AMBACHTS-TEEKENSCHOOL LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 16 September 1932 TE KATWIJK. ZATERDAG 17 SEPTEMBER A.S. De inschrijving van Leerlingen voor den op 26 September a.s. aan te vangen cursus zal plaats hebben op des namiddags van 35 uur in het schoolgebouw Voorstraat 47 te Katwijk aan Zee. Op dien zelfden tijd is voor schilders de gelegenheid opengesteld, zich aan te melden voor den cursus in praktisch schilderen. Voorloopig komen alleen die schilders in aanmerking die den leeftijd van 18 j. hebben bereikt of den vijfjarigen cursus v.d. school hebben doorloopen 6825 HET BESTUUR. KATWIJK AAN DEN RITN. De Tuinbouw. Er is den laatsten tijd ten opzichte der uitkomsten van sommige der hoofdpro- ducten geen reden tot klagen. Dit wil niet zeggen dat de ellende voorbij is. De ver betering zou van grooter waarde zijn als het een bewijs van opbloei van het be drijfsleven was. En van dat laatste is nog niets te bespeuren. Integendeel: het inter nationaal verkeer ontwikkelt zich nog immer in de verkeerde richting! Duitsch- ïand en Engeland wedijveren om den im port van onzen tuisbouwproducten te be lemmeren. En alles wijst er op, dat die maatregelen van blijvenden aard zullen zijn. Naar verluidt, houdt de regeering zich bezig met het overwegen naar de moge lijkheid van een steunregeling voor den .tuinbouw. Anderzijds noemen verschil lende vooraanstaande personen als mid del van een oplossing: inkrimping van de cultuur. Want niet alleen de productie voor export is te uitgebreid, in de meeste tijden van het jaar is er ook te veel voor de blnnenlandsche vraag, mede tengevolge van het eerstgenoemde. Voor de niet in cultuur gebracht gronden zou dan eenige steun als schadeloosstelling kunnen wor den gegeven. Met een totaal aanvoer van ongeveer 30.000 stuks bloemkool per veiling in 1ste en 2de soort ligt het voor de hand dat er een bijzondere oorzaak moet zijn dat voor de goede kwaliteit steeds nog rede lijke prijzen besteed worden. Die oorzaken zijn: 1. is de aanvoer kleiner dan men ge woon is; 2. is bij die 30.000 wel ongeveer 10.000 2de soort die weinig opbrengen; 3. zijn er momenteel weinig plaatsen waar bloemkool wordt aangevoerd; 4. zijn de gewassen en de kwaliteit overal slecht, slechter nog dan hier. Als gevolg hiervan verschijnen er op de veiling kooplieden uit verschillende oorden van het land, Am sterdam, Utrecht, Arnhem, Den Haag, Rotterdam, Delft. Verschillende tuinders komen reeds met late bloemkool en de volgende week zul len hiervan al flinke kwantums komen. Doch ook op het gewas der late bloemkool is veel aan te merken, zoodat een aanvoer als vorig jaar in 't geheel niet te verwach ten is. Wat niet ongelukkig zal zijn. Voor dergelijke kwantums is in het binnenland toch geen afzet te vinden en in 't buiten land kan men het blijkbaar zonder de Hol- landsche bloemkool. In peen kwam nogal wijziging. Enkele dagen geleden ging het zeer mat met steeds lager loopende prijzen, zelfs tot f. 3— per 100 bos en f. 0.35 per kist van 20 K.G. Te voren was men erge beste prij zen gewoon. De laatste dagen ging het weer beter. Bospeen bracht van f. 4.30 tot f. 7.20 per 100 bos op, en breekpeen ging van f. 0.40 tot f. 0.60 per kist van 20 K.G. De nagewassen zijn door het koude weer en den regen wel iets verbeterd. De aan voer van aardappelen en bloemkool is da gelijks nog aanzlenlUk grooter dan vorig jaar op dezelfden tijd doch de omzet is nog ruim 20°/o lager dan in 1931 toen het al allesbehalve rooskleurig, was LISSE. