C.G.SMIT o<r\ LEÏDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 September 1932 BUITENLAND. SPORT. D E BOKMA's OUDE KLARE IS UW WARE. VISSCHEBÜBERICHTEN KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW PLANTKUNDE. De eerste winterbijeenkomst. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield de afd. Leiden gisterenavond haar eerste winterbijeenkomst. Bij de opening riep de heer J. G. Bailego allen een hartelijk welkom toe en sprak den wensch uit dat de wintervergaderingen animeerend en leerzaam zouden worden. De notulen der voorgaande vergadering werden ongewijzigd gearresteerd. Van het Hoofdbestuur was binnenge komen de lijst van sprekers voor het win terseizoen. Besloten werd dr. Th. C. Oude mans uit te noodigen voor een lezing met lichtbeelden over ,jSchovenhorst en zijne voor het Nederlandsche klimaat in aanmerking komende Coniferen." Aan de Ned. Dahlia Ver. was een verg. zilv. med. geschonken. Hierna memoreerde de voor zitter de Von Sieboldherdenking en bracht dank aan allen, die tot het welslagen had den medegewerkt. De afdeeling kan dank zij den steun van vele particulieren en het buitenland met trots op dit feest te rugzien. De rekening sloot met een batig saldo van f. 66.65 hetwelk werd overge dragen aan de Wetenschappelijke Com missie voor dekking van het tekort op 't Siebold monument. Prof. Baas Becking aanvaardde dit onder hartelijke dankzeg ging. Nog bracht de voorzitter het zilve ren jubileum van de Meisjes-Tuinbouw school „Huis te Lande" naar voren, wel ker Directrice lid onzer afd. is. Het deed hem genoegen dat mej. Jac. Hingst tot Ridder in de orde vair Oranje Nassau was benoemd. Onder hartelijke woorden reikte de voorzitter de door de leden op de Von Sieboldtentoonstelling behaalde zilveren en bronzen medailles uit. De heer ren G. Lubbe Thzn., J. S. Smit, W. van Sluis en C. Kriest mochten ieder een Von Siebold medaille ln ontvangst nemen. De heeren jhr. mr. C. Dedel. Burgemeester van Abcoude en Ir. J. M. Riemens, voor zitter van de afd. den Haag werden als candidaten voor het H. B. aangewezen. Na de pauze kwam een bestuursvoorstel ter tafel om op een der winterb ij eenkom sten de films van de Mij. te laten ver- toonen. Van verschillende zijden was men bang te veel last van de Brandweer te krijgen, wat oorzaak was dat eerst zal worden onderzocht alvorens de film aan te vragen. Vervolgens deelde de heer H. Veendorp mede, welke substantie's er gebruikt wor den tusschen de betonlagen bij het opvul len van oude boomen. Spreker vertelt dat er niet steeds alleen beton gebruikt wordt, doch dat er nog andere grond stoffen zijn. Zoo b.v. worden holle boo men wel eens volgemetseld met steenen en daarna met cement overtrokken, in andere gevallen wordt het beton gewa pend voor de stevigte. In den Hortus is een hollen stam van Diospyros Lotus, een geneeskrachtige boom tegen huidziekten eerst bewerkt met carbolineum en daarna met cement met ringen van mastiek. Deze hog zeer goede boom staat op een gehee- len kunstvoet. De mastiek dient om meer veering te verkrijgen. De holle stam van een Gouden Regen, waarin zware lucht wortels zich hadden ontwikkeld is aange vuld met Dotameen aarde, een grondstof die steeds een constante vochtigheids graad behoudt en afgedekt met Buis be- toncement en puimsteen. De daarbij cir- culeerende foto's gaven een zuiver beeld van deze bewerkingen. Bij monde van den heer F. W. Kloos werd medegedeeld dat de jury voor het puntenstelsel, bestaande uit de heeren J. H. Faber. H. Veendorp en F. W. Kloos aan 'n inzending in pot gekweekte Dahlia van de firma J. A. Ballego en Zonen 15 pun ten, aan een groepje SalviaSplendens var Flanmingo en Begonia's' van den heer Jan Kriest Jzn., 10 punten en aan een drietal Echeveria gibbiflora metallica van den heer HoogewerfKroon 12 pun ten had toegekend. Alle inzendingen wa ren van uitmuntende kwaliteit en werden