MOLUNDSCH ZW1TSERSCHE REEPEN N.V. LESDSCE DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 22 September 1932 BUITENLAND. VISSGHEBÜBEBSCHTEN SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. HET SPOORWEGONGELUK BIJ ALGIERS. Het gouvernement van Algiers publi ceert thans een officieele lijst van de slachtoffers, betrokken bij het spoorweg ongeluk in de nabijheid van Tlemcen. Het totaal aantal dooden bedraagt 61: hiervan waren 56 personen leden van het "Vreemdelingenlegioen, terwijl vijf spoor wegambtenaren tot de slachtoffers behoo- ren, 52 personen werden onmiddellijk ge dood, negen anderen zijn in het zieken huis aan de bekomen ernstige verwondin gen overleden. Het totaal aantal gewonden bedraagt 219. Hieronder bevinden zich twee ambte naren, 217 personen behooren tot het Vreemdelingenlegioen. Van deze gewonden zijn 69 personen ernstig, de anderen licht gewond. Onder de overblijfselen van de wagens bevinden zich geen lijken meer. Een der gekwetste officieren is ernstig gewond, de andere officier is er beter aan toe, zoo- dat er voor hem geen levensgevaar meer bestaat. RECLAME. 6689 AARDVERSCHUIVING. In een boorgat bij Bogutschuetz (Silezië) werden drie werkloozen door het instorten van een aardmassa bedolven. Twee hunner konden slechts als lijken worden geborgen, terwijl de derde ernstig werd gewond. DE GRAF ZEPPELIN WEER THUIS. Na een record-tocht van 67»/2 uur uit Pernambuco is de Graf Zeppelin gister avond om half tien vlot te Friedrichs- haven geland. Aan boord waren 10 pas sagiers. EEN CHINEESCH ADMIRAAL VERMOORD Volgens een bericht van het bureau Indo Pacifique uit Sjanghai, is de Chinee- sche admiraal Woe Wang-tsoeng, die aan het hoofd stond van de cathografische af- deeling van het Chineesche departement van marine door onbekenden vermoord. IJMUIDEN, 22 Sept. 1932. YISCDPI! IJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.20—0.75; Griet per kist van 50 K.G. f. 307.50; Tongen per K.G. f. 1.400.55; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 36; Zetschol per kist van 50 K.G. f.3530; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 294.30; Schar per kist van 50 K.G. f.14—6; Tongschar per kist van 50 K.G. f.3630; Roggen per 20 stuks f.32— 19; Vleeten per stuk f. 3.501; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.76; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2216.50; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 16.50—14; Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G. f.14—8.80; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 10.505.90; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 56—20; Gullen per kist van 50 K.G. f. 9.501.65; Lengen per stuk f. 1.60; Wij ting per kist van 50 K.G. f. 3.301.45; Ma kreel per kist van 50 K.G. f. 15—6. Aan voer 1585 kisten versche haring. Prijs f. 2.651.75 per kist. Aangekomen 11 Stoomtrawlers: HC. 263 met f.3540; IJM. 44 met f.2648; IJM. 48 met f.3407: IJM. 7 met f.3339; IJM. 86 met f.1662; IJM. 183 met f.2219:: IJM. 167 met f.3272; IJM. Ill met f.1989; IJM. 115 met f. 1979; IJM. 106 met f.1923; IJM. 70 met f. 1535: de Deensche kotters E. 392 met f. 1321; E. 8 met f.541; en de loggers: K.W. 154 met f.599 en K.W. 176 met 578 kantjes pekelharing voor Katwijk. De navolgende schepen zijn Vrijdag 23 September a.s. radiotelegrafisch te berei ken via de daarnaast vermelde kuststa- tions. Medegedeeld door de N.T.M. Radio- Holland, N.V.). Chr. Huygens. Scheven. Rad. Costa Rica, Scheven. Rad. Cottica, Scheven. Rad. Flandria, Scheven. Radio