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbeste ding voor den bouw van het transforma torstation „Vreewijk" voor de N.V. Elec- triciteitsbedrijf Hillegom—Lisse—Sassen- heim is als volgt: Breda en Waasdorp, Sassenheim, f. 1564; Daudeij en Co.. Lisse, f.1755; C. J. Jansen, Hillegom, f.2087; J. E Kasteleijn, Lisse, f. 1143; Ant. Meeu- wlssen, Lisse, f.2200; P. Meeuwissen, Sas senheim, f. 1572; Gebr. v. Nieuwkoop, Sas senheim, f. 1674; Wijman en Busman Tim merbedrijf f. 1535; Gebr. Ransdorp, Lisse, f. 1564; Th. Reeuwijk, Sassenheim, f. 1661; A. J. Seysener. Hillegom, f.1494; Begroo ting f2400. De gunning werd aangehouden. Toelatingsexamen Rijkstuinbouwschool. Voor het gehouden toelatingsexamen der Rijkstuinbouwschool voor de Bloem bollenteelt alhi'er zijn geslaagd G. A. Bosch, Leiden; C. Driehuizen, C. O. A. Driehuizen, C. de Vink, alhier; H. W. Kaatman, H. G. J. Wolterbeek, Haarlem; J. Th. Langelaan, M. Hillenlus, Ch. Hylke- ma, Hillegom: K. A. Scharpff. Heemstede; W. H. Pliilippo, J. A. Slingerland, Sassen heim; Ch. Vlotman, 's Gravenhage. Na afgelegd herexamen werd nog tot de derde klasse toegelaten de leerling: W. J. H. Verhoeven, Utrecht. Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven staan: 90 landarbeiders, 16 timmerlieden, 9 metselaars, 7 schilders, 3 opperlieden, 4 loodgieters en 24 tot andere vakken behoorend. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van waschgoederen, die achter een woning aan de waschlijn hing te drogen. De politie heeft een onderzoek Ingesteld. Gevonden: 8 witte bollenwanden, 2 kratkettingen, 1 zwart hondje met spitse ooren. Inlichtingen bij de politie. NOORDWITK. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertje Jacoba, D. van J. van Duin en W. Barnhoorn Petrus Wilhel mus, Z. van J. Slats en A. A. Steenvoorden Willemina, D. van L. Stout en M. G. van Buren Alicia, D. van A. van Duiven- boden en J. Vink. Ondertrouwd: N. Wijnands 27 jaar en A. M. Vliet Vlieland 24 jaar W. C. Huisman 26 j. en J. Roege 22 j. W. van der Niet 22 j. en K. Messe- maker 20 j. V. D. Vink 25 j. en C. A. J. Verdegaal 26 j. P. J. Hooljmans 27 J. en K. J. E. Molenkamp 19 j. W. A. te Boek horst 31 j. en J. J. P. Maat 20 j. F. H. Kret 20 j. en M. Burger 20 j. Getrouwd: J. van Egmond 24 j. en C. J. van Rhtjn 26 j. H. Plug 22 j. en A. Haze- noot 25 j. H. D. J. Hoek 30 j. en J. van der Wiel 26 j. Overleden: Johannes Marinus Koeleman 17 j., Z. van M. Koeleman en M. J. Caspers. Loop der bevolking. Gevestigd: W. A. te Boekhorst, magazijn- bed. van Leiden Haarlemmerstraat 37, na Douzastraat 12 J, D. de Rijk, v. Den Haag, Bosschestr. 45, n. Oude Zeeweg 82 M. Nienhuis geb. Ketjen en fam., van Heemstede Constantijn Huijgenslaan 12, n. Van Panhuysstr. 68 P. Rietkerk, hout bewerker, van Warmond Dorpsstraat B 20, n. Dahllastraat 74 H. G. van Everdin- gen, v. Lelden, Oude Vest 47, n. Noord Bou levard 28 H. A. Andreas en fam., assis tent Dir. Bel. v. H. I. Ambacht Veerweg 10, n. Dahliastraat 52 D. M. Theil en fam,, loodgieter, v. Noordw.hout 's-Gravendam- scheweg 69, n. Marcellustr. 