Ika Jaarganp VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 No. 22231 nnier bestaat uit VIER Blathi EERSTE BLAD. bieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 0 ets. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen ■^agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle L advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën [tend bij vooruitbetaUng Woensdags en Zaterdags 50 Cts in maximum aantal woorden van 30. to volgens postrecht. Voor eventueele opzending van (n 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT!» Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -+• portokosten. DRANKWET. ^meester en Wethouders van Lei- ngen ter algemeene kennis, dat H. Ibergen, te Leiden, een verzoek Ingediend ter bekoming van een B. voor den verkoop van alcohol- jdrank voor gebruik in het perceel Istraat No. 5, alhier. 1 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. I VAN STRIJEN, Secretaris. 9 September 1932. 5942 NOEMING RAADSCOMMISSIEN. Burgemeester van Leiden brengt ter ene kennis, dat door den Gemeen- d, in zijne vergadering van den 5en fcber j.l., uit zijn midden zijn be- t de volgende leden, als: oor de Commissie van Financiën: iren B. J. Huurman Dzn., Voorzitter, |ïe Reede, Mr. H. F. A. Donders en M. 'ie y; or de Commissie voor de Huishoude- ffrnrdeningcnde heeren Mr. D. A. tk, Voorzitter; J. H. A. Manders en Beekenkamp; or de Commissie voor de Strafver- ngen: de heeren Mr. D. A. van Eek H. F. A. Donders; oor de Commissie van Fabricage: ren Ir. A. G. Bosman, J. H. Schüller, Manders en Mr. C. Beekenkamp; Oor de Commissie voor de Stedelijke (ken van Gas en Electriciteit: de F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, J. ik en H. M. Simonis; or de Commissie voor het Openbaar khuis: de heeren Th. M. W. Bergers, fan der Reijden, J. J. van Stralen en iEecke; or de Commissie voor den Markt- vendienst: de heeren J. Wilbrink en fallentgoed foor de Commissie van Beheer over ftichten „Endegeest", „Voorgeest" en pgcest"; de heer F. Kooistra. or de Commissie voor den Genees ten- en Gezondheidsdienst en den ngsdienst van Waren: de heeren Th. Vilmer, J. G. van Es, A. van Rosmalen loole; or de Commissie voor het Onderwijs: éren J. G. van Es, Th. B. J. Wilmer, leynen, T. Groeneveld en J. M. Vos. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. September 1932. 5943 kruideniersbeurs gesloten. leravond is de Kruideniersbeurs, ge beerd door de Eerste Leidsche In- Combinatie in samenwerking met lederlandsch Sperwerverbond, geslo- prganisatoren mogen met groote voi re op de afgeloopen drie dagen pen, want niet minder dan 4600 ben hebben de beurs bezocht, terwijl tie bestelkaarten zijn binnengekomen, Jen er haast geen raad mee weet. neravond is de beurs ook bezocht |öen burgemeester, mr. A. van de j^Bakhuyzen, die er geruimen tijd Ttfde en zijn bewondering uitsprak Tetgeen een zoo kleine groep van liers hier tot stand had gebracht. moedige redding beloond. i den rechercheur b. j. A. Mom al- uit het Carnegie-heldenfonds een Icutie toegekend voor het redden ltd kind uit het water van de Aal- J, waarbij hij zich gekleed te water ^begeven. handelsregister kamer van koophandel tyAeStingen: kv v d. Wijngaard, Doezastr. 11, Lei- ^»oek- en banketbakkerij. ■ei> Boer, Hoofdstraat 236, Sassen- Kruidenier, comestibles. Wjging: "^alebos, Oude Rijn 86, Leiden. ,ur- en commissiehandel. Overleden F- Haalebos, Leiden, dd. 3 Sept. It? vroegere stadgenoot de heer M. agent van politie te Beverwijk *tding°0r *10*' Politle-dip!oma met der"1-' keeldit is het besluit van den Scmeente Amsterdam van 21 *>t u^dende benoeming van dr. D. lino "tengewoon hoogleeraar in de 0-rh!a? 'tet Nieuwe Testament en titel»!. 