NATUURLIJK VIRGINIA LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 10 September i iedereen inhaleerthetzij be- wust of onbewusten ook daaromga over op deze sigaret—'t toppunt van zuiverheid en bovendien de beste voor Uw gezondheid! Ook met kurk mondstuk TELEGRAMMEN. CEES MEERPOEL's DE BIOSCOPEN. City-Theater. Het gebruikelijke Orion- Journaal een grappige teekenfllm en een documentaire rolprent over Noord-Afrlka, vormen deze week het kleinere werk van het programma en bieden tal van fraaie opnamen. Een dolle klucht en de film „Lelden" welk een goed beeld geeft dit filmpje van de groote schoonheid van onze grachten oude gebouwen en bruggen, maar ook van de nieuwe woonwijken! vullen het eerste deel van het programma aan. Na de pauze draalt de detective-film „Wie ls de dader?" Deze vraag wordt ln deze spannende film als ln alle detective verhalen en -films natuurlijk behoorlijk door de politie opgelost. De verwikkeling en ontwikkeling kan men beter zelf gaan aanschouwen, Het programma is het ten volle waard. Luxor-Tbeater. Wij hebben al heel wat kinderen in films zien spelen, maar toch was het gisteravond een sensatie het alleraardigste spel te zien van de 4-]arlge Cora Sue in „Hoe Jasper vader werd" waarin de komische Slim Summerville de rol van den vader vertolkt. Het ls haast onbegrijpelijk, hoe dit voortvarende meisje acteert en spreekt, al zal het voor den regisseur toch een geweldige taak geweest zijn, haar zóó ver te krijgen I 't Is de merkwaardige historie van den rijkgeworden arbeider, die zich op wonder lijke wijze een kind ziet opgedrongen en ten slotte eindigt het eenzame schepsel tje als zijn dochtertpe aan te nemen. Hij krijgt er tenslotte nog een moeder voor het kind bi): de geschiedenis eindigt dan ook met een dolgelukkig driemanschap De gelaatsexpressie's van Slim Summer ville zijn ook nu weer aanstekelijk humo ristisch. Als tweede hoofdfilm gaat „De vrouw zonder naam", een aangrijpende en span nende splonnagegeschiedenis, vol roman tiek en liefde, boven de wolken, waarin Ellssa Landi over wier persoonlijkheid in onze Illmrubriek meer met Charles Farrell veel avontuurlijks beleeft. Een klucht „100 dollars per week", en een In teressant Journaal vullen een avond aan. die stellig een ontspanning schenkt. Trianon-Theater. Een amusements film van uiterste perfectie, deze „Fleder- maus" vervaardigd naar de motieven van de gelijknamige operette, die zulk een roein bracht van Johann Strauss door de ver rukkelijke muziek, waarbij men niet kan blijven stilzitten. Deze muziek is door een geslaagd arrangement pasklaar gemaast voor de muzikale Illustratie. In niet geringe inate heeft Carl Lamac. een bekwaam re gisseur, aan 't succes van de film medege werkt, want de origlneele en leuke vond sten zijn legio. Bovendien heeft hij de be schikking gehad over een aantal artlsten, zóó goed als men zich maar denken kan In de eerste plaats noemen we Anny Ondra die de rol van het kamermeisje Adèle tot een glansrol maakt. Daar Is verder Georg Alexander, als Eisenstein één van de beste komieken, die de filmwereld kent. HU is onweerstaanbaar grappig. Op dit gebied heeft hU een goeden partner in Hans Jun- kermann. als de gevangenisdirecteur. Dit tweespan ls onnavolgbaar geestig. Het zou te vervoeren, alle namen te noemen, maar we mogen nog wel een uitzondering maken voor den cipier, die in civiel Karl Ettinger heet. De ensceneering ls boven allen lof ver heven. de balzalen, de paleistuinen, kortom alles is van een verbluffende schoonheid, zoodat men met veel genoegen naar deze film zit te kijken. Dat het optreden van het Riva-ballet met een weekje verlengd ls. spreekt haast vanzelf. Eenige van de grootstè schlagers zijn op 't repertoire behouden: wie zou b.v „Morgengymnastiek" of de slotscène met zUn pracht en praal niet nog eens willen zien? José Rosenberg de