DE NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 6 September Burgerlijke Stand v. Leiden. VISSCHERIJBERiCHTEN. Belastingbons worden ingevoerd. ZIEKTE VAN WEIL. In het ziekenhuis te Heerlen ls ter ob servatie opgenomen een korporaal der marechaussée, bij wlen zich de verschijn selen van de ziekte van Well hebben voorgedaan. De korporaal heeft op ver schillende plaatsen, o. a. te Herzogenrath en In het zwembad Ter Worm te Heerlen gezwommen. Voorzichtigheidshalve heeft men het zwembad Ter Worm gesloten. Een monster van het water zal onder zocht worden. o AUTOBUS MET 28 PERSONEN TE WATER. Vermoedelijk doordat een veer van de vooras brak, Is te Beerta een autobus uit Zwartemeer, waarmee een 88-tal personen een reisje had gemaakt naar Dultsch- land, ln het Beesterdlep geraakt. De Inzittenden konden allen de bus ver laten en kwamen er behouden enkele minder ernstige verwondingen en wat natte kleeren, zonder ongelukken af. De plezlerrelzlgers moesten met een andere bus hun reis naar Zwartemeer voortzetten. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN SMOKKELSCHIP. Een Deensche douane-kotter heeft gis termorgen vroeg den grootsten slag ge slagen, die ln de geschiedenis van het Deensche douane-wezen bekend is, door de Estlandsche vrachtboot „Pollux" aan te houden, die een voorraad gesmokkelde spiritus aan boord bleek te hebben ter waarde van minstens een half mtllloen kronen. Toen de „Pollux" door de douane-kot ter werd gepraaid, verklaarde de kapitein, dat hij kolen aan boord had waarmee hij op weg was naaar Malmö. Aanvankelijk zagen de Denen niets verdachts aan het schip, totdat zij een groote deklading ont dekten. die onder zakken verborgen lag. De kotter hield het schip aan en drie douane-beambten gingen aan boord De bemanning van de „Pollux" trachtte nog splrltusvaten over boord te werpen, doch de douane-beambten wisten dit te ver hinderen. Na een korte worsteling werd de 14-kop- pige bemanning overweldigd, en werd het schip naar Kopenhagen opgebracht, waar terstond een onderzoek werd geopend naar de herkomst van de spiritus. In totaal be vond zich ruim 30.000 liter spiritus aan boord van het schip. GEBOREN: Catharlna Debora, d. van A. H. v. d. Vooren en C. Menken Adriana, d. van K. J Wiecherink en A. Kloos Catharina Antoinetta, d. van J. C. de Wilde en P. M. A. Dijsselbloem Jan, z. van W. Ravens- bergen en J. Sinteur Anthonia Huiber- tina, d van A. H. v. d. Staalj en W. J. Barendregt Franciscus Adolf, z. van F. Slngerllng en M. H. Politowski Anna, d. van W. Breedijk en C. J. v. d. Vos Johanna Maria Clastna, d. van J. v. d Hoed en C. Dreef Jacobus, z. van H W. Hartman en W. Spek Johannes Corne lls. z. van C. V. Bakker en G. van Beek Petrus Alphontius, z. van A. v. d. Spek en J. M. Smit Johannes, z. van M. C. Muste en M. C. Boogerd Christiana, d. van P. v. d. Bos en M. M. Hoekman Johanna Hendrika, d van D. Verzaal en A. van der Lede Maria, d. van H. W. van Oosten en W. Simonis Hubertina Maria Lid- wlna, d. van A. H. Winkelmolen en J. W. Schonemaker Janny, d. van C. de Kemp en C. H. Schoolenberg Willem, z. van tv. Kikkert en J. Bergman. OVERLEDEN: F. Haalebos. man. 59 jaar C. Miere- metBoeff, vrouw, 43 jaar A. Hakkaart, ongeh. vrouw, 68 jaar J. J. Epskamp. wedn63 jaar. o GEHUWD: C. W. Muller, jm. en W. M. van de Nouwland, jd. IJMUIDEN, 6 September 1932 VISCHPR1JZEN Tarbot per KG f. 1.351 25: Griet per kist van 50 KG. f.4521.50; Tongen per KG f, 2.201.10; Middelschol per kist van 60 KG. f.30; Zetschol per kist van 50 KG. f. 36—28; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.236; Schar per kist van 50 KG. f.15 9,50; Roggen per 20 stuks f.26; Vleeten per stuk f. 2.702.50; Pieterman en Poontjes p. kist van 50 KG. f. 16.50—2.50; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 23.50—22; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 17.50—13.50; Kieinmlddel Schelvisch per kist van 50 KG. f.13 50—4.80; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f.73.90; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.57—34; Gullen per kist van 50 KG. f. 11.50—1.00; Lenger. per stuk f. 0.75: Wijting per kist van 50 KG. f. 4.301.90; Koolvisch p. stuk f.0 60; Makreel per kist van 50 KG. f 15 —4.20. 