[ÜIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 26 September 1932 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. PAARDENSPORT. DE OLYMPISCHE RUITERPLOEG GEHULDIGD. De gouden medaille der K. M. S. V. voor luit. Pahud. Zaterdagmiddag is de Olympische rul- Cfrploeg gehuldigd in hotel „De Witte lenig" te 's-Gravenhage. I Aanwezig waren o.a. Prins Hendrik, de chef van den gen. staf, de commandant I ran het veldleger, de inspecteurs der artil lerie, cavalerie en Kon. Marechaussee; de 1 burgemeester v. 's-Gravenhage, de tegen- -oordige en de vroegere directeur van de bijschool; het geheele N. O. C., de besturen Iran de Ver. van Hindernisruiters, K.M.S.V., JsHJ.V. en Ned. Federatie van Landelijke I Kijvereenigingen e.a. Allereerst is gesproken door luit. kolonel Ijtir. K. F. Quarles van Ufford, als voorzit- I rer van den Ned. Hipp. Sportbond. De drie leden der équipe en majoor La- bouchère ontvingen de verguld zilveren medaille van den N. H. s. B. met eigen j stempel; luitenant Pahud kreeg bovendien namens den N. H. S. B. en alle sportvrien den en vereenigingen een groot zilveren theeblad met inscriptie, een projectietoe stel voor zijn filmapparaat en een antiek dressoir; bovendien overhandigde overste Quarles hem een album in blauwleeren prachtband met gouden letters, waarin al de namen der schenkers zijn vermeld. Luitenant Pahud kreeg verder de gouden medaille der K. M. S. V. Dit is de hoogste Onderscheiding der Kon. Mil. Spr. Ver. en I óór ditmaal slechts tweemaal uitgereikt, |:.w. aan de luitenants Knel en jhr. Godin [de Beaufort. I Tal van personen hebben daarna nog het woord gevoerd. COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de courses op Duindigt luiden als volgt: Odeonprijs, prijzendraverij le klasse over 2060 Meter: 1. Permenio (eig. L. Ensing) 2. Saffier (eig. P. Kramer). Oranjeprijs, ren op de vlakke baan over 1000 Meter: 1. Elass (eig. dr. J. Hoff mann). 2. Maelstroom (eig. A. Riet kerk Jr.) Olympiaprijs, prijzendraverij 2e en 3e klasse over 2040 Meter: 1. Victoria (eig. G. Wisker), 2. Slavin (eig. stal Birkhoven) Elfde Heerrijdersprijs. handicapdraverij le klasse over 2000 Meter: 1. Diamant Bleu (eig. C. F. Ockhorst), 2. T. Akista (eig. J. Vrijlandt). Ontariopfijs. ren op de vlakke baan over 2100 Meter: 1. Tulliseumoy (eig. W. Jochems), 2. Marialva (eig. R. L. Por- toearrero) Klein Criterium, handeap-draverij 4e klasse over 3300 Meter: 1. Ulysses (eig. E. G. in 't Veld), 2. Voici (eig. B. F. v. d. Burg). Onderlinge snelheidsproef voor rijpaar den over 800 Meter: le serie dames: 1. Alibrl (berijdster mej. J. C. Gerritsen), 2. Boumouiou (berijdster mej. E. Jongeneel). De serie voor heeren verviel. LUCHTVAART. 15 BALLONS GESTART VOOR DE GORDON BENNETT-VLUCHT. In aanwezigheid van talrijke leden van het corps diplomatique en een zeer groote menigte toeschouwers, heeft gistermiddag tegen vier uur te Bazel de start plaats gehad voor de 20ste internationale Gordon Bennett-vlucht, waaraan met 15 ballons wordt deelgenomen. In verband met den Z.W.-wind verwacht men, dat de ballons naar het Noord-Oosten zullen afgedreven worden, zoodat zij waarschijnlijk in Duitschland of de Randstaten zullen dalen. KATWIJK AAN ZEE. DE SCHILDER ALPHONSE STENGELIN VAN KATWIJK. Heden 80 jaar. Alphonse Stengelin werd den 26sten September 1852 te Lyon geboren. Wie van hem hoort, verbindt* aan hem den naam van het visschersdorp Katwijk, waar hij van zijn 30ste tot zijn 50ste jaar gewoond heeft. Die periode uit zijn léven is van zoo'n beteekenis voor hem geweest, dat hij den naam van Katwijk bij zijn eigen naam gevoegd heeft en steeds schrijft en teekent Alphonse Stengelin van