter van een wer kelijke opleving kon worden gesproken. De koersen hebben goeden weerstand gebo den; wel brokkelden ze hier en daar, bij gebrek aan zaken, iets af, maar 'n scherpe reactie ls niet Ingetreden. Dit ls in zoo verre bevredigend, omdat er uit blijkt, dat men ter beurze niet opnieuw vervallen is in de stemming van ontmoediging en zelfs vertwlifellng, waaraan men zich nog enkele maanden geleden had overgegeven. Ge leidelijk heeft de onvattlng de overhand gekregen, dat zoowel de prijzen van aan- deelen en obligatiën als van goederen gedaald waren tot een peil, dat niet ge rechtvaardigd werd door de werkelijke verhoudingen, zelfs niet toen de vooruit zichten van het zakenleven op hun slechtst waren, en dat de oowaartsche beweging een gezonde en logische reactie is. ook af gezien van eenige verbetering der indus- trleele en financteele situatie. Tot deze conclusie komt ook de Gua ranty Trust ComDany of New-York, een der leidende Amerikaansche bankinstel lingen. in haar Jongste maand overzicht, waarbli er op wordt gewezen, dat de ont wikkeling der laatste weken het in den zomer ontstane ontlmlsme eerder heeft bevestigd dan dat zij dit te niet heeft ge daan, wat gemotiveerd kan worden met de in verschillende bedrijfstakken te con- stateeren toeneming van zaken. In de reactie, die is ineetreden nadat het hoogste punt der jongste stijging oo effecten- en goederenmarkten was bereikt, ziet ook de groote Amerikaansche bank een natuur lijken terugslag na de gestadige, en ijl vele gevallen betrekkeltik snelle stijging. Wel waarschuwt zli. evenals trouwens de an dere groote Amerikaansche bank. de Na tional City ComD. of New-York, voor al te optimistische opvattineen. Beide stellen ln het licht, dat een herstel zich slechts ge leidelijk en onregelmatig kan voltrekken en de National City Bank acht een her nieuwde inzinking zelfs niet uitgesloten. Zoolang zich geen duidelilker teekenen van een toeneming der productieve be drijvigheid voordoen, zal de beurs zich waarschijnlijk tot een afwachtende hou ding beDalen. zooals zij dit ook in de af- loopen week heeft gedaan. Nu de aandeelenmarkt weer veel van haar attractie heeft verloren, concentreert de belangstelling zich in toenemende mate op de obligatiemarkt. Het is wel opmerke lijk. dat de publicatie van de Mlllioenen- Nota, ondanks het feit, dat deze een ongedekt tekort aantoont van circa f22 milliocn, zelfs nadat rekening is gehouden met het heffen van nieuwe en de verhoo ging van bestaande belastingen. niet den minsten invloed op het koersverloop van Nederlandsche staatsieeningen heeft uitgeoefend. Nog slechts enkele maanden geleden, werd elke aanwlizing van een minder gunstlee ontwikkeling der staats financiën met angst en vreeze waarge nomen; er waren zelfs pessimisten, die ernstig dachten aan een ineenstorting van ons staatscrediet. valuta-inflatie en war dies meer zij. Zonder dat er sindsdien in den feiteliiken toestand iets is veranderd, is de positie der markt voor staatsieenin gen ingrijpend gewijzigd. De terugkeer vaa het vertrouwen in onze staatsfinanciën heeft zich in een betrekkelijk snel tempo voltrokken. Iets langer heeft het geduurd, alvorens ook het wantrouwen tegen de financiën van de groote Nederlandsche gemeenten was overwonnen, terwijl de pessimistische opvattingen ten aanzien van de financieele ontwikkeling der Ned. Indische staatsfinanciën slechts zeer lei- delijk voor een toenemend vertrouwen hebben plaats gemaakt. Doordien de Indische schatkist voor het verkrijgen van haar inkomsten direct af hankelijk is van de ontwikkeling in de cultures, heeft de economische crisis wel in buitengewoon sterke mate op de Indi sche staatshuishouding ingewerkt. Reeds 1930 heeft voor den gewonen dienst een nadeelig saldo opgeleverd van ruim f. 85 mlllioen, waarbij een tekort op den buiten gewonen dienst kwam van f. 52 millioen. totaal derhalve f. 138 millioen. In 1931 steeg het nadeelig saldo op den gewonen dienst tot f. 154% millioen: de buitenge wone dienst gaf een nadeelig saldo van f. 14 millioen, totaal tekort derhalve f.1861/? millioen. Dank zij inmiddels doorgevoerde bezuinigingsmaatregelen kon het tekort voor 1932 op den gewonen dienst terug gebracht worden tot f. 141% millioen, ter wijl voor den buitengewonen dienst een klein overschot van bijna f. 7 millioen ls