15 M. Bon ner, db., v. Leiden, Kraaiersstr. 16, n. Voor straat 55 G. A. M. Wijsman geb, Ver- sluijs, v. Warmond, Dorpsstr. B 33. naar Zeestraat 9 T. Dubberman en fam., chauffeur, v. Wassenaar, Rijksstraatweg 733, n. Koepelweg 2 J. J. M. Alkemade, van Amersfoort, Utrechtscheweg 228, n. Lijnbaanweg 2 M, A. E. Girke, db. van Parchlm (Dlnd.) naar Huis ter Duinstr. 26 Vertrokken: A. Barnhoorn, v. Hoofdstr. 65, naar Hengelo (O.) Roggeweg 28 W. Kühler, kappersbed. 10 Sep. v. Hoofdstr. 95, n, Kerkrade Hoofdstraat 14 H. E. Wiecherink, db. v. IJmuiderstr. 17, n. Lel den Rljnsburgerweg 27 Th. J. van Veen, landbouwer, van St. Jeroensweg 37 n. Kor- teraar D. 155 H. J. Bieshaar, kappers- bed. van Hoofdstraat 95 n. Bergen (N.H.) St. Antonlusstraat 9 W. Patz. db. 12 Sept. v. O. Zeeweg 2a n. Lelden, Plantsoen 9a P. J. Beemsterboer. kok, v. O. Zeeweg 52 naar Gtnneken Bad Wöringshoven J. Hoek geb. Van der Wiel, van Breloftpark 11, naar Bergen op Zoom, Bolwerk Zuid 28 ff. J. van Egmond geb. Van Rijn, van Duinweg 6. n. Warmond Lokhorstlaan J. de Jong en fam., los arbeider van Pie- ternelweg la n. Katwijk, W. Taatstraat 7. De huurkooptermijnen. Naar wij vernemen zijn B. en W. voor nemens aan den raad voor te stellen de huurkooptermijnen van de door de ge meente uitgegeven huurkoopwoningen be dragende resp. 20 en 25 Jaren in verband met de slechte tijdsomstandigheden 5 ja ren op te schorten, zoodat gedurende deze 5 jaren met een lagere huur zal kunnen worden volstaan. Stijgende werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente is de laatste weken niet onbeduidend ge stegen en bedraagt thans reeds over de 400, waarvan alleen reeds ongeveer 100 bouwvakarbeiders. De alhier gehouden collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis heeft naar wij vernemen opgebracht de som van 46.23. Gevonden voorwerpen: gouden arm band met Eng. pond, bundel zakken 22 stuks, kwitantie v. e. Premie Obligatie 0,9685, goudfazant (haan), drinkenskruik. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur nam. op het Politiebureau te Noord- ,wijk-Binnen. o NOORDWITK BINNEN. Aanrijding. Zekere P. uit de Bomsteeg te Noordwijk aan Zee, is als bestuurder van een rijwiel op den hoek KerkstraatH. Geestweg tegen een auto aangereden. De hierdoor bekomen verwondingen waren van dien aard dat P. naar het ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWITKERHOUT. Vcrkooping. n overstaan van notaris A. B. Ter Haar, had de verkooping bij afslag plaats van een burgerwoonhuis met bollenhuis, bollenland, enz. Hooper Is de heer P. Westerhoven te Voorhout voor f. 49.000. Wegens minderen aanvoer worden voorloopig drie veilingen per week ge houden door de tulndersvereeniging „De Eendracht". Mej. D. J. Westrik alhier, heeft zich belangloos in dienst gesteld van „De Zen ding" en zamelt met succes yele vrijwil lige bijdragen in OEGSTGEEST- Loop der Bevolking. Gevestigd: J. L. Bijl, Emmalaan 4, van Haarlem Wed. N. Koudijs—Qualm, Javastraat 2, v. Lelden Ph. B. Stik- voort en vr. timmerman, Hooge Morsch- weg 77, v. Leiden A. te Nijenhuis, on derwijzer, Nassaulaan 13, v. Ouder-Amstel L. J. Bijl en gez. manufacturier, de Kempenaerstr. 30 v. Maasland W. H. HulstUn, leeraar H.B.S., Terweeweg 124, v. Onstwedde J. P. v. Schravendljk en vr. techn. ambt., A. v. Burenl. 