73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 26 September 1932 Derde Blad No. 22245 BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. ililliiill illfillWlillllllllilllPIllHllillHIllllIIHliilllll: Bnrgerlij k® Stand v. Leiden. KUNST EN LETTEREN. GEMENGD NIEUWS. GEVEILDE PEROEFJ ^H. BEGROOTING DER POSTERIJEN DE BATEN f.7 MILLIOEN MINDER DAN HET VORIGE JAAR. Bezuiniging; over de heele linie. Aan de begrooting der Posterijen is het volgende ontleend: Toen bij het opstellen der rijf er s van de vermoedelijke baten der post-, tele graaf en telefoondiensten v^oi 1933 Dleek, dat deze ruim f.7 millioen lager moeten worden gesteld, dan die in de begrooting voor 1932 geraamd, heeft de bedrijfslei ding met goedkeuring van den minister een reeks bezuinigingsmaatregelen opge steld, waardoor de ontwerp-begrooting met een in vergelijking tot vorige jaren sterk verminderde winst van f. 2.000.000 sluit '(de begrooting voor 1932 sloot met een winst van f. 4.048.200). De baten voor de gezamenlijke dienst- onderdeelen worden voor 1933 geraamd op f. 88.293.880. Voor 1932 waren zij geraamd op f. 94.675.400. Zoodat voor 1933 f. 6.381.530 minder is geraamd. Mochten de verdere uitkomsten van 1932 de overtuiging geven, dat de thans geraamde baten voor 1933 te hoog zijn gesteld, dan zullen maatregelen tot een verdere vermindering der lasten niet ach terwege kunnen blijven. Voor den postchèque- en girodienst kan een gunstiger perspectief geopend wor den. Het aantal rekeninghouders blijft stijgen, waardoor naast een hoogere ra ming van inkosten ook een hoogere ra ming van lasten noodig wordt. Toch kan voor dit dienstonderdeel een grooter voor- deelig saldo dan voor 1932 .geraamd worden. Voor de raming van de frankeer-op- brengsten over de eerste maanden van 1932, welke een teruggang toonden ten opzichte van 1931. Op grond hiervan werd de raming 1933 f. 3.849.000 lager gesteld dan die voor 1932. In verband hiermede zal van verdere verlaging van de posttarieven voorshands geen sprake kunnen zijn. Het streven is er op gericht de exploi tatiekosten te beperken o.m. door zooveel mogelijk de bestaande kantoren tot post- inrichtingen van lagere orde terug te brengen. Een vergelijking van het aantal hoofd kantoren. enz. aan het einde van 1925, alsmede op 1 Juni 1932, volgt hieronder: 1925 1 Juni 1932 Hoofdkantoren 325 290 Bijkantoren 125 116 Hulpkantoren 1040 869 Stations 762 1230 Postagentschappen 141 Het aantal huis aan huis uitgereikte ongeadresseerde stukken neemt zeer toe; over het eerste kwartaal 1932 werden 18.966.146 exemplaren uitgereikt tegen 10.594.222 in het overeenkomstige tijdvak van 1931. Gestreefd wordt, waar mogelijk, naar verbetering van de postverbindingen in aansluiting op de nachttreinen. De kosten voor het postvervoer per spoor kunnen lager worden geraamd om dat de prijs per askilometer in 1931 een vermindering heeft ondergaan en voorts omdat het postvervoer onder den drang der omstandigheden in belangrijke mate is vereenvoudigd. De opbrengst van het binncnlandsch verkeer der draadtelegrafie loopt achter uit en beliep over 1930 rond f. 1.326.000, over 1931 f. 1.187.000; de raming voor 1932 bedraagt nog f. 1.150.000, maar voor 1933 is geen hoogere raming dan f. 850.000 ge wettigd. Opbrengst buitenlandsch verkeer gaf over 1930 en 1931 resp. rond f. 2.927.000 en f. 2.617.000; voor 1932 (raming) f. 2.250.000. Thans kan slechts f. 1.900.000 worden uitgetrokken. Wat radio-telegrafie betreft, diene het volgende Tengevolge van den voortdurenden ach teruitgang in de scheepvaart wordt het bedrag der opbrengst van het kust- en scheepsverkeer voor 1933 f. 33.000 lager geraamd. De opbrengst der gewisselde telegram men op de verbinding met Ned.