Katwijk. Wi^d en zijd heeft hij naar alle windstreken de schoonheid onzer gemeente verspreid. Vandaag 26 September viert de schilder wiens naam wereldberoemd is zijn SOsten verjaardag. Het gemeentebestuur heeft dan ook gemeend, dat het op zijn weg lag, den jubilaris, die nu te Satigny bij Genève woont, het volgende telegram te sturen: „La municipalité de Katwijk, toujours fiére de l'honneur de vous avoir compté parmi le nombre des habitants de la com mune, vous offre ses meilleures congra tulations a l'occasion de votre 80-me anniversaire". (Het gemeentebestuur van Katwijk, altijd trotsch u gerekend te hebben tot het in wonersgetal van de gemeente, biedt U zijn beste ^elukwenschen aan ter gelegen heid van uw SOsten verjaardag). In Satigny bij Genève woont de laatste jaren Alphonse Stengelin van Katwijk. Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaar dag, wordt heden bij de drukkerij Atar te Genève uitgegeven het belangrijk werk getiteld: „Alphonse Stengelin van Katwijk - Sa vie Son oeuvre". Van de 68 daarin geplaatste reproducties hebben een 13-tal betrekking op het strand te dezer plaatse. Niet alleen in het stedelijk museum en het museum Mesdag in Den Haag en I ja het Rijksmuseum te Amsterdam en in te Dordrecht komen schilderijen van hem yoor, maar eveneens in verschillende aiusea in Frankrijk. -o RITNSBURG. De bloemenhandel. j De bloemen van den kouden grond heb- j Jen thans flink van het slechte weer ge- I teden en de aanvoer zal er de eerst- I jagende dagen wel geringer door zijn. Kozen, uit de kassen komen in grooter kwamtum en de kwaliteit wordt iets beter. De aanvoer is thans voor een zeer groot gedeelte Asters en Tros-Chrysanten. De prijzen zijn de laatste dagen iets beter geworden. Betaald wordt: Dwergasters per 100 bos f. 2.50—3.10, Montbretia's 7—10 ct„ Anjers S0—120 ct., Helianthus 80—100 ct, Tros-Chrysanten 10—15 ct.,. Dahlia's 40—90 ct, Pompon-Dahlia's 25— 40 ct, Zinnia 70—110 -ct., Asters in ver schillende soorten 25—40 ct, Herfstasters per 100 bos f.6—11, Gladiolussen 70—130 ct.. Rozen per bos van 20 stuks 15—35 ct. B. en W. hebben toestemming ver leend tot het houden van een collecte rondgang ten bate der Vereeniging tot verspreiding der H. Schrift, welke deze week zal plaats vinden. VEUR. Door een Rotterdamsche combinatie is voor f. 31.000 aangekocht de gronden en fundeerjngen van 28 woonhuizen aan de Tedingerstraat, welk bouwwerk in het vorige jaar stopgezet werd, wegens ge brek aan geld. VEUR—-LEIDSCHENDAM. Zilveren ambts-jubileum. De heer P. de Haas, bankwerker bij de Ned. Spoorwegen herdacht zijn 25-jarig ambtsjubileum. De jubilaris was oorspron kelijk werkzaam bij de Siemens-Schuckert Werke te den Haag en trad in 1907 bii de voltooiing van de lijn Scheveningen— Rotterdam-Hofplein in dienst der Z.E'S.M., welke Mij, toen overging aan de Ned. Spoorwegen. De heer de Haas geniet een .groot ver trouwen van de zijde zijner medearbeiders wat afdoende bewezen is door het feit dat hij een groot aantal jaren de modernte vakbeweging vertegenwoordigt in het Bur gerlijk Armbestuur. Actie inzake de komende St. Nicolaas- feesten. Door den voorzitter der Oudercommissie van de Gemeenschappelijke Openbère Lagere school worden pogingen aangewénd om het St. Nicolaasfeest op de schoften gemeenschappelijk te doen plaats hebben. Thans heeft elke school een St. NicolAas- feest, waardoor zoowel krachten als financien verloren gaan. Het ligt dan in de bedoeling een beroep te doen op de burgerij van alle gezindten om financiefelen steun. In verband met de groote werkloosheid is samenwerking in 't belang van het kind ten zeerste geboden. Gedurende Augustus j.l. is in de