Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 3 Septen^ FINANCIEEL OVERZICHT. SCHEEPSTiJPiwöiH Je hadt een krant op dien stoel moe ten léggen, Marié. w-°'. Piet (tegen zijn zuster, die haai» verloofde mee brengt) .Maar-e. weet vader er van Ik kreeg er onge nadig van langs, toen Ik verleden week met dien Jongen hond thuis kwam." (Humorist). „Pappie, zeg, dat hij er uit moet komen om met ons te spelen." (Guttterrez). „Ik moet weg, want ik heb een afspraak." „Met wie „Met mijn kleermaker. Die zou hier om acht uur met de rekening komen." („Der Wahre Jacob") - -■ ..li*» r&- De zwaardvkschen: „Maak dat Je weg komt, Jongt t Is Bosko, de beroemde degenslikker." (Judge Oorzaken der prijsstijging op de Katoen markt - Vooruitzichten nog altijd onzeker - Het economisch programma der Duitsche regeering: een wissel op de toekomst - Duitsche Bankkringen tegen 'n gedwongen renteverlaging - Verbetering der Fand- briefmarkt - Verder prijsherstel voor rubber. De fondsenmarkt heeft in den afgeloo- pen week wel eenige teekenen van ver moeidheid aan den dag gelegd, maar het ziet er eerder naar uit, dat men hierbij te doen heeft gehad met het binnenhalen van gemaakte koerswinsten dan met een grondige wijziging van de algemeene ten- denz der markt. Vooral in den aanvang der week is de stemming nog gunstig ge weest; het publiek, welks belangstelling voor de effectenbeurs door de aanhou dende koersstijging opnieuw is ontwaakt, heeft belangrijke kooporders gegeven, in de hoop, dat de hausse tenminste nog cenigen tijd zal voortduren, ja, misschien het uitgangspunt zal vormen voor een algemeen economisch herstel. In deze verwachting is men gesterkt door de aanzienlijke verbetering, die op verschillende goederenmarkten valt waar te nemen. Aanvankelijk heeft hierbij de katoenmarkt den toon aangegeven. Van een laagsten stand van 5 dollarcent per 1b in Juni J.l. Is de noteering te New York tot ca 9.20 dollarct. op 27 Juli j.l. gestegen. Een terugslag na deze snelle stijging ls echter niet uitgebleven, en al is deze, ln verhouding tot het vooraf gegane herstel niet van al te gioote be- teekenls, toch heeft de hierdoor veroor zaakte teleurstelling een aanmerkelljken invloed op de algemeene stemming in za- kenkringen uitgeoefend. Dit is voorna melijk toe te schrijven aan het feit, dat men zich, ondanks al het optimisme, dat in den jongsten tijd weer naar voren is gekomen, toch nog eenigszins onzeker voelt ten aanzien van de verdere ontwik keling der goederenmarkten. En niet ten onrechte. Het staat wel vast, dat de prijsstijging voor diverse artikelen tot dusverre niet het gevolg is geweest van. een verbetering in de vraag naar de desbetreffende arti kelen voor verbrulksdoeleinden, maar .een duidelijk speculatief karakter heeft ge dragen, Nu gaat natuurlijk de speculatie maar niet zonder meer plotseling tot aan- koopen van een of ander product over, wanneer zij niet meent, goede reden te hebben voor tje verwachting, dat een prijs stijging zich zal kunnen doorzetten. Wat katoen betreft, heeft men de ver wachting op een verbetering der markt gebaseerd op de herstelplannen der Ame- rikaansche regeering, die de oprichting met zich brachten van een instelling tot heb verleenen van steun aan de katoen markt. Door het verstrekken van omvang rijke credieten'aan de bestaande coöpera ties, die groote voorraden katoen bezitten, wil men deze in staat stellen, deze voor raden nog tot het eind van 1933 van de markt te houden. Anderzijds wil men do fabrieken, die katoen verwerken, maar die in hun aankoopen van grondstoffen beperkt worden door gebrek aan middelen, eveneens door het verleenen van credieten ln de gelegenheid stellen, grootere hoe veelheden katoen op te nemen, teneinde op deze wijze de overtollige voorraden bij de producenten, die thans nog over de markt hangen, geleidelijk te spuien. Men gaat hierbij uit van de overweging, dat do technische positie van de Ameri- kaansche