Indra- poera. Scheven. Rad. J. v. Oldenbarne- velt, Scheven. Radio Kota Radja, Sche- veningen Radio Kota Tjandi, Scheven. Radio Poelau Telle, Scheven. Radio M. v. St. Aldegonde, Scheven. Radio Poelau Tello, Scheven. Rado Poelau Roebiah, Scheven. Radio P. C. Hooft, Scheven. Radio Sibajak, Scheven. Radio Statendam, Scheven. Radio Tasman, Scheven. Radio Veendam, Scheven. Ra dio Venezuela. Scheven. Radio Al cyone, Rugby Radio Klipfontein, Oues- sant Radio Kota Baroe, Niton Radio Kota Nopen. Messina Radio Poelau Bras Alexandria Radio. Ter voorkoming van vertraging der tele grammen is het noodig de namen der kust- stations nauwkeurig te vermelden, zooals in bovenstaande lijst is opgegeven. BI. te L. Uw minderjarige kinderen moeten niet zelf in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen om voor aftrek in aan merking te komen. De inkomstenbelasting bedraagt in totaal f. 72.06. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Het Bureau der Ontwapeningsconferen tie kwam gistermiddag opnieuw bijeen. Aan deze zitting nam Herriot wederom geen deel. Overal bespreekt men de vraag waarom Herriot naar Genève gekomen is en niet aan de zittingen van het Bureau deelneemt. De belangstelling voor de middagzitting van het Bureau was gering. Ook de be sprekingen waren onbelangrijk, alleen een verklaring van Litvinow trok de aandacht. Hij zelde, dat de onderhandelingen inzake ontwapening tot nu toe zonder eenig re sultaat waren gebleven, terwijl hij den hopeloozen toestand waarin men geraakt was, scherp belichtte. Het Bureau moest de plenaire commis sie der Ontwapenings-conferentie onmid dellijk practische maatregelen voorstel len in den zin van bewapeningsverminde ring tot een door Rusland voorgesteld derde deel. In dat geval zou Duitschland wellicht weer naar Genève komen om deel te nemen aan de besprekingen ter Ontwapeningsconferentie. Herriot ontving de vertegenwoordigers van de met Frankrijk bevriende mogend heden terwijl ook de Grieksche gezant te Parijs Politis, die men aan Fransche zijde beschouwt als de president der a.s. Volken bondsassemblee, een onderhoud had met Herriot. Van Fransche zijde wordt verklaard, dat Herriot niet kan deelnemen aan de be sprekingen in het Bureau, daar de Duit- sche en Engelsche premier niet te Geneve gekomen zijn en hij de eenige minister president in het Bureau zou zijn. Deze ver klaring beschouwt men als een zuiver di plomatieke reden. Herriot zou echter ver wacht hebben dat een vooraanstaand ver tegenwoordiger van de Vereenigde Staten aan de zitting zou deelnemen. De Ameri- kaansche regeering heeft echter den ge zant te Bern .Wilson ,naar de zitting van het Bureau gezonden. In verband hiermede en met betrekking tot het feit, dat geen debatten zullen worden gevoerd over het niet deelnemen van Duitschland, heeft Herriot besloten onmiddellijk naar Parijs terug te keeren. Eerst Maandagmorgen keert Herriot weer naar Genève terug. 4 In de buitengewone zitting van den be stuursraad van het Internationaal Ar beidsbureau vonden uitvoerige debatten plaats over het Italiaansche voorstel om als crisismaatregel de 40-urige werkweek in te voeren. De Italiaansche gedelegeerde de Michelis motiveerde het voorstel zijner regeering breedvoerig. Hij werd daarbij door den Franschen regeeringsvertegen- woordiger Grieser gesteund. De werkge- versgroep was echter tegen dit voorstel. Alleen de Italiaansche vertegenwoordiger der werkgevers Olivetti verklaarde met het voorstel accoord te gaan. De debatten zul len heden worden voortgezet. De Amerikaansche staatssecretaris Stim- son, heeft