LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 16 September BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Ontwapening. Nu in Dultschland de politieke strijd eenlgszins tot staan is gekomen, al is het tijdelijk, wordt meer aandacht besteed aan de Ontwapeningskwesties. Vooral in Enge- land wordt dit vraagstuk thans ernstig be studeerd. Henderson, de voorzitter van de ontwa peningsconferentie, heeft gisteren te Lon den het woord gevoerd op een lunch van den Natlonalen Vredesraad, Over de kwes tie van Dultschland en dc overwonnen landen zelde hij. dat er in de conférentle zulk een krachtige strooming was ten gunste van het nemen van onmiddellijke stappen om aan de Duitsche eischen tege moet te komen, dat men de volgende week voort zou gaan met het werk, in het ge voel dat. met goeden wil en verzoeningsge zindheid. dit incident met de hulp der con ferentie opgelost zou kunnen worden in het voordeel niet alleen van Duitschland en de overwonnen volkeren, maar ook van van Europa en de geheele wereld. Henderson heeft verder nog gezegd, dat hij nog eerlijk overtuigd was. dat de ont wapeningsconferentie een positief resul taat zou opleveren, omdat, wanneer dat niet gebeurt, immers de volkeren evenals in 1914 opnieuw tegenover dezelfde ver schrikkelijke mogelijkheid van oorlog zou den blijven staan. Lord Cecil zelde in een rede o.m dat te gen Dultschlands verlangen om zijn bewa pening volgens dezelfde beginselen te zien geregeld als de andere staten niets viel in te brengen. Niemand kon de te Parijs geteekende do cumenten met oprechtheid lezen, zonder dit te erkennen Dit moest geschieden door een vermindering der bewapening van de andere staten gn niet door een uitbreiding der Duitsche. De Duitsche rtjksregeering heeft giste ren betreffende de kwestie der as. zitting van het bureau der ontwapeningsconferen tie een brief gericht aan den voorzitter der conferentie Henderson, die hem heden *e Genève zal overhandigd worden en dan vermoedelijk zal worden gepubliceerd. Nu de ontwapeningsconferentie tot dus verre geen practlsch resultaat heeft opge leverd. heeft de rijksregeering, naar de ,,D. A. Z," uit Wllhelmshafen meldt, de marinewerf aldaar thans opdracht gegeven te beginnen met den bouw van pantser kruiser C. De termijn is vastgesteld op vier Jaar. De Internationale Mijnwerkersconferen tie te Londen, heeft een motie aangeno men ten gunste van een internationale regeling van de productie, staatscontrole en ratificatie van de overeenkomst van Genève inzake de werktijden. Op 1 December zal in alle landen een speciale propagandadag worden georgani seerd en het internationale Bureau van den Arbeid wordt uitgenoodigd, een confe rentie der regeeringen bijeen te roepen. DUITSCHLAND. De politieke strijd - Aanvulling der arbeidsverordening - Berlijn en de werkloozen. De vroegere voorzitter van den Rijksdag Loebe, die thans voorzitter is van de commissie tot verdediging der rechten van de Volksvertegenwoordiging, heeft zich ln deze eigenschap gisterochtend in verbin ding gesteld met den Rijkskanselier von Papen. Het onderwerp van het gesprek zou het besluit zijn geweest, Woensdag door een nat.-socielistisch-communlstlscne meerder heid in deze commissie genomen, om den Rijkskanselier en andere leden der regee ring voor een commissie van onderzoek te dagvaarden. De dagvaarding der commissie zal ge richt worden aan de ministers, in hun eigenschap van Staatsburgers, om verhoord te worden over feiten, niet om hun hou ding te verklaren ten aanzien van politieke kwesties. In soc-democratische kringen spreekt men tegen dat de partijen, die de benoe ming der commissie van onderzoek niet hebben goedgekeurd, d.l. de sociaal-demo- cratien. het Centrum, de Beiersche Volks partij en de Duitsch-nationalen, geen deel zouden nemen aan de verdere besprekin gen en dat Loebe ook het voorzitterschap niet zou waarnemen Deze mededeeling is, wat de sociaal-de mocratie aangaat, een verzinsel. De soc.