katoenindustrie aanmerkelijk verbeterd is. Wel is de voorraad katoen aan het einde van dit oogstjaar omstreeks drie millioen balen grooter dan het vorige jaar, maar de oogst zal vermoedelijk 5.400.000 balen kleiner zijn dan het vorige jaar. zoodat in totaal in de Ver. Staten 25 millioen balen beschikbaar zullen zijn, tegen 23 170.000 halen een jaar geleden. Een uiteindelijk succes zal de steun- actie voor de katoenindustrie echter slechts dan hebben, wanneer de fabrieken, die door de eredietverleening ln de gele genheid worden gesteld hun productie uit te breiden, hun fabrikaten ook van de hand zullen kunnen doen, m. a, w., wan neer het verbruik weer zal gaan toe nemen. Blijft de koopkracht van het pu bliek od hetzelfde lage peil als ln de laat ste jaren, dan moet de geheele steunactie wel als een zeepbel uiteenbarsten. Gelukt net de Amerikaansche regeering daaren tegen, met het uitvoeren van haar herstel programma Industrie en handel nieuw le ven in te blazen, en de werkgelegenheid in alle takken van het bediïjlsleven te vergrooten, dan zal ook de afzet van de gefabriceerde artikelen bij het publiek geleidelijk weer normaal gaan functio- neeren, waarmede dan ook de stagnatie in de katoenindustrie overwonnen zou zijn. De Amerikaansche regeering is niet de eenige, die bij het opstellen van een eco nomisch programma, waarmede aanzien lijke bedragen gemoeid zijn een wissel op de toekomst trekt, niet wetende of deze al dan niet gehonoreerd zal worden. In nog sterkere mate geldt dit voor het „Ankurbelungs" programma dat de Duitsche regeering ln de afgeloopen weefc heeft gepubliceerd. Het is hier niet de plaats, om op alle details van dit program ma in te gaan. De financieele kern ervan vormt de wijze, waarop men middelen ter beschikking van het bedrijfsleven wil stel len, ter vergrooting van de werkgelegen heid, zonder dat hiervoor een direct be roep op de schatkist zal behoeven te wor den gedaan. In de eerste plaats zal een deel van de in dit jaar te betalen belastin gen aan den belastingschuldige terugge geven worden, echter niet ln contanten, i doch in den vorm van „Schuldschelne", waarop het Rijk 4°/c rente zal vergoeden, en die in de jaren van 1934 tot 1938 ter voldoening van bepaalde belastingen aan het Rijk in betaling kunnen worden ge geven. Men gaat hierbij uit van de veronder stelling, dat degenen, die deze „Schuld scheine" ontvangen, ze niet in hun safé zullen laten liggen, maar zullen trachten, er reeds thans geld van op te nemen waar door ze ln staat worden gesteld door de bepaling, dat de „Schuldscheino" op de beurs verhandelbaar zullen zijn en bij de Rijksbank verdisconteerd zullen kunnen worden. Met het geld, dat de belasting schuldigen hiervoor ontvangen, zullen zij dan bestellingen kunnen plaatsen voor noodzakelijke vernieuwingen enz,, waarbij men vooral aan de Rijksspoorweg Mij. denkt, die de door haar te betalen „trans portbelasting" geheel in den vorm van „Schuldschelne" terugvergoed zal krijgen, en die dan de Ijzer-, de locomotief- en de wagonindustrie van orders zou kunnen voorzien. Uit hoofde van terugbetaalde belastin gen zal een totaal bedrag van 1500 mil lioen aan „Schuldscheine" worden uitge geven; hierbij komt nog een bedrag van M. 700 millioen, dat eveneens in den vorm van dergelijke „Schuldscheine" verstrekt zal worden aan de Industrie, die voor eiken arbeider, dien zij meer in dienst heeft dan het vorige jaar, 400 Mark in Schuld schelne zal ontvangen. Van alle franje ontdaan, komt het pro gramma hierop neer, dat de Duitsche regeering thans er mede genoegen neemt, om m de jare* 1934 en 1938 (in welke jaren immers de Schuldscheine ter be taling van bepaalde heffingen kunnen worden aangeboden) een totaal bedrag van 2200 millioen Mark (waarbij dan nog de rente-vergoeding van 4°/o komt) aan belastingen minder te ontvangen dan waarop zij op basis van de tegenwoordige tarieven zou mogen rekenen. Zij baseert zich