738te Jaaroran? VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 No. 22254 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ct3. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaal uit VIER Bladen EERSTE BLAD, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat P. J. Bremmer te Leiderdorp, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof A voor den verkoop van zwak-alco- holischen drank in het klein in het perceel Beestenmarkt No. 34, alhier. 7760 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 October 1932. DE WINKELWEEK 1932 GESLOTEN. Een in alle opzichten geslaagde campagne Zonder eenig officieel vertoon is gis teravond de Winkelweek 1932 gesloten. Voor het laatst brandde gisteravond de feeërieke verlichting op het Rapenburg en lekten de vurige tongen van de gasfakkels In de omgeving van de Doezastraat. Het is moeilijk te schatten hoeveel menschen ln de afgeloopen week uit hun huizen zijn gehaald om de etalages en versiering in oogenschouw te nemen, doch dat het er zeer vele zijn geweest, staat wel vast. Evenals het welslagen dezer geheele Winkelweek. Het eene nummer verliep nog vlotter dan het andere. De zes mu zikale rondgangen konden alle doorgaan; de brandweerdemonstraties en filmvertoo- ningen waren een groot succes en ook de uitreiking der rc clameballonnen met waardebonnen aan bepaalde klassen van 52 Leidsche scholen, viel zeer in den smaak De inzendingen voor den fotowedstrijd waarvoor de inschrijving a.s. Maandag avond sluit zullen door de deskundigen worden gecontroleerd, waarna de uitslagen op Zaterdag 15 October zullen worden be kend gemaakt. Tenslotte de winkelweek-geschenken. Van deze geschenken, door de winkeliers in de etalages tentoongesteld, zullen mor genochtend na 10 uur de kaarten worden vervangen door de aanduiding van de nummers, welke heden door de Leidsche pers worden vastgesteld. De winkelweek-commissie mag met groote voldoening op haar werk terugzien; wij hopen, dat de winkeliers hetzelfde kunnen getuigen ten aanzien van de re sultaten! MEI. J. J. BOEKWIJT. Een kwarteeuw pianoleerares. Onze muziek-medewerker schrijft ons: Maandag 10 dezer zal het vijf en twintig jaar zijn geleden dat mej. J. J. Boekwijt, vroeger te Leiden thans te 's-Gravenhage, haar eerste pianoles gaf, daarmede den eersten stan zettende od het glibberig en oneffen pad der klarieroaedagogiek. Waar uitgltiden en struikelen een steeds dreigend gevaar opleveren hoe moeilijk is het toch contact te vinden en te bewaren met leerlingen van zoo verschillenden indi- vidueelen aanleg strekt het den leer meester tot eer wanneer hii zich een kwart eeuw lang op dat pad. niet slechts staande heeft weten te houden doch daarlangs Iets heeft bereikt, dat doel mag heeten. Velen in Lelden en daarbuiten hebben aan mej .Boekwijt een grondive pianistische ontwikkeling te danken Van dezen zij hier met name genoemd jhr. mr. C J. A. de Ranitz. die zich de laatste jaren hier ter stede op Sempre-concerten als pianosolist buitengewoon onderscheidde in concerten van Grieg en Rachmaninoff. Deze voor drachten strekten hem maar niet minder zijn leermeesteres mej. Boekwijt tot eer. Mej. Boekwijt heeft onder Van Gronin gen gestudeerd aan de Leidsc'n? muziek school. die ze in 1907 met einddiploma verliet. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid mej. A. P. Prange (Den Haag) en de heer Th. van Geldrop (Roer mond); voor het doctoraalexamen Recht geleerdheid de heeren M. S. van Oosten (Rotterdam), F. H. Parmentier (Leiden), en mej. A. M. van Horreveld (Den Haagi; voor het Candidaatsexamen Indisch Recht mej. Tr. Osten (Den Haag); voor het Propaedeutisch-examen Godgeleerdhei,i de heer C C. G. Visser (Rotterdam). Bevorderd zijn tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „De boomstamkano in Indonesië" de heer C. Nooteboom gëb. te Rotterdam en tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Menformon en gezwelvorming" de heer D. L. Ellis geb. te Paramaribo. NED. HERVORMD VERBOND TOT KERKHERSTEL. ARBEIDSBEURS. Op den 6en October 1932 waren 3387 (vorig jaar 1308) werkzoekenden inge schreven. Bezwaren en mogelijkheden. Gisteravond werd in Prediker een open bare vergadering gehouden van de afd. Leiden van het Ned.