populaire kapel meester. en zijn versterkt orkest begeleidt het ballet; vooral de muzikale Illustratie van „Happy feet" was uitstekend. Men verzuime niet dit programma, dat nog aangevuld wordt met een drietal jour nals, te gaan aanschouwen, want het schenkt een avond van buitengewoon genot. Casino-Theater. „Koning tegen wil en dank" en „Dwars door Afrika" zUn de hoofdfilms die deze week in bovengenoemd Theater gedraaid worden. Voor de pauze wordt vertoond „Dwars door Afrika". Deze film brengt ons in de oneindige wildernis van Afrika en biedt veel natuurschoon. GevaarlUke tochten worden ondernomen door de jagers, die hier hun hart kunnen ophalen. Na de pauze „Koning tegen wil en dank" met in de hoofdrol de bekende Dultsche filmspeler Siegfried Arno. De vele aanwezigen hebben zeer zeker van deze film volop genoten en niet zonder reden. WU kunnen dan ook dit programma vol komen aanbevelen. Vóór beide films wordt nog gedraald het bekende „Nederland in klank en beeld." Geslaagd te Amsterdam voor het po- litiediploma van den Alp Ned. Politiebond onze stadgenooten. de heeren Th. J, J. R. van Gelder en M. van DUk. De politie heeft gisteren tusschen- beide moeten komen bU een aantal bewo ners van het woonwagenkamp aan den Morschweg die onder invloed van sterken drank verkeerden en handgemeen werden. Zelfs moesten eenige schoten in de lucht worden gelost om de gemoederen tot be daring te brengen. Een van de meest onrustige elementen, 2ekere G. werd tijdelijk in verzekerde be waring gesteld. WU verwUzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de inschrijving van leerlingen voor de avondteekenschool van den Ned. R -K. Volksbond afdeeling Leiden. Met ingang van heden is de vanouds bekende zaak in tweede hands meubelen van P. J H. van der PluUm verplaatst van Nieuwe RUn 22 naar Hoogewoerd 99. waar de goederen ln een veel grootere ruimte kunnen worden tentoongesteld. De zaak werd in verband met de nieuwe bestem ming geheel verbouwd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland vraag Amerika om uitstel De vermoedelijke inhoud van het Franschc antwoord. Een Reuter-bericht meldt dat de Dult sche ambassadeur te Washington gisteren het Departement van Staat en den secre taris van de Schatkist der Vereenigde Staten heeft meegedeeld, dat Duitsch land uitstel van de betalingen voor de Amerikaansche bezettingskosten enz, die op 30 September a.s. verschuldigd zUn, verlengt tot 31 Maart 1934. De betalingen, die Duitschland thans verrichten moest bedragen 12'/i millioen rijksmark voor de bezettingskosten en 20.400.000 rUksmark voor de schadevergoedings-eischen der Amerikaansche burgers. Er ls van Ameri kaansche zUde, waar men dit verzoek om uitstel wel heeft zien aankomen, nog geen commentaar geleverd op de Dultsche aan vrage. Niet mogeUJk is het inmiddels dat ook van andere landen, die op 15 December hun oorlogsschulden aan Amerika heb ben te voldoen, verzoeken om uitstel zul len komen. De Parüsche correspondent, zoowel van de „Times" als van de „Daily Herald", weet mededeeling te doen van den inhoud van het Fransche atltwoord op de Dultsche eischen inzake de gelUkheid van bewa pening. Het antwoord zou de volgende punten bevatten: le Met een beroep op art. 164 van het Verdrag van Versailles, verklaart Frank rijk, dat het niet kan Ingaan op afzonder lijke onderhandelingen tusschen Frank rijk en Duitschland. De aangewezen plaats hiervoor is de Volkenbondsraad. 2e, Frankrijk maakt bezwaar tegen de ophefing door Duitschland van de ont wapeningsclausule van het Volkenbonds statuut. 3e. Frankrijk heeft reeds stappen in de richting van vrijwillige vermindering der bewapening gedaan en zal deze voortzeten. 4e. Frankrijk verzet zich tegen een weder bewapening van Duitschland, die in strijd zou zijn met den geest der verdra gen en der ontwapenings-conferentie. 