C.G.SMIT Oude bouwkunst in de omgeving. EXTRA AANBIEDING LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 16 September 1932 VISSCHERIJBERICHTEN RECHTZAKEN. VRAGENRUBRIEK. Burgerlijke Stand v. Leiden. Steunt met Uw gaven het Leidsdh Crisis-Comité. BRIEVEN UIT BERLIJN. agenda. HILLEGOM. Wanneer men over Noordwijkerhout, dus langs een omweg naar Hillegom fietst, krijgt men nog een flauwen indruk van liet golvende duinterrein, dat zich daar eens moet hebben uitgestrekt. Er zijn daar nog groote stukken, waar de natuur zich vrij ongerept heeft gehandhaafd, al zijn de bosschen, die ook hier eens heuvels en dalen moeten hebben bedekt, voor een groot deel verdwenen. Zijn wij vijftig jaren verder dan ls wellicht van het duinland schap daar niet veel meer over, aangezien de afzandlng in vollen gang ls. Hoe het worden zal, dat beseft men het best, wanneer men den Loosterweg vanaf Voorhout volgt, en in 't bizonder wanneer men de mooie bosschen van Keukenhof is gepasseerd. De weg heeft het oude, oor spronkelijke niveau behouden, doch ter zijden strekken zich de lage bollenvelden uit. Tusschen Loosterweg en Heerenweg vooral ls het 't uitgestrekte gebied tusschen Lisse en Hillegom, dat in het voorjaar de kleurige weelde van het bollenland geeft te aanschouwen. Zoo heeft de oorspronkelijke „Wildernis" gedurende de laatste eeuwen moeten wij ken voor cultuur en welvaart. Hillegom, dat aan de bollencultuur wel zijn opkomst heeft te danken en een zeer welvarend dorp ls geworden, is niettemin glsche grafvelden bij Rijnsburg en Katwijk reeds sporen van het Christendom wer den aangetroffen. De eerste Angelsaksi sche geloofspredlkers, die uit Brlttannië over kwamen, vonden hier een stam- en taalverwante bevolking. Overigens kan men van die kerstening weinig zeggen, aangezien nauwkeurige bronnen in betrekking tot Hillegom ont breken. Een eerste vaste punt hebben we ln het Kerk te. Hi 1 Ie tfom in 16 or Naar e„en, o.ud.e c£ra.vure. zeer oud. Niet minder oud dan de andere dorpen aan den voet der binnendulnen langs den rand der „Wildernis". Men vond in deze buurt reeds nederzettingen in prae- historischen tijd. Bij het weggraven van de „derrie", veen dat onder 't later opge stoven duinzand was samengeperst en dus in het beginstadium der bruinkolenfor matie verkeerde, heeft men 3 M. onder A. P. allerlei oude dingen gevonden: een uitgeholden boomstam met primitieve ver sieringen, een steenen beitel, een pijlpunt van been, een rond potje van in de zon of bij. het vuur gedroogd aardewerk, bronzen haarnaalden, arm- en vingerringen, een bronzen beitel, voorwerpen van hoorn. Dit bewijst wel, dat op de grens van Lisse en Hillegom, waar genoemde voor werpen uit den bodem te voorschijn kwa men, zoowel in het steentijdperk, van 3000 tot 2000 j. v. Chr., als in het bronstijdperk tot 500 v. Chr., menschen hebben gewoond. Trouwens, tusschen deze dingen vond men ook menschelijke resten als tanden en kiezen. Hillegom behoort dan ook waarschijnlijk tot de oudste dorpen uit de bollenstreek. De naam zegt dit reeds. Men heeft die naam afgeleid van Hllle- gondeheim. Doch van die afleiding geloof ik geen sier. Ik geloof eerder, dat de naam stamt uit den tijd, dat de Angelsaksen zich tijdelijk vestigden in de Vennëmer duin streek, alvorens zij met de Friezen naar Brlttannië overstaken. Even herinner ik nog aan het grafveld bij Rljnsblurg, waar men urnen van