nader door de inzenders toegelicht. Nadat door eenige leden aan de rond vraag was deelgenomen, waarbij o.m. bloementuin op het voormalig stadhuis terrein ter sprake kwam, sloot de heer Ballego met dank aan sprekers en de- batters deze goed geslaagde eerste ver gadering. Heden herdacht onze stadgenoot de heer H. C. Fisser zijn zilveren jubileum als fitter bij de Sted. Lichtfabrieken. Hij werd op de gebruikelijke wijze door direc tie en personeel gehuldigd. Mej. A. H, H. M. Kellenaers alhier, is geslaagd voor het examen vrije- en orde oefeningen. Eenige maanden geleden is op den Maresingel de bejaarde mejuffrouw C. D., door een auto, bestuurd door B. C. H. uit Voorschoten aangereden, tengevolge van welke aanrijding mej D. is overleden. Donderdag a.s. zal deze zaak voor de Rechtbank te 's-Gravenhage worden be handeld. Bij de dagvaarding is ten laste gelegd: dood door schuld. Er zijn in deze zaak 9 getuigen gedagvaard, onder wie dr. Hulst als getuige deskundige. Als verdediger zal optreden mr. L. Weyl alhier. Te Castricum zijn vier minderjarige jongens van 1517 jaar aangehouden, die de ouderlijke woning alhier waren ont vlucht. Zij zijn op transport naar hier gesteld. In het ons toegezonden artikeltje over Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies Is een zinstorende fout geslopen. Men leze in de tweede alinea, tweede regel inplaats van worden" het woord wachten." Naar wij vernemen zal door de elec- trificatie van de lijn LeidenHeemstede een belangrijke verplaatsing van perso neel der N. Z. H. T. plaats hebben. RECLAME. Steenstraat 49 Telefoon 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWAREN, WARME CROQUETTEN EN SALADE's. 6835 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening - Het Internationaal Arbeidsbureau - Uitvaart graaf Gravina. De zitting van gistermiddag vaivhet Bu reau van de Ontwapeningsconferentie was van iets meer beteekenis dan de vooraf gaande zittingen, voornamelijk door het optreden van Litvinow. De Russische Com missaris van Buitenlandsche Zaken eischte dat na behandeling van de zuiver zakelijke kwesties nu eindelijk eens een begin wordt gemaakt met het voor een werkelijke ont wapening alleen beslissende hoofdprobleem De Britsche Minister van Buitenland sche Zaken Simon verklaarde direct hier op. dat het Bureau der Ontwapeningscon ferentie in geen enkel opzicht bevoegd is politieke vraagstukken te behandelen. Daar dient de plenaire commissie voor. Paul Boncour steunde den Britschen Minister in diens opvatting. Hij betuigde er volgaar ne zijn instemming mee. dat de Russische voorstellen in een speciale bijeenkomst zoo der. worden behandeld. De chef-rapporteur van het Bureau. Be- nesj trachtte de behandeling van de te be handelen kwesties in het juiste daglicht te stellen. Hij wees daarbij op de beteekenis van de genomen besluiten tijdens de laat ste onderhandelingen, die volgens hem een stap vooruit beteekenen op het gebied der entwapeningsidee. Henderson zeide daarentegen da: de be handeling van een groote politieke kwestie, zocals die op grond van een briefwisseling met den Duitschen Minister voor Buiten landsche Zaken is oogeworpen, thans zeer noodzakelijk is geworden. De besprekingen werden daarna verdaagd tot Dinsdag a.s Op te merken valt nog. dat de kwestie inzake luchtbombardementen een de? bij deze kwestie belanghebbende mogendheden n.l. Duitechland momenteel niet ter zitting aanwezig was. Men schijnt dus van mea ning te zlin. dat Duitschland a.s. Dinsdag wel aan de zitting van het Bureau zal deelnemen F'aul Boncour heeft in een verklaring acn de Fransche persvertegenwoordigers nogmaals gewezen op het Fransche stand punt dat de Duitsche eisch inzake gelijk gerechtigdheid thuis hoort in den Volken bond en door alle naties aangesloten bij den Volkenbond, besproken behoort te worden. Volgens mededeelingen van goed inge lichte zijde zou