Ned. Herv. Kerk gecollecteerd f. 128.55. VOORSCHOTEN. In het Burgemeester Vernèdepark heeft de St. Laurens Harmonie, onder leiden van den heer Jac. Kroon, directeur, een concert gegeven, dat goed geslaagd is. Nagenoeg gedurende de geheele uitvoering bleef hek droog. Het was jammer dat het bezoek 'niet grooter was Het kerkbestuur van den H. Laurentius alhier, heeft aanbesteed het bouwen van een lokaal aan de R.K. Jongensschool onder leiding van den architect J. F. de Kleer maker, 's Gravenhage. De inschrijving luidt als volgt: M .de Jong en Zn f. 5444, H. A. Niersman f.5489, VV. Meijer f.5896, G. J. Yperlaan f.6085, G. A. Niersman f.6343. WARMOND. De steun aan de kleine kweekers. Het voorloopige comité, opgericht tot steunver krijging voor de noodlijdende kweekers is in volle actie om tot de op richting van een afdeeling te geraken en ter bespreking van het plan Voorhout. o WASSENAAR. Wij vestigen hierbij de aandacht op de Roode Kruis-collecte, welke door de afd. Wassenaar op 1 October a.s. wordt gehouden. Voor deze afdeeling concen treert zich een belangrijk deel van het door het Roode Kruis gepropageerde vredeswerk op. le de werkzaamheden aan den strandpost aan het Wassenaarsche slag; 2e de bevordering van de veilig heid ter vermindering van ongelukken; 3e de hulpverleening bij ongelukken langs de wegen. Ernstige aanrijding. Gistermiddag te 4 uur vond op den Rijksstraatweg onder deze gemeente, hoek Van Oudermelilenlaan een aanrijding plaats tusschen een uit den Haag komende auto bestuurd door de heer B. aldaar en de uit de richting Leiden komende motorrijder S. uit Rijswijk, die de auto, welke juist, de Van Oudermeulenlaan inreed niet op merkte, daar hij vlak achter een andere auto aanreed, welke net bijtijds kon uit wijken. De motorrijder bekwam een hersen schudding en enkele verwondingen aan zijn beenen en moest naar het Ziekenhuis aan de Zuidwal worden overgebracht De heer B. kwam er met de schrik en lichte materieele schade aan zijn wagen af. o ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Anthonius Verbeij, 15 uren, overleden te Leiden. Getrouwd: Willem Magielse, jjn. 27 j. en Johanne Auguste Speckmann jd. 20 jaar. te Etzhorn. in Duitschland. Nog aardbeien! Bij de wed. van Veen prijken de aard- beienplanten met rijpe vruchten! Aanbesteding. Voor het bouwen van een arbeiders woning te Alphen a. d. Rijn, arch. W. Brouwer aldaar was ingeschreven door den heer J. Koeleman alhier voor de som van f. 2559. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Mauring, z. van J. van dei- Bijl en P. v. 't Wout Hendrika, d. van E, J. de Vries en H. Schellingerhout Laurens Nicolaas, z. van J. Stuivenberg en KI. J. v. d. Heyden Gerarda Alida Maria, d. van A. F. Ruyssenaars en W. Driehuis Philippus, z. van J. v. Gielen en Tr. Verkade Janna Helena, d. van J. v. Eist en J. Bruines Johanna Cor nelia, d. van C. l'Amie en A. Boeren Susanna Gijsberta, d. van J. v. Schip en J. Schellingerhout. Overleden: Geertruida Gijsberta van der Drift 84 j. Gehuwd: Adrianus Johannes Oostrum 23 j. met A. v. d. Heiden 20 j. Loop der bevolking. Gevestigd: van Leiden: W. C. den Har- tog, veehoudersknecht, Hoornstr. 8 's-Gravenhage: Sjouke Meijer, hoofd eener afd. Martha-Stichting Leiden: Arend Koelewijn, schilderskn., Pr. Hendrikstr. 78 Schoonhoven: Wilhelmina J. Kom mer, zonder beroep, Raadhuisstr. 269 Haarlem: J. de Groot, waterbouwkundige, Schoolstr. 12 's-Gravenhage: L. v. Esch en gezin, lederhandelaar, Zaalbergstr. 37 Leiden: D. Cannegieter, zonder beroep, Oudsh.weg 78 's-Gravenzande: Ger- ritje Bochove, echtgen. van B. Keuer, zonder beroep, v. Mandersloostr. 