DE VREUGDEVOLLE DAG TE KATWIJK. Verbond van Nederlandsche Werkgevers 73sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 September 1932 Derde Blad No. 22242 CORRESPONDENTIE. Enthousiaste stemming - Druk bezochte receptie. K. H. Prinses Juliana, gehuldigd met bloemen, neemt op vriendelijke wijze af scheid van Burgemeester Mr. Woldringh van der Hoop, na de bezichtiging van het mooie gebouw, waarover Zij Haar groote ingenomenheid betuigde. H., te L. Waar uw ingezonden stuk dezelfde strekking had als dat van den heer Van Veen hebben wij den inhoud verkort weergegeven in een „Spreekcel", De Katwijksche jeugd genoot ook van dezen glorierijken middag en zong eenige lie deren tot de op het balcon van het Raadhuis staande Hooge Gast; rechts de doch tertjes van den Burgemeester en een der Wethouders, die der Prinses bloemen aanboden. groot is betwijfelt spr., want gezien de aanwas der gemeente met pl.m. 3400 schoolkinderen, zal spoedig genoeg het tegendeel blijken. Er rust vooral in deze tijden een zware taak op het gemeentebestuur, doch met Gods hulp is het de plicht met kracht voort te gaan door de branding en niet alleen in veilige haven doch in volle zee. Spr. las dan een gedicht voor, samenge steld door den heer Dikken en dat als volgt luidde; INWIJDINGSGEDACHTEN BIJ DE OPENING VAN 'T NIEUWE RAADHUIS. Hoe donker 't nog moog wezen, Hoe veelszins bang 't verschiet, Ons troost een zeker weten: ,„Neen, God vergeet ons niet" Dies past geen moed'loos zuchten, Geen droeve wanhoopsklacht, Maar 't stil geloofsvertrouwen, Dat van God heil verwacht. Geen zitten bij de pakken In moed'loosheid ter neer, Tot bidden en tot werken Roept elke dag ons weer. En als in zware tijden Dit schoone gebouw verrijst, Is 't allereerst zijn toren. Die hemelwaarts ons wijst. Maar 't leven kan niet stil staan, Wij moeten staag vooruit. Van 't front, zich fier verbreedend, Gaat deze roepstem uit: „Breidt uit Uw naarstig streven. Toont, burgers! moed en kracht, Dan wordt van God de zegen Niet vruchteloos gewacht". En gaan met goed vertrouwen Wij zóó de toekomst in, Dan wordt de dag van heden Als tot een nieuw begin, Dan bidden wij te zamen Bij 't bouwwerk hier voltooid: „O God, onthoud Uw zegen Uw hulp aan Katwijk nooit". Geef hun, die ons regeeren Maar wijsheid, moed en kracht En laat Uw licht maar schijnen In 't duister van den nacht. Help ons langs donk're wegen Blijmoedig voorwaarts gaan, In 't vast en zeker weten: „God laat geen bidder staan". Hierna werd van de gelegenheid un B. en W., den secretaris en de architecten te complimenteeren een zeer groot gebruik gemaakt, waarna de rondgang door het gebouw volgde en alle genoodigden in de gelegenheid werden gesteld het geheele interieur te bezichtigen. Dat van allen dezelfde roep uitging, n.l. dat alles prach tig en practisch was, behoeft geen betoog. Opgemerkt zij nog dat bij monde van den Burgemeester namens de „Katwijk sche Post" aan Prinses Juliana werd ten geschenke gegeven een ets voorstellende het nieuwe gemeentehuis. Des avonds was er voor het publiek ge legenheid om ten bate van het crisis- comité het gebouw te bezichtigen. Meer dan 1000 personen maakten hiervan een gretig gebruik. De toeloop was echter zoo groot dat honderden moesten worden te leurgesteld. Daarom hebben B. en W. be sloten, behalve Zaterdag van 25 en van 710 uur, ook op Vrijdagmiddag van 25 uur en van 710 uur de gelegen heid tot bezichtiging open te stellen. Ook dan wordt een grooten toeloop verwacht. Het was voor de politie gisteravond geen gemakkelijke taak voor een goede rege ling zorg te dragen! Doch alles verliep ten slotte prachtig! Het gebouw leverde in den avond beschenen door een tiental krachtige schijnwerpers een fantastischexi aanblik op. Tenslotte willen wij nog opmerken, dat het kostelijke beeldje, voorstellende de „Gerechtigheid" en geplaatst in de hal, vervaardigd is naar het ontwerp van den heer Willem C. Brouwer uit Leiderdorp, evenals de beide leeuwen aan den in gang, die ook van bijzondere beeldhouw- kundige kwaliteiten getuigen. Zij zijn uit één stuk gebakken, terwijl de ceramische uitvoering prachtig geslaagd is. uitvoering prachtig geslaagd is. Den aesthetischen leider van Brouwer's Aardewerkfabriek ook daarvoor gaarne onze welgemeende hulde! De heer Gelderman. In