73ite Jaar?ane DONDERDAG 6 OCTOBER 1932 No. 22253 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste Nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ct3. tier regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zfjn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. Paats te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B. voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik in het perceel Moriaansteeg No. 12, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 October 1932. 7682 TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN Dr. N. J. BEVERSEN. Een goed rector en voortreffelijk docent is met hem heengegaan. Onder groote deelnemende belangstel ling is gistermiddag op de Algemeene Begraafplaats te Voorburg het stoffelijk overschot van dr N. J. Beversen, oud- rector van het Leidsche Gymnasium ter aarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen, die ge komen waren om den overledene de laat ste eer te bewijzen, merkten wij o.m. op den rector, dr. D. E. Bosselaar; dr. C. Spoelders, voorzitter van de vereeniging van rectoren van Gymnasia; dr. D. M. A. van Eek, oud-conrector van het Gym nasium, de leeraren mej. dr. Assmann, prof. dr. Buffin, A. L. van Beeck, dr. A. A. van Rijnbach; dr. Gleuns, oud-leeraar, dr. J. W. Le Grom, oud-rector van het gymnasium te Tiel; dr. van Hille, rector van het 2de gymnasium te 's Gravenhage; den heer P Visser, referndaris, chef van de afdeeling K. en W. van het Departe ment van O, K en W.; prof. dr. N. van Wijk; prof. dr. F Muller Jzn. namens het Curatorium: mr. A. Tak. procureur-ge neraal bij den Hoogen Raad; den heer H. A. Vriend, referendaris en J. L. Boer, hoofdcommies ter afdeeling onderwijs der gemeentesecretarie de wethouder mr. Tepe was wegens uitstedigheid verhin derd prof. Enk uit Groningen; den heer Willy Sluiters; mevr. van der Eist Coebergh namens de Leidsche Kunst- vereeniging; dr. J. C. Schalkwijk, directeur der Gem. H.B.S.; ds J. Ph. Makkink; den heer Dirk Nijland. kunstschilder; mr. A. J. Plemp van Duiveland; prof. dr. C. Hes- seling; dr. J. C. Vinkesteijn, oud-inspec teur op de Gymnasia; dr. Edward B. Koster, oud-leeraar aan het gymnasium te Den Haag: dr. K. H. de Raaf; dr. H. A. Kramers, redacteur van het Maand blad „Den Gulden Winckel". waarvan de overledene medewerker was; de dames Barky en mevr. Heering en de heeren Hansen, van Dapperen en van der Berg namens het bestuur van de plaatselijke openbare leeszaal en bibliotheek; ir. Cosijn, oud adjunct-verificateur van 's Rijks instrumenten; Corn. Veth. letter kundige; mevr. Gisa Ritschl, dichteres ds. J. de Wit, Herv. predikant te Leid- schendam; den heer Dijkhoffz. boekhan delaar te 's Gravenhage: dr. Oortgijzen uit Voorburg; het bestuur van den Leid- schen Gymnasiastenbond „U.S.A." en vele andere belangstellenden, vrienden en oud-leerlingen. Een zeer groot aantal kransen dekte de baar. Nadat de kist met het stoffelijk over schot aan den schoot der aarde was toe vertrouwd, werd het eerst het woord ge voerd door een neef, tevens oud-vriend van den overledene, den heer Phs. van Ommeren. Deze herinnerde er aan, hoe de ontslapene en hij als kinderen samen waren opgegroeid, totdat ieder zijns weegs ging. Beversen was vervuld van liefde voor de kunst en de wetenschap, steeds vol illusies, spr. in een heel andere om geving, maar bij alle verschil bleef Bever sen dezelfde hartelijkheid in