De strijd in Duitschland tusschen regeering en parlement. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 14 September BUITENLAND. o DE BIJEENKOMST DER RIJKSDAGCOMMISSIES. De Rijksdagcommissie ter bescherming van de rechten der volksvertegenwoordi ging tegenover de RUksregeering is zoo als wij reeds melddengisteren bijeen ge komen. Het standpunt der regeering. Bij den aanvang der zitting heeft de de partementsdirecteur Gottheimer voor de Rijksregeering een lange verklaring afge legd. In deze verklaring wordt gezegd.dat de Rijksregeerlng van meening blijft, dat het optreden van den president van den Rijksdag in den Rijksdag niet vereenigbaar is met de Rijksgrondwet en met het regle ment van orde van den Rijksdag. Volgens artikel 33 sub 3 van de Rijksgrondwet heb ben de vertegenwoordigers van de Rijksre geerlng bij de grondwet het recht gekre gen ook bulten de agenda, ook na het slui ten der debatten en over elk willekeurig onderwerp het woord te nemen. In strijd met deze bepaling heeft de president van den Rijksdag, ondanks het feit dat hij her haalde malen het woord heeft gevraagd, den Rijkskanselier niet het woord verleend, ofschoon een stemming nog niet begonnen was. „Het staat vast", wordt verder in de ver klaring gezegd, „dat nadat de Rijkskanse lier het woord gevraagd had, uit het Huis een voorstel werd gedaan om hoofdelijk te stemmen Het staat verder vast. dat de pre sident dit voorstel heeft toegelaten en dat hij het Huis nog de vraag gesteld heeft of de stemming over de opheffing van de noodverordening met de stemming over de motie van wantrouwen zou worden ver bonden. Een stemming kan eerst beginnen nadat vastgesteld is, waarover en in wel ken vorm gestemd zal worden. Dienovereenkomstig bepaalt paragraaf 105 van het reglement van orde. dat „tot het openen der stemming" tot hoofdelijk stemmen kan worden besloten. Daartoe kan dus niet meer na het openen der stemming besloten worden. Wanneer de president van den Rijksdag, nadat de Rijks kanselier het woord heeft gevraagd, nog een besluit tot het hoofdelijk doen stem men heeft laten nemen, dan blijkt daaruit duidelijk dat de stemming nog niet be gonnen was toen de Rijkskanselier het woord vroeg en dat de president zelf de stemming nog niet als begonnen beschouw de. Hiermede staat vast, dat den Rijkskan selier in strijd met het reglement van orde en in strijd met de grondwet het woord ontzegd is. Verder wordt in de verklaring gezegd, dat de Rijkskanselier tengevolge van de hou ding van den president van den Rijksdag gedwongen was het ontbindingsbesluit aan den Rijksdag te doen toekomen, door daar na de oorkonde aan den Rijksdagpresident te overhandigen. Met de overhandiging van de oorkonde is de ontbinding van kracht geworden, Gottheimer verliet daarop de vergade ring, na nog te hebben verklaard, dat de regeering niet met de commissie wil on derhandelen. voordat Goering was terug gekomen op zijn brief, waarbij de wettig heid der stemming werd gehandhaafd. Goering wijkt half. Daarop legde Rijksdagpresident Goering de verklaring af, dat hij moest erkennen dat de Rijksdagontbinding rechtsgeldig was, aangezien ook een gevallen Rijkskabi net een ontbindingsdecreet kan contrasig- neeren zoolang het het vertrouwen van den Rijkspresident heeft. Hiertegenover moest Goering echter zijn standpunt handhaven, dat de stemming rechtsgeldig was. aangezien zij reeds was begonnen toen de Rijkskanselier het woord vroeg. Formeel en juridisch achtte Goering het twijfelachtig of de motiveering van de ontbinding van den Rijksdag in overeen stemming was met geest en bedoeling van de grondwet. Namens de Duitsch-Natlonalen verklaar de de afgevaardigde Berndt, dat de fractie geheel op het standpunt van den vertegen woordiger der regeering stond. Op de vraag van de zijde der Nationaal-socialist-en en van het Centrum waarom zij dan aan de stemming had deelgenomen, antwoordde Berndt, dat de Dultsch-Natlonale fractie de meerderheidspartijen niet het genoegen had willen schenken, zich te kunnen be roepen