geraamd. De volledige uitwerking van de bezui nigingsmaatregelen weerspiegelt zich eerst in de begrooting over 1933. Het tekort op den gewonen dienst zal, wanneer de ra ming juist blijkt te zijn. slechts f.66 '/i mlllioen bedragen, terwijl de buitengewone dienst een overschot van f. 1.3 millioen zal geven. De in het laatst van 1930 ingezette scherpe bezuinigingsactie komt duidelijk tot uiting in het verloop der uitgaven, die na de daling in 1931 met f. 22.8 millioen, in den loop van dit jaar, naar verwacht wordt, een verdere vermindering met om streeks f. 51 millioen te zien zullen geven. Het doel der regeering is er op gericht, 't cijfer der zuivere gewone uitgaven in 1933 terug te brengen tot ten hoogste f. 400 millioen, hetgeen een verdere beperking voor dat jaar beteekent van minstens f. 43 millioen. In totaal zal dan in drie jaar tijds een bezuiniging bereikt zijn van meer dan f. 100 millioen of 20%. De regeering blijft er op bedacht, dat met het sanee- rlngsproces nog verder zal moeten worden gegaan, opdat zoo eenigszins mogelijk in 1934 de laatste grondslagen kunnen wor den gelegd voor een wederom sluitende begrooting. Of zij hierin zal slagen, hangt wel in de eerste plaats af van de verdere econo mische ontwikkeling, resp. het prijsver- loop van de koloniale producten, waarvan het wel en wee, zoowel van de Indische cultuurondernemingen als van de inland- sche bevolking direct afhankelijk is. Dank zij het prijsherstel, dat in de laatste maan den op de productenmarkt is ingetreden al heeft dit zich, vooral wat rubber be treft, in den Jongsten tijd niet geheel kun nen handhaven laten de economische vooruitzichten van onzen Oost zich wel beter aanzien. Op de buitenlandsche wis selmarkt heeft de vaste houding van den Indischen gulden de aandacht getrokken, die wordt toegeschreven aan een toene ming van den uitvoer van koloniale pro ducten, als gevolg van de opleving van de vraag en de stijging der prijzen, Onder deze omstandigheden mag worden verwacht, dat de nieuwe Indische leening, waarvoor de inschrijving op 12 October a s. wordt opengesteld, een volkomen suc ces zal kunnen boeken. Trouwens, het be drag dat aan het publiek wordt aange boden, is voor een staatsleening betrekke lijk onbelangrijk. Van het geheele bedrag der leening ad f. 106'/» millioen is reeds f. 65.7 millioen bij de Rijksfondsen ge plaatst, terwijl de deelneming van een be drag van f. 20.30 milloen verzekerd is, zoo dat nog slechts f. 20 millioen bij het pu bliek behoeft te worden geplaatst. Waar de koers van uitgifte voor deze 5% isening op 97is gestold, terwijl de beursnoteering voor de oude 5% lee- ningen slechts iets beneden pari bedraagt, zal de belangstelling voor deze emissie wel buitengewoon groot worden. Wanneer men bedenkt, dat de oude 5% leeningen aan het eind van het vorige jaar tot 80% ge daald waren, dan wordt het duidelijk, in hoe sterke mate het Ned. Indische staats crediet zich ln den tusschentijd heeft her steld. Het zou waarschijnlijk wel mogelijk zijn geweest, voor de nieuwe emissie nog gunstigere voorwaarden te bedingen; de regeering heeft er zich echter blijkbaar veel aan gelegen laten liggen, om deze uitgifte volledig te doen slagen, omdat er daarna nog verdere emissies van Indische leeningen op het programma staan, waar voor men een gunstige atmosfeer wil scheppen. De verbetering van de positie op de obli gatiemarkt komt ook tot uiting in het succes, dat het groote aantal, in den laat- sten tijd uitgegeven gemeenteleeningen hebben gehad. Slechts met uitzondering van de 5% leening Enschede, die riet ge heel kon worden geplaatst, konden de in schrijvingen op al deze leeningen slechts ten deele worden toegewezen. Nu is dit wel voor een deel te danken aan het feit. dat deze leeningen vrijwel de eenige nieuwe beleggingsmogelijkheid voor de ruim be schikbare middelen vormen, doordien han del en industrie nog steeds geen kapitaal vragen. Integendeel: verschillende in- dustrieele maatschappijen gaan over tot terugbetaling van een gedeelte van hun uitstaande aandeelen of obligatiën. De Jongste voorbeelden hiervan zijn de Olie- fabrieken Calvé-Deift, die uit haar be schikbare middelen het restant van haar 4 3/4% en 5% obligatiën aflost, tot een totaal bedrag van f. 600.000, en Philips' Gloeilampenfabrieken, die houders van haar 5% obligatiën in de gelegenheid stelt, deze voor den koers van 101%% in te leveren. Of eigenlijk Philips zelf koopt deze obligatiën niet in, (volgens het pros pectus mogen zij eerst van 1 Januari 1936 a pari afgelost worden), maar haar doch termaatschappij, de N.V. Philips' Radio, heeft zich bereid verklaard, de obligatiën gedurende het tijdvak van 4 tot 31 October a.s. tot den bovengenoemden koers van 101'/!