het langzame tempo ge schieden op wensch der Britsche regeering. welke tijd schijnt te willen winnen voor het voeren van particuliere besprekingen met den Duitschen Minister van Buiten landsche Zaken, die gistermiddag is gear riveerd. Naar verluidt, zou de Engelsche re geering een nieuw voorstel voorbereiden, hetwelk dan besproken zou worden bij de besprekingen tusschen de groote mogend heden over de gelijkgerechtigdheidskwestie. De president der Ontwapeningsconferen tie, Henderson, zou, naar verluidt, het voor nemen hebben bij de verdere onderhande lingen welke de volgende week zullen plaats hebben het voorstel in te dienen alle poli tieke kwesties van het ontwapeningspro bleem onverwijld door het bureau in be handeling te doen nemen. Hij zou in het bijzonder de bedoeling hebben de Duitsche eischen inzake de er kenning der gelijkgerechtigdheid in open bare zitting van het bureau te doen be handelen. Henderson zou aldus de algemeen te ver wachten diplomatieke besprekingen achter de coulissen wsnschen te bespoedigen. Hij zij er, naar voorts verluidt, zeer groote be teekenis aan hechten Duitschland mogelijk te maken ter Ontwapeningsconferentie te rug te keeren en wenschen dat de princi- pieele en moreele aanspraken van Duitsch land op gelijkgerechtigdheid werden er kend. 0 De Buitengewone Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau heeft besloten per Januari 1933 een Voorberei dende Technische Internationale Arbeids- Conferentie bijeen te roepen ter behande ling van het voorstel der Italiaansche re geering tot invoering van den 40-urigen werkweek in de industrie. Het voorstel werd aangenomen met 16 tegen 6 stem men (en wel tegen: vijf stemmen van den groep werkgevers en de stem der Engel sche regeering). Besloten werd dat de 40-urige werkweek niet van toepassing zal zijn op de arbei ders in de landbouw- en havenbedrijven, doch slechts op arbeiders in industrieën, met inbegrip van mijnwerkers en em ployees in het mijnbedrijf. Voorts besloot de Raad van Beheer voor deze conferen tie ook uit te noodigen de Vereenigde Sta ten en de Sovjet Unie. Op de October-bijeenkomst van den Raad van Beheer welke te Madrid zal worden gehouden, zal beslist worden, of de invoering van de 40-urige werkweek in de industrie geplaatst zal worden op de agenda van de gewone Internationale Ar- beidsconferentie van 1933. Op dezelfde bijeenkomst zal beslist worden of de re sultaten der technische conferentie welke in Januari zal worden gehouden, zullen worden doorgegeven aan de Economische Wereldconferentie. Bovendien besloot de Raad van Beheer den secretaris-generaal van den Volkenbond op te wekken de ge mengde Commissie van de Europeesche Commissie bijeen te roepen teneinde haar houding te bepalen nopens het verrichten van openbare werkzaamheden. Gisteren heeft onder groote belangstel ling van het publiek te Danzig de uitvaart plaats gehad van Graaf Gravina. den overleden volkenbondscommissarls. Aan wezig in de St. Hedwigskerk waren de president van den Senaat van Danzig, dr. Ziehm, de Duitsche consul-generaal, frei- herr von Thermann. De Volkenbondsraad die zoo snel geen vertegenwoordiger had kunnen zenden, had den kabinetschef van den hooge commissaris, markies Eurico Glustiniani opgedragen de plechtigheid bij te wonen. Prelaat Sawatzki celebreerde de mis; de inzegening geschiedde door bisschop Graaf I Rourke. Na het requiem werd de kist j door Schupo-beambten naar den auto ge dragen, die het stoffelijk overschot naar 1 St. Albrecht bij Danzig vervoerde, waar de voorloopige bijzetting plaats had. De over- brenging naar Italië, overeenkomstig den I wensch van den overledene zal geschieden zoodra de noodige formaliteiten geregeld I l zijn. I DUITSCHLAND. De enquête naar 12 Sept. - Besluiten in den Pruisischen Landdag. In de gisteren gehouden zitting van de Uberwachungsausschuss, die als commissie van onderzoek tracht zich er van te ver gewissen. hoe de gebeurtenissen in de Rijksdagzitting van 12 September zich pre cies hebben afgespeeld, zijn reeds enkele Rijksdagleden, afgevaardigden van ver schillende partijen gehoord. Ook de nat.