Jaargang WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1932 No. 22235 tuner bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. lorgen zullen wij aanvangen met nieuw, boeiend geillustreerd lerverhaal, getiteld: Iddin en de Tooverfluit. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEM Economische wegen VISSCHEBIJBEBICHTEN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cts. oer regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen Lr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Kre advertentlen 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën bultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts feen maximum aantal woorden van 30. E3;:o volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Éren 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. [en nieuw geillustreerd Kinderverhaal. hESCHEIDEN VARKENS OP [DE LEIDSCHE MARKT. dieren wenschten hier te overnachten. mdat dc Varkens-centrale ze niet wilde koopen. |was gisteravond laat op de Varkens- t wél een zwiineboel. Int inplaats dat zooals anders na Edagen het terrein omstreeks 5 uur In middag weer verlaten en „van Ede smetten vrij" achterblijft, we- i het er gisteravond om 10 uur nog bulstaarten, die er blijkbaar niet aan Jen de verdorven stadslucht met de fde plattelands-sfeer te verwisselen, onderzoek bleek ons al gauw de de dieren en in nog meerdere mate lis eigenaren waren op hun teentjes Ipt, omdat de Varkens-centrale wei- I ze te koopen. f goed begrip van zaken diene een 1 toelichting: Er is momenteel vooral I naar zoogenaamde „Zouters", dit parkens van 70100 K.G., en de leve- van het „bacon". De Varkens file, een regeeringsinstelling welke opgericht als uitvloeisel der s-Varkenswet, koopt deze zouters voor buitenland op en betaalt graag 15 cent pond. Dit is voor de boeren een goede dien zij anders slechts zelden kun- [bedingen. Vandaar, dat zij alles, wat F «enigszins lijkt op een „zouter" naar larkt sturen, ook al zit er vrijwel geen »acon aan! Dit leidde de vorige week irada tot moeilijkheden. Er waren daar elijk liefst 1500 zouters aangevoerd bij gemiddelden wekelijkschen aanvoer drie-, hoogstens vijfhonderd. 'der die omstandigheden weigerden tertegenwoordigers der Centrale aan- felijk de dieren over te nemen. Even er zaken gedaan, maar kort Ha stond de handel weer stil. Eerst bet gemeentebestuur zijn bemidde- had verleend, was de Centrale bom te bewegen in te koopen. ®ige dagen later publiceerde de Cen- in de bladen een waarschuwing, dat ■neer dan de normale aanvoer zou len overgenomen. De fokkers en mes bit de omgeving van Leiden hebben waarschuwing genegeerd en hier gis pen niet minder dan 10.80 dieren svoerd. waaronder liefst 754 zouters at daarvoor moest doorgaan. Inneer men weet. dat hier gemiddeld ■lijks 100 zouters worden aangevoerd, ÖDt men wel. dat het gisteren op de 't een geweldig gedrang was. vertegenwoordigers der Centrale, de a Broere en van der Wel brachten «dreiging ten uitvoer door mede te dat ze geen enkel beest zouden tijding verwekte begrijpelijker- onder de boeren groote opschudding, ^directeur van den Markt- en Haven de heer L. A. Mennes heeft zich 1 telefonisch in verbinding gesteld de Centrale en in laatste instantie den regeeringscommissaris, ir. Lou- te Zwolle. Deze zeide niets te kun nen, doch deelde mede, dat waar de game der zouters gewestelijk wordt tZuid-Holland het eerst aan de la»» b°men en waarschijnlijk binnen p»en deze zaak haar beslag zou heb- fi,'gen. De boeren moesten nu maar 'iuis gaan en rustig thuis de komst L'dopers afwachten.... darmee lieten de boeren zich niet d Ih allerijl werd een conferentie bii.