T DE VROUW DRAAGT. De mode in vroegere tijden. UPcTO-DATE E11GELSC11E EjCIALlTEjlTEN DE MEEST VERWENDE ER KOMT IN EXTASE llü Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 September 1932 Vierde Blad No. 22232 VOOR DE HUISVROUW. FYNPRO VR UC HT EMB OIÏB 01, S GEVULDE WIENER BONBONS ICJË -MINTS VRU<HT ËNDROPS IN ROLLEN BET WORDT HERFST. 3S' reen koestert reeds nu den wensch irderobe met weinig middelen het van het komende seizoen te geven, men zelfs de gelegenheid heeft anieuwe dingen aan te schaffen, die blijken te zijn, nadat men tot de ing is gekomen, hoe weinig van i jaar geschikt is om nu nog ge- te worden. i een bekend feit, dat alleen al door nvoudige garneering een bepaald ;stuk een geheel ander aanzien zoo'n oogenschijnlijk futiliteitje van den smaak der draagster en is rijs of ze werkelijk gevoel voor r heeft. ire chique is n.l. niet gelegen in de van enkele toiletten, doch veel in de détails, dus in de talrijke en, die vaak zoo echt prettig kun- ndoen en er op wijzen, dat de voor de „kleine mode" werkelijk langstelling heeft, et oogenblik gaat de interesse uit le détails, die een herfstachtig ac- :bben en in de allereerste plaats le verschillende garneeringen, die it te maken zijn, waarbij men de beid krijgt, oude kleedingstukken it te verwerken en ze in een an- jorm te dragen, zoodat deze niet 'kt in de kast behoeven te blijven nende mode is reeds in zooverre tiek, dat ze aan hen, die het niet N kunnen doen toch ook den weg fegance wijst: ze eischt n.l. geen bontgarneeringen, doch beperkt aanwijzingen, die ook heel elegant zijn. leine bontstukjes in zwart, grijs en I worden bij een ongegarneerden bij een mantelpakje en op mooie gen ook bij een enkele japon ge- [en hiervoor komen alle mogelijke bont in aanmerking: zwart seal verschillende imitaties, grijs eek- |persianer- en persianerklauw, ge- nsvel, nutria enz. en verder ook teestjes, zooals marter en bunsing, tot grootere stukken gecombineerd, ilang niet meer in de mode waren. )ei leuke dingen in deze richting zijn pets afgebeeld. maal rechts is een shawltje afge lat heel geschikt van twee soorten p'iaakt zou kunnen worden; het Jeugdig, vooral wanneer het ge- wordt, waarbij dan de breeder- pde einden den indruk van een pken. ast ziet u een smalle, tamelijk [stola, die van persianer gemaakt, p 't mooiste is. Ze kan echter ook »1 of karakül zijn, (voor sportieve (den van nutria of bever). Deze stola fmidden smal, loopt breed uit, om Ju onderkant in drie bogen te ein- Het geheel staat buitengewoon en is ook ultra-modern. [mooi zijn ook de bonten, die uit "e beestjes bestaan en waarin kop verwerkt zijn (men kan ook met sstjes reeds een goed effect be- tenslotte is het niet alleen het pk. dat in de herfstmode een rol der belangrijkste factoren is nl. de 1 waarvoor de elegante vrouw al pn zwak gehad heeft. ^hilk kiest men uitsluitend die die in overeenstemming zijn met getijde, want men zou een dwaas- bjtan door nu rozen of anjelieren Jfken. De modebloemen zijn op het asters, dahlia's en hoofdzakelijk tnemums (schets), van vilt, leer ciehuid" gemaakt, de matte zijdesoort, die niettegenstaande pjepel is den indruk van wild- DE GOEDE, OUDE, RAGLAN. akt overmüdelijk atribuut der elegante mug (je handschoen, die voor halflang en nauwsluitend moet Taak ook met bont gegarneerd is een detail, waaraan de mode ook weer veel aandacht .ïf,,2ier> op dit gebied dagelijks s rtrjSt' rechthoekige metalen B, vmï, hchtkogelties onderling ver- iur ®,een bijzondere origineele Dlil.uubthoekige, veelkleurige ga- °P «en breede, donkere is vastgenaaid, waarborgen È,,,?'raai effect (links afgeb.). krlei „P voor den herfst verschijnt 'oor We vormen en variaties, J wanri=iSi avonds de „sandaal" en ■ta rSpg, de elegante „pumps" rende vu hee' dun bont in con- Mouren, te verkiezen zouden WILLY UNGAR. werd in den wedren der verschillende mo derichtingen zeer ten onrechte heelemaal terzijde geschoven, want hij blijft door alle tijden heen een