10, v. Lelden H. C. W. J. Bouman en gez. onderwijzer de Kempenaerstr. 56, v. Gorinchem M. S. Klaasse en gez. conducteur, Rljnzicht- weg 5, v. Leiden F. Vermaak, Emma laan 11, v. Voorschoten. Vertrokken: A. J. J. G. M. Fehmers apothekeres, v. Wilh.park 30, n. Roermond Willem 2 Singel 42 P. A. van Dongen, verpleegster, v. Endegeest, n. Amsterdam, N. Achtergr. 98 P. E. BoschlooJansen Schoonhoven, v. Rijng.str.w. 58, n. Eiker zee, N. H. Pastorie A. Boer, verpleegster v. Endegeest, n. Amsterdam, Adm. de Ruy- terweg 227 hs. J. Schaapman en gezin, v. Terweeweg 35, n. Baarn, Heemskerkl. 1 C. van Klaveren en gezin, veldarbeider, v. Terweeweg 108, n. Lelden, Hertzogstr. 10 H. van der Luit en gezin, vrachtrij der, v. Terweeweg 106, n. Leiderdorp, Hoofdstr. 170 W. H. Roobol, arts, v. Nasaulaan 46, n. Enschede, Gronausche- straat 16 J. J. Koning en gezin v. H. Morschw. 85, n. Voorschoten, Valkenb.weg 22 a K. J. Kraan, bloemist, v. de Kemp.- straat 88 ,n. Lesigny (Fr.) H. J. Pot en gezin, insp. verz.mij., v. F,ndeg.str.w. 12, n. Heemstede, Postl. 15 J. Meljers, on derwijzeres, v. Julianal. 4 b, n. Terschel ling. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Anthonia Rlcharda, dr. van J. C. M. de WolffHunsche Hen- rlëtte Catharina Maria, dr. van C. M. H. de GrootOkkerse Maria Catharina Adriana, dr. A. M. BalkNoordermeer Pieter, zn. van J. van VeenBol. Overleden: Petrus Alphonsus Maria van Steijn, 6 mnd. Johanna Jacoba van der Weijde, wed. H. Jonker, 82 j. Ten nadeele van den heer Z. is uit zijn tuin een partijtje peren ontvreemd. De daders zijn bij de politie bekend. Door den Burgemeester Is de opspo ring verzocht van den minderjarige J. M. die sedert Maandag spoorloos verdwe nen Is. RITNSBURG. Waterleidingbuis gesprongen. De heer C. K. alhier ontdekte aan den Oegstgeesterweg, dat er water door de straatsteenen spoot, zoodat vermoedelijk een waterleidingbuis gesprongen was, wat hij onmiddellijk ter kennis bracht van de Waterleiding Maatschappij. Deze was zeer paraat, want binnen zeer korten tijd waren werklieden ter plaatse, die inderdaad een gesprongen buis vonden en tot herstel overgingen. De Tuinbouw. De bloemkool, het voornaamste product van heden, brengt goede prijzen op. Wel is er veel te veel 2de soort in verhouding tot de eerste kwaliteit dat als onder de tegenwoordige omstandigheden de op brengst redelijk is, valt het al erg mee. Bloemkool in 1ste soort van f. 10.20 tot f. 14.80, 2de soort bracht van f. 3.10 tot f. 5.40 op. Kleieigenheimers gaan van f. 1.30 tot f. 1.60 per 100 K.G. Zaaiuien in goede kwaliteit van f. 3.60 tot f 4.10 per 100 K.G. Aan diverse peroeelen alhier is een dezer nachten ongewenscht bezoek ge bracht. Doordat de bewoners opmerkzaam werden door geloop en gefluit en licht aanstaken, werden de nachtelijke bezoe kers blijkbaar in hun voornemens gestoord en is er verder van diefstal of inbraak niets gemerkt. Wegens afwezigheid met verlof uit de gemeente van den burgemeester, treedt als loco-burgemeester op de oudste wet houder, de heer S. Schoneveld. SASSENHEIM. De verbreeding van de Beekbrug. Naar wij vernemen zal de vernieuwing en verbreeding van de Beekbrug, niet zoo als in het voornemen van Waterstaat was, in 1933 geschieden, doch