den omgang bewaren en werden de vriendschapsban den in den loop der jaren versterkt tot een wederzijdsche toegenegenheid van een hoogere orde, welke alleen mogelijk is wanneer men elkaar van kindsafaan heeft leeren begrijpen en waardeeren. Spr. dankte op deze plaats den over ledene voor de groote mate van harte lijkheid en vriendschap, welke hij steeds van hem heeft mogen ondervinden. Een schoonzoon, de heer M. de Wildt, dankte den dierbaren doode voor de trouwe, vaderlijke liefde, welke hij de gezinnen van zijn kinderen heeft gegeven. Prof. Enk uit Groningen zeide, aan dr. Beversen een schat van prettige herinne ringen te bewaren. Hij was een bijzonder, een fijn mensch. die rondom zich een sfeer van hartelijkheid en vriendschap wist te scheppen en die bij voor- en te genspoed met de hem omringenden mee leefde. Hij was een voortreffelijk docent in de klassieke talen, juist door de wijze, waarop hij zijn onderwijs gaf en daarin het kunstelement naar voren bracht. Door zijn groote kennis van de letterkunde, klassiek zoowel als modern, vermocht hij zijn leerlingen méér bij te brengen dan hetgeen het leerplan voorschrijft. Toen spr. na zijn leeraarschap aan het Leid sche Gymnasium elders tot rector werd benoemd, heeft hij ernaar gestreefd, de verhouding tusschen rector en het lee- rarencorps net zoo ideaal te maken als hier ter stede. Door zijn geweldige belezenheid, zijn persoonlijke omgang met schrijvers en kunstenaars, vermocht hij door te dringen tot in de kern van het oeuvre en dien geest op zijn leerlingen over te brengen. Spr. zal zich den overledene steeds blij ven voorstellen als een edel en goed mensch en een enthousiast verwekker van liefde voor de kunst; een eigenschap, die onder het klimmen der jaren niet in het minst leed Hij ruste in vrede. Prof. dr. F. Muller Jzn., sprekende na mens het Curatorium van het Gymna sium, zeide zich ook persoonlijk meerma len aan de geestesgaven van den over ledene te hebben verkwikt. Beversen was eigenlijk iemand, die in het Hollandsehe landschap niet thuis hoorde, maar daarin eerder bevreemdde. Hij was spontaner, vlugger van geest, sneller van concentratie dan wij; iemand, die zijn uitnemende gaven van hoofd en hart op een voortreffelijke manier tot uiting wist te brengen en een classicus van groote beteekenis. Een toon van hartelijke gepegenheid doortrilt sprekers getuigenis van grooten eerbied jegens den ontslapene. Spr. eindigde met de verzekering, dat het Curatorium dankbaar gedenkt, wat dr. Beversen voor het Leidsche Gymna sium is geweest. De tegenwoordige rector, dr. D. E. Bosselaar zeide. dat dr. Beversen gedu rende 17 jaar de bezielende kracht en de ziel van het Leidsche Gymnasium is ge weest. Ook deze spreker heeft bij zijn intrede in het leerarencorps de vaderlijke gene genheid van den thans ontslapene onder vonden. Hij heeft, aldus spr., alles gedaan om van ons goede docenten te maken en ons de mogelijkheid geopend onze volle persoonlijkheid te ontplooien. Maar eerst na zijn aftreden heeft spr. gemerkt, welk voortreffelijk werk dr. Beversen onder moeilijke omstandigheden heeft ge wrocht. Het vele goede, wat het Gymna sium heeft; de prettige sfeer onder de leeraren, het is alles zijn werk. Ook na mens het „Genootschan van Leeraren", waarvan dr. B. bestuurslid en later eere lid was, dankte spr. hem voor alles, wat hii voor het leerarencorps heeft gedaan. Wij behouden aan