-Herv. Verbond tot Kerkherstel, waarfoor zeer groote belang stelling bestond. Als sprekers waren uitgenoodigd prof. dr. A. M. Brouwer te Utrecht, voorzitter van de vereeniging „Kerkopbouw" en dr. J. Riemens. Herv. pred. alhier lid van het H B. van „Kerkherstel". Dr. Riemens sprak een kort welkomst woord waarin hij inzonderheid prof Brou wer welkom heette en erop wees. dat wij vanavond niet samenzijn om te vechten maar om elkander te vinden, ook voor de kerk die ons lief is. Spr. gaf hierna het woord aan prof. Brouwer, die eerst de vraag stelde of er werkelijk zulk een tegenstelling is. dat er van samenwerking tusschen Kerkherstel en Kerkopbouw geen sprake kan zijn. Het was dan ook een goede bedoeling van avond eens te spreken over: Bezwaren en Mogelijkheden. Spr. wil dan eerst behan delen de bezwaren. Hij wijst op het groote verschil van Kerkopbouw met Kerkstel. Kerkopbouw heeft een andere mentaliteit en ander sen timent. Tot de bezwaren van Kerkopbouw tegen het reorganisatie-voorstel van Kerk herstel komende, bepaalt sor. zich tot twee punten; ten eerste de presbyteriale syno dale uitwerking van de kerkorde en ten tweede de daarmee verbonden procesma tige leertucht. Met de stelling van Kerkherstel. dat de kerk zich behoort uit te spreken als ge meenschap der geloovigen is spr. het eens. De kerk spreke zich echter krachtig in een nieuwe belijdenis uit. De groote moeilijkheid ontstaat echter over het middel hoe we dit zullen hand haven. Procesmatige leertucht is, volgens prof. Brouwer ten eenenmale fout en dient dit middel dan ook verbannen te worden. Een dergelijke leertucht is willekeurig en principieel onjuist. De kerkelijke strijd is met geestelijke wapenen te voeren en is de noodzakelijke uiting voor haar innerlijk leven. Inplaats van procesmatige leertucht ziet spr. evangelisatie binnen de kerk. Een belangrijk punt tegen de procesma tige leertucht is ook. dat het onmogelijk is, dat een vergadering zich een juist oor deel kan verschaffen over de geestelijke dingen; enkelingen zouden door en uit spraak van een vergadering als slachtoffer vallen. Een voornaam punt is ook, dat het N. T. geen leertucht kent. hetgeen spr. na der aantoont. Ook zijn er practische gronden tegen procesmatige leertucht waarvan prof. Brou wer er enkele noemt, zooals daar zijn: leer tucht werkt ontbindend, wekt karakterbe- derf, heeft nooit iets bereikt van wat zij zich voorstelt, consolideert een ketterij, maar overwint haar niet. Daarvoor moet spr. op principieele en practische gronden tegenstander zijn van procesmatige leer tucht. Moet men dan maar alles toelaten? Verschillende middelen zijn hiertegen aan te wijzen, waarvan spr. er eenige noemt. Spr. behandelt voorts de vraag of dit verschil moet lijden tot kerkelijken strijd of dat er toenadering mogelük is. Toenadering acht spr voor zich niet uitge sloten wat ook wel geopenbaard is in het manifest door Kerkopbouw uitgegeven, waarmede verscheidene leden van Kerk herstel zich voor een groot deel kunnen vereenigen. Spr. behandelt uitvoerig een punt van dit manifest: de activeering der gemeente-leden. Op dit terrein is zeker sa menwerking tusschen leden van K.H. en K O. mogelijk Niet alleen mogelijk, maar zelfs gewenscht. ja noodzakelijk. 