5e. Duitschland wordt herinnerd aan de verdragen, die het onderteekend heeft. 6e. Frankrijk keert zich tegen de oor- logszuchtigen toon van de leden der Duit- sche regeering, die in hun verklaringen in het openbaar klinkt. Met vrij groote zekerheid wordt verwacht dat het Fransche antwoord ln den loop van hedenmiddag aan de Duitsche Rijks- regeerlng zal worden overhandigd. De onder-staatssecretaris Marcel Ray, had gisteravond een langdurig telefo nisch onderhoud met Herriot wien hij me dedeeling deed van het standpunt der En- gelsche regeering ten aanzien van de' Fransche antwoord-nota. Nadat president Lebrun telefonisch op de hoogte was gesteld, werd besloten he denmorgen om 10 uur in het Elysée minis terraad te houden. In welingelichte kringen verluidt, dat de tekst van het Fransche antwoord zooals het aan de bij het consultatieve pact be trokken regeeringen is voorgelegd, geen wijzigingen zal ondergaan, aangezien tot nog toe geen van deze regeeringen voor stellen in die richting heeft gedaan. Marcel Ray zou hedenmorgen uit Lon-, den terugkeeren en de regeering uitvoerig inlichten omtrent het standpunt van En geland. De nota zal pas gepubliceerd worden wat ditmaal uitsluitend via den Quai d'Or- say kan geschieden wanneer men in de Wilhelmstrasse tijd heeft eehad haar tot in details te bestudeeren, zoodat publicatie op zijn vroegst morgenavond zal plaats vin den. o DUITSCHLAND. Von Hindenburg tot nieuwe besprekingen bereid. - Dr. Goebbels aan het woord. De beoordeeling van den politieken toe stand, zooals deze er thans uitziet na de ontvangst van het rijksdagpresidium door oen rijkspresident, is in Berlijnsche poli tieke kringen niet onverdeeld dezelfde. Uit kringen, die in nauwe relatie staan met de rijksregeering verluidt, dat de rijks- president tijdens de ontvangst duidelijk te kennen heeft gegeven, dat hij geen nei ging heeft, een kanseliers-wisseling door te voeren en dat het tegenwoordige kabinet veeleer zijn vertrouwen heeft. Verklaringen van den Duitsch-nationalist Graef zijn daarmede trouwens in overeenstemming. Aan den anderen kant kan men bij na- tionaal-sociallsten en centrum de mee ning vaststellen, dat een verdere afwach tende tactiek hen toch nader zou kunnen brengen tot hun doel, een presidentieel kabinet door hun deelneming te steunen, temeer daar de rijkspresident gisteren nog geen definitieve beslissing genomen heeft. Integendeel heeft hii Goering laten we ten dat hij bereid is Dinsdagmiddag twee vertegenwoordigers van het Centrum, twee van de Nazi's en één van de Dultsche volkspartij te ontvangen in tegenwoordig heid van staatssecretaris Meissner. Deze mededeeling heeft zelfs reeds de veronder stelling doen opperen, dat de debatten in den Rijksdag over de regeeringsverkiaring een dag zullen worden uitgesteld om eerst de politieke moeilijkheden te doen op klaren. Inmiddels zijn gisteravond nieuwe besprekingen aangevangen tusschen Nazi's en het Centrum. In kringen der beide genoemde partijen wordt herhaaldelijk op het standpunt der „D. A. Z." gev/ezen, die waarschuwt tegen het ontketenen van de onrust van een Rijksdagontbinding en van nieuwe verkie zingen, voordat alle mogelijkheden zijn uitgeput Dit geluid komt. naar men meent, uit stroomingen, welke in den laat- sten tijd in bepaalde economische kringen te vinden zouden zijn en welke vooral zou den ontstaan zijn door de vrees, dat de komende verkiezingsstrijd het sociaal-po litieke conflict sterk op den voorgrond zou dringen en daardoor een sterk anti-kapi talistisch karakter zou krijgen. In hoeverre deze opvattingen juist zijn, is op het oogenblik moeilijk te beoordee- len. daar veel van wat gezegd wordt, voor komt uit tactische motieven. Dr Goebbels gaat naar de N. R. Crt. meldt gisteravond in de Angrlff ge weldig te keer tegen het kabinet von Pa pen. Wel zelden heeft men een dergelijke RECLAME. CHIEF WHIP