-Indië loopt terug: de opbrengst over 1931 be droeg rond f. 1.230.000, de inkomsten over 1932 zullen niet hooger zijn den f. 1.000.000 Voor 1933 wordt 'n bedrag van f. 975.000 geraamd. De opbrengst van den beeldtelegraaf dienst met Ned.-Indië wordt voor 1933 ge raamd op f. 20.000. Ook de opbrengst van de radiotelegrafi- sche verbindingen met Suriname en Cura cao vertoonen een geldelijke verminde ring: voor 1932 werd geraamd f. 30.000 voor het verkeer met Suriname en f. 55.000 voor dat met Curacao; voor 1933 respect, f 25.000 en f 30.000. Het radiotelegrafisch verkeer met Noord-Amerika (New-York) vertoont een vrij bevredigend beeld; de voor 1932 ge raamde opbrengst (f. 100.000) zal dan ook vermoedelijk wel worden bereikt. Voor 1933 wordt f. 10.000 meer geraamd. Opbrengst verkeer met Z.-Amerika (Buenos-Aires) wordt, evenals voor 1932 geraamd op f. 65.000. De opbrengst van het Europeesch ver keer zal, voor zooveel deze ten bate van de radiotelegrafie wordt geboekt, in 1932 aanmerkelijk beneden de raming f. 310.000) blijven; een opbrengst van f. 150.000 wordt nu voor 1933 geraamd. De opbrengst van de uitgeseinde com- muniquées kan op grond van de thans geldende overeenkomsten in zake uitsein- diensten ten behoeve van Aneta en van het „Handelsblad van Soerabaja" over 1933 worden geraamd op f. 25.000. De draad-telefonie in het. interlocaal verkeer geeft in de uitkomsten sterk den ongunstigen invloed van de tijdsomstan digheden weer. De omvang van dit ver keer over de eerste vijf maanden des jaars liep in 1932, vergeleken met 1931 en gerekend per werkdag, terug met rond 1,7%. Het internationale verkeer onder vindt het sterkst de remmende werking van de maatschappelijke crisis, voorna melijk wat de betrekkingen met Duitsch- land betreft; bij vergelijking over het zelfde tijdvak, valt een teruggang te con- stateeren van 6,7%. Als opbrengst van het interlocaal en internationaal verkeer moet daarom een bedrag van f. 15.100.000 ge raamd worden tegenover een raming voor 1932 van f. 16.486.000. Het gebruik, dat in het locale verkeer van de aansluitingen werd gemaakt, nam in 1932 niet onbevredigend toe. Een hoo gere raming dan f. 8.100.000 (voor 1932 f. 8.350.000) wegens abonnementen en ge sprekken komt echter niet gewettigd voor. De ongunst der tijden deed zich onver minderd gelden op de opbrengst van het radiotelefonieverkeer met Ned.-Indië. De opbrengst voor 1933 is gesteld op f. 70.000 tegen een raming van f. 100.000 v. 1932. Een bedrag van f. 150.000 is uitgetrok ken voor dekking van het geraamd ver lies, dat de girodienst mogelijk in 1933 zal lijden op zijn vordering op de ban kiersfirma Scheurleer en Zoonen te 's Gravenhage, die surséance van betaling heeft aangevraagd. De vordering is ont staan, doordat van de bemiddeling dezer firma gebruik werd gemaakt bij de ver rekeningen met buitenlandsche postadmi- nistratiën wegens internationaal girover- keer, waarbij de uitvoering van enkele reeds betaalde orders is achterwege ge bleven. Het ligt in het voornemen om voorlich ting en steun te geven ten behoeve van een vakopleiding van jeugdig personeel. o DEMONSTRATIE YAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Meer dan 20.000 betoogers te Amsterdam. Het