'ÖKe letterkunde aan de ,jg dike Universiteit aldaar, be- DE CHEF HAD IETS VERGETEN Waarom een motortrein oponthoud had. Toen de motortrein van Hoorn naar Alkmaar eergisternamiddag een der sta tionnetjes gepasseerd was, werd de trein plotseling tot stilstand gebracht. Ver schrikte passagier keken uit de raampjes. Wat was er aan de hand? De chef van het laatst gepasseerde sta tionnetje, die meereed, had zijn boekje met vrijkaartjes vergeten. Een werkman van de spoorwegen, die zich juist in de buurt bevond, kreeg daarom opdracht om het boekje van den chef te halen. Erkend dient te worden, dat de man zich buitengewoon gehaast heeft. Toen hij hijgend van den snellen fiets tocht terugkwam en de chef de kostbare documenten veilig in zijn portefeuille had geborgen, kwam de trein weer in beweging en werd de reis voortgezet. Aldus geschiedde in den jare 1932 Hbld. DE ZIEKTE VAN WEIL. In verband met het voorkomen van ge vallen van de ziekte van Weil in de nabu rige gemeenten, heeft de burgemeester van Ridderkerk de sluiting gelast van de zweminrichtingen te Ridderkerk en Rijsoord tegen Zaterdag. Te IJmuiden heeft zich een geval van de ziekte van Weil voorgedaan bij een persoon, die in de haringhaven en het Nóordzeekanaal heeft gezwommen. N. R. Crt. o ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TE WOERDEN. De 16-jarige K. Pfaff was gisteren bezig met een laschtoestel in de carrosserie- fabriek te Woerden. Daarmede kwam hij in de nabijheid van een half gevuld vat carbid. Er volgde een hevige ontploffing. P. kreeg het dekstel van het vat tegen het hoofd, en is ernstig gewond naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. SMOKKELARIJ VAN ALCOHOL. Ambtenaren van het in den Helder ge- stationneerde douanevaartuig Zeemeeuw, hebben gistermiddag bij den Helder een vaartuig in beslag genomen dat 1000 liter alcohol van 98 pet. aan boord had. De voorraad alcohol wilde men frauduleus invoeren om de ongeveer f. 4000 verschul digde invoerrechten te ontduiken. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag heeft op den hoek van den van Oldenbarneveldtstraat en den Mauritsweg te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 9-jarig meisje l. G. uit de Gaffel straat is daar door een vrachtauto ge grepen. Het kind kreeg een ernstige schedelbreuk en werd bijna op slag gedood. TEGEN EEN TELEFOONPAAL GEREDEN. Gistermiddag passeerde de 25-jarige j. Calluwaerts uit Boekei met zijn motor den weg Boekel-Volkel. In flinke vaart botste de motorrijder tegen een telefoonpaal met het gevolg, dat hij bijna op slag werd ge dood. De verongelukte was ongehuwd en Belg van geboorte. De nieuwe dahlia „Gelasci" van de firma j. G. Ballego en Zn. alhier, verwierf op de Nationale Bloemen- en Tuinbouw tentoonstelling te Dordrecht een getuig schrift eerste klasse. Als gevolg van het door de Haagsche politie ingesteld onderzoek naar de hier ter stede eenigen tijd gepleegde inbraken fo a op den Hooge-Rijndijk en den Witte- Singel), zijn uit een gracht aldaar ver schillende van diefstal afkomstige voor- werden opgevischt. waaronder een kijker, een tasch. pyama's enz. Deze voorwerpen ziin aan den benadeelde teruggegeven. Zooals bekend zijn eenige weken geleden te Den Haag twee personen gearresteerd, die ervan worden verdacht de inbraken te hebben gepleegd. De bekende zaak in dameshoeden van de firma van Amerongen, Haarlem merstraat 145 en 147. opgericht in 1897 heeft een verbouwing ondergaan, welke het uiterlijk aanzien niet weinig ten goede gekomen. Deze restauratie kwam tot stand door de behoefte aan meer en betere etalage-ruimte, aangezien de artikelen in de min of meer verouderde omgeving niet voldoende tot hun recht kwamen^ Den lïeWtect den heer C. Ponsen werd op dracht gegeven de onderpui te moderni- seeren en hij heeft zich van die taak op l0Het"wert werd* uitgevoerd door den ccnnemer van Dijk, terwijl de electricien Rtjn voor een passende etalagever- llchting zorg droeg. aan de gevolgen overleden. De 65-jarige molenaar Wijnakker te Haren (N.