- democratie heeft weliswaar deze enquete overbodig genoemd, zij zal echter haar toekomstige houding in de commissie laten afhangen van die. welke de natlonaal-so- clallstische en communistische meerder heid zal aannemen. Gisteravond is in het Sportpaleis te Ber- derlng gehouden, waarin o.a Rijksdagpre sident Ooerlng gesproken heeft. Goering heeft daar oa. gezegd: De regeering wilde het groote wantrouwen van den Rijksdag voor het volk geheim houden. Toen de rijkskanselier met de roode portefeuille verscheen, was het mijn plicht het prestige van de Duitsche volksvertegenwoordiging te handhaven en dat heb ik gedaan. Ik heb de stemming laten beginnen en gedurende een stemming krijgt ook een Von Papen het woord niet, want op een presidentszetel zat niet een marxist, maar een nationaal- soclallst. Het gaat hier. aldus Goering ver der niet om een conflict tusschen Rijks dag en rijksregeering maar om een oon- fliot tusschen de jonkerskliek en het Duit sche volk. t Het bestuur der Duitsche Centrumspartij is gisteren in het gebouw van den rijksdag in vergadering bijeengekomen. Aan de zitting werd eveneens deelgenomen door de leden van de Centrumsfractie van den zoo Juist ontbonden rijksdag, terwijl partij voorzitter dr Kaas, ondanks zijn ge schokte gezondheid, het openingswoord sprak, waarin hij o.m. zeide, dat op het oogenbük dat de rijksdag „dreigde" een tot werken in staat zijnde meerderheid te vormen, het kablnet-Von Papen hem als vijand beschouwde De waarnemend voorzitter der partij dr. Joos. verklaarde, dat het bij de besprekin gen tusschen Centrum. Beiersche volks partij en nationaal-socialisten er om ging RECLAME. 6329 de mogelijkheden te vormen voor een re geering welke op een partijmeerderheid berust, het vertrouwen van het volk bezit en de volkomen handhaving van de grondwet kon garandeeren. De gedachte een eenzijdig partijkabinet te vormen heeft niet voorgezeten In tegendeel. We hebben naar een oplossing gezocht welke een krachtige staatsleiding mogelijk zou maken. Ons doel zou te bereiken zijn geweest bij goeden wil van allen. Ons doel zou ook bereikt zijn, indien de regeering er zich voor zou hebben geïnteresseerd. Zij deed evenwel het tegendeel. Terwijl de rijks kanselier zijn eigen tot mislukking ge doemde poging de nationaal-socialisten te bewegen tot zijn kabinet toe te treden voortzette, trachtte hij het Centrum tegen de nationaal-socialisten en de nationaal- socialisten tegen het Centrum op te zetten. Voor de verkiezingen was de heer von Papen de laatste jaren steeds voorstander van een toenadering tusschen nationaal- socialisten en Centrum. Een accoord tus schen rijkspresident en rijksdag had tot stand kunnen komen, Indien de rijksregee ring zich er niet tegen had verzet. Nopens het economische program der regeering hebben wij onzen gegronden twijfel Werkverschaffing is zeer zeker geen reactie, doch het is zeer zeker reac- tionnair, Indien men subsidieert zonder feitelijk werk te verschaffen, dat men belooft. Dingeldey, de leider der Duitsche Volks partij heeft het woord gevoerd voor een vergadering van vertrouwensmannen uit de Berlijnsche partij. Hij ging in op de jongste politieke gebeurtenissen, om daar na de houding van zijn partij tegenover de Rijksregeering en haar maatregelen te be spreken. Met instemming begroet de Duitsche Volkspartij