An- gelsaksischen oorsprong vond Verder wijs ik er nog even op, dat Angelsaksen blijk baar te Lisse zich hebben neergezet, wat wel bewezen wordt door de omstandig heid, dat o.a. ook de naam Lyss in een der oude Angelsaksische hertogdommen in de buurt van Londen voorkomt. Men weet, dat hill het Engelsche woord voor heuvel is, een woord van Angelsaksi sche herkomst. Verder weet men, dat guma het Angelsaksische woord voor man is, Oud-saksisch gumo. Gum kon bij uitbrei- ling een verzameling van mannen, van menschen beteekenen. Guma heeft dan de beteekenis van een nederzetting. Dit alles zou met allerlei woorden en samenstellingen uit de Germaansche dia lecten nog nader kunnen worden toege licht, doch we schrijven hier geen geleerde studie. Dat guma of gumo veranderen kon in gom, wordt wel bewezen door ons woord bruidegom. C.S. brüdi-gumo, man van de bruid of vrouw. Zoo verklaren we het woord Hillegom als een oorspronkelijk A.-S. samenstelling Hill-guma, nederzetting op een heuvel. Reeds vroeg, reeds in den Karolingi- schen, misschien reeds in den Mefovingi- schen tijd, is deze nederzetting gekerstend. We herinneren er aan. dat in de Merovin- bericht, dat graaf Willem II in 1248 Hllle- i gom aan de Abdij van Egmond schonk met de bepaling, dat de parochiekerk, aan den H. Martinus gewijd, beurtelings zou wor den begeven door den paus en door den abt van Egmond. Er zal waarschijnlijk voor dien tijd een Romaansch kerkje hebben gestaan, doch daarvan is niets overgebleven. De oude tee- keningen, o.a. die van Rademaker, die zijn gravures maakte naar oudere voorstellin gen van den toestand in 1607, geven, voor zoover betreft de kerk, geen spoor van Romaansch bouwornament. Men ziet daar op ruïnes van zuiver Gothisch karakter. Vermoedelijk was in de 15de eeuw een ge heel nieuwe kerk gebouwd. Deze kerk werd op 29 October 1575 ver woest, naar men mededeelt door de Span jaarden, doch dat komt mij, een jaar na het ontzet van Lelden, wat onwaarschijn lijk voor. Vermoedelijk zullen de Geuskens daarvoor aansprakelijk zijn. Alleen de toren had de woede van het vuur weerstaan. Overigens was er weinig over dan het buitenste muurwerk. In het jaar 1606 werd het koor, dat zich nog het best leende voor herstel, weer voorzien van een kap, aan de Westzijde door een muur afgesloten, en ingericht voor de Protestantsche godsdienstoefe ningen. Het schip bleef nog eenigen tijd in ruïne liggen, doch werd waarschijnlijk reeds in 1620 weer opgetrokken, terwijl de bekap ping lager werd, dan die van het koor. De muren werden bepleisterd en in dien toestand heeft de kerk zich gehandhaafd tot voor enkele jaren. De teekening, welke hierboven is afge drukt geeft den toestand van 1607 weer, dus toen het koor weer geschikt was ge maakt voor preekkerk. Tegen den toren ziet men de daklijn van de verwoeste kerk. Volgens deze daklijn zou het schip oor spronkelijk hooger zijn geweest dan het koor, een omstandigheid, die we bij meer dere oude dorpskerken nog aantreffen. Toen men in 1620 ook het schip weer opbouwde, maakte men dit, zooals we reeds opmerkten, lager dan het koor, We zien hier den toren nog niet in zijn tegenwoordige gedaante. De omgang, dien we nu kennen, ontbreekt en eveneens de aardige opengewerkte peervorm boven de spits. Vermoedelijk heeft ook de spits haar tegenwoordigen vorm ontvangen in 1620. Teekenaars van lateren tijd geven den toren in zijn