9 Leiden: Helena Visser, zonder beroep, Heerenweg 27 Veur: J. Verhoef f en ge zin, zonder beroep, v. Boetselaerstr. 25 Breda: P. H. de Smits, zonder beroep. Vis serstraat 32. Vertrokken: naar Voorburg: Gr. Rijns burger, zonder beroep; Zoeterwoude: M. A. Streng en gezin, zonder beroep Loos- drecht: M. Bron, zonder beroep Sche veningen: W. v. d. Meulen en echtgen., procuratiehouder, Oudsh.weg 58 Noord- wijk: A. W. M. Winkel, dienstbode Schoonhoven: J. W. Kommer, zonder be roep Hilversum: S. v. Asselt, slagers knecht Hilversum: Hooge Laarderweg 156, Simon van Asselt, slagerskn. Ren- kum Oosterbeek: J. G, L. Brouwe en echt- genoote, predikant Venlo: Hoogeweg 22, L. P. P. Rozestraten, zonder beroep; Reeuwijk: Anna M. Verweij, dienstbode Zoeterwoude: Marritje v. Dijk, zonder be roep Mour villes Hautes Frankrijk: Maria A. v. Leeuwen, zonder beroep 's-Gravenhage: Trompstr. 62, J. J. v. Gooi, blikslagerskn. Idaarderadeel (Grouw): Anton J. Gouma en gezin, schoenmakers knecht. De heer Kelderman, t Onze plaatsgenoot, de 70-jarige Kelder man die vorige week bij een verkeersonge val tusschen de vrachtauto van B. en een dakpannenloocls van de fa. v. L. in de Emmalaan bekneld geraakte en hierbij ernstig werd verwond, is aan de gevolgen in het Acad. Ziekenhuis te Leiden over leden. Aanrijdingen. Op den hoek Julianastraat-Bruggestraat had een aanrijding plaats tusschen een tweetal personen-auto's respectievelijk bestuurd door dr. v. Wj-jen- J. R. beiden al hier. Het ongeval bepaalde zich alleen tot materieele schade. De politie stelt een on derzoek in. Het jubileum der meisjesver. „Priscilla." Het 12Vs jarig bestaan van de meisjes- vereeniging op Geref. grondslag „Pris cilla" werd op zeer geanimeerde wijze herdacht. De opening werd verricht door de presidente mej. M. Ketel. Uit het jaar verslag bleek dat het'ledenaantal nu niet direct vooruitgaande is. Mej. C. Bruinis hield een inleiding over art. 18 Gel. Bel. en mej. P. Starre veld over kerkgeschie- De bouw van 2 burgerwoonhuizen aan de Buitendorpdwarsstraat. voor rekening van den heer J. J. Koning alhier, en onder architectuur van den heer D. Scheer, is v/at het timmerwerk betreft gegund aan den heer S. Mulder te Bodegraven en het metselwerk aan de heeren Hoogendoorn en De Grauw te Alphen a. d. Rijn. o ZOETERWOUDE Raadsagenda. De raad komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 27 September a.s. des n.m. te kwart voor zeven. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening 1931 en van de rekening van het waterleidingbedrijf 1931. 3. Aanbieding der gemeente-begrooting 1933 en der begrooting van het water leidingbedrijf voor 1933 en benoeming van 3 leden der begrootingscommissie. 4. Benoeming van 3 leden der water leidingcommissie. De aanbeveling luidt als volgt: a. 1. A. van Bennekom, 2. Th. Bergers; b. 1. A. C. Paardekooper, 2. C. van Haastregt; c. 1. H. J. v. d. Krogt, 2. P. Meijdam. 5. Benoeming van 4 leden der werk- loozencommissie. De aanbeveling luidt als volgt: a. 1. Th. Bergers, 2. A. C. Paarde kooper; b. 1. C. van Haastregt, 2. Th. Tijssen; c. 1. W. Wessel, 2. P. Meiidam; d. 1. J. de Graaf, 2. H. .J v. d. Krogt. 6. Voorstel van B. en W. om het correspondentschap der arbeidsbemiddeling te veranderen in agentschap der arbeids bemiddeling, zulks in verband met de Arbeidsbemiddelingswet. 7. Als voren tot wijziging der steun regeling voor werkloozen. 8. Als voren tot vaststelling der ver goeding bedoeld in artikel 101 der L.O.- wet 1920, voor de bijzondere schoolbesturen over 1930 met inachtneming van het be paalde in het achtste lid van genoemd wetsartikel. 9. Als voren om de verordening op het onderhoud van het veer bij Allemansgeest in te trekken. 