hierbij ook al weer op de verwachting, dat de toestand van het bedrijfsleven In middels zoo zeer verbeterd zal zijn, dat zij dit bedrag zal kunnen ontberen, doordien b.v. als gevolg van de toeneming der werkgelegenheid de uitgaven voor werk- loozensteun aanzienlijk zullen zijn vermin derd. Dat hierin een speculatief element zit, blijkt reeds dadelijk daaruit, dat de regeering de ondernemingen of particu lieren, die de „Schuldscheine" ontvangen, moeilijk dwingen kan. om deze te discon- teeren en met de opbrengst ervan bestel lingen te plaatsen. Zij zullen ze ook een voudigweg op de beurs kunnen verkoopen en uit de opbrengst bestaande schulden aflossen of hun liquide middelen verster ken. In dat geval zou de .Ankurbelung", de stimuleering van het bedrijfsleven, uit blijven, en zou de regeering slechts de positie van de Rijksschatkist in de toe komst zooveel te moeilijker hebben ge maakt. De Berlijnsche beurs, die onder den eersten indruk van de publicatie slechts de voordeelen gezien had van het plan der Duitsche regeering, dat in elk geval een ernstige poging tot vermindering der werk loosheid is, heeft de aanvankelijke krach tige koersstijging niet kunnen handhaven. Op de Amsterdamsche beurs hebben Duitsche obligatiën slechts weinig Invloed van de willigte te Berlijn ondervonden. Wel heeft het een gunstige Indruk ge maakt, dat het economische programma der Duitsche regeering in het geheel niet is ingegaan op de mogelijkheid van een geheel of gedeeltelijk gedwongen rente verlaging voor Duitsche schulden. Dit be hoeft niet te beteekenen, dat dit punt ge heel van de baan is, maar toch blijkt uit de jongste berichten uit Duitschland wel, dat men er in leidende bankkringen in Duitschland niet de oogen sluit voor'de gevaren, die een dergelijke maatregel voor de toekomstige kapitaalvoorziening van het Duitsche bedrijfsleven met zich zou brengen. Zoowel het bestuur van de Duitsche Bank und Diskontogesellschaft als van een der grootste Duitsche hypotheekban ken heeft zich een tegenstander van het desbetreffende streven verklaard, waarbij er o.a. op werd gewezen, dat de tegenwoor dige abnormale positie niet als grondslag mag worden genomen voor gedwongen maatregelen in de verdere toekomst. Even min als men in een tijdperk van stijgende rendementen aan houders van obligatiën een cadeau zal geven door de rente vrij willig te verhoogen, zal men in een tijd, waarin de inkomsten slechts gering zijn, de rente mogen verlagen. Hopen wij, dat de Duitsche regeering voor dergelijke ar gumenten gevoelig zal blijken te zijn. Voor binnenlandsche obligatiën blijft nog altijd goede belangstelling bestaan. Geleidelijk vloeien de bedragen, die uit vrees voor een verdere koersdaling liquide waren gehouden, weer naar de beleggings- markt en hierdoor vinden ook de nieuwe uitgiften van gemeente- en provinciale leeningen een goed onthaal. Zoo is het als symptoom van de sterke toeneming van de belegglngsvraag van beteekenis, dat de jongste leening der gemeente Vlaardingen van f. 500.000 twintigmaal is overteekent. Nu was deze leening door het rentetype van S'/i'/o wel bijzonder aantrekkelijk, maar het ls nog slechts weinige weken ge leden, dat de gemeenten zelfs tegen deze rente geen geld konden verkrijgen. Gunstig is deze ontwikkeling der beleg- gingsmarkt vooral ook met het oog op den gang van zaken op de hypotheekmarkt. Als gevolg van de stagnatie in den afzet van pandbrieven hebben de hypotheek banken zich geruimen tijd sterk moeten beperken bij het verstrekken van hypo theken. In de laatste weken is op de markt voor pandbrieven een aanmerkelijke ver betering ingetreden. De koers der 4% pandbrieven van de Nederlandsche hypo theekbank b.v. is van 89Vi eind Juli tot 95 eind Augustus gestegen; 4'/:"/o pand brieven Hollandsche Hypotheekbank kwa men van 91 op 94 3/4% en in verband met deze koersstijging ter beurze zijn de hy potheekbanken ook in staat,, nieuwe pand