1000 kisten versche haring, f. 41.25 per kist. Aangekomen 6 stoomtrawlers: RO. 15 met f 1954: IJM. 38 met f 3508; IJM. 37 met f.3505: IJM. 155 met f.1625; IJM. 19 met f.3571; IJM. 130 met f. 2524;en 1 kot ter E 74 met f.298. De KW 48 met 365 kantjes. KW. 17 met 425 kantjes voor Katwijk. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. PREMIE OP TE-WERK-STELLING. Betreffende de nieuwe economische maatregelen der Duitsche Rijksregeering die in den vorm van verordeningen van de Rijksregeering zullen worden uitgevaar digd, publiceert deze een uitvoerige offi- cieele mededeellng. In het officieele communique wordt er in de eerste plaats op gewezen dat een ontlasting van het bedrijfsleven reeds in de programma van vroegere regeeringen ls aangekondigd, doch nimmer is verwezen lijkt, in de meeste gevallen zelfs juist op tegenovergestelde wijze is ten uitvoer gelegd. Een directe verlaging der belastingen was niet mogelijk. Het systeem van belas tingbons zal worden toegepast. Deze be lastingbons ontvangt een ieder, die ln het tijdvak van 1 October 1932 tot 1 October 1933 zekere belastingen betaalt. Zij kun nen ln de jaren 1934 tot 1939 in betaling worden gegeven voor Rijksbelastingen. Tegelijkertijd bieden zij van stonde af aan een geschikte credietbasis voor nieuwe zaken. Belastingbons zullen ten bedrage van 25 d.i. van 40 pet. der in den tijd van 1 October 1932 tot en met 30 September 1933 vervallende omzetbelastingen, be drijfsbelastingen en grondbelastingen worden uitgegeven. Het totaal bedrag der uit te geven be lastingbons kan begroot worden op 1522 millioen R M„ derhalve op iets meer dan anderhalf milliard en wel op grond der volgende berekening: 1. Omzetbelasting: 1500 millioen, 40 pet. hiervan is R.M. 600 millioen 2. Grondbelasting: 1280 millioen, 40 pet. hiervan is R.M. 512 millioen 3. „Befoerderungs"-belasting tot een be drag van R.M. 170 millioen. 4. Bedrijfsbelasting: 600 millioen. 40 pet. hiervan is UI. 240 millioen. Totaal R.M .1522 millioen. De belastingbons zullen op naam staan. Zij zullen worden uitgegeven ten bedrage van 50. 100. 200. 1000. 10.000 en 20.000 R.M. Zij zullen gesplitst worden. Ieder vijfde deel zal in de jaren 1934 tot 1939 aange hecht aan het biljet worden ingewisseld en ter betaling worden gegeven voor alle door het Rijk geheven belastingen, slechts "met uitzondering van de Inkomstenbelas ting. Het agio bedraagt 4 pet. Jaarlijks. De belastingbons zullen vrijgesteld zijn van beursbelasting. Het Rijk zal 700 millioen R.M. ter be schikking stellen voor premies op te werk stelling. Indien deze middelen geheel uit geput zullen zijn. zullen van 1932/1933 ongeveer 13/4 millioen arbeiders en employé's hun eigen brood hebben ver diend. Een werkgever die in het tijdvak 1 Octo ber 1932 tot 30 September 1933 per kwar taal meer arbeiders in zijn dienst zal heb ben dan gemiddeld in de maanden Juni, Juli. Augustus 1932, zal voor iederen ar beider méér een vergoeding krijgen van 100 R.M. Hiervoor zullen belastingbons worden verstrekt. Misbruik op dezen maatregel verheelt de Rijksregeering zich geenszins, doch zij zal weten welke maat regelen hier tegen genomen zullen moe ten worden. Verdere maatregelen hebben betrek king op de verlaging van belastingen op melk. In het tweede deel der verordening krijgt de regeering met het oog op den huidigen nood van het Duitsche Volk op dracht ter handhaving van de sociale voorzorg en tot verlichting