-Br), die Zondagavond door een dronken kermisganger uit Berghem met een mes ernstig werd mishandeld, is aan de gevolgen van het toegebrachte letsel overleden. ZONDERLING NACHTELIJK BEZOEKER. Een der laatste nachten is te Kerkrade ingebroken in een benedenwoning, waar van de bewoners op reis waren. De inbre ker heeft wel op een eigenaardige manier huisgehouden. De buren zagen in de vroege ochtenduren iemand op bloote voeten tilings het huis verlaten en op de vlucht slaan. De verwittigde politie constateerde dat de inbreker alle bedden, meubels, kachels, enz. had verplaatst. Hij had lakens en gordijnen en andere voorwerpen vernield, aan elkaar gebonden en gedeeltelijk voor de ramen gespijkerd. De deuren waren met dikke touwen aan elkaar gebonden. Nog meer gekke streken had de onbe kend gebleven zonderlinge inbreker uit gehaald. Een medebewoner van het huis heeft niets bemerkt. Msb. TROUWRINGEN IN DE KACHEL. Eergistermiddag heeft de Heerlensche politie een huiszoeking verricht ten huize van den Duitscher W. te Heerlerheide. Deze huiszoeking stond in verband met een inlichting, dat zich hier gouden voor werpen, afkomstig van diefstal, zouden bevinden. Dezer dagen werd n.l. te Dus- seldorf ingebroken, waarbij de inbrekers voor ruim 6 000 mark aan sieraden mee namen. De twee daders B. W., de zoon van W., ten huize van wien de huiszoeking ver richt werd, en H. G. zijn aangehouden. De Heerlensche politie vermoedde, dat 'n deel van den buit naar Heerlerheide was gebracht en dat vermoeden bleek juist. De politie vond een aantal gouden en zilveren armbanden in een bed verstopt en in de kachel een gToote partij gouden trouwringen. De huisgenooten bleken allen in het bezit van een armbandhor loge dat zij gekregen zouden hebben. Ter zake heling zal proces-verbaal worden opgemaakt. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN OUDE VROUW VERBRAND. In het Oost-Vlaamsche stadje Wetteren heeft een zware brand gewoed. Vier woningen werden geheel in de asch ge legd. De meeste bewoners, die nog in bed waren, konden door de brandweer worden gered. Een oude vrouw is in de vlammen omgekomen. o VEILING VAN KREUGERS INBOEDEL. De eerste groote veiling van Kreuger heeft Woensdag plaats gevonden in zijn woning in de Villagata te Stockholm. De veiling begon om elf uur maar om half zes (zoo vertelt de correspondent van „Ber- lingske Tidende") zaten er al twee lief hebbers in het trapportaal. Hoe ze binnen gekomen zijn weet men niet. De portier ster trof hen aan toen ze de deur ging openen De politie moest er aan te pas komen zoo groot was de belangstelling. De prijzen op de veiling, die Kreugers keu kengerei, huisraad en meubelen omvatte, waren aanzienlijk hooger dan men ver wacht had en in tal van gevallen werd er meer betaald dan de voorwerpen nieuw zouden gekost hebben. Den eersten dag bracht de veiling ongeveer 30.000 kr. op. Blijkbaar was het den koopers om souve nirs te doen. ERNSTIG MIJNONGELUK. Gisteren is op de mijn Amélie II te Wittersheim nabij Mühlhausen een ern stig ongeluk gebeurd Vijf mijnwerkers waren bezig met het graven van een nieuwe schacht, toen plotseling een erts- laag van circa 15 M3. losliet en naar be neden kwam. Alle 5 arbeiders werden onder de aard- massa begraven. Een reddingsbrigade slaagde er pas na eenige uren in de lichamen der ongeluk- kigen onder de aarde vandaan te halen. Twee slachtoffers waren reeds over leden terwijl de overige drie zwaar gewonden naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. MOLLISON IN ENGELAND TERUG. De Oceaan-vlieger Mollison, die gister avond te Southampton arriveerde is on danks den stroomenden regen door een reusachtige menigte enthousiast ontvan gen. Zijn vrouw, Amy Johnson was hem tot Cherbourg tegemoet gereisd en deelde met haar echtgenoot de hulde. Per trein begaf het echtpaar zich naar Londen, waar een menigte van ongeveer 10.000 menschen aan het station aanwezig was om hem te huldigen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Henderson's pleidooi voor ontwapening De conferentie te Strcsa. De vroegere Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Arthur Henderson, die voorzitter is van de ontwapenings conferentie. heeft gisteren te Newcastle gepleit voor een Intensieve ontwapening der militaire mogendheden In verband met de Duitsche eischen inzake gelijk berechtigdheid. En hij komt daarmede in het Amerikaansche schuitje Niet ten onrechte verklaarde hij dat het voor de ontwapeningsconferentie een ramp zou beteekenen, indien Duitschland zich afzijdig zou houden. Waarschijnlijk zou dat immers leiden tot een hernieu wing van den ouden bewaoeningswedloop met z'n verderflijke gevolgen' Dringend wekte hij op het ontwapeningsprogram practisch door te voeren. In het bijzonder moeten, aldus Hender son. alle aanvalswapenen, welke Duitsch land en andere staten op grond van de vredesverdragen zijn verboden, in grooten omvang worden verminderd. Slechts een zoodanig ontwapeningsprogram zal de oplossing der kwestie van de Duitsche ge- lij kberechtigdheid aanmerkelijk vergemak kelijken. 