gisteren medegedeeld, dat hij den Amerikaanschen ambassadeur te Pa rijs, Edge, naar Washington geroepen heeft. Dit besluit zou in verband staan met de Fransch-Amerikaansche onder handelingen over een handelsverdrag, niet met de kwestie der oorlogsschulden. DUITSCHLAND. Zifting van den Pruisischen Landdag Eischen aan Berlijn Nieuwe commissie. Na een pauze van drie weken ongeveer is gisteren namiddag de Pruisische Land dag weer bijeengekomen. De zaal was zeer bezet en dc tribunes waren overvol. Alleen de regeeringsbanken waren leeg. Nadat president Kerrl de zitting ge opend had, gaf hij onmiddellijk het woord aan den nationaal-socialistischen afge vaardigde Hinkler, die namens zijn frac tie de volgende verklaring aflegde: „In verband met de uitlatingen van dc Herren club en van den rijkskanselier von Papen aan de pers met betrekking tot de opvatting van de nationaal-socialistische Pruisische Landdagfractie omtrent de rechten en de plichten van de beambten tegenover den rijkscommissaris in Prui sen. verklaart de fractie het volgende: De fractie heeft op 30 Augustus gestemd voor een communistisch voorstel, daar op denzelfden dag op last van de commis soriale Pruisische regeering aan alle be ambten der ministeries, in tegenstelling tot de gewoonten der vroegere regeermg en in tegenstelling met de rechten van de volksvertegenwoordiging, verboden was, de lokalen van den Landdag te be treden en hun verplichtingen tegenover de volksvertegenwoordiging na te komeji. Gedurende de laatste drie weken heeft de Pruisische regeering, wellicht onder den druk van dit besluit getracht ver dere schendingen van de grondwet te genover de volksvertegenwoordiging te vermijden. De nationaal-socialistische fractie van den Pruisischen Landdag verklaart naar aanleiding hiervan dat zij er niet aan denkt, de beambten en ambtenaren te be wegen tot schending van hun plichten tegenover een grondwettelijke optredende regeering (gelach links). Voor zoover de rijkscommissarissen von Papen en dr. Bracht onder den druk van den rijkspresident von Hindenburg aan wiens trouw aan de grondwet, niet te twijfelen valt, (opnieuw gelach links) op treden op de basis der grondwet, welke ook zij gezworen hebben te eerbiedigen, beschouwt de fractie der nationaal-socia- listen het een natuurlijke plicht van alle beamten en ambtenaren, ook hunnerzijds hun plicht tegenover de grondwet in Pruisen van harte na te komen." (groote vroolijkheid links.) De communisten hadden bij het begm der zitting een voorstel ingediend tot ont binding van den Landdag. Dit voorstel is verworpen. Voor stemden slechts de communisten. de staatspartij en de Duitsch -nationalen. In de zitting van 30 Augustus j.l, waar op hooger gemelde verklaring der natïo- naal-socialisten betrekking heeft, werd met de hulp der nazis en communistisch voorstel aangenomen, volgens hetwelk ambtenaren en beambten niet verplicht zouden zijn, te gehoorzamen aan dienst orders, uitgevaardigd op grond van de noodverordening, waarbij een rijkscom missaris voor Pruisen werd Ingesteld. Tegelijk met de hooger vermelde front verandering der nationaal-socialisten en hun verklaring, dat, voor zoover de grond wet door de regeering geëerbiedigd wordt, het ook de plicht der ambtenaren is, de grondwet eveneens na te leven, heeft ook de Duitsch nationale fractie een resolutie ingediend, waarin zonder meer het Land dag-besluit van 30 Augustus als anti constitutioneel wordt opgeheven. Daarna kwamen nog de andere par tijen, o.a. de socialisten en communisten met hun resp. voorstellen