zijn openingsrede herinnerde deze aan de vorige jaarvergadering toen men met schrik den winter tegemoet ging. De feiten hebben de somberste verwachtingen nog overtroffen en zelfs dit voorjaar heeft nog geen verbetering kunnen brengen. Het index-cijfer der werkloosheid bedroeg in Mei 1932 nog 22.6 tegen 10.7 in Mei 1931 en 12.8 in September 1931. Het indexcijfer van de koersen van aandeelen was in Sep tember nog 39, om in Juni j.l. 24 te no- teeren. Een zware slag voor het geheele be drijfsleven is de opheffing geweest van den gouden standaard in Engeland. Onze concurrentie was met één slag onmogelijk geworden, terwijl men bovendien groote bedragen verloor op zijn pondenvorde ringen. Dagelijks komen er bovendien nieuwe moeilijkheden en nieuwe handelsbelem meringen bij ieder land tracht den invoer meer en meer te beperken, daarbij blijk baar vergetende dat automatisch op den duur de uitvoer daardoor ook sterk moet verminderen. De eenige troost al is het een schrale is dat het in andere landen niet beter is dan hier en daarom moet men hopen, dat men spoedig zal inzien, dat het zóó niet langer kan. De heer Gelderman onderwierp vervol gens de verschillende crisis-maatregelen der regeering aan een bespreking, even als de sociale toestanden in ons land, welke laatste het fabriceeren van de ar tikelen niet meer loonend maken. Men maakt de groote fout van alles over één kam te scheren. Iedereen weet, dat voor weinig werk 48 uur per week zeker genoeg is, maar daartegenover kan in vele bedrijfstakken, in verhouding van vorenbedoelden arbeid, heel wat langer gewerkt worden. Eenige differentiatie in dit opzicht ware zeker wenschelijk ge weest. Wel zondert de Arbeidswet bewa kingsdiensten uit, maar men kan dat moeilijk productieven arbeid noemen. Hoewel deze argumenten bij de invoe ring van de Arbeidswet ongetwijfeld ook bekend waren, lijken mij aldus spre ker deze opmerkingen niet overbodig nu ons land 300.000 werkloozen telt. Te meer ook, omdat men thans van arbei- ders-vakvereenigingszijde algemeen hoort propageeren de 40-urige werkweek, om langs dien weg een zekere hoeveelheid werk over meer arbeiders te verdeelen. Het is ook zoo'n eenvoudig rekensom metje* Vijf arbeiders maken een werk in 48 uur klaar, of één arbeider in 240 uur. Per week van 40 uur neem ik er nu voortaan 6. Op totaal ruim 1,5 millioen arbeiders zijn er dus meer noodig, ruim 300.000 ende werkloosheid is opge lost! Ik hoor al de tegenwerping, dat bij de ruim IV* millioen de landarbeiders ook inbegrepen zijn, maar och. dat is niet zoo erg: als we de werkloosheid op dergelijke wijze aan het oplossen zijn, dan moeten wij het maar in één keer goed doen! Zóó gemakkelijk en eenvoudig is de zaak echter niet. Allereerst is het werk loosheidsprobleem in ons land, hoewel erg niet zóó erg als in vele andere landen. Op een bevolking van 8 millioen 300.000 werkloozen is 3 3/4 procent. In Duitsch- land op 65 millioen inwoners 6 millioen O Foto Bleuzé. OPENINGSREDE VAN DEN HEER GELDERMAN H. K. H. Prinses Juliana werd gistermiddag op buitengewoon enthousiaste w'jze begroet door honderden belangstellenden, toen Zij arriveerde ter gelegenheid van de opening van het prachtige Katwijksche Raadhuis. Hierboven de aankomst van H. K: H., gevolgd o.a. door den Burgemeester, de beide Wethouders en den gemeentesecretaris. Men weet het wel: wanneer in Katwijk een groote gebeurtenis plaats vindt, dan kent het enthousiasme haast geen gren zen! Zoo was het gistermiddag ook weer het geval: de opening van het Raadhuis is tot één groot feest geworden. De vele aanwezigen hebben genoten van de komst van H. K. H. Prinses Juliana, wier belangstelling oprecht was, zij heb ben genoten van de schitterende aan blik die het Raadhuis bood en in de ver zorgde organisatie, die de plechtigheden vlot deed verloopen. De Katwijkers waren verheugd H. K. H. Prinses Juliana weer in hun midden te mogen begroeten en hebben dit op duidelijke wijze getoond: de ontvangst heeft Haar de overtuiging gegeven, dat het Huis van Oranje op Katwijk bouwen kan als op een rots! Niemand zal de indrukken, gistermid dag tijdens de ontvangst, de toespraken en de receptie opgedaan, ooit meer kun nen vergeten! Het waren uitzonderlijke uren, die de Katwijksche inwoners eer aandeden, bovenal ook het