Comité ter behartiging van de alge- meene belangen van Overheidspersoneel (A.C.O.P.heeft gisteren te Amsterdam een meeting, gevolgd door een demonstra tie, gehouden tegen de plannen van de Welter-commissie. Uit alle deelen van het land waren met acht extra-treinen, autobussen en andere vervoermiddelen de betoogers naar Am sterdam gekomen. In verschillende optochten trokken allen omstreeks 12 uur naar het IJsclubterrein. Dit terrein vulde zich tusschen 12 en 2 uur met een zeer groot aantal betoogers. Voor hen was voor de noodige verver- schingen gezorgd. Verschillende muziek korpsen. die elkaar in de muziektent af wisselden, zorgden voor een opgewekte stemming. De stemming werd om twee uur ge opend door den heer W. Luberti. Daarna spraken de heeren H. J. van Braambeek voor de S.D.A.P.. W. Noord- hoff voor het N.V.V., F. van Meurs en S. N. Posthumus voor het A.C.O.P. Zij gewaagden van de beroering onder het Overheidspersoneel, die deze duizen den naar Amsterdam heeft gedreven. Dit personeel wordt toch door de Regeering bedreigd met de uitvoering van de voor stellen in het Welterrapport. waardoor het de lasten worden opgelegd van dezen slechten tijd. Uit deze meeting moet blij ken, dat men niet met zich laat sollen en dat de Regeering niet kan doorgaan op den ingeslagen weg. Na deze toespraken, uie slechts kort duurden, werd begonnen met het opstel len van den stoet. Het was ongeveer drie uur toen de qp- marsch der duizenden begon. Aan het hoofd schreed het A.C.O.P.-bestuur, ge volgd door de hoofdbesturen der aange sloten Bonden en de vertegenwoordigers van S.D.A.P. en N.V.V. Hierna kwamen de verschillende afdeelingen, die een groot aantal vaandels en doeken met opschrif ten met zich voerden. Er waren afdeelingsvaandels bij van plaatsen uit Groningen. Friesland, zoowel als uit Zeeland en Limburg. Op de meegevoerde doeken lazen wij o.a. „Geen afbraak maar opbouw, dus weg met Weiter", „Wie Weiter weg wil werken, moet onze macht versterken," „Wat met veel strijd veroverd werd, mag niet weg- gcwelterd worden". Het duurde langer dan een uur voor de laatste groep het IJsclubterrein verliet. Getrokken werd naar het Beursplein door de Hobbemastraat, Jan Luykenstraat, langs Stadhouderskade, Overtoom en ver der door de Constantijn Huygensstraat, Bilderdijksrtaat, De Clerqstraat, Rozen gracht, Raadhuisstraat, Paleisstraat, naar den Dam en3eursplein. Op het Beursplein, werd de stoet, die langs den geheelen weg zeer veel belang stelling trok, ontbonden. o DE KOLEN-INYOER IN FRANKRIJK. Met 100.000 ton vergroot. Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat de Fransche regeering besloot den in voer van huisbrand-kolen, afkomstig van verschillende uitvoerende landen, met 100.000 ton te verhoogen. Deze maatregel gaat met 1 October in. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. In de Harmonie te Alkmaar werd de 57ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden der ver. voor facultatieve lijk verbranding. 26 afdeelingen waren ver tegenwoordigd. Voorzitter was prof. van Itallie, uit Lei den. Het ledental was met 11,7% gestegen en bedroeg op 1 Januari 1932 9990; het aan tal crematies bedroeg 555. De penningmeester, mr. J. D. Verbroeck, deelde mede, dat in het bedrijf der ver- eeniging een bedrag van f. 15.000 op de giro, waartegen bezwaar was gemaakt, niet groot is; het was niet rentegevend belegd, omdat reeds f. 30.000 op effecten moest worden afgeschreven. De rekening en verantwoording werden als volgt vastgesteld: beheer der alge meene kas, ontvangsten en uitgaven f. 13.643; exploitatierekening crematorium 1931, ontvangsten en uitgaven f. 78.018.