huldigen vorm. De aardige peervorm was veel te opvallend om dien op een teekening te verwaarloozen. Daarom veronderstel ik, dat deze in 1607 nog niet aanwezig was. Overigens laat de detail leering van het muurwerk te wenschen over. De graveur heeft zich om het typische bouwornament, dat we aan den toren ont dekken weinig bekommerd. We komen daarop terug. IJMUIDEN, 16 Sept. VISCHPItlJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.60—1.30, Griet per kist van 50 K.G. f. 35—17, Tongen per K.G. f. 1.80—0.90, Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 24-6.80, Schar f. 7.50-4, Middel Schelvisch f. 18.50—14, Kleinmiddel Schel visch f. 10.50—6.90, Kleine Schelvisch f. 5.60 2.65, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 42—22, Gullen per kist van 50 K.G. f6.50—0.90, Lengen per stuk f. 0.70, Wijting per kist van 50 K.G. f. 2—1.75, Makreel f. 7.50-2.30. Aangekomen. 3 Stoomtrawlers: H.C. 107 met L 1233, IJM. 55 met f.1542, IJM. 73 met f.218S. de logger: IJM. 268 met t. 4068 voor pekelharing. Praairapport ,,Hr. Ms. Nautilus". 14 September. Tusschen 54 gr. 10' en 53 gr. 54' Nbr. en 1 gr. 8' en 1 gr. 20' 01. VL. 205, 350 kantjes; VL.97, 510 kantjes- KW. 68, 20S kantjes; KW. 23, 340 kantjes; UW. 39, 50 kantjes; KW. 86, 320 kantjes; KW. 158, 323 kantjes; KW. 8, 240 kantjes; KW. 16, 323 kantjes; K.W. 36, 40 kantjes; KW. 124. 289 kantjes; KW. 38, 272 kantjes; KW. 123, 255 kantjes; KW. 14, 265 kantjes; SCH. 280, 480 kantjes; SCH. 169, 310 kantjes; SCH. 103, 30 kantjes; SCH. 170, 133 kantjes; SCH. 311, 90 kantjes; SCH. 412, 158 kantjes; SCH. 261. 50 kantjej; SCH. 14, 250 kantjes; SCH. 84. 340 kpnties; GDIJ. 71, 340 kontjes; KW. 48, 120 kantjes KW. 102, 60 kantjes KW. 127, 90 kantjes KW. 97. .119 kantjes KW. 14, 23 kantjes KW. 31, 90 kantjes KW. 176, 290 kantjes KW. 99, 911 kantjes SCH. 243, 153 kant]es SCH. 97, 310 kantjes SCH. 81, 425 kantjes SCH. 341, 305 kantjes SCH. 339, 340 kantjes SCH. 324, 85 kantjes SCH. 48, 188 kantjes SCH. 195, 3 kantjes IJM. 149. 295 kantjes GDIJ. 211, 230 kantjes A. K. te L. U zult de plaat van een nieuw passepartout moeten laten voorzien. Het is zijn eigen naam. ONBETROUWBAAR POSTAMBTENAAR. Het was een bende op het postkantoor te Viissingen. Den 12en Juli stond voor de rechtbank te Alkmaar terecht de kantoorbediende bij de posterijen, P. W. E, v. L. te Schagen, die in de door hem beheerde zegejkas een belangrijk tekort had gehad. Hij liet het voorkomen, dat hij in dusdanige finan- cieele moeilijkheden had verkeerd, dat het vergrijp verklaarbaar zou zijn. Het leek dat hij het slachtoffer was geweest van een lastigen geldschieter en daarom werd een nader onderzoek in de zaak gelast. Bij de nieuwe behandeling van de zaak werd als getuige gehoord de adjunct-com mies der posterijen Suermond te Viissin gen, die een schuldbekentenis groot f.3500 toonde, geteekend door verdachte, die daar op met afbetalingen van f.20 per maand ln totaal ongeveer f. 1000 betaald had. Ge tuige en verdachte hadden samen op het postkantoor te Viissingen gewerkt en sa men een zegelkas beheerd, totdat getuige in Maart 1929 naar Tholen was gedeta cheerd en het beheer van de kas aan ver dachte had overgedragen. Toen getuiee na eenlge weken terug kwam, was er een tekort van ongeveer f.3500 in de kas geweest; zij had slechts f.500 bevat. Verdachte had toen toegege ven, dat hij het geld ten eigen bate had