van het be drijfsleven en de financiën de sociale in stellingen te vereenvoudigen en samen te voegen. De Rijksregeering wordt gemach tigd op gepaalde gebieden het sociale recht in zijn vormen en grenzen zoo toe te passen als vereischt wordt door den economischen noodtoestand en de sociale behoeften, het gebod van efficiency en de spaarzaamheid. Het is niet gerechtigd wantrouwen te koesteren jegens deze machtiging. Voor de richting der sociale politiek ls toonaan gevend de wil welke de Rijkspresident d.d. 30 Augustus te Neudeck heeft te kennen gegeven. „De levensomstandigheden der Duitsche arbeidersklasse en de sociale ge dachte moeten bewaard blijven". De Rijksregeering houdt zich aan het prin cipe dat de vrijheid van het bedrijfsleven haar grens vindt in de sociale missie van den staat, ln het bizonder in het gebod der sociale gerechtigheid. Zij sluit evenwel niet de oogen voor de onophoudelijke wissel werking tusschen bedrijfsleven en econo mische politiek. Het tariefverdrag blijft onaangetast. Hiermede staat evenwel in verband een zekere vrijheid van beweging in het bizonder met het oog op de groote beteekenis der plaatselijke verhoudingen en de bizondere behoeften van zekere tak ken van industrie of den noodtoestand welke in een zeker bedrijf kan heerschen. Ook de werkloozenhulp zou eenvoudiger kunnen worden geregeld. In geen geval schijnt het noodzakelijk de ondersteuning drieledig te doen zijn. De verordening geeft de Rijksregeering machtiging reke ning te houden met de mogelijke hervor ming der sociale politiek. Van deze machtiging heeft de Rijks regeering in een verordening op de veror dening van den Rijkspresident op het ge bied van het tariefverdrag direct gebruik gemaakt. De uitvoerende verordening machtigt de werkgevers indien zij het aantal hunner werknemers vermeerderen de tariefloonen naar verhouding te ver minderen. Bovendien worden de Rijksbe middelaars gemachtigd in bedrijven welke ln bizondere omstandigheden verkeeren het tariefloon binnen een vastgestelde marge te verlagen. Voorwaarde voor dezen eersten maatregel is dat de werkgever het aantal zijner werknemers ten opzichte van den stand per 15 Augustus of het ge middelde der maanden Juni. Juli, Augus tus 1932 verhoogt. Hoe grooter deze ver meerdering zal zijn hoe grooter de verla ging der tariefloonen zal kunnen zijn. De loonsverlaging moet evenwel beperkt worden tot de vergoeding voor het 31e tot het 40e werkuur per week. De grootste verlaging zal kunnen wor den toegepast op bedrijven waar het aan tal te werkgestelden met minstens een vierde zal zijn vermeerderd. De percentages voor de vermeerdering der personeelen en de verlaging der loo- nen zullen zoodanig moeten zijn dat het geheele aan loonen uit te betalen bedrag grooter zal moeten zijn zoodat de alge- meene koopkracht zal worden verhoogd. Deze loonsverlaging kan na bekendma king der personeelsuitbreiding reeds de daarop volgende werkweek in gaan, voor bedienden per volgende eersten of vijf tienden dag der maand. De werkgelegen heid zal natuurlijk aanmerkelijk moeten worden uitgebreid. Er mogen geen wisse lingen plaats hebben door arbeiders in andere bedrijven te werk te stellen of uit andere ondernemingen te betrekken. Op seizoenwerkzaamheden heeft de ver ordening principieel geen betrekking. Slechts in bizondere gevallen zal even wel ten aanzien van seizoenwerkgevers uitzonderingen worden toegelaten. Hierbij zal b.v. ten aanzien van landbouwbedrij ven rekening worden gehouden met de overeenkomstige periode van het vooraf gaande jaar. Voor noodlijdende bedrijven zullen de tariefloonen met ten hoogste 20kunnen worden verminderd. De ver ordening treedt met ingang van 15 Sep tember 1932 in werking. De rechten de loonen te verminderen door personeelsuit breiding expireeren met de maand Maart 1933. De