-. Fonds voor lijk-ovens 1930 f 133.453.-. Fonds voor lijkverbranding f. 6351.-. Ver- lies- en winstrekening 1931, debet en cre dit f 41.406, winstsaldo f. 1357;-. De balans per 31 December 1931 wijst aan een bedrag van f. 483.652.-. De ge wone begrooting voor 1933, aanwijzende een ontvangst en uitgave van f. 10.500.- werd na een uitvoerige bespreking vast gesteld. Aangenomen werd het voorstel, om het batig saldo der verlies- en winstrekening groot f 1357.- te storten in het fonds voor lijk-ovens. Na uitvoerige bespreking werd aan het NED. HERV. KERK. Beroepen: te Lettelbert, B. Bruins, te Hemelum. Bedankt: voor den Bommel, N. Warmoltz Jr., te Garderen; voor Hummelo (toez.) H. J. Dorst, te Kolderveen. DE ONDERWIJZERS-EXAMENS. Grove taal- en stijlfouten der candidaten. Aan de examens voor onderwijzer heb ben, blijkens het verslag in bijvoegsel No. 19 Ned. Staatscrt. van 23 en 24 September, deelgenomen 974 candidaten, w:o: 386 vr., zijn geslaagd 497 candidaten, w.o. 211 vr.. zoodat bijna de helft van het aantal candidaten werd afgewezen, in 1931 slaag den 60 in 1930 55 in 1929 54 waar uit blijkt, dat het percentage geslaagden iets terugloopt. Van de klachten der commissies nemen we die over Nederlandsche taal over, om dat het ons voorkomt, dat het eerste, wat men van den onderwijzer mag verlangen is, dat hij zijn moedertaal behoorlijk kent en voldoende deskundig is, om die te on derwijzen. De commissie te Eindhoven schrijft: „Het schriftelijk werk gaf over het al gemeen weinig reden tot tevredenheid. Een derde deel der candidaten behaalde voor het opstel een lager cijfer dan 6, ter wijl niet de helft der candidaten voor Nederl. taal II een voldoend cijfer be haalde. Bij het mondelinge examen bleek, dat verschillende candidaten zelfs in een eenvoudig zinnetje de zinsdeelen niet konden benoemen". 's-Gravenhage: „In verschillende stuk ken werk kwamen ergerlijke taalfouten voor". Amsterdam: „Voor Nederl. taal II kre gen vele candidaten een nauwelijks vol doend, niet weinigen een onvoldoend cij fer. In beide opgaven kwamen nog meer malen grove taalfouten voor". Groningen: „Grove taal- en stijlfouten ontsierden het werk van verscheidene candidaten". Ook bij andere vakken klagen de com missies over stijl en „ergerlijke" taalfou ten, bv. die te Zutphen bij opvoedkunde, hoewel het, zegt ze, niet zoo erg was als vorige jaren. De commissie te Amsterdam zegt over paedagogiek: „Netheid, taal en stijl van het schriftelijk werk waren al te dikwijls beneden peil". De zeer bescheiden contributie van f. 1.kan en mag voor niemand een bezwaar zijn om lid van Vreemdelingenverkeer te worden. TOf ONDERTROUWD: A. Oudshoorn, jm. 46 jaar en J. A. Eek hof, jd. 25 jaar J. Kromwijk, jm. 27 jaar en M. Neuteboom, jd. 24 jaar. P. v. d. Zwet, jm. 25 jaar en E. v. 't Zand, jd. 25 jaar. o OVERLEDEN: W. de Groot, zoon, 6 jaar J. A. Dui venvoorde, zoon, 11 mnd. C. Th. M. van de Coohvijk, ongeh. vrouw. 