„aaraan werd deelgenomen door hepf°»ïleester' wethouder Goslinga. Mennes en de heeren Smits en ld u®en, bestuursleden van den b„i; Varkenshandelaren. ir f„meester zocht eveneens contact tleve -uwerse; edoch met hetzelfde Iddei aat- i niVt £,adden ook de betrokken tali. L„st1,'.gezeten. Zij telefoneerden '"d dgelijke autoriteiten op varken- i en .jdchten tenslotte zelfs teiefo- ihaur Sraf'sch verhaal bij minister lels^JJLfï kwam geen antwoord en 'schten de varkens op steeds luidruchtiger wijze naar huis te worden vervoerd. Van een 250-tal der grootste schreeuwers werd deze eisch tenslotte in gewilligd. Ten einde raad trokken omstreeks 6 uur 's avonds vijf aspirant-gedupeerden de stoute „klompen" aan. huurden een auto en reden naar Den Haag. Deze deputatie bestond uit de heeren van der Berge. Smits, Van Leeuwen, Koetsier en Horne- man. Maar de juffrouw, die de heeren aan het departement te woord stond, kon heusch niet zeggen, waar de ambtenaren woonden. De dienst functioneeerde nog slechts enkele dagen en de heeren woon den allemaal nog op kamers! Voor de zooveelste maal werd de heer Louwerse aan de telefoon geroepen en deze zegde toe maatregelen te zullen nemen, dat de zwaarst-gedupeerden het eerst hun varkens zouden kwijtraken. Dit kalmeerde de gemoederen bij vele boeren, die aanstalten maakten de markt te verlaten. (Het was inmiddels over negenen geworden). Maar niet bij de var kens, die moegeschreeuwd eindelijk de Leidsche straatsteenen voor hef hadden genomen en in diepen slaap waren ver zonken. Een oorverdoovend geschreeuw uit 250 varkenskeien begeleidde het vertrek van evenzoovele krulstaarten. Ongeveer 240 collega's bleven op de keien achter Hun werd voer. water en stroo verstrekt en stil-aan zonk de nacht over de Bees tenmarkt, waar af en toe het ontevreden geknor van een dikhuid, die klachten had over het logies, de stilte verbrak Een eenzame wachter belette bij voor baat eventueele wegloop-pogingen De morgen van den anderen dag zou de waarheid van het spreekwoord „De aanhouder wint", bevestigen, want van morgen om 9 uur ontving de Marktdienst bericht van den heer Louwerse. dat 200 varkens zouden worden overgenomen! De Markt- en Havendienst toonde een zeer tegemoetkomende houding door van de onverkocht-gebleven varkens 't marktgeld te restitueeren. Zoo had deze geschiedenis nog een be vredigend slot. Althans voor de boeren! De varkens zullen helaas hun Leidsche logeerpartij niet lang overleven! leidsche hout. ned. bond van rheumatiek-lijders Een Leidsche afdeeling opgericht. Onder voorzitterschap van den heer Aarse, secretaris van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Rheu- matieklijders is gisteren een vergadering gehouden om tot oprichting te komen van een af deeling Leiden. Nadat de voorzitter de vergadering, welke door belanghebbenden vrij goed was bezocht, had geopend, zette hij in zijn in leidend woord het doel en streven van den Bond uiteen. Hij beoogde hiermede de lij ders aan chronische kwalen, waaronder rheumatiek, jicht, ischias enz., bijeen te brengen met het doel om alle practijken, welke niet oirbaar zijn te bestrijden. Vol gens spreker zijn er zooveel geneesmidde len in den handel, welke den lijdenden niets helpen. Het doel van den Bond Is dan ook om in het bijzonder met behulp van medici die geneesmiddelen te doen aanwenden, welke het meest doelmatig zijn. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Bierens de Haan, die een populaire voordracht hield over de vele wijzen, waarop de verschillende kwalen kunnen worden bestreden. Onder deze middelen noemde hij ook de Radium-Therapie vol gens prof. Gudzent. Aangezien Radium een kostbaar mineraal is zal de bond trachten om uit een daarvoor te stichten fonds en onder medische aanwijzingen in bepaalde vormen Radium beschikbaar te stellen aan de leden van den Bond. Van alle genees middelen ter zake zal de Bond kennis nemen en de beoordeeling overlaten aan ter zake kundigen. Nadat de voorzitter statuten en huis houdelijk reglement aan het oordeel van de vergadering had onderworpen, stelde hij de anwezigen in de gelegenheid zich als lid op te geven, waaraan verschillende personen gevolg gaven. Na een opgewekte discussie werd af plaatselijk correspondentie-adres aange wezen: Stille-Rijn 9 (telefoon 631), alwaar men zich als lid of donateur