% over te nemen. Op het oogenblik, toen het aanbod bekend werd noteerden de obligatiën (die aan het eind van het vorige jaar tot 65% waren gedaald), 100'/!%. Sindsdien zijn zij tot 102",» geste gen, zoodat het bovenbedoelde aanbod weinig aantrekkelijks meer heeft, zelfs wanneer men rekening houdt met de pro visie, die bij verkoop der stukken ter beurze moet worden betaald. Als symp toom van de ruime geldmiddelen, waar over de industrieele ondernemingen als gevolg van de inkrimping van zaken en de daling der prijzen voor grondstoffen e. d, beschikken, is het aanbod echter van beteekenls. Het aanbod tot overneming der obliga tiën heeft op de stemming voor de aan deelen van Philips' Gloeilampenfabrieken geen invloed gehad. De koersschommelin gen hebben zich binnen beperkte grenzen gehouden; een tijdelijke daling van eenige procenten kon later Ingehaald worden, waarna de tendenz weer zwakker werd. Een dergelijk verloop hadden ook de an dere leidende industrieele aandeelen, waarin eveneens zeer weinig omging. Ook op de andere afdeelingen der beurs is de handel weer lusteloos geweest. Aan deelen Koninklijke waren bepaald flauw, in verband met een nieuwe prijsdaling voor ruwe petroleum in de Ver, Staten en een verlaging van den benzineprijs hier te lande, na een verhooging in de vorige week, die beschouwd was als een aanwij zing van een algemeene verbetering der positie van de petroleummarkt. Inderdaad waren er tot voor kort wel teekenen van eenige verbetering te con- stateeren; opnieuw heeft echter de toe stand van de petroleumindustrie ln de Ver. Staten roet in het eten gegooid. Boe moeilijk het is, de productie aldaar onder controle te houden, teneinde te voorko men, dat deze zich uitbreidt tot aanzien lijk meer dan de behoefte, is weer in, de eerste weken van September gebleken, toen de lichte opleving van de vraag op nieuw tot een aanmerkelijke vergrooting van de productie heeft geleid. Door de krachtige maatregelen, die de autoriteiten intusschen hebben genomen, ls het gelukt, de productie opnieuw in te perken. Een gunstige factor is het, dat het ben- zine-verbruik in de Ver. Staten zich in de laatste maand bevredigender heeft ont wikkeld; dank zij een toeneming van de vraag als gevolg van de economisch op leving zijn de Amerikaansche benzine voorraden thans omstreeks een millioen vaten kleiner dan op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Slechts wan neer het gelukt, de productie binnen be perkte grenzen te houden, zal deze ont wikkeling verderen voortgang kunnen maken. De belangstelling voor suikeraandeelen is ook al tot een minimum ingekrompen. Men wacht thans af, wat er van de be sprekingen, die in Indië tusschen de ver tegenwoordigers der suikerindustrie en de regeering worden gehouden, zal te recht komen. Tot dusverre is hiervan slechts weinig uitgelekt. Het eenige wat men weet is, dat het in de bedoeling ligt, het beslissingsrecht over de verkoopen van Java-suiker, dat tot dusverre in Neder land lag, naar Indië over te brengen. Vol gens sommigen zal dit aan de industrie ten goede komen; andere hebben daarentegen bezwaren hiertegen ingebracht. De internationale samenwerking in de suikerindustrie schijnt in den jongsten tijd weer wrijvingspunten op te leveren. In een dezer dagen te Brussel gehouden conferentie moet de delegatie der Cubaan- sche suikerproducten een verhooging van het exportcontingent voor Cuba hebben geëischt. De politiek, die de Cubanen wil len volgen, zou in strijd zijn met die, welke Europa, Java en Peru willen hand haven. Cuba zou nl. eerst de voorraden willen opruimen, om dan later tot verhoo ging der productie over te gaan, terwijl de overige producenten een productie-beper king zouden wenschen, zonder rekening te houden met de voorraden. Men is bij de besprekingen hierover tot geen resul taat gekomen, zoodat deze later hervat zullen moeten worden. Geruchten, volgens welke Cuba zou hebben