37 jaar A. R. Verleun, dochter, 3 mnd. C. Kel derman, man, 70 jaar. MUZIEK-AUTEURSRECHT. In de buitengewone algemeene vergade ring van de Vereeniging: Het Bureauvoor Muziek-auteursrecht (Buma) te Amster dam is met algemeene stemmen tot di recteur der instelling benoemd de heer mr. C. A. Wiessing. De nieuwe functionaris zal zijn ambt op 1 October aanstaande aanvaarden. hoofdbestuur een crediet toegestaan om in 1933 in Amsterdam een internationale bijeenkomst te houden, welke bijeenkomst zal samenvallen met de volgende alge meene vergadering, waarvoor ditmaal de plaats door het hoofdbestuur zal worden aangewezen. Na 'n toelichting van de tuinarchitecte mej. Nurdenburg, werd het voorstel, om op het terrein van liet crematorium een urn-hof aan te leggen, met algemeene stemmen aangenomen. De kosten hier voor zullen f. 700 bedragen. Het voorstel van de afd. Den Haag om eenmaal per jaar een dag te bestemmen voor bijzonder bezoek van nabestaanden van hen, wier asch in de colombaria rust en op dezen dag een bepaald wijdingsuur in de kapel te doen plaats vinden werd na langdurige discussie ingetrokken. o NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Dit Verbond hield te Amersfoort zijn jaarlij ksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer W. Inden, hield een openingsrede. In het jaarverslag lazen wij, dat gedu rende het geheele jaar wederom een re gelmatige, belangrijke stijging van het ledental kon worden geconstateerd. Het bedroeg op 1 Sept. 1931: 2300 en was op 1 Sept. 1932 pl.m. 4000. o DE POSTVLUCHTEN. Gistermiddag om 14.17 uur ls het vlieg tuig de „Havik" op Schiphol geland. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich de heeren: Scholten, eerste bestuur der; van Veenendaal, tweede bestuurder; Dunk, mecanicien en Pestman, marconist. EEN BAGGERMOLEN OMGESLAGEN. Twee Nederlanders in de golf van Biscaye verdronken. Vrijdagavond is een baggermolen, die bij de Mij. Bieschbosch te Dordrecht is ge bouwd en die door de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst naar Guadeloupe werd getranspor teerd, in de Golf van Biscaye gekapseisd. Daarbij zijn twee runners, die zich aan boord van den baggermolen bevonden, de 31-jarige C. Ras en de 21-jarige E. Sper ling, beiden uit Maassluis, om het leven gekomen. De runner Ras is opgevischt, zijn lijk bevindt zich aan boord van de „Ebro". Het transport is 15 September uit Maassluis vertrokken. Zaterdag heeft men op het kantoor van L. Smit en Co.'s Inter nationale van den kapitein van de „Ebro" bericht gekregen van het gebeurde. Beide slachtoffers waren gehuwd. ERNSTIG MOTORONGEVAL IN ROTTERDAM. Een jongeman gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag, vonden voorbijgangers op de Grevenweg nabij de IJsselmonderlaan te Rotterdam een motorfiets op den weg liggen. Ze waar schuwden de politie, die dadelijk een on derzoek instelde. Na eenigen tijd haalde men uit de naast den weg gelegen sloot het lijk op van een jongenman, die later bleek te zijn de 21-jarige A. B. v. d. L. uit Capelle aan den IJsel. Vermoedelijk is de man met zijn motorfiets in vrij groote snelheid tegen een paaltje gereden, waar door hfj het beheer over het stuur is kwijt geraakt. o VAN EEN MOTOR GESLINGERD. Bestuurder van motorfiets gedood. Gistermiddag ongeveer 5 uur is de heer J. van B. uit Dongen met een motor in de Boschstraat te Breda in botsing gekomen met een auto van den stadsdienst. De heer Van B. werd van den motor geslingerd en met zware wonden opgenomen. Na overge bracht te zijn naar het St. Ignatiuszieken- huis is de ongelukkige aldaar overleden. Zijn broer die op den duo zat bekwam an- kele verwondingen en kon na te zijn ver bonden naar huis terugkeeren. KIND ONDER EEN KAR. Zaterdagmiddag is de achtjarige jongen A. Barnhorn in de Cauwaelstraat te Rot terdam van het lemoen van een groen- tenwagen, waarop