't Gaat niet om onze persoonlijke inzich ten. maar 't gaat om de kerk van Christus en beseffen we dit goed. dan is er zeker een weg die ons samenbrengt omdat Hij staat in 't midden van onze belangstelling. Dr. Riemens als tweede spreker het woord voerend zegt dat. de wenschelijkheden van Kerkopbouw ook gevoeld worden door Kerkherstel. De bedoeling van Kerkherstel bij het opstellen van het reglement is tweeenrlei geweest; ten eerste het weer op denvoorgTond zetten van een presbyteriafle synodale organisatie, ten andere het op den voorgrond stellen van het centrale in onze belijdenis. Dat centrale wil K. H. po neeren en treedt sterk op den voorgrond als er sprake is geweest vap leertucht. Spr. zet voorts in een gedocumenteerd betoog uiteen, dat we de punten van K.H. die handelen over leertucht als een aan hangsel moeten beschouwen, 't Is best mogelijk dat dit aanhangsel vervallen kan. maar dan zal kerkopbouw moeten erken nen dat bij een normale kerk de verant woordelijkheid worde gevoeld van hetgeen officieel van haar kansels wordt verkon digd. Als K.O. en K.H dit punt nog eens met elkaar bepraten zullen we wellicht zien. dat we dichter bij elkaar staan dan we wel denken. De bedoeling van Kerkherstel is de be lijdenis van Jezus Christus in het middel punt van een normale kerk en gepredikt het evangelie der verzoening en opstan ding van Jezus Christus. Na afloop van deze liteenzettingen was er gelegenheid tot debat waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt waarna prof Brouwer nog gelegenheid had te ver klaren dat deze avond wel eens vruchten in zich kon dragen voor de toekomst Hier na werd de vergadering met dankgebed gesloten. PROPAGANDA-VERGADERING VAN DEN ALG. NED. FASCISTENBOND. Redevoering van den heer Baars. Een rumoerige vergadering. Gisteravond had bovengenoemde bond in de Graanbeurs een propaganda-vergade- ring belegd, waarin de bonds-voorzitter. de heer J. J. Baars als spreker optrad. Reeds ver voor het aanvangsuur van ach ten verdrong zich een groot aantal belang stellenden voor den ingang in de Burcht- steeg, welke bij groepjes door de politie tot de zaal werden toegelaten. Al direct heerschte er in de zaal een opgewonden stemming en het scheelde maar weinig of al vóór de vergadering kwam het tot een handgemeen tusschen communisten en O S.P.ers eenerzijdls en geüniformeerde zwa. .hemden anderzijds. De exploitant, de heer Backer en in specteur Duval wisten de partijen evenwel tot bedaren te brengen Te klokke 8 uur betrad de spreker de zaal. begroet met ge roep van .Rood Front" en het zingen der „Internationale" Een aantal rechercheurs en politie-agen- ten had zich over de geheel gevulde zaal verspreid. Na een kort welkomstwoord van den den voorzitter den heer Frank, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de goede op komst en daaruit de hoop op goede per spectieven voor het fascisme i Leiden con cludeerde was het woord aan den spreker. De heer Baars wees er allereerst, op dat slechts weinigen in ons land weten wat het fascisme is wat het tot stand heeft gebracht en wat het nog brengen wil. Het is de vraag of de volksaard in Nederland wel geschikt is voor practische verwezen lijking van het fascisme, zooals het in Ita lië is toegepast. Spr. herinnerde aan de opkomst van de nieuwe beweging in Italië in 1919 welke zich geleidelijk ontwikkelde totdat in 1922 de stembus de macht aan het fascisme toekende en Benito Mussolini belast werd met de vorming van een nieuw kabinet. Na vier iaar van absolute dicta tuur kwam in 1926 de corporatieve staats vorm tot stand. Ook in het buitenland en met name in ons land brak zich de nieuwe strooming baan. Zij manifesteerde zich hier in de oprichting van het Verbond van Actualisten en het Vaderlandsch Verbond, doch de leiders daarvan waren nog niet bezield met den waren fascistischen geest. Eerst in 1928 onder leiding van Erich Wichman werd deze merkbaar, doch nog pas 2 iaar later was er sprake van een ge regelde organisatie een klein groepje wel iswaar, optredende onder den naam van „De Bezem", doch gezuiverd van de smet ten. welke de