De oogen van Uw man Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 September 1932 Derde Blad No. 22231 BINNENLAND. zeggen U meer dan Uw spiegel/ SPRFOTFL. hex koninklijk bezoek 4an de hoofdstad. je prins en dc Prinses aanwezig. -liddag zUn ook Prins Hendriken juliana naar de hoofdstad geko- if vier zijn H.M. de Koningin en -s van het Paleis op den Dam uit- om 'een bezoek te brengen aan loniaal Instituut. Er was op den --1 belangstelling en er klonk har- „iuich toen de Koningin en de uit het Paleis kwamen en in den pten. De wacht voor het Paleis de gebruikelijke eerebewijzen. "loop vertrok H.M. weer per auto stdijk. esprekingen inzake het bouwbedrijf. Het standpunt der regeering. dagen zijn op het departement lnnenlandsche Zaken tusschen den -is-generaal mr. dr. K. J. Frede- de bestuurders van de bouwvak- rsbonden besprekingen gevoerd voorwaarden, waarop de regee- en woningbouw zal financieren en Itloozenkassen zal subsidieeren. -geering heeft vervolgens schrifte de bonden bevestigd de nieuw stellen arbeidsvoorwaarden aan "e overleg van werkgevers en werk te willen overlaten, doch zich alle i voor te behouden bij de beoordee- n de resultaten daarvan, voorafgaande eisch, dat de loons- een bepaald percentage zou bedragen (zooals men weet had de epartementale commissie eerst 15 noemd en later 10 pet.) werd daar- etrokken. "s heeft de regeering den volgenden n de arbeidersbonden gezonden: aanleiding van het onderhoud, heden met u en de andere verte- rdigers der bouwvakarbeidersorga- had. heb ik de eer u schriftelijk te n, wat ik daarbij te uwer kennis wel in de eerste vergadering ter ierop van verschillende zijden werd 'rongen, heb ik niet medegedeeld, de loonsverlaging in het bouwbe- aar mijne meening zou moeten wilde de Regeering haar medewer- kunnen verleenen, om het bedrijf gang te brengen. Het scheen mij dit is nog altijd mijn standpunt dat de partijen bij het collectief "t samenspraken en aan de Re- hun conclusie mededeelden, waar- zou beoordeelen, of de Regeering nnen participeeren. "eveer drie weken later gewerd mij edeeling, dat partijen eene nadere ing wenschelijk achtten, e tweede bespreking bleek mij, dat het eens geworden over het be- van loonsverlaging, niet over het punt van het bedrag der verlaging heen komen. einde toen noodeloos tijdverlies te men, is door mij het percentage ge- waarmede het loon zou moeten wilde naar mijne meening de Re- kunnen participeeren. was dus niet in het minst sprake n ingrijpen in het collectief con- Ten aanzien van dat contract ble- e beide partijen zoo vrij als ooit, derde belanghebbende, het Rijk, en kunnen participeeren, als het de percentage bereikt werd. Nu ouding verkeerd begrepen is en de mg daardoor dreigt onzuiver te neem ik het genoemde percentage formeele in de vorige leden ontwik- gronden dus terug; ik behoud ech- adrukkelijk alle vrijheid van de 'ng voor, om, wanneer straks beide i het zullen zijn eens geworden en beroep doen op de Regeering tot erking, deze van haar kant zich het voorbehoudt te bevorderen of op rondslag de medewerking kan wor- erleend". ïvolg van een en ander zijn giste- Haarlem weer besprekingen tus- partijen gevoerd. men tot resultaat is gekomen kon ons niet mededeelen. Wel schijnen verdere besprekingen tusschen pa- en arbeiders te zullen volgen. besprekingen over de arbeidsvoor- en in de zgn. nevenvakken (schil- "teenhouwers enz.) zijn nog niet be- 'd. steenhouwers hadden Woensdag een king en voor het schildersbedrijf, de houding van de socialistische ge- ■organisaties nog een onzekere