eerst in 1934. Zulks in verband met het feit, dat de be- noodlgde grond niet dan door onteigening te verkrijgen zal zijn. De trambaan. Het gedeelte Molenstraai^-Poellaan van de trambaan is thans gereed en heden wordt voor het eerst gebruik gemaakt van de beide sporen. Als de bestrating in orde is, zal het een zeer mooie breede verkeers weg geworden zijn. De heer Warnaar ongesteld. Naar wij vernemen is de heer A. War naar Jzn., lid van den gemeenteraad ziek. Hoewel zijn toestand niet direct zorg baart is hij ter observatie in het Diaconessen- huis te Leiden opgenomen. Verkiezing ambtsdragers Ger. Kerk. Bij de gisteravond gehouden verkiezing vaa ambtsdragers der Geref. Kerk wer den tot ouderling gekozen de heeren H. Amersfoort, J. Besselaar, J. Mooienaar en Herm. van Zonneveld en tot diakenen de heeren G. v. d. Lip en A. Vogelaar. Bij het te Poeldijk gehouden con cours behaalde de muziekvereenlging „St. Ambrosius" in de 3 e af deeling een 2e prijs. Een 4-jarig zoontje van de fam. D. liep in de Tyloosstraat van achter een melkkar tegen het spatbord van een vrachtauto op. Met een hoofdwonde werd hij naar Huize Bernardus gebracht en later naar het ziekenhuis te Lelden ver voerd. Zijn toestand ls zorgelijk. WASSENAAR. Ds. Joh. Langman. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft het provinciale kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Zuid-Holland aan 't lid der Tweede Kamer ds Joh. Langman, laatstelijk predikant alhier, die als Ka merlid reeds heeft zitting genomen en uit dien hoofde reeds eervol ontslag ontvan gen had, de bevoegdheid van emeritus predikant verleend. GEMEENTERAAD. De heer Drop waardeerend herdacht Een geldleening De winkelsluitingswet Een Badhuis. De raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van burgemeester J. Wieg man bijeen. Afwezig de heer C. v. Tol. Na opening der vergadering zeide de voorzitter, dat hij zich gedrongen gevoelde staande eenige woorden te spreken in verband met het ontijdig overlijden van het medelid, den heer Drop. Terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven, zeide de voorzitter dat het den leden wel zou zijn vergaan als hem, dat zij ontsteld waren opgeschrikt door het bericht van overlijden. Die ontsteltenis is geworden tot verslagenheid, nu wij beseffen, wat wjj missen. Toen hij in ons midden was, ver warmde hij ons," zonder dat wij het merkten, door zijn trouwe vriendschap, oprechte eerlijkheid, gevoelig gemoed. En nu _plot- seling, onverwachts wie had het kunnen vreezen is hij ons ontvallen. Nu weten wij ons eensklaps geplaatst voor de voel bare tastbare werkelijkheid. Het raadslid Drop zal niet meer zijn beste krachten geven aan wat hem lietf was. Een goede, nobele^man, trouw en vooral liefde. Daar om past het mij als voorzitter van den Raad, die uit zijn handen en met zulke goede wenschen dezen ambtsketen mocht ontvangen, een woord van erkentelijkheid te spreken voor het vele goed, hetgeen hij als raadslid, later als wethouder en tenslotte weer als raadslid, met zooveel werkkracht, opoffering, liefde heeft ver richt. Wassenaar zal dit niet licht ver geten en wij kunnen niet beter doen dan ons daaraan spiegelen. De heer Schalekamp, het oudste lid, verkreeg daarop het woord, om hem te herdenken, wiens stoffelijk