nieuwe beweging voordien aankleefden. Spr. behandelde vervolgens de vraag of er inderdaad behoefte bestond en bestaat aan een nieuw régime. Het tegen woordige kiessstelsel brengt slechts hen aan het bewind, die de mooiste leuzen kunnen aanvoeren, doch het blijft bii beloften en bewijzen laten op zich wachten. De leuzen blijken slechts leugens te zijn, getuige bijvoorbeeld het feit. dat in ons land nog steeds cumulatie van functies mogelijk is. waarvan spr. eenige voorbeel den noemde zoowel van links- als van rechts-staande politici: Idenburg dr. Lo- vink. mr. Duys en ir. Cramer. De practijk van het Nederlandsche poli tieke leven wijst dagelijks uit. dat het al gemeen belang wordt ten achter gesteld bij het groeps- of partijbelang met bevoorrech ting van familieleden en dergelijke meer. Ons volk leeft voor de ambtenarij in plaats van omgekeerd. In 1932 was op de begrooting voor de ambtenaren 213 mil- lioen uitgetrokken, terwijl in 1913 de ge heele begrooting nog geen 200 millioen be droeg. Is het wonder, dat meer en meer de on tevredenheid toeneemt en allerwegen ver langd wordt naar verbetering? Spr. ging vervolgens na op welke wijze de verschillende partijen dit doel trachten te bereiken. De Centrale Arbeidersverzekeringbank Deposito welke door vooraanstaande so ciaal-democraten wordt beheerd, belegt haar gelden niet in gemeenten, waar so ciaal-democraten aan het bewind zijn. om dat ze dan wel weten dat ze naar hun ge'.d kunnen fluiten. De sociaal-democraten propageeren „In- dië los van Holland" en algemeene ontwa pening doch beieggen hun kapitaal in Ned.-Indische ondernemingen en wapen fabrieken. Ziedaar de waarheid van het „Let wel op mijn woorden, maar niet op mijn daden." De sociaal-democraten laten de democra tie onmiddellijk los. zoodra deze anderen bewegingen een kans geeft de macht in handen te krijgen. Een leidend anti-revolutionair wethou der Douwes uit Amsterdam werkt de revo lutie zelf in de hand door de werkloozen vrij van stempelen te geven ten behoeve van een anti-regeering demonstratie in Den Haag Tegenover deze groepen tezamen staat de nieuwe strooming. het fascisme, welke niets met de partij-politiek te maken wil heb ben en geen klassestrijd predikt, maar klasse-harmonie. Alleen het fascisme is ln staat die Ideale drie-eenheid: kapitaal intellect en arbeid tot stand te brengen en den corporatieven staat te verwezenlijken. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd waarvan de communisten en O S P - ers ge bruik maakten door wederom de Interna tionale en andere strlidiiederen aan te beffen De heer Baars zijn rede voortzettende schetste de voordeelen welke de corpora tieve staat biedt boven de parlementaire. Het corporatieve staatsbestel brengt op de vooraanstaande plaatsen in gemeente, dis trict, staat en bedrijf die menschen. die daarvoor op grond van hun capaciteiten het eerst in aanmerking komen. Elk bedrijf wordt bestierd door een raad. bestaande uit vertrouwensmannen, geko zen door werkgevers en werknemers. Dezen vaardigen wederom hun beste krachten af naar den gewestelijken bedrijfsraad. Uit deze raden van deskundigen wordt weder om de landelijke corporatieve raad samen gesteld. welke de plaats van ons parlement inneemt. In dit systeem is het onmogelijk, dat de deskundigheid wordt weg-gestemd door de ondeskundigheid. Het is onjuist om te veronderstellen, dat die leidende posities uitsluitend voor de kapitalisten zouden ziin weggelegd. Benito Mussolini heeft terecht gezegd: „Kapitaal is wel middel, maar geen doel." Aan de hand van eenige voor beelden toonde spr. aan, dat Itallaansche kapitalisten, die hun bezittingen niet ln het algemeen belang aanwendden, hun landgoederen werden afgenomen en gesteld onder beheer van den corporatieven raad voor den landbouw. De fascisten gaan in het algemeen door voor militaristen bij uit stek doch