-soc. Rijksdagvoorzitter Goe- ring legde getuigenis af. In den breede schetste hij, hoe hij had aangekondigd, dat tot stemming zou worden overgegaan, hoe de rijkskanselier tweemaal het woord had gevraagd, de eerste maal persoonlijk, waar bij Gosrlng hem niet had verstaan, de tweede maal door een ambtenaar der kan selarij. waarop Goering had geantwoord: natuurlijk, als de stemming voorbij is. De kanselier, zoo ging spr, voort, kwam daar op naar mij toe, sprak geen woord, maar legde met bevende hand het besluit op mijn tafel, de achterzijde naar boven. Ik nam het op en legde het weg tot de stem ming zou zijn afgeloopen. Goering ontkent den rijkskanselier op zettelijk het woord niet te hebben gegeven. Voor het begin der zitting had hij het woord reeds kunnen vragen en als hij slechts den vinger had opgestoken, toen )k zeide tot stemming te moeten overgaan, zou ik hem natuurlijk het woord hebben gegeven. Ik herhaal, dat de regeering m.i onder alle omstandigheden een stemming wilde verhinderen en dat ik natuurlijk ver plicht was ze te doen plaats hebben. Van den inhoud van het stuk zeide Goe ring eerst na het bekend maken van den uitslag der stemmingen kennis te hebben genomen. Na het verhoor van Goering draaide men eenige gramofoonplaten af opgenomen tij dens de Rijksdagzitting van 12 September. Voorzitter Loebe was van meening. dat de plaat geen voldoende opheldering gaf. Men kon hoogstens aannemen, dat bij de eerste heftige beweging in het Huis de Kanselier om het woord had gevraagd. Besloten werd de zitting te verdagen en op Dinsdag a.s. een niet-openbare zitting het verdere getuigenverhoor bijeen te roe pen. Dan zullen Communistische en Natio- naal-Socialistische getuigen worden ge hoord. Bovendien zullen voor deze zitting de Rijkskanselier, de Rijksminister voor Binnenlandsche Zaken en Staatssecretaris Planck worden uitgenoodlgd te verschijnen. In den Pruisischen Landdag zou gister morgen de Duitsch-nationale afgevaar digde Steuer het voorstel van zijn fractie tot opheffing van het bekende Landdag- besluit van 30 Augustus j.l. inzake de ge hoorzaamheid der Pruisische beambten tegenover de commissoriale regeering, verdedigen. Toen hij het spreekgestoelte betrad, be gonnen echter zoowel bij de nationaal- socialisten als bij de communisten opzet telijk op zeer luiden toon gevoerde ge sprekken, waardoor de spreker onver staanbaar werd. Tevergeefs trachtte president Kerrl de rust te herstellen; toen hij hierin niet slaagde, schorste hij de vergadering voor tien minuten. Na die tien minuten -'heropende Kerrl de zitting en gaf Steuer opnieuw het woord. Terstond begonnen communisten en nationaal-socialisten weer luid te spre ken en te roepen. Steuer wendde zich ver ontwaardigd tot den voorzitter, die op nieuw trachtte den spreker gehoor te verschaffen, doch ook ditmaal niet slaag de en opnieuw de zitting onderbrak. Toen na de hei-vatting de afgevaardigde Steuer voor de derde maai het woord kreeg, heerschte in de zaal nog steeds groote opwinding en drukte, maar op enkele uitzonderingen na verlieten de meeste nationaal-socialisten de zaal, waarna Steuer zijn rede begon met een protest tegen het optreden der nazis, j Vervolgens motiveerde spreker het door de Duitseh-nationalen ingediende voorstel tot opheffing van het Landdag- besluit van 30 Augustus, Na hem kreeg de nat.