overschot wij aan den schoot der aarde hebben toever trouwd. Wat hebben wij veel goeds ge hoord, vooral van zijn kinderen; dat heeft spr. op hoogen prijs gesteld. Hier heeft spr. hem slechts Korten tijd gekend, maar waar wij hem ontmoetten hetzij in den Raad, of in Commissievergaderingen, heeft de heer Drop getoond een warm hart te hebben voor alles, wat in zorgen ver keerde, zoo vereenigingen als personen. Spr. heeft hem voorts ook gewaardeerd voor zijn religieuse gevoelens. Tenslotte richtte spr. zich tot den voor zitter, dien hij gelukwenschte met zijn herstel. De raad heeft gehoord, dat de heer Drop Uw vriend was. Wij hopen dat U Uw hart ook voor ons zult ont sluiten, als wij tot U komen. Zijnerzijds geeft hij de verzekering dat hij zal mede werken om de taak van den voorzitter te verlichten. De heer Kiewiet de Jonge zeide, dat heide vorige sprekers terecht het licht hebben laten vallen op de verdiensten van den heer Drop. De geuite woorden zijn alle uit het hart gegrepen. Bij zijn leven heeft de heer Drop echter niet alleen dank gekend. Ook de critiek is hem niet bespaard. Daarom te meer heeft hij het gewaardeerd, dat hij na zijn af treden als wethouder als raadslid heeft willen medewerken aan het dienen van het algemeen belang. Als woordvoerder van de Vrijz. fractie herinnerde spr. ver volgens aan deoprichting dezer fractie voor een ajar geleden. Hij was daarvan de promotor. De felle critiek, welke hij daarbij ondervond ligt nog versch in het .geheugen. Wij, die voor hem stonden, hebben zijn voortvarendheid bewonderd. Waar vogels van diverse pluimage bijeen kwamen, was zijn taak als voorzitter niet gemakkelijk. Als hii nadrukkelijk consta teert ,dat de geest van samenwerking is gegroeid, dan hoop ik dat dit niet beperkt zal blijven tot deze zaal. Die samenwer king was te danken aan de leiding van den heer Drop, aan zijn objectieve recht vaardigheid en eerlijkheid. Veel zijn wij dus aan hem verschuldigd. De heer van Leeuwen zegt, niet de be doeling te hebben gehad te spreken. Bij alles, wat hier gezegd is, is iets vergeten. De heer Drop was een man met veel sociaal gevoel. Uit dat oogpunt is spr. hem veel dank verschuldigd. Toen spr. hier kwam, trof hij vele wantoestanden aan. Toen hij den heer Drop daarop wees, is hij mede pionier en medestander ge worden om deze toestanden te verbeteren. Wat Wassenaar is geworden op sociaal terrein, is aan zijn werk te danken. Hij weet uit aller naam te spreken, als hij hem dank zegt voor dien arbeid. De critiëk is hem niet bespaard, maar deze kwam vaak voort uit niet begrijpen. Ook namens het katholieke volksdeel brengt hij hem dank. De heer Drop wist ieders overtuiging te eerbiedigen. De voorzitter dankte de heer Schalekamp voor zijne tot hem gerichte .woorden. Het is steeds ziin voornemen geweest voor allen niet alleen eén voorzitter te zijn, maar ook met hen in contact te komen als mensch. Hij waardeerde het, dat de heer Schalekamp heeft geapprecieerd zijn vriendschap met den heer Drop. Hierna volgde de agenda. Van den voorzitter van het Centraal Bureau is bericht ingekomen, dat in de vacature Drop is benoemd als raadslid r gelijk gemeld - Jhr. W. K. von Weiier, in de vacature van Tol de heer B. Broeksma. Van den Minister van Financien is be richt