daartegenover stelt spr. de per soon van den minister van buitenlandsche zaken Grandi, die ter vlootconferentle te Londen de verst-strekkende voorstellen ter ontwapening indiende. Het corporatief staatsverband heeft een middel gevonden om tegen te gaan. dat ge zaghebbende personen hun positie misbrui ken te eigen bate door zeer strenge voor schriften ten aanzien van het bijwonen der vergaderingen en regeling van het pre sentiegeld naar gelang van de schade, welke de betrokkene door zijn afwezigheid werkelilk lijdt. Daardoor is baantjes-jagerij zooals in ons land voorkomt, te eenenmale uitge sloten. Het fascisme heeft in Italië allerminst een heils-staat gebracht, maar er wordt in opbouwenden zin gewerkt en hard ge werkt aan het algemeen belang. Natuur lijk zijn er ook daar geschillen, maar deze zullen blijven bestaan zoolang er menschen zijn. Men kent ln Italië den 8-urigen werk dag. een wettelijke vacantie-regeüng en daadwerkelijke medezeggenschao in de oe- drijven doch men kent er niet en dat noemt spr. een groot voordeel den ar beid door vrouwen, zooals hier waar de vrouwen uit hun gezin worden gehaald voor fabrieksarbeid, terwijl de mannen noodgedwongen aan de poorten lanter fanten Aan het slot van zijn betoog wekte spr. op om de fascistische gedachte te verge lijken met de heilige democratie. Dan is spr. ervan overtuigd dat velen der hier aanwezigen zich niet zullen mengen in Jen strijd tusschen uiterst-links en uiterst- rechts. maar zich zullen scharen onder de vaan van de partij die beide groepen ver- eenigd wil doen samenwerken in het alge meen belang. En daarom aldus besloot SDr., kiest het fascisme. (Applaus en gezang van de Inter nationale) Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den communist Wouda den antifo'er De Bolster, die den heer Baars uitdaagde tot een openbaar debat met gelijken spreektijd wat deze na half October toezegde en de communisten Van Weizen en Van der Lubbe. waarna de heer Baars de sprekers trachtte te be antwoorden. Aangezien hem dit door onophoudelijk zingen en schreeuwen onmogelijk werd ge maakt werd hierop de vergadering gesloten. Nog langen tijd bleef het rumoerig in de omgeving van de Buebtsteeg en de politie moest zelfs nog even van den gum mistok gebnr'k maken om een aantal bc'- hamels uit elkaar te jagen, maar daarbij bleef het en de fascisten konden ongehin derd huns weegs gaan. FAKKELOPTOCHT DER KATH. GEZELLEN-VEREENIGINGEN. Het Districtssenioraat Leiden van de Sint Joseph's Gezel Ier.-vereen is: in gen de jeugd vereeniging van den verkenden katholieken jongeman, organiseert mor genavond een propaganda-bijeenkomst, waaraan voorafgaat een fakkeloptocht. Deze optocht wordt voorafgegaan door een groep tamboers en pijpers uit het eigen Gezellen-verband. Dan volgt de ba nier van het Centraal Verband Holland. Door de deelnemers zullen fakkels worden meegedragen en 80 Internationale Kol- pingsvlaggen, welke bestaan uit een eranjeveld met in het zwart een K. de eerste letter van den naam van den sticn- ter der Gezellenvereenigingen, den Keul- schen priester Kolping De stoet vertrekt te halfacht vanaf het Pieterskerkhof en neemt den volgenden weg: Kloksteeg, Rapenburg, Breestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Pe likaanstraat, Haarlemmerstraat, Jan Vos- sensteeg, Oude Vest. Mare. Haarlemmer straat, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, lste Binnenvestgracht, Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat tot de Stadsgehoor zaal. Tijdens den optocht heeft een défilé plaats voor de vertegenwoordigers van den Centralen Raad en het Centraal Senioraat van Nederland. Na beëindiging van den fakkeloptocht heeft ln de Stadsgehoorzaal een bijeen komst plaats, waarop de Centraal-praeses J. Th van Galen spreekt en tot slot door een 75 Gezellen wordt uitgevoerd het Leekespel Maran-atha, uitbeeldende de ziels- en lichaamsnood van de jongeren van dezen tijd. BINNENLAND. Strafbaarstelling van kwetsende mee» ningsuitingen. (Binnenland, 3e Blad.) Vaststelling leeftijdsgrens rechtcrlijko ambtenaren. (Binnenland, 3e Blad.) Belasting op vetten, olie en renzel. (Binnel., 3e Blad en Laatste Ber., Ie BI.) Het ongeluk te Houten een der gewon den overleden. (Gemengd, 3e Blad.) BUITENLAND. Engeland zet de plannen voor een con ferentie te Londen nog voort. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) Rondom den Volkenbond. (Buitenl. en Tel., Ie Blad.) Nieuwe moeilijkheden in het Belgische kabinet. (Buitenland, le Blad.) Japan wil zijn vloot versterken. (Bui tenland, le Blad.) DEBATINGCLUB DER „U. S. L. B." Lezing van Dr. M. C. Slotcmaker de Bruine. Gisteren sprak Dr. M. C. Slotemaker de Bruine voor bovengenoemde debating club over „De mensch van dezen tijd". Aan de hand van talrijke citaten uit di verse boekwerken behandelde spr. dit in teressante thema, dat vol voetangels en klemmen is. Wij hebben een gevoel van kentering en van wisseling; het is zaak, dit zoo bewust mogelijk mee te maken. Ais 't waar is, dat deze tijd vergeleken kan worden met den overgang van de mid deleeuwen naar den nieuwen tijd, van de antieke wereld naar een andere; als het waar is, dat er sprake is van den onder gang eener oude cultuur, dan moeten wij ons afvragen, van welken aard is deze kentering? Spr. wees er op, dat het steeds maar door kentert, elk geslacht voelt een ken tering. Doch de wereld verandert nu zóó snel (5 jaar geleden was de werkloosheid nog veel geringer, de geweldige opleving van het nationaal sentiment onbekend), dat er nu een stemming is gekomen van „laat 't maar kenteren". Hoe moet onze houding zijn: staan wij tegenover de ver schijnselen van dezen tijd sentimenteel met wereldangst of cynisch? De mensch van heden is verlegen ge worden met zich zelf en vraagt „waartoe dit alles". De geweldige bewondering voor het moderne tijdperk der techniek is afne mend: wij gelooven niet meer aan het heil der steeds zich overtreffende technische topprestaties, ziende de toenemende werk loosheid en de overproductie. De meest elementaire levensverhoudin gen zitten ons in den weg: er wordt gepie kerd over volk en staat (nationalistische stroomingen), over de economische en sociale orde, de verhoudingen der sexen. De mensch van dezen tijd verandert voort durend: hij is zichzelf tot vraag geworden en peinst „wie ben ik?" en „hoe leef ik?" Gelooven wij aan God? Er zijn velen, die deze vraag noch ont kennen noch bevestigen, wien deze vraag niet interesseert. Doch dat is dikwijls maar een houding. De ernst van de Godsvraag is van alle tijden, maar talloozen vluchten daaruit weg, want zij nemen er innerlijk niet aan deel. Er is een andere houding: eerst op pervlakkig met de interessante dingen van deze wereld snelen en dan komen tot een nieuwe zakelijke verhouding van het leven. Spr. wees op de eniloog van Albert Schweitzer's laatste boekje, waarin hij zijn levenservaringen als volgt samenvat: a de wereld is geheimzinnig en vol leed, b. ik leef in een tijd van geestelijke deca dentie. Maar hij is er boven uit gekomen, door het positieve inzicht van eerbied voor het leven. Hij staat er krachtig, energiek tegenover. De eerbied voor het leven moe ten wij als vaste levensbeschouwing aan nemen, deze houding moet ons den weg wijzen. wU mogen niet uit het leven weg vluchten. Er positief tegen ingaan en het meebpleven. Zoo wordt het nieuw, groeiend en tot het eigen besef gezond. Hieroo volgde een uitvoerige gedachten- wisseling. N. Z. H T. M. Het vervoer op de N.Z.H.T.M.-lijnen Schevenlngen - Leiden Katwijk/Noord- wijk (inclusief stadslijn Leiden) en Leiden —Heemstede heeft in de afgeloopen maand resp. opgebracht f. 110.167.— en f. 7.194.—.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1