aangewend. Getuige had daarop aan ver dachte geld geleend om het tekort te dekken. Verdachte ontkende deze toedracht van zaken. Hij zou zich nooit met de kas van getuige hebben bemoeid en slechts f300 uit zijn eigen kas hebben genomen ten be hoeve van zijn huishouding. Hij had een leening aangegaan bij getuige van naar hij meende f. 1200. De hem voorgelegde schuld bekentenis had hij geteekend zonder haar te hebben gelezen. Getuige S. verzekerde dat er nog een derde aanwezig was geweest bij het teeke nen van de kwitantie, n.l. iemand uit Goes. Getuige had het geld geleend uit collegialiteit en omdat hij zich bewust was, niet geheel correct te hebben gehandeld bij de overdracht van de kas vóór zijn vertrek naar Tholen. Aan den reclasseeringsamb- tenaar had getuige op verzoek van ver dachte verzekerd dat het voorgeschoten be drag f. 1000 was. Bij de verdere behandeling van de zaak bleek, dat getuige de sleutels van zijn kas niet had opgeborgen, maar voor iedereen bereikbaar in zijn kantoorjas had laten zitten; dat de schuldbekentenis was ge teekend nog eer de leening had plaats ge vonden en dat er ten postkantore te Viis singen geen kascontrole had plaats gehad van Maart tot Novembër. Het langdurige verhoor ook van nog andere getuigen bracht niet veel licht en de officier van justitie, mr. Van der Feen de Lille, zeide, alleen gesterkt te zijn in zijn overtuiging dat er ernstig geknoeid was en dat het ten postkantore te Viissin gen een bende was. Ernstig veroordeelde spr. dergelijke slapheid van de posterijen. Ten slotte eischte hij tegen verd. 6 maan den gevangenisstraf mef, bevel tot onmid dellijke gevangenneming. De verdediger van verdachte, mr. Buis kool te Schagen, onderwierp- de verklarin gen van getuige S. aan scherpe crltiek en geloofde, dat verd. door getuige danig in de knel was gebracht. Spr. vroeg voor zijn cliënt clementie en voorwaardelijke veroor deeling. Uitspraak op 20 September. De onmiddellijke gevangenneming van verdachte werd door de rechtbank gewei gerd. (Vad.) IS EEN ELECTRISCH RIJWIEL EEN MOTORFIETS? De Zutphensche kantonrechter heeft de vraag te beantwoorden of een electrisch rijwiel een motorfiets is. Iemand was gedagvaard, omdat hij had gereden op een motorrijwiel, terwijl hij geen rijbewijs had. De verdachte was van meening geen rijbewijs noodig te hebben, omdat het geen motorrijwiel, maar een fiets was. (n.l. een electrische) waarop hij had gereden. De electrische fiets was ter zitting aan wezig. Daar werd ze gedemonstreerd, evenals later buiten het gebouw. Als deskundige werd gehoord de heer ir. H. D. E. G. Zoetelief Norman. Deze ver klaarde dat het in allen gevalle een motor rijwiel kon worden genoemd, omdat het voertuig door mechanische kracht kon worden voortbewogen. De ambtenaar van het O.M. eischte f. 1.- boete subs. 1 dag hechtenis. De w.n. kan- tonrechter, mr. Wildervanck de Blécourt zal de volgende week schriftelijk uitspraak doen. („Zutph. Crt." RECLAME. Steenstraat 49 Telefoon 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWAREN, WARME CROQUETTEN EN SALADE's. 6416 GEBOREN: Albert Jan Cornelis, zn. van A. Gerrit sen en J. Doornik Olga Imelda Johanna Maria, dr. van C. Bouwman en J. M. van der Mee Hendrikus Johannes, zn. van H. J. de Vries en W. Janssen. ONDERTROUWD J. Th. E. Alofs, jm. 27 j. en A. M. Vlas veld, jd. 23 j. K. Visser, jm. 23 j. en I. D. Hes jd. 20 j. (Van onzen