4 Te Stresa zijn gisteren de beide onder commissies der conferentie bijeengekomen. De zitting van de financieele commissie was gewijd aan de vaststelling van het werkprogram. In de zitting der economische commis sie werd een Fransch voorstel ingediend, dat overeenstemt met de rede, welke de Fransche gedelegeerde gisteren gehouden heeft, en een Itallaansch voorstel, dat in alle opzichten verrassend was In dit voorstel, wordt de Itailaansche stelling der bilaterale verdragen staande gehouden. Italië stelt voor. dat de Euro- peesche staten aan de noodlijdende agra- gische staten een geldelijke subsidie zul len verleenen, waardoor dezen een vol doende prijs gewaarborgd wordt. De Duitsche vertegenwoordiger zal ver- moedeijk heden een voorstel indienen, volgens hetwelk de basis voor het werk der commissie de erkenning zijn zal van de reeds gesloten bilaterale overeen komsten Berichten uit Zuld-Amerika wijzen er op dat het conflict tusschen Bolivie en Paraguay een zeer ernstig karakter aan neemt. Paraguay zou een speciaal reserveleger mobiliseeren, terwijl te La Paz wederom een oorlogskoorts begint te heerschen Volgens een telegram uit Asuncion om vat het buitengewone reserve-leger, dat door de Paraguaansche regeering gemobi liseerd wordt, alle burgers tusschen de 33 en 40 jaar. BEI GIE. Einde der mijnwerkersstaking. De werkgevers in de Belgische mijn industrie en de vertegenwoordigers der arbeiders hebben de voorstellen van den minister van Nijverheid aanvaard. On verwijld zijn de noodige instructies gege ven, zoodat heden in alle mijnen 't werk zal worden hervat. BINNENLAND. Nieuwe besprekingen met de regeering over den steun aan het bouwbedrijf (Bin nenland, 3e Blad). Het voortgezette negende binnen-schecp- vaarteongres (Binnenland, 3e Blad). Geknoei met bloembollenzware straf geeischt tegen handelaar uit Hillegom. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Henderson over ontwapening en dë Duitsche eischen. (Buitenland, le Blad). Bezwaren tegen Von Papcn's economisch programma. (Buitenland, le Blad). Dc Valera naar Genève. (Buitenland, le Blad). Het Duitsche rijksdagpresidium door Von Hindenburg ontvangen. (Tel., le Blad). DUITSCHLAND. Bezwaren tegen 't economische regeerings- programma - De nood der tijden. De economische leiders van Nat.- Socialisten en het Centrum hebben gister middag gedurende eenige .uren een be zoek gebracht aan den President van den Rijksdag, Goering. Betreffende het verloop dezer bespre king wordt het volgende, gemeenschap pelijke, communiqué verstrekt: „In een gemeenschappelijke bespreking welke plaats vond tusschen afgevaardig- j den van N.S.D.A.P. en de Centrumpartij zijn kwesties van economischen aard be- sproken. Op den voorgrond der bespreking 1 stond het urgente probleem der werke loosheid, terwijl voorts aan de orde was een gedachtenwisseling over de conjunc tuur, het economische program der regee ring von Papen en de bezorgdheid voor den a.s. winter De deskundigen van beide partijen spraken er hun ernstige bezorgdheid over uit dat de subsidieering van alle bedrijven door belastingbons het nagestreefde doel, de arbeiders weer naar hun werkplaatsen terug te voeren, niet zal bereiken, doch veeleer zal leiden tot een bittere teleur stelling. Het sociaal politieke gedeelte van de noodverordening welke het geheele bestel van sociale rechten en instellingen ter beoordeeling overlaat aan een regee ring, die slechts over een kleine minder heid