kleedingstuk, dat ons vaak uit de verlegenheid weet te redden en eigenlijk altijd gedragen kan worden, om welke redenen iedere dame er prijs op stelt een raglan te bezitten. Niet alleen voor de weekenden in den herfst, maar ook voor de kille regenach tige dagen in de stad is de raglan bui tengewoon geschikt, temeer daar er een sterken stof voor gekozen wordt en hij dus tegen het gemeenste weer bestemd is. Dat de raglan bovendien ook leuk staat is een bekend feit, waar nog het groote voordeel bijkomt, dat hij altijd actueel blijft en nooit „uit de mode" raakt, hetgeen men in den loop der jaren over het hoofd gezien schijnt te hebben. Na al deze overwegingen is het dus een verheugend feit, dat wij de raglan in den herfst weer zullen zien en hem zal in de garderobe graag een plaatsje ingeruimd worden, want er zijn allerlei leuke wollige herfststoffen, die al direct voor zich in nemen. ZAKELIJKE STALEN ROOKTAFELS zün beslist een welkome aanwinst voor de moderne binnen-archltectuur, want juist deze dingen waren vroeger moeilijk te reinigen De iieeren der schepping, voor wie de rooktafel in hoofdzaak bestemd is, zijn nu niet bepaald oplettend en terwijl door allerlei omstandigheden de houten rooktafels gauw leelijk werden en veel te lijden hadden, is de stalen rooktafel mak kelijk te reinigen en zoo sterk, dat hl] altiid goed zal blijven. De beide stabiele platen maken het mo- eeliik er rookgerei, aschbakjes, speelkaar ten enz makkelijk in onder te brengen. Bovendien is het effect van deze mo- deme artikelen heel gunstig met opdrin- elrie en modern in de beste be teekenis fin het woord, zoodat ze in elk vertrek smaakvol staan. WILLY UNGAR. De zeer bescheiden contributie van f jfan en mag voor niemand een bezuiaar zijn om lid van Vreemdelingenverkeer te worden. Zoo graag zou een moeder voor haar baby een gehaakt broekje hebben om ln den overgangstijd tusschen zomer en winter te dragen, dus niet te warm. doch ook voldoende bescherming gevend aan het lijfje. Haak het van 75 gram breikatoen, na tuurlijk in één kleur. Zet 60 lossen op en haak daarin evenzooveel stokjes tot een hoogte van 19 rijen of meer of minder pas het baby maar eens aan. Daarna werkt u één toer: 1 losse, 1 stokje over slaan. 1 stokje enz.: 2de toer: 1 losse, 3 stokjes in een gaatje van den vorlgen toer, 1 losse, enz.: 3de toer: 1 losse. 3 stokjes op de stokjes van den vorigen toer, 1 losse, enz. Deze drie toeren éénmaal herhalen. Dan begint u aan de schouderbandjes: begin 2 figuurtjes van den kant af met 6 stokjes net als de eerste toer; de 2de toer werkt u ook net als het motief van den tweeden en de 3de als de derde.. Die drie toeren nog tweemaal herhalen. Haak vervolgens den 2den schouder net zoo. U heeft dan een schouderstuk met 2 schouderbandjes van één en hetzelfde patroon. Daarna beglr.t u aan het pijpje: haak 23 stokjes, dan 1 losse, 1 stokje overslaan, 1 stokje enz., dus precies als de 1ste, 2de en 3de toer van het bovenstuk. De rugzijde van dit baby-combination is precies eender natuurlijk: de schouder- bandjes sluiten met 4 kleine knoopjes op de schouders, zoodat baby zich er niet aan kan wonden: pijpjes en kruis moet u open laten en later met drukkertjes slui ten; dat is gemakkelijk wanneer u de peuter even verschoonen moet. Naai nu de zijnaden dicht en als u dan het gevalletje wat te saai vindt, kunt u op de blokjes met een andere kleur hier en daar een bloemetje, kruisje of motiefje werken; maar noodig is het niet, en als het pakje dikwijls gewasschen wordt, verbleekt die andere kleur toch. Mouwlooze vesten zijn nog zeer in trek; ze zijn ook zoo praktisch op koele avonden en om te dragen op een jumper of japon, die niet zoo frisch meer is. Met aluminium naalden No. 2'/: kunt u reeds van 150 gram breikatoen in 1 recht 1 averecht en om de naald verspringen een heel aardige jumper fabrieken. U begint met den rug en zet 90 steken op. Dan breit u tot het armsgat 124 naalden. Aan het armsgat kant u 6 steken af en