-soc. Nicolai het woord, om het voorstel zijner fractie te j verdedigen. Het Duitsch-nationale voorstel is na een opgewonden debat, in hoofdelijke stemming met '208 stemmen der nationaal- socialisten en communisten tegen 35 der Duitschnationalen en 45 onthoudingen van het Centrum verworpen. De overige partijen hebben geen deel genomen aan de stemming. Daama ging men tot stemming over van het nationaal-socialistisch voorstel, dat het volgende behelst: Voor zoover de Rijksgrondwet en de grondwet van Prui sen door de aan het roer zijnde regeering volgens den door haar afgelegden eed ge ëerbiedigd en doorgevoerd wordt, is het de plicht der ambtenaren en ondergeschik ten van Pruisen de grondwet eveneens te eerbiedigen en te steunen. Dit voorstel werd met 156 stemmen der nationaal-socialisten tegen 85 stemmen der Duitseh-nationalen, Duitsche Volks partij en communisten aangenomen. Het Centrum onthield zich van stemming. De sociaal-democraten namen niet aan de stemming deel. Het quorum was echter niet aanwezig, zoodat deze stemming ongeldig was. Een voorstel van het Centrum werd aangenomen met een meerderheid be staande uit Nationaal-socialisten, Cen trum en Duitsche Volkspartij. In deze mo tie wordt slechts de verwachting uitge sproken, „dat de Pruisische ambtenaren ook verder hun dienstplichten, trouw aan de beproefde beroepstraditie van hun stand, ten beste van den Staat en hst volk, onpartijdig en gewetensvol vervullen zullen. Het eerste gedeelte van de motie echter, waarin gezegd werd, dat de amb tenaren, ondanks het „onconstitutioneele optreden van de Rijksregeering" hun ambtsplicht trouw nagekomen zijn, of schoon de benoeming van den Rijkscom missaris zeer bedenkelijk was, werd echter verworpen, omdat slechts het Centrum en een gedeelte der sociaal-democraten eï voor stemden. Een nationaal-socialistisch voc-rstel tot opheffing van de immuniteit van Otto Braun, den gewezen minister-president, tegen wien Hitier een klacht wegens per soonlijke beleediging heeft ingediend, werd verworpen met 200 tegen 197 stem men. Voor het opheffen der immuniteit stem den de Nationaal-Socialisten, de Duitsch- Nationalen, de Duitsche Volkspartij en de Chr. Sociale Volksdienst. Tegen het voor stel stemden de Sociaal-Democraten, het Centrum, de Staatspartij en de Commu nisten. Leinert (Sociaal-Democraat) verlangde het woord over de orde. Hij protesteerde sterk tegen de houding der Nationaal- Socialisten. Het was een schandaal, dat de Nationaal-Socialistische fractie systema tisch sprekers der andere partijen hin derden bij het uitoefenen van hun rech ten. Leinert stelde voor de zitting te schorsen en het Seniorenconvent onmid dellijk bij te roepen. Dit voorstel werd door alle partijen goedgekeurd met uitzondering van de Nationaal-Socialisten. President Kerrl schorste hierna de zitting voor de vierde maal. Maar in het Seniorenconcent werden geen beslissingen genomen! De Duitsch-nationale groep in den Prui sischen Landdag heeft aan de Rijkscom missarissen von Papen en dr. Bracht eenige wenschen kenbaar gemaakt. De be langrijkste zijn: le. Afschaffing van den accijns op het geslacht; 2e. verlaging van den rentevoet voor hypotheken op kleine nederzettingen van 5 tot 3 pet.; 3e. af schaffing van de vermogensbelasting op grondbezit: 4e. stappen bij de Rijksregee ring om den afzet van Duitsche land bouwproducten door contingenteering van buitenlandsche invoeren te bevorderen; 5e. invoering van een algemeene verlaging van den rentevoet; 6e. herstel van de grens van vrijstelling van omzet-belasting tot 5000 Mafschaffing van deze belasting voor vee en vleesch, verlaging van den suikeraccijns. De groep heeft voorts den wensch te kennen gegeven in mondeling overleg met de Rijkscommissarissen hervormingen in het staatsbestuur en herziening van de bepalingen op ziekenfondsen te bepleiten. Rijkskanselier v. Papen heeft gister avond voor de radio zijn aangekondigde rede gehouden. Spr. betoogde, dat er reeds vele teeke nen zijn, die er op wijzen, dat verbetering in den economischen toestand in aantocht is; wel is waar is het einde nog niet daar, maar het gevaarlijkste punt, de crisis, die beslist tusschen dood en leven, is voorbij. De