i Sluiting van de Staten-Generaal - - Vliegtuig bij Londen neergestort 738te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. ■De Bruid van het Glomdal Uit het Noorsch van Jacob B. Buil. ^19) Moeder wilde het niet. voegde deze er 'erklarend aan toe. I Toen klaarde het gezicht van den domi- H "ee geheel op. Hij ging weer zitten en bleef ®en, terwijl hü met de hand op het ta- 3 ielblad klopte. n Kijk eens aan, zei hij. Kijk eens aan! I Moeder wilde het niet! I Weer stond hij op, ging recht op Tore H toe en klopte dezen verscheidene malen H °D den schouder. in Het is wel goed een moeder te hebben. «re, zei hij. I Ja. antwoordde Tore. Maar nu gaan re trouwen! I Ja, natuurlijk! be dominee knikte nadenkend voor zich teen. Plotseling wendde hij het hoofd naar I Tore. I Is er haast bij? vroeg hij. Ja. Tore beantwoordde zijn blik. An- oers komen er moeilijkheden, verklaar- K tohij. be dominee keek hem scherp aan. Daar ben je zeker van? vroeg hij. Ja, dat is zeker, verklaarde Tore H I trouwhartig, i be dominee knikte. Ja, natuurlijk. Een poosje bleef het stil, terwijl de do minee stond na te denken. Toen keek Tore met zijn blauwe -pogen den dominee rustig aan. U moest eens met Ola praten, zei hij. De dominee keek op. Ja. antwoordde hij. Dat zal ik zeker! Ik zal het werkelijk doen! Vaarwel! Hij reikte Tore snel de hand. Tore nam haar aan. Dank U, dominee, antwoordde hij. Daarop keerde hij zich om en ging lang zaam de deur uit. Toen de dominee alleen was gebleven, stond hij even te luisteren naar hem, die de trap afging. Daarna nam hij zijn bril af en wreef hem schoon. Ik begrijp er niets van. zei hij. Toen stampte hij met zijn hiel herhaalde malen tegen den vloer. Eén der meiden kwam naar boven. Och. vraag aan Knut, om het paard te zadelen, zei de dominee en zette driftig zijn bril op. Ik moet naar Glomgaarden, van daag nog! Ola Glomgaarden was juist bezig met ouden Grauwe voor den ploeg te spannen, toen hij over den hoeveweg een man zag komen aanrijden. Hij tuurde een poos vóór hij hem herkende. Nu zag hij, dat het de dominee was. Mijn hemel, wat zou die man willen! Het was in geen jaren gebeurd dat de dominee hier naar de hoeve was gekomen. Een bijna angstige gewaarwording over viel Ola Glomgaarden, De dominee kwam langzaam aanrijden. Er was een jongen om het hek te openen en het paard naar binnen te leiden. De dominee reed recht naar de galerij en stapte af. Ola Glomgaarden, die juist inspande, maakte eerst den buikriem vast. Daarna ging hij langzaam naar den dominee toe. Goedendag, mijn waarde Ola, zei de dominee. Vlug sprong hij uit het zadel en reikte Ola Glomgaarden de hand. Goedendag en welkom hier, ant woordde Ola Glomgaarden talmend. Ga binnen! Hij keek naar de deur. Dank je, dank je! De dominee trad met een vlugge beweging naar binnen. Het was koel in de groote kamer. Zonder plichtpleging nam hij plaats. Ola Glom gaarden kwam achteraan gesloft. Zoo, is dominee er eens op uit? vroeg hij. Hij stond nog steeds. De dominee snoot zich en haalde zijn bril voor den dag. Ja, zoo is het, mijnwaarde Ola, ant woordde hij. Ola ging naar de opkamer. Een oogen- blik later kwam hij weer binnen. Een meid bracht bier. De dominee zal wel dorst hebben, zei hij. De dominee dronk. Waar is je zuster naar toe? vroeg hij en zette den beker weg. Ola Glomgaarden stond verlegen te kijken. Ze is in het Elvedal, gaf hij ten ant