op een eenstemmig besluit van den Rijksdag. Loebe constateerde, dat de commissie tn elk geval in rechtmatige vergadering bij een was De regeering heeft overigens in haar verklaring de rechtmatigheid van de commissie erkend en slechts van den Rijks- dagpresident een verklaring verlangd, of I deze de Rijksdagontbinding erkent. De Centrum-afgevaardigde Wegmann noemde de houding der regeering een po litiek van dubbele moraal, aangezien zij eenerzüds zegt den Rijksdag rechtmatig te hebben ontbonden, anderzijds echter voor waarden stelt om in de commissie te ver- I schijnen. Indien zij niet verschijnt, han delt zij in strijd met tekst en geest van de grondwet. Ook de vertegenwoordiger van de Beier- sche Volkspartij, dr Pfleger. achtte de stemming geldig. De regeeringsvertegen- woordiger had niet direct moeten verdwij nen. doch had het standpunt der com missie moeten afwachten. Er ontstond een woordenwisseling tusschen Duitch-Natlo- nale en nationaal-socialistische commissie leden en tenslotte werd met alleen de twee Duitsch-Nationale stemmen tegen besloten te eischen, dat de Rijkskanselier cn de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken aanwezig zouden zijn. De commissie besprak voorts de huls- zoeking door de politie in het Rijksdag gebouw. Met de stemmen van communisten sociaal-democraten en nationaal-socla- Usten, terwijl Centrum zich van stemming onthield en de Dultsch-Nationalen tegen stemden, werd een communistisch voor stel aangenomen waarin de commissie constateert dat de huiszoeking een „ecla tante inbreuk" op de immuniteit der afge vaardigden is. De commissie eischt „de directe bestraffing van de voor de huis zoeking verantwoordelijke personen". Rijksdagpresident Goering verklaarde dat liij van dit feit in het geheel niet op de hoogte was en dat de politie zonder zijn goedkeuring het Rijksdaggebouw is bin nengedrongen, waartegen hij scherp prote steerde. Hij verklaarde dat hij reeds met de Pruisische regeering in verbinding was getreden om de bestraffing der schuldigen te eischen. Voorts overwoog hij nog of hij zich in verband met dit voorstel met de Rijksregeerlng in verbinding zou stellen De commissiezitting werd hiema voo: eenigen tijd geschorst om de beslissing van de Rijkregeerlng af te wachten. Zoowel Rijkskanselier von Papen als de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken von Gayl weigeren te voldoen aan het verzoek om de vergadering van de Rijks dagcommissie tot bescherming van de rechten van de volksvertegenwoordiging bij te wonen. Aangenomen resoluties. Na de hervatting van de zitting deelde de voorzitter Loebe mede, dat de Rijks- legeering volgens een verklaring van staatssecretaris Dr. Planck ook verder op haar standpunt bleef staan. Na een uit voerige discussie werd de volgende resolu tie, door de soc.dem. voorgesteld, aange nomen: „De commissie heeft overeenkomstig artikel 33 van de Rijksgrondwet geelscht dat de Rijkskanselier en de Rijksminister van Binnenlandsche Zaken in haar zitting van heden aanwezig zouden zijn. De Rijks kanselier en de Rijksminister van Binuen- landsche Zaken hebben hun verschijnen van bepaalde voorwaarden afhankelijk gemaakt. Dit is volgens den duidelijken tekst van artikel 33 van do Rijksgrondwet niet toelaatbaar. De Rijksregeering heeft deze rechtsopvatting ook erkend door haar houding in Juni j.l. tegenover de toenma lige commissie. De commissie constateert, dat de Rijkskanselier en de Rijksminister van B:nnenlandsche Zaken zich door hun handelwijze aan overtreding van de Rijksgrondwet hebben schuldig gemaakt. Zij verwacht, dat de heer Rijkspresident als de aangewezen beschermer der grond wet den Rijkskanselier en den Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken tot nauwkeurige vervulling van hun grond wettelijke plichten zal weten te brengen*. Deze resolutie werd aangenomen met alleen de stemmen der Duitsch-nationalen tegen. Slechts tegen de laatste alinea maakten onder algemeene hilariteit ook de communisten bezwaar. De commisie besloot de