hij zat, gevallen, zoodat de wielen van den wagen over de borstkas en den hals van het kind gingen. Het kind is naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. BRAND. Gisteravond omstreeks 10 uur is te Rot terdam brand uitgebroken, in een molen, staande aan de Lange Kade langs de Kra- lingsche plas. Het vuur greep zeer snel om zich heen zoodat het slechts korten tijd duurde voordat de molen in lichter laaie stond. De brandweer heeft het vuur met eenige motorspuiten aangetast. De bran dende molen vormde een fantastisch schouwspel, dat honderden kijkers lokte. Hoewel er massa's water in het vuur ge worpen werden, kon» de brandweer den mo len die geheel van hout is opgetrokken, niet behouden. Om halfelf stortte het ge vaarte ineen en kwam gedeeltelijk over den weg terecht. De molen was eigendom van de ge meente en als veevoederfabriek in gebruik bij den heer J. van der Have. Een groote voorraad grondstoffen is mede een prooi der vlammen geworden. Ook eenige machinerieën werden ver woest. De oorzaak is onbekend, doch in verband met een vermoeden van kwaadwilligheid, wordt er een onderzoek ingesteld. o DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag ongeveer 6 uur heeft in de Borsche straat nabij de uitspanning Voge lenzang te Almelo een doodelijk ongeluk plaats gehad. Een zoon van den heer Sluime uit Enschedé liep met zijn verloof de te wandelen, toen hij van achter door een vrachtauto van den heer Meybergen te Almelo werd aangereden. De heer Sluime was onmiddellhk dood. De auto bestuurd door den zoon van den heer Meybergen reed zeer hard. De chauffeur achtte het waarschijnlijk niet de moeite om te stoppen en reed door, doch later is de wagen aangehouden en in beslag genomen. Procesverbaal is opge maakt. OVERVAL DOOR GEMASKERDEN. Een der vorige avonden werd bij een landbouwer te Ovezand (Zuid-Beveland) op de deur geklopt. Toen hij open deed, drongen drie gemaskerde mannen, die met revolvers dreigden, de woning binnen en dwongen den landbouwer, dien zij slagen op hoofd en rug toebrachten en dien zij tot in de slaapkamer volgde, hun f. 500 te geven. Zij verdwenen toen en namen ook het geweer van den man. dien zij hadden afgeperst, mede. BUITENLANDSCH GEMENGD. SLACHTOFFERS VAN EEN UITVINDING. Bij een proefrit met een auto, die door een schroef wordt voorbewogen. vond te Boedapest een ernstig ongeval plaats door een breuk van het chassis. Een ingenieur en een monteur werden gedood, een ander monteur zwaar gewond. Bij vorige ritten heeft deze auto die „Zeppelin-auto" wordt genoemd, een snelheid van 500 K.M. per uur bereikt. HEVIG ONWEER. Er heeft een zeer hevig onweder in het Zuiden van het Eifelgebergte, in de om geving van Wittlich gewoed. Verscheidene personen, die op een aard appelveld in de nabijheid van Hupperath gewerkt hadden, zochten onder een groote beuk beschutting voor den neerstroomen- den regen. De bliksem sloeg evenwel in den boom en doodde vier der landarbeiders, terwijl een kind zware verwondingen opliep en geheel verlamd werd. Door de wolkbreukachtige regens werden akkers, velden en wegen in korten tijd ge heel onder water gezet. Talrijke telefoonlijnen werden verwoest. De Himmeroderstraat nabij Wittlich ge lijkt een woeste bergbeek. De oogst in dit gebied is voor een goed deel vernield. In Schmolde is de bliksem in een groeo aardappelrooiers geslagen. Alle twaalf wer den bewusteloos geslagen. Een man een vrouw werden gedood, twee zusters zwaar gewond. TWEE