ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 23 September 1932 NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK, AGENDA. DE ONDERWIJSBEGROOTING. Aan den toelichtenden staat bij de on derwij sbegrooting 1933 wordt het volgen de ontleend: Het lectoraat in de systematische bota nie en het directoraat van het herbarium aan de Rijksuniversiteit alhier, worden omgezet in een plaats als buitengewoon hoogleeraar; dit brengt geen vermeerde ring van uitgaven mede. De dienst bij het Rijksmuseum van Oudheden kan zoodanig worden gereorga niseerd, dat een conservator en een ama nuensis op wachtgeld worden gesteld. Het ligt verder in het voornemen een vacature van museumbediende, welke eind 1933 zal ontstaan, niet te vervullen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld: '..Décharge van rekenplichtigen in het Nederlandsche privaatrecht" jie heer P. J. A. Clavareau, geb. te Deventer. GEDENKSTEEN VOOR QUERIDO. Een groep bewoners van den Jordaan te Amsterdam, in wier midden Is. Querido zoovele jaren voor zijn literairen arbeid werkte, heeft zich vereenigd om ter eere van zijn nagedachtenis een gedenksteen te plaatsen in den gevel van het huis in de Goudsbloemdwarsstraat, waar Querido het plan ontwierp voor zijn roman-cyclus „De Jordaan". Deze sympathieke geste demonstreert wel heel duidelijk welk een ruime plaats Is. Querido in de harten van zijn Jordaan- vrienden innam. RADIO-TELEFONIE MET SLEEPBOOTEN TE AMSTERDAM. Ook de politie neemt proeven. Naar wij vernemen zullen de heeren W. N. van de Poll en C. Gordijn Jr., resp. havenmeester te Amsterdam en comman dant van de Hoofdstedelijke brandweer, Maandagmorgen met de N.V, Radio- Holland de Technische mogelijkheden bespreken inzake het in het leven roepen van een radio-telefoondienst, welke het, evenals thans te Rotterdam bij wijze van proefneming geschiedt, mogelijk zal maken, zich vanuit de stad in verbinding te stellen met in de haven en lil het Noordzeekanaal varende booten, voorna melijk behoorende tot reederijen, welke zich bezighouden met den sleepdienst. De belangstelling van den commandant der brandweer voor deze aangelegertheiü be treft natuurlijk het eigen bedrijf. Uiter aard zal bij deze besprekingen het kosten- vraagstuk een belangrijke rol spelen. In dit verband vernemen wij voorts dat de Amsterdamsche politie reeds sinds eenigen tijd dergelijke proefnemingen ver richt voor telefonisch contact met de politiebooten. Vanuit het Hoofdbureau, waar zich een proefzender bevindt van een ander systeem dan dat door Radio- Holland wordt toegepast, is reeds enkele "malen op zeer bevredigende wijze contact verkregen met de groote politieboot, o.m. is dit geschied toen deze boot zich op de Zuiderzee, of, zooals thans de naam luidt, op het IJsselmeer bevond. o WIJZIGINGEN IN HET ENGELSCHE KABINET? LONDEN. 23 Sept, (V.D.) Verschillende kranten achten de mogelijkheid groot dat de liberale ministers voornamelijk de di recte nolitieke vrienden van Sir Herbert Samuel uit de regeering zullen treden. Volgens de „Daily Herald'' zou voorname lijk Snowden het besluit van de liberale ministers hebben veroor7aakt door te ver klaren, zelf te zullen aftreden. Reeds gis teren is de beslissing der liberale ministers gevallen en is MacDonald hiervan op de hoogte gesteld. Naar verluidt zullen behalve Sir Herbert Samuel Sir Archibald Sinclair en Lord Snowden nog vier staatssecretarissen af treden. Reeds worden voorbereidende stap pen gedaan om de vacatures in het kabinet door andere nersonen te doen vullen. Mac Donald heeft zijn bemiddelingspogingen oogegeven nadat Snowden tot ontslagne