aan het woord. De" comm. pleitbezorger Kasper, echter, werd, nog vóór hij zijn eerste zin uitge sproken had. de zaal uitgezet. Hij begon n.l. zijn uiteenzetting met de woorden. Der Pracht-Kerrl, met welke grap hij zich een woedenden uitval der nazis op den hals haalde, terwijl de communisten onder geweldig applaus hun bijval betuigden. President Kerrl maakte aan 't kabaal een einde, door Kasper van de zitting uit te sluiten, een maatregel, die echter even later weer werd opgeheven, nadat Kasper verklaarde, het zoo kwaad niet te hebben bedoeld. De verschillende interpellaties er waren er ongeveer twee honderd wer den daarna meerendeels zonder bespre king naar de commissie verwezen, waar na met de agenda, discussies over de noodverordening van 15 Juli 1932 inzakn de begrooting van 1932, welke nog dooi de regeering Braun was uitgevaardigd, een aanvang werd gemaakt. Volgens besluit van het seniorencon vent zal de Landdag maar tot Vrijdag a.s. zitting houden, dan zal de Landdag, waarschijnlijk tot na de rijksdag verkiezin gen, worden verdaagd. De opperburgemeester van Berlijn, dr. Sahm, heeft Dinsdagavond van dr. Bracht twee decreten ontvangen. In het eerste eischt Bracht vereenvoudiging van en be zuiniging op het stadsbestuur, in dc eer ste plaats vermindering van het aantal bestuursdistricten. Wanneer binnen afzienbaren tijd geen practisch resultaat is verkregen, zal di. Bracht den Rijkspresident voorstellen een verordening uit te vaardigen om de noo- dige maatregelen te nemen. Bracht ver zoekt het Gemeentebestuur hem vóór 15 October te willen meedeelen of de ge meente een besluit heeft genomen. In het tweede decret verklaart Bracht zich bereid om tot de gewenschte maat regelen de noodige wetswijzigingen tot stand brengen. Te Neuhaus haden in den nacht voor de Rijksdagverkiezingen schietpartijen plaats tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij een communistisch arbeider gedood werd. De voornaamste verdachte, een nat.-soc. dokter, werd gis teren tot 7 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een andere beklaagde zag zich ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar, 12 anderen kregen 3 maanden tot 1 jaar. Alle veroordeelden zijn leden van dé nat.-soc. partij. o ENGELAND. Succes voor Gandhi? Het textielconflict De Australische begrooting. In overeenstemming met de mededee- ling. dat Gandhi gelegenheid zou krijgen besprekingen te houden met de Indische leiders over het probleem der onderdrukte klassen, werd hij gistermorgen in de ge vangenis van Yeravda bezocht door Sir Tej. Sapru en Jayakar, de Indische ge matigde leiders, met twee andere gedele geerden van de conferentie, welke thans te Bombay plaats heeft. De bezoekers boden Gandhi een com promisvoorstel ter oplossing van het ver kiezingsprobleem der onderdrukte klassen aan. Na een onderhoud, dat ongeveer drie uur duurde keerden de bezoekers naar Bombay terug met de opmerkingen, die Gandhi heeft gemaakt. Indien ook Ambedkar het plan aanne- j melijk verklaart, zou de reden voor de hongerstaking van Gandhi vervallen zijn, daar de Engelsche regeering zich bereid heeft verklaard, een door allen aanvaard plan de voorkeur boven haar eigen voor stellen te geven. Gandhi was reeds veel zwakker en zijn stem minder krachtig, zoodat de uiterste spoed wordt betracht. Na een tweetal dagen vasten zou Gandhi waarschijnlijk zoo uitgeput zijn, dat hij niet meer aan de besprekingen zou kunnen deelnemen en misschien zou hij nooit herstellen, ofschoon hij nog een paar weken zou kunnen leven. Sedert