10. Als voren om te besluiten om het verwerken van afgekeurd vee en vleesch niet op te dragen aan de Ned. Thermo- Chemische Fabrieken. 11. Bespreking over het al of niet bouwen van een schuurtje bij de onder- wijzerswoning. 12. Als voren inzake den aankoop van een motorbrandspuit. 13. Rondvraag. denis. Het geheel werd afgewisseld door zang, tableaux van „Hoe het is en was", terwijl toespraken volgden van ds. Bosch, als voorzitter der jeugdcentrale, de heer J. G. Baart, namens den kerkeraad, de heer Kraan als voorzitter der jongel. ver. en mevr. Westerbrink Wirtz, namens de afdeeling van den Ned, Vrouwenbond. Door de Chr. Jonge Boeren-vereen, werd in de Chr. Landbouwschool de eerste vergadering in dit seizoen gehouden. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer G. de Kruijf. Na gebed en lezing van Neh. 4 sprak deze een welkomstwoord inzonderheid tot den spreker van dexz gadering, den heer A. Roest van Leider dorp. Hierna sprak de heer Roest over: „Varkenshouderij en fokkerij in Dene marken". Denemarken is de grootste con current voor Nederland, speciaal wat be treft de invoer in Engeland van bacon (geconserveerd varkensvleesch) en spek. Breedvoerig ging de spreker na wat de oorzaak hiervan is en zette daartoe aller eerst uiteen hoe de fokkerij daar gere geld is. In Denemarken zijn negen fok- stations die fokmateriaal leveren aan de .boeren. Verder zijn er vijf proefmesterijen alwaar berekeningen worden gemaakt en men' 'controle uitoefent over de beste var kens die gemest kunnen wordeii tot ba con. De voederij geschiedt veelal met ondermelk. Bij de exportslachterijen, welke de varkens kunnen leveren, zooals de koo- pers het verlangen, zijn 179.000 personen aangesloten. Door de organisatie staat de zaak in Denemarken veel sterker dan in Nederland. Een leerzame bespreking volgde. Het winterprogramma werd besproken, waarbij het in de bedoeling is elke maand' een vergadering te houden in welke ver gaderingen interessante onderwerpen zul len worden behandeld. We kunnen voorts mededeelen, dat plannen in voorbereiding zijn' om in omliggende plaatsen af deelin gen op te richten. Op de gebruikelijke wijze werd de vergadering hierna geslo ten. Per motor terugkomende van den Officier van Justitie te 's Gravenhage hadden onze plaatsgenooten, de inspec teur van politie de heer van B., met als duo-berijder de agent van politie N., het ongeval, onder de gemeente Wassenaar met de motor te vallen. De inspecteur ver wondde zich hierbij licht aan een been, terwijl de agent verwondingen bekwam aan gelaat en aan zijn rechterbeen; ook bleek hij enkele inwendige deeleft van zijn linkerhand te hebben gebroken, zoodat hij zich in het Acad. Ziekenhuis te Leiden onder heelkundige behandeling moest stellen. Voorloopig zal N. wel geen dienst kunnen doen. In de Julianastraat werd Zaterdag de wielrijder van Gr. aangereden door een melk-auto, waarvan de bestuurder door reed. Letter en nummer zijn echter bij de politie bekend. Van Gr. werd hierbij licht aan zijn linkerhand verwond, terwijl voorts zijn kleeren werden beschadigd. Ook op de hoek Julianastraat-Brug gestraat had nog een aanrijding plaats. Hier werd de wielrijdster Mej. N. aange reden door den autobestuurder Mr. R. uit Den Haag. Mej. N. werd hierbij aan haar pols gewond wonder boven wonder kwam 'n achter op het rijwiel in een mandje ge zeten kind er goed af, hoewel dit mandje geheel ineen werd gedrukt. Naar wij vernemen bedraagt de opbrengst van de gehouden Roode-Kruls- Collecte plm. f. 150. Door de politie werd Zaterdag tegen verschillende auto- en motorbestuurders proces-vetbaal opgemaakt wegens het rijden zonder geldig rijbewijs en andere overtredingen. Zaterdag 1 October a.s. zal alhier ten bate van het steunfonds van de verg. tot bevordering der belangen van t.b.c.