hem. aldus eindigde spr., de herinnering aan een goed. nobel mensch, die veel hartelijkheid gaf en met weinig waardeering tevreden was. De heer D. J. Hansen, bestuurslid van de Vereeniging „ODenbare Leeszaal en Bibliotheek" te Voorburg, wees erop, dat deze instelling in dr. Beversen iemand verliest, die èn om zijn persoon èn om zijn belangrijke prestaties in hooge mate wordt betreurd. De vereeniging voelt het als een plicht harer dankbaarheid om hier te getuigen, dat een hoogstaand mensch en een letter kundige van den eersten rang is heen gegaan. Als laatste spreker voerde het woord dr. C. J. Vinkesteijn, oud-inspecteur van de Gymnasia, die het een voorrecht achtte dr Beversen vanaf zijn studententijd te hebben gekend. Spr. noemde hem een der beste rectoren, welke Nederland in den laatsten tijd heeft gehad: iemand, die zijn jongen leeraren den weg naar het hoofd en het hart van de leerlingen wist te wijzen. Bovendien was hij een voortreffelijk docent, wiens leerboeken een zeer gewaar deerd hulpmiddel bij het onderwijs vormden. Namens alle gymnasia in Nederland, dankte sor. hem hartelijk voor alles, wat hij voor het voorbereidend Hooger Onder wijs heeft gedaan en voor de persoonlijk ondervonden trouwe vriendschap. Nadat de zoon van den overledene, de heer N. J. Beversen Jr. had bedankt voor de laatste eer en de belangstelling zijn vader bewezen, verliet de schare diep onder den indruk den doodenakker. COLLECTE VOOR „HET HOOGELAND". Zaterdag a.s. zal hier ter stede worden gecollecteerd voor de Vereeniging „Het Hoogeland" die zeer nuttig werk verricht. In haar drie kolonies worden personen opgenomen van alle gezindten uit alle provincies waar getracht wordt de opge- nomenen weer terug te brengen in de maatschappij. Op ruimen steun wordt gerekend temeer daar de Vereeniging dit jaar haar veertig jarig jubilum viert en er door 't geheeie land pogingen worden aangewend om een kapitaal bijeen te brengen voor 't bouwen van 'n nieuw verpleeg-gebouw voor ouden van dagen, geestelijk en lichamelijk onvol waardiger., voor de vele blijvers, die niet meer in de maatschappij teruggeplaatst kunnen worden. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake werkloozen-onderstcuning. Aan den Rad is volgend adres gezonden Ondergeteekenden, resp. voorzitter en secretaris der O. S. P. afd. Leiden, domi cilie kiezende ten huize van den secretaris Anjelierstraat 3, doen U namens de afd. die zij vertegenwoordigen het verzoek om: le. a. Aan alle werkloozen die langer dan drie maanden werkloos zijn een extra uitkeering in eens te verstrekken van 1 maand uitkeering of minimum f. 50. voor het aanschaffen van kleeding, dek king en schoeisel. b. Deze extra-uitkeering ineens ook te doen aan alle werkloozen die geen uitkee ring ontvangen, zooals jeugdige werkloo zen met als minimum f. 25. 2e. De brandstoffen-verstrekking die 't vorige jaar later plaats had nu al te doen beginnen op 15 Oct. 1932 en te eindigen pas 1 Mei 1933. Ter toelichting deelen zij mede, dat liet den werkloozen ongeacht of zij hoofden van gezinnen, kostwinners of vrijgezellen zijn, niet mogelijk geweest is van hun kleine steunuitkeering de noodzakelijke vernieuwing van dekking, kleeding en schoeisel te koopen. Voor de meeste werk loozen, vooral voor hen, die gezinnen ver tegenwoordigen is het zelf uitgesloten ge weest de noodzakelijke reparatie te beta len, waardoor de slijtage zich