resolutie welke zich uitspreekt tegen Rijkskanselier en Rijksminister van Binnenlandsche Zaken niet alleen ter kennis te brengen- van de Rijksregeering, doch evenzeer ter kennis van den Rijkspresident. Na een vrij langdurig debat, dat ten deele van juridischen aard was, werd een voorstel van Frank NSDAP i aangenomen, waarin de commissie constateert dat de Maandag gehouden stemming over de op heffing der noodverordeningen en het onthouden van het vertrouwen in de regeering von Papen constitutioneel waren. Verder werd een voorstel van het Cen trumlid Wegmann aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Rijksdagontbinding in strijd is met art. 25 alinea 1 van de grondwet, aangezien het gevaar, dat de Rijksdag opheffing van een noodverorde ning eischt geen „concrete aanleiding" is, zooals in dat grondwetsartikel wordt ge elscht: terwijl de ontbinding ook in strijd is met art. 48 al. III zin 2, omdat zij het belangrijke grondwettelijke recht van den Rijksdag, de opheffing van noodverorde ningen te eischen, schendt en een herhaal de ontbinding dit recht van den Rijksdag delinitiel over boord gooit. Slechts de Duitsch-nationalen stemden hieitegen. Voorts werd een voorstel van Frank (na- tlonaal-socialist) aangenomen waarin, de rijksregeering wordt uitgenoodigd den da tum der verkiezingen onverwijld bekend te maken Wat de regecring wil. Wat de verdere politieke ontwikkeling aangaat wordt er op gewezen, dat de rijks regeering voorloopig afwacht, en haar be sluiten pas over een paar dagen zal ne men. Er wordt slechts de nadruk op ge legd dat streng constitutioneel zal worden opgetreden en dat de rijksregeering niet voornemens is vóór de verkiezingen de grondwet te wijzigen. Veeleer zal onafhankelijk van de verkie zingen gewerkt worden aan het opstellen ran een nieuwe grondwet, gelijk door den rijkskanselier is aangekondigd. Wat de rijksregeering betreft, wordt nog meegedeeld, dat zij geen aanleiding ziet voor snelle maatregelen. Zij heeft zelfs vier weken tijd voor het vaststellen van den verkiezingsdatum. Zijn de verkiezingen in een sfeer van rust en orde mogelijk, dan zou wellicht in de eerste plaats de datum var 6e November in aanmerking komen. De regeering heeft zich verder bezig te houden met de kieswet. Er zijn een aantal punten in deze wet. die zonder grondwets wijziging veranderd kunnen worden. Over al die kwesties kan echter nog niets defi nitiefs worden medegedeeld, omdat de re geering zelf er nog over moet beraad slagen. Hindenburg en Goering. Tusschen den voorzitter van den Rijss- dag Goering en rijkspresident Von Hin denburg zijn brieven gewisseld. Goering heeft, overeenkomstig de motie van de commissie tot handhaving van de rechten der volksvertegenwoordiging, een schrijven tot den rijkspresident gericht, waarin hij den rijkskanselier en den rijksminister van binnenlandsche zaken van schending ;au de grondwet beschuldigt en van den rijks- president verlangt dat de rijkskanselier en de minister van binnenlandsche zaken ter stond voor de commissie zullen verschijnen De rijkspresident wijst in zijn antwoord deze beschuldigingen met nadruk terug en verlangt erkenning van het besluit tol ontbinding van den Rijksdag en den daar door geschapen toestand. In dat geval zal er geen bezwaar meer bestaan tegen het verschijnen van den rijkskanselier en den minister van binnenlandsche zaken voor de commissie. Partijvergaderingen. Natuurlijk hebben nog een reeks partij- vergaderingen plaats gehad. De Nazis ga ven volgend communiqué uit: Te Berlijn is in het bijzijn van Adolf Hitler een nat.-soc. leidersbijeenkomst ge houden, waaraan, behalve den voorzitter van den Rijksdag, Goering, ook de nat.- coc. minister-presidenten van verschei dene Duilsche landen en de nog in Berlijn aanwezige leden der Rijksdagfractie deel genomen hebben. Nadat dr. Frick de beteekenis had uit eengezet van de voor de regeering von Papen vernietigende motie van wantrou wen van het Duitsche volk en Goering over de gebeurtenissen in den Rijksdag en de daaruit volgende constitutioneele con sequenties, deelde Adolf Hitler de richt snoeren mee voor de nieuwe faze van den strijd, voor de nationaal-socialistische be weging ingegaan is: De regeering von Papen heeft het in de hand. op welk terrein zij dezen strijd uit vechten wil. Welke de dag en welke de middelen zijn waarover zij zich uitspreekt, de nat.