de pogingen van de regeering, om aan de economische wan toestand en aan de werkloosheid een eind te maken, die in tegenstelling tot vroeger zouden worden ingeleid door een weer op gang brengen van de productie. Des te meer ls het te betreuren, dat de politieke ontwikkeling, die leidde tot de ontbinding van den Rijksdag, die economische maat regelen zou kunnen verhinderen. Uit de gebeurtenissen van den laatsten tijd is gebleken, dat het partijwezen, zooals het in den Rijksdag bestond, niet de zelfstan digheid en den moed had. hervormingen in Duitschland aan te brengen, die voor het opbouwen van een krachtigen staat noodig zijn. De Duitsche Volkspartij steunt eenstem mig de gedachte van een regeering boven de partijen, die het vertrouwen van den Rijkspresident heeft en die met sterke hand leiding moet geven op den weg der hervorming. Derhalve vraagt de partij voor de volgende verkiezingen het steunen van deze politiek met behoud van de bijzondere beginselen der partijen den gemeenschappeiijken opmarsch van alle partijen, die zich achter het kabinet heb ben gesteld en het verder willen steunen. Het partijbestuur heeft zich eenstemmig uitgesproken voor het vormen van zoo'n nationaal verklezingsblok en verwacht, dat deze oproep in het geheele vaderland een blijden weerklank moge hebben. Gisteren is de verordening van den rijks minister van arbeid verschenen voor de uitvoering en aanvulling van de bepalin gen uit de verordening ter vermeerdering en tot behoud van de werkgelegenheid van 6 September. Deze verordening bevat eeni- ge belangrijke aanvullende bepalingen. In de eerste plaats zal de berekening van het aantal arbeiders in een bedrijf geschieden op grond van de 40-urige werkweek. Ver meerdering van het aantal arbeiders, die bereikt wordt alleen door verkorting van den werktijd tot 40 uur per week zal dien tengevolge niet in aanmerking komen. Om gekeerd wordt aan werkgevers, die in de maanden Juli en Augustus gemiddeld minder dan 36 uur per week lieten werken, het aantal werkelijk nieuw aangestelde arbeiders extra in rekening gebracht. Door het bovenstaande wordt de onrechtvaar digheid vermeden, dat werkgevers, die reeds vroeger hun arbeid over een grooter aantal menschen verdeeld hebben, achtergesteld zouden worden bij degenen, die door ver mindering van hun personeel een werk week van 48 uur hebben kunnen hand haven. Ook wordt vermeden, dat de verdiensten der aanwezige arbeiders, die door verkor ting van den arbeidstijd natuurlijk reeds verminderd worden, bovendien nog op grond van de verordening ten aanzien van de contractloonen verminderd worden. Een gevallen Intreden, waarin een bedrijf zoo- dergelijke dubbele korting zou alleen in die veel nieuwe arbeiders aanstelde, dat daar door niet alleen de korting van den werk tijd werd gecompenseerd, maar bovendien een toeneming van werkgelegenheid in trad. Hiermede is ook het gevaar voorko men. dat tengevolge van verkorting van den arbeidstijd, ondanks vermeerdering van het totaal bedrag aan loonen intreedt. De Berlijnsche gemeenteraad heeft met de stemmen der voorstellers, de sociaal-de mocraten en de nationaal-socialisten een communistisch voorstel aangenomen, waar bij alle werkloozen en hun familieleden op kosten der stad gratis middagmaaltijden zullen ontvangen. Het totaal aantal werk loozen bedroeg per 1 September 586.000 personen. t De 59-jarige communist. Karl Berger, is wegens poging tot doodslag, door de bijzon dere rechtbank te Berlijn veroordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf. FRANKRIJK. Herriot naar Spanje. Naar de .Temps" meldt, zal minister president Herriot Ingevolge een