doorgezet heeft in een positief verval van kleeding en schoeisel. Wat de brandstoffen-ver strekking betreft, zij erop gewezen dat het nu al noodig is de kachel te branden om de kleeren te drogen, wanneer de kinde ren nat en verkleumd thuis komen, daar de werkloozen niet den rijkdom kennen van een tweede stel kleeren en schoeisel. Het gevaar bestaat, dat juist in die gezin nen nu met het nate jaargetij ziekte en daardoor eventueele epidemle's zullen uitbreken. Reden waarom adressanten U dringend verzoeken deze vorstellen aan te nemen daar zij zijn geboren uit den nood der werkloozen. Zij hebben de eer te zijn met hoogachting w.g. JAC. BAART. Voorzitter, w.g. C. H. HEEMSKERK, Secretaris INSTITUUT V. ARB. ONTWIKKELING AFDEELING LEIDEN. WinterprogTamma 19321933. De Leidsche afdeeling van het Inst. v. Arb. Ontwikkeling zond ons het pro gramma toe voor den komenden winter. Uit genoemd programma blijkt, dat het „seizoen" geopend wordt op a.s. Zondag 9 October met een filmochtend in het Luxor-theater. Vertoond zal worden een UFA.-cultuur- film, n.l. „Het mysterie der schepping". Het ligt in de bedoeling, om de veertien dagen voor de leden en donateurs een der gelijk programma uit te voeren. Voor nadere bizonderheden zie men de advertentie in dit blad bekend gemaakt. De Maandagavond-lezingen vangen aan op 24 October met een lezing van den heer Jan van Zutphen uit Hilversum over de T.B.C.-bestrijding. Wij vertrouwen, dat er voor de lezing van dezen populairen pionier op het ge bied der tuberculose-bestrijding veel be langstelling zal bestaan. Lichtbeelden zul len het gesprokene verduidelijken. Het programma vermeldt verder lezin gen op het gebied van de hygiène, de ont wapening, de erfelijkheid enz. Waar Rusland met zijn befaamd Vijf jarenplan zoozeer in het teeken van de belangstelling staat, baart het geen ver wondering ,dat ook aan deze materie een avond gewijd is. Voorts zij nog aangestipt een lezing over „Onze woning' door alle tijden heen". Ook aan het z.g. Natuurvriendenwerk wordt een tweetal avonden besteed. Deze beide avonden worden verzorgd door de Natuurvriendengroep van het I. v. A. O. en zullen ditmaal handelen over „Sauer- land" en eenige nader aan te kondigen onderwerpen Blijkens het programma wordt ook door cursussen voorzien in de behoefte aan geestelijk voedsel. Wij wenschen het be stuur veel succes toe bij zijn lofwaardig streven. CENTR. NED. AMBTENAARSEOND. Dc looncn van het verplegend personeel aan het Academisch Ziekenhuis. Naar wij vernemen heeft het Hoofd bestuur van den Centr. Ned. Ambtenaars- bond te den Haag een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen verzonden, waarin onder de aandacht van dezen Minister wordt ge bracht. dat aan gediplomeerde verplegen- den, werkzaam aan het Academisch Zie kenhuis een herbenoeming is aangeboden op een salaris, dat bijna f. 600 per jaar lager is, dan het bedrag der tegenwoor dige belooning. Adressant verwijst in dit verband naar het bepaalde in art. 2 van het Koninklijk besluit van 3 Mei 1930. volgens hetwelk hier klaarblijkelijk gehandeld wordt, doch dat alleen van toepassing is voor de be zoldiging van leerling-verplegenden. Naar het inzicht van genoemd Hoofdbestuur worden de salarissen van gediplomeerd- verplegenden geregeld in het Bezoldigings besluit. In het adres wordt op den Minister van O. K. en W. een beroep gedaan om de belooning van genoemde verpleegsters te doen Dlaats hebben volgens de regelen, neergelegd in het Bezoldigingsbesluit. 