fac- wordt hedennamiddag een confe- ,e gehouden. De loodgieterspatroons n zich schriftelijk tot de bonden albewerkers enz.) gewend. Hbld. conflict in de scheepvaart. Steun voor de stakers. latuur der internationale associatie (Wvaardij-officieren heeft besloten «os in het leven te roepen om de \*ljjysche officieren te steunen in ^kmgsstrijd. hebben de Engelsche transport ed aai? Nederlandsche stakers 5 Medewerking toegezegd. een teeken van opleving. ^enVernemen hebben de Philips- beia« °iympiashow in Londen de vügrbl!e orders ontvangen, dat a w?ilge week weer 500 werklieden orden aangesteld. Hbld, bezuiniging bij het leger. Generaal Snijders acht contingents- vermmdering noodlottig. hEe,n medewerker van „De Avondpost" opp!rbeevnelhnhhrhOUd 8ehad met den oud" moo Sf ebber Eeneraal C. J. Snijders raDrnrt °wm, d0k Eesproken werd over het rapport-Weiter en de daarbij voorziene bezuinigingsmaatregelen. """'ene Wij veroorloven ons het volgende daar- aan te ontleenen. Na te hebben verzekerd, dat de autori teiten ln 1914 volkomen gerust waren op het slagen van de mobilisatie, verklaarde de generaal niet zoo gerust erop te zijn, of men dit op het huidige tijdstip ook zou Kunnen zijn. Hetgeen spreker echter het oordeel van een gewoon burger noemde, zonder de minste autoritaire waarde. Naar zijn oordeel gevraagd over de a.s. bezuinigingen, verklaarde gen. Snijders: „Aannemende dat bezuiniging noodza kelijk en onvermijdelijk is, valt er een voudig niet verder over te praten Maar dat elke bezuiniging schade aan de weer baarheid voor ons land beteekent, staat voor mij vast, zooals het ook voor mij vaststaat, dat onze weerbaarheid geen schade lijden kan." De contingentsvermindering volgens het plan-Weiter achtte hij op zich zelf nood lottig. „Ons contingenteerings-systeem", aldus generaal Snijders, „is fout. Als u bedenkt, dat ieder jaar, laten we zeggen 60.000 jonge menschen den dienstplichtigen leeftijd bereiken, dan gaan daar alvast direct 30.000 af, die om de een of andere reden vrijstelling krijgen. Van de restee- rende 30.000 worden er dan nog 10.000 afgekeurd en dan blijven er van de 60.000 heelemaal 20 000 over. Daar zit een on billijkheid jegens die 20.000 in. En dit maakt het leger bij onze jongens impo pulair. Als er nu van die 20.000 overschot nog weer een zeker percentage „vrij" loopt, dan worden de verhoudingen nog slechter en de iftipopulariteit van het le ger zal er door toenemen. Dat is de mo- reele zijde van deze quaestie, die veel te veel onderschat wordt." „Is u voor opleiding van recruten door reserve-personeel? „Alleen, mits er afdoende waarborgen zijn, dat dat reserve-personeel onder lei ding van beroepspersoneel voor die op leiding geschikt is. En aan die waarbor gen geloof ik niet, dat we altijd toe zijn". negende binnen-scheepvaart congres. De te Utrecht voortgezette bijeenkomst. Op het negende Binnenscheepvaart congres, dat op 22 en 23 Juni j.l. te Ter- neuzen werd gehouden konden eenige be langrijke punten der agenda, welke ver hand houden met den economischen toe stand in het Binnenscheepvaartbedrijf slechts onvoldoende behandeling vinden. Volgens besluit van het congres werd gisteren te Utrecht een vervolgvergade- ring gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzit ter van het congres, mr. H. Smeenge. er op gewezen, dat sinds het congres te Ter- neuzen de economische toestand helaas niet verbeterd is. De behandeling van de aan de orde gestelde onderwerpen is nog even urgent. Als eerste onderwerp kwam in behande ling: Welke maatregelen kunnen