meer dan 30 uren heeft Gandhi niets ingenomen, behalve water, dat hij in ruime mate drinkt; hij gaat voort met spinnen en bidden. Hij is overgebracht naar een cel in de gevangenis van Serav- da dicht bij den ingang, omdat het ge makkelijker is voor de bezoekers. De vooruitzichten, dat het heden tot een accoord komt, zijn gunstig. De onderhandelingen inzake het con flict in de katoenindustrie zijn feitelijk vastgeloopen daar de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers niet schij nen te willen afwijken van het standpunt door hen in Augustus ten aanzien der loo- nen ingenomen. In het Australische parlement heeft minister-president Stevens gisteren de begrooting ingediend, die een tekort van bijna 4V2 millioen pond aanwijst. Dit is echter een heele vooruitgang bij vorig jaar, toen Lang's begrooting een deficit van ruim 14 millioen vertoonde. Stevens zelde, dat de grootst mogelijke zuinigheid nog geboden was, maar dat het geheele tekort waarschijnlijk niet gedekt zou behoeven te worden, want de inkom sten vloeiden de laatste maanden ruimer dan geraamd was. Als de opleving aan hield, zou misschien het slottekort niet meer dan 2 millioen bedragen. HONGARIJE. Onverwachte ïegecringscrisis. De regeering van Karolyi heeft, met het oog op den tegenwoordigen binnenland- schen politieken toestand éénparig besloten om af te treden. Karolyi deelde de Rijksbestuurder Horthy dit besluit mede. De minister-president gaf den Rijksbestuurder een overzicht van den binnenlandschen portieken £n eonomischen toestand van het land. Karolyi wees er op, dat het kabinet zijn ontslag had ge nomen om de voorwaarde te scheppen het land uit zijn ernstigen toestand te ver lossen. De Rijksbestuurder heeft tijdens dit on derhoud verzocht om de ontslagaanvrage in te trekken, doch Graaf Karolyi bleef evenwel bij zijn beslui L De Rijksbestuur der aanvaardde daarop de ontslagaanvraag en verzocht Karolyi tenslotte zich met de lcopende werkzaamheden voorloopig te wilien belasten. Julius Karolyi. Ofschoon de verhoudingen in de regee- ringspartij in den laatsten tijd er niet op wezen, dat de regeering van Karolyi met zekerheid op de geheele partij kon rekenen> is het ontslag van het kabinet toch nog bij verrassing gekomen. De on tevredenheid met het kabinet Karolyi, dat juist 13 maanden aan het bewind is, en zich zeer verdienstelijk maakte door de opheffing der financieele crisis, komt vooral in den agrarischen vleugel der partij tot uiting. Het kan zijn dat graaf Karolyi slechts uit taktische overwegingen ziin ontslag in diende, om de partij voor een voldongen feit te stellen, en aanvallen tegen zijn regime, zooals in de jongste partij-confe rentie voorkwamen, te vermijden en even tueel eenige hem minder aangename per soonlijkheden uit het kabinet te stooten. Het is echter ook niet uitgesloten, dat Graaf Karolyi thans zijn lang gekoesterd lievelingsplan om een conoenlratie der nationale krachten tot stand te bréngen, tracht te verwezenlijken. CHINA. Uit Mandsjoerije. De Mantsjoerijsche regeering heeft ver klaard, dat zij binnen enkele dagen een wel zal afkondigen volgens welke het Chineesche geld in Mantsjoerije wordt in getrokken en niet meer als betalings middel zal worden beschouwd. De wet zal spoedig in werking treden. Dinsdag heeft onder voorzitterschap van Saito een buitengewone zitting van het Japansche kabinet plaats gehad, in welke de internationale positie van Japan werd besproken. Het kabinet machtigde den minister van oorlog, de achtste en elfde brigade gereed te houden tot vertrek naar