1 KEURINGSDIENST VAN WAREN. Jaarverslag over 1931. Aan het bij „De Leidsche Courant" in druk verschenen verslag over 1931 van de verrichtingen en bevindingen van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden is het volgende ontleend: Het gebied van den dienst omvatte 36 gemeenten, waarvan het aantal inwoners op 31 December 1930 bedroeg 232.606. Er werden in totaal 11033 monsters In het laboratorium onderzocht. Al naar den aard en den soort der ge constateerde afwijkingen werden monde linge waarschuwingen gegeven door con- troleerende ambtenaren of schriftelijke door den directeur van den dienst, of wel er wordt daar dan bespreking gehouden met den betrokken persoon, terwijl daar mede al dan niet afkeuring van de be treffende waren gepaard gaat. Eindelijk kon in ernstige gevallen, of nadat her haalde waarschuwingen niet doeltreffend bleken, tot het opmaken van proces verbaal worden overgegaan. Het aantal gegeven waarschuwingen bedroeg dit jaar 1986, terwijl 2280 grootere of kleinere partijen waren werden afge keurd. Het aantal processen-verbaal bedroeg 53 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Hotel-Pension „Noordzee", Noord Boule vard 8. Noordwijk a. Zee. Vestiging filiaal: Noordwijk a. Zee, Noord Boulevard 17, (Hotel-Café-Rest. „Seinpost"). Nieuwe Ad junct-directeur: P. van Beelen, Noordwijk a. Zee. Nieuwe commissaris: A. van Beelen, Noordwijk a. Zee. Naar wij vernemen is de toestand van jhr. mr. dr. N. C .de Gijselaar, die in het Diaconessenhuis alhier een operatie heeft ondergaan, flink vooruitgaande. Onze stadgenoot, de heer J. Jurjaanz. onderwijzer aan de Centrale School voor het 7de en 8ste leerjaar (hoofd de heer Bloemink) is benoemd tot hoofd eener school te Sint-Philipsland. Onze stadgenoot, de heer H. Mulder is geslaagd voor het gewoon diploma van den Ned. R.K. Politiebond. Eerste-luitenant H. A. Luitwieler, van het 6e regiment veldartillerie alhier, wordt 31 dezer gedetacheerd bij het He bataljon van het regiment genietroepen te Utrecht tot het volgen van een cursus in den ver bindingsdienst. Naar wij vernemen is mr. P. E. Briët thans weer zoover van zijn ziekte her steld, dat hij zijn werkzaamheden heeft kunnen hervatten. Het genootschap voor de geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde zal op 15 en 16 dezer zijn najaarsvergadering houden in de raadszaal te Gorcum. Het programma vermeldt o.a. lezingen van prof. dr. J. A. J. Barge alhier over het geneeskundig onderwijs aan de Leidsche Universiteit in de 18de eeuw en van dr. A. Scheerbeek over het werk van Antoni van Leeuwenhoek. Het bestuur der R.K.S.V. „Sanctus Augustinus" heeft zich voor het jaar 1932 1933 als volgt samengesteld: J. F. M. Molkenboer, praeses; mej. M. E. G. Bu"s, ab-actis Ia; S. Th. M. Hooy, quaestor: E. Janssen, ab-actis H; H. ,T. Klementkow, assesor. Wij herinneren er aan. dat dp eerste lezing van de serie „Wereldbeeld en weten schap omtrent 1700" door prof. dr. J. Hui- zinga over „Cultuurhistorische inleiding" a.s. Dinsdagavona m het Botanisch Labo ratorium wordt gehouden. De St.crt. No. 193 bevat de statuten betreffende de N.V. „De Leidsche Cou rant" Dagblad voor Leiden en Omstreken. De politie te Lisse heeft aldaar den 18-jarigen F. O. uit Beverwijk aangehou den, die ervan wordt verdacht hier ter stede verschillende