-socialistische beweging vreest dezen strijd niet, want zij zal niet alleen het volk, maar ook het recht aan haar zijde hebben. De N.S.D.A.P. zal alle tegenstanders zoo behandelen, als zij het volgens hun eigen wetten dienen en verwachten moeten. De nationaal-socialistische beweging is vastbesloten nu, zooals vroeger, tegen een reactionaire clique te strijden. De regee ring welke in den Rijksdag slechts over 42 stemmen beschikt, d.i. een vijftiende van het aantal uitgebrachte stemmen, heeft in handen te beslissen op welke vlakte zij dezen strijd wil uitvechten Iedere onderdrukking van den legalen strijd der nationaal-socialistische bewe ging wordt tot een wapen, dat zich tegen de onderdrukkers zelf richt. In onscheidbare innerlijke en uiterlijke verbondenheid treden de millioenen der nat.-socialistische beweging voor dezen beslissenden kamp in het strijdperk, in hét volle bewustzijn dat de aanval de beste verdediging is en in de vaste overtuiging de schitterendste overwinning te behalen, welke de geschiedenis der nationaal-socia listische beweging kent. De rijkspartijleiding en de rijksdagfrac tie van de centrumpartij hebben na be sprekingen over den politieken toestand de volgende oproep uitgevaardigd: Het onverantwoordelijke spel van een rijksregeering, die zich niet bekommert om volksrechten, die geen vertrouwen in het parlement bezat, heeft geleid tot ontbinding van den rijksdag Zoowel bij de ontbinding op 4 Juni als bij die op 12 September zijn aanleiding en doel dezelf de geweest: de wil tot voortbestaan van een regeering, die zich in tegenspraak met de grondwet onafhankelijk noemt en geen vertrouwen heeft in de volksvertegenwoor diging. Artikel 48 geeft den rijksdag het recht noodverordeningen buiten werking te stellen. De ontbinding van 12 Septem ber heeft den rijksdag de uitoefening van dit recht onmogelijk gemaakt. Daarom is zij in strijd met de geest der rijksgrond wet. Vervolgens wordt in den oproep herin nerd aan het woord van den rijkspresi dent bij zijn beëediging: „Ik ben door het volk gekozen en de rijksdag is door het volk gekozen. De rijksdag en de rijkspre sident behooren bij elkander De een kan niet zonder dan ander zijn." De regeering von Papen echter arbeidt tegen het sa menwerken van de tot arbeid gereede krachten in het parlement. Haar streven gaat daarheen, den rijksdag onmiddellijk reeds niet in staat tot werken te verkla ren en hem niet in staat tot werken te maken, teneinde aldus haar bestaansrecht te bewijzen. Onderhandelingen van den rijkskanse lier met vertegenwoordigers van breede volksgroepen zijn door hem tot een zeld zaam dubbelspel benut. In plaats van tot elkaar te brengen heeft hij de eene groep tegen de ander uitgespeeld. Het centrum heeft, teneinde een zakelijk gefundeerde, tot werking in staat zijnde meerderheid in den rijksdag tot stand te brengen, zich be reid verklaard, voeling te nemen met iedere partij, die bewust van de verant woordelijkheid de gedachte aan positieve samenwerking aanvaardt. Daarbij moeten de rechten van den rijkspresident volledig in acht worden genomen. Het oogenblik zal komen, dat de ontoereikendheid en de vreemdheid aan het volk van deze regee ring ieder in den lande duidelijk zal zijn. Voor dit uur bereid te zijn en in ware ver antwoordelijkheid voor het vaderland het noodzakelijke voor te bereiden, blijft de taak van de Duitsche centrumpartij. Hugenberg heeft uit naam van de Duitsch-nationale volkspartij een oproep uitgevaardigd, waarin o.a. gezegd wordt: De vijfde verkiezingsstrijd van dit jaar schijnt voor de deur te staan. De D.N.V.P. is voor dezen strijd gereed. Wij roepen alle nationale Duitschers in stad en land, die met ons voor de bevrijding uit de boelen van Versailles, vóór vrijheid in de defensie voor brood en arbeid, voor christelijk Duit sche cultuur en voor de toekomst van onze kinderen strijden, op. Het is een onbegrij pelijke verwarring, wanneer de nat -soc. fractie niet alleen de hulp van het cen trum. maar zelfs van de sociaal-democra- i ten en de communisten en de wapenen van het parlementarisme opeischt tegen het huidige kabinet. Tot de wapenen, waar mede de nat.