regeering zet haar maatregelen ter saneering krachtig voort, maar een derge lijk proces heeft natuurlijk tijd noodig. De a.s. winter zal van de bevolking weder zware offers vergen, de njod van velen is nog groot en de rijkskanselier doet daar om een dringend beroep op allen, die dit kunnen doen, om hun noodlijdende land- genooten den a.s. winter zooveel mogelijk te steunen. De arbeiders van de gietstaalfabriek Wittmann te Hagen-Haspe weigeren een loonsverlaging van 10 °/o voor het 31ste tot het 40ste arbeidsuur van de week te aan vaarden welke de directie naar aanleiding van de bepalingen van de nieuwe nood verordening met ingang vin 15 September heeft ingevoerd, ten einde nieuwe arbei ders te kunnen aanstellen. Ruim 400 van de in totaal 500 arbeiders staken. Aangezien de directie bij voorbaat alle onderhandelingen heeft afgewezen en slechts door aanplakbiljetten mededeelt dat alle arbeiders, die met het nieuwe loon niet accoord gaan, zich als ontslagen moe ten beschouwen, is de toestand zeer ver ward. De vakvereenigingen stellen zich op het standpunt dat aangezien het economische programma van von Papen door de arbei ders verworpen wordt, zij ook alle loons verlaging moeten verwerpen en er niet tegen ou zullen zien, ook het wapen van de staking toe te passen. Ook in de kabelfabriek van Wupperthel Ronsdorf is om dezelfde redenen een staking uitgebroken. ENGELAND. Gandhi's hongerstaking. Na een dag van onderhandelingen tus schen Hindoesche leiders die tot verschil lende kasten behooren en gedelegeerden van de paria's om den grondslag te vin den van een regeling, welke aan Gandhi zou toestaan om op te houden met vas ten. heeft een delegatie van beide partijen Gandhi 's avonds in de gevangenis opge zocht. Toen zij na verloop van twee uren buiten kwamen, verklaarden de leden der deputatie: „Wij hebben met Gandhi een hartelijke, lange en bevredigende be spreking gehad en wij hopen morgen met een definitieve regeling terug te komen". De besprekingen, bestemd om de laatste hand aan de overeenkomst te leggen, zul len hedenochtend voortgezet worden. Indien er een accoord met Gandhi tot stand komt. zal Mac Donald onmiddellijk worden ingelicht. Onder degene, die gisteren den Mahat- ma bezocht hebben, bevond zich zijn vrouw, die speciaal van de gevangenis van Ahmedabad van die van Yeravda ge bracht werd. Gandhi, die nu sedert 60 uren vast, is lichamelijk verzwakt, maar blijft levendig van geest. Des nachts rust hij onder de hoornen op het binnenhof van de gevan genis. Zijn zoon Devidas en de ex-presi dent van het Congres Vallabhai Patal houden hem gezelschap. De Wetgevende Raad heeft een wets ontwerp aangenomen, waarin de regee ring wordt gemachtigd tot controle van de katoenmarkt te Bombay. De regeering zal bevoegd zijn elke er kende organisatie op te heffen en ze te vervangen door en raad van controle en het recht hebben elke organisatie te er kennen. Nochtans verluidt, dat de regeering geen plan heeft voorshands van deze bevoegd heid gebruik te maken. Het wetsontwerp is slechts aangenomen voor het geval het noodig mocht zijn betrouwbare kooplieden te beschermen en elk beursbezoeker of organisatie te beletten handelstransacties van anderen te belemmeren. CHINA. Het rapport der commissie Lytton. Het rapport van de commissie Lytton over het conflict in het Verre Oosten is gisteren te Genève aangekomen. Het is in het Engelsch opgesteld en bevat 40 vellen schrijfmachinepapier. Op 't oogen- blik wordt het rapport in het algemeene secretariaat van den Volkenbond in het Fransch vertaald. Reuter meldt uit Genève, dat de Vol kenbondsraad vermoedelijk, in overeen stemming met het Japansche voorstel be sluiten zal de behandeling van het rap- port-Lytton zes weken uit te stellen, tot de Japansche regeering een specialen ver tegenwoordiger met uitvoerige instructies naar Genève gezonden heeft. Hoe betreurenswaardig