ultnoodl- ging van de Spaansehe regeering een korte reis naar Spanje maken Het tijdstip voor zijn vertrek ls nog niet vastgesteld doch zal. naar in de omgeving van den premier wordt verklamvt in de eerste helft van October vallen De te Madrid verschijnen de „El Heraldo" meldt dat Herriot op 3 of 4 October in Spanje zal aankomen. ENGELAND. Tegen de Valera's politjek. Gandhi's hongerstaking. Gisteren is te Dublin een groote ver gadering van boeren en belastingbetalers gehouden om te protesteeren tegen de Va lera's politiek jegens Engeland. Er zijn drie resoluties met bijna algemeene stem men aangenomen In de eerste wordt de Valera's politiek veroordeeld, omdat zij heeft geleid tot het verlies van de Engel- sche markt voor Iersche landbouwproduc ten. In de tweede wordt vastgesteld, dat de boeren geen belasting kunnen betalen zoo lang normale condities van afzet voor hun producten niet zullen zijn terugge keerd. In de laatste wordt gezegd, dat het land door de Valera's politiek verarmt en den ondergang tegemoet gaat en de in- landsche markten nooit tot bloei komen door voortzetting van die politiek. Volgens een bericht uit Londen ls beslo ten Gandhi dadelijk naar zijn particuliere woning over te brengen, zoodra hij zijn voedselweigerlng begint. Hem zal verboden worden zijn woning te verlaten. Naar de radiografische dienst uit Lon den mededeelt is bovenstaand besluit ge vallen op het departement voor Britsch- Indie en is het opgenomen in een commu niqué, dat door het departement is ver strekt en waarin ook nog is uiteengezet, dat uit de correspondentie tusschen Gandhi en MacDonald blijkt, dat het plan van den mahatma om te vasten niet be doeld is als protest tegen zijn gevangen houding. noch tegen de maatregelen van de Brltsche regeering tegen de burgerlijke ongehoorzaamheid, maar niet anders ls dan een principe dat niet in betrekking staat met de beweging van burgerlijke on gehoorzaamheid. Gandhi zal het aan zichzelf te wijten hebben, dat strengere maatregelen dan hulsarrest tegen hem genomen worden, wanneer hij tijdens zijn hongerkuur zich schuldig zou maken aan actie tegen de re geering of tegen de handhaving van wet en orde. RUSLAND. Eiland in IJszee door Rusland geannexeerd Volgens„Morgenbladet" heeft Rusland het eiland Victoria, gelegen ten O. van het Witte Eiland, waarop overblijfselen van Andree gevonden werden, geannexeerd. Het eiland was in 1898 door Noorsche visschers ontdekt en in gebruik als Noorsch visscherij-station. Officieel is het nooit door Noorwegen geoccupeerd maar een IJszeereeder uit Aalesund heeft er aan spraak op gemaakt als particulier eigen dom. Het eenige huis op het eiland iÉ gebouwd door de expeditie van Gunnar Hom uit 1930. Het vaarwater om het eiland heen is vol wasrussen; het eiland zelf heeft geen waarde behalve als haven. „Morgenbladet" wijst er op dat de Rus sische annexatie vermoedelijk hiermee verband houdt dat het eiland binnen den Russischen zgn. Poolsector ligt. Deze sector-theorie is niet door het volkenrecht erkend zoodat de annexatie een onwelwil lende handeling is tegenover het land dat het eiland ontdekte en gebruikt hee^t. Te verwachten is dat de russen het gebied van het eiland binnen een grens van 12 mijl als Russisch zullen verklaren ten nadeele van de Noorsche jagers en visschers. 