-soc. dezen blinden en won derlijken strijd voeren, behooren vele. oude marxistische leuzen, waaronder het woord reactie". Is de zuivering van den Prulsi- schen staat reactie? Is strijd voor vrijheid in de defensie reactie? Is werkverschaffing reactie? Reactie is thans de heerschappij der partijen en der bonzen. Geen beroep op het Staatsgerechtshof. In parlementaire kringen verwachtte men gisteren, dat de afzonderlijke landen een beroep zouden doen op het staatsge rechtshof om vast te stellen, dat de Rijks dag niet overeenkomstig de bepalingen van de grondwet is ontbonden. Een dergelijke stap van de landen zou de rijdsdagmeerderheid zeer gelegen zijn ge komen, daar het twijfelachtig was, of de Rijksdag zelf gerechtigd is tot een beroep op het staatsgerechtshof. Naar de parlementaire dienst van net Wolffbureau thans verneemt, rekent men er echter niet meer op. dat het staatsge rechtshof zal verzocht worden, een uit spraak te doen in den tusschen het parle ment en de regeering uitgebroken strijd betreffende dr grondwet. Men vreest dat dit een te lang opont houd zou beteekenen. Het verluidt dat de besprekingen over een Pruisische coalitie tusschen het Cen trum en de nationaal-socialisten bespoe digd zullen worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De strijd in Duitschland Engeland cn Amerika Waarschuwing aan de mijnwerkers. Nu de Rijksdagontbinding in Duitsch land een feit is zelfs Goering heeft de wettigheid moeten erkennen wordt tusschen de regeering en de intact blij vende commissie een waar „afscheidsge- vecht" geleverd. De diverse partijen probeeren voor de verkiezingen, waarvoor de datum nog niet is vastgesteld in zoo gunstig mogelijke positie te komen. Dat is de beteekenis van deze parlementaire na-strijd. Volgens de „Daily Herald" heeft giste ren in de Downingstreet te Londen een geheimzinnige bespreking plaatsgehad o.a. over Engeland's schuld aan de Ver- eenigde Staten, tusschen Mac Donald, Sir John Simon en den Amerikaanschen ge zant Mella en Senator Reed, de beide laatsten als vertegenwoordigeers van de Vereenigde Staten. Deze bijeenkomst werd. volgens het blad. gehouden op uitnoodiging van Mac Donald, en de kwesties waarbij Engeland en Amerika wederkeerig belang hebben, te I bespreken. Het blad noemt deze bijeenkomst van I groot belang, in verband met de tegen woordigheid van senator Reed, die de voornaamste woordvoerder is van president Hoover in den Senaat, en die meer op den voorgrond getreden is gedurende de jongste schuld-besprekingen in de Ver eenigde Staten. De voorzitter van het Internationaal Mijnwerkerscongres. Dejardin (België), heeft er gisteren in een redevoering den nadruk op gelegd, dat het absoluut nood zakelijk is, dat de mijnwerkers het com- I munisme bestrijden, dat niet alleen de I democratie bedreigt, doch volgens spreker, de voorlooper is van een nieuwen oorlog. I Spreker voegde hieraan toe, dat de mijn- i werkers al hun krachten moeten inspan nen. om door reorganisatie de mijn-indu strie, nationaal en internationaal, sterker te maken. FRANKRIJK. Gorgoeloff terechtgesteld. De moordenaar van wijlen president Doumer, de Rus Paul Gorgoeloff, is heden morgen om 5.54 terechtgesteld; zijn hoofd viel onder de guillotine. Reeds gisteravond laat begon een ware volksverhuizing naar den Boulevard, waar op eenige meters afstand achter de deuren van de gevangenis-binnenplaats de te rechtstelling zou geschieden, Toen tegen 2 uur vannacht de Parijsche scherprechter Deibier met zijn helpers arriveerden, om de guillotine op te stellen, hadden