Mantsjoerije. DE ONTWAPENING. PARIJS, 22 Sept. (Reuter). De cor respondenten van de Fransche bladen te Genève verklaren, dat het korte verblijf van Herriot te Genève-in verband stond met de vrees, welke in Fransche kringen heerschte, dat in het Bureau van de Ont- wapenings-Conferentie van Russische of Italiaansche zijde zou worden voorgesteld met Duitschland te onderhandelen, inzake het weder deelnemen aan de Conferentie, en de zitting te verdagen, totdat overeen stemming was bereikt. Alles is echter rustig verioopen en Her riot achtte zijn verdere aanwezigheid te Genève niet noodzakelijk. LONDEN, 22 September (V.D.) In een hoofdartikel over de militaire gelijk gerechtigdheid verklaart de .Times" dat thans een gemeenschappelijke verklaring der mogendheden, voornamelijk van de voormalige geallieerde en geassocieerde mogendheden. noodig is, waarin zij dienen aan te kondigen dat de Ontwape ningsovereenkomst juridisch en feitelijk Hoofdstuk X van het Verdrag van Ver sailles betreffende de bewapeningen on geldig maakt. Voorts acht het blad het wenschelijk dat de andere mogendheden zoo spoedig mogelijk een duidelijke ver klaring geven van hun voornemen om hun moreele verplichtingen tegenover Duitschland na te komen. •ONGEREGELDHEDEN TE LIVERPOOL. LIVERPOOL, 21 Sept. (Reuter). Gister middag en -avond hadden hier werkloozen- onlusten plaats. Ettelijke winkelruiten werden ingegooid en er werd zelfs een poging gewaagd om te plunderen. Deze werd echter door het tijdig aanrukken van de bereden politie verhinderd. Zestien personen werden gearresteerd. Rondom het onrustige deel van de stad, een van de armste wijken, is een politie-cordon opge steld; stilstaan is verboden. Te middernacht was het kalm. doch eenige spanning was merkbaar. Volgens de laatste berichten zijn bij de onlusten 18 burgers en 7 politiemannen ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. DRACONISCHE FINANCIEELE MAATREGELEN IN ROEMENIE. BOEKAREST. 22 Sept. (V.D.) Aangezien de buitenlandsche financieele volkenbonLs deskundigen, die verleden week uit Roeme nië zijn vertrokken duidelijk verklaard hebben dat van een leening aan Roemenie voorioopig geen sprake zou zijn, heeft de regeering zi.h genoodzaakt gezien het par lement een aantal wetsontwerpen voor te leggen die zeer ingrijpende bezuinigings maatregelen omvatten. Geen enkel ambtenaar zal een hooger bezoldiging dan 35.000 lei of ongeveer 540 gulden per maand mogen genieten. Uitge zonderd hiervan zijn slechts de beide veld maarschalken. Teneinde de belasting-in ning te bevorderen wordt de provisie die de daarmee belaste ambtenaren van de ge ïnde gelden krijgen verhoogd van 1 tot 3 procent. Indien zij er in slagen achterstal lige gelden te innen krijgen zij hiervan 4 procent. Verschillende nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd, overeenkomende met onze personeele belasting. Want ook deze nieuwe belasting zal worden berekend naar huurwaarde van de woning, aantai personen huispersoneel en aantal auto's Bij overtreding van de nieuwe belas tingvoorschriften wordt het kiesrecht van den overtreder ingetrokken en kan hij ver oordeeld worden tot een gevangenisstraf van ten hoogste een maand. JAPAN EN MANTSJOEKWO. NEW-YORK, 22 Sept. (Reutel-). De Ja pansche zaakgelastigde Hirosi Saito heeft verklaard, dat Japan geen oogenbllk zal aarzelen uit den Volkenbond te treden, in dien het hiertoe door hef rapport Lytton wordt genoopt Japan vertrouwt echter, dat zijn actie in Mandsjoerije niet ongunstig zal worden beoordeeld. WASHINGTON, 22 Sept. (Reuter). Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede. dat senator Reed uit Parijs be richt. dat Frapkrijk en Engeland Japan niet willen wederstaan inzake de erkenning van Mandsjoerije. JAPAN EN DE SOVJETS. LONDEN, 22 Sept. (Reuter)De Times verneemt uit Tokio, dat de Moskouwer correspondent van het dagblad Asahi be richt, dat de overeenkomst, welke Matsu- kata met Sovjet-Rusland heeft gesloten, een ruilhandel-transactie behelst, waarbij Japan honderdduizend ton olie zal Invoe ren, terwijl visscherij-uitrustingen enz. in ruil worden gegeven. DE CRISIS IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 22 Sept. (V.-D.) Van de onderhandelingen over de oplossing van de Hongaarsche kabinetscrisis krijgt men meer en meer den indruk dat de af getreden ministerpresident graaf Carolyi niet met de kabinetsformatie zal worden belast. Men verwacht dat de nieuwe re geering zeer sterk beinvloed zal worden door Graaf Bethlen waarvan het nog niet bekend is of hij in het nieuwe kabinet Ministerpresident zal worden. DE GRIEKSCHE SCHEEPVAART. ATHENE, 22 Sept. (V.-D.) De Griek sche vrachtreederijen zijn voornemens on geveer 40 vrachtschepen die tot nog toe onder Grieksche vlag varen in de vaart te brengen onder de vlag van de republiek Panama. De veertig schepen hebben een totale tonnage van ongeveer 400.000 ton. De reeders hebben schriftelijk geprotes teerd tegen de maatregelen, die de Griek sche regeering neemt teneinde de Griek sche bemanningen tegen de gevolgen van dergelijke vlagwisseling te beschermen. Volgens de reeders zouden deze maatre gelen scherper zijn dan die van de Joego slavische. Italiaansche, Roemeensche en in sommige gevallen zelfs van de Engel sche regeering. De reeders willen binnen een maand hun schepen onder de vlag van Panama laten overgaan. Enkele Grieksche schepen varen reeds onder de vlag van Panama en zijn van naam ver anderd. AL CAPONE's STRIJD OM DE VRIJHEID NEW YORK, 22 Sept. (V.-D.) Uit At lanta in den staat Georgie wordt ge meld dat Al Capone's verzoek om her ziening van het vonnis, waarbij hij we gens belastingontduiking tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, gisteren door het gerechtshof onder leiding van den rechter Marvin Underwood in be handeling is geweest. Capone voerde o.a. aan, dat de oude bepalingen, waarop zijn veroordeeling mogelijk was, reeds hli» meer van kracht waren toen zijn zaak behandeld werd. De rechtbank zal op 19 October a.s. over Capone's verzoek be slissen. o PERU GAAT WAPENEN. LIMA, 22 Sept. (Reuter). Het Congres van Peru heeft toegestemd in een leening van 20 millioen soles voor de verdediging van het land .in verband met de kwestie met Columbia. o SMOKKELAUTO GENOMEN. STRAHLEN (Kreis Geldern), 22 Sept. (Wolff). Gistermiddag slaagde de douane erin een gepantserde smokkelauto in be slag te nemen, na een hevig vuurgevecht, waarbij een van de smokkelaars ernstige kwetsuren opliep. In de auto werd een groote hoeveelheid koffie en tabak gevonden. De wagen was met een centimeterdikke staalplaat gepantserd. DOOR 'N BERGSTROOM MEEGESLEURD PARIJS, 22 September (VX>.) In de bergstreek van Medea in Algiers viel gis terennacht een zeer zware regen, waardoor de Taddinard, een gewoonlijk half uitge droogde bergbeek, veranderde in een woesten stroom, die buiten de oevers trad en de geheele omgeving overstroomde. Drie inboorlingen, die aan den oever van ae beek bivakkeerden en lagen te slapen, werden door den stroom meegesleurd. Hun lijken zijn naderhand gevonden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2