7UID-AMERIKA. De toestand in Chili. De nieuwe president van Chili, generaal Blanche, die de aristocraat onder de sol daten wordt genoemd, heeft een nieuw kabinet gevormd. Gisteren heeft hij met dr. Davila een vrij langdurig onderhoud gehad De regeeringsstrijdkrachten hebben de contra-revolutionnaire beweging van den commandant van het vliegerscorps. Merino onderdrukt. Woensdag was Merino tenge volge van een verschil van meening met generaal Blanche met 70 militaire vlieg tuigen verdwenen. Spoedig bleek dat hij te Ovalle was en vandaar uit een luchtaan val op de hoofdstad voorbereidde De re geering liet direct alle vliegterreinen be zetten en de zich ln de nabijheid bevinden- dende benzinetanks vernietigen ten einde het Merino onmogelijk te maken brandstof te laten bijvullen. Ten slotte werden alle vliegtuigen veroverd. Drie vliegers werden gedood. In Chili heerscht thans vrij alge meen rust. Het leger en de vloot staan achter de regeering. o VEREEN1GDE STATEN. Hoover op verkiezingscampagne. Besluiten van het Amerik. Legioen. Hoezeer de republikeinen verontrust zijn door het succes der democraten in Maine, blijkt uit het volgende: President Hoover heeft besloten het Witte Huls te verlaten en naar het voorbeeld van zijn tegenstan der Roosevelt, een persoonlijke tournee in het Oosten en onder de farmers van het Midden-Westen te ondernemen. De dagbladconcerns van Hearst en Scrip- po Howard ondersteunen zijn tegenstan der en daar zij juist in het Westen sterk verbreid ziin, voelen Hoover en zijn partij gangers de noodzakelijkheid van een direct contact met deze districten. De nationale conventie van het Ameri- kaansch legioen heeft, zooals verwacht werd. met 1227—109 stemmen een motie aangenomen, waarin de onmiddellijke uit- keering van de vergoeding aan oudstrij ders van de regeering wordt geëischt. Hoo ver is zooals bekend tegen dezen eisch. Voorts werd met 1144133 stemmen een motie aangenomen voor afschaffing van het drankverbod. DE ONTWAPENING. GENEVE, 16 Sept. (V.D.) De Russische volkscommissaris in Buitenl. Zaken Litwl- nof heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld dat hij persoon lijk de vergadering van het bureau der ontwapeningsconferentie zal bijwonen. Voorloopig zal de Sovjet Unie echter geen gedelegeerden naar de zittingen der tech nische commissle's zenden. GENEVE. 16 Sept. fV.-D.) Het met groote spanning verwachtte schrijven van de Duitsche Rijksregeering aan de voor zitter der Ontwapeningsconferentie Hen derson, is hedenmorgen door den Duit- schen consul-generaal aan den Directeur van de Ontwapeningsafdeeling van het Volkenbondssecretariaat overhandigd. De Rijksregeering deelt mede, dat Duitsch land op de 21 September a.s.„. bijeenko mende zitting van het Bureau der Ont wapeningsconferentie niet vertegenwoor digd zal zijn. De motiveering van dit be sluit komt overeen met de verklaringen in de Duitsche nota aan Frankrijk over de gelijkgerechtigheidskwestie. De inhoud van het Duitsche schrijven wordt hedenavond gepubliceerd. DE DUITSCHE GEZANTEN. BERLIJN, 16 Sept. (Wolff.) De bladen weten te melden, dat binnenkort verande ringen zullen komen in de bezetting van eenige buitenlandsche diplomatieke pos ten. Zoo zou de Duitsche gezant te Rome vervangen worden door den vroegeren ge zant te Belgrado. De gezant te Parijs, von Hoesch. zou de plaats innemen van den vroegeren gezant te Londen, von Neu- rath, die thans rijksminister van buiten landsche zaken is. Als opvolger van von Hoesch te Parijs wordt genoemd de „Mi- nisterialdirektor" in het ministerie van buitenlandsche zaken, Koester. DE POLITIEKE STRIJD IN DUITSCHLAND. MUENCHEN, 16 Sept. (Wolff) In een gisteravond alhier gehouden vergade ring van S. A. en S. S. voerde Adolf Hitler het woord. Hij deed een feilen aan val op de regeering Von Papen en de Dultsch-Nationalen. Hij verheugde zich, dat er wederom verkiezingen zouden wor den gehouden, daar elke verkiezing meer aanhangers had bezorgd en hem de over winning nader had gebracht. OLDENBURG, 16 Sept. (Wolff) De Nationaal-Socialistische regeering heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij voor alle ambtenaren van den staat Ol denburg en van de gemeenten op 1 Oct. a.s. een salarisverlaging zal Intreden. De salarissen der Nat.