ook de uittre ding van een staat, die lid is van den Vol kenbond, altijd blijven zal, het is beter, dat hij zich terugtrekt, indien zij niet be reid is, zijn verplichtingen onder het pact van den Bond na te komen. Dit is de be slissing waartoe het bestuur der Engel sche Volkenbondsvereeiiiging gekomen is onder leiding van Lord Cecil, 11a een be spreking der positie van Japan. IT AI JE. 10de verjaardag van het fascisme. Den eersten October beginnen de feesten ter viering van het tienjarig bewind van het fascisme met een bijeenkomst van in- tellectueelen en kunstenaars te Rome, waar op ongeveer tienduizend deelnemers worden verwacht. Op deze bijeenkomst volgen ver gaderingen van de verschillende beroeps- vereenigingen der intellectueelen. i Later in de maand volgen o.a. een con gres van de fascistische organisatie, waar op men eveneens 10.000 deelnemers ver wacht vergaderingen van den Raad der Corporaties en van den Grooten Fascisti- schen Raad. Den 23en October wordt de tentoonstel ling geopend van de openbare werken, die door het regime tot stand zijn gebracht en 27 October de historische tentoonstelling van het fascisme. Op 28 October, den ver jaardag van den marsch naar Rome. ko men de oorlogsverminkten te Rome samen en wordt het monument voor Michele Bianchi, het overleden lid van het vier manschap onthuld. RECLAME. B L A U W E D R U I F MET C&TZ ELIXER TAN PEHELA LEIOEN, STEENS IR. 8 TELEFOON 136 J. W G IJ E N TELEFOON 242 BAADHUISSTR. 27l\fr ALPHEN a. d. RIJN ZIET ONZE RECLAMEFILM IN HET LUXOR THEATER. DUIVENSPORT. LEIDSCHE COMBINATIE VAN POSTDUIVENLIEFHEBBERS. De wedvluchten hebben een einde ge nomen en nu is het doel van het com binatie-bestuur om de deelnemers in dezen stillen tijd bezig te houden door een commissie te vormen om het puntenstelsel en al het andere, wat onder de duiven sport resorteert uit te werken, zoodat de zoo sportieve samenwerking nog meer en meer doorgevoerd en bewaarheid wordt. Gehoopt wordt dat de nog niet bij de combinatie aangesloten vereenigingen spoe dig een besluit dienaangaande zullen nemer.i zoodat het volgende seizoen nog econo mischer gewerkt kan worden. De uitslag der 10 hoogst geplaatste deelnemers is als volgt. G. A. L. v. d. Reijden, kampioen generaal winnaar van de gouden medaille met 17593.2 Meter, lid der Vriendenclub, 2e J. Braxhoven V.C. met 15524.8 M,, 3e Chr. v. d. Pluijm V.C. met 15309.9 M„ 4e J. Flippo R.L.C. met 14458.0 M., 5e H. Tegelaar R.L.C. met 13459.7 M., 6e A. v. d. Made B.D. met 13032.8 M., 7e W. de Wolf R.L.C. met 12797.4 M., 8e A. Molenaar R.L.C. met 12130.3 M-, 9e J. W. v. Duuren R.L.C. met 12006.5 M.t 10e A. N. Erades V.C. met 11865.6 M. Deze meters zijn alle alleen van de eerstaankomende vogel per deel nemer genomen. o VOFTBAL. R. B. F.—K. N. C. Gisterenavond om half zes werd op lift Zuiderkwartier-terrein aan den Kanaal- weg de wedstrijd R. B. F.K. N. C. ge speeld. Deze wedstrijd werd gewonnen met 21 door het elftal der broodfabriek Koole Nicola en Co. Rust 10. Scheids- echter van Hoven leidde voortreffelijk. IJMUIDEN, 23 Sept. Tarbot per KG. f. 1.50—1; Griet per kist van 50 KG. f. 31—16; Tongen per KG. f. 1.35 0.65; Zetschol per kist van 50 KG. f-26r" 23.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.245.70; Schar per kist van 50 KG. f.64.60; Kabeljauw p. kist van 125 KG. f. 3828; Gullen per kist van 50 KG, f. 7 2.40; Lengen per stuk f. 1.35; Heilbot per KG. f,0.95; Wijting per kist van 50 KG. f.,4.302.10; Koolvisch per stuk'f.0 33— 0.15; Makreel per kist van 50 KG. f. 13. Aangevoerd 1'41 kisten versche haring, prijs f. 5.60—1.90. Aangekomen stoomtrawlers: IJM. i/» met f. 2057; HC. 143 met f. 5619, en de kot ter E. 80 met f. 777. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus 21 September: Verkend op 54 gr. 57 Nor. en 6 gr. 16' Ol. IJM. 1; IJM. 23.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2