landen worden bij de nieuwe ver ordening gemachtigd van de 672 millioen R.M. welke van het Rijk worden ontvan gen ter verlichting ln de lasten voor crisis uitgaven aan de gemeenten in de toe komst ln plaats van 10% 20% uit te keeren aan crisisondersteuning. De toeslag voor de echtgenoote moet evenwel in de toekomst vervallen. De bur gerbelastingen moeten met 25 van het belastingbedrag worden verlaagd. Wie der halve als vrijgezel tot nu toe drie maal 6.18 Mark. heeft moeten betalen, zal voor de maanden October—December nog 6.75 M. moeten betalen. Een gehuwde in plaats van tot nu toe drie maal 9.27 M. voor OctoberDecember eveneens nog slechts 6.75 R.M. Ook voor het jaar 1933 zal de toeslag voor de echtgenoote verschuldigd vervallen. Echtparen zullen derhalve het zelfde betalen als ongehuwden. De verordening machtigt de Rijksregee ring een niet te overschrijden maximum vast te stellen voor ultkeeringen aan be dienden bij' ondernemingen of corporaties die uit openbare middelen credlet, borg tochten of anderen flnancieelen bi1 stand ontvangen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Con.erentie van Stresa begonnen Behartiging der Midden- en Oost- Europeesche belangen. Op de conferentie te Lausanne lr inder tijd besloten tot de instelling van een commissie voor den economischen weder opbouw van Midden- en Oost-Europa. De commissie bestaat geheel uit deskundigen en heeft haar vergadering, die gisteren te Stresa, in Italië, is geopend, volgens be richten van verschillende zijden zoo goed voorbereid, dat zij de best georganiseerde van na den oorlog wordt genoemd 1 Voor Nederland neemt prof. Bruyns aan de bijeenkomst deel. President is de Fransch- man Georges Bonnet, die gisteren de zit ting geo end heeft met den wensch dat de conferentie den economischen vrede van Europa ten zegen zal mogen strekken. Vervolgens bracht Bonnet een verzoek van Letland ter kennis om deel te nemen aan de werkzaamheden der conferentie. Een der vertegenwoordigers wees er op, dat de inwilliging van dit voorstel een precedent zou scheppen, welke zienswijze door andere afgevaardigden werd gedeeld. Op voorstel van Bonnet werd de ver tegenwoordiger van Letland uitsluitend als waarnemer toegelaten. De president schetste in het kort het program der conferentie, zooals dat te Lausanne in algemeene lijnen was vast gesteld. „Indien wij", aldus besloot Bonnet, „niet tot een bevredigende overeenstem ming komen zal de internationale econo mische wereldconferentie, onder een duis ter gesternte staan. Wij verwachten geen wonderen, doch den goeden wil en de politieke wijsheid van alle naties die ver tegenwoordigd zijn". De Michelis dankte namens Italië voor de woorden van welkom van den president. Ten einde den duur der conferentie te bekorten en de onkosten te verlagen, werd besloten de memoranda der afzonderlijke naties niet voor te lezen, doch slechts schriftelijk in te dienen. Heden beginnen de algemeene beschou wingen. JAPAN. Numura niet naar Amerika. De Kabinetscrisis bijgelegd. De Japansche ambassade te Washington deelt mede, dat de Japansche admiraal Numura zijn voorgenomen reis naar Ame rika om gezondheidsredenen heeft moeten opgeven. Gelijk bekend zou Numura naar Ame rika gaan om te trachten de verstandhou ding tusschen beide landen te verbeteren. Minister-president Saito heeft een schrij ven ontvangen van de fractie der Soyoekay- partij, waarin wordt medegedeeld dat de fractie heeft besloten uit beweegredenen van binnen- en buitenlandsche politiek, de regeering verder te steunen Door deze verklaring is dé kabinetscrisis bijgelegd. Bij de stemming in het parlement zal de partij haar vertrouwen in de regeering uitspreken. DUITSCHLAND, Toelichting op de nieuwe noodverordening Von Papen kondigt contlngenteering voor de landbouw aan. De nieuwe Duitsche noodverordening