gedreigd met uit treden uit de internationale conventie, wanneer zijn elschen niet worden inge willigd, zijn later tegengesproken. Rubberaandeelen werden aanvankelijk gedrukt door de nieuwe inzinking van den prijs voor het product, waarna, in aan sluiting op de betere stemming op de Londensche rubbermarkt, een licht her stel intrad. Het wekte eenige teleurstel ling dat de nibbervoorraden in Engeland niet verder zijn verminderd, maar in de laatste week Juist een lichte toeneming te zien hebben gegeven. Tabaksaandeelen waren bij stillen han del weinig veranderd. In de scheepvaart- hoek is de grondstemming in den laat- sten tijd wel iets verbeterd, waarbij de Indische lijnen konden profiteeren van de toeneming der productenverschepingen uit onzen Oost. De tendenz op de vraeh tenmarkt in het algemeen is in de laatste maanden wel iets gunstiger geworden. Reeds voor de maand Augustus had het indexcijfer der vrachtprijzen, samenge steld door de Engelsche „Economist", voor het eerst sinds langen tijd een stijging te zien gegeven; daarna heeft de verbetering aangehouden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Koloniale Bank 72'/i707267 3/8. Handelsver. „Amsterdam" 197%189. Javasche Cultuur Mij. 137»/j132'/t. NJ.S.U. 95 3/4—88. TJepper Cultuur Mij. 179169. AlE) 47 1/4—44'/t—47—44. VOOR KLEINE TUINEN. Onze groententuin in den herfst. Onze groententuin vertoont nu een echt najaarsbeeld. Tot nog toe konden we het vrijkomende terrein nog benutten voor de teelt van late najaars- of winter groenten, maar nu blijft de grond di» vrij komt bij het oogsten, leeg tot het volgende voorjaar. We zorgen dat er in dien tijd ook geen onkruid op gToeit en maken bij het oogsten het terrein schoon We oogsten nu onze laatste boonen en waar stok of stamboonen zijn afgedragen maken we tegelijk het veld schoon. Wie nog laat kropsla gezaaid heeft kan ook deze nu nog oogsten. Denk er wel aan dat een klein nachtvorstje u voor kan zijn, dus spoedig oogsten en anders een raam er over. De oogst van andijvie is nu in vollen gang. We binden de planten op bij droog weer; doen we dit bij nat weer dan gaan ze spoedig rotten. Andijvie welke niet is op gebonden heeft ook spoedig van vorst te lijden. De jonge hartblaadjes zijn zeer gevoelig voor koude. Planten welke te klein zijn en buiten toch niet meer goed worden, kunnen nu worden opgenomen en onder glas geplaatstt. Van de in den vollen grond geplaatste tomaten oogsten we nu volop. Dit is vooral voor bezitters van kleine tuinen een dankbaar gewas. Als we maar zorgen dat de zijscheuten bijtijds worden weggetrokken zoodat de plant op een stengel gekweekt wordt, krijgen wij ook buiten de vruchten ge makkelijk rijp. Wel zullen niet steeds de laatste vruchten rijp worden. We plukken nu de bladeren nagenoeg geheel af, opdat de zon bij de vruchten kan komen. Bij dreigende nachtvorst kan men de half rijpe vruchten er af plukken en deze onder of achter glas na laten rijpen. Nu begint de kooltijd aan te breken. Veel sluitkoolsoorten moeten wanneer ze vol groeid zijn, spoedig worden geoogst, daar ze anders gaan bersten. We kunnen dit euvel tegengaan door volgroeide planten te draaien, zoodanig dat een groot ge deelte der wortels wordt afgebroken, en dus de voedseltoevoer gedeeltelijk ge stremd. In onze bakken hebben we nu nog postelein, kropsla, late stamboontjes waarvan we nu beginnen te plukken, en selderij en peterselie welke we in Augustus zaaiden en in den bak hebben uitgeplant. Deze bakken vragen nu onze zorg. Tegen de winterkoude worden ze omgeven met een aarden wal, of met een dubbele kis ting, welke tusschenrulmte dan met koude werend materiaal wordt aangevuld. We zorgen dat de ruiten goed schoon zijn opdat het schaarsch wordende licht er ongehinderd door kan stralen. Ook hou den we het dekmateriaal bij de hand, want overwachts kunnen we het noodlg hebben. Philips Gem. Bez. 125122Vs124Vs 120 1/4 Unilever 118 1/4—115 1/4—117'/*—114Vs. Ned. Gist en Spir. Fabr. 324Vj—315. General Motors 180160. Alg. Expl. Mii. 134»/*—128 1/4—130 3/4. Kon. Petr- 163 3/4—155—160'/*—152 3/4. A'dam Rubber 65 3/4—67—621/4—66— 621/4 Kendeng Demboe 93'/s879085 1/4. Ned. Scheepvaart Unie 65 1/46865. Deli Batavia Mij 143l/a137. Deli Mij. 127118V*120. Senembah Mij. 137—121—124. p- 2-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10