aaneenschakeling van scheldwoorden in een hoofdartikel gelezen. Goebbels schrijft o.a. over de kringen, die thans in Duitsch land aan het bewind zijn: „Zij hebben niets geleerd en alles vergeten. De afge- loopen veertien jaar zijn ongemerkt aan hen voorbijgegaan, zij hebben sindsdien niets gedaan voor de wedergeboorte der natie, behalve dan dat ze plannen heb ben gesmeed en hun rok hebben gebor steld om als zij tot hooge functies werden geroepen, in een nieuw omhulsel in het openbaar te verschijnen. Zij verwarren de „herrenrelterei" met de hooge functies en zij voelen zich slechts behagelijk, wan neer zij onder elkaar zijn. Waar zij het volk ruiken, gaan zij er vandoor. Zij heb ben een sluw plannetje ontworpen: zij willen een politiek volgen, welke in haar wezen beantwoordt aan hun feodalen, burgerlijk-kapitalistischen hoogmoed en in vorm en in woord willen zij op han dige wijze nationaal-socialistische leuzen opvangen om de menigte te misleiden en vit de Hitlerbeweging te lokken. Het zijn erfenisjagers. Dat is het naakste gemeen ste en onfatsoenlijkste eigenbelang dat men in Duitschland ooit heeft beleefd. Niemand zal van onze beweging zeggen, dat wij slippendragers van het marxisme zijn, maar wij bekennen eerlijk, dat het oprechter zou zijn, met de sociaal-demo cratie samen te werken, welke ten minste zoo eerlijk was te zeggen, dat zij ons haat en verafschuwt en ook dienovereenkom stig handelt. Het gespuis dat mede tracht ens de macht te onthouden, ls niet alleen dom en brutaal, het is ook arglistig en gemeen. Zij zullen ons leeren kennen. ENGELAND. Bemiddelingspogingen. De Engelsche minister van Arbeid Sir Henry Patterson heeft thans zooals werd verwacht de bij het textielconflict in Lan cashire betrokken organisaties van werk gevers uitgenoodigd tot een gemeen schappelijke bespreking met den bemid delaar van het ministerie van arbeid op Dinsdag a.s. te Manchester. Inmiddels hebben de spinners besloten, eveneens het werk neer te leggen, indien de aangekondigde loonsverlaging op 17 September a.s. in werking zou treden. PARAGUAY. Oorlog met Bolivia. De regeering van Paraguay deelt mede dat zij zich in staat van oorlog met Bolivia beschouwt hoewel de oorlog nog niet ver klaard is. o VEREENIGDE STATEN. Veertien millioen werkloozen. Volgens een statistiek der American Federation of Labour bedraagt het aan tal werkloozen in de Vereenigde Staten 14 millioen. Hiervan zijn 800.000 spoorweg arbeiders. Het te New York gevestigde bureau voor werkloozenondersteunlng heeft berekend, dat alleen reeds voor steun aan te New York wonende werkloozen gedurende den a.s. winter 250 millioen benoodigd zullen zijn. De steunkassen zijn volkomen uitgeput. President Hoover heeft tegen 15 Sep tember a.s. een bijeenkomst uitgeschreven ter bespreking van de kwestie der werk loozenondersteunlng. De Federation of Labour heeft ln dit verband een plan uit gewerkt naar het voorbeeld van de in Duitschland en Engeland gevolgde stel- i seis. HET FRANSCHE ANTWOORD. PARIJS, 10 September. (V.D.) Ouder voorzitterschap van president Lebrun kwam de ministerraad hedenmorgen bij een, nadat te voren minister-president Herriot een langdurig onderhoud had ge had met Marcel Ray. Om 12 uur was de zitting van het kabinet nog niet geëindigd, doch men meent reeds te kunnen melden, dat de geheele regeering den tekst van de antwoord-nota heeft goedgekeurd en men twijfelt er niet aan of zij zal nog heden middag aan den Parijschen gezant worden overhandigd. De Parijsche middagbladen noemen de kabinetszitting van buitenge woon belang voor de verdere ontwikkeling der betrekkingen' tusschen Frankrijk er. Duitschland. DE ONTWAPENINGSPAUZE. GENEVE, 9 Sept. (Reuter). De Spaan- sche regeering heeft het besluit der Ont wapeningsconferentie van 23 Juli J.I., in zake een bewapeningspauze van vier maanden, beginnend 11 Nevember