ter uitvoering van het economische pro gram is gisteren bekend gemaakt en onmiddellijk hebben een tweetal rijks ministers per radio voor de noodige toe lichting gezorgd. Allereerst sprak de heer Warmbold, rijksminister voor economische zaken. De regeering zoo zeide hij kan slechts haar doel, namelijk verbetering in breede lagen van den levensstandaard van het Duitsche volk, bereiken, als de maatregelen der regeering opgebouwd zijn op den vasten bodem van een stabiele valuta. Zij wijst alle plannen van de hand, die er naar streven een wel is waar sta biele, maar in waarde lager staande mark te scheppen. De minister maakte den luis teraars opmerkzaam op talrijke teekenen, die het waarschijnlijk doen lijken, dat wij langzamerhand het einde van de crisis naderen. Op zulk een tijdstip kan men daarom verwachten, dat de voorgenomen maatregelen ter herleving van het bedrijfs leven en vermindering van het aantal werkloozen succes zullen hebben. De minister ging hierna in bijzonder heden in op de nieuwe economische ver ordening cn verklaarde ten slotte, dat er voor gezorgd zal worden, dat de verorde ning op rechtvaardige wijze uitgevoerd zal worden. Daarbij zal het bedrijfsleven ln geen enkele richting opnieuw belast worden. Het is integendeel te hopen, dat men. speciaal door een disconto-verlaging, een verdere ontlasting kan teweegbrengen. Na hem voerde de rijksminister van Fi nanciën, graaf Schwerin von Krasigk, het woord, die sprak over de belasting-verre- kenbons. Is het. vroeg de minister, wat de binnenlandsche politiek betreft, te ver antwoorden de jaren 1934 tot 1938 lü vo ren te belasten, de jaren, waarin immers de bons ter betaling van belastingen aan genomen moeten worden. Is dit niet des te lichtzinniger, nu het loopende begroo- tingsjaar wel met een groot deficit afge sloten zal worden? Spreker beantwoordde de vraag met mede te deelen dat hij het omgekeerde gelooft, dat juist dit dreigende deficit tot de maatregelen dwingt, zooals die in de nieuwe verordening zijn vast gelegd. Een definitieve saneering van de begrooting kan slechts bereikt worden, als door het doen herleven van den econo mischen toestand de belastingontvangsten stijgen en de onproductieve uitgaven voor werkloozenondersteuning dalen. Het zal ln de jaren 1934 tot 1938 gemakkelijker zijn, het wegvallen van contante betalingen, dat door de aanvaarding van belasting- verrekeningsbons ontstaat, aan te vullen dan wanneer door het nog slechter worden van de bestaansvoorwaarden voor de be drijven de bases voor toekomstige belas tingontvangsten volkomen vernietigd wor den. Aan het slot van zijn rede, deed minister Schwerin een beroep op het volk om de partij-tegenstellingen te laten varen en gemeenschappelijk aan den opbouwenden arbeid deel te nemen. In een brief aan den rijkskanselier heeft Hugenberg, de leider der Dultsch-natio- nalen. om verduidelijking gevraagd van hetgeen Von Papen te Münster gezegd heeft omtrent het belang van het her stel van de rentabiliteit van den land bouw. Volgens Hugenberg, maakt de stand van zaken het onvermijdelijk, dat de principieele wijziging van de landbouw- tarieven in een contlngenteeringsstelsel, welke de Dultsch-natlonalen al zoo lang bepleiten, thans met spoed haar beslag krijgt. Wat de Duitsche valutapolitiek betreft, leiden economische overwegingen tot de zelfde eischen. die ook uit den toestand op het gebied van de handelspolitiek voort vloeien. „Een door onze behoeften en ons financieel prestatievermogen beheerscht contingentenstelsel is een maatregel, die aan het heele Duitsche bedrijfsleven ten goede zal komen." Ook de kwestie van de schuldenregeling, die in de toekomst een gezonde belasting- politiek moet mogelijk maken, vormt voor de naaste toekomst een dringende taak van de rijksregeering. De oplossing daar van is