ming besloten had. LOONSVERLAGING IN CANADA. MONTREAL, 23 Sept. (Reuter) 1 Oct. zal bij de Canadian-Pacific Railway een tweede loonsverlaging van 10% volgen, voor administratie-personeel. Zooals men weet waren reeds in het voorjaar de loo- nen bij deze maatschappij met 10°/o ver laagd. De salarissen van de Directeuren en van de leden van den raad van be heer zullen 15% worden verlaagd. DE STRIJD IN ZUID-AMERIKA. ASSOMPTION, 23 Sept. (Reuter) De Paraguaansche troepen hebben de Boli- viaansche loopgraafstelling ongeveer 300 nieter teruggedrongen, waarbij 72 Boli- vianen werden gedood. t o TREINAANSLAGEN. PARIJS, 23 Sept. (Reuter). De „Echo de Paris" bericht dat in de nabijheid van het station Clermont-Ferrand een revolver aanslag gepleegd is op den D-trein Parijs- Nimes, waardoor de machinist ernstig werd gewond. GELSENKIRCHEN, 23 Sept. (Wolff Een spoorwegarbeider vond gistermorgen op de spoorlijn nabij Gelsenkirchen twee ijzeren staven liggen, die gelukkig tijdig konden verwijderd worden. Voor de arrestatie der daders is een be looning uitgeloofd. REDE VAN DE MONZIE. PARIJS. 23 Sept. (Reuter) De mi nister van onderwijs, de Monzie, sprak heden te Marseille over het vraagstuk van den internationalen vrede. De minister wierp de vraag op, of thans, nu een on gekende economische crisis heerscht, en door zekere landen voorbereidingen tot bewapening worden getroffen, een ver andering valt te constateeren in Frank- rijk's positie, zooals deze in Locarno ge documenteerd is. De minister meende van niet. Het was zijn plicht als minister voor de opvoeding te zorgen voor de handhaving van het contact tusschèn de goedwillende elemen- j ten uit alle landen ten gunste van den vrede, en als zoodanig kon hij zeggen, dat de geest van naijver tusschen de vol ken zou worden vervangen door een van samenwerking. ONTVOERDERS ONTDEKT. MOEKDEN, 23 Sept. (Reuter). De door bandieten ontvoerde mevr. Pawley en mr. Corkran zijn heden in een boeren-hut ten oosten van Parshan, ongeveer 30 mijl van Newchwang verwijderd, ontdekt. Zij wor den door de bandieten streng bewaakt, doch worden goed behandeld. KOTORSCHIP BESCHADIGD. KIEL. 23 Sept. (V. D.) Het Duitsche rotorschip Barbara met enkele andere koopvaardijschepen door de regeering ge charterd om deel te nemen aan de ma noeuvre op de Noordzee moet wegens stormschade naar de Oostzee terugkeeren, Een der rotortorens was losgeraakt en overboord geslagen. Een matroos werd daarbij zwaar gewond. HAARLEMMERMEER. De branden aan den Sloterweg gebluscht. Met betrekking tot de Maandagmiddag bij de landbouwers Biesheuvel en van Elderen aan den Sloterweg nabij Hoofd dorp plaats gehad hebbende branden, ver nemen we dat het blusschingswerk waarmede met het oog on het telkens weer aangewakkerde vuur in het in enorme massa's opeengepakte koren bijna drie dagen en nachten gemoeid waren. Hulde aan de brandweer, die onvermoeid alles in het werk stelde om bij den heer B. den brand tot de schelven te be perken en niet rustte voor en aleer aldaar het gevaar voor uitbreiding volkomen ge weken was. Been gebroken. Een 14-jarige knaap had op den Genie- dijk in Haarlemmermeer het ongeluk uit te glijden en zoodanig te vallen dat hij een been brak. Na door den dokter voorloopig verbon den te zijn, werd hij naar een ziekenhuis gebracht. HILLEGOM. Kind tegen een auto geloopen. Gistermiddag om 4 uur is het zes-jarig zoontje van den heer J. van der Meij bij het oversteken van de Hoofdstraat nabii de Brouwerlaan zonder uit te zien of de weg vrij was, tegen een passeerende auto geloopen. Leden van E.H.B.O. en dr. ten Hoopen verleenden hulp, de