in de volksvertegenwoordiging be schikt en zeker geen steun vindt in werk nemerskringen werd algemeen afgekeurd. Daarentegen brachten de besprekingen aan het licht dat voor een werkelijke werkverschaffing mogelijkheden voorhan den zijn in de ten uitvoerlegging waar van de meerderheid van het volk vertrou wen hebben". Tot zoover het communiqué, dat zich bijna uitsluitend bepaalt tot critiek op Von Papen's program, doch niets weet te melden omtrent eenig resultaat der on derhandelingen. In een gisteren te Ber lijn gehouden vergadering der Duitsch- nationale rljksdagfractle ls tegen deze wijze van berichtgever door de Nazi's scherp opgekomen. In een motie wordt gezegd dat het doel dezer berichten ls de aandacht af te leiden van de verdeeld heid, weike in de natlonaal-sociallstlsche partij is ontstaan tengevolge van den „Kuh-handel" tusschen Centrum en Nazi's. De vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen zijn gisteren door den rijksminister van arbeid, Schaffer, ontvangen. Hierom trent vernemen wij dat het den Minister niet is gelukt de ernstige bezwaren te ontzenuwen, welke door de vakvereenlgin- gen worden ingebracht tegen het sociaal politieke deel der noodverordeningen. De vakkvereeniglng-vertegenwoordlgers van alle richtingen hadden zich scherp gekant tegen de maatregelen der regeering en verklaarden dat zij zich er met leder toe laatbaar middel tegen zouden verzetten. Door eenige vakvereeniglngsvertegenwoor- digers is de Inbreuk op het geldende arbeids- en tariefrecht door de noodver ordening een schending van de grondwet van het rijk genoemd en ln uitzicht ge steld dat men hiertegen langs jurldlschen weg zou optreden. De rijksminister van Arbeid heeft verzekerd dat de Rijksregee- ring de belangen der arbeiders en bedien den bij de ten uitvoer legging der nood verordeningen binnen het kader der mo gelijkheden zal in acht nemen en er den nadruk op gelegd dat al deze maatregelen toch slechts ten doel hebben de werke loosheid te verminderen en de Duitsche sociale politiek en de sociale verzekering over de crisis heen te helpen. Naar Wolff nog verneemt, heeft de mi nister voorgesteld een commissie uit de vakbonden te vormen, die bij de uitvoe ring der sociaal-politieke bepalingen der noodverordening haar medewerking zou verleenen. De vertegenwoordigers der vrije vakbon den hebben nog voorbehoud gemaakt omtrent hun houding tegenover dit voor stel; de overige vakvereenigingsleiders hebben het voorstel goedgekeurd. Rijkscmmissaris dr. Bracht zal heden avond om halfacht over alle Duitsche zen ders spreken over „Het doel van de Prui sische bestuurshervorming". De Duitsche bond van hotel- en café houders, waarbij ongeveer 1650 plaatse lijke vereenigingen met te zamen 160.000 leden aangesloten zijn. houdt te Münster de jaarlijksche algemeene vergadering, waarmede een tentoonstelling gepaard gaat. Het jaarverslag geeft een treurig beeld van den toestand in het Duitsche hotel- en café-bedrijf In totaal zijn er in het afgeloopen boekjaar 605 faillissemen ten voorgekomen, waarvan er 228 bij gebrek aan actief opgeheven werden. De passiva in de overige faillissementen be liepen in totaal 13 676.000 mark, waar tegenover slechts 2.164000 Mk. activa stonden. Vergeleken bij het vorige jaar is het aantal faillissementen meer dan ver dubbeld. De omzetten zijn gemiddeld 40 50 "la achteruitgegaan. Het vreemdelingen verkeer is aanzienlijk verminderd, zoodat b.v te Berlijn de hotels slechts voor 40 te Münsters zelfs voor slechts 25 °/o bezet waren. De café's hebben vooral onder de herhaaldelijk verhoogde en nieuw inge voerde belastingen te lijden, daar de be lastingen voor het cafébedrijf sedert 1913 vertwintigvoudigd zijn. IERLAND. De Valera voorzitter van den V olkenbondsraad. Officieel werd gisteravond te Dublin medegedeeld, dat De Valera aan het hoofd zal staan van de Iersche delegatie naar Geneve. Hij zal dan als zoodanig den Vol kenbondsraad presideeren en de openings bijeenkomst van de 13de Volkenbondsver gadering,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1