slechts mogelijk met een verminde ring van de buitenlandsche schulden en de buitenlandsche crediteuren weten, dat de positie der deviezen deze onvermijde lijk maakt, Het is een dringende noodmaatregel den voortdurend verdergaanden achter uitgang van de grondslagen van het Duit sche bedrijfsleven met principieele en wijze maatregelen tot staan te brengen cn te herstellen. Als in dezen zin niet ter stond en ingrijpend geholpen wordt, is te vreezen, dat de werkloosheid nog ver der zal toenemen. Door een verder verval van den landbouw zou de koopkracht van het Duitsche volk nog meer verzwakt worden. Rijkskanselier Von Papen heeft hierop het volgende geantwoord: „Als in landbouw- of politieke kringen de indruk ontstaan mocht zijn. dat de huidige rijksregeering het gewicht en de beteekenis van den in den landbouw heerschenden nood niet volledig zou be seffen en niet bereid zou zijn met ener gie een duurzame en krachtige hulpverlee- ning tot stand te brengen, dan berust dit op misverstanden Ik ben het overigens wat de beoordeeling van den toestand betreft geheel met u eens. Reeds van het standpunt van den geheel op de knieën gedrukten landbouw is een bevrijding van de Duitsche markt van een teveel aan invoer van buitenlandsche landbouw producten noodzakelijk. Ik kan u mee- deelen, dat de rijksregeering dan ook be sloten heeft tot de toepassing van een contingentenstelsel, voor zoover dit door de bestaande verdragen en uit overwe gingen van gezonde handelspolitiek maar eenigszins mogelijk is." De rijkskanselier wijst er overigens op, dat de regeering reeds, overeenkomstig de uiteenzettingen in zijn rede te Münster, aan den rijkspresident heeft voorgesteld, 40 pet. van de grondbelasting in belasting bons te restitueeren. De brief van den rijkskanselier sluit aldus: „Ik verzoek u. overtuigd te zijn, dat overigens de noodige maatregelen met de uitersten spoed zullen worden ingevoerd. Het rijkskabinet is zich volkomen bewust, dat de redding van den Duitschen land bouw een Duitsche levenskwestie is. Het zal zaak van de rijksregeering zijn, met inachtneming van de belangen van het 460e STAATSLOT^ (Niet officieel) n Dinsdae. 6 Sept., 4e Klasse. 2e lUst IIOOGE PRIJZEN 100 12872 14308 16232 18304 200 599 1G39 14002 21857 400 10012 f 1000 9533 16925 22854 Prezen van f 65 64 119 132 142 219 3m 333 367 368 409 413 41, 601 778 779 830 852 93, 1166 1186 1251 1289 1315 I339 1510 1665 1682 1717 1867 1880 1939 2069 2111 2123 2184 2202 2284 2291 2329 2341 2428 2470 1 2636 2685 2711 2787 2867 2920 3053 3146 3178 3185 3374 342a 3789 3818 3832 3906 :999 4041 4187 4209 4284 4307 4376 4471 4625 4639 3667 4675 4687 4727 4896 4917 4 956 5004 5108 6239 5356 5384 5403 5405 6462 5478 5 662 5 567 5 67 1 6 606 5 697 6738 5904 5909 5950 5974 6040 6041 6157 6159 6266 6313 6351 6417 6485 6516 6574 6643 6726 6765 7076 7101 7138 7192 7245 7353 7468 7502 7516 7522 7559 7560 7858 7903 7930 7939 7996 7997 8210 8245 8280 8369 8428 8492 8622 8647 8681 8739 8787 8790 8889 8914 8920 8923 8972 9088 0360 9399 9511 9550 9570 9617 9749 9877 9888 9894 9950 10150 ::J 10271 19379 1 0383 10392 10446 10487 ;.f 10674 10730 10738 10764 10787 10791 i'X 10917 10975 11120 11161 11350 11399 n3 11564 11570 11574 11577 15598 11710 ll3 11926 12044 12064 12081 12088 12278 lrf 12407 12413 12583 12606 12664 12669 lfe 12812 12869 12945 12976 129S8 13238 lty 13270 13282 13295 13489 13510 13549 1*L 13638 13707 13737 13771 13806 13815 13896 14044 14125 14248 14323 14328 i« 14500 14548 14737 14787 14818 14833 lu 15026 15058 15107 15202 15205 15350 li* 15474 15502 15543 15557 15574 15626 15709 ld 1582 3 1 6855 1 5956 1 5977 1 5986 16149 16* 16369 16371 16393 16415 16500 16564 1H 16744 16763 16771 16813 16833 16960 16$ 17137 17234 17303 17372 17417 17453 1» 17680 17582 17623 17725 17727 17750 177» 17799 17855 