geneesheer vreesde voor een ernstige hersenschudding, waarom de kleine niet naar £ên zieken huis vervoerd kon worden. Bovendien was het hoofd ie van den kleine bloedend ver wond. De toestand was bedenkelijk. Volgens getuigen en na onderzoek van den auto treft den bestuurder geen schuld. De politie heeft orooes verbaal opgemaakt. Leden van de Vereenieinc E.H.B.O. hebben^ gisteren een van hunne vrouwelijke i collega's, mej. M. van der Jagt, die dezer j dagen overleden is, grafwaarts gedragen. Er was op de algemeene Begraafplaats veel belangstelling voor deze droeve plechtig- heid. KATWITK AAN DEN RITN. 40-Jarige Jubileum ds. Meijering. 30 October a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat ds. N. Meijering, Geref. predikant alhier in den dienst des Woords bij de Geref. Kerken werd bevestigd. Naar wij vernemen heeft zich een comité gevormd dat de viering van dit jubileum dat met het oog op de tijdsomstandigheden een sober karakter zal dragen zal voor bereiden. KATWITK. Onveilig duin. Wegens hst schieten met scherp zal het duinterrein achter de Rijksschietbanen, on veilig zijn op: Maandag 26 Sept. van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. Dinsdag 27 Sept. van 9 uur v.m, tot 2 uur n.m, en van 5 tot 8 uur n.m. Woensdag 28 Sept. van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. Donderdag 29 Sept. van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m. Vrijdag 30 Sept. van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m. Zaterdag 1 Oct. van 2 tot 7 uur n.m. KATWIJK AAN ZEE. Op verzoek van de Rotterdamsche politie is aangehouden het 19-jarig meisie A. P., woonachtig te Rotterdam, dat uit de ouderlijke woning was weggeloopen. Door de politie is zij op transport naar Rotterdam gesteld. LISSE. Aanrijding. Wederom had alhier een aarijding plaats Een technisch ambtenaar van den telefo- nischen dienst alhier reed met een hand wagen bij de Jannetjesbrug en werd van achteren aangereden door een ?eswielige vrachtauto. Eén zijner voeten werd ern stig gewond, Doktershulp was spoedig aan wezig. De Dolitie maakte nroces-verbaal op. Gevonden voorwerpen— 1 bankbiljet van f. 10 Inlichtingen worden verstrekt op het politiebureau, OEGSTGEEST. Aanrijdingen. Omstreeks 6 uur gisteravond kwamen twee. vrachtauto's van A. B. uit Delft en P. Ch. uit Leiden, nabij huize Veldzicht op den Rhijngeesterstraatweg met elkander in aanrijding. De botsing was zoo hevig, dat van de auto van Ch. de cabine totaal werd vernield. De wagefti reed daarna nog over hel rijwielpad en kwam tot st'lsland. Het drukke verkeer op dezen weg in aanmerking genomen, liep het ongeval nog bijzonder goed af. De politie stelt een onderzoek "in. Later op den avond reed op het kruis punt nabij de R.K Kerk de oersonenauto bestuurd door H. K. uit Amsterdam met groote snelheid en kwam bij het passeeren tegen mei. H. V. H. uit Sassenheim aan. Door de groote snelheid kon de bestuurder den bocht niet maken. Mei- H. werd over grooten afstand over den weg geslingerd, terwijl haar rijwiel ernstig wera vernield. Dr. H. heeft een voorloopig verband ge legd. Met een kniewond en polsbreuk is zij daarna naar het Ac. Ziekenhuis te L?i- oén vervoerd. De bestuurder is door de politie aangehouden en in verhoor genomen. Op den Rijnsburgerweg nabij „Flora" had een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door mej. C. A. M. van V., wonende te Amsterdam en een transport- drie wieler-rij wiel met galanterieën van J. S. te Leiden. De transportdriewieler werd zwaar beschadigd, terwijl van de galan terieën veel brak. De politie heeft de zaak in onderzoek en proces-verbaal wordt op gemaakt. Gisternacht is door een motorschuit van de in aanbouw zijnde brug over het Oegstgeesterkanaal een viertal palen stuk gevaren. De motorschipper is doorgevaren. Het is de politie mogen gelukken den schipper op te sporen. Het is C. N„ wo nende te Rijnsburg. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. SASSENHEIM Het Steuncomité. In verband met de veel omvattende en zeer belangrijke arbeid van het steun comité, die door B. en W. gewaardeerd wordt en waar het Departement eveneens haar waa'-deering over uitscrak, hebben B. en W. doen besluiten voor te stellen om aan den voorzitter en de lerlen van het Steun-comit^ (niet te verwarren met het Cris.'s-comi'.é) een presentiegeld toe te kennen van f. 2 per lid voor elke bijge woonde vergadering ingaande met 1 Jan. 1932 Deze presentiegelden zullen tot en met September een uitgave vorderen van pl.m. f.240. Veldwachter Kwakkel. Rijks\eldwachter H. Kwakkel alhier en dienst doende aan het paleis van Justitie te- 's Gravenhage, is yopr,, cl en, dienst afge keurd in verband me,t; Jiet ongeval dat hem eenigen tijd geleden overkomen is. VOORSCHOTEN. Gedeelde vreugde is dubbele vreugde. Gelukkig de menschen, die in tijden van bezuiniging en bedrukte gezichten, weten te denken aan hunne medemenschen, zoo wel groote als kleine. Zulke menschen zijn te vinden in het Comité voor Auto- en Boottochten le Ro.- terdam en omgeving en die giste.en heb ben gezorgd dat nog ge;uimen tijd gepraat zal worden, over een „fijnen dag'* builen, een dag op de buitenplaals „Duivenvoorde van Baron Schimmelpennlnck v. d. Oye. Ruim 80 auto's door particulieren be schikbaar gesteld en getooid met de groen witte vlag, waarop de letters C. A. B. arriveerden gistermorgen op „Duiven voorde" dat zonder dat hierom was ge vraagd, door Baron Scliimmelpenninck v. et. Oye, eigener beweging, voor een zeer groot gedcele ter beschikking was gesteld oin ongeveer 169 lichamelijk gebrekkige kinderen uit Rotterdam, Schiedam en Deift een plezierigen dag te bezorgen. Nadat alle kinderen door verpleegsters, die hiervoor een vrijen dag opofferden, op een groote speelweide achter het kasteel waren gebracht of gedragen, velen kon den niet loopen, werden zij, na den auto tocht, onthaald op een glas melk, terwijl een paar muzikanten zorgden voor een opgewekte afleiding. Met den stoet was ook meegekomen een poppenkast, een goochelaar en een wagen vol versnaperingen En genoten dat er is! De lieer J. C. Vis, uit Den Haag, ver telde ons nog dat hij voor enkele jaren was begonnen, lichamelijk gebrekkigen eens een dagje naar buiten te brengen en dat daaruit "dit comité was g.egroeid, dat ook voor ouderen, maar niet gelijktijdig met jongeren, auto- of boottochtjes organiseert. Gelukkig zijn er nog menschen te vinden, die iets weten te missen voor of te deelen met hunne medemenschen Omstreeks half vijf werd de terugtocht, die evenals de aankomst, perfect was geregeld, aanvaard. WARMOND. De Gemeentebegrooting. De gemeente-begrooting voor 't dienst jaar 1933 is heden door B. en W. aan den Raad aangeboden. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f. 131.547.27 op den gewonen dienst. Belas- tingverhooging zal niet behoeven plaats te vinden, hetgeen zeer zeker bij velen vol doening zal wekken. Door mej. A. van Noort Duyvenvoorde is eervol ontslag gevraagd uit gemeente dienst als schoonhoudster van het Raad huis en de O. L. School wegens het be reiken van den 65-iarigen leeftijd en zulks met ingang van 1 Januari a.s. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is de thans in deze gemeente bestaande steunregeling tot 31 December a.s. verlengd. Tot dien datum zal een rijksbijdrage op deze steunregeling gegeven worden. ALKEMADE. GEMEENTERAAD. De Gemeenterekening 1931 De weg werkers in vasten dienst De steun regeling voor onbepaalden tijd verlengd De electrificatie van Oud-Ade, De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: L. H. M. J. Vosters, Burge meester. Afwezig de heer G. H. Rotteveel. Na opening der vergadering met gebed werden de notulen van de vorige vergade ring gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening dienstjaar 1931. De Voorzitter doet voorlezing van het rap port der commissie tot nazien van de ge meenterekening, die aan den Raad mede deelt, dat zij op 26 Augustus de rekening heeft onderzocht. Het onderzoek heeft tot het maken van opmerkingen geen aan leiding gegeven. De bij de rekening aan getroffen bescheiden stemden geheel over een met de bedragen in de rekening ver meld. De Commissie brengt een woord van dank aan het College van B. en W. vooï de wijze waarop het finantieel beheer over 1931 is gevoerd geworden, en zij stelt de vergadering voor de rekening onveranderd vast te stellen. En wel Gewone dienst Werkelijke Inkomsten f. 260977.20. Werke lijke uitgaven f. 213.729.97. Batig saldo f. 47247.23. Kapitaaldienst Werkelijke Uit gaven f. 110210.55. Werkelijke Inkomsten f. 88.921.54. Nadeelig slot f. 21.289.01. De Voorzitter vraagt of iemand nog stem ming over de rekening verlangt. Daar geen der leden zulks verlangt wordt de ge meenterekening met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld, waarbij wordt op gemerkt. dat de beide wethouders zich overeenkomstig de bepalingen van de Ge meentewet van stemming hebben onthou den. Aangeboden wordt de gemeentebegroo- ting dienstjaar 1933. De Voorzitter stelt de gemeentebegrooting in handen van de daartoe benoemde commissie, teneinde ranDort hierover uit te brengen. Hierna wordt overgegaan tot benoeming in vasten dienst van de wegwerkers P. Th. l'Ami en J. P. Strijk. De Voorzitter doet voorlezing van het prae-advles van B. en W., waarbij genoemd College met de meeste vrijheid den Raad adviseert beide wegwerkers voor vast te benoemen, daar zij tot op heden zeer goed hebben voldaan Met alg. st. worden de beide wegwerkers in vasten dienst benoemd. De wijziging van de gemeentebegrooting HEDEN: Nutsgebouw: Openb. verg. der Centr v Ver. van personeel in 's Rijks dienst' 8 uur nam. Rotterdam (Veerhaven 2): Alg leden vergadering Ver. Inst. voor Tropische Geneeskunde, 4i/d uur, nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 uur n m „Charlie op avontuur". Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. C'ty-The3t»r Haarlemmstr. 8 uur n.m „De overwinning van den spoorzoeker". Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. L"Xo--Theater Stationsweg 8 uur n.m „De trots van de 3e compagnie". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theeter Brnestraat, 8 uur n.m.: „Der weisse Rausch". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Sept. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. voor den dienst 1932 gaat zonder op- of aanmerking onder den hamer door. In bespreking komt het voorstel tot verlenging van de steunregeling. De Voor zitter doet voorlezing van het prae-advies van B. en V/. .waaruit blijkt dat de steun regeling tot en met den lsten October e.k. is verlengd. De werkloosheid in deze ge meente onder de arbeiders, behoorende tot de bedrijfstakken van den land- en tuinbouw, de bouwvakken en de metaal bewerkers, is nog van dien aard, dat aan een stoplegging van de steunregeling niet kan worden