a.s. goedgekeurd. Wanneer echter het besluit niet door alle leden van den Volkenbond wordt goedge keurd, behoudt Spanje zich het recht van handelen voor. De regeeringen van Noorwegen en Est land hebben zich voorstander verklaard van een bewapeningspauze van langeren duur. ERNSTIGE AUTOBOTSING. PRAAG, 10 Sept. (Reuter). Het ger Tageblatt" bevat het bericht, di Hongaarsche minister van fina Koranyi een auto-ongeval heeft gehi minister reed met zijn dochter Pedisbrad naar Koeniggraetz. Zijn kwam bij Kuklena in de buur Koeninggraetz in botsing met een u auto. De bestuurder daarvan weit zwaar gewond, dat hij tijdens het port naar het ziekenhuis overleed medepasagier liep ook ernstige v dingen op. De chauffeur van minister K werd gearresteerd. VERSNELDE WERKVERSCHAFFIM AMERIRKA. WASHINGTON, 10 Sept. (Reuter), ter meldt dat Hoover aan de verschil! regeeringsorganen opdracht heeft gei om de uitvoering van het federale s verschaffingsprogramma te versni opdat er meer werkgelegenheid komt De president heeft deze regeering stanties er op gewezen dat zij gd kunnen maken van de tweehonderd lioen dollar die door de onlangs 3ans men wet beschikbaar zijn gesteld verruiming van werkgelegenheid. Dit bedrag verhoogt het totaal, t over de federale regeering de bescW! heeft voor de werkverschaffing tol millioen dollar. ENGELAND BETAALT HAAR SCHULD. LONDEN, 10 Sept. (Reuter). Het departement van de schatkist heeft te Parijs de leening van 2"/i milliard francs terugbetaald, welke door Engeland op 10 September 1931, in verband met het ver laten van den goudstandaard was opge nomen. LOONSVERLAGING BIJ DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. CHICAGO, 9 Sept. (Reuter). De com missie van de spoorwegen heeft aanbe volen allen spoorweg-geemployeerden een loons- en salarisverlaging van 20 procent aan te zeggen, ingaande 1 Februari a.s. Men houdt rekening mét ernstige pro testen van de vakvereenigingen. KABINETSCRISIS IN PERU. LIMA, 10 Sept. (V.D.) Het Peruaansche kabinet is in verband met interne mee- ningsverschillen afgetreden. Verwacht wordt echter dat alle ministers, met uit zondering van den minister van arbeid, in het nieuwe kabinet weer een portefeuille zullen aanvaarden. RECLAME. Wat „MEERP0EL" U biedt kan toch een ander niet!! PFAFF AD li ER Naaimachinehandel, Breestraat 171 Salonkasten. laatste model, ringspoel met stop en bordnurinricbtlng zonder schroeven: f. 157.- f. 157 - f. 157.- f. 157 - 6076 DE ONTPLOFFING TE NEW-TOBl NEW-YORK, 9 Sept. (Reuter). - aantal slachtoffers van de catastropw boord van de veerboot „Observation 38 gestegen. Men vreest dat het do« aantal nog belangrijk zal stijgen. Eenige der overlevende arbeiders w meening. dat de catastrophe niet ontploffing van de stoomketel, doen een andere ontploffing midschips oorzaakt. De kracht der explosie was zoo verscheidene der opvarenden A® meter ver over de daken der huize den geslingerd, waar men later de»" verminkte lijken aantrof. NEW-YORK. 19 Sept. (Reuter). V' de laatste berichten bedraagt het s dooden, tengevolge van de ramp „Observation" thans 39, terwijl 85 P nen werden gewond, waarvan ven» ernstig. De meeste overlevenden vermoedt het ongeluk te wijten is aan den s' staat, waarin de ketels verkeerde»- reeds 24 jaar in het schip lagen- Een drietal onderzoekingen zP hankelijk van elkaar ingesteld, en - mogelijk, dat een vervolging wegen» n slag hieruit voortvloeit. De kapitein van de „Observation^ jonge man van 24 jaar oud, ligt gewond in het ziekenhuis, ter»L, vader, die het schip op het oogen het ongeluk stuurde, is gedood I (Het bericht onder Buiten! w'.j is in dit opzicht dus niet gene Red. L. D.). AARDBEVING. MEXICO-CITY, 10 Sept. (V#^ Westen van den Mexicaanschen - lisco heeft een aardbeving schade aangericht. Eenige dorp" taal vernield.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2