ten be hoeve van, of door de scheepvaart geno men worden ten einde te geraken tot ver betering van de economische toestanden? waarover de heeren C. A. M. C. van Kasteel uit Rotterdam en M. W. de Korte uit Zwolle praeadvies hadden uitgebracht. De secretaris van het Congres mr. Gros heide uit Amsterdam resumeerde hetgeen bij de besprekingen naar voren was geko men. Concludeerende stelde spr. voor het bestuur uit te noodigen de verschillende naar voren gebrachte punten nader te overwegen en wanneer dit tot een conclu sie leidt het bestuur te machtigen die stappen te doen, welke wenschelijk worden geacht. Ten tweede stelde hij voor het Congres te doen uitspreken, dat de nood in de binnenvaart hoog gestegen is en de regeering te verzoeken hulp- en steun maatregelen te nemen voor de particu liere binnenschippenj, waarbij rekening moet worden gehouden met de belangen der overige binnenvaart. Overeenkomstig deze voorstellen werd zonder stemming besloten. Het Congres behandelde vervolgens de praeadviezen van de heeren J. Vos Hzn. uit Zwolle en mr. L. Bouma uit Amster dam over het concessiesysteem voor bin- nenlandsch vervoer. Eenige sprekers maakten enkele opmer kingen, waarna als laatste punt aan de orde was het praeadvies van den heer M. Bakker uit Veendam over: Tollen en hef fingen in het Noorden des lands. Ook over dit onderwerp werden geen nieuwe gezichtspunten naar voren ge bracht. Algemeen was men van oordeel, dat de watertollen een te zware belastin0 vormen voor de scheepvaart. onze vischuitvoer naar belgië. Naar gemeld wordt vertoeven de heeren Brouwer hoofd der afdeeling Visscherijen aan het Departement van Econ. Zaken en Arbeid P P. Vermeulen als vertegen woordiger'van de Reedersvereeniging te TTmuiden en de secretaris van de IJmui- der Vischhandelvereeniging op het oogen- Mik te Brussel. alwaar zij met de besturen van Antwerpsche en Brusselsche factoors- vereenigingen besprekingen voeren met de directie van het Belgische Zeewezen be treffende onzen vischafvoer naar Belgie. toenemend bezoek aan de jaarbeurs. varfat de eerste twee dagen het aantal u hirers aan de Utrechtsche jaarbeurs vwr eehik was aan dat der vorige onsfarsheurs is op den derden beursdag Ee aantel bezoekers met 16 procent sedert de vorige najaarsbeurs toegenomen. o de postvluchten. De IJsvogel" is in Mersamatrich aan- ge^d® Ibis" is te Boedapest aangekomen. BITUMENWEG OF KLINKERWEG? Rapport ten gunste van bitumen-wegen. Verkiezen de automobilisten en de be stuurders van vrachtauto's een bitumen- (asfalt-iweg of een klinkerweg? Wie zelf niet lijdt en kennis neemt van de be schouwingen waarin de twee groepen van belanghebbenden hun wijze van bestrating in de bladen aanbevelen, zal moeilijk tot een eigen oordeel kunnen komen. De des kundigen zijn het echter zeif evenmin eens en wij geven het onderstaande dan ook alleen om weer te geven hoe een be langrijk deel der weggebruikers er over denkt. De Vereeniging voor toepassing van Bitumineuze wegenconstructies heeft een enquête gehouden onder een 2400-tal weg gebruikers. die geregeld de weggedeelten HaarlemDen Haag en HaarlemAmster dam berijden. En deze enquête, waarvan de resultaten gecontroleerd werden door notaris W. H. van Arkel te Haarlem, heeft een frappanten uitslag opgeleverd in het voordeel der bitumenwegen. In totaal waren ingekomen 903 ant woorden, dus niet minder dan 37 ter wijl velen zelfs zeer uitvoerig hun meening in briefvorm uiteengezet hebben. De adressen werden verkregen door het doen opnemen, gedurende enkele dagen per week, van de