zich reeds duizenden op den Boulevard verza meld, die door een sterke politieafzetting op eenige honderden meters afstand wer den gehouden. Enkele nieuwsgierigen waren in boomen I geklommen om te trachten over den muur op de binnenplaats te zien. Om 5.20 betraden de procureur-generaal, I de rechter van instructie, de leden van de i Rechtbank, de griffier, de beide verdedi- gers en een geestelijke de cel van den ver oordeelde, die nog üi diepen slaap lag. Toen hij werd gewekt, begreep Gorgoeloff terstond dat zijn laatste uur was geslagen, i Officieel werd hem medegedeeld, dat het verzoek om gratie was afgewezen. Hij dronk het traditioneele glas mum en biechtte voor de laatste maal bij den Russischen pope. De sigaretten wei gerde hij. Toen hij naar de guillotine werd geleid, verklaarde hij, dat hij stierf voor zijn idee. dat noch royalistisch, noch commu nistisch was, Hij stierf voor het Russische volk. Zijn laatste woorden waren. ((Rus land. Rusland, o mijn vaderland." Zonder verzet liet hij zich op de plank leggen en eenige seconden later was het vonnis voltrokken. Hij stierf zonder zijn vrouw nog eens te hebben gezien. Hij verzocht derhalve zijn vrouw mede te deelen, dat hij haar steeds had bemind en dat zij het kind. dat zij binnen enkele weken verwacht, goed moet opvoeden. Voor de guillotine zeide hij: „Is dit ge rechtigheid? Vergiffenis, ik vraag vergif fenis aan iedereen." Het hoofd van den terechtgestelde is naar de Ecole des Médicins gestuurd om nader te worden onderzocht. De commissie van buitenl. zaken. De commissie van buitenlandsche zaken van den Rijksdag, die onder voorzitter schap van den nat.-socialistischen afge vaardigde, dr, Frick, gistermiddag om drie uur was bijeengekomen, heeft onder sterke deelname van de commissieleden van alle partijen en de vertegenwoordigers van den Rijksdag een zitting gehouden. Leden van de rijksregeering waren ook op deze zitting niet verschenen. Nado'.ny. de Duitsche vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie, was echter met eenige ambtenaren van het ministe rie aanwezig, doch verliet na een telefoon gesprek met het ministerie van buiten landsche zaken weder het Rijksdaggebouw. Op de agenda der commissie stond de bespreking van de overeenkomst van Lau sanne en het ontwapeningsvraagstuk. Aanvankelijk ontspon zich een gedach- tenwisseling over het ontbieden van leden van de rijksregeering. Tijdens deze bespre kingen verlieten de Duitsch-nationale le den der commissie de zaal. De commissie besloot, dat de rijkskanse lier, de rijksminister van buitenlandsche zaken en de rijksminister van de Reichs- wehr. terstond in de commissie moeten verschijnen, om hun grondwettelijke plich ten na te komen. De zitting werd hierop voor een uur ver daagd. Ook in de zitting, die laat in den na middag werd gehouden, verschenen geen vertegenwoordigers der rijksregeering. De voorzitter deelde mede dat zijn po gingen, volgens art. 33 der grondwet on dernomen. dus geen succes hadden gehad. Na langdurige debatten werd met alge meene stemmen (de Duitsch-nationalen waren afwezig) een voorstel-Bell (cen- rum) aangenomen waarin de weigering der rijksregeering om te verschijnen als een schending der grondwet wordt gekwa lificeerd, waartegen ten krachtigste wordt geprotesteerd. ENGELAND. Gandhi's dreiging met honge Het conflict met Ierland - dm textielconflict. Ambedkar, lid van de Ronde u- ferentie en leider van de verdrukte^ heeft te Bombay in een inten-ji Reuter verklaard, dat Gandhi's beft om een hongerstaking te beginnen inoreele strijd is, maar louter éen w krachttoer. Indien Gandhi met voor de belangen der Hindoe-ge zou willen vechten, vervolgde ju zouden de verdrukte klassen ook gen zijn met hun leven te vechten, hun belangen te verdedigen. Ambedkar ontkende nadrukkelijk gelijkheid, dat men de voorgestel^ regeling zou aanvaarden tene dreigende tragedie te voorkomen Valabbai Patel, de oud-voorzitter Congres, die te Londen vertoeft, he: telegram aan Gandhi gestuurd verzocht zijn besluit om een honge