kan opgeven. HET LEIDSCHE BROKKENHUIS. Zaterdag 24 September is ophaaldag. De winter kijkt al weer om den hoek en voor helaas maar al te velen betcekent dat een periode van koude en ontbering. Het bestuur van de stichting „Het Leidsche Brokkenhuis" doet een beroep op de stadgenooten van alle gezindten om hun voorraad lijf- en beddegoed eens na te zien en daarvan zooveel mogelijk voor het Brokkenhuis af te staan. Er is veel noodig. maar wanneer iedereen medewerkt zal het aanbod de vraag over- treffen. A Men behoeft niet te bezorgen of op te bellen- alleen terdege nagaan wat men kan missen en dat klaarleggen. Zaterdag 24 dezer honden de Leidsche padvinders een Inzameling door de ge- heele stad en Oegstgeest en nemen alles mee Eigenaars van vrachtauto's, die hier voor hun wagen willen beschikbaar stel- iPn gelieven daarvan aangifte te doen aan het secretariaat Witte Singel 50 (zie ook de advertentie in dit Biad). Moge de inzameling der padvinders een rijke oogst opleveren! Een mooie gift. Dezer dagen heeft een welwillend stad genoot het bestuur van den Leldschen Hout verblijd met een gift van f. 300, Doordat de milde gever zich niet aan het bestuur heeft bekend gemaakt, ver keert het bestuur in de onmogelijkheid den stadgenoot zijn dank te betuigen. Daarom zij te dezer plaatse hem dank gebracht. Tevens ook voor de goede inten tie, welke spreekt uit de regelen, die hij bij zijn gift gevoegd heeft. Het is hoogst aangenaam om te ervaren dat, waar velen door omstandigheden al len helaas wel bekend genoodzaakt zijn hun bijdragen in te korten, het enkelen nog mogelijk is voor het goede doei iets bij te dragen, waaraan het bestuur in deze tijden juist bijzonder behoefte heeft. vanavond maansverduistering. Hedenavond, 14 September, Is Cf een bijna totale maansverduistering, die ge zien den snel oploopenden barometer ver moedelijk wel waar te nemen zal zijn. Om 19 uur 9 minuten (we geven de tijden in zomertijd) komt de maan op. Ruim een kwartier later treedt ze in de halfscha duw, doch daar is niet veel aan te zien. Alleen verzwakt het licht een beetje. Om 20 uur 38 min., als de maan dus al an derhalf uur op is, begint de eigenlijke verduistering: de maan treedt dan in de kernschaduw van de aarde*) Om 22 uur 20 min. is de verduistering op zijn grootst: 98.2°/o van de maan is dan verduisterd. Dan neemt de kleine overgebleven sikkel weer in grootte toe. Om 24 uur en 2 min. is het weer afgeloopen. Dan blijft de hel derheid nog langzaam toenemen tot kwart over een. zilveren jubileum. De verduistering begint aan den Oostkant van de maan: links. overstrooming in de parkstraat. Een bewoner van de Parkstraat schrijft ons: Hedennacht omstreeks halftwee wer den de bewoners aan het einde der Park straat in hun slaap pgeschrlkt, doordat tijdens den hevigeh regenval, het water met een niet te stuiten kracht hun wonin gen binnenvloeide Een hevige paniek ont stond en in minder dan geen tijd stor.d het water zóó hoog in de kamers, gangen en keukens, dat de menschen tot hun knieen door het water moesten waden, en met leede oogen moesten aanzien, dat hun kostelijke meubelen, zeil. kleeden enz. door het water werden bedorven. De oorzaak hiervan is. dat deze woningen circa 50 cM. beneden den waterspiegel zijn gelegen. De straat ligt hier in schuinen stand, zoodat bij de minste verstopping der kolken, deze het vele water niet kunnen verzwelgen, dat dan vanzelf de huizen in moet stroomen. Droevige tooneelen kon men gadeslaan: een zieke yrouw werd bij buren onderge bracht: bij een ander zaten huilende kin deren in hun ledikantje, waarvan de poo- ten geheel onder water stonden. Kleeren en losse voorwerpen dreven in de kamers rond, en na hard werken was men om half- vijf den toestand meester. Voor de bewo ners een ontzettende schadepost. De Brandweer en de Gemeente-Reini ging. welke waren opgebeld om hulp, lieten niets van zich hooren. DE V. V. S. L. Bij de gisteren gehouden inschrijving van leden voor de vereeniging voor vrou welijke studenten te Leiden zijn 123 nieuwe leden ingeschreven, over de faculteiten verdeeld als volgt: godgeleerdheid 3. rechtsgeleerdheid 33, geneeskunde 26, wis- en natuurkunde 28. letteren en wijsbe geerte 29. vereenigde faculteiten 4. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND AFDEELING LEIDEN. Het Rapport-Weiter. In de gisteravond in het Nu Ure bouw onder voorzitterschap van prof. R. Kra nenburg gehouden vergadering kwam in hoofdzaak het rapport-Welter ter sprake. De afdeelfng Amstelveen heeft 'n protest motie als voorstel voor de Algemeene Ver gadering ingediend en daarvoor adhaesie- betuigingen gevraagd. De aanwezigen bleken niet tegen bezui niging gekant, doch wel tegen de wijze van bezuiniging, die in het rapport-Welter wordt gevolgd. Men wenschte verdere be perking der militaire uitgaven, terwijl de heer Van der Glas een warm pleidooi hield voor het belasten van goederen in de doode hand, alsmede voor verlaging van de salarissen van religieus-inwonend on derwijspersoneel. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten met actie nog eenige weken te wachten tot de houding der Rcgeering ten opzichte van de voorstelirn-Welter be kend is. Wel zal reeds een sympathie betuiging aan de afdeeling Amstelveen worden gezonden en gewezen worden op de eenzijdige samenstelling der commlssle- Welter. Verder werden enkele voorstellen behan deld betreffende de propaganda voor de aanstaande verkiezingen. De Denningmees- teresse mevr. Alings-Van Mels kon een bevredigenden toestand der geldmiddelen vaststellen, zoodat de komende campagne met opgewektheid kan worden tegemoet gezien. De heer C. G. Baart. Vandaag herdenkt onze stadgenoot, de heer C. G. Baart zijn zilveren jubileum in dienst der Stedelijke Lichtfabrieken. De heer Baart trad in 1907 in dienst als stoker en werd achtereenvolgens bevorderd tot machinist, hoofdschakelbordwachter en hoofdmachinist, welke laatste functie hij sinds 1 Januari 1920 tot volle tevredenheid van zijn superieuren bekleedt. Hedenmorgen om 10 uur werd hij met zijn familie per auto van huis gehaald en in tegenwoordigheid van chefs en perso neel in de Centrale toegesproken door de directie, die van haar waardeering blijk gaf. Namens de ambtenaren werd den Jubi laris een lamp en namens het personeel der Centrale een mooie stoel aangeboden. Den verderen dag kreeg de jubilaris ge legenheid in den huiselijken kring door te brengen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Bon-Ton-Engros, Haarlemmerstraat 287 Leiden. Radlo-electr. en electr. medische apparaten. Wijzigingen: Radio David ie Peber, Rijn- en Schle- kade 48, Leiden. Handel in radio- en eiec- trische techn. apparaten. Wijziging uit geoefend bedrijf in: Electro-Medische ap paraten en apparaten voor Radium-The rapie. Wijziging handelsnaam in: David ie Feber. Alphensche Bank. Schoolstr. 2, Alphen aan den Rijn. Overleden Commissaris: L. C. Jongenburger, Alphen a. cC Rijn, d d. 25 Juli 1932. Spaarbank van de Alphensche Bank. Schoolstraat 2. Alphen aan den Rijn. Overleden Commissaris: L. C. Jongenbur ger, Alphen aan den Rijn, dd 25 Juli 1932 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal plaats vinden morgenmiddag te 230 uur in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43, Leiden. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Behandeling van 't prae-advies inzake inflatiegevaar 6. Ruil van goederen tusschen Nederland en Duitschland 7. Vaststelling lijst van subsidies 8. Vaststelling begrooting 1933. 9. Rondvraag. 10. Huishoudelijke vergadering. 