nummers hunner wagens. Aan genoemde geregelde weggebruikers, die zelf hun wagen besturen en derhalve een practisch oordeel kunnen vellen, wer den aan de hand van een berekening van Ir. G. C. Boonstra, voorkomende ln „Wegen", het officieel orgaan van het Wegencongres, luidende: Voor f. 1800 per jaar kan 1 K.M. klin kerweg aangelegd en onderhouden worden, Voor f. 1800.per jaar kan 3 K.M. bitu- menweg aangelegd en onderhouden worden de volgende vragen gesteld: Vraag 1. Aan welken weg geeft U, in ver band met den crisistoestand en de daar door afnemende inkomsten van het Wegenbelastingfonds voor de volgende jaren de voorkeur? 686 inzenders waren voor asfaltwegen; slechts 179 voor klinkerwegen. Vraag 2. Waarop acht U, dat Uw chassis en koetswerk aan meer slijtage onderhevig is? Niet minder dan 637 inzenders waren de meening toegedaan, dat klinkerwegen meer slijtage aan den wagen berokkenden, slechts 195 stemden tegen asfaltwegen. Vraag 3. Waaraan geeft U bij het auto rijden in het algemeen de voorkeur? 618 inzenders gaven de voorkeur aan asfaltwegen tegen 251 aan klinkerwegen. het goslinga-monument. Eenigen tijd geleden heeft zich gelijk gemeld, een comité geconstitueerd met de bedoeling een blijvende herinnering te wijden aan de nagedachtenis van den heer Christiaan Goslinga, den verleden jaar overleden secretaris van de Vereeniging van Ned. Gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij. Juist een jaar na zijn dood heeft gister morgen op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam de plechtige ont hulling plaats gehad van een monument op het graf van Goslinga. De voorzitter van het comité, de heer U. G. J M. Drabbe. heeft het monument overgedragen Daarna is gesproken door de heeren H, Fründt, namens de Duitsche zustervereeniging en K. Zwolsman, na mens de loodsenvereeniging. terwijl woor den van dank namens de familie zijn ge sproken door den heer Goslinga, wethou der van Leiden. nederl. heide maatschappij. De vergadering van de Ned. Heide Mij. heeft de aftredende commissarissen, de heeren W H. de Beaufort, mr. J. F baron van Haersolte. mr. J. C. A M. van de Mortel en J. B. Westerdijk, herbenoemd. De voorzitter deelde mede, dat tengevolge van het overlijden van den heer Staring, de heer D. van Maaswinkel, administra teur der Maatschappij is benoemd tot lsten secretaris De afgevaardigde van Winterswijk vroeg, de volgende jaarver gadering aldaar te willen houden, omdat de afd dan haar 40-jarig bestaan viert. Dit verzoek zal in overweging worden ge nomen. Dr. Van Giffen (Groningen) hield een inleiding over de hunnebedden in ons land en de heer T. van Maanen adj .directeur, over de verwerking van het Haagsche stadsvuil te Wijster (Dr.), waarbij een film werd vertoond. Uit de mededeelingen bleek, dat het winstsaldo der Heide Mij. f.5922 heeft be dragen. o bond van bedrijfsauto-houders. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland hield gisteren te Utrecht een groote openbare vergadering ter bespre king van de voorstellen der commissie- Weiter inzake het autotransport en de wegenpolitiek Gesproken werd door de heeren Ten Hope en ir. Swaab. Daarna nam de vergadering met alge meene stemmen een motie aan, waarin zij als haar meening uitspreekt, dat de vor stellen en maatregelen, die de commissie- Weiter in haar rapport, t.a.v. het auto transport en de wegenpolitiek aanbeveelt, schadelijk zullen zijn voor het geheele Nederlandsche bedrijfsleven en dus voor het algemeen belang, in strijd moeten worden geacht met redelijkheid en billijk heid en tot