te beginnen te herroepen, uit de ove dat Gandhi zijn leven reeds ter bei- van de verdrukte klassen gesteld dus eigenlijk het recht mist om op dunkelijke wijze dat leven weer waagschaal te stellen. Ook te Simla in de Wetgevende gadering is de houding van Ganahij teren besproken en de voorzitter de hoop uit, dat de Indische re- Ga ndhi gelegenheid zou geven zijn nader te ontvouwen, opdat men een zou hebben om hem tot andere ged- te brengen. Intusschen krijgt Gandhi nog een gebit. De Engelsche ministerraad heeft avond een nota van de Valera besp waarin deze het voorstel doet de a stallige landrenten, die intusschen tol 2 millioen pond opgeloopen zijn, en i op een afzonderlijk conto geboekt t waard heeft, aan de Internationale te Bazel in deposito te" geven, totd oplossing van liet geschil verkreg zijn. De Valera blijf F tevens aan zijn stel vasthouden om ook interna" rechters in de eventueel te kiezen bank van arbitrage op te nemen Engelsche regeering heeft dit tot t. pertinent geweigerd, omdat het vo haar een zuiver intern geschil is, tir ieder van het Britsche Rijk. Gisteren heeft te Manchester de e rentie onder voorzitterschap van La van liet ministerie van arbeid plaat vonden. Beide partijen hebben voo zonderlijk vergaderd en daarna meeg dat zij het voorstel van Leggett aann om een commissie van 10 'leden, 5 elk van beide partijen, te benoemq de bespreking onder Leggett's leidin voortzetten. ZUID-AMERIKA. Nieuwe revolutie in Chili. Gistermorgen rukten te Sant! Chili, gewapende troepen on on' leuze: „De heilige zaak en de plicbj het vaderland", en eischten dat de voorloopige president zou aftred dat hij zich schuldig gemaakt zou aan het zaaien van oneenigheid t officieren van het iegêr en onr naar persoonlijk oordeel streefde besprekingen voor de algemeene t zingen, die op 30 October gehouder. den v/orden De commandant van de luch Merino Eenites, stond aan het hoofc de revolutie, die tot nog toe eei vreedzaam karakter draagt. Ver' werd dat Davila afgeweken is van weg naar het ware socialisme ten n' van de armen en behoeftigen. De luchtmacht dreigde in den n dag het paleis van den president te bardeeren, als Davila dan nog geen stand had gedaan van het presj schap. Voor die bedreiging zwichtte en zocht zijn toevlucht in de Ameri sche ambassade. De militairen sloten een bondgt schap met de politieke leiders en te" benoemden zij een „ouderen staat tot voorloopig president, zoolang de kiezingen nog niet plaats hebben g Hierdoor wil men een geheel vrije kiezing garandeeren. Davila heeft verzet opgegeven. De reserves van de lichtingen 1921, en 1929 zijn in Bolivia onder de wa" geroepen in verband met den strijd t Gram Chaco. Bolivia heeft den Volkenbond gedeeld, dat het in de verdediging het gevecht niet kan beëindigen. VEREENIGDE STATEN, Een democratische overuimurr De „Times" verneemt uit New Yor Voor de eerste maal sedert achttis hebben de democraten in den staat een overwinning behaald. De democratische candidaat Brann is tot gouverneur gekozen. De democraten hebben nimmer stemmen uitgebracht. Voorts veroverde de democraten blikeinsche eongreszetels. Brann kreeg een kleine meerdert De republikeinsche New York schrijft, dat alle democraten, die Scl werden, tegen de drankwetten ware»; wijl de verslagen Republikeinen „drogen" ofwel onverschilligen war Het blad noemt de verkiez Maine meer een sysmograaf ,dan rometer, aangezien het de versie aardbeving nauwkeurig registreer- Het blad ziet in de democratism wining een teeken van de groote o» denheid over de republikeinsche r Vele bladen zijn van meening. da' mocratische overwinning de kram de republikeinen zal demoraliseer^ Roosevelt, de democratische voor het presidentschap die meip op de verkiezingscampagne op ''Ljf het westen seinde, toen hij óeh. Maine vernam, aan zijn parws „het gaat goed"! Hoover zond den voorziter keinsche partij een telegram, zeide, dat de uitslag de noo-„«rf® aantoonde van hernieuwde en r krachtsinspanning.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2