17920 18016 18095 18186 leij 18275 18307 18418 18429 1 8447 18498 lfiJil 18569 18574 18627 18649 18662 18682 13*1 18805 1 8807 1 8827 1 8852 1 9853 1 9097 lOlj 19186 19198 19222 19233 19375 19410 194 19506" 19545 1 9554 1 9556 1 9023 1 9737 19* 19910 19913 20011 20076 20137 20202 2023 20274*20375 20419 20532 20550 20632 OOJ 20649 20722 20734 20808 20931 20954 2CftL 21030 21056 21092 21095 21134 21163 2lli9 21260 f 21269 21345 21402 21485 21648 21665 21751 21776 21847 21938 21948 21981 21987 220-1 22132 22168 22239 22320 22395 22403 22411 22527 22549 22561 22572 22577 22583 225» 22688 22755 22854 22954 22957 23095 20151 23303 23381 23439 23444 23483 23490 23(ST 23788 23806 23912 23955 23966 heele Duitsche bedrijfsleven, de red reeds genomen ingrijpende hulpmail len voor den landbouw tot een af| en effectief geheel te voltooien." In verband met de plannen richting door Von Papen van 1 presidentieele partij wordt uit gemeld dat aldaar reeds een del partij is opgericht. De n^uwe organisatie wordt voor! lijk gesteund door aanhangers ir vroegere conservatieve volkspartij e de zich ook in Saksen in vollediger] van ontbinding bevindende econof partij. ENGELAND. Bemiddeling in het texticlconflicl Congres der vakverecnigingen -I hervorming in Britsch Inditl De Engelsche minister van ArbeüJ de vertegenwoordigers van de dif weversstaking in Lancashire geaj werkgevers en werknemers schrifte» een bijeenkomst met de regeering.1 genwoordigers uitgenoodigd. Het sch| bevat een aansporing het geschil r leggen. In het congres der vakvereeniglnfl Newcastle heeft voorzitter BromleïJ klaard dat het probleem der werkelM enkel opgelost kan worden door een 1 cn draconische actie volgens de 1 aangegeven in het verzoek van de I vereenigingen voor een reorganised! industrie op den grondslag van eejl teren werkdag en een kortere werly zonder loonsvermindering. De algemeene laad van het vakvaj glngscongres heeft een resolutie I diend, welke de politiek veroordeel de werkgevers in de spinnijverheiol Lancashire als zijnde beuzelaciijT waardoor het Congres zich verhiel syndicaten van de katoenindustrie v dersteunen en alle moreele en frnano hulp te verleenen. Deze resolutie >51 met algemeene stemmen aangenoK'l De voorzitter van het Congres kt:l aan. dat de algemeene raad aan hoT van de openbare ondersteuningsl{»| teekent voor een bedrag van 1000 r r ,4 Het aantal werkeloozen in bedroeg op 22 Aug. 2.859.828, d. meer dan op 25 Juli en 126.046 n*"J op hetzelfde tijdstip verleden jaar Uit Britsch Indie wordt gemeld J onderkoning in de Wetgevende W ring te Simla heeft betoogd dat dM sche regeering van meening is noodzakelijk is te Londen nadere; kingen te houden over de constittl hervorming en daarom tegen J November eenige vertegenwoordig] de Indische staten en van Engels'-I zal uitnoodigen te Londen tc kor-1 besprekingen zullen, gezien het waarin zij reeds verkeeren, een ra"! ficieel karakter dragen de vorige Deze uitzending van een cor- naar Londen is noodzakelijk. °%i uitslag van de gedachtenwissel:r;; 3 Indie van de consultatieve conifflj zoo hoopgevend was geweest als c- T'J sche regeering bij de instelling. commissie had meenen te wachten. De communale kwestlej- het minst opgeschoten en de *-%;] - - ;en beSJgl de Br regeering dringt aan op een besn Lord Willingdon deed in de alle partijen om. met uitsluiting m geschillen, deze laatste kans °P genschap in de bepaling van B komst niet te verwaarloozen en missie saam te stellen, die naar t/%, gaan met den vasten wil oro. gf-. mogelijk onopgeloste onderling',../?] len onder leiding der Engelsen'/, ».f1 op te lossen, want anders s°u ring de regelingen eenvoudig zooals zij hebben wilde en dan /Jl op voorname punten geen stem *^'1 gittel hebben gehad door eigeD P

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2