-Socialistische minis ters worden met drie procent verlaagd. VLIEGTUIG VERONGELUKT? GORLESTON (Norfolk), 16 September, (Reuter). Door een reddingsboot en sleep- booten wordt gezocht naar een vliegtuig, dat in zee gestort zou zijn. Het toestel is waargenomen door een lichtschip, onge veer op een mijl van de kust, en de kapi tein van dit lichtschip verklaarde de ma chine op het water te hebben zien neer strijken. Tot dusver ls geen spoor ontdekt en de identiteit van het toestel is nog niet vast gesteld. Het ministerie van luchtvaart verklaart geen berichten te hebben over het missen van een vliegtuig. CHINA. De erkenning van Mantsjoekwo. Tegelijk met de erkenning van de onaf hankelijkheid van Mantsjoerije heeft de Japansche regeering door bemiddeling van de Japansche gezanten aan de groote mogendheden een communiqué overhan digd. waarin ter verklalng van de erken ning gewezen wordt op de anarchie, die reeds jaren in China heerscht en de onmogelijkheid voor eenige Chineesche regeering om het gezag in Mantsjoerije uit te oefenen. Het bandietenwezen heeft de Chineesche regeering evenmin kunnen beteugelen en dat is ten slotte zoo sterk geworden, dat de levensbelangen die Japan in Mantsjoerije heeft, ernstig gevaar be gonnen te loopen. Toen de Japansche regeering bovendien de overtuiging kreeg, dat de stichting van den afzonderlijken Mantsjoerijschen staat geschiedde door de vrije wilsuiting van de groote meerderheid der bewoners, heeft zy niet langer met de erkenning gewacht. In de nota wordt ten slotte verzekerd, dat het beginsel van de open deur volkomen in den nlewen staat zal gehandhaafd blijven. De erkenntg houdt voorts in, dat Mants joekwo de openbare en particuliere rech ten en belangen van Japan in Mantsjoerije krachtens de Chineesch-Japansche ver dragen bestaande, zal moeten bevestigen en eerbiedigen en dat belde verdragslui tenden aannemen om samen te werken voor de handhaving van de nationale veiligheid in Mantsjoerije. Aangezien 18 September in China als treurdag, in verband met de bezetting van Mantsjoerije, wordt doorgebracht, vreest men in Japansche politieke kringen, dat deze dag niet rustig zal verloopen, in het bijzonder met het oog op de erkenning van Mantsjperije door Japan. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Oesjlda, heeft de Chineesche regeering telegrafisch verzocht bijzondere maatrege len te willen nemen ter bescherming van de Japansche onderdanen in China. In geval de Chineesche regeering niet in staat mocht zijn de noodige maatregelen staat mocht zijn de noodige maatregelen te nemen, zal de Japansche regeering den minister van Oorlog verzoeken met oor logsschepen troepen te zenden naar Sjanghai en andere havens. CHINA EN JAPAN. WASHINGTON, 16 Sept (in houding van het departement van h-1 landsche zaken ten aanzien van nlng van Mandsjoerlje door „zwijgend afwachten." w De „Herald Tribune" schrijn officieele kringen de meening heetst-- het Negen-Mogend heden-Verdra? a schonden. Washington zal echter niet hans voor de Volkenbond een besluit heeft nomen en zal dan samenwerken met nève. GENEVE, 16 Sept. (V. D.) De Jani- regeering. heeft gisteren door hiij manenten vertegenwoordiger bij jtn kenbond. Sawada, den voorzitter van Volkenbondsraad een schrijven doen komen, waarin wordt geëischt, de volkenbondsraad het onderzoek naat rapport van de Commissie-Lytton zal stellen totdat