ingekomen, dat men het aanbod, om van de gemeente grond aan te koopen aan de Joan de Wittstraat voor den prijs van f.8 per M2. voor een te stichten telefoonkantoor accepteert. B. en W. werden gemachtigd deze zaak af te doen. Op een verzoek van D. Veldhuysen, <>m enkele perceelen bouwgrond te mogen koopen aan de van ZuyTen van Nijevelt- straat, werd gunstig beschikt. Eveneens op een verzoek van het bestuur der Chr. Bewaarschool, tot het tijdstip van opening der school, doch uiterlijk tot 1 Januari. Een voorstel van B. en W. om aan A. Pofjer te restitueeren de helft van zijn aansMg in het schoolgeld, en het retnbutiegeld, wordt na eenige discussie aangenomen. »ui5sia Op een adres van de N.V. EtdI MM Park de Kieviet, om op een perceel bouw grond m het park, winkelhuizen te mo4n oprichten, wordt op voorstel van B en W afwijzend beschikt, omdat het gebleken is dat er in deze omgeving geen behoefte aan winkelhuizen bestaat. Vastgesteld werd het kohier van het retributiegeld voor het tijdvak van 1 Mei tot 31 Juli, 1932, voor het Middelbaa onderwijs op f. 1675,50 en het Hoove Onderwijs op f. 2649.24. Aan de v^'r. voor Chr. Middelbaar Onder wijs te 's Gravenhage werd over 1930 een subsidie toegekend van f. 292.52. De begrooting voor 1932 werd gewijzigd o.m. in verband met het doen innen van de huur en met het maken van een venti lator in de raadzaal, het houden van toe zicht op de woningen aan het Havenplein hetwelk door de Wassenaarsche bouw vereeniging zal geschieden. Na eenige discussie werd besloten jn te gaan op het aanbod van de firma Staal en Co. te 's Gravenhage voor een onderhandsche geldleening groot f.300.000 tegen parikoers en 5 pet. rente voor 40 jaren. Aan B. en W. werd machtiging verleen om in het 4e kwartaal kasgeldleeninge op te nemen tot het benooaigde bedra en hoogstens 5 pet. rente. Tot bestuurslid van Maatschappelijk; Hulpbetoon wordt benoemd de heer Mansvelt. De voorstellen tot benoeming vaa drie leden der Commissie voor openbare Werken en van 4 leden der Bedrijven commissie worden aangehouden in verband met de onvolledigheid van den Raad. Tot leden der Commissie voor onderzoek van .geloofsbrieven werden benoemd heeren Ruys, van der Kroft en Idenburg De vaststelling van de verordening op het L.O. werd in verband met ingekomen opmerkingen van de hoofden van scholen aangehouden. Daarna was aan de orde het gewijzigd voorstel van B. en W. tot afwijking van de Wet op de winkelsluiting. B. en W hebben aavies gevraagd van de beide Ml d denstan ds vereen i gin gen. Deze adviezen loopen echter zoo uiteen, dat B. en W daaraan geen aandacht hebben geschonken Verder zijn ingekomen een aantal adressen deels tot afwijzing van het scheppen van uitzonderlijke bepalingen v<oor den Rijks straatweg, Meijendell en het Wassenaar, scho Slag, deels tot inwilliging. De heer van der Stoel kan het stand punt van B. en W. begrijpen, dat zij komen met een voorstel. Dit moet evenwel niet gegrond worden op tegenstrijdige adviezen. Beide vereenigingen hebben een gelijk standpunt. Hoogstens is er sprake van verschil van meening tusschen bet bestuür en leden der Hanze. De heer Boender is voor het voorstel van B. en W.. Als de Minister voor be paalde deelen der gemeente afwijking vil 1 toestaan, dan moet men dit