woord. Zoo9 O, zoo! De dominee zette groote oogen op. Maar Berit dan? Hij vroeg het zonder maar even te knipperen. Ola Glomgaarden kleurde. Ach, het is de moeite niet waard, om naar haar te vragen, antwoordde hij ein delijk. Toch wel, zei de dominee. Juist om harentwille ben ik gekomen. Ola Glomgaarden stond tegen de gla zenkast geleund, naar den grond te kijken. Ach, kom, zei hii. De dominee zette zijn bril steviger. Je bent een eigendunkelijk mensch, Ola Glomgaarden, klonk het opeens. Zijn oogen keken scherp van achter zijn bril. Ola stond nog steeds naar den grond te kijken. Vindt dominee dat? vroeg hij zacht. Ja, dat vind ik. En het heele dorp vindt dat! Hij sprak met nadruk. Ola keek op. Ik doe wat ik wilik, zoowel als de anderen, zei hij. De dominee keek Ola in de oogen. Het blijkt niet, dat anderen mogen doen wat ze willen, ze hij scherp. Ola sloeg de oogen neer. Dat is een andere zaak, antwoord de hij. Neen. Dat is juist dezelfde zaak: De oogen van den dominee fonkelden. Het is schandelijk! Het is onchriste lijk, zooals jij je gedragen hebt. En dat meenen allen! Zoo? Ola keek snel op. Ze mogen meenen wat ze willen, gaf hij ten ant woord. De anderen Jamaar ik niet! De dominee sprak kortaf en beslist. Ola Glomgaarden zag den dominee aan. Hij begreep het niet. Dat kan U toch volkomen onverschil lig zijn, zeide hij. Neen, antwoordde de dominee. Dat is mij niet onverschillig. Je hebt mij be drogen. Je hebt mij in een verkeerden waan gebrachtik moest toch wel ge- looven, dat de huwelijksafkondiging ge schiedde met je dochters medeweten. Je hebt me verleid tot het vervullen van een ambtsplicht, dien ik niet kan verantwoor den. Daarvoor zal ik jou tot verantwoor ding roepen. Het gelaat van Ola Glomgaarden onder ging een verandering. Er steeg een vale bleekheid in op. Haar woord is toch niet noodlg voor zooiets, wel? zei hij. Toen stond de dominee op. Jawel, antwoordde hij. Het is abso luut noodig. Maar jij bent een tiran. Ola, en dat kan ik je niet vergeven. Ola Glomgaarden haalde diep adem. U moet maar doen, wat u wilt, ant woordde hij. Ja, dat ben ik ook van plan. De dominee ging vlak voor Ola staan. Ik breng nu de zaak voor het depar tement en verzoek om een gerechtelijke beslissing. Had ik haar ingezegend en ge weten van de zaak, dan zou ik uit mijn ambt ontzet zijn geworden. De dominee nam zijn bril af en knip perde met de oogen. (Wordt vervolgd). Sluiting van de Staten-Generaal door minister Ruys de Beerenbrouck. De eere-wacht der militaire politie presenteert de karabijn- bij de komst van den minister op het Binnenhof. VAN DB RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. Wedstrijden achter motoren. Snoek passeert v. d. Wulp. HULDIGING VAN DEN OLYMPISCHEN RUITERKAMPI0EN luit. Pahud de Mortanges te Amersfoort. De groet van de turners. WINDHONDEN-RENNEN OP WAALHAVEN. Hoe de man„ die aan het wiel draaiend hetkonijn" voorttrekt, 'de race ziet. SCHUPO MET MACHINEGEWEER. Machinegeweer-, oefeningen bij de Schupo-manoeuyres te Schwerin. OP DE RIJS WIJK SCHE WIELER BAAN Is van Egmond gehuldigd. De heer Henrj ter Hall feliciteert v. Egmond15s trainer Guus Schilling. MEJ. J. HUYBERS yerbeterde het Ned. record 100 meter schoolslag, dat op naam van Marie Baron, stond. EEN FRANSOH VLIEGTUIG te Londen gevallen. De piloot _wer3 gedood, de mecanicien zwaar gewond.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5