Gemeentebestuur, dat voor een uitnemende regeling heeft zorg gedragen. Oud en jong heeft bijgedragen om de blijde stemming van dezen dag op te voeren tot zeer groote hoogte! ri In aansluiting op ons verslag van giste-, ren zij hier nog het volgende meege deeld: Nadat H. K. H. Prinses Juliana onder luide toejuichingen het gebouw verlaten had, keerden de Burgemeester, de secre taris, de wethouders en de vele genoodig den terug naar de trouwzaal waar B. en W. receptie hielden. Voordat hiertoe werd overgegaan, verkreeg de oud-Burgemees ter Exc. Mr. Dr. J. Schokking het woord. Deze zeide, dat het hem groot genoegen gedaan had hier tegenwoordig te kunnen zijn en gelegenheid te krijgen iets te zeg gen. Allereerst wil spr. Katwijk gelukwen- schen met dit schoone gebouw! Het is een historische dag in de gemeente Katwijk. Alleen het feit reeds dat deze dag opge luisterd mocht worden door de komst van H. K. H. Prinses Juliana is van beteekenis. Hierdoor is nogmaals de band gebleken welke hier bestaat met het Huis van Oranje. De aanwezigheid van de Prinses geeft groote wijding aan deze gebeurtenis. Doch ook om andere reden is het een his torische dag! Eigenlijk heeft Katwijk nimmer een stadhuis gehad, en een groot gedeelte van de inwoners is zich waar schijnlijk nog niet voldoende bewust van den groei der plaats. De Raad was al lang voor het oude raadhuis te uitgebreid ge worden. Dat het met het werk niet vast liep was te danken aan de staf van amb tenaren. Spr. bracht dan hulde aan de architecten Hooykaas en Lockhorst waar mede spreker gedurende al den tijd dat hij nog Burgemeester van Katwijk was, heeft samengewerkt. Dankbaar mag ge zegd worden, dat tijdens den bouw geen enkel ongeval is voorgekomen. Het nieuwe gemeentehuis is ook een symbool. Er is nog veel te doen op het gebied van wo ningbouw. Door den bouw van het ge meentehuis hier te dezer plaatse, wordt mede aan de beide Katwijken de hand gereikt. Moeilijke besluiten zullen ook moeten worden genomen. In dit verband verwees spr. naar de woorden in de ge brandschilderde ramen in de raadzaal: „Prudentia, sapientia". Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat hij steeds goede berichten van uit Katwijk moge ontvangen. Bezwaren tegen een 40-urige werkweek. Te Velsen vergaderde heden het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers on der voorziterschap van den heer H. P. Gelderman CJMzn. werkloozen of ruim 9 procent. Amerika' met 110 millioen inwoners ca. 11 millioen werkloozen of ca. 10 procent. België met 8 millioen inwoners 340.000 werkloozen of ca. 4 procent. Engeland op 45 millioen inwoners 2,8 millioen werkloozen of ruim 6 procent. Ons land, dat oorspronkelijk geen in dustrieland was, waar de industrie zich onder moeilijke omstandigheden langza merhand vestigde, heeft een, vrijwel zon der bescherming krachtig opgebouwde industrie gekregen, die relatief kleiner is dan de industrie in vele andere landen. Daar de industrie hier te lande nooit met onnatuurlijke middelen opgeschroefd is, heeft zij zich in het algemeen in de meeste bedrijfstakken zelden aan die overdrijving van uitbreiding-in-korten-tijd schuldig gemaakt, die men zoo dikwijlsin het buitenland heeft gezien. Daarom is hier de werkloosheid in de eerste plaats waarschijnlijk relatief kleiner. Verder heeft men in ondernemerskringen in ons land de gewoonte, zijn arbeiders zoo lang en zooveel mogelijk aan het werk te houden. Het is niet overbodig eens duidelijk te zeggen, dat door de werkgevers in Neder land gedurende de laatste twee jaar heel wat gedaan is om werkloosheid zooveel mogelijk te voorkomen. Hoeveel bedrijven werken niet met zoo veel mogelijk arbeiders vier of vijf dagen per week, terwijl een 48-urige werkweek met een kleiner personeel in de meeste gevallen toch veel voordeeliger zou zijn! Dat neemt echter niet weg, dat het ern stigste en moeilijkste sociale probleem, dat wij thans kennen, ook in ons land, de werkloosheid is en dat naar middelen ge zocht moet worden om dit euvel zooveel mogelijk te verminderen. Een algemeene 40-urige werkweek is niet in te voeren daar internationaal dergelijke regelingen niet te maken zijn. Hoe in concurreerende landen met de 48- urige, voor zoover zij is ingevoerd, wordt omgesprongen, is daar een duidelijk be wijs voor. Het