gedacht. Het aantal werkloo- zen stijgt weer met den dag, daar vele tuinderspatroons wegens de slechte uit komsten van hunne bedrijven geen loon meer kunnen betalen. Daar de Min. van B. Z. de steunregeling voor niet langer dan een periode van vier weken verlengt, zoodat telkens om de drie weken een raadsvergadering zou moeten worden be legd stellen B. en W. den Raad voor de steunregeling voor onbepaalden tijd te verlengen, onder voorbehoud van toeken ning van subsidie door het Rijk. De heer Rietbroek wijst er op, dat voor de zomerperiode de steunbedragen zijn verlaagd in verband hiermee, dat de ar beiders in de zomermaanden goedkooper kunnen leven. Zeer binnenkort breekt echter weer de periode aan, de arbeiders meer kosten krijgen voor vuur, licht en kleeding. Spr. stelt voor de steunbedragen weer op de oude normen terug te brengen. Uit het rapport van de Commissie Weiter is gebleken, dat de normen voor de arbei ders ten plattelande laag kunnen worden genoemd. De Voorzitter antwoordt, dat B, en W: deze aangelegenheid in de eerstvol gende vergadering zullen bespreken waar na zij met een voorstel zullen komen. Zonder h. st. wordt de steunregeling voor onbepaalden tijd verlengd. In bespreking komt de vaststelling van den huurprijs voor de woning staande te Roelofarendsveen en gemerkt B. 442. Na discussie worden met alg. st. B. enW. gemachtigd om naar bevind van zaken te handelen. Tot de ingekomen stukken behooren o.a. een schrijven van de Stedelijke Lichtfa brieken te Leiden, betreffende de electri ficatie onder Oud Ade, in verband met de garantie voor de plaats gehad hebbende uitbreiding onder het Lageland. B. en W. wijzen in hun prae-advies erop. dat in de Raadsvergadering van 6 Juli 1932 even eens deze aangelegenheid ter sprake werd gebracht. Leiden was bereid de garantie te doen vervallen mits de bestaande stroomleveringsovereenkomst met 6 jaren zou worden verlengd, terwijl Leiden bo vendien nog bereid zou zijn over te gaan tot uitbreiding van het laagsnanningsnet voor de huizen gelegen over de spoorlijn te Oude Wetering. B. en W. zijn nadien nog met genoemde fabrieken in onder handeling getreden .teneinde nog betere voorwaarden te bedingen. De onderhan delingen met Leiden hierover gevoerd oni nog gunstiger voorwaarden te bedingen, hebben geen bevredigend resultaat gehad. 15. „Steek eens op, ouwe jongen", zei hij, „dat zal je wat kalmeeren". Langen tijd hoorde men niets dan Aladdlns fluit; de vrouwen lagen rustig te luis teren, de mannen rookten en puften de rookwolkjes in kringels door de tent. Toen stond de hoofdman op. „Het is de tijd voor het avondgebed", sprak hij. En allen knielden neer met het gezicht naar het Oosten en dankten Allah en zijn profeet. Na het gebed begonnen de broers weer over het paard. „Het is natuurlijk van jou," begon de jongste, „ik wou je straks alleen maar eens kwaad maken". „Onzin", meende de oudste, „recht is recht, het is van jou, je hebt het eerlijk met een strik in de woestijn ge vangen en getemd". 16 Lang duurden de onaernandelingen, totdat ze meenden dat geen van beiden waard waren zoo'n edel dier te bezitten en dat het niemand anders dan hun vader toekwam. Suleika was vol medelijden met Aladdin. „Was je niet moe, jongen?" vroeg ze. „Ik had zoo'n spijt, dat ik je door de brandende zon weggestuurd had. En die toute hond was heelemaal niet weg. Hij had zich bij de kameelen verborgen. Ga maar rustig hier liggen, ik zal de muskieten wel bij je vandaan houden." 's Avonds speelde Aladdin voor de tent en alle stamgenooten kwamen luisteren. s-2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6