correspondent). Berlijn, 10 September. ALLERLEI. Ofschoon het er sinds gisteren naar uitziet, alsof Berlijn een tweede hittegolf verwachten kan en van herfstvoorteeke- nen eigenlijk nog geen sprake is, veroor looft de kalender ons toch geen vergis singen! Het is inderdaad den lOen Septem-» her, de schouwburgen zijn in vollen gang, het concertleven begint, Else d'Heureuse, Margie Mobies en Hendrik Bronsgeest organiseeren over 5 dagen hun eerste Berlijnsche atelier-concert Wllle"J Andriessen kondigt aan, dat hij op 24 November in de Bechsteinzaal voor het eerst een Berlijnschen piano-avond zal geven* onze Nederlandsche gezant graaf Van Limburg Stirum, vereenigde reeds op 31 Augustus na opvallend-lange pauze, een deel van de Nederlandsche kolonie in de elegante villa in de Rauchstrasse; de modebladen kondigen de herfstmodel- len aan; het najaar zal straks over ons losbreken. Wat kunnen wij er tegen doen? Letter lijk niets. We halen nog eens diep adem en verheugen er ons over, dat deze na-zomer zoo lekker warm is zonder het onhoudbaar-drukkende te brengen van Juli en vooral Augustus. Als het morgen, Zondag, zoo blijft, dan zullen we weer met vele honderdduizenden stadgenooten ons heil op het water zoeken en de politiek de politiek laten. Zelfs aan Hitier zullen, we niet gaarne herinnerd worden en met de meer en meer gebruikelijke veront waardiging zullen we zeilers en roeiers, die het niet laten kunnen ook hier hun bloedroode swastica-vlaggen te laten wapperen, een hulpeloos: „Weg met de politiek op het waterI" toeroepen. Bij deze Hitler-aanhangers is zooiets nu eenmaal boter aan de galg gesmeerd. Zij hebben van hun leiders geleerd, dat de Hitlerbeweging geen partij, maar een nationale herleving is, die het recht geeft, intolerant te zijn. „Und willst du nicht mein Brüder sein, so schlag ich dir den Schadel ein!" Wat in Duitschland nog bijna dagelijks practisch in toepas sing pleegt gebracht te worden Hltler-vlaggen in de huiskamer, aan de auto, op de boot, aan het stuur van fiets en motorfiets, op officieele gebouwen en straks, mocht het Rijk den „Nazi's" in handen vallen (wat wij vooralsnog meenen te mogen betwijfelen), ook als nieuwe banier voor de Duitsche Republiek! Hitier- vlaggen waar men heenziet. En Hitler- insigne's in honderdduizenden knoopgaten Het is een vermoeiend gedoe. Gisteren heeft het zelfs tot een politieke botsing van pikant karakter gevoerd! De traditie schrijft voor, dat de president en de drie vice-presidenten van èen nieuwgekozen Rijksdag bij den Rijkspresident hun op wachting gaan maken en dat ze dan in een groote auto plaats nemen, de president rechts achter, de eerste vice-president links-achter, de beide anderen vice's op de klapstoeltjes. Maar gisteren waren twee auto's noodig, omdat op het allerlaatste oogenblik bleek, dat de Nazi-president, de nog jeugdige en onstuimige ex-vlieger- officier Goring, op elk spartbord vooraan een Hitler-vlaggetje had laten plaatsen, onder welk embleem de collega's van Centrum, Duitsch-nationalen en Beiersche Volkspartij natuurlijk niet door Berlijn's city-straten wilden rijden, zoodat voor de drie vice-presidenten inderhaast een dienstauto gezocht moest worden en ook gevonden werd in den vorm van een ietwat verouderd Mercedes-model, dat den harte- lijken spotlust der nieuwsgierigen op straat opwekte. En nu ik het toch over dit bezoek der volkstribunen