gaat er dus alleen om de 40-urige werkweek als tijdelijken crisis maatregel te bekijken. De eerste vraag is, hoe gaat het met het uur- of stukloon en de tweede, is een en ander technisch mogelijk. Aan verhooging van uur- en stukloon, zoodat het weekloon gelijk blijft, valt in deze tijden, nu zooveel bedrijven met verlies werken, niet te denken. Wat de technische mogelijkheid betreft, zal dat voor verschillende bedrijven en verschil lende soort werk, ook verschillend zijn;1 in vele gevallen gaat het zeker niet. Een meer aanbevelenswaardige wijze van werken ter voorkoming van verdere uitbreiding der werkloosheid, en voor de bedrijven, èn voor de arbeiders lijkt mij zeide spreker dat men een gedeelte van de arbeiders om de week in ploegen laat werken, althans voor zoover dat tech nisch mogelijk is. Indien men 1000 arbeiders heeft en met 200 en 200 om de andere week werkt en met de resteerende 600 gewone tijd, kan men allen aan de fabriek verbonden hou den terwijl men niet meer produceert dan met 800, terwijl men er anders 200 had moeten ontslaan (Hierop zijn natuurlijk vele variaties: 2 weken werken, 1 week staan, enz.). De arbeiders hebben dan het voordeel, dat zij voor ontslag gevrijwaard zijn; bij eenige opleving kan men 2/3 van de 400 laten werken, dus maar 1/3 om de twee weken een week naar huis sturen, terwijl, als de toestand weer normaal wordt /allen weer geheel kunnen blijven werken. De weken, dat de arbeiders thuis zijn, trekken zij steun en hoewel de Rijks regeling voor dergelijke methoden niet be doeld was, laat zij het toe en zijn deze practisch, nu de toestand zoo ernstig wordt, m.i. ook moreel wel te verdedigen. In vele bedrijven wordt dit systeem reeds met succes toegepast. Een 40-urige werkweek zou daarente gen voor ons land de werkloosheid niet doen verminderen; integendeel, het aan tal artikelen, dat voor fabricatie in Ne derland in aanmerking komt, zou nog eerder beperkt worden en zoodoende de werkloosheid doen vermeerderen. Voortgaande zeide de voorzitter dat de verwachting voor de toekomst van den internationalen handel niet hoog gespan nen kan zijn. Het streven naar autarchie neemt hand over hand toe. Slechts het verdrag van Ouchy schijnt een stap in de goede richting. Vastgesteld moet tenslotte worden dat het algemeen levenspeil in ons land te hoog is. en dat zal het bedrijfsleven ern stig bemoeilijken in de concurrentie met het buitenland bij een eventueele op leving. Vervolgens sprak burgemeester Wol dringh 'v. d. Hoop, die zeide, dat het hem tot hiertoe niet goed mogelijk was ge weest, dank te brengen aan de architec ten de heeren Hooykaas en Lockhorst hetgeen spr. bij deze deed. Ook werd dank gezegd aan den heer Blom en aan de aannemers Gebr. Ouwehand voor de samenwerking. Dit is een schoone dag in de geschiedenis van Katwijk! Hierop kreeg de heer Lockhorst het woord, die dank bracht voor de lof hem toegezwaaid en tevens voor de aangename verhouding die er steeds bestond. Spr. herinnerde aan het motto „Door de bran ding" dat de teekening van dit gebouw droeg. Wat is de bedoeling van dit motto geweest, door de branding in de haven of in de volle zee? Spr. meent in de volle zee, in het volle leven! Burgemeester v. d Mortel te Noordwijk zeide vervolgens dat hij wel nimmer in zijn jeugdjaren, die hij op het St. Willi- brordus-College te Katwijk a. d. Rijn heeft doorgebracht, gedacht kon hebben hier als collega van een naburigen bur gemeester bij de opening van dit nieuwe gemeentehuis tegenwoordig te zullen zijn. Spr. wenschte B en W. van harte ge luk met dit gebouw, dat overal bewonde ring afdwingt. Eén ding heeft spr. gemist In de gebrandschilderde ramen in de raadzaal worden verschillende deugden genoemd als: Justitiae, caritas, prudentia, sapientia, één echter miste ik, n.l. „con- cordia" (eendracht). Niettemin hoopte spr. dat er tusschen de naburige gemeen ten een eendrachtige samenwerking moge zijn. De heer C. van Tongeren sprak dan als raadslid en verklaarde deze dag met sym pathie te hebben begroet, niet alleen om dat Prinses Juliana hier was, doch ook omdat het nieuwe gemeentehuis werd betrokken. Waar een nieuw raadhuis zoo dringend noodig was, is de bouw hier van geen overmoed. Dat het raadhuis te

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9