11. Sluiting. FLANTEN-KWEEKWEDSTRIJD. Door de Vereeniging „Onze Tuin" was bijwijze van proef een kweekwedstrijd uit geschreven van potplanten voor dé kin deren van ledenbewoners der W.B V. „Ons Doel", Deze proefneming is schitterend geslaagd, want niet minder dan 50-maal 3 planten werden gisteravond ingeleverd. De prijzen vielen ten deel in groep 1, kinderen van 3—6 jaar aan: RiGc Krere- weer 1ste, Pauwtje IJzerman 2de, Piet Visser 3de prijs. Groep 2, kinderen van 6—9 jaar aan: Beb Keereweer 1ste. Hanny v. d Meyden 2de, Pleter Kapaan 3de prijs Groep 3, kinderen van 9 jaar en ouder, aan: Plonla v. Haarlem 1ste Max Sjerp 2e, Annie Fray 3de, Wim v Haarlem 4cl". Ja cobus v d. Burg 5de; Catrlen Op den Dreest 6de prijs. De prijzen werden door den voorzitter, den heer M. H. Noteboom, onder dankzeg ging aan de jury, welke bestond uit ce heeren J. Jonker en A. Geilaard, /net een toepasselijk woord uitgereikt. De politie alhier heeft als verdacht van oplichting aangehouden zekeren H F zonder vaste woon- of verblijfplaats, die onder valsche voorwendselen van eeri in gezetene een bedrag van f. 15.had we ten los te kijigen. BINNENLAND. Hoe de regecrins: hulp wil verleencn aan het bouwbedrijf. (Binnenland, 3e Blad*. Dc werkloozenzorg in de vier groote gemeenten (Binnenland, 3e Blad). Het conflict in dc scheepvaart; onder* handelingen tusschen patroons en werk nemers. (Binnenland, 3e Blad). Jaarvergadering der Chr. Werkgcvers- Vcreeniging te Arnhem. (Binnenland ,3o Blad.) Dc schatgraverij tc Zaandam stopgezet, (Gemengd, 2e Blad.) Dc Olympische ruitcrplocg terug; een huldiging te Breda (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. De strijd tusschen regecring en parle ment in Duitschland. (Buitenl. Ie Blad), Gorgoeloff, dc moordenaar van presi dent Doumer is terechtgesteld. (Buitenl., Ie Blad). Nieuwe revolutie in Chili. (Buitenl., Ie Blad). Een democratische overwinning in do Vereenigde Staten (Buitenl., Ie Blad). RECLAME. Dc gustibus non disputandum: Men moet niet twisten over smaak; Maar - ASFALT is óók nog goedkooper Dat is de hoofdzaak van de zaak. 6208 Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een door de 3 Oct.- vereenlging te organiseeren taptoe. De Firma J. G. Ballego en Zonen be haalde op de groote Dahliakeuring te Brussel uitgaande van de Belgische Dah- liavereeniging een gouden medaille op hare inzending en zes certificaten voor nieuwe soorten. Gistermiddag te halfvijf is de 10- jarige W. P., terwijl hij met een autoped reed op de Breestraat, geslipt,, en zóó on gelukkig terecht gekomen, dat hij zijn lin kerarm brak. Door den Eerste-Hulpdienst werd in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een voorloopig verband gelegd. Daarna werd het kind voor verdere be handeling naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. IJMUIDEN, 14 Sept. v1schpr ij zen. Tarbot per K.G. f. 1.60—1.40, Griet per kist van 50 K.G. f. 4016, Tongen per K.G. f. 1.95—1, Zetschol per kist van 50 K.G. f. 41-20, Kleine Schol f. 27.50-9.50, Schar f. 7.50—4 40, Roggen per 20 stuks f.23, Vleeten per stuk f. 3.67—1, Grooto Schelvisch per kist van 50 K.G. f.33—31.50, Middel Schelvisch f. 27—20, Kleinmiddei Schelvisch f. 20-8.50, Kleine Schelvisch f. 12,50—4.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 70—28, Gullen per kist van 50 K.G. f-16—2, Lengen per stuk f. 1—0.23, Wijting per kist van 50 K.G. f. 7.50-3.50, Koolvisch per stuk f 065—0 25, Makreel per kist van 50 K.G. f. 7.10—1.40. Aangevoerd 1021 kisten versche haring. Prijs f. 3.80-1.70 per kist. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: H.C. 204 met f.5727, H.C. 251 met f.3068, R.O. 16 met f.2465, [JM. 48 met f.3834, IJM. 46 met f.3854, IJM. 4 met f.2634 UM. 123 met f.5724. 2 Deenscho kotters: E. 157 met f 683, E. 528 met f 449 de logger: K 51 met f. 1092. KW 160 met 297 kantjes en KW 135 met 442 kantjes pekelharing voor Katwijk. Praairapport Hr. Ms. „Vulcanus". 12 September. Tusschen 54 gr. 5' en 53 Sf- 56' Nbr. en 1 gr. 43' en 1 <,r 10 Ol. SCH. 99, 168 kantjes; SCH. 280° 17 last; SCH. 51, 270 kantjes; SCH 186' «riTVn Pf U0' 31 last: S™. 25, 36 last; f?V?' 'lri,SCH 81 345 Entjes; SCH. os' J 85 kantjes; KW. 96, 9a kantjes; KAV 57, 306 kantjes; K.W. 95' 20u kantjes; K.W. 19, 30 last; K.W. 135, 27 last; K.W. 172 17 last; IJM. 268, 16 last; GDIJ. 20Ö, 500 kantjes; ZK. 52, niets.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1