aan Hindenburg heb: ook de terugreis week af van het traditio- neele. De heeren Görnig (Nazi) en Graef (Duitsch-nationaal) hadden n.l. in Hin- denburg's kamer een begin van hevigen „mot" gehad, met het gevolg, dat vice- president Graef nu ook niet meer met zijn collega's in de tweede auto wilde terugrijden, maar tevoet den weg naar het gebouw van den Rijksdag vond. „Das deutsche Volk, einig in seinen Stammenzegt de Grondwet. En ((Einigkeit und Recht und Freihelt" moeten de Duitschers zingen als hun nationale hymme wordt ingezet. Terwijl deze beide auto's door de Wil- heimstrasse rolden, die voor Duitschland beteekent, wat de Quai d'Orsay voor de Franschen en Downing Street voor de Engelschen is. zat daar achter een van de vensters van het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken een stille, bescheiden man, die op den naam Tassilo Schultheiss gedoopt is en het „talen-genie" van de Wilhelmstrasse genoemd wordt. Dr. Schult heiss, tolk van het departement, sinds den naam mij ontschoten is en die het tot ongeveer 85 talen gebracht had. leest schrijft en spreekt 150 vreemde talen en is daarbij volkomen gezond gebleven. Hij is op het oogenblik 40 jaar oud, en wil hij van zijn nog dagelijks voortgezette nieuwe studies even uitblazen, dan leest hij Goethe's „Werther" in het Chlneesch, Schiller in het Armeensch, Tagore in het Litausch en een studie over rijkspresident Ebert in het Japansch. Alles, om de oefening niet te laten inslapen. Tijdens den wereldoorlog was hij tolk ln Macedonië. Daarna leeraar in vreemde talen aan een gymnasium in Posen; ver volgens in Osterrode leeraar in klassieke talen; om ten slotte, drie jaren geleden, in dienst van het ministerie van buiten- landsche zaken over te gaan. En wat we nu van hem hooren, is inderdaad verbluffend! Hij beheerscht natuurlijk alle Europeesche taalgebieden, zelfs het Finsch, het Georgisch en alle Kaukasische dialecten. Maar ook alle talen die in Noord- en Zuid-Amerika gesproken worden of reeds uitgestorven, dan wel aan het uitsterven zijn. Waaronder alle neger dialecten, Geen taai-idioom in Engelsch en Nederlandsch-Indië, dat hij niet vlot lezen en spreken kan. Turksch, Perzisch, Syrlsch hebben voor hem geen geheimen. Men heeft zich natuurlijk afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat een menschelijk geheugen dit alles opneemt! In de eerste plaats gaat het hier om een werkelijk-geniale begaafdheid, die in de wereld in dien omvang slechts zelden voorkomt. Maar er moet bij dit leeren natuurlijk ook systeem zijn, De „truc" van dr. Schultheiss bestaat hierin, dat hij de gewoonte heeft bij het leeren van een nieuwe taal uiet meestal volkomen nieuwe HEDEN: Ned. Leger des Hells (Lammermarkt 3SJ- Samenkomst te 8 uur nam. Ila""36). Zaterdag. Stadszaal (foyer): Feestavond Ver var, oud-leerlingen van M.s.G. 8 uur nani. Zondag. Rijswijk: Sluiting wielerwedstrijden 2 uur nam. "juen. BIOSCOPEN. Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. City-Theater. Haarlemmstr.. 8 uur n m „Maskers". Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nm „Verstooten". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater Breestraat. 8 uur nm' „Mitternachtsliebe". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde; Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nm. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Sept. a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, telef. 