geen vermindering van de tekorten op de staatsbegrooting zullen voeren. De vergadering verzoekt den raad van ministers daarom eerbiedig onder geen enkele omstandigheid tot het uit voeren van deze voorstellen en maatrege len te besluiten en draagt het bestuur van den bond op. deze moties ter kennis te brengen van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal. Ch. P. DIXONt Te Deventer is, 71 jaar oud, na korte ongesteldheid overleden de heer Ch. P. Dixon. boekhandelaar-uitgever aldaar. De overledene was in vakkringen een zeer geziene figuur; gedurende eenige Jaren heeft hij zitting gehad ln het hoofdbe stuur van de Nederl. Vereeniging ter be vordering van de belangen des Boek handels. RECLAME. 5878 Mf ^/Zls U, Mevrouw, graag een gunstig oordeel over Uw teint wilt lezen in de oogen van Uw man, dient U uitslui tend Palmolive zeep te gebruiken. Samengesteld uit de cosmetische olijf- en palm oliën, heeft deze zeep een verzachtenden en verjongenden invloed op de huid. Masseer Uw gezicht 's morgens en 's avonds twee minuten lang met het overvloedige schuim van Palmolive zeep en warm doch nimmer heet water. Zóó blijft U jongde oogen van U man zullen 11 1 het U stellig bevestigen. bond van rheumatieklijders. Te 's-Gravenhage is opgericht de Bond van Rheumatieklijders. Het bestuur van den Bond is van meening, dat een groot deel van ons volk aan rheumatiek en an dere ziekten lijdt, welke te voorkomen of te genezen zijn. Bedoeld worden ziekten en kwalen van chronischen aard, die zich voornamelijk voordoen bij personen van meer gevorderden leeftijd. De Bond is voornemens met medewer king van doktoren verbetering te brengen in dezen toestand en zal populaire voor lichting verschaffen aangaande de oor zaken en de bestrijding van bedoelde ziekten. Het secretariaat is gevestigd te 's-Gra venhage, Balistraat 55. verspreide berichten. Schout-bij-nacht J. Bosma, comman dant van het eskader der marine te Soe- rabaja, zal binnenkort dit bevel neerleg gen en naar Nederland terugkeeren. UIT NED. OOST-INDIE. OPLEVING. MEDAN. 9 Sept. (Aneta). De „Deli Courant" bevat een bericht, volgens het welk de Handelsvereeniging Amsterdam de stopgezette rubberondernemingen Gohor Lama en Aloer Djamboe weer in bedrijf zal stellen. MASSA-VERGIFTIGING. KARANGANJER, 9 Sept. (Aneta) In een dessa, gelegen in het district Gon- bong. Regentschap Karanganajer hebben zich wederom c a. 50 gevallen van tempe- boengkil-vergiftiging voorgedaan Tot heden bedraagt 't aantal sterfgevallen 21. AANSLAG OP EEN OUDE VROUW. Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam is gisteren behandeld een aanslag op een oude vrouw in de Wester straat aldaar. Het Openbaar Ministerie eischte tegen den behanger, die op 11 Maart de oude vrouw van 81 Jaar heeft getracht van het leven te berooven. we gens poging tot diefstal met geweldple ging acht jaar gevangenisstraf. DE FRAUDE TE AENGWIRDEN. In 1925 is de vroegere gemeente-ont vanger van Aengwirden (Fr.) ontslagen wegens door hem gepleegde onregelmatig heden. Een accountantsonderzoek wees uit. dat het tekort over de laatste jaren f. 19.329.89 bedroeg. De gemeente wilde dit bedrag van den ontvangen terug erlangen en stelde mitsdien een civiele actie tegen hem in De rechtbank te Leeuwarden overwoog evenwel, dat de tekorten, die ontstaan waren in de jaren waarvan de rekening inmiddels door Ged. Staten was goedgekeurd, niet meer opeischbaar wa ren. De ontvanger werd deswege veroor deeld tot uitbetaling van f. 9969 06. Beide partijen zijn van dit vonnis in appèèl gekomen. Gisteren heeft de Proc.