- patiënten een speldjesdag worden gehou den. Bij de te 's Gravenhage ge houden aanbesteding van een ambachts school met conciërgewoning aan het Ve- luweplein aldaar, waren de laagste inschrij vers G. Gesman en C. Zoetemeijer voor f. 282.890. Blijkens de eerste verantwoording der duizend gulden collecte van het Uitbouw comité der Ned.-Herv. Kerk bedraagt de opbrengst f. 971.54. Door de Zendingskrans van de afd. Alphen der Geref. Zendingsbond zal Woens dag 5 en Donderdag 6 October a.s. een ver- kooping van handwerken worden gehou den. Gevonden voorwerpen. Een bruin damestaschje met inhoud. 1 dekkleed, 1 taschje, 1 portemonnaie met inhoud, 1 knipmes en 1 gekleurd potlood. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Anna Elizabeth, dochter van Petrus Leonardus Verdel en Maria Petro- nella van Ruiten; Josephus Johannes, z. van Johannes Josephus van der Meer en- Cornelia Maria Bakker; Johannes Corne lls, z. van Adrianus van der Meer en Ca- tharina van der Hoorn. Getrouwd: Joh. Corn. Barendsen, jm., 29 jaar en Cornelia Anna Uljee, jd., 27 jaar. o BODEGRAVEN. Met ingang van Dinsdag 1 November a.s. wordt onze stationschef, de heer A. Smit, overgeplaatst naar het station Be verwijk. BOSKOOP De Werkverschaffing. Door een groot aantal werkloozen, wordt thans in werkverschaffing gewerkt aan de verbreeding van het achtergedeelte van den Reijerskooperweg, alsmede aan de doortrekking van de Julianastraat met den Zij de weg. De tarieven bij de werkverschaffing alhier zijn zoodanig, dat bij flink werken een weekloon kan worden verdiend, het- welke uitsteekt boven het loon in het particuliere bedrijf, dat thans alhier be taald wordt. Het afscheid van ds. W. N. van Nooten. Na een ambtstijd van bijna 5 jaar heeft Zondagmorgen ds. W. N. van Nooten af scheid genomen van zijn eerste gemeente in verband met zijn a.s. vertrek naar Mep- pel. Behalve leden en begunstigers der gemeente, die vrijwel allen tegenwoordig waren, vulde een groot aantal geestver wanten, kennissen en afgevaardigden van diverse organisaties het kerkgebouw tot de laatste plaats. De vertrekkende predi kant sprak naar aanleiding van I Kor. 3 6 „Ik heb geplant, Apollos heeft bego ten. maar God heeft den wasdom gege ven." Spreker wees daarbij op het betrekke lijke van de waarde van ons menschen- werk, ook van geestelijken arbeid. De zichtbare resultaten, groei van het ledental, geldelijke vooruitgang, vormen dikwijls een verkeerde maatstaf. Wat er werke.lijk wordt bereikt, blijft veelal ver borgen. Dit stemt ons ootmoedig en doet ons den blik opwaarts heffen. God kan mis schien onzen menschenlijken arbeid ge bruiken, wanneer wij dien verrichten met overgave en toewijding. Wanneer de mensch zich voegt naar Gods wetten, dan schenkt Hij wasdom aan zijn arbeid en vreugde en voldoening. Na de predikatie richtte ds. v. Nooten zich tot de gemeente met een persoonlijk woord, daarna tot ieder der bestuursleden, den organist en de kosteres, hen danken de voor de ondervonden sympathie en medewerking. Namens het bestuur werd ds. van Noo ten en mevrouw toegesproken door den boekhouder den heer J. C. van Groos, die er aan herinnerde, dat men den vertrek- kenden predikant binnenkort hoopt terug te zien bij de inwijding van het nieuwe kerkgebouw der gemeente. De gemeente zong daarna den predi kant lied 204: 1 en 5 toe (U zeeg'ne God!) waarna velen in de pastorie persoonlijk van hem afscheid gingen nemen. Op 2 October a.s. neemt ds. van Noo ten afscheid van Waddinxveen, de andere gemeente in combinatie. De Zweminrichting