523. RECLAME. Zeer fijne zijden Dameskous, £Q fantasie boord versterkte voet cent letter- of schriftteekens al zijn dagelyk- sche notities in die taal en met die teete vast te leggen. Daardoor dwingt hij zich zelf, zich op dat nieuwe vooral optisch te concentreeren. Dat eischt natuurlijk ge duld en wilskracht. Over beide beschikt dr. Schultheiss in hooge mate. En nu leert hij de nieuwe taal volgens eigen stelsel en niet uit leerboekjes. Hij groepeert in zijn herinnering verwante begrippen; om een enkel voorbeeld te noemen: alle uit drukkingen die op „het Goede" en daar naast alle (en die bleken hem in de meeste talen in de meerderheid te zijn) die op „het Booze" betrekking hebben. Op deze wijze is hij natuurlijk ook de allerbeste specialist op het gebied van de „vergelij kende taalstudie" geworden. En het is dan ook geen wonder, dat hij aan een boek werkt, dat zich met vergelijkende studies overalle talen der wereld bezighoudt. Voor welk zeker hoogst inte ressant werk hij echter in het verarmde Duitschlandgeen uitgever kan vinden! En toch ware zulk een standaardwerk wederom een stap in de richting van el kaar leeren begrijpen, van internationale toenadering. Gelijk bijvoorbeeld ook de Olympische Spelen dat willen zijn. Dezer dagen zijn ook de Duitsche deel nemers aan deze Spelen in hun vaderland teruggekeerd. Met twee gouden medailles opruim 80 deelnemers. Geen wonder, dat de ontstemming in Duitschland, dat in Amsterdam in 1928 achter de Vereenigde Staten nog de tweede plaats wist te ver overen, over dit poover resultaat algemeen is. De leiders, in de eerste plaats excellen tie dr. Lewald en algemeen secretaris dr. Diem, zullen het hard te verantwoorden hebben. En het valt inderdaad niet te ont kennen, dat de leidende heeren fouten van beteekenis gemaakt hebben, weinig rijp en veel groen naar Los Angelos hebben mee genomen en in een tijd, waarin Duitsch land naar alle kanten zuinigheid in acht moest nemen, meer op de quantiteit dan op de qualiteit gelet hebben. De aloude fout van het Duitsche volk, teveel op uiterlijkheden te letten, is dit maal wel zeer zwaar bestraft. Men kon inderdaad in de Amerikaansche arena op den dag der officieele opening een keurt? figuur maken. Men was weer op één na de sterkste, maar vóórdat het op spor tieve prestaties aankwam. Officials waren voltallig, werkelijk eerste klasse sportlui met een kaarsje te zoeken. Men kan er op rekenen, dat de clubs en de trainers in de vier jaren, die Duitsch land nu scheiden van de volgende Olym pische Spelen in 1936 teBerlijn, hun jonge garde heel anders zullen gaan aan pakken. Blijkbaar zijn de Duitsche athle- ten vooral te weinig tot grootsche zelfbe- heersching, tot sparen van krachten tot op het beslissende oogenblik afgericht ge weest. Vaak gaven zij op zoodra het er werkelijk op aan kwam. De echte „veent- geest" ontbrak. Wat men hier toescnryit aan de waarschijnlijkheid, dat de Duit sche jeugd van tegenwoordig, hoe 8ezo™ zij er ook uitziet, onder de gevolgen, va oorlog en inflatie, honger en ontbe™]J toch sterker geleden heeft dan men wacht had. Wat minder crisis, wat minder poimeK, wat minder Hitler- of Moskou-belangstei ling en wat meer gezond lev®n, he+ ling van spieren en zenuwen. Dat is wat Duitschlands komende gene broodnoodig hebben! ROLAND. 2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 8