brieven tot voor hen gunstiger voorwaar den te plaatsen, waardoor zij op hun beurt minder terughoudend behoeven te zijn tegenover de hypotheeknemers. Dit is vooral van beteekenis met het oog op den toestaand ln het bouwbedrijf. Op de aandeelenmarkt is het koersver loop eenigszins afwisselend geweest, maar de willige grondstemming heeft zich toch kunnen handhaven. Aanvankelijk heeft de stijging zich nog vrijwel over de geheele li nie kunnen voortzetten. Unilever. Philips, Koninklijke en ook de aandeelen van de In dische cultuur-ondernemingen, alle stegen aanmerkelijk in koers. Daarna hebben rubberaandeelen de lei ding genomen, in aansluiting aan de ver dere prijsverbetering op de rubbermarkt. De noteering te Londen heeft thans weer een niveau van 3 pence per lb. bereikt, een prijs, die sinds Juli van het vorige jaar. op een kortstondige verbetering ln December en Januari J.l. na, niet was genoteerd. Wij hebben reeds eerder gelegenheid ge had te wijzen op de verbetering, die in de statistische positie van de rubbermarkt is ingetreden. Volgens dezer dagen door de Rubber Growers"' Association gepubliceerde cijfers, ls het verbruik ln de eerste helft van 1932, over de geheele wereld berekend, slechts weinig teruggegaan, nl. van 358.940 ton tot 350.856 ton. Hiertegenover stond een vermindering der verschepingen uit alle produceerende landen van 398.000 ton tot 357,000 ton. De verschepingen wa ren dus nog altijd wel wat grooter dan het verbruik, maar ln Juli en Augustus moet de positie verder verbeterd zijn, doordien een groot aantal rubberondernemingen den tap hebben stopgezet, en ook veel in- landsche tuinen zijn verlaten. Of het tegenwoordige niveau van 3 pence, dat nog altijd niet in verhouding staat tot de productiekosten, reeds onmid dellijk tot een belangrijke uitbreiding van den aanplant zal leiden, moet worden af gewacht. Waarschijnlijk is 't niet; veeleer is aan te nemen, dat de ondernemingen, die de noodige maatregelen tot inkrimping van den tap hebben genomen, deze niet weer onmiddellijk te niet zullen doen, maar eerst de verdere ontwikkeling van de markt nog eens zullen aanzien. Op den duur zal de productie echter weer gaan toenemen, wanneer de prijzen weer loo- nend mochten worden en het is dan maar de vraag, of het verbruik een overeenkom stige uitbreiding te zien zal geven. In elk geval ls door de jongste prijsstij ging op de rubbermarkt de positie van de Nederlandsch-Indische rubbermaatschap pijen wel verbeterd, al dient men zich te hoeden voor overdreven verwachtingen. Toen de rubberprijs zich niet op 't hoogste niveau kon handhaven, moesten rubber aandeelen ook een deel van het behaalde avails prijs gevén. Suikeraandeelen zijn met de alg. tendenz der beurs meegegaan, ook al op de over weging, dat een algemeen economisch her stel tot een toeneming van het suiker- verbruik zal leiden. Vooralsnog zijn de vooruitzichten op de suikermarkt nog on zeker; de Cubaansche producenten schii- nen achteraf bezwaar te maken tegen de vroeger getroffen overeenkomsten. De Java suikermarkt dreigt te worden ontwricht door het uiteenvallen van de Ver. Java Suikerproducenten aan het eind van dit jaar, tenzij dit alsnog door ingrijpen der regeering, waarop thans wordt aange stuurd, wordt voorkomen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; Koloniale Bank 63 3/4, 67 3/4. Javasche Cultuur Mij. 1411/2, 147. Handelsvereeniging „Amsterdam" 188»/è, 196 3/4, 193. Watoetoelis Poppoh 185. 196 3/4, 193. Tjepper Cultuur 170. 182. Amsterdam Rubber 65. 82, 75. Bandar Rubber 49, 62, 52. Deli Batavia Rubber 25. 24 7/8, 52, 42. Hessa Rubber 30 1/2, 55. 42 1/2. Deli Batavia Mii. 166, 170, 162. Deli Mij. 137. 154 3/4. 1461/2. Oostkust 18 1/2, 30, 28. Aku 39 3/4, 45 1/2, 42 1/2. Philips Gloeilampen 107 1/2, 114 1/2, 113. Unilever 114 1/4, 122, 120 3/4. Ned. Kabelfabriek 2*14, 254 1/2, 252, Kon. Petroleum 162, 167 1/2, 162. Ale. Exoloratie 120, 129 3/4, 124 1/2. Cult. Mij. Ngredjo 150 1/2, 185, 178. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het was gistermorgen weer niet druk op de afdeeling van het gebruiksvee op de markt te dezer plaatse. Wat minder aan bod en men zicht in de rijen van de vare koeien naar een „knap beestje". Alzoo kochten de metsers uit het spoeling district heel weinig en de overige weiders hebben ook het besef, dat de veemesterij alleen nog maar eenigszins rendabel is te maken, als men wat goeds aan den slager kan aanbieden. Mindere kwaliteit is er in overvloed aan de markt en brengt heel weinig op. In de melkkoeien ging de handel uiterst langzaam en de waarde vermindert nog steeds. Toch kan dit wel eens een omme keer nemen, want wij vernamen dezer dagen, dat er een vrij levendige vraag is naar najaarskalvende koeien voor België en dat er buiten de markten om dus direct van den boer heel veel worden opgekocht. De Belgen koopen veel beste jonge beesten met gobde uiers en halen alzoo een goed productiebeest weg. Dit is wel een telkenjare terugkeerende zaak, maar men doet dit jaar veel. Zij besteden prijzen van f. 160.— tot ruim f. 200.— als de kwaliteit hun maar geschikt voorkomt. Dezulken zijn momenteel aan de markten weinig te vinden. Voor jong vee is evenwel de kooplust nog zeer sober. Gistermorgen stonden aan de Leidsche markt een 55-tal jorg kalveren. Een koopman „monster koppeltje van 5 stuks, aardige blai van behoorlijk gehalte. De vraag f.30.per stuk, o.i. niet te veel, 4 werd meermalen slechts f. 21.— voor geboden en de koopman een zuren trek om den mond zijn t kalveren weer aan de balie, vast J om ze voor zulk een slechten prijs) te staan. Men kan er dan ook fokken, was onze indruk. De berichten van de gebruiksvesJ uit het Noorden, n.l. Leeuwarf Zwolle, duidden ook nog op een a men toestand. Vette koeien en waren weer zeer ruim voorradig t bood den slagers en grossiers gunstige gelegenheid, om den f. 5.a f. 10.minder voor zijtl voerde koetje te geven. Enkelet| ze dan ook maar weer mee naar >3 De schapenhandel was over dt| linie weer bijzonder slecht. Voorf lokschaap f. 9f. 10. Voor een pref zuiglammeren al niet meer. 1 v vette schapen f. 1f. 2 meer. Kool den voor deze prijzen te kust en| terecht. Het blijkt echter, dat, nti| zen zoo laag zijn, de vraag naar li schapenvleesch zich in de slager» uitbreidt. De magere varkenshandel en I handel was eveneens slecht, me!| prijzen. Zouters werden gisterent warden door de varkenscentrale kocht voor 15 cent. VANI HOLLAND—OOST-AZIE LU ZUIDERKERK. 1 Sept. v. R'dam n.| HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT, 2 Sept. van te Velsen. HOLLANDAFRIKA-tIJN. RIETFONTEIN, 1 Sept. van Port 8 n. Mombassa. MAASKERK, 2 Sept. v. Duala n. ROTT. LLOYD. KERTOSONO. thuisr., 1 Sept. r. EALOERAN, thuisr., 2 Sept. te GAROET, uitr., 1 Sept. te VllssfflgJ KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND, 1 Sept. n.m. 6 u. 'i'l te Hamburg. KON. NED. STOOMB.-MU BARALT, arr. 31 Aug. te Curacao. EUTERPE, 1 Sept. van KopenhaS8 Aalborg. FAUNA, 1 Sept. van Malaga n, IRENE. Middell. Zee n. Amst., P»» n.m. 2 u. 30 Ouessant. OBERON, 1 Sept. van Huelva te t ORION, 1 Sept, van Oporto n. Car SIMON BOLIVAR, 1 Sept. van n. Puerto Cabello. BERENICE, 1 Sept. van HambuH sterdam. TITUS, 1 Sept. van Barl n. Caiaa HOLLAND—AMERIKA MAASDAM, thuisreis, 1 Sept. n®-"! tander. BREEDIJK, 1 Sept. van R'da® "I port News. ROTTERDAM, New-York n. Rf".L v.m. 9 u. 20 te Plymouth en K'I 6 u. te R'dam verwacht. MIJ. OCEAAN. POLYPHEMUS, Java n. Amst, 3' Marseille. DIVERSE STOOMVAARTBEK' WINSUM, 29 Aug. van R'dam BRITSUM, 29 Aug. van Rosar'0 STRYPE, 2 Sept. v. Cardiff «5; MAAS, 2 Sept. van Hamburg K- BATAVIER in, 2 Sept. van R'dam. DELFSHAVEN, 31 Aug. va31 van 31i Dan eq oaI Q FLYING, NORSEMAN, m.S, Villa Garcia n. Brest. BATAVIER n, 2 Sept. van R° vesend. „,,^i BATAVIER I, 1 Sept. van R"" burg. i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14