rijwieldiefstallen te hebben gepleegd. GEBOREN: Marianne Therese, dr. van M. J. Heems kerk en M. C. A. Braun Petrus Maria, zn. van P. J. M. Fleur en J. C C. de Groot Elisabeth Maria Anna, dr. van W. de Wiidt en A. J. Mai. GEHUWD: W. F. Verkuijlen, wedn. en E. I. M. Stïk- kelman, jd. G. Kluivers, jm. en J. M. van Rossen, jd. J. Kromwijk, jm. en M. Neuteboom, jd. F. J. F. M. Proot, jm. en E. M. König. jd. K. Visser, Jm. en I. D. Hes, jd. P. D. Voois, jm. en M. Holle- brandse, jd. P. van der Zwet, jm. en E. van 't Zand, jd J. H. J. van der Stok, jm. en J. Th. M. Croon, jd. BINNENLAND, Eén jaar wekelijksche luchtdienst Am sterdamBatavia (3de Blad). Op een bewaakten overweg te Houten (Utrecht) is een wagen door een trein ge grepen: twee kinderen zijn ernstig gewond (Gemengd, 3de Blad). Het Nc 'andsch voetbalelftal samen gesteld; de raiddenlinie gewijzigd (Sport, 2de Blad). BUITENLAND. De Londensche conferentie is als mislukt te beschouwen (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Nog eens een dringende waarschuwing van Colijn te Genève (Buitenland, le Blad). Het Pan-Europa-congres te Bazel ge sloten (Buitenland, 1ste Blad). De Britsch-Iersche onderhandelingen (Buitenland, 1ste Blad). PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Vrijdagnam. 7 uur, ds. M. Heikoop van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Achlum, J. v. d. Heide, te Hindeloopen. Aangenomen: Naar Polsbroek en Vlist, T. v. d. Hee te Veenendaal. Bedankt: Voor Jaarsveld, Hoornaar, Gou derak, Ter Aa en Benthuizen, T. v. d. Hee, cand. te Veenendaal: voor De Lier, P. v. d. Kraan te Hoogvliet; voor Hierden, Langer- en Korter Aar en Arnemuiden, B. van Ginkel, te Nieuwpoort; voor Lage Vuur- sche en Poortvliet, J. G. Woelderink te Vreeswijk. CHR GEREF KERK. Tweetal: Te Aalten. J. Hovius te N.- Pekela en A Zwiep te Zeist: te Maassluis, A. M. Berkhof f te Sneek; J. P. Meijering te Zwijndrecht. ALG. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Viertal: Te Bolsward. M. A. Hylkema te Drachten; M. J. Kosters Gzn. te Giet hoorn; F. H. Pasma te Grouw; J. L. de Wa genmaker te lip en Landsmeer. OVERLEDEN: M. Goxdecka, vr., 24 j. HULDIGING PROF. OVINK. Naar aanleiding van zijn aftreden als heosleeraar weeens het bereiken van den 70-jarieen leeftijd is Drof. dr. B. J. H. Ovink in het Klein-Auditorium der Rijksuniversi teit te Utrecht gehuldigd Dr J. L. Snethlaee heeft namens leer lingen en oud-leerlingen een toesnraak g°bouden en aan nrof. Ovink diens ge schilderd portret aangeboden. BOVENTALLIGE LEERKRACHTEN. GEHANDHAAFD. Naar we uit goede bron vernemen is ae Regeering niet voornemens de door de oommissie-Weiter voorgestelde bepaling, dat de gemeenten geen boventallige leer krachten zullen mogen handhaven over te nemen. „Hbld HERSTELLINGSOORD VOOR ONDERWIJZERS. Gistermiddag is ten overstaan van ver schillende belangstellenden, t.w. leden van bet hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, van het Ned. Ond. Genoot schap, van de commissie van beheer, van oud-patiënten, van den bur^rmoester van Ede, den heer mr. dr. C. V. Ph. baron Creutz, notaris R. Dinger uit Lunteren. den architect, den heer J, Grijpma uit Ooster beek, de eerste steen geleed van het nieuwe herstellingsoord voor onderwiizers te Lun teren, dat op dezelfde plaats zal verrllzen als dat, hetwelk door brand ls verwoest.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1