TOERISTEN DOODGEVALLEN! Gisteren zijn twee toeristen bij het beklimmen van den „Wilden Kaiser" (Beieren) verongelukt. Hun lijken zijn later door een reddingsexpeditie van de Alpenvereeniging geborgen. GROOTE BRAND IN OOSTENRIJKSCH DORP. Het dorpje Dellach aan de Kartner Am- marschstraatweg, bekend bii de alpinisten, is door een hevige brand voor een groot deel verwoest. Tien bezittingen met in to taal 20 woon- en openbare gebouwen zijn geheel afgebrand. Veel vee is omgekomen. METEOOR IN RUSLAND GEVALLEN. Bij Pskof (Rusland) is een meteoor ge vallen van 2 meter lengte. 1.75 meter breed te en 40 c.M. dikte. BEDRIJFSPIONNAGE BIJ DE A. E. G. De recherche arresteerde een ingenieur, werkzaam bij de A.E.G.. te Berlijn, en een dag later een employé, eveneens werkzaam bij de A.E.G.. wegens bedrijfsspionnage ten gunste van buitenlandsche firma's. o OVER DEN STILLEN OCEAAN. Drie luchtvaarders Baba. piloot, Homma, navigator en Inosjita, marconist, zijn van Samoesjira vertrokken naar San Francisco over den Grooten Oceaan. Men maakt zich ernstig over hun lot on gerust, daar al geruimen tijd niets van hen gehoord, hoewel zij radio hebben. DE ONTVOERDE ENGELSCHEN. De Engelsche regeering heeft bericht ontvangen, dat generaal Wang, die de op perbevelhebber is van het leger van Mand- sjoekwo in het district Njoetsjwang. den ontvoerders van de. twee Engelschen. o.w. mrs. Pawley. onvoorwaardelijk vergiffenis heeft geschonken en heeft beloofd hen als bataljon in zijn leger op te nemen, indien de gevangenen worden vrijgelaten. De Brit- sche consul te Moekden heeft den bandie ten een boodschap in dien zin gezonden en daaraan toegevoegd, dat de immuniteit van diegenen, die bij de ontvoering betrok ken zijn, door de verantwoordelijke autori teiten wordt gegarandeerd. o INTERNATIONALE GELDVERVALSCHER GEARRESTEERD. In een hotel te Berlijn werd door de do- litie garresteerde Gustave Adolfo Hennies, die van Braziliaansche nationaliteit is. Hennies, die ook onder den naam Doering bekend is. wordt ervan beschuldigd deel te hebben gehad aan een bankpapierverval- sching in 1925, die indertijd groot opzien heeft gebaard. Het betreft de verspreiding van valsche Portugeesche bankbiljetten, waarvan o.a. de firma Waterloo te Londen het slacht offer is geworden. De bende die dit op zijn geweten had, werd later gearresteerd, Hennies gelukte het te ontvluchten. Hij bestrijdt het dat hij de gezochte verval- scher is en verklaarde dat Hennies niet zijn naam was. Zijn werkelijke naam zou Doering zijn. o EEN BLOEDIG GEVECHT TUSSCHEN EGYPTENAREN. In verband met een conflict tusschen de Egyptische steden Schag en Akhmin wa: ?n 3000 bewoners van laatstgenoemde plaats met bootjes den Ni.il opgegaan, ten einde de bewoners van Schag aan te vallen. Een bloedig gevecht ontstond, doch toen een aantal agenten arriveerde en waarschu wende schoten loste, maakt een groote ver warring zich van de vechtenden meester, van wie velen in den Nijl sprongen. Het aantal dooden bedraagt dertien, dat van de gewonden meer dan honderd. Een vijftigtal personen werd gearresteerd. Gehouden verkooping in het Notaris huis te Leiden, op Vrijdag 23 September 1932, ten overstaan van: B. J. J. N. Troost notaris te Leiden. Het huis c.a. te Oegst- geest, Rhijngeesterstraatewg 195. Kooper H. L. Speel. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIBBBBIO Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de Iverkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9