- Generaal zijn conclusie genomen. Deze conclusie luidt dat nog vier posten uit geschakeld moeten worden, te zamen ten bedrage van f 1075.29, omdat niet vast staat dat deze tekorten zijn ontstaan voor het ontslag van den ontvanger. Overigens werd bevestiging van het vonnis der rechtbank geëischt. «Tel." geknoei met bloembollen zendingen. Koopers in België gedupeerd. Voor de rechtbank te Haarlem heeft gisteren een bloembollenhandelaar to Hillegom terecht gestaan, die in België, voornamelijk te Antwerpen, door mislei dende circulaires en advertenties koopers had verleid tot het doen van bestellingen bij hem. Het geld moest vooruit worden gezonden, maar dan volgde geen levering. Uit de behandeling der zaak bleek, dat verd. in zijn advertenties verkondigde, cat hij een 50 jaar oude zaak had met 10.000 afnemers. Hij adviseerde vooral bij oude firma's te koopen. Enkelen zijn daar ingeloopen. Hij ontving uit Belgie een maal 7000 francs en tweemaal 350 francs voor bollenorders, maar de bollen zond hij niet. Men vroeg quitantie voor de over gemaakte gelden; maar ook die zond hij niet. Daarop werd een aanklacht ingediend. Ook anderen bleken op dezelfde wijze te zijn behandeld, maar alleen voor de ge noemde zaken stond verd. terecht. De president wees er verd. op, dat het nog steeds klachten regent. Verd bleek in 1931 tweemaal wegens oneerlijke concurrentie veroordeeld te zijn geweest. Hij verklaarde voor het ont vangen geld gladiolen te hebben gekocht om die weer aan andere afnemers te leveren. Het O. M. dankte de getuigen, die uit België waren gekomen om hun verklarin gen af te leggen. Van consulaten en ge zantschappen in het buitenland komen vele klachten over knoeierijen met bollen- leveringen. Er is nog geen wet, die daar tegen voldoende beschermt; daardoor lijden de bonafide handelaars veel schade. In het buitenland wordt gevraagd, waar om wij dergelijke handelingen als die van verd. niet voorkomen; maar men kan hier nog te veel door de mazen heen glippen. Deze verd,, zei spr.. adverteerde zells in Perzië en Canada; de kranten ontvingen, echter nooit geld voor die plaatsingen. Wel moesten de bestellers aan verdachte vooruit betalen. Zoo komen dergelijke handelaars aan kapitaal voor het doen van zaken. In dit geval heeft de inspecteur van politie te Hillegom vele klachten kunnen nagaan. Spr. meende, dat hier een zware straf moet worden opgelegd en eischte wegens verduistering een jaar gevangenisstraf zonder aftrek der prev. hechtenis. Verd zit sinds 10 Mei in voorarrest. De president wees er verder nog op. dat Nederlanders in het buitenland wel kaas koppen en klompenloopers worden ge noemd; als ze daaraan ook gaan toevoe gen: „en oplichters", dan dragen men schen als verd. daaraan schuld. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN. Een collega van den heer Van Veen be tuigt zijn adhaesie met diens ingezonden stuk van gisteren over de electrlclteits- tarieven. Gedwongen heeft deze verschil lende electrlsche stroom verbruikende hulpmiddelen vervangen door goedkoopere, zij het dan tevens minder practische, zich afvragend waarom het drogen van billards in Boskoop mogelijk is tegen een tarief van 5 ct. per K.W.U., doch in Leiden zelf 20 ct. betaald moet worden. NOGMAALS DE ELECTRICITEITS TARIEVEN. De heer Van Veen is door het antwoord van de directie der Stedelijke Lichtfabrie ken niet voldaan en blijft bij zijn ebch: uniform tarief, onverschillig of het een groote of een kleine zaak betreft.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9