gesloten. De Boskoopsche bad- en zweminrich ting heeft zich dit seizoen mogen verheu gen in een druk bezoek. Velen der bezoe kers hebben onder leiding van bad meester Ramp het zwemmen geleerd. Ook de Boskoopsche reddingsbrigade heeft weer uitstekend kunnen oefenen in het „reddend zwemmen", zoodat aan een 8-tal heeren het bondsdiploma kon wor den uitgereikt. Burgerlijke Stand. Geboren: Laurina Drimphena, d. v. M. J. Veeke en M. Brabers. Getrouwd: A. Middelkoop, 28 j. en G. W. Jonkers, 18 j. Door het bestuur van de varkens centrale, is voor deze gemeente tot zaak voerders benoemd de heer W. F. Bunnlk Az. te Reeuwijk. Gevonden voorwerpen: Aan het politie-bureau zijn inlichtingen te beko men, omtrent onderstaande gevonden voorwerpen: Zilveren armbandje met een kleine broche, sleutelbos, 2 belasting plaatjes, 2 dameshorloges, dames-porte- monnaie, zakmes en haarkam in etui. o HAZERSWOUDE. Bij het correspondentschap voor ar beidsbemiddeling^ staan 71 werkloozen uit onze gemeente ingeschreven. LEIDERDORP. Woensdag 28 Sept. a.s. zal ln het ge bouw Irene, des namiddags van 12 uur, gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en her-inenting. o LEIMUIDEN. DE TOLHEFFING. Een adres aan den Minister. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich gericht tot den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en van Water staat, met een adres, waarin zij verzoeken een opheffing van de tollen alhier zooveel mogelijk te bevorderen en indien zulks niet mogelijk blijkt, het daarheen te lei den, dat de tarieven van deze heffing met ingang van 1 April 1933 overeenkomstig het bepaalde in artikel 254 van de Ge meentewet en met wegneming van de bestaande onbillijkheid van groot verschil van heffing voor gemeentelijke ingezete nen en het doorgaand verkeer worden vastgesteld. Genoemde vereenigingen deelen daarbij mede, dat zij hebben vernomen, dat bij de tolheffing in deze gemeente, welke plaats heeft krachtens gemeentelijke be lastingverordening op de brug in het dorp en de brug in de Bildendammerbuurt, beide over de Drecht, met de huidig geldende tarieven, in strijd met het bepaalde in artikel 254 van de gemeentewet, een hoo- gere opbrengst wordt verkregen, dan wordt vereischt om een matige winst aan de Gemeente te verzekeren. De tegenwoordige tarieven gelden tot 1 April 1933, zoodat deze alsdan opnieuw zullen moeten worden vastgesteld, Nu vormen alle nog bestaande tollen in het land een wezenlijk beletsel voor het steeds toenemend plaatselijk en doorgaand vrij verkeer, weshalve een spoedige opheffing in hooge mate urgent moet worden ge acht, temeer omdat het motor- en het rijwielverkeer op andere wijze reeds sterk is belast. Indien echter zooals bij de tollen, waar de tolheffing plaats heeft krachtens ge meentelijke belastingverordening een al- geheele opheffing voorshands vele moei lijkheden oplevert is er alle aanleiding zooveel mogelijk naar verlaging der tarie ven van de tollen overeenkomstig de bo vengenoemde bepaling van de Gemeente wet te streven. Bij de tolheffing te dezer plaatse bestaat voorts thans de bepaling, dat jaar-abon nementen voor het geregeld doorrijden met motorrijtuigen of motorrijwielen voor ingezetenen worden afgegeven voor een bedrag van f 10 a f.5.—: terwijl het ta rief voor overeenkomstige voertuigen voor niet-ingezetenen der gemeente Leimuiden f. 50 's jaars bedraagt. Deze categorie van weggebruikers zal naar alle waarschijn lijkheid minder dan de ingezetenen der gemeente de tolboQmen passeeren. Dit groote verschil in retributie komt niet juist en voor het doorgaand verkeer ook onbillijk voor.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7