de Japansche regeering aanmerkingen op het verslag zal h- geformuleerd en een specialen vert- woordiger naar Genéve zal hebben zonden. De Japansche regeering ver" hiervoor minstens een periode van weken noodig te hebben. MOEKDEN, 16 Sept. (V.D.). In a ting op de onderteekening van het panschMandsjoerijsche verdrag hee regeering van Mandsjoekwo medeged dat China met ingang van 25 October in alle zaken betreffende het dou wezen, den handel en de scheepvaart buitenlandsche mogendheid zal w beschouwd. De rechten der Chine scheepvaart in de Mandsjoerijsche w ren en in de Mandsjoerijsche havens den niet meer erkend. De in- en uitv rechten worden door Mandsjoerlje en aan de Chineesche grens zullen do stations worden opgericht. DE STRIJD IN ZllID-AMERIKA. SANTIAGO DE CHILI, 16 Septe (Reuter). Opnieuw worden zoowel Paraguay als door Bolivia successen den strijd in den Gram Chaco Officiëele berichten der Bolivianën melden, dat zij het fort Bogado op Paraguyanen hebben veroverd. Laatstgenoemden maken melding de vernietiging van een sterke Bolivk sche troepenafdeeling. Beide legers klaren oorlogsmateriaal te hebben b gemaakt. o AARDSCHOKKEN IN AUSTRALIË, WELLINGTON, 15 Sept. (Reuter), hevige aardschok heeft het district borne Wairoa. aan de Hawkes-baai ge terd. De schade is aanzienlijk, de be king is zeer beangst, vooral te Fa waar straten en wegen overvuld zijn vluchtelingen. Tot nu toe zijn echter slechts drie personen gewond. o LOONSVERLAGING IN HET SAARGEBIED. SAARBRUCKEN, 16 Sept. (Reutet langdurige onderhandelingen tussch' Fransche mijndirecties in het Saar en de mijnwerkersbonden hebben tot resultaat geleid. De directies maken thans bekend, i nieuwe loonsverlaging varieerend van tot 15 procent, zal ingaan. MOORD TE SOFIA. SOFIA, 16 Sept. (VX>.). Vanmo vroeg is te Sofia op straat de h:j redacteur van het dagblad „Nowo W' vermoord. De dader wist, zonder herkend te den, te ontkomen. Het staat nog niet of men te doen heeft met een neming of met een politieke moord De vermoorde stond in nauwe rel' met boeren en emigranten in Servië met de Protogeronisten. o EEN GOEDE VONDST. GELSENKIRCHEN, 16 Sept (Wolff), een huiszoeking heeft de politie een heime jeneverstokerij ontdekt, als instrumenten voor de vervaardiging valsch geld. STIJGENDE WERKLOOSHEID IN ITALIË. ROME, 16 Sept. (V.D.) Het aantal w loozen in Italië, dat op 31 Juli j l- v0« officieele opgave 900.000 bedroeg, was 31 Augustus 1932 gestegen tot r 946.000, waarvan 279.000 werkloozen dersteuning kregen. Ruim 690.000 wer zen waren mannen, 257.000 vrouwen. STADSWIJK DOOR BRAND VER. OTTAWA, 16 Sept. (V.D.). Door reusachtigen brand is de geheele za* wijk van de Canadeesche stad Sprag!' den staat Ontario vernield. Ruin» menschen werden dakloos. De mare" schade bedraagt meer dan een hall lioen dollar. BOTSING TUSSCHEN DUIKBOOT t MIJNENZOEKER. LONDEN, 16 Sept. (V.-D.) Op deze plaats waar gerulmen tijd geleden »n dienten mist de Engelsche duikboota is gezonken, zijn gisteravond eveneen een dichten mist de mijnenzoeker dalk" en de Engelsche duikboot n met elkaar in botsing gekomen- vaartuigen werden zwaar bescn - doch gelukkig bleef de duikboot dra Er deden zich geen persoonlijke 'Kbei len voor en niemand aan boord oer schepen werd zelfs maar gewond. HET SPOORWEGONGEVAL LN *1G PARIJS, 16 Sept. (Reuter) wordt omtrent het spoorwegonge meld, dat 51 lijken geidentifl'e®jL den worden. Het aantal draagt 255. Bovendien worden n» sonen vermist, die naar men OP meer levend zullen worden W Lp JU» de plek waar de verongeluktejLjjiiW heeft bovendien nog een aatdrs' plaats gehad. t-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2