aanvaarden. De heer Kieviet de Jonge meent, oat het voorstel van B. en W. is gebaseerd op positieve gronden. Hij is het eens met den heer Boender. Waar de Minister voor een bepaalde groep afwijkingen wil toe staan, moeten deze niet worden af ge- wezen. Er is de nadruk op g'evestigd, dat, het onbillijk zou zijn voor enkelen uit zonderingen te maken, zelfs is gesproken, dat anderen schade zouden ondervinden. Vaststaat, dat van geheele winkelsluiting allen schade hebben. Als dus nu voor een bepaalde groep eeniger mate kan worden verzacht, dan moet men daaraan mede-1 werken. Het gehouden referendum door' den Middenstand was niet in het algemeen belang. Het geld particuliere belangen. Daarom hecht liij daaraan niet veel waarde. De heer Schalekamp is van mee ning, dat het voorstel onbillijk is. Hij is; voor algemeen© sluiting. Is dat niet moge lijk, dan moeten de uitzonderingen ook voor het Dorp gelden en niet alleen voorj den Rijksstraatweg. De heer van Leijenhorst heeft geen be wondering voor de gedachte welke bij de Middenstand voorzit. Men redeneert aldus „Wij in het Dorp hebben een strop, dan dc anderen ook maar". Hij is voor hei voorstel van B. en W. De heer van Leeuwen wijst er op, dat Den Haag eenj gelijk standpunt inneemt als hier is voor-1 gesteld. Tijdens de inwerkingtreding der Wet is er veel veranderd. Principieele voorstanders van algeheele sluiting hebben nu ook gezegd, dat menl geen algeheele sluiting moet invoeren. Hij releveert her verloop der geschiedenis en' meent, dat de Middenstand het moest waardeeren, dat men dezen- zomer geopendi kon blijven. Thans echter moet een beslis sing vallen. B. en W. nemen een ruimer standpunt in dan den heer Schalekamp. Zij moeten rekening houden met alle meeningen. Nu is het een feit, dat de] landelijke vereenigingen een groote actir zijn begonnen tot wijziging der Wet. Hel voltallig college van B. en W. van DenJ Haag heeft besloten mede te werken tol verruiming van den openingsduur. Ooi1 hier zal het college een in te stelle actie steunen. Na verdere discussie werd het voorsft tot vaststelling eener verandering, waarbij uitzonderingsbepalingen voor winKels langs den Rijksstraatweg, in Meijendell en aar het Slag worden voorgesteld, aangenomeni met 10 tegen 3 st. Tenslotte is aan de orde een besprep11* omtrent een te stichten badhuis. Aan vankelijk zou de Wassenaarsche Bouw- vereeniging een gebouw stichten op g®' meentegrond en in de exploitatie eei bijdrage ontvangen. Op dit idee is QeZ vereeniging teruggekomen. B. en W. stellen thans voor dat gemeente een gebouw zal stichten en uw zal verhuren aan de Wassenaarsche Bouw- vereeniging onder bepaalde voorwaarden» Zij zijn ervan overtuigd, dat de stichting van een dergelijke inrichting in 't belan» der Volksgezondheid noodzakelijk is. Na eenige discussie besloot de raad n beginsel tot stichting van een badhui voor gemeenterekening en tot verhuur a de Wassenaarsche Bouwyereeniging. Hierna werd de vergadering gesloten Bij K. B. is aan J. M. Kolff alhieï verlof verleend tot het aannemen van n vreemde eereteeken: officier der Orde de Afrikaanschen Verlossing van Liberia- Geslaagd te Utrecht voor het examen vrije en ordeosfeningen de heer Barneveld alhier. S—

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 16