breit dan 4 naalden, waarbij u steeds aan het begin der naald 1 steek mindert: daarna nog 76 naalden zonder minderen. Vervol gens de 22 middelste steken afkanten voor den hals en 10 naalden hooger breien voor den schouder. Afkanten. Nu begint u met het voorpand, dat schuin moet vallen. U vangt aan onder aan de rugzijde en zet 15 steken op; brei dan 58 naalden met gelijkelijk meerderen, zoodat er na die 58 naalden 100 steken op uw naald staan. U mag alleen aan de voor zijde van de naald meerderen, niet aan den rugkant. Brei nu nog 66 naalden tot aan het armsgat zonder meerderen. Daar na 4 naalden met 4 maal 1 steek min deren aan het armsgat en 86 naalden tot aan den schouder, waarbij u aan den voor kant gelijkelijk 66 steken afmindert; hier door ontstaat de origineele schuine slui ting van het vest; kant aan het armsgat 6 steken af; kant daarna heelemaal af en werk het andere pand net zoo; naai voor- en achterpand aan elkaar en boord het No, 51 CM. 1885) Een prachtig model uit het jaar 1885 van „bois de rose" kleurig satijn met grijze kant gegarneerd: in huis droegen de dames een lint in het haar van de zelfde kleur satijn met dezelfde kant ge garneerd, dit lint vormde tevens een soort sluier. Op straat droegen zij een hoed daarover heen. zooals links op deze teeke- ning afgebeeld is. Dit model was een ori gineele creatie van de dames „Brunhes et Hunt", een modelhuis, dat sinds lang verdwenen is. G. G. V. vest met zijden tres om. Dat zijden tres staat aardig en fijn en geeft cachet aan het vestje; u moet die kleur dus met veel zorg kiezen en goed rekening houden met de japon of rok, waarop u het vestje dragen wilt. Een goede kleurcombinatie is b.v. een blauw vestje met grijze omboor ding of rose met lila boordsel; of geel met blauw tres of een donkerblauw vestje met een oranje-bies en verder moet u zelf maar iets verzinnen. Meer en meer worden tegenwoordig rauwkost gerechten gevraagd. Het is smakelijk, gezond en frisch voed sel en tal van menschen voelen zich hier beter bij dan vroeger, toen zij alleen gekookte spijzen aten. Sommige lieden echter kunnen niet da delijk aan het rauwkostdieet wennen: bovendien is een al te plotselinge over gang ook niet verstandig. Voor hen be staan eenige z.g. overgangs-gerechten; b.v. de volgende zomersoep: Neem 6 flinke aardappels. 40 gram boter (dat staat gelijk met 2 afgestreken eet lepels), l1/: liter water, 2 theelepels „mar- mite". pond jonge doperwtjes, 1 eet lepel gehakte kervel, een eetlepel gehakte zuring, 1 eetlepel gehakte sla. 1 eetlepel gehakte peterselie en ongeveer afge streken eetlepel zout. Schil de aardappelen en snij ze in blokjes en laat die met de boter en een paar lepels water ln de dichtgedekto pan zachtjes gaar smoren. Wrijf ze met een houten lepel ln de pan fijn en verdun het mengsel geleidelijk met water. Laat deze soep zachtjes een uur doorkoken tot ze goed gelijk gebonden is en maak ze dan af met de gedopte erwtjes, de zeer fijn gehakte groene krulden en het zout. Laat deze laatste bestanddeelen (erwtjes en kruiden) niet koken, maar wel even mee warm worden in de soep. Ten slotte roert u er voor de aroma de marmite doorheen. Ook aardappelsalade behoort tot de overgangsvoorbeelden. Neem 8 gekookte koude aardappels, 2 eetlepels slaolie, 1 a 2 eetlepels citroensap, 1 preitje of wat bies look, 3 d.L. (2 flinke theekopjes) met door elkaar gehakte rauwe groenten al naar het jaargetijde brengt: bloemkool, selderij, worteltjes, schorseneeren, raapjes, kom kommer, peterselie, kervel en tomaten;' verder eetlepel soja en V: theelepeltje zout. Snij de aardappelen in plakjes en laat ze eenige uren met de fijngesneden prei of bieslook en de door elkaar ge klopte olie en citroen staan; u moet alleen nu en dan de plakjes omscheppen, zoodat alles gelijkelijk doortrokken wordt. Vermeng daarna de aardappels met de gehakte rauwe groenten en voeg er naar smaak wat zout en soja bij. RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13